Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με ηλ/ακουστική και πάχος χορδών  (Αναγνώστηκε 3421 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ESPlayer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • Rock 'n' Ball
    • Προφίλ
Καλησπέρα σας!
Θα ήθελα τη βοήθειά σας καθώς είμαι νέος στο χώρο της ακουστικής και με το μοντέλο που αγόρασα (http://www.ashtonmusic.com.au/productView.asp?productID=439) έχω κάποια προβλήματα.
Όταν την πήρα ανακάλυψα στο σπίτι ότι τάσταρε και παραμόρφωνε, έτσι την πήγα για set-up. Την πήρα πίσω με νέο κρύσταλλο αλλά πάλι τάσταρε και έτσι την ξαναπήγα.
Και έρχομαι στο πρόβλημα...
Ο τεχνικός μου είπε πως με το που έβαλε καινούργιες χορδές (είχε εργοστασιακές) το πρόβλημα λύθηκε, και όντως δεν ταστάρει.
Τώρα όμως μου φαίνεται υπερβολικά σκληρή! Είχε πάνω 11άρες, υπάρχει περίπτωση λόγω βαρεμάρας να έβαλε 12άρες ή 13άρες για να φύγει το ταστάρισμα; Γνωρίζετε αν με σκληρότερες χoρδές λύνονται τέτοια προβλήματα;
Πως θα καταλάβω πόσες ίντσες είναι οι χορδές (ξέρω μόνο ότι είναι Martin);
Οι ξυλινες κιθάρες σκευρώνουν μόνο στο μανίκι ή και πίσω από τον καβαλάρη; (φούσκωμα της περιοχής ή ανύψωση του καβαλάρη)
ΥΓ. Στην ηλεκτρική παίζω σταθερά με 9άρες, είναι λογικό να μου φαίνονται πολύ σκληρές έστω και οι 12άρες;
Αν όλοι ήξεραν μουσική ο κόσμος θα ήταν διαφορετικός, καλύτερος...

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Οι ακουστικές κιθάρες για να βγάλουν τον καλό τους εαυτό, απαιτούν συνήθως χοντρές χορδές (11' - 13': εγώ χρησιμοποιώ 13άρες) και κατά συνέπεια και μια περίοδο προσαρμογής από τον κιθαρίστα. Γενικά δεν είναι τόσο ευαίσθητες στο σκεύρωμα όπως οι κλασσικές, και συνήθως το παθαίνουν στο μανίκι και διορθώνονται πιο εύκολα από τις κλασσικές. Φυσικά, όταν αλλάζεις διάμετρο χορδών, απαιτείται και το ανάλογο σετάρισμα.
Από 'κει και πέρα, να σου πω την αλήθεια, δε θα ήξερα να σου πω πολλά περισσότερα σχετικά με το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις, αλλά πολλές φορές τα καινούρια όργανα και ιδίως τ'ακουστικά, πρέπει να προσαρμοστούν, "ν'ανοίξουν" στο παίξιμο, στο περιβάλλον (θερμοκρασία και υγρασία επηρεάζουν πολύ περισσότερο απ'όσο θα μπορούσες να φανταστείς) και σίγουρα οι χορδές παίζουν καθοριστικότατο ρόλο. Ενδεχομένως η αλλαγή χορδών να αποκάλυψε κάποιες αδυναμίες στο σετάρισμα, που εκ των υστέρων σου φαίνονται σαν ελαττώματα.
 Ας περιμένουμε ν'ακούσουμε κι άλλες γνώμες...
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Θα συμφωνήσω με τον Salinas στο θέμα του πάχους των χορδών προκειμένου για ακουστική κιθάρα. Κι εγώ πάντα έβαζα 12άρες στην ακουστική μου, τις οποίες βέβαια μού πήρε κάποιο διάστημα για να συνηθίσω, και ακόμα και στις ηλεκτρικές μου έχω 10άρες ή 11άρες.

Ο Salinas έχει επίσης δίκιο στο ότι κάθε όργανο χρειάζεται μια περίοδο προσαρμογής μέχρι να "στρώσει" και πολλές κιθάρες, ειδικά ακουστικές, παρουσιάζουν τριξίματα και ταστάρουν όσο είναι καινούργιες. Γι αυτό και κάποια μουσικά καταστήματα προσφέρουν δωρεάν έλεγχο και setup μιας καινούργιας κιθάρας στους 6 και στους 12 μήνες. Αν το πρόβλημα συνέχιζε να εμφανίζεται μετά και την περίοδο προσαρμογής, εγώ προσωπικά θα έκανα το ίδιο που έκανε και ο τεχνικός σου προκειμένου να το διορθώσω, γιατί η άλλη λύση είναι να γίνει ρύθμιση του action στη γέφυρα και στο nut και πιθανόν και ρύθμιση του truss rod. Αυτές οι επεμβάσεις δεν είναι τόσο εύκολες στην ακουστική κιθάρα όσο σε μία ηλεκτρική, και σίγουρα δεν είναι πιο εύκολες από μια αλλαγή χορδών.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ESPlayer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • Rock 'n' Ball
    • Προφίλ
Σας ευχαριστώ και τους 2

Μέτρησα το πάχος των χορδών με παχύμετρο, είναι 0.11'', οπότε όλα καλά. Έμαθα ότι η κιθάρα αντέχει μέχρι 0.13''. Το ότι είναι σκληρές θα το συνηθίσω, δε βαριέσαι, συμφωνώ με αυτό που λέτε ότι μαλακότερες χορδές "μειώνουν" το όργανο.

Καλή συνέχεια!
Αν όλοι ήξεραν μουσική ο κόσμος θα ήταν διαφορετικός, καλύτερος...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
41453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/11, 15:28
από Μητσάκος
42 Απαντήσεις
32725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/13, 01:51
από blade_levinson
25 Απαντήσεις
22291 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/10, 18:23
από DIKOMAR
1 Απαντήσεις
3941 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/08, 11:25
από Βραζίλης
7 Απαντήσεις
4630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/08, 11:23
από teo_gp
4 Απαντήσεις
3817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/09, 23:45
από kounabi
4 Απαντήσεις
5662 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/10, 18:13
από G&B
78 Απαντήσεις
51676 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/14, 00:50
από cbk
16 Απαντήσεις
7593 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/11, 09:27
από adr1anos
2 Απαντήσεις
4925 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/20, 16:54
από Jarouso