Αποστολέας Θέμα: (Γιατι δεν απανταει κανεις!!!?)Vox Tonelab LE vs Boss Me-70 vs Line6 pod xt live  (Αναγνώστηκε 4563 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος punkieman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καταρχας γεια σε ολους!Τωρα ... εχουμε και λεμε οπως λεει και ο τιτλος ειμαι αναμεσα σε αυτες τις πεταλιερες!Λοιπον ως το πιο φτηνο απ ολα το boss ειναι η πρωτη σκεψη...το tonelab ερχεται δευτερο και το pod xt live τελευταιο (θα μπορουσα να εχω και το gt10 εδω μεσα αλλα παει πολυ μετα η τιμη και δε λεει)!
Να πω 2 λογια για το τι ακριβως ζηταω...ειμαι σε ενα συγροτηματακι που παιζουμε experimental metal και προφανως ζηταω πεταλιερα γιατι χρειαζονται και τα εφφε αλλα και τα distortions αφου το studio στο οποιο προβαρουμε εχει εναν α8λιο ενισχυτη...100w αλλα μουφα ηχος.Η βρωμα που θελω να εχω πλησιαζει opeth γιατι ζηταω εναν ηχο ΟΧΙ τζιτζικι αλλα heavy αρκετα και για "death μεταλ" ας πουμε.
Η κιθαρα που εχω ειναι μια gibson SG standard.

ps. Η tonelab εχω ακουσει γενικα οτι ειναι πιο φυσικη και οχι digital και μ αρεσει γιατι κατι τετοιο ψαχνω, λενε ομως οτι χανει στα hi-gain

ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!!!    ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 09/04/09, 00:59 από punkieman »

Αποσυνδεδεμένος darthvader8119

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vox Tonelab LE vs Boss Me-70 vs Line6 pod xt live
« Απάντηση #1 στις: 06/04/09, 06:08 »
Αν θες να παιξεις METAL η BOSS GT10 ειναι αυτη που ζητας!!!

εγω εχω την Tonelab LE και με καλυπτει πληρως, οχι ομως για Metalιες...!!! αν και με την αναλογη κιθαρα μπορει να κανει θαυματα και σε αυτο τον τομεα!!!!! Φανταζομαι οτι με την Gibson SG θα βγαλει τρελα γκαζια, αλλα πιο πολυ προς Doom μερια....!!!

απο την αλλη, επειδη δε θα παιζεις παντα "extreme metal" (θα με θυμηθεις) κοιτα καλυτερα προς VOX μερια!!!...



« Τελευταία τροποποίηση: 06/04/09, 06:11 από phantomas7 »
Rock n Roll all Night and Party every Day

Αποσυνδεδεμένος punkieman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vox Tonelab LE vs Boss Me-70 vs Line6 pod xt live
« Απάντηση #2 στις: 06/04/09, 17:05 »
Λες ε??Ναι κοιτα και γω προς τα κει το κοβω γιατι εχουμε και επιροες doom  ;D  οποτε κατα τα λεγομενα σου η vox μου κανει...
Περιμενω ομως και καμια γνωμη ακομα να δω που θα καταληξω. thanx...  ;)

Aλλαξα και λιγακι το τοπικ μπας και παρω καμια απαντηση!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 07/04/09, 18:08 από punkieman »

Αποσυνδεδεμένος rolandboy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • (shred guitar/heavy duty riffs edition..)
    • Προφίλ
λοιπον εχω την line 6 και με καλυπτει τελεια γτ τα εφε ειναι σε παρα πολη καλη ποιοτητα κ οι παραμορφωσεις ακουγονται τελεια.Την ME-50 να μην τν δοκιμασεις καν γτ οι παραμορφωσεις της κ τα εφε ειναι χαλι μαυρο.Τωρα για την vox δεν ειναι για πολυ μεταλιες.Line 6 PARE

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Προς θεού μακριά απο gt10.....οσο πιο μακριά μπορείς.....δεν ξερω πως γινεται με δικους σου ηχους αν πειραξει κτλ κτλ....αλλα οι εργοστασιακοι ήχοι της ήταν σαν αλογομυγα που χει κλειστει σε τενεκε λαδιού..... :P

το line6 θα σου πρότεινα κι εγώ....

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Δεν έχω δοκιμάσει τις άλλες, έχω όμως τη VOX (2 μονάδες). Την μία την χρησιμοποιώ κυρίως σαν  preamp στον κανονικό μου live εξοπλισμό για τους βρώμικους ήχους τους οποίους λατρεύω (μπορείς να ακούσεις και κάποια ντέμο που έχω απο lives) και τη δεύτερη την έχω για studio. Πολύ πειστική προσομοίωση ενισχυτών, τα εφέ της πολύ καθαρά (αν και λείπουν κάποιες επιλογές τις οποίες εγώ παίρνω από το ρακ, όπως feed, synth, harmony, autoriff, autowah). Tα εφέ δεν είναι και πολύ παραμετροποιήσιμα, αλλά κάνουν τη δουλίτσα τους. Το πετάλι είναι λίγο σφικτό αλλά εμένα μου αρέσει έτσι για τα volume swells, ενώ το wah ότι και να του κάνεις δίνει υπερβολικό tone στα καθαρά, ΕΚΤΟΣ όταν παίζω με τα καθαρά του fender μου καί όχι της VOX. H κατασκευή είναι αρκετά ποιοτική, όπως είναι και ο ήχος. Γενικά δε νομίζω να βρείς πιό καθαρή πεταλιέρα ηχητικά στα λευτά αυτά. Tα vintage βρώμικα της είναι ίσως το μεγαλύτερο ατού της, αλλά όταν την ψάξεις θα καταφέρεις να βγάλεις εξίσου καλούς βαριούς ήχους. Μην κρίνουμε ποτέ από τα presets μιας πεταλιέρας, με λίγο tweaking βγάζει πολύ καλά distortions. Επίσης στις ηχογραφήσεις αποδίδει πολύ καλά, καρφί στην κονσόλα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
2543 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/06, 21:15
από monalizagreen
3 Απαντήσεις
3838 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/08, 15:44
από SaturnOfBass
9 Απαντήσεις
5526 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/09, 12:20
από PlusYeaR
12 Απαντήσεις
5531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 03:20
από Transparent_criminal
7 Απαντήσεις
3573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/08, 15:39
από teo_gp
33 Απαντήσεις
10664 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/08, 15:57
από m@ster k@frer
3 Απαντήσεις
3154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/11, 21:25
από Eddie~Maiden
5 Απαντήσεις
4464 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/09, 12:30
από StageMaster
5 Απαντήσεις
3700 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/10, 17:47
από lordi13
5 Απαντήσεις
3634 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/11, 10:18
από adr1anos