Αποστολέας Θέμα: Holy Tone - Απόψεις, προσέγγιση, επιτεύγματα  (Αναγνώστηκε 10915 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Holy Tone - Απόψεις, προσέγγιση, επιτεύγματα
« Απάντηση #25 στις: 29/08/08, 16:35 »
Φυσικα και θα ακουστει διαφορετικα ακομα και μια Amaj γιατι ο satch εχει κανει συμφωνια με τον  >:D και οταν απλα ακουμπαει μια κιθαρα συντονιζονται τα μορια του σωματος του με αυτα της κιθαρας και αλλαζει το αρμονικο περιεχομενο του ηχου που παραγει η κιθαρα (οποια κι αν ειναι αυτη)...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Holy Tone - Απόψεις, προσέγγιση, επιτεύγματα
« Απάντηση #26 στις: 29/08/08, 19:11 »
Γουσταρω, θα πληρωσω τον σατς να κανει τον laney μου mesa boogie  ;D

Αποσυνδεδεμένος sliv22

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • i got a halo round me
    • Προφίλ
Απ: Holy Tone - Απόψεις, προσέγγιση, επιτεύγματα
« Απάντηση #27 στις: 30/08/08, 02:04 »
Παιδια ο φίλος faser όπως το έλαβα εγώ δε μιλάει για την αντιγραφή του ήχου κάποιου υπερκιθαρίστα
ούτε για την προσέγγιση του "τέλειου τόνου" αν μπορεί να σταθεί κάτι τέτοιο.

Το θέμα είναι μάλλον μια έκκληση σε όσους θέλησαν να πετύχουν κάτι στον ήχο τους, να μας εκμυστηρευτούν με ποιο
τρόπο το πέτυχαν. Ο ίδιος ξεκάθαρα περιγράφει αυτό που είχε στο νου του και πώς έφτασε κοντά σ'αυτό.

Από εκεί κι έπειτα, αν πάρω την κιθάρα και το equipment του, δε θα ακουστώ σαν αυτόν, αλλά ο ήχος, σαν προϊόν
του gear του, κι όχι σαν άκουσμα, θα είναι όμοιος.
ξέρω ότι διαβάζεις αυτό που γράφω κάτω απ'το post μου

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Holy Tone - Απόψεις, προσέγγιση, επιτεύγματα
« Απάντηση #28 στις: 30/08/08, 02:19 »
Παιδια ο φίλος faser όπως το έλαβα εγώ δε μιλάει για την αντιγραφή του ήχου κάποιου υπερκιθαρίστα
ούτε για την προσέγγιση του "τέλειου τόνου" αν μπορεί να σταθεί κάτι τέτοιο.

Το θέμα είναι μάλλον μια έκκληση σε όσους θέλησαν να πετύχουν κάτι στον ήχο τους, να μας εκμυστηρευτούν με ποιο
τρόπο το πέτυχαν. Ο ίδιος ξεκάθαρα περιγράφει αυτό που είχε στο νου του και πώς έφτασε κοντά σ'αυτό.

Από εκεί κι έπειτα, αν πάρω την κιθάρα και το equipment του, δε θα ακουστώ σαν αυτόν, αλλά ο ήχος, σαν προϊόν
του gear του, κι όχι σαν άκουσμα, θα είναι όμοιος.
Είδες για να ακούς Porcupine Tree με κατάλαβες αμέσως :D ;D..

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Holy Tone - Απόψεις, προσέγγιση, επιτεύγματα
« Απάντηση #29 στις: 30/08/08, 03:09 »
Παιδακια, εχετε χασει το νοημα με ολα αυτα τα ηλεκτρονικα, τα καλωδια και το hardware. Αρπάξτε μια ακουστικη κιθάρα, καθήστε σε μια γωνια, παιξτε και τραγουδηστε 1 τραγουδι μεσα απο την ψυχη σας! Καντε τον εαυτο σας να δακρυσει ή να ευθυμησει!  ;)
Σας παρασερνουν αυτοι οι διασημοι ποζεραδες κιθαριστες και το promotion που κανουν, οντας σπονσορες(τσιράκια) των εταιρειων!
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: Holy Tone - Απόψεις, προσέγγιση, επιτεύγματα
« Απάντηση #30 στις: 30/08/08, 13:11 »
Παιδακια, εχετε χασει το νοημα με ολα αυτα τα ηλεκτρονικα, τα καλωδια και το hardware. Αρπάξτε μια ακουστικη κιθάρα, καθήστε σε μια γωνια, παιξτε και τραγουδηστε 1 τραγουδι μεσα απο την ψυχη σας! Καντε τον εαυτο σας να δακρυσει ή να ευθυμησει!  ;)
Σας παρασερνουν αυτοι οι διασημοι ποζεραδες κιθαριστες και το promotion που κανουν, οντας σπονσορες(τσιράκια) των εταιρειων!

Και δεν θα σπαταλαμε αδικα και ηλεκτρικο ρευμα!

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Holy Tone - Απόψεις, προσέγγιση, επιτεύγματα
« Απάντηση #31 στις: 30/08/08, 13:26 »
Ασε που αυτοι οι class A λαμπατοι καινε και πολυ!

Ρε παιδια ειναι απλο: Μην εχετε τεραστιες απαιτησεις απο τον ηχο σας, και μην κυνηγατε μονοκερους. Μαθετε να σας αρεσει αυτο που εχετε.

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: Holy Tone - Απόψεις, προσέγγιση, επιτεύγματα
« Απάντηση #32 στις: 30/08/08, 13:44 »
Ασε που αυτοι οι class A λαμπατοι καινε και πολυ!

Ρε παιδια ειναι απλο: Μην εχετε τεραστιες απαιτησεις απο τον ηχο σας, και μην κυνηγατε μονοκερους. Μαθετε να σας αρεσει αυτο που εχετε.

Ε καλα μην το παραχ***με κιολας.. καλο ειναι να αναβαθμιζουμε το Gear μας αλλα αυτο με βασει τι μας αρεσει και οχι τι μας πουλανε ή με τι παιζει ο καθε σατς και βατς

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Holy Tone - Απόψεις, προσέγγιση, επιτεύγματα
« Απάντηση #33 στις: 30/08/08, 15:17 »
Συμφωνω, αλλα οχι και μην μας ευχαριστει τιποτα εκτος απο τον ηχο του 'ταδε'.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Holy Tone - Απόψεις, προσέγγιση, επιτεύγματα
« Απάντηση #34 στις: 30/08/08, 15:45 »
Παιδιά έχω την εντύπωση ότι δεν έγινε αντιληπτό αυτό που ήθελα να συζητήσουμε.. Επουδενί δεν είπα ότι το Holy Tone είναι κάποιος ήχος υπερκιθαρίστα ή υπερσυγκροτήματος που προσπαθούμε να ξεπατικώσουμε.. Ούτε ότι το Holy Tone είναι κάτι το οποίο για να το αποκτήσεις πρέπει να ξοδέψεις πενταψήφιο αριθμό €.. Holy Tone είναι κάτι το οποίο αν το επιτύχουμε μας ευχαριστεί να το ακούμε στα αυτιά μας.. Μπορεί να επιτευχθεί μόνο με μια κιθάρα καρφί σε ένα ενισχυτή ή μπορεί να επιτευχθεί με μια σειρά από μηχανήματα..

Φυσικά και είναι κόλπα του marketing όλα αυτά τα μαραφέτια που κυκλοφορούν στο εμπόριο, αλλά ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας.. Ορισμένα από αυτά είναι πολύ ελκυστικά και καταλήγουμε στο να τα αγοράσουμε.. Το θέμα του topic όμως δεν ήταν αυτό.. Ήταν αν μπορούσαμε να μοιραστούμε εμπειρίες για το τι ήχο επιζητούσαμε και πως το επιτύχαμε (με ποιο τρόπο).. Πολλές φορές το να περιγράψεις ένα ήχο είναι αρκετά δύσκολο και γι' αυτό το λόγο αναγκαζόμαστε να το περιγράψουμε με βάση τον ήχο κάποιου κιθαρίστα.. Αυτό γίνεται για λόγους ευκολίας και κοινής βάσης σύγκρισης και δεν σημαίνει ότι προσπαθείς να ξεπατικώσεις τον signature ήχο του.. Όταν επομένως εγώ περιγράφω ότι θέλω ήχο Vai με λίγο saturation παραπάνω δεν σημαίνει ότι θέλω ήχο Vai αλλά για να δώσω να καταλάβει ο άλλος τι εννοώ, του δείχνω ένα ήχο που σίγουρα θα έχει ακούσει.. Only this and nothing more..

Το να μην έχουμε απαιτήσεις από τον ήχο μας, προσωπικά δεν με καλύπτει.. Από προσωπική πείρα θα σας πω, ότι ευχαριστιέμαι περισσότερο τώρα που έχω στήσει ένα αρκετά καλό rack παρά πριν χρόνια που έπαιζα με την κορεάτικη Axtech καρφί στον Leem.. Το να ευχαριστιέμαι τον ήχο που ακούω μου δίνει κίνητρο να παίξω περισσότερο, επομένως και να βελτιωθώ.. Αν μπορείς να βελτιώσεις κάτι κάντο (παράλληλα όμως θα πρέπει να μπαίνουν οι σωστές προτεραιότητες αλλιώς καταλήγουμε να γίνουμε gear junkies)..
« Τελευταία τροποποίηση: 30/08/08, 15:50 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Holy Tone - Απόψεις, προσέγγιση, επιτεύγματα
« Απάντηση #35 στις: 30/08/08, 17:30 »
Ο ήχος είναι καθαρά θέμα υποκειμενικό.Εγώ την βρίσκω με την κιθάρα μου κι έναν Dual Rectrifier αλλά φτιάχνομαι και με το ''τέλειο rack''.Αν πάλι η κιθάρα μπεί σε κονσόλα αλλάζει το όλο θέμα γιατί κι εκεί πάει άλλη ιστορία,άλλα μηχανήματα και πολλά ευρώ.Εκεί είσαι σε 2Χ31 EQ,κανά Lexicon reverb και άμα έχεις και καλό ηχολήπτη σε κάνει άρχοντα

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Holy Tone - Απόψεις, προσέγγιση, επιτεύγματα
« Απάντηση #36 στις: 30/08/08, 22:27 »
Παιδακια, εχετε χασει το νοημα με ολα αυτα τα ηλεκτρονικα, τα καλωδια και το hardware. Αρπάξτε μια ακουστικη κιθάρα, καθήστε σε μια γωνια, παιξτε και τραγουδηστε 1 τραγουδι μεσα απο την ψυχη σας! Καντε τον εαυτο σας να δακρυσει ή να ευθυμησει!  ;)
Σας παρασερνουν αυτοι οι διασημοι ποζεραδες κιθαριστες και το promotion που κανουν, οντας σπονσορες(τσιράκια) των εταιρειων!

Μπα. για 'μενα απολαυση ειναι να τρως κλοτσια οταν βαρας ενα power-chord μεσα απο ενα τερματισμενο λαμπατο σε μια 4Χ12  ;)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Holy Tone - Απόψεις, προσέγγιση, επιτεύγματα
« Απάντηση #37 στις: 31/08/08, 18:29 »
Δύσκολη ερώτηση, δεν απαντιέται τόσο εύκολα.. ::)

Το "holy tone quest" είναι κάτι που απασχολεί επι μονίμου βάσης τους απανταχού gearheads...

Συνήθως συμβαίνει το εξής...: Φτάνεις σε ένα σημείο ,μετά απο αρκετό ψάξιμο , όπου το setup σου αρχίζει να ικανοποιεί τα αυτιά σου (αλλά και τα δαχτυλά σου) σε μέγιστο βαθμό και πιστεύεις ότι επιτέλους καταστάλαξες σε κάτι που σε ικανοποιεί πλήρως!...

....μέχρι ν'ακούσεις ή να παίξεις με κάτι άλλο..(είτε αυτό είναι κάποιο πετάλι, διαφορετικές λάμπες, άλλο μεγάφωνο, άλλος μαγνήτης) και αμέσως αναθεωρείς!...

Μιλάμε βέβαια για μικροδιαφορές απο την στιγμή που ο καθένας μας έχει στο μυαλό του τι στυλ ήχου θέλει περίπου να παράγει.
Αν δεν ψάχναμε όμως τις μικροδιαφορές τότε μάλλον δεν θα μας μας ενδιέφερε και τόσο η αναζήτηση του δικού μας "HOLY TONE".... ;)
Just play the damn thing!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
4069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/06, 23:56
από Light_Without_Heat
Electro Harmonix Holy Stain

Ξεκίνησε από King Lui Εφέ

2 Απαντήσεις
2538 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/08, 12:18
από AB
16 Απαντήσεις
6481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/08, 09:41
από Johnie Darko
17 Απαντήσεις
6448 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/08, 17:55
από gkou
6 Απαντήσεις
4039 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/08, 04:40
από morsanimi
17 Απαντήσεις
5644 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/09, 04:37
από newGuitarMan
6 Απαντήσεις
3325 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/09, 22:40
από gers
9 Απαντήσεις
2692 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/12, 11:38
από freemind
0 Απαντήσεις
3204 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/17, 14:54
από panixgr
10 Απαντήσεις
3639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/18, 18:43
από Dagoth