Αποστολέας Θέμα: Eνισχυτές Framus  (Αναγνώστηκε 4688 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Eνισχυτές Framus
« στις: 26/11/05, 23:33 »

Eνισχυτές
 
Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει ενισχυτή Framus και αν ναι, τι γνώμη έχει. Δυσκολεύομαι πολύ να τους βρω για να τους δοκιμάσω, αλλά θέλω να ξέρω αν αξίζει να ψάξω να δω στο εξωτερικό. Μιλάμε κυρίως για εξοπλισμό κατάλληλο για fusion style.

http://www.framus.com/amps.htm

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eνισχυτές Framus
« Απάντηση #1 στις: 27/11/05, 12:14 »
Πήγαινε στο Μεταλλίδη, ψηλά στη Χ. Τρικούπη δίπλα στο Ζοζέφ, εκεί είναι ο Μάρκος, είναι εξυπηρετικότατος και έχει ενισχυτές framus, θα σε βοηθήσει και θα ακούσεις ότι θέλεις.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: Eνισχυτές Framus
« Απάντηση #2 στις: 27/11/05, 15:13 »
Σε υπερευχαριστώ, όντως θα περάσω από Αθήνα τα Χριστούγεννα και θα πάω τρέχοντας...
 
Βέβαια αν έχεις (εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος) παίξει σε Framus, θα ήμουν υπόχρεος για τις εντυπώσεις σου...

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Eνισχυτές Framus
« Απάντηση #3 στις: 27/11/05, 15:17 »
http://www.harmony-central.com/Guitar/Data/Framus/

διαβασε εδω ορισμενες κριτικες
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος _AdriaN_SmitH

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 90
  • Φύλο: Άντρας
  • ...Trust no1...®
    • Προφίλ
Απ: Eνισχυτές Framus
« Απάντηση #4 στις: 27/11/05, 15:34 »
Egw pou eixa paei prin 3 ebdomades peripou akousa ton combo 2x12 pou exei kai itan apisteutos.Para poly kaloi enisxytes kai pisteuw pws 8a einai oti prepei gia to styl sou.To kanali tou overdrive mou arese para poly giati itan poly smooth kai ta ka8ara tou itan kai auta zesta me arketo headroom. :)
"Lie down in your dead little baby, You know it's getting late, Listen to this deadtime story, And hold on to your head"

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: Eνισχυτές Framus
« Απάντηση #5 στις: 27/11/05, 15:36 »
http://www.harmony-central.com/Guitar/Data/Framus/

διαβασε εδω ορισμενες κριτικες


Eυχαριστώ πάρα πολύ. Όντως θα βοηθήσει πολλούς εδώ μέσα. Όταν θα τον δοκιμάσω θα σας γράψω και τις δικές μου εντυπώσεις.

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: Eνισχυτές Framus
« Απάντηση #6 στις: 27/11/05, 15:44 »
Egw pou eixa paei prin 3 ebdomades peripou akousa ton combo 2x12 pou exei kai itan apisteutos.Para poly kaloi enisxytes kai pisteuw pws 8a einai oti prepei gia to styl sou.To kanali tou overdrive mou arese para poly giati itan poly smooth kai ta ka8ara tou itan kai auta zesta me arketo headroom. :)

Ευχαριστώ, το έχω βρει πολύ δύσκολο να φτιάξω τον ήχο που φαντάζομαι και θέλω κάτι που να δίνει πιστά τα μεσαία που βγάζει η κιθάρα μου από τα ξύλα της και να είναι έξω ο βόμβος από την πενιά και μέσα η ατάκα από hammer on/pull off και tapping (όχι σαν κάποιες ηχογραφήσεις του Holdsworth). Επίσης τα καθαρά τα θέλω ζεστά αλλά κρύσταλλο...

Αν καταλήξω σε κάτι τέτοιο και ηχογραφήσω θα σας τα κάνω post στο φόρουμ.
 
Ό,τι καλύτερο, ευχαριστώ και πάλι...

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eνισχυτές Framus
« Απάντηση #7 στις: 27/11/05, 19:07 »
Egw pou eixa paei prin 3 ebdomades peripou akousa ton combo 2x12 pou exei kai itan apisteutos.Para poly kaloi enisxytes kai pisteuw pws 8a einai oti prepei gia to styl sou.To kanali tou overdrive mou arese para poly giati itan poly smooth kai ta ka8ara tou itan kai auta zesta me arketo headroom. :)

Έχω παίξει μ ' αυτόν, είναι όλο λάμπα, τάξη Α, εξαιρετικός μόνο που και η τιμή του τσούζει λίγο, αν θυμάμαι καλά είναι 2200 €.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: Eνισχυτές Framus
« Απάντηση #8 στις: 27/11/05, 19:16 »

 
Έχω υπ'όψιν την τιμή, αλλά είναι σημαντικό να βγαίνει ο σωστός ήχος σε κάποιο υλικό. Έχω πετύχει ένα τρομερό Γάλλο ντράμερ αυτή την εποχή που έχει λόξα με τον Tony Williams και μάλλον δε θα αφήσω την ευκαιρία να πάει χαμένη, διότι έχει το ίδιο πρόβλημα με μένα: δε μπορεί να ασχοληθεί επαγγελματικά (λόγω άλλων επαγγελματικών προτεραιοτήτων) και θέλει να ηχογραφήσει κάτι δυνατό για να μείνει. Τελικά βρίσκεις πολλούς που παράτησαν τη μουσική για κάτι άλλο μερακλίδικο, αλλά όπως και να γίνει, η μουσική είναι μοναδικό μεράκι...

Αποσυνδεδεμένος _AdriaN_SmitH

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 90
  • Φύλο: Άντρας
  • ...Trust no1...®
    • Προφίλ
Απ: Eνισχυτές Framus
« Απάντηση #9 στις: 28/11/05, 00:32 »
Παράθεση
Έχω παίξει μ ' αυτόν, είναι όλο λάμπα, τάξη Α, εξαιρετικός μόνο που και η τιμή του τσούζει λίγο, αν θυμάμαι καλά είναι 2200 €.


auton edw eixa akousei
http://www.thomann.de/thoiw2_artikel-187454.html

alla nomizw oti kai autos einai mia xara kai apo ixo kai apo apopsi timis :)
http://www.thomann.de/thoiw2_framus_red_rogue_classic_black_gitarrencombo_prodinfo.html
"Lie down in your dead little baby, You know it's getting late, Listen to this deadtime story, And hold on to your head"

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: Eνισχυτές Framus
« Απάντηση #10 στις: 28/11/05, 15:34 »
Παράθεση
Έχω παίξει μ ' αυτόν, είναι όλο λάμπα, τάξη Α, εξαιρετικός μόνο που και η τιμή του τσούζει λίγο, αν θυμάμαι καλά είναι 2200 €.


auton edw eixa akousei
http://www.thomann.de/thoiw2_artikel-187454.html

alla nomizw oti kai autos einai mia xara kai apo ixo kai apo apopsi timis :)
http://www.thomann.de/thoiw2_framus_red_rogue_classic_black_gitarrencombo_prodinfo.html



Ευχαριστώ θερμότατα. 'Οταν με το καλό καθήσω κανένα 5ωρο και παίξω με αυτά τα μοντέλα, θα σας γράψω εκτενώς τις εντυπώσεις (ελπίζω ο προαναφερόμενος Μάρκος να έχει πολλή υπομονή...)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
4899 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/03, 11:40
από jagmaster
24 Απαντήσεις
10627 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/06, 01:28
από VampireLestrat
17 Απαντήσεις
6482 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/08, 17:55
από gkou
11 Απαντήσεις
5181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/11, 22:06
από ibanezbass