Αποστολέας Θέμα: Γνώμες για Ibanez  (Αναγνώστηκε 91617 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #25 στις: 31/10/04, 00:53 »
Ολα ειναι θεμα γουστου ρε παιδια ...
Εμενα για παραδειγμα και να μου χαριζανε Ibanez , θα την πουλαγα για να παρω κατι αλλο ...
Δεν μου αρεσουν ουτε εμφανισιακα , ουτε σαν ηχος , αν και εχουν καλο λαιμο , αλλα οχι τον καλυτερο ... μου φαινεται πολυ λεπτος ... Θελω κατι με πιο πολυ "ογκο" ...
Κατα την γνωμη μου οι καλυτερες κιθαρες που εχω παιξει και μου "ταιριαζουν" , ειναι οι Brian Moore και οι Jackson (και οι δυο απο USA παντα ετσι;)
Ειναι κατα την γνωμη μου κιθαρες που αξιζουν τα λεφτα τους (αλλα με τιμες υπολοιπης Ευρωπης , οχι Ελλαδας) ...
Εγω αμφιταλαντευομουν αναμεσα σε μια απο τις δυο και τελικα και λογω συμπτωσεων (την βρηκα σε πολυ καλη τιμη) χτυπησα μια Custom shop Soloist USA Jackson του '88...
Η κιθαρα ειναι κορυφαια ... πεταει ο λαιμος , εχει φοβερο ηχο και sustain , για να μην μιλησω για ποιοτητα κατασκευης και εμφανιση ...
Παντως αυτες οι μαρκες μου αρεσουν σαν κιθαρες "πασπαρτου" ηχητικα (θα ελεγα και τις PRS, αλλα ειμαι φετιχιστης με τα Floyd Rose, οποτε τις αποκλειω !!!) , γιατι αν ηθελα μια κιθαρα για πιο συγκεκριμενα πραγματα, εκει αλλαζουν τα κριτηρια ... Πχ , για την φαση blues που γουσταρω , η SRV Fender Stratocaster που εχω , πιστευω οτι ειναι ακαταμαχητη , τουλαχιστον για τα χερια μου και τα αυτια μου (και τα ματια μου !!!)...
Ειδικα με κατι βελτιωσεις που σκοπευω να της κανω ... Χε-χε !!  ;)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος kostis88

  • Ο γραντζουνιστής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 298
  • Φύλο: Άντρας
  • τι αλλο να πω πια??
    • Προφίλ
    • rigorous_rifle
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #26 στις: 01/11/04, 15:31 »
Εχω βαρεθει να το λεω αλλα θα το ξαναπω... "Γουστα", ειπε ο πιθηκος κι εφαγε το σαπουνι...

rory duke, Ολες ειχαν καταπληκτικο λαιμο, κατι που θα 'κλεψω' αμα ποτε καταφερω να φτιαξω custom

μιλησα με το παλικαρι στο ζοζεφ στη αθηνα και μου ειπε οτι οι ibanez εχουν πολυ λεπτο λαιμο με αποτελεσμα να ευθηνονται για πολλες τενοντιτιδες,βολικος μεν αλλα επικινδυνος! ;)
Ειμαι ενας φασιστοκουμουνοσοσιαλιστικοκαπιταλιστης οικολογος

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #27 στις: 03/11/04, 21:20 »
Δεν ξερω γιατι γινεται τοσο χαμος με τους λεπτους λαιμους ...
Εγω βασικα εχω παρατηρησειοτι οι πιο βολικοι και οι πιο γρηγοροι ειναι οι καπως πιο χοντροι λαιμοι ...  ???
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος jimaras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • wanna whole lotta love???
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #28 στις: 04/11/04, 00:49 »
Εγω ειχα παιξει με την ιβανεζ του πολ γκιλμπερτ και ο λαιμος ειναι εκνευριστικα λεπτος >:(
Την ηθικη των αφεντικων την αντιπαθησα
            οσο και την ηθικη των δουλων
  μια τριτη ηθικη εβλεπα να διαμορφωνεται μεσα μου
         
           Δινε το χερι σε οποιον σηκωνεται

Αποσυνδεδεμένος rory duke

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #29 στις: 06/11/04, 16:09 »
Να  ξεκαθαρισουμε   κατι.
1)ολα   ειναι  θεμα  γουστου   και   τι  θελει  να  παιξει  ο  καθεναs.
2)οι  7 χορδεs  των  KORN  ΔΕΝ  φορανε  μαγνητεs  του   κιλου,   για  την  ιστορια   φορουν  DIMARZIO  PAF  7  neck-bridge.
3)ωστε  οι  IBANEZ  δεν   εχουν   προσωπικοτητα   ενω  οι  ΜΑΙΜΟΥΔΕΣ  που   πληρωνεται   χρυσαφι   και  τουs   φορατε  500   εφφε   ωs  δια  μαγειαs   αποκτουν   προσωπικοτητα.
4)οποιοs   θελει   να  του  πλασαρουν   τα   λαμογια   οτι   θελουν   προβλημα  του, εγω   μουσικοs   ειμαι     οχι   ψυχιατροs.
5)προσπαθησα   να   βοηθησω   και  οχι   να   αποπροσανατολισω  η  να  παραπλανησω.
6)το  παληκαρι   του  ΖΟΖΕΦ  λεει   ωραια   παραμυθια,δηλαδη   οι   μπουζουξηδεs     με  τιs   μικρεs     και    λεπτεs   ταστιερεs   επρεπε   να  εχουν   ολοι  προβληματα    με  τα  χερια   τουs, παντωs  δουλευω  με  τον  ιδιο   μπουζουξη   7,5   χρονια   και   ο  ανθρωποs  ειναι    μια   χαρα.
7)γουσταρεται  fender,gibson,hammer,jackson,esp,peavey,prs, παρτε   τα ,  αλλα   παρτε   τα  αυθεντικα   οχι   τιs   μαιμουδεs.
8)δεν   ειναι   δυνατον  να  δινεται    800  και   900  ευρω   για   μια   μαιμου  την   ιδια   στιγμη   που   με   αυτα   τα   λεφτα    στο   internet   αγοραζεται   το   αυθεντικο   ψαξτε   το.
ΚΑΙ   ΤΕΛΟΣ    ΟΣΟΙ    ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ   ΚΑΙ   ΟΝΕΙΡΕΥΟΝΤΑΙ   ΤΟ
ΑΠΟΛΥΤΟ     ΟΠΛΟ  (IBANEZ   JEM  VWH 7)   ΑΣ   ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ   ΤΟ   ΜΑΚΑΡΙΟ  ΥΠΝΟ  ΤΟΥΣ   ΓΙΑΤΙ   ΜΟΝΟ   ΝΑ  ΤΗΝ    ΟΝΕΙΡΕΥΤΟΥΝ   ΜΠΟΡΟΥΝ. ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ.

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #30 στις: 06/11/04, 16:22 »
ΚΑΙ   ΤΕΛΟΣ    ΟΣΟΙ    ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ   ΚΑΙ   ΟΝΕΙΡΕΥΟΝΤΑΙ   ΤΟ
ΑΠΟΛΥΤΟ     ΟΠΛΟ  (IBANEZ   JEM  VWH 7)   ΑΣ   ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ   ΤΟ   ΜΑΚΑΡΙΟ  ΥΠΝΟ  ΤΟΥΣ   ΓΙΑΤΙ   ΜΟΝΟ   ΝΑ  ΤΗΝ    ΟΝΕΙΡΕΥΤΟΥΝ   ΜΠΟΡΟΥΝ. ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ.
γιατί τοση σιγουριά?

α αυτο το απολυτο οπλο με τρελλενει
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος jimaras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • wanna whole lotta love???
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #31 στις: 06/11/04, 17:02 »
ΚΑΙ   ΤΕΛΟΣ    ΟΣΟΙ    ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ   ΚΑΙ   ΟΝΕΙΡΕΥΟΝΤΑΙ   ΤΟ
ΑΠΟΛΥΤΟ     ΟΠΛΟ  (IBANEZ   JEM  VWH 7)   ΑΣ   ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ   ΤΟ   ΜΑΚΑΡΙΟ  ΥΠΝΟ  ΤΟΥΣ   ΓΙΑΤΙ   ΜΟΝΟ   ΝΑ  ΤΗΝ    ΟΝΕΙΡΕΥΤΟΥΝ   ΜΠΟΡΟΥΝ. ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ.


IBANEZ   JEM  VWH 7 η βομβα υδρογωνου που εχει και χερουλι ;D ;D ;D ;D ;D
Την ηθικη των αφεντικων την αντιπαθησα
            οσο και την ηθικη των δουλων
  μια τριτη ηθικη εβλεπα να διαμορφωνεται μεσα μου
         
           Δινε το χερι σε οποιον σηκωνεται

Αποσυνδεδεμένος rory duke

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #32 στις: 06/11/04, 17:34 »
ΑΝ   ΑΠΟ   ΑΥΤΑ     ΠΟΥ    ΕΓΡΑΨΑ    ΜΟΝΟ    ΑΥΤΟ    ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ    ΤΟΤΕ    ΤΑ    ΛΟΓΙΑ    ΕΙΝΑΙ     ΠΕΡΙΤΑ  
ΚΑΙ   ΗΤΑΝ    ΚΑΙ   ΛΑΘΟΣ   ΜΟΥ    ΠΟΥ   ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ.
ΑΝΤΙ   ΝΑ  ΑΝΟΙΞΕΤΕ     ΤΑ    ΜΑΤΙΑ   ΣΑΣ     ΓΙΑ  ΝΑ   ΜΗΝ    ΣΑΣ   ΞΕΓΕΛΟΥΝ    ΤΑ    ΛΑΜΟΓΙΑ    ΚΑΙ   ΣΑΣ     ΠΑΣΑΡΟΥΝ    ΟΤΙ    ΘΕΛΟΥΝ    ΚΑΘΕΣΤΕ    ΚΑΙ   ΚΑΝΕΤΕ    ΣΧΟΛΙΑ     ΓΙΑ    ΤΗΝ    VWH    KAI   ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ    ΜΕ    ΚΑΤΙ    ΠΟΥ   ΜΟΝΟ   ΣΕ     ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ   ΕΧΕΤΕ    ΔΕΙ.
ΕΓΩ    ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ    ΤΗΝ     ΚΙΘΑΡΑ   ΠΟΥ   ΗΘΕΛΑ   ΤΗΝ    ΠΗΡΑ  
ΑΛΛΟΙ    ΠΑΙΖΟΥΝ    ΜΕ    ΣΚΟΥΠΟΞΥΛΑ.
ΑΝΤΙ   ΛΟΙΠΟΝ   ΝΑ   ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ    ΜΕ   ΤΗΝ   ΚΙΘΑΡΑ  ΜΟΥ  
ΑΝΟΙΞΤΕ    ΤΑ   ΜΑΤΙΑ    ΣΑΣ.
ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #33 στις: 06/11/04, 19:29 »
Φιλτατε Rory duke,  μην τα παιρνεις στο κρανιο ...
Κανεις δεν σου επιτεθηκε, απλα καταλαβε κι εσυ τους αλλους λιγο ...
Οταν λες σε ενα post 5-6 φορες μια φραση διαρκως , καπου την παιρνουν και οι αλλοι σαν "ατακα" για να βγαλουν γελιο ...
Εγω δεν αμφιβαλλω οτι οι Ibanez βγαζουν πολυ ωραιες κιθαρες, και ειδικα το ακριβο μοντελο του Vai , σιγουρα δεν ειναι τυχαιο ...
Αυτο ομως σιγουρα δεν την κανει και "το απολυτο οπλο" για καθενα ...
Ισως για σενα να ειναι η κιθαρα των ονειρων σου και να σου ταιριαζει γαντι ... Σε καποιον αλλο, ισως να του φαινεται εκνευριστικα λεπτος ο λαιμος , ή λεπτος ο ήχος ή να μην του αρεσει η εμφανιση κτλ ...
Αυτα δεν την κανουν κακη κιθαρα ή ανιδεο στο θεμα οργανων  αυτον που δεν την γουσταρει ...
Εμενα ας πουμε ΠΟΤΕ δεν μου αρεσαν οι Ibanez , ακομα και τα καλυτερα μοντελα της, για διαφορους λογους ... 1ον και κυριο εμφανισιακα ... Δεν γουσταρω με τιποτα το Headstock που εχουν και τα υπερ - "φαγωμενα" (κατα την γνωμη μου) σωματα της, για να μην πω καμια ασχημη χοντροκουβεντα για το ενσωματωμενο χερουλι  ::) ...
Επισης ειχα διαπιστωσει οτι καπου δεν εβγαζαν αυτο το growl στον ηχο (αποτελεσμα μη χρησης - συνηθως - mahogany, αλλα alder,maple,ash,basswood κτλ) ενω και οι stock μαγνητες αν και οχι ασχημοι (στα ακριβα μοντελα παντα, γιατι στα φτηνα... οτι συμβαινει και στις αλλες μαρκες) ηταν καπως "λεπτοι" ή με καπως τεχνητο μπασσο...
Βεβαια ολα αυτα ειναι δικα μου γουστα και μπορει η απουσια τους αυτη ακριβως , να ειναι κατι που καποιος αλλος γουσταρει ...
Γι αυτο σου λεω ...  ολα ειναι σχετικα ...
Ολοι εξαλλου πιστευω οτι γνωριζουν οτι απο εδω Ελλαδα, κιθαρα πραγματικα καλη, καινουρια, με λιγοτερα απο 1500-2000€ δεν παιρνεις ...
Αν ψαξεις, θα δεις κι ολας, οτι εχω κανει αρκετα posts με θεμα τα λαμογια του Ελληνικου χωρου, που χρεωνουν οτι τιμες θελουν σε σχεση με τον υπολοιπο κοσμο ... Και εχω ενθαρυνει αρκετους να αγοραζουν απο εξω (internet) αν βρουν κατι καλο (με δικη τους ευθυνη παντα !!!) , οπως εχω κανει κι εγω επανειλημενα ...
Το να χρησιμοποιεις ομως εκφρασεις του τυπου "απολυτο οπλο" κτλ δεν σε διευκολυνει καθολου στο να αναπτυξεις τις αποψεις σου ... Αντιθετα σε κανει πιο ευαλωτο σε ποικιλοτροπους σχολιασμους , ακομα και απο ατομα που πολυ πιθανων, να ειναι κατα πολυ κατωτεροι σου σε γνωσεις πανω στο παιξιμο της κιθαρας ή/και στην κιθαρα σαν οργανο ...
Πιιο συγκρατημενες αποψεις και καπως πιο "αντικειμενικη" κριτικη , ισως να βοηθουσε, στο να μην ασχολουνταν ολοι με την κιθαρα σου και να σχολιαζουν την ατακα σου ...  ;)
Εξαλλου , μην τρελαθουμε , καλες κιθαρες και "οπλα" δεν ειναι μονο τα καλα μοντελα της Ibanez ... Ουτε οι καλυτεροι μαγνητες ειναι οι κατασκευης Ibanez ... Αν ηταν ετσι , θα ειχαν κλεισει ολες οι μεγαλες εταιρειες που κατασκευαζουν μαγνητες κτλ ...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος jimaras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • wanna whole lotta love???
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #34 στις: 06/11/04, 20:07 »
ΑΝ   ΑΠΟ   ΑΥΤΑ     ΠΟΥ    ΕΓΡΑΨΑ    ΜΟΝΟ    ΑΥΤΟ    ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ    ΤΟΤΕ    ΤΑ    ΛΟΓΙΑ    ΕΙΝΑΙ     ΠΕΡΙΤΑ  
ΚΑΙ   ΗΤΑΝ    ΚΑΙ   ΛΑΘΟΣ   ΜΟΥ    ΠΟΥ   ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ.
ΑΝΤΙ   ΝΑ  ΑΝΟΙΞΕΤΕ     ΤΑ    ΜΑΤΙΑ   ΣΑΣ     ΓΙΑ  ΝΑ   ΜΗΝ    ΣΑΣ   ΞΕΓΕΛΟΥΝ    ΤΑ    ΛΑΜΟΓΙΑ    ΚΑΙ   ΣΑΣ     ΠΑΣΑΡΟΥΝ    ΟΤΙ    ΘΕΛΟΥΝ    ΚΑΘΕΣΤΕ    ΚΑΙ   ΚΑΝΕΤΕ    ΣΧΟΛΙΑ     ΓΙΑ    ΤΗΝ    VWH    KAI   ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ    ΜΕ    ΚΑΤΙ    ΠΟΥ   ΜΟΝΟ   ΣΕ     ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ   ΕΧΕΤΕ    ΔΕΙ.
ΕΓΩ    ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ    ΤΗΝ     ΚΙΘΑΡΑ   ΠΟΥ   ΗΘΕΛΑ   ΤΗΝ    ΠΗΡΑ  
ΑΛΛΟΙ    ΠΑΙΖΟΥΝ    ΜΕ    ΣΚΟΥΠΟΞΥΛΑ.
ΑΝΤΙ   ΛΟΙΠΟΝ   ΝΑ   ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ    ΜΕ   ΤΗΝ   ΚΙΘΑΡΑ  ΜΟΥ  
ΑΝΟΙΞΤΕ    ΤΑ   ΜΑΤΙΑ    ΣΑΣ.
ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ

Καλα εσυ δηλαδη εισαι ο μονος εξυπνος?
Σε ολα τα ποστ σου δεν ειπες κατι συγκεκριμενο...
Μονο για κοροιδα και για απολυτα οπλα μηλουσες.
Τεσπα...

καληνυχτα


Υ.Γ (κανεις δεν αμφισβητει το ποσο καλη (στον ηχο) ειναι η JEM αλλα ως εκει...)
« Τελευταία τροποποίηση: 06/11/04, 22:37 από jimaras »
Την ηθικη των αφεντικων την αντιπαθησα
            οσο και την ηθικη των δουλων
  μια τριτη ηθικη εβλεπα να διαμορφωνεται μεσα μου
         
           Δινε το χερι σε οποιον σηκωνεται

Αποσυνδεδεμένος Devil Driver

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Death to true metal
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #35 στις: 06/11/04, 20:52 »
Το παλληκάρι έχει δίκιο. Η κιθάρα του Vai όντως βαβάει. Και τα λεγόμενα του έχουν νόημα

Αποσυνδεδεμένος rory duke

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #36 στις: 07/11/04, 14:07 »
Ρε  παιδια   ουτε   τον  πονηρο   κανω,που   εχω  τιs   γνωσειs   να  το  κανω, ουτε   τιποτα  αλλο.Για  την   κουβεντα   ΑΠΟΛΥΤΟ   ΟΠΛΟ
οντωs   εκανα   υπερβολη   και   εχετε   δικιο, αλλα  οταν   μετα  απο  τοσα   χρονια   παιρνειs  μια  κιθαρα    που   στεκεται   επαξια   απο  σκυλαδικο  μεχρι   heavy  metal   και   progressive,   και  εχει  τετοια  αψογη   συμπεριφορα   οφειληs  να  το  αναφερειs.Επαιζα   με  gibson   και  fender   αμερικανικεs  USA   οταν   αλλοι   δηθεν  επαγγελματιεs  επαιζαν   με  sqiure   και   νομιζαν  οτι  ειχαν  κιθαρα  γαιτι  ακουγαν  τα   λαμογια  και  οταν  τουs  τα  ελεγα   δεν   ακουγαν  και   οταν  ηθελαν   να  τιs  πουλησουν   τιs   εδιναν   στο   1/4    τηs  αξιαs   τουs. Εγω    ειπα   αγοραστε  οτι   γουσταρεται   αλλα   παρτε   τα   αυθεντικα    και   ψαξτε   στο   internet   με   800  εωs   1200     ευρω   θα   αγορασετε   κιθαρα   που  ουτε   ειχατε   ονειρευτει.Και   οσο   για   το    θεμα   σιγουριαs  των   οσων   λεω   πιστευω    οτι  18  χρονια   στη   πλατη   εμπειριαs
και  γυρω   στιs   30  κιθαρεs   κατι   εχουν   να   πουν, οχι   πολλα   βεβαια   εστω   μια   γνωμη.Και   για   δειτε   οτι   ειμαι    καλοπροαιρετοs   βρηκα  ενα    site   που   παιρνειs    FENDER   USA    κομματι-κομματι   και    την  φτιαχνειs   οπωs   θεs, υπολογισα
οτι   ολη   η  κιθαρα   φτανει   τα   450-500   ευρω  οποιοs    θελει  αs  απαντησει    να  του   στειλω   το    site.

Αποσυνδεδεμένος Pow3rofG

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λ@τρ3ύw Το Στ3κι τwν Κιθ@ρwδwν!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #37 στις: 08/11/04, 01:20 »
Rory duke για πες για το site αυτο...

Αποσυνδεδεμένος rory duke

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #38 στις: 08/11/04, 15:56 »
www.ebay.com, επελεξε   musical   instruments,επελεξε  Parts,Accessories,  μπεs  στη  σελιδα   και   επελεξε   bodies, μετα   κατω  αριστερα   επελεξε   STRAtoshere    και    ψαξε   οσο  θεs,
ειναι   πληστηριασμοι   αλλα   μπορειs   να  επιλεξειs    και   το
Buy  It  Now     σε   πολυ   καλεs   τιμεs   και    το   καλο   ειναι   οτι  στελνουν   σε   ολο   τον   κοσμο    worlwide.
θα   βρειs   απο   fender   USA   οτι   θεs.
Παιζει   σε   αλλο   site    και    μια   esp    kirk   hammet   USA  με   certificate   of   authenticity( χαρτια  αυθεντικοτηταs), signature,
μεταχειρησμενη,  στα   1199$    οποιοs   θελει   αs  απαντησει   να   του   στειλω  το  site.

Αποσυνδεδεμένος Ane_Loverboy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #39 στις: 30/01/05, 00:15 »
φιλε συμφωνώ μαζί σου...Οι ibanez ειναι το οργανο! :oΤώρα μαζεύω χρήμα για να τα στάξω πρόθυμα για μια jem 7vwh!yeah baby yeah! α και κατι αλλο...Οι DiMarzio Fred μαγνήτες διάβασα ότι έχουν πολλές αρμονικές...Οι Evolution πανε πίσω (7vwh)...?

Αποσυνδεδεμένος _AdriaN_SmitH

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 90
  • Φύλο: Άντρας
  • ...Trust no1...®
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #40 στις: 27/05/05, 00:22 »
polu kali epilogi gia rockakia kai blues.Mallon den 8a enouse gia tsiftetelia,alla gia panygyria!!!Alla den exei simasia...edw alloi paizoun se kentra me PRS kai PARKER tsiftetelia.MIA XARA EISAI  ;)
"Lie down in your dead little baby, You know it's getting late, Listen to this deadtime story, And hold on to your head"

Αποσυνδεδεμένος ZeeM (ex-user#123)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #41 στις: 09/12/05, 12:33 »
Ήρθε που λέτε η ώρα να πάρω ηλεκτρική (επιτέλους).

Ποιά είναι η γνώμη σας για αυτές εδώ:

SAS32FMTL:
http://www.ibanez.co.jp/world/products/eg/page/SAS32FM_TL_a_e.html

RG370DX:
http://www.ibanez.co.jp/world/products/eg/page/RG370DX_BK_a_e.html

SA260FM:
http://www.ibanez.co.jp/world/products/eg/page/SA260FM_TG_a_e.html


H SAS32FMTL και η SA260FM είναι απλώς πανέμορφες απο την άλλη όμως η RG370DX (η οποία εμφανισιακά δεν μου αρέσει καθόλου) έχει 2 διπλούς και έναν μονό μαγνήτη.
Έχει κανείς δοκιμάσει κάποια/κάποιες απο αυτές τις κιθάρες να μου πεί τη γνώμη του για τον ήχο τους;

Ευχαριστώ προκαταβολικά  :)

Αποσυνδεδεμένος gzarog

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #42 στις: 09/12/05, 12:57 »
8a sou elega na pareis oti einai se "SA"
einai ligo kalyteres apo tis RG

mipws 3ereis ti timh exei h SA260FM?

Αποσυνδεδεμένος ZeeM (ex-user#123)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #43 στις: 09/12/05, 13:50 »
8a sou elega na pareis oti einai se "SA"
einai ligo kalyteres apo tis RG

mipws 3ereis ti timh exei h SA260FM?

και εγώ σκέφτομαι να πάρω την SA260 αλλά δεν ξέρω κατα πόσο επηρεάζει τον ήχο το ότι έχει μόνο έναν διπλό μαγνήτη (ψιλοάσχετος  :P )
Έχει 450ευρώ

edit: επίσης έχει 22 τάστα σε αντίθεση με την RG370DX που έχει 24 (η οποία έχει επίσης έχει δύο διπλούς και έναν μονό)
« Τελευταία τροποποίηση: 09/12/05, 14:08 από user#123 »

Αποσυνδεδεμένος morello

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • KNOW YOUR ENEMY
    • Προφίλ
    • SAVAOTH
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #44 στις: 09/12/05, 15:29 »
ine analoga ti mousiki pou thes na pezis file...sinithos gia metal ktl thes dio diplous... (kai enas diplos mia xara ine :P :P )...
exo pantos tha sou protina rg an kai den exo peksi me sa gia na exo gnomi...mexri posa lefta thes na dosis?giro sta 500 katostarika pernis foveri kithara pou tha tin exis gia poli kairo (isos kai gia mia zoi)...kai i dikia mou 500 ekane kai tis exo vali kai emg kai exi pai sta 700 i timi tis kai den exo kanena provlima...tin ibanez rgt42 exo...mporis na kitaksis kai se alles eteries px jackson,esp ktl alla i ibanez mia xara einai...pigene kai pekse kai me tis dio kai opoia se voleui...pantos gia proti kithara ine iperarketi...ego ixa ksekinisi me mia jackson ton 300 euro kai mia xara imoun...
Solo, I'm a soloist on a solo list
All live, never on a floppy disk
Inka, inka, bottle of ink
Paintings of rebellion
Drawn up by the thoughts I think

Αποσυνδεδεμένος ZeeM (ex-user#123)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #45 στις: 09/12/05, 16:31 »
ine analoga ti mousiki pou thes na pezis file...sinithos gia metal ktl thes dio diplous... (kai enas diplos mia xara ine :P :P )...
exo pantos tha sou protina rg an kai den exo peksi me sa gia na exo gnomi...mexri posa lefta thes na dosis?giro sta 500 katostarika pernis foveri kithara pou tha tin exis gia poli kairo (isos kai gia mia zoi)...kai i dikia mou 500 ekane kai tis exo vali kai emg kai exi pai sta 700 i timi tis kai den exo kanena provlima...tin ibanez rgt42 exo...mporis na kitaksis kai se alles eteries px jackson,esp ktl alla i ibanez mia xara einai...pigene kai pekse kai me tis dio kai opoia se voleui...pantos gia proti kithara ine iperarketi...ego ixa ksekinisi me mia jackson ton 300 euro kai mia xara imoun...

Τα όριο μου είναι στα 450 ευρώ η το πολύ 500 αν βρώ κάτι καλό  :)
Ωραία η rg370 αλλα οι άλλες προτιμώ κάτι που να είναι εμφανισιακά καλύτερο (όπως οι άλλες 2 δηλαδή).
Τελικά σε αυτήν την τιμή η όμορφη θα είναι και μάπα ή άσχημη και θα σκίζει αν κατάλαβα καλά...

Όταν λές metal εννοείς οτι 2 διπλοί είναι καλή για παραμόρφωση; Οι διαφορά στον ήχο με τους μονούς που είναι; Στα μπάσα;

Αποσυνδεδεμένος cromlech

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #46 στις: 09/12/05, 16:50 »
σε αυτα τα λεφτα και με τις κιθαρες που θες αποψη μου ειναι οτι δεν θα καταλαβεις καμια μα καμια διαφορα οποτε δεν εχει και μεγαλο νοημα να σπαζοκεφαλιαζεσαι...οσο ανεβαινουν τα λεφτα εκει φαινονται οι κιθαρες για τι στυλ παιξιματος ειναι...παντως αμα θες για μεταλ οι κιθαρες που εχεις ποσταρει για αυτα τα λεφτα θα σου κανουν...κατα τα αλλα δεν νομιζω οτι ξεπερνουν το επιπεδο του μετριου

psomas

  • Επισκέπτης
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #47 στις: 09/12/05, 17:14 »
εγώ έχω τηνrg370dx.......για τα λεφτά της είναι αρκετά καλή κιθάρα......
προσωπικά χρησιμοποιώ σχεδόν πάντα  τον πρώτο διπλό μαγνήτη,ενώ τον μονό μαγνήτη τον χρησιμοποιώ συνήθως μόνο όταν δεν έχω παραμόρφωση.....
αν δεν έχεις καλό ενισχυτή και αν θες να παίζεις με την ηλεκτρική και χωρίς παραμόρφωση θα σου πρότεινα την rg...
τώρα με τις άλλες δύο δεν έχω παίξει,οπότε......  :-\

Αποσυνδεδεμένος morello

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • KNOW YOUR ENEMY
    • Προφίλ
    • SAVAOTH
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #48 στις: 09/12/05, 17:18 »
fisika kai einai kaliteroi i diploi gia paramorfosi...katarxas pes mou ti mousiki goustaris...pantos opos ipe kai to paidi prin se auta talefta den iparxoun megales diafores kai oles oi markes pou koitas exoun kala montela opote kai stin tixi na dialeksis euxaristimenos tha se...ego pantos se auta ta lefta tha perna tis eksis...kai leo mono gia mena...

i kitharitsa auti skotoni sta lefta tis kai me emg magnites argotera ine komple san kithara...thelo na tin tsimpiso mia mera,,,

http://www.thomann.de/thoiw2_jackson_dxmg_blk_prodinfo.html?sn=00884ba955c279dadc3cbeea37df2a96

auti ine i kithara pou xo kai ime poli euxaristimenos...

http://www.thomann.de/thoiw2_artikel-176933.html?sn=00884ba955c279dadc3cbeea37df2a96

kai gi autin edo exo akousi poli kala logia...

http://www.thomann.de/thoiw2_esp_ltd_kh202bk_egitarre_prodinfo.html?sn=00884ba955c279dadc3cbeea37df2a96

opos sou pa autes ine gia ta gousta mou...as mpi kapoios na protini kai merikes fender kai epiphone gia to paidi na dis kai apo autes merikes...
elpizo na voithisa...
Solo, I'm a soloist on a solo list
All live, never on a floppy disk
Inka, inka, bottle of ink
Paintings of rebellion
Drawn up by the thoughts I think

Αποσυνδεδεμένος ZeeM (ex-user#123)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #49 στις: 10/12/05, 14:03 »
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας  :)

Η μουσική που θα παίζω κυρίως θα είναι κλασσική και metal (power ποιό πολύ)

Ποιές είναι οι διαφορές του tremolo με κλείδωμα και του απλού;

Η SA260FM και SAS32FMTL έχουν δυστηχώς (η ευτυχώς;) απλό τρέμολο


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
10429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/13, 13:49
από JP.M
3 Απαντήσεις
3509 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/07, 01:59
από giorgos_z
23 Απαντήσεις
9722 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/08, 20:36
από pureanalog
18 Απαντήσεις
8863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/08, 15:13
από Crossroad
3 Απαντήσεις
3968 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/08, 12:07
από Απόλλων
12 Απαντήσεις
4881 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/09, 18:43
από george_harvey
2 Απαντήσεις
2341 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/09, 16:56
από chrislour96
8 Απαντήσεις
4423 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/11, 16:47
από Maejima
5 Απαντήσεις
3638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/12, 21:07
από Απόλλων
12 Απαντήσεις
4629 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/17, 15:32
από panixgr