Αποστολέας Θέμα: Οταν λέμε Classic guitar τι παίξιμο εννοούμε?  (Αναγνώστηκε 3919 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stis Titis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους.,
Χάθηκα κάπου την μετάφραση και εγώ. Να σας εξηγήσω. Σε μια μακρινή χώρα, σ ένα μισοσκότεινο μπαρ  κάποιος έπαιζε καταπληκτικά κιθάρα.  Κάπως σαν ισπανικός ήχος μου φάνηκε, όχι φλαμένκο. Κρατούσε την κιθάρα κάπως όρθια, το μπράτσο της δηλαδή σε σχέση με το σώμα του κιθαρίστα ήταν πιο κοντά στον λαιμό του παρά στην μέση του. Μου είπαν ότι το είδος λέγεται "guitarra clasica". Φαντάζομαι ότι δεν εννοούσαν το όργανο καθαυτό αλλά κάποιον τύπο παιξίματος για συγκεκριμένες μελλωδίες (?)
 Αν κάποιος από εσάς βγάζει συμπέρασμα από την περιγραφή, ας με διαφωτίσει σχετικώς με περισσότερες λεπτομέρεις διότι με ταλανίζει αυτή η απορία και το youtube, παναθεμάτο, δεν βοηθά.
Τι σημαίνει ακριβώς "κλασική κιθάρα"?
Είναι πολύ δύσκολο αυτό το παίξιμο?
 Εχω μια κιθάρα εντελώς άθικτη χρόνια στο κουτί της και το σκέφτομαι..από τις περιγραφές που διάβασα στο φόρουμ, είναι κλασική, (και όχι ακουστική)
Αν κάποιος θέλει να με διδάξει κιθάρα, μπορώ να προσφέρω μαθήματα ισπανικής/ιταλικής/γαλλικής/αγγλικής γλώσσας. 

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Οταν λέμε Classic guitar τι παίξιμο εννοούμε?
« Απάντηση #1 στις: 09/05/13, 21:34 »
Αν ανεφερες και τη "μακρινη χωρα" μπορει να  βοηθουσε.
Αφου υποπετυομαι πως ακουσες παραδοσιακη μουσικη της "μακρινης χωρας" παιγμενη απο κλασσικη κιθαρα.

Γιατι με κλασσικη κιθαρα μπορεις να παιξεις απο κλασσικη μουσικη



μεχρι ... κλασσικο ρεμπετικο  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 09/05/13, 21:35 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Οταν λέμε Classic guitar τι παίξιμο εννοούμε?
« Απάντηση #2 στις: 09/05/13, 23:05 »
Όπως και άσχετα με το πως κρατάς τη κιθάρα ή ένα μουσικό όργανο, εφόσον γνωρίζεις, μπορείς να παίξεις ότι είδος μουσικής θέλεις. Δε χρειάζεται να την κρατάς κάπως συγκεκριμένα. Αρκεί να σε βολεύει και να διευκολύνει το παίξιμό σου. Μάλλον κάτι τέτοιο μπορεί να ήθελε να πει και ο Spyros Delta.
Όσο αφορά όμως τη συγκεκριμένη στάση σώματος και κιθάρας που λες, έχω δει κάποιους που παίζουν κλασσική να το κάνουν. Απλά τους βολεύει μαν. Ο τύπος παιξίματος φίλε μου βρίσκεται στα δάχτυλα, στη παλάμη, στο καρπό και όχι στο πως στέκεσαι. Ένας πίνακας του Pablo Picasso που μου αρέσει να χαζεύω, ίσως σου θυμίσει αυτό που είδες ::
http://www.pablopicasso.org/images/paintings/the-old-guitarist.jpg
και εδώ παίχτες ::



Tο κλασσική κιθάρα λοιπόν που σου είπανε, για εμένα σημαίνει απλά το όργανο και τίποτα παραπέρα.
Τώρα αν ψάχνεις πιο τραγούδι-μελωδία έπαιζε ο τύπος για να το κατατάξεις πολύ συγκεκριμένα, ίσως να σε βοηθήσει αυτό που σε ρώτησε ο Σπύρος, ίσως όμως και όχι.
Και έτσι στην τύχη, μήπως ήταν Fados, για άκου ::

 
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Οταν λέμε Classic guitar τι παίξιμο εννοούμε?
« Απάντηση #3 στις: 26/05/13, 21:22 »
Όταν λέμε "Κλασική Κιθάρα" εννοούμε ΚΑΙ το όργανο (εκ πρώτης όψεως θα παρατηρήσεις πως οι 3 πρώτες χορδές είναι πλαστικές αν και υπάρχουν πολύ περισσότερες διαφορές αλλά αν είσαι αρχάριος μάλλον θα μπερδευτείς), ΚΑΙ τον τρόπο παιξίματος (τις χορδές τις χτυπούν τα δάχτυλα του δεξιού χεριού και όχι πένα), ΚΑΙ το ρεπερτόριο (Π.χ. Bach/Villa Lobos/Albeniz/Tarrega/Sor/Turina/Brower/Barrios κλπ. και όχι John Lenon/Joan Baez/Μάλαμας/Πλιάτσικας/Ιωαννίδης κλπ. αν και γίνονται πολλές μεταγραφές απο πολλά μουσικά είδη που επεκτείνουν διαρκώς το ρεπερτόριο της κλασικής κιθάρας).

Όσον αφορά στη στάση του οργάνου και του κιθαριστή, υπάρχουν γενικές αρχές (αυτό που αποκαλούμε εμείς οι κλασικοί "στάση Tarrega" ) αλλά η σωματοδομή του εκάστοτε παίκτη επιβάλλει "προσαρμογές". Πάντως τα βίντεο που παρετέθησαν είναι αρκετά κατατοπιστικά για να πάρεις μια πρώτη ιδέα ;)
The most important second of our lives is the last one...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
454 Απαντήσεις
92628 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/07, 01:53
από Adoni
21 Απαντήσεις
7398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 15:51
από Blue Wizard
16 Απαντήσεις
6232 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/08, 13:44
από Giorgos K.
4 Απαντήσεις
2569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/10, 01:10
από Wise_One
17 Απαντήσεις
6057 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/12, 17:19
από Μπιφτέκι
8 Απαντήσεις
5597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/13, 23:33
από kbasilis
0 Απαντήσεις
14368 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/13, 19:50
από hot_sauce (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
2893 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/14, 21:44
από ΠΟΙΟΣ
6 Απαντήσεις
8769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/18, 14:28
από Andrew Wires
2 Απαντήσεις
4923 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/20, 20:28
από Uriah