Αποστολέας Θέμα: Χαλασμένο Tubescreamer...  (Αναγνώστηκε 12665 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Χαλασμένο Tubescreamer...
« στις: 11/07/18, 19:57 »
Ο σωληνουρλιαχτής μου σίγησε μετά από σύντομη ασθένεια, τα συμπτώματα της οποίας ήταν διάφορα χουρχουρητά και βραστεροί ήχοι. Τώρα πλέον δεν ακούγεται κιχ όταν είναι ανοιχτός (το LED ανάβει), ενώ το dry σήμα παίζει κανονικά. Τα ίδια κάνει και με μπαταρία. Έριξα μια ματιά για καλώδια κομμένα κτλ δε βρήκα κάτι. Το έχω από τις αρχές του 90 (TS10 είναι) και δε μου κάθεται καλά να πάει έτσι ξαφνικά και άδοξα.
Υποπτεύομαι ότι έγινε η εξής πριά: το δούλευα με ένα τροφοδοτικό της πλάκας (το έχω πάρα πολλά χρόνια) επειδή ήταν το μόνο που είχε polarity switch (ο μακαρίτης είχε ανάποδα την πολικότητα και δεν ταίριαζε με άλλα τροφοδοτικά που έχω). Όμως ο επιλογέας της τάσης ήταν αλλού γι' αλλού, πάντα αυτό που έβγαζε ήταν παραπάνω από την ένδειξη. Πολύ φοβάμαι ότι κάποια στιγμή χρειάστηκα το τροφοδοτικό σε άλλη δουλειά και πείραξα τον διακόπτη. Όταν το ξαναέβαλα στο TS ενώ ήταν στα 9V έβγαζε στην ουσία παραπάνω. Νομίζω όμως ότι όταν άρχισαν τα χουρχουρητά ήταν κανονικά η τάση (λιγότερο από 9 V η ένδειξη, περίπου 9 στην πραγματικότητα).

Έχει κανένας σας ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει κι αν είναι επισκευάσιμο;

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Χαλασμένο Tubescreamer...
« Απάντηση #1 στις: 11/07/18, 20:43 »
Ο σωληνουρλιαχτής μου σίγησε μετά από σύντομη ασθένεια, τα συμπτώματα της οποίας ήταν διάφορα χουρχουρητά και βραστεροί ήχοι. Τώρα πλέον δεν ακούγεται κιχ όταν είναι ανοιχτός (το LED ανάβει), ενώ το dry σήμα παίζει κανονικά. Τα ίδια κάνει και με μπαταρία. Έριξα μια ματιά για καλώδια κομμένα κτλ δε βρήκα κάτι. Το έχω από τις αρχές του 90 (TS10 είναι) και δε μου κάθεται καλά να πάει έτσι ξαφνικά και άδοξα.
Υποπτεύομαι ότι έγινε η εξής πριά: το δούλευα με ένα τροφοδοτικό της πλάκας (το έχω πάρα πολλά χρόνια) επειδή ήταν το μόνο που είχε polarity switch (ο μακαρίτης είχε ανάποδα την πολικότητα και δεν ταίριαζε με άλλα τροφοδοτικά που έχω). Όμως ο επιλογέας της τάσης ήταν αλλού γι' αλλού, πάντα αυτό που έβγαζε ήταν παραπάνω από την ένδειξη. Πολύ φοβάμαι ότι κάποια στιγμή χρειάστηκα το τροφοδοτικό σε άλλη δουλειά και πείραξα τον διακόπτη. Όταν το ξαναέβαλα στο TS ενώ ήταν στα 9V έβγαζε στην ουσία παραπάνω. Νομίζω όμως ότι όταν άρχισαν τα χουρχουρητά ήταν κανονικά η τάση (λιγότερο από 9 V η ένδειξη, περίπου 9 στην πραγματικότητα).

Έχει κανένας σας ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει κι αν είναι επισκευάσιμο;
Λύσιμο και macro φωτογραφία, κατά προτίμηση το κομμάτι κοντά στο jack του τροφοδοτικού.Το πιο πιθανό είναι να έχει καεί κανένας πυκνωτής ή/και δίοδος στην είσοδο, αν έφαγε ανάποδη τροφοδοσία.
Η τάση που μετράς αν δεν είναι σταθεροποιημένο το τροφοδοτικό και είναι χωρίς φορτίο, είναι λογικό να την βλέπεις παραπάνω στο πολύμετρο...

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Χαλασμένο Tubescreamer...
« Απάντηση #2 στις: 12/07/18, 23:11 »
@vegos Ευχαριστώ για τη βοήθεια
Ανάποδη τροφοδοσία δεν έφαγε (όχι πρόσφατα, τουλάχιστον). Ο φόβος μου ήταν το παραπάνω ρεύμα, που όμως λες ότι είναι φυσιολογικό. Δεν ξέρω αν και κατά πόσο βοηθάνε οι φωτό. Γενικά οπτικά δε φαίνεται (όσο μπορεί να κρίνει το μάτι μου, δεν είμαι γνώστης) να υπάρχει κάτι, π.χ. φουσκωμένος πυκνωτής. Μάλλον θα το πάω σε μάστορα...

$#$^%$^* την γκαντεμιά μου πάντως...  >:D >:D Τις προάλλες η καλή μου γατούλα γκρέμισε ένα πάνελ ηχοαπορρόφησης πάνω σε τρεις κιθάρες και μια βιντεοκάμερα. Το καινούριο κοσκινάκι, μια Cort, απέκτησε μια υπέροχη γρατζουνιά στο πίσω (ευτυχώς) μέρος και ένα βαθούλωμα στο 12 τάστο, και πάλι καλά μιας και γλίτωσα τα χειρότερα. Και τώρα αυτό.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Χαλασμένο Tubescreamer...
« Απάντηση #3 στις: 12/07/18, 23:21 »
Ρε φιλε..απαγορευοντε τα ζωα μεσα στο σπιτι.
Να φανταστεις,σε λιγο καιρο,η γυναικα μου δεν θα με αφηνει να μπω σπιτι,γιατι θα μου λεει ακριβως αυτο.Οτι απαγορευωντε τα ζωα μεσα στο σπιτι  :P :P :P
Ιδιως οι γατες.Ειναι η ζωντανη αποδηξη πως η γη δεν ειναι επιπεδη,γιατι αν ηταν,θα τα ειχαν ριξει ολα τα πραγματα στο διαστημα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Χαλασμένο Tubescreamer...
« Απάντηση #4 στις: 13/07/18, 00:28 »
Ναι, αλλά εγώ απαγορεύω στη δικιά μου γυναίκα να βάλει μέσα κάνα 2-3 ακόμα από τις 9 που ταΐζει στο συγκρότημα. Οπότε μια γατούλα μια χαρά είναι... ας όψομαι εγώ που ξέχασα ανοιχτή την πόρτα και έμεινε να αλωνίζει μονάχη της στο sacred room.  >:D

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Χαλασμένο Tubescreamer...
« Απάντηση #5 στις: 13/07/18, 00:34 »
Δε φαίνεται κάτι...Τώρα τι άλλο μπορείς να κάνεις...Χμ..
Κάπου θυμάμαι είχε κάνει ο @adr1anos ένα σχέδιο με ένα κατσαβίδι και πυκνωτή για να κάνεις troubleshoot...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Χαλασμένο Tubescreamer...
« Απάντηση #6 στις: 13/07/18, 00:54 »
Κάπου θυμάμαι είχε κάνει ο @adr1anos ένα σχέδιο με ένα κατσαβίδι και πυκνωτή για να κάνεις troubleshoot...
Εργαλείο Αποσφαλμάτωσης: Φτιάξ'το μόνος σου!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Χαλασμένο Tubescreamer...
« Απάντηση #7 στις: 13/07/18, 01:54 »
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο. Θα το δοκιμάσω αύριο.

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Χαλασμένο Tubescreamer...
« Απάντηση #8 στις: 13/07/18, 22:18 »
Κύριοι συμφορουμίτες, μιας και φιλοτιμηθήκατε να δώσετε τα φώτα σας θα μου επιτρέψετε να σας πρήξω ολίγον....Σύμφωνα με το σχήμα που βρήκα υποθέτω ότι η συντομότερη διαδρομή του σήματος είναι αυτή που φαίνεται παρακάτω με κόκκινο χρώμα. Ωστόσο δεν μπορώ να καλακαταλάβω πού παρεμβάλλεται το κομμάτι που στέλνει το σήμα στα pots, γιατί εκεί μάλλον είναι το πρόβλημά μου, μιας και όταν ο διακόπτης είναι κλειστός το σήμα dry περνάει κανονικά. Συνεπώς υποθέτω ότι η κόκκινη είναι το dry;
 Επίσης μέσα στον γαλάζιο κύκλο λογικά πρέπει να είναι το σημείο που στέλνει το σήμα στο IC και στον πορτοκαλί κύκλο το σημείο που βγαίνει και πάει για την έξοδο. Άρα τα τρανζίστορ μέσα στον πράσινο κύκλο ελέγχουν την πορεία... Πολλή φαντασία έπεσε ή κάπως έτσι είναι;  ;D

Ρωτάω επειδή η δουλειά θέλει προετοιμασία και μελέτη, πρώτα να βρω τη διαδρομή που πρέπει να ψάξω (προφανώς η διαδρομή του dry δε με ενδιαφέρει, αφού δουλεύει) και μετά να μαρκάρω πάνω σε μια φωτό του board ποια πινς να ελέγξω. Έτσι όπως είναι καλωδιωμένο δεν μπορεί να κουνηθεί και να γυρίζει μπρος πίσω για να βρίσκω το επόμενο βήμα...

Καμιά ιδέα;

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Χαλασμένο Tubescreamer...
« Απάντηση #9 στις: 13/07/18, 22:44 »
Eκ πρώτης, η διαδρομή είναι η πορτοκαλί του σήματος.
Μέχρι το Q1 είναι ένα τυπικό buffer, που προφανώς δουλεύει αφού παίρνεις σήμα.Και γενικά, όλο το κόκκινο δουλεύει, όπως δουλεύει και από το σημείο που έχεις στον πράσινο κύκλο και πέρα.
Πιάνοντας την πορτοκαλί ευθεία, ξεκίνα από το ποτενσιόμετρο του level. Θεωρητικά δεν θα πρέπει να ακούς, απο εκεί και πέρα δεν έχει κάτι ιδιαίτερο, μόνο κάτι τρανσίστορ. Αν παρόλα αυτά ακους, τότε εστιάζεις στα Q7, Q8, Q2.
Αν δεν ακούς, πηγαίνεις εξάρτημα-εξάρτημα προς τα πίσω.
Πίσω απο τον 50V πυκνωτή, στην έξοδο του ολοκληρωμένου δηλαδή, μετά στο + του ολοκληρωμένου, στην έξοδο του άλλου ολοκληρωμένου κλπ...
Θα το δω και μετά που θα σχολάσω γιατί τώρα το είδα λίγο στο πόδι, αλλά δεν πρέπει να έχω λάθος...

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Χαλασμένο Tubescreamer...
« Απάντηση #10 στις: 13/07/18, 23:42 »
Δε φαίνεται κάτι...Τώρα τι άλλο μπορείς να κάνεις...Χμ..
Κάπου θυμάμαι είχε κάνει ο @adr1anos ένα σχέδιο με ένα κατσαβίδι και πυκνωτή για να κάνεις troubleshoot...
Για κοιταξε λιγο την πρωτη φωτογραφια. Ο ακροδεκτης στην ανοδο του ζενερ ειναι μαυρισμενος. Λες να ειναι κατι;Παιδια το ποστ του Αδριανου θα επρεπε να ηταν ξεχωριστο sticky και οχι θαμμενο σε 100 σελιδες.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/07/18, 23:46 από Uriah »
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Χαλασμένο Tubescreamer...
« Απάντηση #11 στις: 14/07/18, 00:15 »
Παράθεση
Για κοιταξε λιγο την πρωτη φωτογραφια. Ο ακροδεκτης στην ανοδο του ζενερ ειναι μαυρισμενος. Λες να ειναι κατι;
Όντως είναι μαυρισμένο, αλλά μάλλον οξειδωμένο.Αυτή η δίοδος είναι για προστασία από reverse polarity.
Το κύκλωμα όπως είδα και με το dry σήμα, περνάει από ένα buffer (Q1) οπότε τροφοδοσία φτάνει.Μπορεί να μετρηθεί πάντως, μήπως κάνει τίποτα κουλά...

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Χαλασμένο Tubescreamer...
« Απάντηση #12 στις: 14/07/18, 02:14 »
Παίδες, δεν είναι μαυρισμένο, η φωτό το δείχνει έτσι. Αν και λίγο απέχω από το να πορωθώ με τα ηλεκτρονικά (από παιδί τα γούσταρα), πολύ φοβάμαι πως ένα ψιλοβίντατζ πεταλάκι δεν είναι το κατάλληλο πεδίο για τέτοιους πειραματισμούς, γιατί στα τυφλά πάω. Μέχρι στιγμής κατάφερα και βρήκα το q1 και είναι ΟΚ οπότε προχωράω από τον emiter (άλα της η ορολογία  ;D ) για το ολοκληρωμένο. Η ανάποδη πορεία από τα pots έχει κι ένα multi καλώδιο στη μέση που με μπερδεύει (τα pots είναι σε ξεχωριστή μικρότερη πλακέτα). Για να δούμε τι θα βγει...
« Τελευταία τροποποίηση: 14/07/18, 02:17 από BitCollector »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Χαλασμένο Tubescreamer...
« Απάντηση #13 στις: 14/07/18, 03:11 »
Βεβαιώσου και με ένα απλό πολύμετρο ότι όλο το κύκλωμα των 4,5V δουλεύει κανονικά..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Χαλασμένο Tubescreamer...
« Απάντηση #14 στις: 14/07/18, 10:04 »
Καλημέρα.
Μέτρησα στο level και είναι όντως 4,5 V. Χρειάζεται να μετρήσω και σε άλλα σημεία; Το σημαντικότερο όμως: έχω σήμα στην είσοδο του IC (αμέσως μετά την 220Ohm) αλλά όχι στην έξοδο.
Να 'ναι (και) αυτό;
« Τελευταία τροποποίηση: 14/07/18, 10:06 από BitCollector »

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Χαλασμένο Tubescreamer...
« Απάντηση #15 στις: 14/07/18, 12:02 »
Να εχει καει το ολοκληρωμένο; Χμ.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Χαλασμένο Tubescreamer...
« Απάντηση #16 στις: 15/07/18, 17:03 »
αν είναι το ολοκληρωμένο είναι σχεδόν ανέξοδη η αντικατάστασή του και αν βρίσκεται πάνω σε βάση η αλλαγή του είναι πανεύκολη
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Χαλασμένο Tubescreamer...
« Απάντηση #17 στις: 15/07/18, 17:15 »
Στο σχέδιο λέει ο τύπος ότι το άλλαξε με ένα TL072.Βρίσκεις πολύ εύκολα TL072 αν είναι direct replacement, οπότε κάνε μια δοκιμή.Πρέπει να έχω αν θες.

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Χαλασμένο Tubescreamer...
« Απάντηση #18 στις: 16/07/18, 16:07 »
Έχω πάρει ένα ΤΙ RC4558. Το ίδιο μαγαζί έχει και TL072 και ό,τι άλλο χρησιμοποιείται στη συγκεκριμένη θέση και JRC νομίζω ότι έχει, τις επανεκδόσεις του παλιού. Ωστόσο δεν είναι τόσο απλό το θέμα τελικά. Δοκίμασα με άλλο, αξιόπιστο τροφοδοτικό που δείχνει στο πολύμετρο όσο υποτίθεται ότι βγάζει. Το IC παίρνει ρεύμα κανονικά στα αντίστοιχα pins όμως το κύκλωμα των 4,5 τελικά είναι χαμηλότερο, βγαίνει κάπου στα 3,6 V. Το μετράω και στο pot του level αλλά και αμέσως μετά τον 47/16V. Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να είναι η αιτία... μακάρι να είναι ΟΚ το ολοκληρωμένο, εκεί οφείλεται όλη η (υποτιθέμενη) βιντατζίλα. 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
7529 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/10, 22:26
από Anaximandros
4 Απαντήσεις
28036 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/15, 19:37
από mixanobios
0 Απαντήσεις
1454 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/10, 15:20
από jimmy 1916
1 Απαντήσεις
2564 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/10, 12:12
από themos
32 Απαντήσεις
10338 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/16, 09:25
από panixgr