Αποστολέας Θέμα: AMT - stonehead SH - 50w - 4  (Αναγνώστηκε 8362 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adiavastos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
AMT - stonehead SH - 50w - 4
« στις: 28/03/12, 22:31 »
πρόκειται για ένα 50ρη solid state ενισχυτή της εταιρίας ΑΜΤ που έγινε γνωστή από modeling και tube προενισχυτές με 2 και 2 κανάλια

απολαύστε εδώ τα βρώμικα σε επίδειξη του Όλα


και τα σπεξ
http://www.amtelectronics.com/news/amt_stonehead-50-4_sh-50-4/

αν ανακαλύψει κανείς τιμή ενημερώνει

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: AMT - stonehead SH - 50w - 4
« Απάντηση #1 στις: 31/03/12, 12:32 »


και



για πιο vintage ηχους.

50 watt ομως, μονο. (Για μπαντα, συγγνωμη για μενα ειναι καποιες φορες οριακα. Και για λαμπα ειδικα για τα καθαρα). Υποθετω οτι με μια καμπινα με 102 db ευαισθησιας βεβαια θα ειναι πολυ δυνατο π.χ.

Και για την τιμη που ρωτησες θα ειναι περιπου 370 ευρω.

Δεν ειναι ασχημα ειδικα απο τη στιγμη που οι περισσοτεροι μικροι λαμπατοι απλα...δεν εχουν χαρακτηριστικα σε αυτην την κατηγορια τιμης, ειναι λιγα watt, με συγκεκριμενους ηχητικους χαρακτηρες.


Τωρα αν το θεμα ειναι το βαρος ενας φτηνος, ελαφρυς modelling ισως να ειναι καλυτερη grab n go λυση απο το AMT+ cab. Παρεμπιπτοντως, εμενα μου αρεσει πολυ ο ηχος των AMT!!!

Συνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: AMT - stonehead SH - 50w - 4
« Απάντηση #2 στις: 31/03/12, 13:26 »
απο τα κλιπ μου φανηκε πολυ ευελικτος για τη τιμη του!!!Αν τον ειχε κ κανενας να μας πει!

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: AMT - stonehead SH - 50w - 4
« Απάντηση #3 στις: 02/04/12, 13:21 »
Ακομη δεν διατιθεται.

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: AMT - stonehead SH - 50w - 4
« Απάντηση #4 στις: 26/05/12, 19:02 »
Δυστυχώς οι πληροφορίες για την τιμή δεν επιβεβαιώθηκαν --> http://www.thomann.de/gr/amt_stonehead_sh_50_4.htm

Δε γνωρίζω πόσο καλός είναι και πόσο καλά ακούγεται αλλά σε αυτή την τιμή πιστεύω υπάρχουν καλύτερες λύσεις και σε λάμπα, μόνο το μεγεθός του είναι που μετράει πολύ..

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: AMT - stonehead SH - 50w - 4
« Απάντηση #5 στις: 26/05/12, 19:49 »
οντως πολυ ακριβος...αλλα τετρακαναλος.......

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: AMT - stonehead SH - 50w - 4
« Απάντηση #6 στις: 26/05/12, 19:52 »
Mε 84 ευρώ παραπάνω παίρνεις αυτόν http://www.thomann.de/gr/laney_irt60h_ironheart.htm που είναι λάμπα, 3κάναλος, έχει super χαρακτηριστικά και λειτουργίες (πχ ενσωματωμένο attenuator) και ακούγεται κι έτσι -->
:)

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: AMT - stonehead SH - 50w - 4
« Απάντηση #7 στις: 26/05/12, 20:18 »
ναι δεν εχεις αδικο....αν και ουτε αυτος θα ηταν στις επιλογες μου...εχω ακριβα γουστα ρε γ**ωτο...γιαυτο και εχω συμβιβαζομαι με τον Prosound και την GT-8.... :-[

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: AMT - stonehead SH - 50w - 4
« Απάντηση #8 στις: 26/05/12, 20:53 »
ναι δεν εχεις αδικο....αν και ουτε αυτος θα ηταν στις επιλογες μου...εχω ακριβα γουστα ρε γ**ωτο...γιαυτο και εχω συμβιβαζομαι με τον Prosound και την GT-8.... :-[

Σου εύχομαι να αποκτήσεις κάποια στιγμή αυτά που γουστάρεις ;)

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: AMT - stonehead SH - 50w - 4
« Απάντηση #9 στις: 26/05/12, 21:58 »
Πολυ καλος και με σιγουρη θεση στην αγορα αν ειχε χαμηλοτερη τιμη. Ο ηχος για να ειμαι ειλικρινης μου αρεσει πολυ περισσοτερο απο οποιοδηποτε ironheart κλιπακι και το βαρος ειναι της πλακας...αλλα αμα δε δοκιμασεις...με 570 που κανει δε θα δοκιμασω.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: AMT - stonehead SH - 50w - 4
« Απάντηση #10 στις: 26/05/12, 23:51 »
Sorry αλλα απο solid state metal amps εξακολουθω να προτιμω τον παλιο καλο bandit (και σε πολυ καλυτερη τιμη...)  ;) :



http://www.dv247.com/guitars/peavey-bandit-112-guitar-amp-combo--29981
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: AMT - stonehead SH - 50w - 4
« Απάντηση #11 στις: 27/05/12, 07:03 »
Πολυ καλος και με σιγουρη θεση στην αγορα αν ειχε χαμηλοτερη τιμη. Ο ηχος για να ειμαι ειλικρινης μου αρεσει πολυ περισσοτερο απο οποιοδηποτε ironheart κλιπακι και το βαρος ειναι της πλακας...αλλα αμα δε δοκιμασεις...με 570 που κανει δε θα δοκιμασω.


Επειδή έχω δει όλα τα ironheart κλιπάκια, ο ήχος στο συγκεκριμένο που πόσταρα (δες το όλο, προς στο τέλος ειδικά) για 'μένα είναι φοβερός και αυτή η λαμπάτη ογκίλα και το γρέζι δεν παίζεται. Γούστα είναι αυτά βέβαια. Το βάρος όμως και το μέγεθος του stonehead είναι όλα τα λεφτά. Και τα 4 κανάλια όπως και ο ήχος του φυσικά. Συμφωνώ, αν δε δοκιμάσεις από κοντά δε μπορείς να ξέρεις στα σίγουρα. Απογοητευτική η τιμή του, μιας και λέγανε για λίγο πιο κάτω από τα 400. Έπισης απ'ότι έμαθα ο Ola πήρε έναν ironheart (τσαμπέ για δοκιμή ή όχι δεν ξέρω), λογικά όλο και κάποιο βιντεάκι θα φτιάξει με αυτόν, για να δούμε.

Sorry αλλα απο solid state metal amps εξακολουθω να προτιμω τον παλιο καλο bandit (και σε πολυ καλυτερη τιμη...)  ;) :

http://www.youtube.com/watch?v=ZsglPK0ayNw&feature=related

http://www.dv247.com/guitars/peavey-bandit-112-guitar-amp-combo--29981


Ε όχι εντάξει, καλός ο bandit αλλά δεν συγκρίνεται με τον stonehead πιστεύω. Όπως είπα και πιο πάνω όμως, γούστα είναι αυτά.

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: AMT - stonehead SH - 50w - 4
« Απάντηση #12 στις: 31/05/12, 11:59 »
Να και κάτι που δεν το περίμενα...ρώτησα τον Ola ποιόν ενισχυτή θα διάλεγε ανάμεσα στον Stonehead και τον Ironheart και μου απάντησε τον πρώτο :o

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: AMT - stonehead SH - 50w - 4
« Απάντηση #13 στις: 31/05/12, 12:32 »
Να και κάτι που δεν το περίμενα...ρώτησα τον Ola ποιόν ενισχυτή θα διάλεγε ανάμεσα στον Stonehead και τον Ironheart και μου απάντησε τον πρώτο :o

Όπως είπα και πιο πάνω όμως, γούστα είναι αυτά.

 ;) ;D
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: AMT - stonehead SH - 50w - 4
« Απάντηση #14 στις: 31/05/12, 12:33 »
Να και κάτι που δεν το περίμενα...ρώτησα τον Ola ποιόν ενισχυτή θα διάλεγε ανάμεσα στον Stonehead και τον Ironheart και μου απάντησε τον πρώτο :o
Πολύ ενδιαφέρον λοιπόν!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: AMT - stonehead SH - 50w - 4
« Απάντηση #15 στις: 31/05/12, 15:13 »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: AMT - stonehead SH - 50w - 4
« Απάντηση #16 στις: 31/05/12, 17:19 »
και αυτο παντως στο 500αρικο ειναι....+το οτι θες τελικο και ηχειο.... :-[

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: AMT - stonehead SH - 50w - 4
« Απάντηση #17 στις: 31/05/12, 17:56 »
http://www.vokle.com/events/64108-fred-brum

Λέει πολλά ο τύπος για το μηχάνημα στο βιντεάκι που έχει το παραπάνω link (αφήστε μόνο το volume του player εκεί που είναι γιατί πιο πάνω χαλάει ο ήχος).
Είναι πλέον και AMT artist -> http://www.amtelectronics.com/artisty/fred_brum/

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: AMT - stonehead SH - 50w - 4
« Απάντηση #18 στις: 31/05/12, 22:54 »
Έγω
|
V   

Παράθεση
Hello Fred, i am Michael from Greece.

I want to buy a high gain tube head, i had one before, B-52 AT-100, but it was too heavy, i couldn't stand the lifting
(B-52 head was 25kg) so i sold it, sadly. From the time i sold it i use a Pod X3 Live for home and live use,
but i want something better for distortion. I don't use so many effects, just the basic. I am on tight budget also,
so i am between 2 options, buying Laney Ironheart 60w (http://www.thomann.de/gr/laney_irt60h_ironheart.htm)
or ΑΜΤ Stonehead (http://www.thomann.de/gr/amt_stonehead_sh_50_4.htm). I know Stonehead is not a tube
amp but from the videos i have seen so far from it, i think i like it. The question i want to ask you is the below:
Stonehead isn't a tube head BUT, does it sound like a tube amp? It's impossible to find it here in my country and
test/listen it (we don't have any AMT dealer here, so we will never have the amp here), so please answer me if you
could this little question and give me any other useful info about the amp. I asked Ola what would he prefer between
these 2 amps and he said he would choose Stonehead. Also do you have any sound experience from Ironheart (it's
16kg and has built-in attenuator, i kinda liked it, too)?

Any help would be appreciated very much!!

Thanks in advance, Michael :)


Fred Brum
|
V

Παράθεση
Hi Michael,

I use it all the time, and I own a ton of tube heads. It doesn't sound "like a tube amp", especially as most tube amps are pretty much Soldano wannabes anyway when it comes to high gain, and I do own a Soldano myself. :) The tones are great and it's stupidly versatile, while the EQ range is very useful, so you're not stuck with some "magic EQ" that you can't touch.

With tube amps, we tend to get little to no power amp sag as it is, as they are designed to have HUGE headroom in the power section and let the preamp do the dirty work, so the whole tube sound thing is, I must say, rather mythified in many ways, mostly from people that claim a variety of mojo enhancing powers that aren't as black and white as portrayed. Personally, as long as I get the sort of sag and dynamic response I want, you can give me a steam-powered amp for all I care! Haha! :D

Between that and the Laney, no questions - I'd pick the AMT any day.

Cheers,
Fred 
 


Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Απ: AMT - stonehead SH - 50w - 4
« Απάντηση #19 στις: 01/06/12, 00:28 »
Παράθεση
Hi Michael,
With tube amps, we tend to get little to no power amp sag as it is, as they are designed to have HUGE headroom in the power section and let the preamp do the dirty work


Μεγάλη κουβέντα κατά τη γνώμη μου, διότι από τη στιγμή που χρησιμοποιείς ενισχυτή μεγάλης ισχυος, τέτοιας ώστε να μην σου επιτρέπεται να του τσιτώνεις το τελικό στάδιο ακόμα και σε ζωντανές εμφανήσεις, τότε όλη σου η παραμόρφωση θα προέρχεται από την προενίσχυση του ενισχυτή ή τα πετάλια (τα περισσότερα των οποίων είναι στην ουσία Solid State προενισχύσεις). Δύσκολα θα τσιτώσεις έναν λαμπάτο πάνω από 50 watt χωρίς να σου κάνουν την παρατήρηση να χαμηλώσεις, οπότε πιστεύω πως μικρή διαφορά σε "χαρακτήρα" θα έχει ο ήχος από 2 ή 4 6L6 ή EL34 ή κάποιο Solid State εξάρτημα, τα οποία χρησιμοποιηθούν σε ένα μικρό ποσοστό της συνολικής έντασης που είναι ικανά να αποδώσουν, όταν υπάρχει αρκετό περιθώριο για tone shaping από το equalizer. Στην περίπτωση που θα γινόταν χρήση ενός Class A στα 7-12W θα μπορούσες να πεις ότι είναι ευκολότερο για κάποιον να ανοίξει την ένταση, να φτάσει το τελικό στάδιο σε "γλυκιά" παραμόρφωση, και να ακουστεί ο "χαρακτήρας" της λάμπας, αλλά αυτό περιορίζει το καθαρό παίξιμο και το headroom. Πιστεύω πως από τη στιγμή που χρειάζεσαι ισχύ από τον ενισχυτή ώστε να σου αποδίδει σε ικανοποιητικές εντάσεις τα καθαρά με αρκετή ευελιξία σε EQ (tone shaping κλπ.) τότε δε νομίζω να παρατηρήσεις σημαντική διαφορά ανάμεσα σε λαμπάτο και SS τελικό στάδιο. Στα συν για το SS: είναι πιο πρακτικό, ελαφρύ, και οικονομικότερο και σε αγορά και σε συντήρηση (αν και τώρα που ξαναείδα την τιμή του ΑΜΤ μου φάνηκε λίγο τσιμπημένη αλλά το δικαιολογούν τα specs και θέλω να πιστεύω και η ποιότητα κατασκευής και ο ήχος)
Και στο φινάλε αμα θέλεις οπωσδήποτε λαμπάτη παραμόρφωση χρησιμοποιείς ένα λαμπάτο πετάλι.

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: AMT - stonehead SH - 50w - 4
« Απάντηση #20 στις: 01/06/12, 15:06 »
Παράθεση
Hi Michael,
With tube amps, we tend to get little to no power amp sag as it is, as they are designed to have HUGE headroom in the power section and let the preamp do the dirty work


Μεγάλη κουβέντα κατά τη γνώμη μου, διότι από τη στιγμή που χρησιμοποιείς ενισχυτή μεγάλης ισχυος, τέτοιας ώστε να μην σου επιτρέπεται να του τσιτώνεις το τελικό στάδιο ακόμα και σε ζωντανές εμφανήσεις, τότε όλη σου η παραμόρφωση θα προέρχεται από την προενίσχυση του ενισχυτή ή τα πετάλια (τα περισσότερα των οποίων είναι στην ουσία Solid State προενισχύσεις). Δύσκολα θα τσιτώσεις έναν λαμπάτο πάνω από 50 watt χωρίς να σου κάνουν την παρατήρηση να χαμηλώσεις, οπότε πιστεύω πως μικρή διαφορά σε "χαρακτήρα" θα έχει ο ήχος από 2 ή 4 6L6 ή EL34 ή κάποιο Solid State εξάρτημα, τα οποία χρησιμοποιηθούν σε ένα μικρό ποσοστό της συνολικής έντασης που είναι ικανά να αποδώσουν, όταν υπάρχει αρκετό περιθώριο για tone shaping από το equalizer. Στην περίπτωση που θα γινόταν χρήση ενός Class A στα 7-12W θα μπορούσες να πεις ότι είναι ευκολότερο για κάποιον να ανοίξει την ένταση, να φτάσει το τελικό στάδιο σε "γλυκιά" παραμόρφωση, και να ακουστεί ο "χαρακτήρας" της λάμπας, αλλά αυτό περιορίζει το καθαρό παίξιμο και το headroom. Πιστεύω πως από τη στιγμή που χρειάζεσαι ισχύ από τον ενισχυτή ώστε να σου αποδίδει σε ικανοποιητικές εντάσεις τα καθαρά με αρκετή ευελιξία σε EQ (tone shaping κλπ.) τότε δε νομίζω να παρατηρήσεις σημαντική διαφορά ανάμεσα σε λαμπάτο και SS τελικό στάδιο. Στα συν για το SS: είναι πιο πρακτικό, ελαφρύ, και οικονομικότερο και σε αγορά και σε συντήρηση (αν και τώρα που ξαναείδα την τιμή του ΑΜΤ μου φάνηκε λίγο τσιμπημένη αλλά το δικαιολογούν τα specs και θέλω να πιστεύω και η ποιότητα κατασκευής και ο ήχος)
Και στο φινάλε αμα θέλεις οπωσδήποτε λαμπάτη παραμόρφωση χρησιμοποιείς ένα λαμπάτο πετάλι.

Aν κατάλαβα καλά συμφωνείς με το Fred δηλαδή. Το τσίτωμα των τελικών και παράλληλα χαμηλή ένταση δεν μπορεί να γίνει με τον Laney Ironheart που έχει ενσωματωμένο attenuator για να ρυθμίζεις τα watt λειτουργίας; Εκτός αν λειτουργεί διαφορετικά.

Σκέφτομαι πάντως, όταν μαζέψω λεφτά, να τον πάρω τον Stonehead από το Thomann και αν δε μου αρέσει να τον επιστρέψω μέσα σε 30 μέρες και να πάρω τα λεφτά μου πίσω. Η όποια αγορά μου θα γίνει μετά το καλοκαίρι λογικά οπότε μέχρι τότε ίσως έχουν αλλάξει αρκετά τα πράγματα, βλέπουμε :)

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Απ: AMT - stonehead SH - 50w - 4
« Απάντηση #21 στις: 01/06/12, 18:56 »
Aν κατάλαβα καλά συμφωνείς με το Fred δηλαδή. Το τσίτωμα των τελικών και παράλληλα χαμηλή ένταση δεν μπορεί να γίνει με τον Laney Ironheart που έχει ενσωματωμένο attenuator για να ρυθμίζεις τα watt λειτουργίας; Εκτός αν λειτουργεί διαφορετικά.

Σκέφτομαι πάντως, όταν μαζέψω λεφτά, να τον πάρω τον Stonehead από το Thomann και αν δε μου αρέσει να τον επιστρέψω μέσα σε 30 μέρες και να πάρω τα λεφτά μου πίσω. Η όποια αγορά μου θα γίνει μετά το καλοκαίρι λογικά οπότε μέχρι τότε ίσως έχουν αλλάξει αρκετά τα πράγματα, βλέπουμε :)

Είμαι της άποψης ότι άμα σου αρέσει ο ήχος δεν έχει σημασία αν είναι "λαμπάτο", "τρανζίστορ" ή... ατμού!!!
Όσο για το attenuator έχεις δίκιο: λογικά μπορείς να τσιτώσεις τον Laney έτσι ώστε να σπάνε οι τελικές σε λογικά πλαίσια έντασης, αυτό δεν το είχα σκεφτεί όταν έγραφα την απάντηση. Και πάλι όμως αυτό δεν θα σου περιορίσει το μέγιστο καθαρό headroom?
Δεν είμαι εναντίον της λάμπας (αντίθετα!), απλά δεν είμαι ούτε και εναντίον του solid state.

Έχεις πολύ χρόνο να το σκεφτείς πριν αγοράσεις. Ό,τι κι αν αποφασίσεις καλές αγορές.

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: AMT - stonehead SH - 50w - 4
« Απάντηση #22 στις: 02/06/12, 01:55 »
Είμαι της άποψης ότι άμα σου αρέσει ο ήχος δεν έχει σημασία αν είναι "λαμπάτο", "τρανζίστορ" ή... ατμού!!!
Όσο για το attenuator έχεις δίκιο: λογικά μπορείς να τσιτώσεις τον Laney έτσι ώστε να σπάνε οι τελικές σε λογικά πλαίσια έντασης, αυτό δεν το είχα σκεφτεί όταν έγραφα την απάντηση. Και πάλι όμως αυτό δεν θα σου περιορίσει το μέγιστο καθαρό headroom?
Δεν είμαι εναντίον της λάμπας (αντίθετα!), απλά δεν είμαι ούτε και εναντίον του solid state.

Έχεις πολύ χρόνο να το σκεφτείς πριν αγοράσεις. Ό,τι κι αν αποφασίσεις καλές αγορές.

Συμφωνώ κι εγώ με την άποψη αυτή, απλά άλλο ακούγεται κάτι καλά ως transistor και άλλο ακούγεται κάτι καλά ως λάμπα :) Όσο για το καθαρό headroom έχεις δίκιο αλλά για το σπίτι, όπου εκεί κυρίως θα χρειαστείς το attenuator, δε νομίζω να σε πειράξει και πολύ. Αυτό που μου έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση στον Stonehead, και το είδα στο βίντεο του Fred που πόσταρα πιο πάνω, είναι η συμπεριφορά του στο πείραγμα του knob του volume της κιθάρας, δεν περίμενα να καθαρίζει τόσο καλά από τίγκα γκάζι σε κρυστάλλινα καθαρά, σαν ένας λαμπάτος δηλαδή, που σημαίνει ότι έχει σχεδιαστεί καλά και γενικότερα έχει γίνει πολύ καλή δουλειά, δε νομίζω πολλοί ss ενισχυτές να καθαρίζουν τόσο καλά με το volume της κιθάρας.

Επίσης 50w ss σας φαίνονται λίγα; Ακόμα και σε live να παίζεις με καμπίνες χωρίς μικρόφωνα, μόνο εμένα μου φαίνονται υπεραρκετά;

Τέλοσπάντων, βλέπουμε :) Θα χαρώ να δώ κι άλλες απόψεις στο θέμα αυτό!
« Τελευταία τροποποίηση: 02/06/12, 01:58 από metalmike »

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: AMT - stonehead SH - 50w - 4
« Απάντηση #23 στις: 06/06/12, 16:05 »
Μιχάλη, αυτός εδώ πώς σου φαίνεται?  (σαν εναλλακτική λαμπάτη πρόταση στα 50W - μαζί με τους Bugera φυσικά  ;) ):

http://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_jca50h.htm

Πάντως αν σου αρέσει εσένα προσωπικά σαν ήχος, εγώ θα σου πρότεινα να τον πάρεις τον AMT (οι ss είναι και πιο ανθεκτικοί εκτός των άλλων στην "κακομεταχείριση"  ;D )
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: AMT - stonehead SH - 50w - 4
« Απάντηση #24 στις: 06/06/12, 22:34 »
Αλλος ενας "αντιπαλος" κοντα στην τιμη (και τα κιλα) του Stonehead:

Engl Gigmaster - Playthrough


http://www.thomann.de/gr/engl_e315_gigmaster_head.htm

με την καταλληλη καμπινα/ μεγαφωνα (με υψηλη ευαισθησια) θα σε βγαλει και για προβα ;)
Life is too short for bad tone