Αποστολέας Θέμα: Verdict Denied - Mixed and Mastered by Jeff Waters (Annihilator)  (Αναγνώστηκε 36268 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος verdict94

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • www.verdictdenied.com
    • Προφίλ
    • Official site of  Verdict Denied
Hello σε όλους
το έντιτ γίνεται με σκοπό να σας ενημερώσει ότι ο Jeff Waters (Annihilator) έκανε την μίξη και το mastering σε ολόκληρο το άλπουμ των Verdict Denied. 2λεπτα samples 3 τραγουδιών έχουν "ανέβει" στο http://www.verdictdenied.com/promo2006.htm και μπορείτε να τα ακούσετε και να τα κατεβάσετε. Κλικάρετε απλώς στους τίτλους που γράφονται με κίτρινους χαρακτήρες. Τα τραγούδια δεν τα έχουμε ανεβάσει ολόκληρα για προφανείς λόγους.
Τα κομμάτια είναι τα εξής:
1) Dark Twisted Laughter (previously unreleased)
2) Battle Within
3) 94 X 1 Vain (previously unreleased)

Το παλίο promo με την μίξη του Γιώργου Μουρούτσου παραμένει για όσους το θέλουν ακόμη (αφού έχει 3 ολόκληρα τραγούδια) και μπορείτε να το κατεβάσετε από το λινκ που είχα κάνει παλιότερο και βρίσκεται πιο κάτω..... ;)
Τέλος, διάφορα updates με κριτικές, λινκς κτλ. έχουν γίνει στο site μας http://www.verdictdenied.com

Αυτά τα νέα....




HELLO ΠΑΙΔΙΑ,
ΩΡΑΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΠΡΩΞΕΙΣ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΟΥ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΧΕΣΑΙ ΣΧΟΛΙΑ ΤΟΣΑ ΓΡΗΓΟΡΑ.
ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΣΤΥΛ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ. ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΡΙΞΕΙ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ.
ΛΕΓΟΜΑΣΤΕ VERDICT DENIED. ΠΑΛΙΑ ΛΕΓΟΜΑΣΤΑΝ ΣΚΕΤΟ VERDICT ΑΛΛΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑΜΕ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ.
ΤΣΕΚΑΡΕΤΕ ΚΑΙ ENJOY.
www.verdictdenied.com/promo2005.htm
ΑΝΑΜΕΝΩ !!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 17/01/07, 12:23 από verdict94 »

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: ΤΕΧΝΙΚΟ THRASH METAL 3 ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
« Απάντηση #1 στις: 16/12/05, 14:55 »
Το σωστο link ειναι:
www.verdictdenied.com/promo2005.htm
Λοιπον ακουσα τα κομματια σας κ μου αρεσε πολυ η παραγωγη τους. Ομολογω οτι δεν ακουω thrash αλλα μου αρεσαν αρκετα τα hardcore κ ατμοσφαιρικα σημεια σας. Keep up the good work!

Αποσυνδεδεμένος verdict94

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • www.verdictdenied.com
    • Προφίλ
    • Official site of  Verdict Denied
Απ: ΤΕΧΝΙΚΟ THRASH METAL 3 ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
« Απάντηση #2 στις: 16/12/05, 15:21 »
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΙΟΡΘΩΣΕΣ ΤΗΝ ΓΚΑΦΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ LINK.
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΓΕΝΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ ΟΠΩΣ ΓΙΑ ΕΠΙΡΡΟΕΣ, ΤΟ ΥΦΟΣ (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΗΧΟ ΚΤΛ.) ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ Κ.Ο.Κ.
THANX

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: ΤΕΧΝΙΚΟ THRASH METAL 3 ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
« Απάντηση #3 στις: 16/12/05, 15:25 »
Για επιρροες κ υφος δεν ειμαι ο καταλληλος για να απαντησω αφου οπως σου ειπα δεν ακουω Thrash, αλλα σιγουρα υπαρχουν εδω ατομα που θα σε καλυψουν με τις απαντησεις τους κ τα σχολια τους. Κατι αλλο, μην γραφεις με κεφαλαια ειναι σαν να φωναζεις...

Αποσυνδεδεμένος verdict94

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • www.verdictdenied.com
    • Προφίλ
    • Official site of  Verdict Denied
Απ: ΤΕΧΝΙΚΟ THRASH METAL 3 ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
« Απάντηση #4 στις: 16/12/05, 15:48 »
ΜΑ ΦΩΝΑΖΩ ΠΑΝΤΑ!!!!! :)
Αυτός που φωνάζει και παίζει κιθάρα στα τραγούδια είμαι εγώ.
Κατάλαβες τώρα γιατί φωνάζω? :)
Ευχάριστω για την γνώμη σου για μια ακόμη φορά

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: ΤΕΧΝΙΚΟ THRASH METAL 3 ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
« Απάντηση #5 στις: 27/12/05, 00:22 »
Απλά τ-ρ-ο-μ-ε-ρ-ό!!!!!!!
Από τις καλύτερες ελληνικές δουλείες νομίζω που έχω ακούσει ποτέ!
Πολύ thrash (Αnthrax,Testament,Nuclear Assault,κλπ), κάτι απο Nevermore και μια δόση Σουηδία μεταξύ άλλων....
Και πολύ καλή παραγωγή...μόνο τη φωνή θα την ήθελα λίγο πιο πάνω.Και επίσης από τα 3 κομμάτια που ακούσα το Battle within είχε διαφορετικό ήχο στις κιθάρες ή ιδέα μου είναι?
Απο τα 3 μου άρεσαν ΠΟΛΥ τα Twisted And Menacing My Stare και The Last Act....Τρομερά και τα δύο.Το Battle within μου ξένησε λίγο.
Και πολύ καλή φωνή...
Παιδιά κυνηγήστε το!
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος verdict94

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • www.verdictdenied.com
    • Προφίλ
    • Official site of  Verdict Denied
Απ: ΤΕΧΝΙΚΟ THRASH METAL 3 ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
« Απάντηση #6 στις: 27/12/05, 13:22 »
Φίλε drakoumel, Thanx για τα καλά σου λόγια και το ενδιαφέρον σου. Όντως ένα κομμάτι έχει λίγο διαφορετικό ήχο κιθάρας από τα υπόλοιπα και αυτό είναι το twisted and menacing... Το battle within είναι ένα άλλο πρόσωπο της μπάντας καθώς δεν θέλουμε να κολλάμε μόνο με ένα στυλ. έχουμε γράψει άλλα 5 κομμάτια με σκοπό την κυκλοφορία επίσημου δίσκου. Τα 3 από αυτα είναι σε αυτό το thrash στυλ που σου άρεσε. Τα άλλα δύο είναι κάπως περίεργα και πειραματικά. Αν σε ενδιαφέρει στο site www.verdictdenied.com έχει και κομμάτια από το πρώτο μας demo απο τα οποία κανένα δεν ηχογραφήθηκε για την κυκλοφορία που κυνηγάμε.
Ξανατσέκαρε το battle within. Θεωρείται από μερικούς το χιτάκι της μπάντας. Γενικά πάντως το υλικό αυτό θέλει πολλές ακροάσεις.
Thanx και πάλι

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: ΤΕΧΝΙΚΟ THRASH METAL 3 ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
« Απάντηση #7 στις: 09/01/06, 19:33 »
Λοιπόν παίδες θα πρέπει πρώτα απ' όλα να σας δώσω τα συγχαρητήριά μου. 'Εχετε εξαιρετικό δέσιμο και τα ρυθμικά σας είναι αρκετά απαιτητικά, δεδομένης και της εμμονής σας να χρησιμοποιείτε bright ενισχυτές σε settings που ξεβρακώνουν τις ατάκες και θέλουν πολύ συγχρονισμό και πρόβες (φαίνεται ότι είτε έχετε δουλέψει πολύ, είτε το έχετε στο αίμα σας).
 
To Battle Within μου φάνηκε πως μου θύμιζε κάτι και δυσκολεύτηκα να το βρω. Αυτό είναι πολύ καλό σημάδι, το ότι κάτι θυμίζει η μουσική σας αλλά δεν ξέρει κανείς τι (σημαίνει ότι έχει "φυσική" αρμονία η μελωδία και δέσιμο ο τόνος). Τελικά μου ήρθε στο μυαλό το Metal Heart και το Princess of the Dawn των Accept (κάτι από Nightwish -από τις πολύ πρώτες τους δουλειές- που μου πέρασε από το μυαλό στο ρεφραίν να μη σας κακοφανεί, πολύ καλό είναι). Όμως υπάρχει originality και είναι πολύ καλό κομμάτι - αγνοήστε την πα*άρα που μόλις είπα (ο ακροατής ό,τι θυμάται χαίρεται - δικαίωμά του). Το σόλο έχει πολύ καλό τόνο και είναι πάρα πολύ καλό πλην του τελευταίου μέρους (τέσσερα μέτρα περίπου) που πρέπει να αλλαχτεί.
 
Για τον τόνο σε αρκετά σημεία στα σόλο θα πρότεινα τα εξής. Πρώτο να αποφεύγετε το wah (είναι λάθος δρόμος για το επικό στυλ που έχετε αναπόφευκτα). Να το αντικαταστήσετε με delay. Θα σας δώσει τον όγκο που χρειάζεται για να γεμίσετε το αυτί με τα σόλο (τα οποία είναι αρκετά ουσιώδη για να ακουστούν και δεν πρέπει να κρύβονται). Αυτό έκανε και ο Friedman στους Megadeth (και στους Cacophony και στο Dragon's Kiss): έβαζε delay και η κιθάρα ούρλιαζε από ουρανό και υπέδαφος. Το πιο σημαντικό είναι όμως το εξής. Έχετε δύο κιθάρες στα ρυθμικά που είναι γεμάτες πρίμα και γενικά ήχος προς thrash που αφαιρεί τα μεσαία. Αυτό εξυπηρετεί και δισολίες α-λα Iron Maiden (που πολύ όμορφα και επικά μας έρχονται στο μυαλό στο The Last Act -αυτό το φυσικό δέσιμο που σας έλεγα, όχι ότι σας επισκιάζει κάποια επιρροή από Maiden), αλλά αφήνετε τον ακροατή χωρίς μεσαία. Εντάξει για thrash, αλλά μην το κάνετε και στα σόλο. Βάλτε έναν ενισχυτή combo ή τουλάχιστον full stack στο σόλο. Δείτε τι κάνει και πάλι ο Friedman στο Music for Speeding. Εκεί βέβαια πετάει Combo και στα όποια thrash ρυθμικά βάζει στο άλμπουμ, αλλά δείτε και πάλι το ήχο του στα σόλο. Το αυτί διψάει για μεσαία όταν έρχεται το σόλο (δείτε και πότε ο Gilbert ακουγόταν με επιβλητικό ύφος στους Racer X - όταν πέταγε delay και full stack ενισχυτή).
 
Το The Last Act μου άρεσε πάρα πολύ σα σύλληψη. Το Twisted and Menacing my Stare πραγματικά μας πάει σε εποχές των Anthrax, αλλά και πάλι δεν είναι Anthrax. Τι να πω, μπράβο σας μπορείτε και κρύβετε τις επιρροές σας και λέτε αυτό που θέλετε (βγάλτε το wah από το σόλο, delay, στη χειρότερη που επιμένετε ένα ελαφρύ flanger και μόνο προς το τέλος του σόλο).
 
Όχι bright amplifier/settings των ρυθμικών στα σόλο. Δοκιμάστε το λίγο, βάλτε μεσαία στη σόλο κιθάρα και delay για όγκο σε bending/vibrato. Γνώμη μου πάντα, αλλά κάτι που "έθαψε" το τεράστιο ταλέντο του Alex Skolnick ήταν η εμμονή του στο να σολάρει με bright ενισχυτή πάντα και παντού και ειδικά μέσα σε πληθώρα thrash ακόρντων. Παρά τις πολύ καλές παραγωγές των Testament, ο ίδιος έβγαζε τα μάτια του διότι ο ακροατής έπρεπε να είναι κιθαρίστας με εξασκημένο αυτί για να εκτιμήσει το μεγαλείο του Skolnick, κάτι που κούραζε και τους κιθαρίστες ακροατές και τους έκανε καχύποπτους, πως κάτι ήθελε να κρύψει.... Πορωμένος Thrash-μεταλάς  ήταν και είναι ο άνθρωπος, άρρωστος με το γκάζι και τα πρίμα-μπάσα του bright, αλλά αυτή η τακτική είναι σφάλμα στα σόλο...

 
Συγχαρητήρια, καλή συνέχεια και θα περιμένουμε τις νέες σας ηχογραφήσεις!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 09/01/06, 19:56 από ChristosK »

Αποσυνδεδεμένος verdict94

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • www.verdictdenied.com
    • Προφίλ
    • Official site of  Verdict Denied
Απ: ΤΕΧΝΙΚΟ THRASH METAL 3 ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
« Απάντηση #8 στις: 12/01/06, 11:25 »
Eυχαριστώ καταρχήν για το χρόνο που αφιέρωσες για να μας ακούσεις. Καπάκι σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. 3ον σε ευχαριστώ για την τεράστια και γεμάτη λεπτομέρειες κριτική που έχεις κάνει που προφανώς θέλει και χρόνο για να γραφτεί.
Χαίρομαι που σου άρεσαν τα κομμάτια αλλά για μια ακόμη φορά με έκπληξη βλέπω τι διαφορετικές παρατηρήσεις μπορεί να κάνει κάθε φορά ένας νέος ακροατής του υλικού σου. Προφανώς κλίνουμε προς το thrash. Το επικό που λες ειδικά σε κομμάτια σαν το The last act και το twisted and menacing my stare δεν το περίμενα να το ακούσω από κάποιον. Δεν με πειράζει βέβαια διότι δείχνει πολύπλευρη έκφραση σε ένα μόνο τραγούδι. Όσον αφορά τον ήχο της κιθάρας πρέπει να σου πώ ότι έγραψα με ένα τελικό VHT 50/50, και ένα προενισχυτή TECH21 SANSAMP. όλα τα ρυθμικά και τα σόλο στο Battle within και στο last act τα έγραψα με μια ESP HORIZON με maple σώμα. Το σόλο στο twisted... το έχει γράψει ο άλλος κιθαρίστας. Γενικά όλα τα ρυθμικά γράφτηκαν με το δικό μου rack.  Ο bright ήχος οφείλεται στο ότι η κιθάρα μου βγάζει και άπειρα πρίμα. Όσον αφορά τα lead έχεις δίκιο. Τα γράψαμε πολύ γρήγορα για όλα τα κομμάτια και δεν το ψάξαμε καλά. Μπήκα και φαντάρος λίγο μετά και έτρεχα γενικώς. Μακάρι να το είχα ψάξει καλύτερα.
Εκτός από αυτά που άκουσες υπάρχουν άλλα 5 γραμμένα κομμάτια. Μόλις βρούμε εταιρία ελπίζω να κυκλοφορήσει κάπως. Κατα τα άλλα θα κάνουμε και ένα live σύντομα. Θα κάνω κάποιο post για αυτό.
Αν δεν κάνω λάθος είσαι ο τύπος που έκανα το topic με την μουσική για τον Becker. Οπότε τα έχουμε ξαναπεί. Έχεις γράψει τίποτα άλλο?
Anyway thanx.......................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Καλή χρονιά να έχεις

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: ΤΕΧΝΙΚΟ THRASH METAL 3 ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
« Απάντηση #9 στις: 12/01/06, 16:24 »
Μπράβο...
Το τιμάτε το στυλ!

Αποσυνδεδεμένος verdict94

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • www.verdictdenied.com
    • Προφίλ
    • Official site of  Verdict Denied
Απ: ΤΕΧΝΙΚΟ THRASH METAL 3 ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
« Απάντηση #10 στις: 13/01/06, 13:41 »
Μπράβο...
Το τιμάτε το στυλ!
Ότι μπορούμε κάνουμε φίλε μου. ΤΗΑΝΧ
Ετοιμάζουμε και συναυλία οπότε αν είστε από Αθήνα ελπίζω να σας δώ.

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: ΤΕΧΝΙΚΟ THRASH METAL 3 ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
« Απάντηση #11 στις: 13/01/06, 13:45 »
Μπράβο...
Το τιμάτε το στυλ!
Ότι μπορούμε κάνουμε φίλε μου. ΤΗΑΝΧ
Ετοιμάζουμε και συναυλία οπότε αν είστε από Αθήνα ελπίζω να σας δώ.
Διστυχώς μένω Θεσσαλονίκη...

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: ΤΕΧΝΙΚΟ THRASH METAL 3 ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
« Απάντηση #12 στις: 13/01/06, 14:40 »
Εγω φίλε μου θα σου πώ πολυ απλά οτι τα κομματάκια είναι άρτια όμορφα δείγματα του είδους με το οποίο και εγώ μεγάλωσα.Το πιο σημαντικό για μένα είναι οτι αν το άκουγα στο ράδιο θα καθόμουν και θα το απολάμβανα και πίστεψε με αυτό είναι που μετράει.Για μένα,τον μεσο thrash ακροατή τον έχεις χαλαρά.Η παραγωγή είναι οκ αν και να μη μου άρεσε ποτε δεν θα σου έλεγα κάτι.Εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι η μουσική.Ετσι και αλλιώς όποιος και να θέλει να ασχοληθεί επαγγελματικά με το αντικείμενο σπάνια θα ασχοληθεί ο ίδιος με αυτή.Καλή επιτυχία.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος verdict94

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • www.verdictdenied.com
    • Προφίλ
    • Official site of  Verdict Denied
Απ: ΤΕΧΝΙΚΟ THRASH METAL 3 ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
« Απάντηση #13 στις: 13/01/06, 16:04 »
Εγω φίλε μου θα σου πώ πολυ απλά οτι τα κομματάκια είναι άρτια όμορφα δείγματα του είδους με το οποίο και εγώ μεγάλωσα.Το πιο σημαντικό για μένα είναι οτι αν το άκουγα στο ράδιο θα καθόμουν και θα το απολάμβανα και πίστεψε με αυτό είναι που μετράει.Για μένα,τον μεσο thrash ακροατή τον έχεις χαλαρά.Η παραγωγή είναι οκ αν και να μη μου άρεσε ποτε δεν θα σου έλεγα κάτι.Εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι η μουσική.Ετσι και αλλιώς όποιος και να θέλει να ασχοληθεί επαγγελματικά με το αντικείμενο σπάνια θα ασχοληθεί ο ίδιος με αυτή.Καλή επιτυχία.
Ευχαριστώ ρε φίλε για τον κόπο σου να κάτσεις να το ακούσεις. Ευχαριστώ και για τα καλά σου λόγια. Τελευταία υπάρχει κίνηση στο φόρουμ. Δε περίμενα να ασχοληθεί τόσος κόσμος και να του αρέσει. Όσα χρόνια παίζει η μπάντα πολλοί ήταν αποθαρρυντικοί (δεν αρέσει και σε πολλούς αυτό το στυλ) και αυτό δείχνει να αλλάζει, πράγμα που αποτελεί επιβράβευση για τις προσπάθειες μας.. Ευχαριστώ και πάλι. Τιμή μας.
Θα κάνουμε και συναυλία σύντομα οπότε θα ενημερώσω. 

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: ΤΕΧΝΙΚΟ THRASH METAL 3 ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
« Απάντηση #14 στις: 13/01/06, 20:56 »
Πρώτα απ' όλα  δε μου είναι καθόλου κόπος να ακούω πάρα πολύ καλή μουσική, εξαιρετική θα έλεγα. Και τα έχω ακούσει πολλές φορές και τα τρία κομμάτια και θα τα ακούω και περιμένω όντως συνέχεια.
 
Να πάμε λίγο στο θέμα του "τι είδους" thrash παίζετε. Καταλαβαίνεις ότι  κι εγώ και άλλοι στο thread έχουμε δυσκολευτεί να το κατηγοριοποιήσουμε. Γι' αυτό λέμε ότι πρέπει να το παλέψετε. Αξίζει και με το παραπάνω.
 
Υπάρχουν όμως πάντα πράγματα να πεις για το στυλ. Ας ξεκινήσουμε από τα χοντρά. Φαντάζομαι έχεις βγάλει κάμποσα ριφ από Metallica. Εκεί βλέπεις πως τα περισσότερα ριφ βασίζονται σε πεντατονική με ελαττωμένη σχεδόν πάντα μέσα. Αυτός είναι και ο βασικός  σκελετός σε κλασικά ριφ που έχει χρησιμοποιήσει ο Ozzy και με τους Black Sabbath αλλά και στη σόλο καριέρα του με το Randy Rhoads και το Zakk Wylde. Και οι Metallica και ο Ozzy έχουν γράψει ιστορία πάνω σε αυτή τη μελωδική ραχοκοκκαλιά, διότι πολλά ριφ τα πέρασαν κυρίως σε allegro (μεγάλη λίστα κομματιών). Όπου οι Metallica πέρασαν πεντατονική σεPrestissimo (π.χ. Metal Militia, Whiplash κλπ. ) γράψανε ιστορία και είχες κυριολεκτικά χιλιάδες συγκροτήματα στο Los Angeles να ψάχνονται να τους μιμηθούν. Και αργότερα βγάλανε ριφ σε Moderato/Allegretto, όπως το Enter Sandman, και προχωρήσαν την πεντατονική σε άλλα επίπεδα μακριά από blues, rock'n'roll, δωδεκάμετρα και τέτοια. Όμως βλέπεις ότι η πεντατονική τους έβγαλε το παιχνιδιάρικο συναίσθημα της ανεμελιάς  αλλά και του χαβαλέ. Αυτό το στυλ ριφ σηκώνει το wah του Hammet. Όπου ο Ozzy όμως πέρασε την πεντατονική σε Andante (π.χ.Mr. Crowley, Fire in The Sky, No More Tears, κλπ.), μας κάρφωσε στο πάτωμα, διότι τα ριφ γίνανε πιο "επικά" και πιο "power". Ο λόγος δεν είναι τόσο ο ρυθμός, αλλά τα πλούσια ακόρντα που έχουν μέσα αρμονικές κυρίως από μινόρε συγχορδίες αλλά και μελωδίες σε μινόρε κλίμακες (σε τραγούδι και σόλο). Εκεί το σόλο θέλει πλούσιο και επιβλητικό ήχο.
 
Με βάση αυτές τις παρατηρήσεις για την πεντατονική, πρέπει να τονίσουμε ότι εσείς έχετε ακολουθήσει άλλο δρόμο. Θα ξεκινήσω από το  "The Last Act". Το ριφ ξεκινάει σαν πεντατονική αλλά πάει σε μαντζόρε και μάλιστα με κάποιες αρμονικές στη διπλή κιθάρα που πατυχαίνει να ακούγεται σαν ακόρντα. Το έπιασε ο Drakoumel, είναι η βασική τεχνοτροπία των Anthrax (ειδικά στο Spreading the Disease).  Αλλά οι Anthrax διαφέρουν πολύ από εσάς στο γέμισμα της διπλής ρυθμικής κιθάρας. Και στο "The Last Act" υπάρχει αίσθηση επικού και μάλιστα μπορώ να μιλήσω και για αίσθηση από Iron Maiden στα σημεία πίσω από το βασικό στίχο λόγω της διπλής κιθάρας (ως ακραίο παράδειγμα αναφέρω τις δισολίες του The Trooper και του Aces High - φαίνεται πως δεν είναι εσκεμμένο, αλλά είναι φοβερή ιδέα, διότι ανάβει τα αίματα χωρίς να επιβάλλει).
 
Αρκετά παρόμοια (περί παντρέματος πεντατονικής με πλήρη κλίμακα μαντζόρε και τη διπλή κιθάρα με τις αρμονικές) έχω να πω και για το "Twisted...", αλλά πρέπει να πω ότι μου άρεσουν τρομερά οι αντιχρονισμοί. Το τελευταίο σας δίνει πάρα πολύ προσωπικό στυλ και είναι τεράστιο όπλο. Ο αντιχρονισμός προκαλεί το συναίσθημα της "ζαλάδας" στον ακροατή και αυτό τον παραδίδει στα χέρια σας. Είναι πάρα πολύ καλή τεχνοτροπία. Απλά να ξανατονίσω, πάρτε ένα πετάλι delay και περάστε το σωστά στο κύκλωμα της ενίσχυσης μόνο για τα σόλο. Ακόμη κι αν η ESP βγάζει πρίμα (που σημαίνει ότι τον Combo δεν τον γλιτώνετε),  πέρα από equalizer κλπ. το delay θα δώσει τον απαραίτητο όγκο σε bends και vibrato. Ένα καλορυθμισμένο delay αλλάζει όλο το αποτέλεσμα  (π.χ. βλέπε ως ακραίο παράδειγμα το σόλο στο Surfing with the Alien του Satriani, με τι πρίμο ήχο παίζει και πως ακούγεται στις κλίμακες, ενώ πόσο επιβλητικά και ογκώδη βγαίνουν τα vibrato του - ενώ αντιθέτως στο Back to Shalla-Bal που είναι πάνω σε full stack  σε πατάει στο σβέρκο σε όλο το σόλο).
 
Το "Battle Within" είναι μεγάλη πατέντα. Μπράβο σας. Οι δισολία είναι καταπληκτικότατη στην αρχή του σόλο. Αλλά ο ρυθμός εκεί που γίνεται διπλό μέτρημα - πρίμο,διπλό μέτρημα - πρίμο... και όλο σε allegretto είναι σα να τρέχει πάνω σου ιππικό. Δοκιμάστε ίσως λίγο (με το VHT 50/50 ) να βγάλετε το κάπως "grunge" ύφος στα γκάζια και να μιμηθείτε (κάπως) το distortion -όχι overdrive- του Metal Heart, με τα μεσαία που βρυχώνται, είναι πετυχημένη συνταγή.
 
Μου αρέσει επίσης που έχετε αυθορμητισμό, η άνεση αυτή βγαίνει στο άκουσμα, φαίνεται ότι καραγουστάρετε όταν παίζετε. Είμαι φαν σας και περιμένω οτιδήποτε νεότερο και όποτε...
« Τελευταία τροποποίηση: 13/01/06, 20:59 από ChristosK »

Αποσυνδεδεμένος Tagima

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Mr.Ibanezakias
    • Προφίλ
Απ: ΤΕΧΝΙΚΟ THRASH METAL 3 ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
« Απάντηση #15 στις: 14/01/06, 01:46 »
Απλά ΤΕΛΕΙΟ!
με κεφαλαια ειναι σαν να φωναζεις...
Πάρα πολύ καλή δουλεία! Παίδια συνεχίστε την καλή δουλειά! Όλα τα κομματια του Promo είναι 1 και 1. ΜΠΡΑΒΟ!
« Τελευταία τροποποίηση: 14/01/06, 01:49 από Tagima »
Life Its running, don't dance too fast
Just catch the rythm, and follow it with your heart

Αποσυνδεδεμένος verdict94

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • www.verdictdenied.com
    • Προφίλ
    • Official site of  Verdict Denied
Απ: ΤΕΧΝΙΚΟ THRASH METAL 3 ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
« Απάντηση #16 στις: 14/01/06, 12:28 »
Παιδιά με έχετε κάνει αλοιφή. Δεν μπορώ να σας περιγράψω το τι νιώθω όταν διαβάζω τα post σας. Μεγάλη τιμή. Φίλε Tagima ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια όπως και τον qrusticks και τον denisgiann. Φίλε Christo k εσύ με έχεις στείλει πραγματικά. Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου και το ενδιαφέρον σου. Κάθε φορά που διαβάζω τα post σας παιδιά κυκλοφορώ με ένα ηλίθιο χαμόγελο.  :) Σαν και αυτό.
Εσύ Christok την ψάχνεις πάρα πολύ και το να βλέπω άτομα που την ψάχνουν να μου λένε καλό λόγο είναι μεγάλη τιμή. Ευχαριστώ πολύ όλους σας. Πάω να κάνω βόλτα το ηλίθιο χαμόγελο μου  :) σήμερα που έχει και ήλιο.   

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: ΤΕΧΝΙΚΟ THRASH METAL 3 ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
« Απάντηση #17 στις: 15/01/06, 01:00 »
Δεν τα λέμε για ενθάρρυνση, απλώς δεν είμαστε κουφοί. Το σημαντικό είναι να δείτε σε ποιά φάση είναι σήμερα η μουσική βιομηχανία με το internet, να γράψετε με προσοχή και να προωθηθείτε μυαλωμένα προς εξωτερικό. Ο κόσμος διψάει για αυθόρμητη μουσική και υπάρχει ακροατήριο (αν και, π.χ., η Ιαπωνία είναι ένα πρόσφορο μέρος για προώθηση σε αυτό το σημαντικότατο genre).
 
Επίσης να ακούς τι σου λέει ο Καβαλιώτης επάνω. Βόλος/Καβάλα είναι φαινόμενα στην ακρόαση και άποψη πάνω σε thrash και metal γενικότερα. Στη Θεσσαλονίκη παλιότερα μας έρχονταν οι Καβαλιώτες πέντε-πέντε στα στούντιο και δεν ξέραμε από που ξεφύτρωναν...
 
Καλή δύναμη σε ό,τι βάζετε μπροστά, θα σας έχουμε υπ'όψη μας και θα σας στηρίζουμε όπως μπορούμε.

Αποσυνδεδεμένος verdict94

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • www.verdictdenied.com
    • Προφίλ
    • Official site of  Verdict Denied
Απ: ΤΕΧΝΙΚΟ THRASH METAL 3 ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
« Απάντηση #18 στις: 15/01/06, 18:32 »
Καβάλα rules. Θυμάμαι μια μπάντα με το όνομα Nemesis που ήταν από την Καβάλα. Απίστευτοι!!! Στη Θεσσαλονίκη έχουν τα καλύτερα γκρουπ υποθέτω. Όταν από εκεί έρχονται οι Deceptor, Stygma, Sarissa κτλ. υποθέτεις ότι κάτι έχει το νερό που πίνουν.
Ευχαριστώ και πάλι παιδιά.

I PULL THE STRINGS TIGHT AND I YELL THE LAST ACT IS ALWAYS MINE

Αποσυνδεδεμένος Tagima

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Mr.Ibanezakias
    • Προφίλ
Απ: ΤΕΧΝΙΚΟ THRASH METAL 3 ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
« Απάντηση #19 στις: 16/01/06, 00:18 »
Είμαι από Καβάλα! Ο Κώστας Παρασκευάς κιθαρίστας στους Nemesis είναι ο δασκαλός μου!  ;)
Life Its running, don't dance too fast
Just catch the rythm, and follow it with your heart

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: ΤΕΧΝΙΚΟ THRASH METAL 3 ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
« Απάντηση #20 στις: 16/01/06, 02:09 »
Καβάλα rules. Θυμάμαι μια μπάντα με το όνομα Nemesis που ήταν από την Καβάλα. Απίστευτοι!!! Στη Θεσσαλονίκη έχουν τα καλύτερα γκρουπ υποθέτω. Όταν από εκεί έρχονται οι Deceptor, Stygma, Sarissa κτλ. υποθέτεις ότι κάτι έχει το νερό που πίνουν.
Ευχαριστώ και πάλι παιδιά.

I PULL THE STRINGS TIGHT AND I YELL THE LAST ACT IS ALWAYS MINE

Έτσι μπράβο, και τα 4 συγκροτήματα που αναφέρεις έχουν κάνει καταπληκτική δουλειά. Καιρός λοιπόν να μπουν και οι Verdict στο πάνθεο και με πιο διεθνείς επιτυχίες ακόμη!

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: ΤΕΧΝΙΚΟ THRASH METAL 3 ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
« Απάντηση #21 στις: 16/01/06, 02:18 »
Είμαι από Καβάλα! Ο Κώστας Παρασκευάς κιθαρίστας στους Nemesis είναι ο δασκαλός μου!  ;)

Είσαι τυχερός που έχεις τέτοιο δάσκαλο. Το να ξεκινάει ένα γκρουπ από μία μικρή πόλη τα χρόνια εκείνα και να κάνει διεθνείς επιτυχίες σημαίνει ότι υπάρχει πολύ ταλέντο και μεράκι... Νομίζω ότι ο Κώστας ο Παρασκευάς είχε πάρε-δώσε με τον ανεπανάληπτο το Σωτήρη το Γκόγκο από τη Θεσσαλονίκη (Σταυρούπολη). Εγώ δεν τον γνώρισα προσωπικά, αλλά κάτι μου έλεγε ο Σωτήρης γι'αυτόν (μπορεί να ήταν κι άλλος Καβαλιώτης - μου έλεγε για κάποιον από την Καβάλα που είχε κάνει φοβερή πρόοδο μέσα σε ένα-δύο χρόνια, και με το "πρόοδο" ο Σωτήρης εννοούσε άπιαστο επίπεδο...).

Αποσυνδεδεμένος verdict94

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • www.verdictdenied.com
    • Προφίλ
    • Official site of  Verdict Denied
Απ: ΤΕΧΝΙΚΟ THRASH METAL 3 ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
« Απάντηση #22 στις: 16/01/06, 11:34 »
WE ARE NOT GONNA FALL
WE'LL KEEP OUR FREE SPIRIT
AND THEY'LL PAY THE TOLL
AGAINST THE PAST, AGAINST THEM ALL     (NEMESIS)

Αυτά είναι. Μια και μιλάμε για παλιά καλά και αδικοχαμένα Ελληνικά γκρουπ ας αναφέρουμε και τους TRADEMARK του δάσκαλου μου του Σωτήρη Φεγγίτη.
BUT IN THIS WORLD OF HATE
THEY 'RE DIGGING MY GRAVE



Αποσυνδεδεμένος Tagima

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Mr.Ibanezakias
    • Προφίλ
Απ: ΤΕΧΝΙΚΟ THRASH METAL 3 ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
« Απάντηση #23 στις: 19/01/06, 23:57 »
Φίλε θα ήθελα υλικό από Trademark! Μπορείς να μου στείλεις? Λογικα heavy παιζουν ε?
Life Its running, don't dance too fast
Just catch the rythm, and follow it with your heart

Αποσυνδεδεμένος verdict94

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • www.verdictdenied.com
    • Προφίλ
    • Official site of  Verdict Denied
Απ: ΤΕΧΝΙΚΟ THRASH METAL 3 ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
« Απάντηση #24 στις: 27/01/06, 11:50 »
Γεια σε όλους. Κάνω αυτό το post για να σας ενημερώσω όλους για μια συναυλία που θα κάνουμε με τους Deception στο ωδείο τέχνης Φακανά στις 19/2/06. Το ωδείο βρίσκεται στην λεωφόρο Ποσειδώνος 3 (Μοσχάτο)πάνω στην παλιά παραλιακή.  Το εισιτήριο στοιχίζει 8 ευρώ και η συναυλία αρχίζει στις 20:00.
Ελπίζω να σας δώ όλους εκεί και να σας γνωρίσω από κοντά. Ευχαριστώ για την υποστήριξη.

ΥΓ. Φίλε tagima πως θές να σου στείλω μια κόπια του TRADEMARK?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
53 Απαντήσεις
16906 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/07, 09:51
από verdict94
16 Απαντήσεις
5509 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/07, 01:37
από Ax_Wield
1 Απαντήσεις
3272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/07, 23:43
από bsiap
8 Απαντήσεις
3705 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/08, 11:14
από verdict94
6 Απαντήσεις
2928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/10, 12:45
από Kosthrash
1 Απαντήσεις
2408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/10, 15:14
από hot_sauce (φλουτσ)
11 Απαντήσεις
3390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/10, 12:38
από gkou
60 Απαντήσεις
18290 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/11, 21:02
από King Lui
2 Απαντήσεις
2067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/11, 03:28
από Ibanezos
4 Απαντήσεις
3518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/14, 20:45
από voutsas.dimitris