Αποστολέας Θέμα: jacson dxmg...  (Αναγνώστηκε 5007 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
jacson dxmg...
« στις: 30/08/08, 00:49 »
Καλησπέρα παίδες..πριν απο λιγο καιρο ειχα ανοιξει ενα θεμα με κιθαρες που σκεφτομουν να αγορασω...τελικά αφησα το pc πήρα τα λεφτα μαζί μου και έκανα μια βολτα στην αθήνα..δοκίμασα κάποιες κιθάρες (οχι άπειρες) και τελικά κατέληξα να πα΄ρω απο τον Καγμάκη 620Ε την εν λόγω κιθάρα. Μάλιστα εμένα μου ακούστηκε πολύ καλη και ένας που ήταν εκεί (που ήταν γνώστης)μου το επιβαιβέωσε....εκ των υστέρων διαβάζω σε κάποια forum πώς οι μαγνήτες είναι για πέταμα...έχω απογοητευτεί πλήρως παρόλο που εμένα μου ακούγονται πολύ καλοι....πείτε μου την γνώμη σας πριν σαλτάρω τελείως....την κιθάρα την έχω 1 εβδομάδα :(

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: jacson dxmg...
« Απάντηση #1 στις: 30/08/08, 00:51 »
Όσο σου αρέσει εσένα και σου ακούγεται καλά, μην ακούς τίποτα άλλο..

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: jacson dxmg...
« Απάντηση #2 στις: 30/08/08, 00:55 »
έχεις δίκιο σε αυτο...αλλα είμαι κρίμα  :'( να πάρω καινούρια κιθάρα και να μαθαίνω οτι τα 620 που έσκασα είναι για πέταμα...

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: jacson dxmg...
« Απάντηση #3 στις: 30/08/08, 01:01 »
έχεις δίκιο σε αυτο...αλλα είμαι κρίμα  :'( να πάρω καινούρια κιθάρα και να μαθαίνω οτι τα 620 που έσκασα είναι για πέταμα...

Γιατι δεν εκανες μια συγκριση στις τιμες πρωτα..? Συγνωμη που στο λεω αλλα τζαμπα εσκασες 120 ευρω παραπανω..
Περα απο αυτο, οι HZ δεν ειναι και οι χειροτεροι μαγνητες που υπαρχουν..Ειναι οι Passive EMG. Αν σου αρεσει ο ηχος τοτε δεν τιθεται ζητημα..

Και μην λες οτι ειναι για πεταμα γιατι η κιθαρα ειναι πολυ καλη.

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: jacson dxmg...
« Απάντηση #4 στις: 30/08/08, 01:07 »
Ειχα βρεί στα ίδια λεφτά με active μαγνήτες αλλα επειδή ναι μεν παίζω κυρίως μεταλ αλλα μπορεί να παίξω και γκιλμπερτ και γενικά και οχι τόσο "βρώμικα"κομμάτια μου είπε και ένας φίλος πως με passive θα είναι ποιο "διαλακτική" σαν κιθάρα και οχι μονο και αυστηρα για μεταλ..λετε να έκανα λάθος?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: jacson dxmg...
« Απάντηση #5 στις: 30/08/08, 01:11 »
:eee: Για να καταλάβω... εσένα οι μαγνήτες σού ακούγονται καλά και ο ήχος σού αρέσει, αλλά παρ' όλα αυτά απογοητεύτηκες εξ αιτίας απόψεων που διάβασες σε κάποια fora; Αν είναι έτσι πάρε σβάρνα τα fora, ρώτα ποιά κιθάρα προτείνουν και αγόρασε αυτή που θα σού πουν για να αποφύγεις την απογοήτευση.

Έλεος δηλαδή... ::)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: jacson dxmg...
« Απάντηση #6 στις: 30/08/08, 01:14 »
εντάξει ρε απολλων μην βαράς...απλά είμαι λίγο άπειρος σε αυτο το θέμα και για αυτο ρωτάω εσας που πιθανόν να ξέρετε 2 πράγματα παραπάνω...δεν είναι κακο.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: jacson dxmg...
« Απάντηση #7 στις: 30/08/08, 01:26 »
εντάξει ρε απολλων μην βαράς...απλά είμαι λίγο άπειρος σε αυτο το θέμα και για αυτο ρωτάω εσας που πιθανόν να ξέρετε 2 πράγματα παραπάνω...δεν είναι κακο.

Δε βαράω... απλά το βλέπω λίγο ακραίο να σού αρέσει μια κιθάρα σαν ήχος και να σε βολεύει (υποθέτω ότι αφού δοκίμασες κάποιες κιθάρες, κατέληξες σε μια που σε καλύπτει και από αυτή την πλευρά) αλλά να σε απασχολούν οι απόψεις που γράφονται σε κάποιο forum, από άτομα που πιθανόν να έχουν λιγότερη εμπειρία από εσένα. Σε τελική ανάλυση η κιθάρα πρέπει να ικανοποιεί μόνο εσένα και κανέναν άλλον. Από τη στιγμή που το πετυχαίνει και σε ωθεί να παίξεις και να βελτιωθείς, τα λεφτά που έδωσες έπιασαν τόπο. Ό,τι κι αν λέμε εμείς ή οποιοσδήποτε άλλος είναι λόγια του αέρα.

Και συγγνώμη αν το ύφος μου ήταν λίγο απότομο, αλλά μερικές φορές δεν πιστεύω αυτά που διαβάζω. Είχα πριν μερικές μέρες μια συζήτηση με κάποιο άλλο μέλος του Κιθάρα, ο οποίος αγόρασε μια κιθάρα από Αμερική και την επόμενη μέρα την έβαλε για πώληση επειδή κάποιος φίλος του έβγαλε συμπέρασμα ότι το ξύλο είναι "νοβοπάν" (που δεν είναι, αλλά τέλος πάντων) και επομένως για πέταμα!

Παρεμπιπτόντως να σού πω ότι η κιθάρα με την οποία παίζω περισσότερο τον τελευταίο καιρό είναι μια no name telecaster που αγόρασα από το ebay για περίπου 70 Ευρώ... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: jacson dxmg...
« Απάντηση #8 στις: 30/08/08, 01:34 »
Σε αυτό έχεις απολυτο δίκιο αλλα δεν πήρα φόρα τα φορουμ απλα τελείως τυχαια διάβασα σε ένα απο αυτά οτι oi emg hz έίναι οι χειρότεροι μαγνήτες και πως οι emg σαν εταιρεία είναι οι χειρότεροι στους passive...και εμείνα λίγο μ.....ς μιας και εγω ήξερα πως είναι μία απο της καλύτερες και όχι χειρότερες εταιρείες και επειδή και εγω είμαι λίγο παραπάνω μ...ς απο όσο θα έπρεπε έριξα μια γενικότερη ματια και ....τα υπόλοιπα σας τα είπα ...και sorry αν σας κουράζω...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: jacson dxmg...
« Απάντηση #9 στις: 30/08/08, 01:48 »
Αν διαβάσεις τις κριτικές του Harmony Central, θα δεις πολλές φορές εντελώς αντιφατικές κριτικές για το ίδιο όργανο. Παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες, μεταξύ των οποίων φυσικά και και το αυτί του γράφοντα. Γι αυτό σού είπα ότι η κιθάρα πρέπει να αρέσει σε εσένα. Σε τελική ανάλυση τίποτα δεν σε εμποδίζει κάποια στιγμή να αποκτήσεις και μια άλλη, διαφορετική κιθάρα ή να αναβαθμίσεις τη Jackson με ένα καινούργιο σετ μαγνητών... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: jacson dxmg...
« Απάντηση #10 στις: 30/08/08, 01:57 »
Καλα αυτο βέβαια δεν μπορεί να γίνει τώρα αλλα κάποια στιγμη....εσυ πιστεύεις πως δεν είναι καλοί σαν μαγνήτες?στο δικό σου αυτι και με την δική σου πείρα

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: jacson dxmg...
« Απάντηση #11 στις: 30/08/08, 11:16 »
Φιλε μεταλμαν ποσταρω μονο και μονο επειδη σε βλεπω αρκετα αγχωμενο. ΑΡΑΞΕ! H κιθαρα ειναι οντως πολυ καλη, και οι μαγνητες επισης.

Το πιο σημαντικο ειναι οτι αρεσουν σε σενα, οτι τους γουσταρεις, οτι γεμιζει το αυτι σου. Στην τελικη ξερεις κατι; Εισαι τυχερος που εχεις βρει ενα οργανο το οποιο και σε βολευει και σε ικανοποιει ο ηχος του, αλλοι αφιερωνουν χρονια ολοκληρα και παλι δεν εχουν βγαλει ακρη. Δεν λεω, ισως μακροπροθεσμα να αλλαξουν τα γουστα και οι απαιτησεις σου, αλλα αφου ΤΩΡΑ εχεις το οργανο αυτο, το οποιο βλεπω πως μαλλον το γουσταρεις πραγματικα, δεν βλεπω λογους να ανησυχεις για διαφορα που γραφουν διαφοροι σε ιστοσελιδες. Ισως να μην το ξερεις αλλα καποιες φορες λεγεται σπαμ και το κανουν μονο και μονο για να δυσφημισουν μια εταιρια.

Μην αγχωνεσαι, μην κομπλαρεις, αν καποιος επαιξε με αυτην την κιθαρα και δεν του αρεσε, δικια του υποθεση. Εφοσον εσενα σε ικανοποιει, ασε τους αλλους.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: jacson dxmg...
« Απάντηση #12 στις: 30/08/08, 11:26 »
Η μόνη κιθάρα με EMG HZ μαγνήτες που έχω πιάσει στα χέρια μου ήταν μια Cort KX1Q, και αυτό πριν από πολύ καιρό. Η κιθάρα μου άρεσε πολύ εμφανισιακά και δεν ήταν άσχημη σαν αίσθηση, αν και το μπράτσο ήταν λίγο πιο λεπτό απ' ότι θα ήθελα (τουλάχιστον μού φάνηκε πιο λεπτό από τα μοντέλα της σειράς G). Όσο για τους μαγνήτες, θυμάμαι ότι μού φάνηκαν γκαζιάρικοι και αυτό δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα, γιατί γενικά έψαχνα για κάτι πιο vintage. Σαν ποιότητα όμως δεν μού φάνηκαν άσχημοι, απ' όσο μπορώ να κρίνω από μια γρήγορη δοκιμή και σίγουρα δεν θα έλεγα ότι είναι για πέταμα. Υπόψιν ότι η συγκεκριμένη κιθάρα είχε open μαγνήτες (χωρίς μεταλλικό καπάκι, πράγμα το οποίο υποτίθεται ότι διαφοροποιεί τον ήχο) και coil tap, οπότε είχε μεγαλύτερη ηχητική γκαμα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος yianniss

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: jacson dxmg...
« Απάντηση #13 στις: 30/08/08, 12:08 »
Δεν ειμαι ο ειδικος για να σου πει για τη συγκεκριμενη κιθαρα μιας και δε τη γνωριζω προσωπικα.Δεν ετυχε δηλαδη να παιξω μ αυτην.Αλλα ενοειτε πως ειναι καλη απο τη στιγμη που αρεσει σε σενα............τι καθεσαι και ακους γνωμες τριτων?Απο τη στιγμη που αρεσει σε σενα ειναι και καλη  ;)
Οι γνωμες παντα θα διαφερουν και τη καλυτερη κιθαρα του κοσμου να εχεις καποιοι θα βρεθουν να πουν κατι  ;D
Οποτε μην τρελαινεσαι και απολαυσε το κιθαρονι σου

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: jacson dxmg...
« Απάντηση #14 στις: 30/08/08, 12:20 »
O Laiho δέν είχερ πρόβλημα με τόν HZ στη γέφυρα τής ESP του... Άμα εσένα σου ακούγεται καλή και σε καλύπτει τι σε νοιάζει?

Όλοι οι EMG είναι μεταλλομαγνήτες. Δύσκολα θα ακουστείς σάν BB King με αυτήν, αλλά η κιθάρα σπέρνει. Τα κολλήματα κοστίζουνε 100 Ευρώ το κομμάτι και κανα 20ρικο η εγκατάσταση :P

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: jacson dxmg...
« Απάντηση #15 στις: 30/08/08, 13:21 »
παιδες ευχαριστω για το ενδιαφέρον και μάλλον εχετε δικιο...και ο απολλων που μου το ειχε πει εχθες...οι αποψεις ειναι αντιφατικες για τα περισσοτερα μοντελα...θα απολαυσω την κιθαρα και αν καποια στιγμη αλλαξουν οι απαιτησεις μου παμε για αλλαγη μαγνητων...thanks και παλι..

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: jacson dxmg...
« Απάντηση #16 στις: 30/08/08, 21:22 »
Δεν βαράει κανένας απλά ο καθένας εδώ έχει το δικό του γούστο και αυτί.Προσωπικά δεν μου αρέσει η συγκεκριμένη κιθάρα και πόσο περισσότερο με το nick που έχω

Αποσυνδεδεμένος nikolix

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Up the irons
    • Προφίλ
Απ: jacson dxmg...
« Απάντηση #17 στις: 02/09/08, 19:33 »
παρε schecter hellraiser
πολυ καλυτερες σε σχεση με αυτην και στα λεφτα σου

Αποσυνδεδεμένος apressas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: jacson dxmg...
« Απάντηση #18 στις: 02/09/08, 20:17 »
:P Πηρε κιθαρα το παιδι..:P Κι αλλα λευτα θα δωσει?:S:S:S: