Αποστολέας Θέμα: Μετατροπή από epiphone σε Gibson  (Αναγνώστηκε 11715 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Μετατροπή από epiphone σε Gibson
« Απάντηση #25 στις: 22/07/13, 20:36 »
ποσο καιρο παιζεις κιθαρα?

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή από epiphone σε Gibson
« Απάντηση #26 στις: 22/07/13, 21:29 »
Οι βελτιώσεις που θέλω να της κάνω είναι στον ήχο στο playability και το sustain αν γίνεται....Πχ ο ήχος μιας Gibson συνήθως είναι πιο "κρουστός" από μια epiphone...

Φίλε και συνονόματε,όλα αυτά που αναφέρεις έχουν να κάνουν με το σεταπ.
Άντε για τον ήχο υπάρχουν μαγνήτες κτλ(πέρα από τα ξύλα)αλλά για να ακούσεις τον ήχο που έχεις τώρα έτσι όπως πρέπει να ακούγεται πρέπει να έχεις σωστό σετάπ.

Για το playability και το sustain δεν το συζητάω πάνω απ'όλα είναι το σεταπ(αν το radius και το μέγεθος το τάστων είναι αυτά που θέλεις).

Το συγκριτηκό δεν πάντα και τόσο πολλά υπάρχει και ένα βιντεάκι που συγκρίνει τελεκαστερ και θα δεις ελάχιστες διαφορές ανάμεσα σε fender και squier.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Μετατροπή από epiphone σε Gibson
« Απάντηση #27 στις: 22/07/13, 21:30 »
Κατά 90% Η διαφορά στον ήχο είναι από τους μαγνήτες. Αν από playability το όργανο είναι καλό τότε αξίζει ένα σετ καλούς μαγνήτες...βέβαια και αυτό είναι γενίκευση. Πχ από Gibson εμένα μου αρέσει μόνο ο 496Τ Και καθόλου οι burstbackers.  Εσένα?
Εγώ έχω βρει τον ήχο μου στο κλασικό σετακι του Duncan jb/jazz. Εσένα σου αρέσει?
Με τι ενισχυτή παίζεις? Τι μουσική παίζεις? Τι epi έχεις?

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Μετατροπή από epiphone σε Gibson
« Απάντηση #28 στις: 22/07/13, 22:44 »
ΤΙ μετατροπές χρειάζεται να κάνω σε μια epiphone les Paul, ώστε να ξεπεράσει μία καλή Gibson les paul και ποιο το κόστος μετατροπων???
Πρεπει να αλλαξεις :
Μαγνητες
Ηλεκτρικα
Κλειδια
Καβαλαρη
Nut
Ταστα
Ξυλα
Λουστρα
Εξατμιση
Αναρτησεις
Λαστιχα
Εγκεφαλο
Τουρμπο
κλπ

Αποσυνδεδεμένος bigfoot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή από epiphone σε Gibson
« Απάντηση #29 στις: 23/07/13, 07:18 »
Παίζω από το καλοκαίρι του 2010, να σου πω οι μαγνήτες της Gibson ούτε εμένα με ενθουσιάζουν ιδιαίτερα, όντος οι jb/jazz είναι πολύ καλοί μαγνήτες, εγώ δεν έχω παίξει, αλλά έχω ακούσει καλά λόγια...Πιστεύω ότι οι ιδανικοί μαγνήτες για μένα είναι οι Seymour Duncan   alinco pro II slash zb, παίζω με τον Washburn G10 με 10watt, από μουσική παίζω από rock-hard rock μέχρι και metal (όχι πολύ βαριά metal κομμάτια) και έχω μία epiphone standard plustop pro

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή από epiphone σε Gibson
« Απάντηση #30 στις: 23/07/13, 10:14 »
Παίζω από το καλοκαίρι του 2010, να σου πω οι μαγνήτες της Gibson ούτε εμένα με ενθουσιάζουν ιδιαίτερα, όντος οι jb/jazz είναι πολύ καλοί μαγνήτες, εγώ δεν έχω παίξει, αλλά έχω ακούσει καλά λόγια...Πιστεύω ότι οι ιδανικοί μαγνήτες για μένα είναι οι Seymour Duncan   alinco pro II slash zb, παίζω με τον Washburn G10 με 10watt, από μουσική παίζω από rock-hard rock μέχρι και metal (όχι πολύ βαριά metal κομμάτια) και έχω μία epiphone standard plustop pro

Φίλε Βασίλη εγώ έχω μία jackson js 30 dinky αν παίξεις δεν θα θέλεις να την αφήσεις και ας είναι μια απλή κιθάρα.
Της έχω αλλάξει τα ηλεκτρικά(fender) και τους μαγνήτες (seymour duncan jb +59) αλλά έχω κρατιμένα και τα μαμίσια έτσι ώστε ν χρειαστεί να την δώσω(με τέτοια κρίση χλωμό,αλλά και πάλι την γουστάρω πολύ)να μου μείνουν ή για να τα βάλω αλλού ή για να τα πουλίσω χώρια.

ΕΙληκρινά αν παίξεις με την κιθάρα μου θα πάθεις ζημιά(αν είσαι Θεσσαλονίκη μπορείς να την δοκιμάσεις)και ο ήχος της είναι πολύ καλός για τα λεφτά της (αν την παίξεις στην ξέρα ακούς ένα ωραίο όργανο και όχι απλά κάποιο ήχο).

Πριν το σωστό σετάπ η κιθάρα ήταν λίγο  :P ακούγοταν πολύ μουντή και το παίξιμο δεν ήταν και τόσο,μετά όμως έγινε σχεδόν άλλο όργανο.

Οπότε ένα σωστό σετάπ για να σου αναδείξει την κιθάρα(κάτι που το κάνουν και όσοι έχων gibson αλλιώς  :P ) να έρθει και το playability εκεί που πρέπει(και πίστεψέ με δεν θα θέλεις να την αφήσεις και μπορεί να μην ζηλέψει τπτ από μία gibson)και μετά δες τι σου κάνει κλικ από καλούς μαγνήτες (κράτα και τους παλιούς αν χρειαστεί να την πουλίσεις να τους κοτσάρεις επάνω και να σου μείνουν οι καλοί).



 

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Μετατροπή από epiphone σε Gibson
« Απάντηση #31 στις: 23/07/13, 14:06 »
Παίζω από το καλοκαίρι του 2010, να σου πω οι μαγνήτες της Gibson ούτε εμένα με ενθουσιάζουν ιδιαίτερα, όντος οι jb/jazz είναι πολύ καλοί μαγνήτες, εγώ δεν έχω παίξει, αλλά έχω ακούσει καλά λόγια...Πιστεύω ότι οι ιδανικοί μαγνήτες για μένα είναι οι Seymour Duncan   alinco pro II slash zb, παίζω με τον Washburn G10 με 10watt, από μουσική παίζω από rock-hard rock μέχρι και metal (όχι πολύ βαριά metal κομμάτια) και έχω μία epiphone standard plustop pro
Από αυτά που λες το πρόβλημα σου είναι ο ενισχυτής. Και Gibson κιθάρα να του βάλεις πάλι χάλια θα ακούγεται.
Ένα καλό σεταπ στην κιθάρα για αρχή και μαχεψε λεφτά για ενισχυτή.

Αποσυνδεδεμένος bigfoot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή από epiphone σε Gibson
« Απάντηση #32 στις: 23/07/13, 14:37 »
Προταση για ενισχυτή εώς 300 ευρώ???

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή από epiphone σε Gibson
« Απάντηση #33 στις: 23/07/13, 15:31 »
Προταση για ενισχυτή εώς 300 ευρώ???

Οι αγγελίες είναι γεμάτο ευκαιρίες

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Μετατροπή από epiphone σε Gibson
« Απάντηση #34 στις: 23/07/13, 16:18 »
Για τη μουσική που παίζεις ένας jet city jca22h είναι μανούλα...βέβαια μπορείς να βρεις τρανζιστορατους πολύ καλύτερους από τον δικό σου με λιγότερα λεφτά...καλύτερα αμοιξε άλλο θέμα ακολουθοντας τον οδηγό ζήτησης.ΕΕνισχυτή.

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή από epiphone σε Gibson
« Απάντηση #35 στις: 23/07/13, 18:44 »
Σιγα ρε συ, ευκολο ειναι αυτο. Πανε στο headstock, ξυσε το logo epiphone και περνα ενα να λεει gibson.  :P

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή από epiphone σε Gibson
« Απάντηση #36 στις: 23/07/13, 21:11 »
Σιγα ρε συ, ευκολο ειναι αυτο. Πανε στο headstock, ξυσε το logo epiphone και περνα ενα να λεει gibson.  :P


Έχουν διαφορά και στις γωνίες                                                                                                                                                       


Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Μετατροπή από epiphone σε Gibson
« Απάντηση #37 στις: 23/07/13, 21:56 »
Για όλα υπάρχει λυση :P
http://www.jokerguitars.gr/?page_id=471

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή από epiphone σε Gibson
« Απάντηση #38 στις: 23/07/13, 23:33 »
Για όλα υπάρχει λυση :P
http://www.jokerguitars.gr/?page_id=471


Ωραία πατέντα,το θέμα είναι αξίζει να το κάνει αυτό από χρηματικής άποψης?

Αν η κιθάρα ανταποκριθεί στα ζητούμενα του φίλου τότε δεν πάει να γράφει epiphone ή ότι άλο θέλει,να ήταν μόνο γράματα όπως τις squier ΟΚ.


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
8418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/03, 09:00
από Sl@sh
16 Απαντήσεις
16638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/07, 07:03
από GreekDudeCovers
5 Απαντήσεις
3599 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/08, 14:17
από Rayden
9 Απαντήσεις
4533 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/08, 17:12
από Jezus
16 Απαντήσεις
5774 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/08, 23:37
από Warrel
12 Απαντήσεις
11827 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/10, 23:01
από Crazy Heart
13 Απαντήσεις
5767 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/12, 23:47
από vaig3
0 Απαντήσεις
2524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/13, 18:10
από hot_sauce (φλουτσ)
6 Απαντήσεις
7052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/14, 23:44
από metalman
18 Απαντήσεις
4264 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/21, 00:11
από TsulfasGuitars