Ψηφοφορία

Θα πέρνατε ποτέ κιθάρα custom??

ναι
οχι
μπορεί,αν βρω καλές τιμές

Αποστολέας Θέμα: Custom κιθάρες...(συγκεκριμένα warmoth)  (Αναγνώστηκε 15213 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Custom κιθάρες...(συγκεκριμένα warmoth)
« Απάντηση #25 στις: 09/07/06, 23:55 »
Οι "ψαγμένοι" θα έβαζαν και ένα maple quilt top. Όχι πάνω από 5mm όμως, να μη βγει και πολύ ακριβή....
5mm? Δηλαδη θα το βαλεις μονο για την ομορφια? Προσωπικα αν εφτιαχνα custom με maple top θα της εβαζα 12mm καπακι, τουλαχιστον αφου το πληρωνω ας το βαλω τοσο οσο να επιρεαζω τον ηχο.  ;)

Ναι ρε συ, ειρωνικά το είπα το 5mm.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/07/06, 23:57 από zelur_zenabi »
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Custom κιθάρες...(συγκεκριμένα warmoth)
« Απάντηση #26 στις: 10/07/06, 01:24 »
πιο πολύ για ποζεριά το χει κάνει παρά για ουσία....με τα 2500 που ζητάει παίρνεις 2 φυσιολογικές κιθάρες και κάνεις τη δουλειά σου.

Αποσυνδεδεμένος Krev

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Custom κιθάρες...(συγκεκριμένα warmoth)
« Απάντηση #27 στις: 25/07/06, 17:02 »
Τη δικιά μου Warmoth, την οποία την έχω πάνω από 4μισι χρόνια δεν την αλλάζω με τίποτα.
[Body: red dyed/black back flame maple laminate alder / pearloid pickguard, vintage tremolo unit & Callaham sustain block
Neck: vintage-modern AAA birdseye maple - 6115 steel frets, custom 12'' radius, Schaller locking tuners and 1'' 11/16 graphite nut.
Pickups: Kinman AVn Blues pickups]
Μιλάμε για απίστευτη ποιότητα, απίστευτη συναρμογή και απίστευτο φινίρισμα. Την έφτιαξα μόνος μου, βέβαια (πράγμα το οποίο προϋποθέτει να πιάνουν πολύ τα χέρια σου και να έχεις εμπειρία στη ρύθμιση (τι πάει να πει σετάρισμα;) οργάνων. Αυτό, βέβαια, σημαίνει να μην αρκείσαι στις δουλειές των τσαπατσούληδων Ελλήνων «τεχνικών» αλλά να την ψάχνεις και λίγο (δεν εμπιστεύομαι κανέναν ούτε για αλλαγή λαδιών - πόσο μάλλον για σέρβις - στο αυτοκίνητο και τη μηχανή μου γιατί η διαρκής παρουσία μου έχει προλάβει πολλές πατάτες από τους «τεχνικούς» - όρος για γέλια στην Ελλάδα της προχειρότητας και της αρπα-κόλλας). Θέλει υπομονή, επιμονή στη λεπτομέρεια. Η κυριότερη δυσκολία έγκειται στο κόψιμο του nut.
Κάτι για τα τελωνεία. Επικρατεί απόλυτη ασυδοσία μετά την ολυμπιάδα (πρέπει να βουλώσουν τις τρύπες). Αν παραγγείλει κάποιος από χώρα εκτός ΕΕ, πρέπει να περιμένει τρελούς δασμούς (για αξία πάνω από 24$). Πριν από λίγο καιρό παρήγγειλα ένα tremolo Wilkinson από τη Stewart MacDonald (USA) και για κόστος 90$ + ταχυδρομικά (ναι, στην αξία του δέματος μετράνε και αυτά!!), η DHL μου ζήτησe 150€ για να εκτελωνίσει το δεματάκι!!!
Έθνος είναι μία ομάδα ανθρώπων που τους ενώνει μία εσφαλμένη άποψη για το παρελθόν και το μίσος ενάντια στους γείτονές τους.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Custom κιθάρες...(συγκεκριμένα warmoth)
« Απάντηση #28 στις: 27/07/06, 15:18 »
πιο πολύ για ποζεριά το χει κάνει παρά για ουσία....με τα 2500 που ζητάει παίρνεις 2 φυσιολογικές κιθάρες και κάνεις τη δουλειά σου.

Η χαρα ομως του να εχεις ενα οργανο ακριβως οπως το φανταστηκες ειναι ανεκτιμιτη...  ;)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Krev

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Custom κιθάρες...(συγκεκριμένα warmoth)
« Απάντηση #29 στις: 27/07/06, 17:15 »
Εκτός από ηχητικό και οπτικό, το θέμα είναι και καθαρά τεχνικό. Για παράδειγμα: άντε να βρεις ατσάλινα τάστα σε κιθάρα του εμπορίου (το refretting είναι επίσης μια πονεμένη ιστορία, ειδικά σε maple ταστιέρες). Ό,τι και να γίνει, το ατσάλινα τάστα δε μπαίνουν με το σφυράκι... Η Warmoth έχει ειδική διαδικασία: χρησιμοποιεί κυανοακρυλική κόλλα (ναι, Logo®) στις εγκοπές της ταστιέρας χωρίς το τάστο να κολλάει στο ξύλο (η κόλλα κολλάει στο ξύλο μόνο κι έτσι το τάστο είναι ελεύθερο να κάνει τις συστολές & διαστολές του). Έτσι, υπάρχει απόλυτη προσαρμογή του τάστου στο ξύλο χωρίς κενά.
Έθνος είναι μία ομάδα ανθρώπων που τους ενώνει μία εσφαλμένη άποψη για το παρελθόν και το μίσος ενάντια στους γείτονές τους.

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Custom κιθάρες...(συγκεκριμένα warmoth)
« Απάντηση #30 στις: 27/07/06, 17:58 »
πιο πολύ για ποζεριά το χει κάνει παρά για ουσία....με τα 2500 που ζητάει παίρνεις 2 φυσιολογικές κιθάρες και κάνεις τη δουλειά σου.

Η χαρα ομως του να εχεις ενα οργανο ακριβως οπως το φανταστηκες ειναι ανεκτιμιτη...  ;)


Πιστεύεις ότι αυτός θα έχει παίξει ποτέ με όλους τους συνδιασμούς ?  ::) Είναι κάτι σαν τη πεταλιέρα....Στη αρχή το ψάχνει πολύ και γουστάρεις ότι εφε κτλ έχει ,μετά από καιρό όμως κολάς σε μερικές  συγκεκριμένες επιλογές και τα υπόλοιπα είναι ουσιαστικά άχριστα  ;)

Krev πόσα έσκασες συνολικά για τη κιθαρίτσα ?

Αποσυνδεδεμένος Krev

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Custom κιθάρες...(συγκεκριμένα warmoth)
« Απάντηση #31 στις: 29/07/06, 02:58 »
Σύμφωνα με το λογαριασμό της κάρτας που έψαξα και βρήκα, είναι $898 χωρίς μαγνήτες, tremolo block και δασμούς. Οι Kinman AVn Blues είχαν κοστίσει γύρω στα $230 και το tremolo block του Callaham (κορυφαίο, καθαρό ατσάλι χωρίς καθόλου ψευδάργυρο) γύρω στα $60. Αν υπολογίσεις και περίπου 260€ δασμούς, το σύνολο βγαίνει γύρω στα 1190€ (σημερινά) μαζί με τα έξοδα αποστολής και χωρίς θήκη.
Δε νομίζω ότι το ποσό αυτό είναι εξωφρενικό. Μιλάμε για κορυφαία ξύλα (ΑΑΑ birdseye maple μπράτσο και flame maple top σώμα) και κορυφαία όλα τα εξαρτήματα (από τάστα μέχρι ποτενσιόμετρα).
Τι θα μπορούσε κανείς να αγοράσει από «φυσιολογικές» Fender®; Μια ταπεινή American Strat® της σειράς (κυριολεκτικά!!!).
Έθνος είναι μία ομάδα ανθρώπων που τους ενώνει μία εσφαλμένη άποψη για το παρελθόν και το μίσος ενάντια στους γείτονές τους.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Custom κιθάρες...(συγκεκριμένα warmoth)
« Απάντηση #32 στις: 29/07/06, 03:33 »
Πιστεύεις ότι αυτός θα έχει παίξει ποτέ με όλους τους συνδιασμούς ?  ::)


Ισως... Ποτε δεν ξερεις...

Παντως για μια custom κιθαρα οπως την εχω περιγραψει εδω εγω σκοπευω να δωσω 3000-3500€.

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
8057 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/07, 17:59
από MechMech
24 Απαντήσεις
9126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/08, 15:01
από Jezus
6 Απαντήσεις
6411 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/08, 12:47
από teo_gp
54 Απαντήσεις
17007 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/08, 20:59
από Salinas
7 Απαντήσεις
3837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 12:21
από Giorgos K.
3 Απαντήσεις
3763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/08, 20:40
από Ibanezακιας
13 Απαντήσεις
5817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/09, 19:50
από theodoropoulos
27 Απαντήσεις
10957 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/13, 12:39
από panicX
15 Απαντήσεις
18571 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/15, 11:46
από Antonis_Liakos
0 Απαντήσεις
1374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/23, 18:31
από Ioannis Anastassakis