Αποστολέας Θέμα: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!  (Αναγνώστηκε 65732 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #150 στις: 19/01/11, 00:29 »
Σε ευχαριστώ Βραζίλιε. Αν και δε φταίει το kithara.gr, στην πραγματικότητα εγώ φταίω, που ενώ την έχω πάθει τόσες φορές, δεν λέω να βάλω μυαλό! Θα προτιμήσω τη λύση με την αυτόματη σύνδεση!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #151 στις: 19/01/11, 00:48 »
Ελεος ρε παιδια με τις προσωπικες αντιπαραθεσεις και "προτασεις αποχης"! Ηρεμηστε λιγο!

Εαν δε θελετε trolls, απλως μην τα ταϊζετε ;) Αυτο ειναι που τους ποναει περισσοτερο. Η απουσια σημασιας προς το προσωπο τους!  ;)

Τα ασκοπα posts διαγραφηκαν για αλλη μια φορα!
 
« Τελευταία τροποποίηση: 19/01/11, 01:21 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #152 στις: 19/01/11, 09:57 »
germ1984, χαίρομαι πραγματικά να διαβάζω τα ποστ σου, αφήνουν πάντα μια αισιοδοξία και μια θετική όψη των πραγμάτων που οι υπόλοιποι αδυνατούμε να δούμε...

Προτιμώ να βλέπω την θετική πλεύρα των πραγμάτων. Σκασίλα μου που έβαλαν και άλλα διόδια ή τα αύξησαν, επίσης σκασίλα μου που αύξησαν τα τέλη κυκλοφορίας, δεν έχω αυτοκίνητο αλλά και να είχα δεν θα με ένοιαζε. Αυτό που ξέρω όμως είναι ότι για το καθημερινό μποτιλιάρισμα, για την απαράδεκτη οδηγική συμπεριφορά, για τα διπλοπαρκαρίσματα, για τον υπερβολικό αριθμό αυτοκινήτων σε σημείο ασφυξίας και για τα θανατηφόρα που συμβαίνουν κάθε Σαβ/κο δεν φταίει ούτε η κυβέρνηση, ούτε ο Πάγκαλος, ούτε o μεγαλο-ιδιώτης όπως λέτε, αλλά το στραβό κεφάλι του Νεοέλληνα. Είμαστε ανάγωγος λαός, ψάχνουμε πάντα ευθύνες στους άλλους ξεχνώντας τον εαυτό μας.
Θέλουμε όλοι να έχουμε το αμαξάκι μας, μέχρι και η Κουτσή-Μαρία, φτάνοντας πολλές φορές στο σημείο και να λαδώσουμε για να πάρουμε το δίπλωμα. Τώρα αλήθεια γιατί γκρινιάζουμε που τα πράγματα σφίγγουν;

Ήδη αυτό το διαλυμένο κράτος μας είχε χορηγήσει περισσότερα απ'ότι αξίζαμε....Θέσεις στο Δημόσιο με τη σέσουλα, ρουσφετολογικούς διορισμούς, συντάξεις από τα 45 έτη, κανέναν έλεγχο, καμμία αξιοκρατία, σικέ διπλώματα οδήγησης, "πτυχία" για τη νεολαία ώστε να κάνει συλλογή, ασυλία στο πανεπιστήμιο και ότι άλλο φανταστεί η ψυχή σας.

Δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση όμως. Και δεν ξεφεύγω καθόλου από το θέμα.


« Τελευταία τροποποίηση: 19/01/11, 10:00 από Germ1984 »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #153 στις: 19/01/11, 10:49 »
Πρώτα απ'όλα, παρακαλώ να είστε κόσμιοι και να αποφεύγετε προσβλητικούς προσωπικούς χαρακτηρισμούς. Σεβαστείτε τους συνομιλητές σας και τους αναγνώστες του δημοσίου φόρουμ μας.
Κάποιοι έχουν ήδη προειδοποιηθεί από συντονιστή (και τώρα από διαχειριστή), πράγμα που σημαίνει ότι έχουν ήδη ξεπεράσει τα όρια και δεν θα υπάρξει άλλη ανοχή.

Επί του θέματος τώρα, στην νομοθεσία δεν προβλέπεται να επιτρέπεται να παρανομεί κάποιος -εις βάρος κάποιου άλλου- επειδή παρανομεί αυτός ο άλλος (πόσο μάλλον αν αυτός ο άλλος είναι κάποιος τρίτος).
Ούτε εγώ συμφωνώ με τα συγκεκριμένα διόδια και την σύμβαση που υπέγραψε το κράτος. Μπορούμε βέβαια να επιλέξουμε να μην πληρώνουμε τα συγκεκριμένα διόδια, κάτι που μπορεί να είναι ηθικά σωστό, αλλά είναι νομικά παράνομο. Θα πάψουμε να είμαστε παράνομοι (και αναδρομικά) μόνο αν και αφότου το δικαστήριο κρίνει  παράνομη την λειτουργία των συγκεκριμένων διοδίων και ακυρωθεί η σύμβαση.
Θεωρητικά, μπορούμε επίσης να πράξουμε το νόμιμο (να πληρώσουμε τα διόδια), να κρατάμε τις αποδείξεις, και όταν αυτά κριθούν παράνομα να ζητήσουμε τα λεφτά μας πίσω. Λέω "θεωρητικά" γιατί πρακτικά για να προσφύγει κάποιος στο δικαστήριο θα πρέπει να πληρώσει δικηγόρο και δικαστικά έξοδα, και ακόμα κι αν κερδίσει την δίκη δεν θα ξαναδεί αυτά τα λεφτά (ή θα δει λίγα από αυτά).

Οπότε επιλέγουμε να πράξουμε το νόμιμο ή το ηθικό, έχοντας αναλύσει τα δεδομένα και γνωρίζοντας τις τυχόν συνέπειες των πράξεων μας.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #154 στις: 19/01/11, 12:04 »
Δεν απαντησες ομως..Μπαινεις πετας τις κροτιδες σου και φευγεις..Καλο δρομο και σε σενα.


Τα νομοσχέδια συμβάσεων του Δημοσίου για την διαχείρηση των Εθνικών οδών ψηφίστηκαν το 2007.

Η σύμβαση για την Εθνική οδό Αιγαίου:
http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/bcc26661-143b-4f2d-8916-0e0e66ba4c50/k-maliakos-pap-1.pdf

Η σύμβαση για την Ιωνία οδό:
http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/bcc26661-143b-4f2d-8916-0e0e66ba4c50/K-IONIAODOS-PAP_2.pdf

Ενώ η σύσταση ανώνυμης εταιρείας διαχείρησης τους έχει γίνει από το 2001.

Η πρόταση νόμου του ΚΚΕ για την κατάργηση των διοδίων και άλλων φόρων είχε γίνει το 2008:
http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/2f026f42-950c-4efc-b950-340c4fb76a24/G-MONEY-EIS.pdf

 
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #155 στις: 19/01/11, 12:42 »
germ1984, χαίρομαι πραγματικά να διαβάζω τα ποστ σου, αφήνουν πάντα μια αισιοδοξία και μια θετική όψη των πραγμάτων που οι υπόλοιποι αδυνατούμε να δούμε...


Προτιμώ να βλέπω την θετική πλεύρα των πραγμάτων. Σκασίλα μου που έβαλαν και άλλα διόδια ή τα αύξησαν, επίσης σκασίλα μου που αύξησαν τα τέλη κυκλοφορίας, δεν έχω αυτοκίνητο αλλά και να είχα δεν θα με ένοιαζε. Αυτό που ξέρω όμως είναι ότι για το καθημερινό μποτιλιάρισμα, για την απαράδεκτη οδηγική συμπεριφορά, για τα διπλοπαρκαρίσματα, για τον υπερβολικό αριθμό αυτοκινήτων σε σημείο ασφυξίας και για τα θανατηφόρα που συμβαίνουν κάθε Σαβ/κο δεν φταίει ούτε η κυβέρνηση, ούτε ο Πάγκαλος, ούτε o μεγαλο-ιδιώτης όπως λέτε, αλλά το στραβό κεφάλι του Νεοέλληνα. Είμαστε ανάγωγος λαός, ψάχνουμε πάντα ευθύνες στους άλλους ξεχνώντας τον εαυτό μας.
(...)Τώρα αλήθεια γιατί γκρινιάζουμε που τα πράγματα σφίγγουν;


http://www.thetikienergeia.gr/.Το boldαρισμενο ειναι και η ουσια οσων λες.Πετυχες ακριβως τον ορισμο του νεο-ελληνα(ή μαλλον νεο-οτι θες). Αλλωστε οπως ειναι γνωστο η ριζα των προβληματων μιας χωρας ξεκιναει απο εκει.Απο τα μποτιλιαρισματα,τα διπλοπαρκαρισματα,και τα θανατηφορα ατυχηματα.

Μετα απο τετοιες αναλυσεις πραγματικα μπαινω σε σκεψεις..Δεν ξερω.. :-\


Papous εγω αλλο σε ρωτησα..Ειπες οτι δεν ειναι δικαιο που πληρωνουμε ολοι τα δημοσια εργα αλλα πρεπει να τα πληρωνουν οι χρηστες και εγω σου απαντησα πανω σε αυτο..Οι συμβασεις που ακριβως κολλανε?
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #156 στις: 19/01/11, 13:02 »
Τελικά οι κινητοποιήσεις πιάσανε(?) τόπο...
Όλα δείχνουν ότι το Δημόσιο θα επιβάλλει μειωμένα διόδια... δίνοντας   όμως στις εταιρείες την εκμετάλλευση των δρόμων για περισσότερα χρόνια.

http://www.sigmalive.com/news/greece/346760

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #157 στις: 19/01/11, 13:11 »
ή η μια ή η αλλη ειναι αυτο το πραγμα..Παροδικα μπορεις να πεις οτι κατι εγινε αλλα μακροπροθεσμα ικανοποιοιυν το αιτημα των εταιριων(τα πλακακια που λεγαμε :P )
Εντιτ..Απο οτι καταλαβαινω η μειωση αυτη ειναι λιγο μουφα..Δηλαδη αυτο που θα γινει ειναι να εισπρατει το κρατος μικροτερο μερος απο το ΦΠΑ των διοδιων ενω οι εταιριες θα εισπρατουν το ιδιο..Παραλληλα θα γινει και η αυξηση των ετων παραχωρησης που τοσο επιζητουσαν.Οποτε και οι τηλεορασεις θα βγαλουν ειδηση και θα κανουν το χατηρι των εταιριων.yeah
« Τελευταία τροποποίηση: 19/01/11, 13:18 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #158 στις: 19/01/11, 13:36 »
δηλαδη αυτο που θα γινει ειναι να εισπρατει το κρατος μικροτερο μερος απο το ΦΠΑ των διοδιων ενω οι εταιριες θα εισπρατουν το ιδιο..Παραλληλα θα γινει και η αυξηση των ετων παραχωρησης που τοσο επιζητουσαν.Οποτε και οι τηλεορασεις θα βγαλουν ειδηση και θα κανουν το χατηρι των εταιριων.yeah


Κολάει στο ότι καλό είναι να διαβάζει κανείς τους νόμους που "πολεμάει".
Η σύμβαση λέει ότι το κράτος λαμβάνει από τον παραχωρησιούχο ποσοστά επί των εσόδων και όχι μόνο τον ΦΠΑ, προφανώς διότι έχει δημιουργηθεί μια ΣΔΙΤ.
http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/bcc26661-143b-4f2d-8916-0e0e66ba4c50/k-maliakos-pap-7.pdf
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #159 στις: 19/01/11, 14:01 »
Αυτο που λες ειναι μετα τη περατωση μελετης και κατασκευης οποτε προς το παρον σε κανενα δρομο δεν εχει τεθει σε ισχυ..Υπαρχει και μια αλλη συνθηκη που λεει οτι αν κατα τη περιοδο της μελετης κατασκευης υπαρξουν κερδη το 70% πηγαινουν απευθειας στο δημοσιο.Προφανως τετοαι κερδη προσωρινα δεν παρουσιαζονται.
Εκτος αυτου εγω ειπα τι νομιζω οτι σημαινει αυτη ''μειωση'' και μολις βρω εμπιστη πηγη θα το αποδειξω.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #160 στις: 19/01/11, 14:59 »
Papous  εγω αλλο σε ρωτησα..Ειπες οτι δεν ειναι δικαιο που πληρωνουμε ολοι τα  δημοσια εργα αλλα πρεπει να τα πληρωνουν οι χρηστες και εγω σου  απαντησα πανω σε αυτο..Οι συμβασεις που ακριβως κολλανε?

Εκτος αυτου εγω ειπα τι νομιζω οτι σημαινει αυτη ''μειωση'' και μολις βρω εμπιστη πηγη θα το αποδειξω.

Ρώτα επίσης την έμπιστη πηγή σου να σου πει πότε ανέφερα αυτό που επίσης νομίζεις ότι ανέφερα...
Πολλά "νομίζεις" δεν νομίζεις?

Παράθεση
Αυτο που λες ειναι μετα τη περατωση μελετης και κατασκευης οποτε προς το παρον σε κανενα δρομο δεν εχει τεθει σε ισχυ..

Αν διαβάσεις την επεξήγηση των συμβόλων της εξισώσεως του μερίσματος του Δημοσίου θα δεις ότι οι μέρες απόδοσης της πληρωμής αρχίζουν να μετρούν από 1/1/2010, και για όσα τμήματα των οδών είναι κατασκευασμένα.

Η "κίνηση" άρχισε τέλος του 2009 και "ανδρώθηκε" το 2010. Τα όποια έσοδα του Δημοσίου έπρεπε να αποδοθούν εντός 20 ημερών μετά το τέλος του 2010 μέχρι τις 20/1/2011, δηλ.

Σήμερα έχουμε 19/1/2011.
Τυχαία η "κίνηση" κατά των διοδίων? Δεν νομίζω....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #161 στις: 19/01/11, 16:23 »
Papous αραξε λιγακι.Εγω απλα απαντησα στα λεγομενα του φιλου απο κατι που ακουσα προχτες στην τηλεοραση οσον αφορα τη μειωση.Δεν εχω δικη μου εμπιστη πηγη,διαβαζω και ενημερωνομαι οχι σαν καποιους αλλους που ειναι μεσα σε ολα ::)

Ωραια ας πουμε οτι εχεις δικιο και οτι ηδη οι εταιριες δινουν μερισμα των εσοδων σε κομματια που ειναι ετοιμα οπως αυτο της Αθηνων-Κορινθου.Που διαολο θες να καταληξεις?

Μιλα ανοιχτα επιτελους μια φορα να ακταλαβαινουν και οι υπολοιποι τι θες να πεις ::)

Εγω παραθετω ενα αρθρο που ισως διελευκανει λιγο τις συμβασεις
http://archive.enet.gr/online/online_obj?pid=230&tp=T&id=55324640

Και ενα που αφορα τα επερχομενα μετρα του κρατους
http://forza-grecia.pblogs.gr/2011/01/ta-diodia-kai-to-kratos.html

Και ενα που η ιδια η εταιρια εξηγει πολυ γενικα.
http://www.olympiaodos.gr/index.php?ID=faq_EL
 
« Τελευταία τροποποίηση: 19/01/11, 16:42 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #162 στις: 20/01/11, 09:45 »
Η "κίνηση" άρχισε τέλος του 2009 και "ανδρώθηκε" το 2010. Τα όποια έσοδα του Δημοσίου έπρεπε να αποδοθούν εντός 20 ημερών μετά το τέλος του 2010 μέχρι τις 20/1/2011, δηλ.

Σήμερα έχουμε 19/1/2011.
Τυχαία η "κίνηση" κατά των διοδίων? Δεν νομίζω....
τι εννοείς?
το "πότε" έγινε η "κίνηση" εξαρτίοταν από αυτό το χρονικό περιθώριο που αναφέρεις για την καταβολή του ποσού?
και πως θα το έπληττε? τα έσοδα είχαν μαζευτεί όλο τον προηγούμενο χρόνο....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #163 στις: 21/01/11, 10:54 »


Επιτελους, αρχιζουν και οι τοπικοι αρχοντες να αναλαμβανουν τις ευθυνες τους! Ωρα να πεταχτουν οξω οι κατασκευαστικες εταιριες που τοσο καιρο μας κοροϊδευαν εισπρατοντας τον οβολο μας για εργα που ποτε δεν εγιναν!

Και για οσους "αμφισβητουν" τη νομιμοτητα του να μην πληρωνουμε διοδια, μπορειτε να δειτε στο video πως υπαρχουν συγκεκριμενα αρθρα στη συμφωνια που εχει συναψει η Ολυμπια Οδος με το κρατος στα οποια αναφερεται ΞΕΚΑΘΑΡΑ πως εφοσον δεν παραδοθηκε το εργο στις προβλεπομενες ημερομηνιες, δεν υπαρχει περιπτωση να συνεχιζουν να εισπρατουν διοδια!

Αυτο για οσους επιμενουν περι νομιμοτητας κι ανομιας... ;)  Αντε, να παρουν τα μπογαλακια τους οι μεγαλοεργολαβοι και σε αλλη παραλια...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #164 στις: 21/01/11, 13:54 »
Και για οσους "αμφισβητουν" τη νομιμοτητα του να μην πληρωνουμε διοδια, μπορειτε να δειτε στο video πως υπαρχουν συγκεκριμενα αρθρα στη συμφωνια που εχει συναψει η Ολυμπια Οδος με το κρατος στα οποια αναφερεται ΞΕΚΑΘΑΡΑ πως εφοσον δεν παραδοθηκε το εργο στις προβλεπομενες ημερομηνιες, δεν υπαρχει περιπτωση να συνεχιζουν να εισπρατουν διοδια!

και ενώ το λέει τόσο ξεκάθαρα η συμφωνία γιατί δεν πήγε η αστυνομία από την πρώτη μέρα που ανοίξαν τα διόδιανα τους συλλάβει?

Αποσυνδεδεμένος hummingbird

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #165 στις: 21/01/11, 14:26 »


Επί του θέματος τώρα, στην νομοθεσία δεν προβλέπεται να επιτρέπεται να παρανομεί κάποιος -εις βάρος κάποιου άλλου- επειδή παρανομεί αυτός ο άλλος (πόσο μάλλον αν αυτός ο άλλος είναι κάποιος τρίτος).

αλήθεια? γω προσωπικά διαφωνώ.αυτό που λες δεν στέκει απο κάθε άποψη.διάβασε την ακροτελεύτεια διάταξη του συντάγματος ,λέει ακριβώς το αντίθετο απο αυτό που λες εσυ!
+ στον φριμάιντ για το τελευταίο πόστ.

Αποσυνδεδεμένος hummingbird

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #166 στις: 21/01/11, 14:29 »
Μπορούμε βέβαια να επιλέξουμε να μην πληρώνουμε τα συγκεκριμένα διόδια, κάτι που μπορεί να είναι ηθικά σωστό, αλλά είναι νομικά παράνομο.
και ηθικά και νομικά ειναι σωστό πίστεψε με. μια διαφωνία σου ειναι με τον χαρατσοεισπράκτορα τπτ παραπάνω. δεν βλέπω που διακρίνεις νομικές ''παρανομίες''

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #167 στις: 21/01/11, 14:56 »
Και για οσους "αμφισβητουν" τη νομιμοτητα του να μην πληρωνουμε διοδια, μπορειτε να δειτε στο video πως υπαρχουν συγκεκριμενα αρθρα στη συμφωνια που εχει συναψει η Ολυμπια Οδος με το κρατος στα οποια αναφερεται ΞΕΚΑΘΑΡΑ πως εφοσον δεν παραδοθηκε το εργο στις προβλεπομενες ημερομηνιες, δεν υπαρχει περιπτωση να συνεχιζουν να εισπρατουν διοδια!

και ενώ το λέει τόσο ξεκάθαρα η συμφωνία γιατί δεν πήγε η αστυνομία από την πρώτη μέρα που ανοίξαν τα διόδιανα τους συλλάβει?

Γιατι εαν ηταν τοσο απλα τα πραγματα, καποιοι υπουργοι, καποιοι μεγαλοεργολαβοι, καποιοι δημοσιογραφοι, κλπ θα ηταν ηδη πισω απο τα καγκελα ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #168 στις: 21/01/11, 20:36 »
Γιατι εαν ηταν τοσο απλα τα πραγματα, καποιοι υπουργοι, καποιοι μεγαλοεργολαβοι, καποιοι δημοσιογραφοι, κλπ θα ηταν ηδη πισω απο τα καγκελα ;)

άσχημο....

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #169 στις: 22/01/11, 21:06 »
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #170 στις: 31/01/11, 17:15 »
και ενώ το λέει τόσο ξεκάθαρα η συμφωνία γιατί δεν πήγε η αστυνομία από την πρώτη μέρα που ανοίξαν τα διόδιανα τους συλλάβει?

Εδω ολοκληρο το εμπορικο κεντρο Τhe Mall και ολα τα καταστηματα που ειναι μεσα ειναι παρανομα, ειδες να γινεται τιποτα?!?!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #171 στις: 31/01/11, 17:52 »
η πλάκα είναι πως αν πας να το κλείσεις....
να κάτσει μια ομάδα ατόμων στις πόρτες ξέρω γω...θα σου φέρουν και την αστυνομία!
ειρωνικό ε?

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #172 στις: 31/01/11, 18:32 »
η πλάκα είναι πως αν πας να το κλείσεις....
να κάτσει μια ομάδα ατόμων στις πόρτες ξέρω γω...θα σου φέρουν και την αστυνομία!
ειρωνικό ε?
Γιατί στα δίοδια τί γίνεται? ::)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #173 στις: 31/01/11, 19:05 »
Βασικα, για το Mall, ενας καθηγητης της νομικης μου ειπε πως δεν αυθαιρετο, οπως λεγετε, αλλα ο Λατσης ηταν αρκετα εξυπνος και εκμεταλλευτηκε μια ρυθμιση που εγινε για να διευκολυνθουν καποια εργα των Ολυμπιακων Αγωνων και περασε το Mall απο το ιδιο παραθυρακι...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #174 στις: 31/01/11, 19:24 »
Γιατί στα δίοδια τί γίνεται? ::)
έλα ντε....

ο Λατσης ηταν αρκετα εξυπνος και εκμεταλλευτηκε μια ρυθμιση

σιγά μην ήταν ακάλυπτος...
όπως και τα διόδια...από κάπου θα καλύπτονται....



 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/10, 21:31
από Μαρμελακι
7 Απαντήσεις
2943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/10, 04:16
από draned
0 Απαντήσεις
3255 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/17, 22:53
από MARIOS F
0 Απαντήσεις
5893 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/18, 15:17
από Βραζίλης