Αποστολέας Θέμα: Τι GFS Μαγνητες?  (Αναγνώστηκε 4847 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τι GFS Μαγνητες?
« στις: 08/12/11, 00:11 »

Τωρα πλησιαζουν οι γιορτες και ειναι ευκαιρια να μαζεψω κανενα φραγκακι απο συγγενεις για αναβαθμιση στους μαγνητες της κιθαρας μου. Αφου λοιπον εψαξα αρκετα στο σαιτ Guitar Fetish βρηκα παρα πολλους ενδιαφερον μαγνητες, αλλα δεν ξερω ποιους να αγορασω. Προσπαθησα να βρω βιντεακια στο youtube αλλα ματαιο, διοτι ολα θα ειναι η χαλια το παιξιμο αυτου που παιζει η χαλια η ποιοτητα του βιντεο.


Γι'αυτο αν γνωριζει κανεις απο μαγνητες GFS η εχει καποια εμπειρια ας δωσει μια χειρα βοηθειας... :-\

Δεν εχω συγκεκριμενο στυλ, παιζω λιγο απ'ολα, αλλα δινω πιο πολυ εμφαση σε ηχους οπως: Dire Straits, Lynyrd Skynyrd, Axel Rudi Pell, Airbourne, AC/DC.

Η κιθαρα μου ειναι μια Squier Bullet Stratocaster

Επισης, για την εγκατασταση τους εχω καποιον που ειναι ηλεκ/λογος και ξερει απο κολλησεις, μηπως υπαρχει κατι αλλο που θα επρεπε να ξερω για να εγκαταστησω τους μαγνητες? Δηλαδη απλα κανω τις κολλησεις και τελος?

Σας ευχαριστω προκαταβολικα.
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Τι GFS Μαγνητες?
« Απάντηση #1 στις: 08/12/11, 14:51 »
Να σου πω την αλήθεια, δε γνωρίζω τους GFS αλλά... γιατί δεν ψάχνεις να βρείς με τι μαγνήτες παίζουν οι κιθαρίστες που ανέφερες; Απο όσο ξέρω, κανείς τους δεν παίζει με GFS.

Τώρα, βεβαίως, ή εγκατάσταση ενός μαγνήτη δεν είναι και τόσο εύκολη υπόθεση που μπορεί να γίνει απο τον οποιονδήποτε ηλεκτρολόγο (πχ. ο ηλεκτρολόγος δε θα σου ρυθμίσει και το ύψος που θα πρέπει να έχει ο μαγνήτης για την καλύτερη απόδοσή του), αλλά ο κάθε μαγνήτης είτε στη συσκευασία του είτε στο site της εταιρείας έχει και τα σχετικά διαγράμματα για την εγκατάστασή του.

Καλή αγορά πάντως σου εύχομαι και να έχεις υπ'όψιν σου πως στον ήχο, παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ο ενισχυτής σου  ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι GFS Μαγνητες?
« Απάντηση #2 στις: 08/12/11, 15:36 »
Τώρα, βεβαίως, ή εγκατάσταση ενός μαγνήτη δεν είναι και τόσο εύκολη υπόθεση που μπορεί να γίνει απο τον οποιονδήποτε ηλεκτρολόγο (πχ. ο ηλεκτρολόγος δε θα σου ρυθμίσει και το ύψος που θα πρέπει να έχει ο μαγνήτης για την καλύτερη απόδοσή του), αλλά ο κάθε μαγνήτης είτε στη συσκευασία του είτε στο site της εταιρείας έχει και τα σχετικά διαγράμματα για την εγκατάστασή του.

Καλή αγορά πάντως σου εύχομαι και να έχεις υπ'όψιν σου πως στον ήχο, παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ο ενισχυτής σου  ;)



Το υψος των μαγνητων ξερω να το ρυθμιζω, απλα τις κολλησεις δεν ξερω. Και διαγραμμα εχω για fat strat.
http://www.guitarelectronics.com/product/WDUHSS5L1204/WDU-HSS5L12-04.html


Οσο για ενισχυτη, εχω μια καρτα ηχου με το Guitar Rig 5, οποτε δεν εχω θεμα απο ενισχυτη.
Thanks παντως  ;)
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Τι GFS Μαγνητες?
« Απάντηση #3 στις: 08/12/11, 22:10 »
Πάνω σε αυτό που ανέφερε ο Vaiking, θεωρώ ότι είναι άλλο πράγμα η εγκατάσταση των μαγνητών, διαδικασία που απαιτεί απλά μερικές κολλήσεις, και άλλο η ρύθμιση του ύψους των μαγνητών. Αυτό είναι μέρος του σεταρίσματος μιας κιθάρας και έχει σχέση κατ' αρχήν με τον τύπο των μαγνητών και έπειτα με τις προσωπικές προτιμήσεις κάθε κιθαρίστα. Η ρύθμιση αυτή επηρρεάζει την ένταση του μαγνήτη και το sustain (σε γενικές γραμμές αυτά είναι αντιστρόφως ανάλογα) και ο καθένας πρέπει να βρει το ύψος που ταιριάζει στο παίξιμο και τα γούστα του.

Όσο για τους μαγνήτες, με βάση αυτά που αναφέρεις εγώ θα πήγαινα προς κάποιο Overwound ή Texas σετ. Επίσης θα σού έλεγα να κοιτάξεις τους Ironstone, πολύ οικονομικοί μαγνήτες με εντυπωσιακό ήχο, ειδικά τo Hybrid set.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι GFS Μαγνητες?
« Απάντηση #4 στις: 08/12/11, 23:49 »
Σε ευχαριστω Απολλων για την απαντηση. Μαλλον θα κοιταξω για overwound σετ.
Τωρα για το υψος των μαγνητων, θα κοιταξω για περισσοτερες πληροφοριες στο ιντερνετ.
Οσο για τους ironstone, πολυ ενδιαφερον σετακι.
Προς το παρον θα το ψαξω καλυτερα και αν εχω αλλη ερωτηση τα ξαναλεμε. ;)
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Τι GFS Μαγνητες?
« Απάντηση #5 στις: 09/12/11, 02:16 »
Aν θέλεις όλοι τους μαγνήτες να είναι πιο γκαζιάρηδες, τότε ένα overwound σετ είναι ότι πρέπει. Τα Texas σετ έχουν μόνο τον bridge μαγνήτη overwound, ενώ οι άλλοι δύο είναι πιο vintage.

Τους Ironstone τούς ανακάλυψα τυχαία και εκ πρώτης όψεως τούς απαξίωσα σαν μια ακόμα συλλογή φτηνιάρικων μαγνητών από τις πολλές που κυκλοφορούν στο ebay. Όταν όμως άκουσα τα ηχητικά δείγματα από την ιστοσελίδα τους και 2-3 demo στο youtube, κατάλαβα ότι είχα κάνει λάθος. Για την τιμή τους φαίνονται πολύ αξιόλογοι.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι GFS Μαγνητες?
« Απάντηση #6 στις: 09/12/11, 05:05 »
Σου προτείνω τους tonerider.  http://www.tonerider.com/pickups/stratpickups.html


Έχω προσωπική πείρα, αλλιώς δεν θα τους πρότεινα.
Ο άλλος κιθαρίστας στη μπάντα μου έχει βάλει στην american strat του τους tonerider pure vintage... 
  τους οποίους προτείνω με κλειστά μάτια.
Αν τώρα θέλεις παραπάνω γκάζι πάρε τους tonerider city limits, έχει βάλει ένας πρώην μαθητής μου.
Αυτό το σετ βγαίνει με neck και mid που θυμίζουν κάπως SRV  και με αρκετά γκαζάτο bridge.


Αν μάλιστα θέλεις να τους πάρεις απο εδώ υπάρχει μαγαζί επίσημος αντιπρόσωπος στην Ελλάδα (θα τους πάρεις ίδια τιμή με το εξωτερικό) στην οδό πατησίων 220. (  http://www.fuzzville.gr/tonerider.html )
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Τι GFS Μαγνητες?
« Απάντηση #7 στις: 09/12/11, 09:21 »
Σου προτείνω τους tonerider.  http://www.tonerider.com/pickups/stratpickups.html


Έχω προσωπική πείρα, αλλιώς δεν θα τους πρότεινα.
Ο άλλος κιθαρίστας στη μπάντα μου έχει βάλει στην american strat του τους tonerider pure vintage...  http://www.youtube.com/watch?v=CYkx3WcbIQ8&feature=related  τους οποίους προτείνω με κλειστά μάτια.
Αν τώρα θέλεις παραπάνω γκάζι πάρε τους tonerider city limits, έχει βάλει ένας πρώην μαθητής μου.
Αυτό το σετ βγαίνει με neck και mid που θυμίζουν κάπως SRV  και με αρκετά γκαζάτο bridge.


Αν μάλιστα θέλεις να τους πάρεις απο εδώ υπάρχει μαγαζί επίσημος αντιπρόσωπος στην Ελλάδα (θα τους πάρεις ίδια τιμή με το εξωτερικό) στην οδό πατησίων 220. (  http://www.fuzzville.gr/tonerider.html )


Πολύ καλοί και οι Tonerider. Και για τις δικές σου απαιτήσεις, οι City limit ίσως να είναι ιδανικοί.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Τι GFS Μαγνητες?
« Απάντηση #8 στις: 09/12/11, 09:52 »
επιβεβαιώνω τα παραπάνω,τους έχω σε μία squier και είμαι απολύτως ευχαριστημένος.

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι GFS Μαγνητες?
« Απάντηση #9 στις: 09/12/11, 13:36 »
Ευχαριστω παιδια, με καλυψατε με το παραπανω.  ;D
Θα κοιταξω και τους tonerider και θα σας πω.


http://www.guitarfetish.com/Calibrated-Set-of-3-Lil-Killers-White-Rails-for-Strat_p_146.html
Ειδα και αυτους σε στυλ Hot Rail. Πολυ ενδιαφερον σετακι.
Τι λετε για αυτο? Μηπως εχουν υπερβολικα "γκαζια" και κανουν για πιο αγρια κομματια?
Η να βαλω ενα σετακι overwound και στην θεση της γεφυρας να βαλω εναν Lil Killer?
« Τελευταία τροποποίηση: 09/12/11, 13:40 από Edward The Great »
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι GFS Μαγνητες?
« Απάντηση #10 στις: 09/12/11, 15:54 »
Δεν χρειάζεσαι τόσο gain κατά τη γνώμη μου...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι GFS Μαγνητες?
« Απάντηση #11 στις: 09/12/11, 16:16 »
out of topic ερωτηση.
στο Guitar Fetish αν κανω καποια αγορα στην αποστολη θα επιβαρυνθω με τελωνειο?
Αμερικα δεν ειναι το μαγαζι ή κανω λαθος?
αν ξερει καποιος θα βοηθουσε αρκετα . ;)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Τι GFS Μαγνητες?
« Απάντηση #12 στις: 09/12/11, 16:41 »
out of topic ερωτηση.
στο Guitar Fetish αν κανω καποια αγορα στην αποστολη θα επιβαρυνθω με τελωνειο?
Αμερικα δεν ειναι το μαγαζι ή κανω λαθος?
αν ξερει καποιος θα βοηθουσε αρκετα . ;)

Λογικά αυτό ισχύει για αγορές από Αμερική. Eγώ πάντως δύο φορές που αγόρασα μαγνήτες από το GFS (τη μία μέσω ebay) δεν χρειάστηκε να πληρώσω τελωνείο. Αντίθετα όταν είχα κάνει μια αγορά από το Stewart Macdonald, πλήρωσα επιπλέον δασμούς παρά το γεγονός ότι η συνολική τιμή ήταν μικρότερη σε σχέση με τις παραγγελίες από το GFS. Ίσως επειδή αυτή η παραγγελία ήρθε σε πακέτο, ενώ οι μαγνήτες ήρθαν σε φακέλους. 'Αλλη λογική εξήγηση δεν μπόρεσα να βρω...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι GFS Μαγνητες?
« Απάντηση #13 στις: 10/12/11, 13:45 »
Τελικα το 'ψαξα καλυτερα και θα επιμεινω στους GFS. Θα βαλω ενα σετ Overwound και εναν Lil Killer στην γεφυρα.


Επισης εγω που θα τους παραγγειλω απο το site, υπαρχει κατι που θα πρεπει να γνωριζω?
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι GFS Μαγνητες?
« Απάντηση #14 στις: 11/12/11, 16:11 »
Συνήθως, όταν είμαστε πιτσιρικάδες, πιστεύουμε οτι χρειαζόμαστε πολύ περισσότερο gain για να πλησιάσουμε τον ήχο ενός αγαπημένου κιθαρίστα απο αυτό που στην πραγματικότητα χρειάζεται..
Μεγαλώνοντας σιγά σιγά αναθεωρούμε.
Αυτά δεν θα τα έγραφα αν έβλεπα στις προτιμήσεις σου μεταλ και καφρίλα, αλλά οι dire straits, skynyrd, ac/dc, δεν νομίζω οτι θα επέλεγαν ποτέ έναν τέτοιο bridge μαγνήτη...


Επίσης, δεν ξέρω αν έχεις προσέξει τι άλλο γράφει στην σελίδα του lil killer...
These sound incredible- offer ZERO noise, and fit most strats with a little bit of pickguard filing- Don't want to damage your pickguard? grab a cheap one from us.



Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Τι GFS Μαγνητες?
« Απάντηση #15 στις: 11/12/11, 18:18 »
Ο groovymood έχει δίκιο. Ένας τέτοιος μαγνήτης θα ήταν απαραίτητος για να παίξεις metal, αλλά για τα δικά σου ακούσματα (rock και hard rock) οι overwound νομίζω ότι θα ανταποκριθούν μια χαρά. Ειδικά ένα σετάκι όπως οι Greybottom overwound στο οποίο ο μαγνήτης είναι αρκετά γκαζιάρης μπορεί να σού έρθει κουτί. Έτσι θα γλιτώσεις ένα επιπλέον έξοδο και τη διαδικασία να λιμάρεις το pickguard για να χωρέσει ο μαγνήτης.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι GFS Μαγνητες?
« Απάντηση #16 στις: 12/12/11, 02:28 »
Οκ σας ευχαριστω που με βαλατε στον ισιο δρομο... ;D
Οποτε μονο το σετακι Overwound θα τσιμπησω.
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
6896 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/08, 23:04
από giannis70
6 Απαντήσεις
3373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/10, 18:47
από edgar_jp ♫
9 Απαντήσεις
10984 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/13, 01:15
από geopaok
0 Απαντήσεις
7346 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/13, 01:01
από fenderakias23
1 Απαντήσεις
9752 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/14, 00:26
από saved
10 Απαντήσεις
10628 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/15, 18:02
από Blackended2000
1 Απαντήσεις
9060 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/15, 23:08
από alkimel
28 Απαντήσεις
13158 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/16, 22:00
από zeromancer
21 Απαντήσεις
12973 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/17, 11:58
από panixgr
7 Απαντήσεις
11784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/18, 12:51
από adr1anos