Αποστολέας Θέμα: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''  (Αναγνώστηκε 24960 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''
« Απάντηση #25 στις: 14/04/09, 17:34 »
Έως τις 12.00 το βράδυ, μπορείτε να αξιολογείτε τα καλύτερα ποιήματα που συμμετέχουν
σε αυτό το στάδιο της διαδικασίας ‘’ποίημα της χρονιάς 2008’’.

Η συμμετοχή του κάθε ενός σας, είναι ιδιαίτερα σημαντική…

Ευχαριστούμε.

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''
« Απάντηση #26 στις: 20/04/09, 20:18 »
Ο Δεύτερος Γύρος Aξιολόγησης για την ανάδειξη του «Ποιήματος της χρονιάς 2008» ξεκίνησε σήμερα.
44 ποιήματα στη διάθεση των μελών μέχρι και την 3η Μάιου εδώ: http://portal.kithara.gr/modules.php?name=kiDiagStixou
Καλή ανάγνωση και πάλι και καλή επιτυχία σε όλους!
 :)

Αποσυνδεδεμένος ε?

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 548
    • Προφίλ
Απ: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''
« Απάντηση #27 στις: 20/04/09, 21:44 »
  :'( :'( :'(

0/3!!!

".....καλα , θα σας δειξω εγω , θα δειτε τι θα παθετε!!!!..."

 :P

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Απ: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''
« Απάντηση #28 στις: 21/04/09, 02:11 »
βλέπω μεγάλη προτίμηση στα έμμετρα ποιήματα πάντως, και μάλιστα στα "πομπώδη", αυτά δηλαδή με τις προσεγμένες ομοιοκαταληξίες. Δεν το λέω σαν υπόδειξη, άλλωστε τα δικά μου σε αυτήν την κατηγορία εμπίπτουν, απλώς δε βλέπω μεγάλη ποικιλία νομίζω.

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''
« Απάντηση #29 στις: 24/04/09, 14:01 »
Μπράβο σε όλους σας... κριτές και κρινόμενους.
Απο τις 2.500 φτάσαμε στα 44... καλυτερα, ποιήματα της σελίδας.
Ενα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους έως σήμερα στήριξαν, συμμετέχοντας την προσπάθεια...
Μεσω του 2ου γύρου αξιολόγησης, αλλα και της Κ.Ε. στον Ιανο, (στις 29 -06 ) θα φτάσουμε στο ''ποιήμα της χρονιας 2008''... και οχι μόνο. Θα αποδειξουμε περισσότερο απο όλους σε εμάς τους ιδιους, πως μπορέσαμε μέσα απο υγιής διαδικασίες, να δημιουργήσουμε διεξόδους... με συμμετοχικές διαδικασίες, σοβαρότητα κι επίπεδο που αρμόζει στον ''χώρο'' και τον ''κόσμο'' μας.

Αποσυνδεδεμένος συννεφάκι

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Γυναίκα
  • * floating around*
    • Προφίλ
    • Tomb Raider GR
Απ: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''
« Απάντηση #30 στις: 26/04/09, 22:42 »
 :) (καλέ, είμαι κι' εγώ μέσα!)

Βρε παιδιά, δεν έχω καταλάβει κάτι με τη βαθμολογία και συγχωρήστε με αν είναι χαζή ερώτηση...:
Ότι θέλουμε ψηφίζουμε? Και τους εαυτούς μας?
« Τελευταία τροποποίηση: 26/04/09, 23:43 από συννεφάκι »
"I shut my eyes and all the world drops dead, I lift my lids and all is born again. I think I made you up inside my head.."
                           S.P.

Αποσυνδεδεμένος argentina

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 466
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • argentina
Απ: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''
« Απάντηση #31 στις: 27/04/09, 12:18 »
:) (καλέ, είμαι κι' εγώ μέσα!)

Βρε παιδιά, δεν έχω καταλάβει κάτι με τη βαθμολογία και συγχωρήστε με αν είναι χαζή ερώτηση...:
Ότι θέλουμε ψηφίζουμε? Και τους εαυτούς μας?

 :)
Βαθμολογείς όλα τα έργα απο 1-5
Και τα δικα σου φυσικα!
Τι τεράστιο ψέμα πρέπει να επινοήσει το μυαλό του... για να μπορέσει να κυριαρχήσει στις αισθήσεις του... να τις γαληνέψει...;
                                                                                                             R. M. Rilke

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''
« Απάντηση #32 στις: 05/05/09, 10:30 »
Ο δεύτερος γύρος αξιολόγησης για το Ποίημα της χρονιάς 2008 ολοκληρώθηκε.

Ευχαριστούμε όλους όσους στήριξαν τις διαδικασίες, όσους συμμετείχαν και όσους βαθμολόγησαν. Τα 30 καλύτερα ποιήματα της σελίδας μας, στο τελικό στάδιο της διαδικασίας, θα αξιολογηθούν από την επιτροπή η οποία αποτελείται από τους:
Τάκης Ιωαννίδης.
Ποιητής, Αντιπρόεδρος Διεθνούς Εταιρείας Ελλήνων Λογοτεχνών.
Άννα Μοσχονίδου.
Ποιήτρια, συγγραφέας, μέλος της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών.
Νικόλας Κολοκοτρώνης.
Συγγραφέας, Ποιητής.

Το Ποίημα της Χρονιάς 2008 θα αναδειχθεί στην εκδήλωση του Ιανού στις 29-06-09 όπου θα απαγγελθούν και τα 10 καλύτερα μας ποιήματα, έτσι όπως θα τα έχει αναδείξει η επιτροπή.
Συγχαρητήρια σε όλους σας και σας ευχαριστούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/05/09, 17:19 από Ο Νέος Κιθαρωδός »
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''
« Απάντηση #33 στις: 05/05/09, 10:35 »
Δε μπορούμε να μάθουμε ποιά είναι αυτά τα τριάντα ποιήματα που προκρίθηκαν;

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''
« Απάντηση #34 στις: 05/05/09, 15:35 »
Φυσικά μπορείτε και θα τα μάθετε...
Θα ανακοινωθούν σύντομα, απο τους διαχειριστές.
Για μια ακόμη φορά ΜΠΡΑΒΟ σε όλους σας...

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''
« Απάντηση #35 στις: 06/05/09, 08:33 »
Αυτά είναι τα 30 ποιήματα που προκρίθηκαν, (εμφανίζονται με σειρά αποστολής τους):

Καθώς στα τούνελ περπατώ του παρελθόντος...
ΝΗΝΕΜΙΑ...
Αναγέννηση
αποσπάσματα από εφημερίδες και επικήδειος...
Το ίσον του Θεού
Έμπορος
Ήλιε μου
Συνοδοιπόρος Σιωπηλός
Δεν θα γυρίσω πίσω" -( ο διάλογος)
ναυαγοί...
Οι τέμπερες της ζωής
Ζωή στα προσεχώς
Τετάρτη Βράδυ
Επίλογος
Δεν με κατάλαβε κανείς
Αέρας
ήταν γνωστό
Στο 'χω πει;
Λόγια του Φθινοπώρου
Ο Ποιητής και το Περιστέρι
Τα όνειρα μου προτιμώ να προσκυνώ
Δειλός κι ασπόνδυλος
Ονειροπόληση σ’ ένα φιλί.
Και να που κιότεψες
Η Αρετή στον Άδη
Οι στίχοι της στιγμής
ΤΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ
ΣΤΟ ΝΙΚΟ ...
Άλικο Δείλι
14 Απρίλη 2008


Ακολουθούν τα ονόματα των δημιουργών τους με τον αριθμό συμμετοχών μέσα σε αυτά τα 30. Όπως βλέπετε, υπάρχουν μέλη με 2 και 3 συμμετοχές:

Ονοματα μελών     Συμμετοχές

mantinada                1
lampros.                   1
pimami                     2
Anemos                    2
Bάγια                       3
argentina                  3
qrusticks                  3
ΧΩΡΙΑΤΗΣ                1
x-versous                 1
pinelopi                    3
tinios                       2
kuiper                      1
gkou                       1
KgSoloman5              2
nEwBiE                    2
Gregori                    1
Malezyanni               1

Ευχαριστούμε πάρα πολύ όσους συμμετείχαν, είτε με τα ποιήματά τους, είτε στην ψηφοφορία και στις διαδικασίες του διαγωνισμού.
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''
« Απάντηση #36 στις: 13/05/09, 10:17 »
Ο Ν. Κολοκοτρώνης είναι το πρώτο μέλος της επιτροπής που μας έστειλε ένα μήνυμα για όλους τους δημιουργούς που συμμετείχαν και σας το παραθέτουμε:


Ποιος το βαθμό θα βάλει στην ψυχή όταν οι αριθμοί μέσα της ανασαίνουν; Της κλίμακας είσαι σκαλί, που οδηγεί στου πνεύματος το κέντρο. Όλα τα βήματα χρειάζονται για να βρεθούμε στης αγάπης τον παράδεισο. Όλα τα χρώματα υπάρχουν στο λευκό και ομορφαίνουν τη ζωή με ουράνια τόξα. Κι αν είσαι ήλιος ή βροχή, πανσέληνος ή σύννεφο του Αυγούστου, απ’ το Θεό έχεις φτιαχτεί, κι ανθρώπων είσαι ευλογία. Πορεύσου στου φωτός το μονοπάτι, αγκάλιαζε την έμπνευση και τα χαρίσματά σου, ταξίδεψε στα βάθη σου να νιώσεις την αγάπη, και τη σιωπή κάνε φωνή, με τα ποιήματά σου.
 
Νικόλας Κολοκοτρώνης


Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Απ: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''
« Απάντηση #37 στις: 14/05/09, 13:09 »
Τι καλύτερο από αυτά τα λόγια; Για όλους όσους από εμάς συμμετείχαν στο διαγωνισμό ίσως είναι το σημαντικότερο δώρο.

Όλα τα βήματα χρειάζονται, το πάθος , η δύναμη, η επιμονή, η αγάπη για αυτό που δημιουργούμε ότι κι αν είναι...

Σας ευχαριστούμε κ. Κολοκοτρώνη για την τρυφερότητα και την απλότητα που αγκαλιάζετε τις δημιουργίες όλων μας 
όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος συννεφάκι

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Γυναίκα
  • * floating around*
    • Προφίλ
    • Tomb Raider GR
Απ: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''
« Απάντηση #38 στις: 15/05/09, 01:47 »
Συγχαρητήρια σε όσους ξεγυμνώνουν με θάρρος την ψυχή τους.........  :)
Και τί να τα κάνεις τα ρούχα εδώ που τα λέμε...
"I shut my eyes and all the world drops dead, I lift my lids and all is born again. I think I made you up inside my head.."
                           S.P.

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Απ: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''
« Απάντηση #39 στις: 15/05/09, 02:34 »
υπάρχει καμιά ιδέα για το πότε θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα ;

Επίσης, καλό θα ήταν να γίνει ένα τόπικ με τα επικρατέστερα 30 ή 45 και το ποιος έγραψε τι ώστε να έχουμε μια πιο συγκεντρωμένη εικόνα, χωρίς τη δυνατότητα δημιουργίας σχολίων, χωρίς κανενός είδους πληροφορία ως προς τη σχετική κατάταξη κλπ. Πιστεύω θα ήταν ωραίο ένα μόνιμο θέμα στην πρώτη σελίδα του πίνακα με τα καλύτερα του 2008, έτσι σα μια μικρή ηλεκτρονική συλλογή, άσχετα και με το ποιο θα βγει.

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''
« Απάντηση #40 στις: 15/05/09, 07:52 »
υπάρχει καμιά ιδέα για το πότε θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα ;

Τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν στην εκδήλωση του Ιανού.
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Vasilis P.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Get a life
Απ: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''
« Απάντηση #41 στις: 18/05/09, 10:55 »
Tα συγχαρητήριά μου σε όλους όσους μπορούν να εκφράζουν σε λέξεις τόσο όμορφα τον εσωτερικό τους πλούτο. Και στους νικητές ένα μπράβο παραπάνω. :)

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''
« Απάντηση #42 στις: 25/05/09, 23:37 »
Ακολουθεί το μήνυμα της Άννας Μοσχονίδου προς τους νέους δημιουργούς:

... Θέλω να καλωσορίσω όλους τους νέους δημιουργούς στον κόσμο της ποίησης.
Το είδος αυτό της γραφής δικαιώνει πρώτα από όλα τον ίδιο τον ποιητή, διότι τον μεταλαμπαδεύει ως άξιο "εργάτη" του πνεύματος. Η ποίηση είναι μία κατάθεση ψυχής που λυτρώνει, μετατρέπει τη σκέψη σε λέξεις, εξυψώνει.
Από φύση της έχει πνευματική και ψυχική ενότητα που μετουσιώνεται σε έννοια και ουσία.
Είναι η αλήθεια του καθένα. Είναι ένα κέντημα με πολλές παραλλαγές. Είναι η συναυλία των λέξεων που θέλει να κατατεθεί με έναν ιδιαίτερο τρόπο όπως είναι η ποίηση.
Είναι η πιο ακριβή πνευματική κληρονομιά των προγόνων μας. Στην κορυφή της ποιητικής μας ιστορίας έχουμε ήδη τους "εκλεκτούς και μυημένους" και εύχομαι ολόψυχα η αγάπη για την ποίηση να συντροφεύει για πάντα τους νέους ποιητές, τους νέους δημιουργούς... Θεωρώ ότι αποκτάμε ένα θησαυρό επιπλέον, προσθέτοντας και άλλους άξιους οραματιστές - ποιητές.
Είναι μία εκλεκτή πνευματική "τροφή", και προνόμιο λίγων. Πρέπει να βρίσκεται ψηλά και να συντροφεύει τον αναγνώστη, με ένα ιδιαίτερο τρόπο. Στο κάθε ποίημα η κάθε λέξη, είναι αυτή που έχει τη δύναμη να καθηλώσει, να συγκινήσει, ίσως να γιατρέψει, ίσως να ενθυμήσει, μα και να λυπήσει.
Μέσα από αυτή την προσπάθεια του ποιητικού διαγωνισμού του kithara.gr ο κάθε νέος δημιουργός ποιητής ανακαλύπτω πως με σεβασμό εκφράζει τις ανησυχίες του, τις σκέψεις του. Και είναι συγκινητικό πως με δέκα ποιητικές γραμμές ή και λιγότερες μπορεί κάποιος να έχει γράψει μια ιστορία ολόκληρη, ένα βιβλίο. Είναι πραγματικά επιτυχία.
Όλοι οι νέοι δημιουργοί δώσανε το δικό τους στίγμα, τη δική τους προσωπική και ιδιαίτερη ποιητική γραφή. Κάποια από αυτά είναι ικανά να μελοποιηθούν.
Κάποια έχουν μέτρο, άλλα όχι. Ανεξαρτήτως όμως, δεν διχάζουν τον αναγνώστη, αλλά διαχωρίζουν το προσωπικό ποιητικό στυλ του καθένα. Υπάρχει έντονη ευαισθησία και πως φυσικά θα μπορούσε να συμβαίνει και το αντίθετο, μιας και τον ποιητή τον διακατέχει έντονα αυτό το συναίσθημα.
Η προσπάθεια όλων των δημιουργών είναι απολύτως σεβαστή και άξια συγχαρητηρίων.
Το επίπεδο στα περισσότερα των ποιημάτων είναι αρκετα υψηλό και δίνει την αίσθηση ότι πληθαίνει ο λογοτεχνικός χώρος της ποίησης, με ποιητές που έχουν πραγματικά να δώσουν και να αγγίξουν τις καρδιές μας.
Εύχομαι σε όλους να ακολουθούν το φωτεινό δρόμο της ποίησης!

Μοσχονίδου Δ. Άννα Ποιήτρια -Συγγραφέας
Μέλος της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Απ: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''
« Απάντηση #43 στις: 03/06/09, 11:08 »
Ένα ευχαριστώ ίσως είναι λίγο για όσα κατατέθηκαν πιο πάνω από την κ. Μοσχονίδου.

Σας ευχαριστούμε όλους εσάς της επιτροπής για όσα μας μαθαίνετε.

Να προσθέσω οτι η εκδήλωση που θα πραγματοποιηθεί στον Ιανό στις 29 Ιουνίου είναι ένα άλμα για το Κιθάρα και για τα μέλη του και οφείλουμε όλοι να το υποστηρίξουμε και να το ανεβάσουμε ακόμη ψηλότερα γιατί μας αξίζει. Μουσικοί και στιχουργοί, ποιητές και οργανοπαίχτες (  ;D ) ας δώσουμε το παρόν στη δική ΜΑΣ εκδήλωση που θα απαγγελθούν δικά ΜΑΣ ποιήματα και θα ακουστούν δικά ΜΑΣ τραγούδια  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 03/06/09, 11:13 από pinelopi »
όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος Aganippi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 665
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ποιος ζωντανός προικισμένος μ' αισθήσεις δεν ποθει
    • Προφίλ
    • http://aganipi.blogspot.com
Απ: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''
« Απάντηση #44 στις: 10/06/09, 16:10 »
Να είσαι καλά Κιθαρωδέ για την ανάρτηση και να είναι καλά η κυρία Μοσχονίδου για τα πολύ όμορφα λόγια. Κρατάω κάτι πολύ σημαντικό " Όλοι οι νέοι δημιουργοί δώσανε το δικό τους στίγμα..." γιατί αυτό έχει σημασία, το δικό σου στίγμα. Την ευχαριστούμε θερμά!
Τρελά νερά αντιμέτωπα με ερμηνευτες της λογικής. Είναι να μην τρελαίνεσαι;
(Maybe dear, oh maybe, maybe, maybe,
Let me help you show me how.
Honey, maybe, maybe, maybe, maybe)

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''
« Απάντηση #45 στις: 11/06/09, 10:59 »
Το μήνυμα του κ. Τάκη Ιωαννίδη προς τους συμμετέχοντες:

Κυρίες και Κύριοι,
ήταν τιμή για  μένα να εμπιστευθείτε την ταπεινή κριτική μου γνώμη, για τον διαγωνισμό Ποίησης που οργανώσατε. Διεξήλθα λεπτομερώς, τα ποιητικά πονήματα των συμμετασχόντων, υπό το βάρος της ευθύνης και της υποχρέωσης  να υπηρετήσω την ιερή αυτή Τέχνη «των ίσων», μέσα από το πρίσμα της προσωπικής μου εκτίμησης. Τα ποιήματα ανέδιναν, το εσωτερικό ύφος έκφρασης εκάστου δημιουργού, άλλα έμμετρα και ομοιοκατάληκτα και άλλα εκφρασμένα με ελεύθερο στίχο. Στα τελευταία, θα ήθελα να εστιάσω, στον εσωτερικό ρυθμό που απαιτεί, το δείγμα αυτό ποιητικής γραφής, καθ’  όλου εύκολο, κατά κοινή ομολογία,  να αποδοθεί. Ας προσέξουν αυτό το λεπτό σημείο οι νέοι δημιουργοί. Στα πρώτα, απαιτείται εξ’  ίσου αυστηρή τήρηση των κανόνων του μέτρου, για να αποδοθεί ο ρυθμός. Οι «πικάντικες» λέξεις που συνάντησα σε δύο ποιήματα, με καθιστούν υπόχρεο να σημειώσω, το χρέος του λογοτέχνη, να σεβαστεί την Ελληνική γλώσσα και να χρησιμοποιήσει τον «λογοτεχνικό τύπο  γλώσσας», ικανό να ανεβάσει τον αναγνώστη του ποιήματος, σε υψηλά νοηματικά επίπεδα, τρέφοντας γονιμικά την ψυχή του. Ας μην υποκύπτουμε στην γνωστή άποψη κάποιων συγγραφέων, που χρησιμοποιούν  σήμερα τη γλώσσα του «δρόμου», όπως την αποκαλούν, με το φθηνό επιχείρημα, του, «έτσι δεν μιλούν οι άνθρωποι σήμερα;». Ας επιλέγουμε την λογοτεχνική Ελληνική γλώσσα, την τόσο πλούσια και ζωντανή.  Μια μεγάλη αλήθεια είναι, ό, τι η Ποίηση είναι το μόνο είδος Τέχνης που ΔΕΝ διδάσκεται. Χρειάζεται πολύ δουλειά,  αγάπη, πλούσιο εσωτερικό κόσμο, διάθεση για προσφορά, για μοίρασμα και καλή γνώση της Ελληνικής γλώσσας, για να επιτύχουμε – προσφέρουμε, γόνιμα ποιητικά αποτελέσματα, στους συνανθρώπους μας.

Η εμπειρία της ανάγνωσης και αξιολόγησης των ποιημάτων του διαγωνισμού σας, ήταν σημαντική και για μένα, αφού είχα την ευκαιρία να μοιραστώ την εσωτερική προσφορά ενός εκάστου ποιητή. Αλλά ταυτόχρονα, ελπιδοφόρα και παρήγορη, αφού σε πείσμα πολλών, υπάρχουν και σήμερα  ικανοί ποιητές στην πατρίδα μας, που όσο και αν κάποιοι προσπαθούν να τους φιμώσουν, είναι μοιραίο να αποτύχουν, αφού  η εσωτερική τους δύναμη, είναι ασυγκράτητη και δημιουργική.

Η τελική επιλογή μου ήταν δύσκολη αρκετά και η θέση αξιολόγησης εκάστου ποιήματος, δεν μειώνει, ουδένα εκ των δημιουργών, αφού το ποίημα ενός ποιητή, δεν αναιρεί το ποίημα ενός άλλου. Αμφότερα ακούγονται και προσφέρουν. Προσωπικά θα επιθυμούσα να βραβευτούν, όλοι οι δημιουργοί που συμμετείχαν στον διαγωνισμό. Και αφού αυτό είναι αδύνατον, αρκούμαι στο να τους συγχαρώ όλους και να τους αφιερώσω την ρήση του Γκαίτε : «Μην λυπάστε τον ποιητή που δεν έχει κοινό. Να λυπάστε το κοινό, που δεν έχει ποιητές».

Τάκης Ιωαννίδης

Αντιπρόεδρος Διεθνούς Εταιρείας Ελλήνων Λογοτεχνών και Καλλιτεχνών, Vice Secretary General of WCP/hWAAC, Editor Committee of the International Literature Magazine “The Moon Light of Corea”. Δοκιμιογράφος της εφημερίδας ΕΠΙΚΑΙΡΑ τη Νέας Σμύρνης (http://epikaira.wordpress.com)   
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Aganippi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 665
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ποιος ζωντανός προικισμένος μ' αισθήσεις δεν ποθει
    • Προφίλ
    • http://aganipi.blogspot.com
Απ: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''
« Απάντηση #46 στις: 11/06/09, 11:17 »
Πραγματικά χαίρομαι που είμαι μέλος αυτού του forum και έχω την τιμή να διαβάζω τέτοιες συγκινητικές επιστολές. Η ταπεινότητα του κύριου Ιωαννίδη, η ομορφιά του λόγου του και το εύνασμα που δίνει στους νέους ποιητές είναι απ' τα πιο όμορφα που έχω διαβάσει εδώ. Σε κάνει να νιώθεις ότι δεν υπάρχουν νικητές και ηττημένοι, άλλωστε χάνει μόνο αυτός που θεωρεί πως έχασε. Κρατάω μια όμορφη φράση "Μια μεγάλη αλήθεια είναι, ό, τι η Ποίηση είναι το μόνο είδος Τέχνης που ΔΕΝ διδάσκεται." Γιατί η ποίηση θέλει ανήσυχα πνεύματα! Να είσαι καλά κύριε Ιωαννίδη! :)
Τρελά νερά αντιμέτωπα με ερμηνευτες της λογικής. Είναι να μην τρελαίνεσαι;
(Maybe dear, oh maybe, maybe, maybe,
Let me help you show me how.
Honey, maybe, maybe, maybe, maybe)

Αποσυνδεδεμένος Malezyanni

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''
« Απάντηση #47 στις: 11/06/09, 18:42 »
Να κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου.

Που την είδες την ταπεινότητα? Ο άνθρωπος ακυρώνει τον Χριστιανόπουλο, τον Μπουκόφσκι, τον Ρεμπώ, τον Ρίτσο,(κ.α) την ποίηση.
Ακυρώνει τον εαυτό του όταν λέει πως η ποίηση δεν διδάσκεται και ταυτόχρονα προτείνει λογοτεχνική γλώσσα και  ''να ανεβάσει τον αναγνώστη του ποιήματος, σε υψηλά νοηματικά επίπεδα, τρέφοντας γονιμικά την ψυχή του''. Δηλαδή ο Σεφέρης που είπε, "Δεν θέλω τίποτε άλλο παρά να μιλήσω απλά" δεν είναι καλός ποιητής ε?
Στην κ. Μοσχονίδου εντοπίζω υπερβολές λόγω της καλής της διάθεσης. Στίγμα θα πει, να διαβάσω μια φορά ας πούμε Αχμάτοβα και μετά όταν συναντήσω ένα ανυπόγραφο ποίημα να αναγνωρίζω πως είναι Αχμάτοβα. (ένα χρόνιο ζητούμενο ακόμη και για αναγνωρισμένους ποιητές)
« Τελευταία τροποποίηση: 11/06/09, 18:49 από Malezyanni »

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''
« Απάντηση #48 στις: 11/06/09, 19:12 »
Σκέψου πολύ απλά…Την ‘’ταπεινότητα’’ την είδε εκεί, όπου εσύ δεν μπορείς…
Αυτό δεν είναι αναγκαστικά κακό… ειδικά όταν η οπτική γωνία είναι αυτή του δικηγόρου ή συνηγόρου, του διαβόλου…
Αν αλλάξεις οπτική και προσπαθήσεις να δεις τα πράγματα από την αντίστοιχη θέση, θα διαπιστώσεις  πως και η ‘’ταπεινότητα’’ και οι άλλες ‘’υπερβολές’’ έχουν ουσιαστικές βάσεις…

Αποσυνδεδεμένος Malezyanni

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''
« Απάντηση #49 στις: 11/06/09, 19:29 »
Σύμφωνοι, δεν λέω το αντίθετο. Απλώς θέλω να φωτίζονται περισσότερες της μίας πλευράς.
Και εγώ αναγνωρίζω την καλή προαίρεση των ανθρώπων (αυτό είναι εμφανές), για την ταπεινότητα (προτιμώ την λέξη ταπείνωση) δεν μπορώ να πω με σιγουριά, καθώς δεν είμαι καρδιογνώστης (υπάρχουν ωστόσο ενδείξεις).
Επιμένω ωστόσο στα "διδακτικά κομμάτια" της επιστολής, που προσωπικά τα βρίσκω τουλάχιστον άστοχα. (αν και είμαι της ομοίας αισθητικής με τον κ. Ιωαννίδη)

Υ.Γ. Προτείνω σε όσους θέλουν να ασχοληθούν με αυτό το θέμα να διαβάσουν τα "Γράμματα σε έναν νέο ποιητή" του Ράινερ Μαρία Ρίλκε.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/06/09, 19:31 από Malezyanni »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/04, 22:40
από Sound of Rock
42 Απαντήσεις
16166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/09, 16:43
από lampros.
1 Απαντήσεις
2753 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/09, 20:05
από kuiper
1 Απαντήσεις
5345 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/09, 17:04
από Ωρίωνας
9 Απαντήσεις
5332 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/10, 22:54
από Aganippi
0 Απαντήσεις
2335 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/09, 09:59
από Ο Νέος Κιθαρωδός
57 Απαντήσεις
19793 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/10, 08:38
από Βραζίλης
10 Απαντήσεις
61787 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/10, 21:15
από Ο Νέος Κιθαρωδός
0 Απαντήσεις
10555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/17, 01:41
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
8397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/18, 21:52
από ΚΕΠΕΜ