Αποστολέας Θέμα: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!  (Αναγνώστηκε 12857 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #25 στις: 05/08/09, 09:25 »
Οπως ειπαν και τα παιδια, αν σε ενδιαφερει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να πετυχεις τους ηχους που εχεις στο κεφαλι σου κατα πρωτο λογο και κατα δευτερον να εχεις μια κιθαρα που να σου αρεσει και να παιζει οπως θες εσυ, δωσε τα περισσοτερα χρηματα για ενισχυτη, ηχεια και εφφε. Οτι περισεψει δωστο στην κιθαρα. Ειλικρινα δεν μπορω να τονισω περισσοτερο, ποσο σημαντικο ειναι ΟΛΑ τα υπολοιπα ΠΡΩΤΑ και τελευταια η κιθαρα στο θεμα ηχου. Η κιθαρα να κοιταξεις απλα να ειναι καποια που σε βολευει στο χερι και στο οπτικο... Απο κει και περα και ...strat squire να παρεις και να της αλλαξεις hardware και μαγνητες, θα "σπερνει" αν μπει μπροστα απο εναν (πχ) Diezel VH-4 και ενα καλο effect (πχ TC major κτλ).
Αν οντως σκοπευεις να ξοδεψεις τα χρηματα που λες, ακουσε με και εμενα και τα υπολοιπα παιδια και σκασε τα χρηματα εκει που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θα πιασουν τοπο... Και να σαι σιγουρος πως οτι κιθαρα και να παρεις τωρα, παλι θα θες κι αλλη, κι αλλη κτλ. Και ειναι πολυ πιθανο να παρεις τωρα μια κορυφαια κιθαρα και στο τελος να ανακαλυψεις οτι το mojo θα στο δινει μια πολυ φθηνοτερη... Εγω πχ ειχα μια Japan Fender HM (με 2 διπλους, 1 μονο και floyd rose) και τοτε, σχετικα απειρος, πηγα και τα σκασα για μια Les Paul. Χαιρομουν να την βλεπω και να την χαϊδευω, ειχα χαζεψει, αλλα τελικα... Την επαιξα συνολικα μεσα σε 3 χρονια καμια 10αρια φορες και ολες τις υπολοιπες φορες επαιζα με την Fender, ή ακομα και με μια πιο παλια squire που ειχα!!! Ποια ηταν καλυτερη κιθαρα; Με εντελως αντικειμενικα κριτηρια ηταν η Les Paul... κλασεις ανωτερη (ποιοτικα κτλ)... Ποια μου δινε mojo; Η Fender Japan...
Πιστευω λοιπον οτι με 1500-1700€ θα βρεις μια κιθαρα που θα σε αφηνει απολυτα ικανοποιημενο, (μεινε μακρυα απο signature μοντελα αν θες την γνωμη μου, εκτος αν ενδιαφερεσαι για "συλλεκτικους" λογους), προτιμησε κατι με 2 διπλους που να σπλιταρονται και εναν μονο για να εχεις ευελιξια στον ηχο σου και απο κει και περα αναλογα πως εχεις συνηθισει παρε με τρεμολο η με σταθερη γεφυρα.
Εγω πχ αν ημουν στην θεση σου, θα επαιρνα μια Musicman JP loaded (αν και signature, πραγματικα αξιζει τα χρηματα της, χωρια που εχει και piezo για ακουστικους ηχους) και μετα θα σκαγα ολα τα χρηματα σε εναν κορυφαιο ενισχυτη και καμπινα και μετα αν εμεναν χρηματα σε κανα εφφεδακι.
Με αυτον τον τροπο θα παιζεις τα παντα πολυ ικανοποιητικα και θα εχεις και μια κορυφαια κιθαρα...
Φυσικα, στην τελικη ειναι δικια σου αποφαση, αλλα μιας και ρωτησες, γνωμη μου ειναι αυτη που σου ειπαν και οι υπολοιποι...
« Τελευταία τροποποίηση: 05/08/09, 09:28 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #26 στις: 05/08/09, 09:45 »
προσανατολιζομαι κυριως σε fender και esp.......λογω ταστιερας.......το θεμα ειναι οπως ειπα και στο πρωτο post οτι θα ηθελα μια κιθαρα που θα καλυπτει αρκετα μεγαλο φασμα metal ηχων.....αρα παμε στην esp.....απο την αλλη εχω μια ιδιαιτερη αδυναμια στα παλια κομματια συγροτηματων οπως οι maiden ενω μου αρεσουν και πιο ελαφρα rock kai hard rock κομματια....τα οποια δεν μπορουν να παιχτουν με την esp kai με οδηγουν προς την fender........αν μπορουσα 8α αγοραζα και τις δυο αλλα δυστυχως δεν μπορω!


Απλά μαθηματικά...

ΕSP Horizon FR II - 1700 Ευρώ
Fender American Deluxe Ash Stratocaster - 1300 Eυρώ

Αυτό είναι απλά ένα παράδειγμα για να σού δείξω ότι με 3000 Ευρώ μπορείς άνετα να πάρεις και τις δύο κιθάρες που σού αρέσουν χωρίς να κάνεις συμβιβασμούς, αφού και οι δύο είναι εξαιρετικά όργανα. Σίγουρα δεν θα πετάξεις καμία απ' αυτές τα επόμενα χρόνια. Πάντως όπως βλέπεις, όλοι σε κατευθύνουν πρώτα και κύρια στην αγορά ένός καλού ενισχυτή ή πολυεφφέ και μετά στην απόφαση για μια καινούργια κιθάρα. Δες π.χ. και το thread όπου γινόταν λόγος για το Axe FX, ένα σύστημα προσομοίωσης ενισχυτών και εφφέ, το οποίο είναι μεν πανάκριβο (πάνω από 1500 Ευρώ) αλλά κάνει τα πάντα. Με κάτι τέτοιο και με μια οποιαδήποτε κιθάρα γύρω στα 1000 Ευρώ νομίζω ότι θα είσαι καλυμμένος εφ' όρου ζωής...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet

Αποσυνδεδεμένος savasavram

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #28 στις: 05/08/09, 12:56 »
 ???
Γειά!!!
είμαι 15 και παίζω κιθάρα, μπασο, τυμπανα 5, 3 και 1 χρονια αντιστοιχα....
με όλο το σεβασμό θεωρώ (συγχώρεσαι με) χιδαίο ως προς την ιδέα της μουσικής να εξετάζεις ένα όργανο βάση χρημάτων!! δλδ απο τώρα σου λέω πως η κιθάρα δεν θα παίξει! πρέπει να την αγαπάς... έχει ζωή!!! ωστόσο-προτίνω αφου αναβαθμίζεσαι αγορά PA μικρό φοριτό, μια πεταλιέρα και μια κιθάρα την οποία θα την συναρμολογίσουν για σένα-παραγγελεια.... είναι η μόνη αιτία που κατα την ταπεινή μου γνώμη μπορεί να κάνει κάποιον να δώσει τέτοιο ποσό...
Συγγνώμη για τον τρόπο μου, φιλικα...

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #29 στις: 05/08/09, 13:22 »
???
Γειά!!!
είμαι 15 και παίζω κιθάρα, μπασο, τυμπανα 5, 3 και 1 χρονια αντιστοιχα....
με όλο το σεβασμό θεωρώ (συγχώρεσαι με) χιδαίο ως προς την ιδέα της μουσικής να εξετάζεις ένα όργανο βάση χρημάτων!! δλδ απο τώρα σου λέω πως η κιθάρα δεν θα παίξει! πρέπει να την αγαπάς... έχει ζωή!!! ωστόσο-προτίνω αφου αναβαθμίζεσαι αγορά PA μικρό φοριτό, μια πεταλιέρα και μια κιθάρα την οποία θα την συναρμολογίσουν για σένα-παραγγελεια.... είναι η μόνη αιτία που κατα την ταπεινή μου γνώμη μπορεί να κάνει κάποιον να δώσει τέτοιο ποσό...
Συγγνώμη για τον τρόπο μου, φιλικα...

Ο καθένας έχει διαφορετικό πορτοφόλι, διαφορετικές ανάγκες και φυσικά γούστα.
Ο συγκεκριμένος συνφορουμίστας είπε ότι διαθέτει τόσα για κιθάρα και φυσικά όλα αυτά που λές μπορεί ήδη να τα διαθέτει ή να τα έχει προγραμματίσει με ένα παρόμοιο Badget. Στην συλλογή μου έχω κοντά 30 κιθάρες και η κάθε μία έχει την τιμή της και τον ήχο της (όχι ότι οι άλλες δεν παίζουν εξίσου καλά).
Αν αρχίσουμε να λέμε πάρε πρώτα προενισχυτή μετά ενισχυτη - καμπίνα, πεταλάκια, πεταλιέρες κλπ χάνουμε την ουσία της ερώτησης.......
Κι εγώ από πολύ καλό ενισχυτή θα ξεκινούσα κι αν ήταν να διαθέσω 3000+2000 για όργανο και ενισχυτές θα τα διέθετα ανάποδα.... τα 3000 σε ενισχυτή κλπ και τα υπόλοιπα σε όργανο....

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #30 στις: 05/08/09, 13:58 »
???
Γειά!!!
είμαι 15 και παίζω κιθάρα, μπασο, τυμπανα 5, 3 και 1 χρονια αντιστοιχα....
με όλο το σεβασμό θεωρώ (συγχώρεσαι με) χιδαίο ως προς την ιδέα της μουσικής να εξετάζεις ένα όργανο βάση χρημάτων!! δλδ απο τώρα σου λέω πως η κιθάρα δεν θα παίξει! πρέπει να την αγαπάς... έχει ζωή!!! ωστόσο-προτίνω αφου αναβαθμίζεσαι αγορά PA μικρό φοριτό, μια πεταλιέρα και μια κιθάρα την οποία θα την συναρμολογίσουν για σένα-παραγγελεια.... είναι η μόνη αιτία που κατα την ταπεινή μου γνώμη μπορεί να κάνει κάποιον να δώσει τέτοιο ποσό...
Συγγνώμη για τον τρόπο μου, φιλικα...

Δεν χρειαζεται να ζητας συγνωμη, την γνωμη σου λες... Απλα να σου πω οτι επειδη εισαι οντως αρκετα νεος, μερικα πραγματα τα βλεπεις διαφορετικα και σιγουρα δεν εχεις και αρκετη πειρα πανω στο θεμα ηχου. Αυτο που λες για PA πχ, θα εχει εφαρμογη μονο σε καποιον ο οποιος σκοπευει να κανει live, προβες κτλ και οχι σε καποιον που απλα θελει να παιζει σπιτι του για παρτυ του αλλα γουσταρει να εχει καλα μηχανηματα για να εχει τον ηχο που θελει (βεβαια αυτο προϋποθετει να ξερει πως να δημιουργησει αυτον τον ηχο, αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα). Επισης αν παρει πχ PA οπως λες, θα πρεπει να επιλεξει προενισχυτη που να κανει εξομοιωση ενισχυτων, καμπινας κτλ γιατι αν παρει μια πεταλιερα απλα με εφφεδακια και distortions και τα βαλει πανω στο PA, το πιο πιθανο ειναι οτι θα παρει χαλια ηχο, γιατι πολυ απλα δεν θα μεσολαβει το μεγαλυτερο κομματι διαμορφωσης του κιθαριστικου ηχου (ενισχυτης και ηχεια). Αρα αν παει για PA θα πρεπει να παρει ενα πολυ καλο modelling προενισχυτη με οσα + - αυτο συνεπαγεται. Απο κει και περα, ακομα κι αυτο να κανει, για να εχει πραγματικα καλο ηχο (αντιστοιχο πχ ενος κανονικου κιθαριστικου ενισχυτη) αλλα και καλη "αποκριση" στο παιξιμο, δυναμικες κτλ, εκτος απο πολυ καλο modelling προενισχυτη, θα πρεπει να παρει και πολυ καλο PA συστηματακι FRFR για να μπορει να αποδιδει οπως πρεπει. Συνηθως αυτα τα συστηματα ειναι πιο ακριβα απο εναν κανονικο λαμπατο ενισχυτη κιθαρας. Με λιγα λογια, δεν νομιζω οτι χρειαζεται καποιος ενα PA συστημα, παρα μονο αν σκοπευει να βγαινει σε συναυλιες κτλ (για αυτο εξαλλου λεγεται και PA δλδ Public address).
Οσο για τα αλλα που λες, σαφως και θελει πανω απο ολα αγαπη για το οργανο και δεν πρεπει να κοιταμε την Χ τιμη, αυτο ομως δεν σημαινει οτι εφοσον σου δινεται η δυνατοτητα να παρεις κατι αξιολογο, θα την προσπερασεις, μονο και μονο γιατι πχ δεν εισαι επαγγελματιας κτλ.
Το θεμα με την μουσικη γενικοτερα, ειτε εισαι επαγγελματιας, ειτε απλα χομπιστας, εχει ως εξης...
Αλλοι ακουμπανε τα λεφτα τους σε ναρκωτικα, σε γυναικες, σε τζογο κτλ Οι παθιασμενοι με την μουσικη τα ακουμπουν στην μουσικη τους... Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι επαγγελματιες... αρρωστακια ειναι (ειμαι)  :P ;)
Οποτε μην το βλεπεις τοσο "μελοδραματικα" το θεμα ("ειναι χυδαιο ως προς την ιδεα της μουσικης και η κιθαρα δεν θα παιξει" κτλ που λες) γιατι το γεγονος οτι καποιος θελει να τα σκασει για εναν καλο εξοπλισμο, δεν τον κανει να αγαπαει λιγοτερο απο σενα την μουσικη ή την κιθαρα. Μπορει ομως να τον κανει να τα αγαπησει ακομα περισσοτερο γιατι θα του αρεσει ο εξοπλισμος του και στο χερι, και στο αυτι και στο ματι  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 05/08/09, 14:03 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #31 στις: 05/08/09, 14:14 »
Για μένα η ουσία έχει ως εξής πολύ απλά.
Το παιδί ζητάει τη γνώμη του. Του λέμε λοιπόν πως δεν αξίζει να δώσει τόσα λεφτά είτε γιατί μία τόσο καλή ηλεκτρική προαπαιτεί ένα καλό ενισχυτή για να αποδώσει στο μέγιστο είτε γιατί τόσα χρήματα ίσως είναι υπερβολικά για μία ηλεκτρική κιθάρα.
Για τον λόγο αυτό έδωσα και το προσωπικό μου παράδειγμα με την PRS και την Taylor.
Για την δεύτερη τα ακούμπησα χοντρά, όχι επειδή είμαι επαγγελματίας αλλά επειδή στις ακουστικές τα πράγματα είναι διαφορετικά από άποψη τιμής σε σχέση με τις ηλεκτρικές αλλά και επειδή όπως λέει και ο Johnie Darko προτίμησα να τα δώσω στην κιθάρα παρά σε ψυχολόγους και σε καζίνο.
Προσωπικά επιμένω όμως πως ο φίλος μας ίσως δεν είναι κατατοπισμένος πλήρως ως προς το τί ζητάει ακόμα. Ίσως θέλει περισσότερο ψάξιμο. Επίσης στα δικά μου χέρια δεν μπορώ να συγκρίνω μία Fender Strat (που έχει σταματήσει να εξελίσσεται σαν κιθάρα από το '60) με μία ESP/LTD.
Φιλικά
 
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #32 στις: 05/08/09, 14:30 »
Να ερωτησω και γω χωρις να μπω σε αναλυσεις τυπου ,γιατι ,πως , ποσα,  παρε 2-3-4, γιατι απλα και εμενα οταν μου την ...αυλωσε να παρω ακριβη κιθαρα βασικα ΗΞΕΡΑ τι θελω να παρω και εσκασα 2.900 και την πηρα απλα τα πραματα  !!!!

Ερχομαστε παντα στο κλασικο τετριμενο αλλα ολοσωστο πηγαινε παιξε και μετα διαλεξε (προσωπικα πρωτα διαλεξα καλη κιθαρα και μετα με την κιθαρα στο χερι γυρναγα μεχρι που διαλεξα αντιστοιχα καλο ενισχυτη...για το δικο μου στυλ αναγκες και παιξιμο)....αλλα ακομα δεν εχω κανει την ερωτηση χεχεχε τις PRS τις εχει ψαξει καθολου ??? εχεις δοκιμασει ???

πχ...

http://www.prsguitars.com/513/index.html   πολλα τα γκαζια

http://www.prsguitars.com/custom/index.html  απο τις πιο versalite κιθαρες κατα την γνωμη μου !


Johny Darco η τελευταια σου παραγραφος ειναι οοολ δε μονευ !!! +10000000000
« Τελευταία τροποποίηση: 05/08/09, 14:40 από vagtanplan »
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #33 στις: 05/08/09, 19:16 »
EvilThatMenDo δεν παιρνεις μια με 4000 ευρω ετσι για να σκασουμε απο την ζηλεια ολοι μας. :D :D :D :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #34 στις: 05/08/09, 19:36 »
Να ερωτησω και γω χωρις να μπω σε αναλυσεις τυπου ,γιατι ,πως , ποσα,  παρε 2-3-4, γιατι απλα και εμενα οταν μου την ...αυλωσε να παρω ακριβη κιθαρα βασικα ΗΞΕΡΑ τι θελω να παρω και εσκασα 2.900 και την πηρα απλα τα πραματα  !!!!
Αν δεν πληρώναμε χρυσή την τ@υλα μας όλοι με Siatάκια θα κυκλοφορούσαμε και θα παίζαμε με HarleM BentoNI !!!!
ούτε Trerrari θα υπήρχε ούτε Gypson....

Αποσυνδεδεμένος Crazy Heart

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #35 στις: 06/08/09, 15:53 »
Με όλο το συμπάθιο αλλά η ερώτηση του EvilThatMenDo μου φαίνεται πολύ θεωρητική. Έχω την εντύπωση ότι "έτσι στο χαβαλέ έκανε μια ερώτηση για να δει τι θα πει το φόρουμ…". Όχι ότι αυτό είναι κακό.

Για να δικαιολογήσω τη γνώμη μου: ένας φτασμένος κιθαρίστας που θέλει να ξεφύγει από τον εξοπλισμό του που κάνει 500-600 € (κιθάρα και ενισχυτής) και θέλει να πάει σε επαγγελματικό επίπεδο για εξοπλισμό που θα φτάσει τα 4.000-5.000 € (κιθάρα και ενισχυτής), πριν δώσει τα λεφτά αυτά, θα είχε παίξει με όλες τις κιθάρες αξίας που κυκλοφορούν στην αγορά και θα ήξερε επακριβώς και με λεπτομέρειες το παραμικρό spec που τον ικανοποιεί στο παίξιμό του. Την ίδια περίπου αναζήτηση θα έχει κάνει και για ενισχυτή.

Μετά από ένα τέτοιο ψάξιμο, θα κατέληγε σε 3-4 συγκεκριμένα μοντέλα και γι’ αυτά (αν γούσταρε) θα ρωτούσε και το φόρουμ για απόψεις.

Εκτός αν του περισσεύουν τόσα πολλά που να τα έχει για πέταμα.

Χωρίς παρεξήγηση φίλε EvilThatMenDo

συμφωνώ απόλυτα. Εδώ εγώ παίζω λιγότερο από 1 χρόνο ηλεκτρική και έχω κάποια άποψη για κάποιες ακριβές σχετικά κιθάρες που θα ήθελα να αγοράσω στο μέλλον! Δηλ. μου κάνει εντύπωση το ότι ο φίλος μας είπε ότι παίζει αρκετά χρόνια και διαθέτει και τόσα πολλά λεφτά, χωρίς να έχει καμιά ιδέα του τι κιθάρα θέλει. Χωρίς παρεξήγηση πάντα!

Τεσπα, το θέμα είναι πως με 3000Ε μπορείς να έχεις ένα super συνδιασμό κιθάρας+ενισχυτή, μόνο που πρέπει ο ίδιος να ψάξεις να βρεις αυτό που σε ικανοποιεί!
Music makes the people come together

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #36 στις: 11/08/09, 20:03 »
Να ερωτησω και γω χωρις να μπω σε αναλυσεις τυπου ,γιατι ,πως , ποσα,  παρε 2-3-4, γιατι απλα και εμενα οταν μου την ...αυλωσε να παρω ακριβη κιθαρα βασικα ΗΞΕΡΑ τι θελω να παρω και εσκασα 2.900 και την πηρα απλα τα πραματα  !!!!
Αν δεν πληρώναμε χρυσή την τ@υλα μας όλοι με Siatάκια θα κυκλοφορούσαμε και θα παίζαμε με HarleM BentoNI !!!!
ούτε Trerrari θα υπήρχε ούτε Gypson....

Ακριβως, και ο Ιταλος που φτιαχνει τις Trerrari και ο αμερικανος με τις Gypson ανθρωποι ειναι, τι θα κανουν, θα φυγουν μεταναστες στην Κινα να φτιαχνουν HarleM BentoNI για $2 τη μερα?!  ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος tasoik

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #37 στις: 02/09/09, 12:01 »
Παιδιά υπάρχει και ο παράγοντας που λέγεται απωθυμένο. π.χ. θα θυμάστε οι παλιοί φαντάζομαι πριν 20+ χρόνια στο σχολείο πως μας έπεφταν τα σαγόνια βλέποντας στα video clips τα αγ**ηπένα μας συγκροτήματα με τα τείχη τους Marshall στην σειρά και τις Gibson να τις αλλάζουν σαν τα πουκάμισα, και μεις να μαζεύουμε τα κατοστάρικα για πρόβες....μια φορά είχα πιάσει μια gibson τότε και έκανα να συνέλθω μια βδομάδα σε σχέση με τα "καυσόξυλα" που είχα (BC Rich NJ series).

Από την στιγμή που μπόρεσα οικονομικά να αποκτήσω αυτά τα δύο πράγματα το έκανα, δεν πα να μου φέρνανε τον καλύτερο custom ενισχυτή και την καλύτερη custom κιθάρα (παρόλο που πιστεύω ότι υπάρχουν πάρα πολύ καλές custom κατασκευές). Μόνο και μόνο που βλέπω το λογότυπο Marshall μου έρχονται χίλιες δυό αναμνήσεις. Πείτε το marketing, πείτε το κ...λα, δεν ξέρω. Είναι κάποια πράγματα που τότε ήταν απλά όνειρο θερινής νυκτός για να τα αποκτήσουμε.

Τα νέα παιδιά θα λένε τι λέει τώρα αυτός...  Συμφωνώ. Σήμερα με τέτοιο άνοιγμα της παγκόσμιας αγοράς (on-line μαγαζιά, ebay, ποικιλία μαρκων και ευκαιρίες μεταχειρισμένων) και τεράστια τεχνολογική πρόοδο, πραγματικά δεν υπάρχει τίποτα που να μην είναι  εφικτό.

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #38 στις: 02/09/09, 12:37 »
Δεν είναι όλα εφικτά φίλε μου ειδικά από κάποια ηλικία και μετά λόγω υποχρεώσεων...Απο κει και πέρα θα συμφωνήσω με όλους όσους λένε ότι για μια κιθάρα 3.000€ πρέπει να έχεις κατασταλάξει και να έχεις συγκεκριμένη άποψη.Όσο και για τον ενισχυτή που παίζεις...Μην ακούω πως όργανο τριών χιλιάδων θα παίξει σε modelling ενισχυτή...Απο κει και πέρα που λες ότι παίζει 6.5 χρόνια εμένα δεν μου λέει κάτι όπως και πολλών που παίζουμε τα διπλάσια χρόνια και ακόμα δεν έχουμε βρεί τον ήχο μας.Για να μην φύγω εκτός topic πάρε μια MusicMan JP και καθάρισες.Α και κάτι άλλο μιας που θα τα σκάσεις τρία χιλιάρικα...Τη διαφορά στο sustain μεταξύ alder και μαονιού την ξέρεις?

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #39 στις: 02/09/09, 14:41 »
...εμενα παντως δε μ αρεσει ο τιτλος του εν λογω post...

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #40 στις: 02/09/09, 18:51 »
παιδια παρτε το αποφαση
μεχρι να γερασουμε ειμαστε <καταραμενοι> να καταληξουμε με αρκετα οργανα :D :D

Αποσυνδεδεμένος gremlinakos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #41 στις: 03/09/09, 16:03 »
Κατα την ταπεινή μου γνώμη,ο συγκεκριμένος τρόπος αγορας κιθάρας είναι λανθασμένος φιλε μου.
Δεν πας σε ενα μαγαζι και του λες βγαλε κιθαρες αξίας 3000 να τις δω. Δηλάδή το αποκλείεις να σου αρέσει μια που να χει 1 χιλιάρικο?
Πρώτα παίζεις,δοκιμάζεις,και μετά ρωτάς ποσο έχει. Ειδικά για σένα που έχεις την δυνατότητα να διαθέσεις τόσα λεφτά! Δεν πας με στόχο να τα σκάσεις όλα τα φράγκα ντε και καλα. Απλα έχεις την δυνατότητα να δοκιμάσεις ότι σου γουστάρει και να το πληρώσεις,να το πάρεις και να φύγεις.

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #42 στις: 03/09/09, 22:47 »
Παιδιά αν και δεν γουστάρω να γράφω με τέτοιο ύφος σε φόρουμ σαν πολύ δεν ασχοληθήκαμε με το θέμα?...Και το παληκάρι δεν έχει μπεί καν στον κόπο να απαντήσει σε ότι γράφουμε.Αν στην τελικά έχει τα φράγκα με γειά του με χαρά του να τα χαίρεται και ας πάρει ότι θέλει...Με τέτοια μυαλά άστα να πάνε...

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #43 στις: 04/09/09, 09:00 »
Παιδιά αν και δεν γουστάρω να γράφω με τέτοιο ύφος σε φόρουμ σαν πολύ δεν ασχοληθήκαμε με το θέμα?...Και το παληκάρι δεν έχει μπεί καν στον κόπο να απαντήσει σε ότι γράφουμε.Αν στην τελικά έχει τα φράγκα με γειά του με χαρά του να τα χαίρεται και ας πάρει ότι θέλει...

+1
Από ότι είδα το παλικάρι άνοιξε το θέμα στις 4/8, μπήκε άλλη μια φορά από τότε στο φόρουμ την επόμενη μέρα και από τότε τίποτε...
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #44 στις: 20/09/09, 03:20 »
Μπορείς επιτέλους να πάρεις μια ακριβή κιθάρα, όταν έχεις τα λεφτά. Το πόσα χρόνια παίζεις, λίγη σημασία έχει.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #45 στις: 20/09/09, 10:52 »
το αν δεν έχει ξαναμπεί στο φορουμ δεν έχει μεγάλη σημασία για μένα...
Σημασία έχει πως η ερώτηση ήταν αφορμή για ανταλλαγή κάποιων απόψεων/ιδεών... κουβέντα να γίνεται που λένε :)
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #46 στις: 12/10/09, 12:19 »
Με συγχωρειτε θα ηθελα να εκφερω την γνωμη μου
Κυριε Evil that men do καταρχην:
1)Εαν ειχα 3 χιλιαρικα στη διαθεση μου κατα πασα πιθανοτητα να χτυπαγα μια Fender Custom Shop και να μην ηθελα τιποτα αλλο. Στην περιπτωση σου ομως μπορει να μη σε βολεψει και πολυ.
2)Δευτερη λυση θα ηταν Gibson Custom η και Standard: οτι πρεπει για μεταλλιες και οχι μονο γιατι ειναι στιβαρο οργανο και βγαζει πολυ ογκο. Και στο φιλανε αν θες να εχεις και μια μπαρα στο αρισερο σου χερι παρε μια με Bigsby αν σε κανει να νιωθεις καλυτερα, αλλα και απο μονη της η Γκιμπσονια ειναι φοβερη.
3)Θα μπορουσα να κινηθω παλι προς Paul Reed Smith, και τις μεταλλιες σου θα μπορεις να παιζεις και το τρεμολακι σου θα εχεις.
4)Αν παλι ηθελα κατι πιο shredde (αν και με τα παραπανω μπορεις να κανεις shred καταστασεις) θα πηγαινα προς Vigier η Suhr (τα λογια ειναι περριττα)

Η πολυ απλα μπορεις να δωσεις και λιγοτερα απο τα μισα και να τσιμπησεις μια G&L και να εχεις κορυφεα ποιοτητα και ηχο΅
Εμενα παντως μου εχουν κατσει πολυ καλα οι G&L.

Γενικα 3000 ευρω ειναι παραπαραπαρα πολλα λεφτα και ψαξε το καλα πριν τα σκασεις.

Οσο για ενισχυτη γνωμη μου ειναι παρε πρωτα κιθαρα και ανυσηχεις μετα για ενισχυτη.

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #47 στις: 12/10/09, 14:18 »
Κανείς δεν ανάφερε τις Vigier :(
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #48 στις: 16/10/09, 11:36 »
Κανείς δεν ανάφερε τις Vigier :(


+1

και επιπλεον ο τιτλος του θεματος με αποθει " παιζω αρκετα χρονια κ.λ.π " σαν να λεει ... ειμαι γαματος κ.λ.π///  :-X

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #49 στις: 16/10/09, 14:57 »
Γιατι να σε αποθησει? Αλλο "παιζω αρκετα χρονια" και αλλο "εχω καβαλησει το καλαμι".
Συν τοις αλλοις (σωστα το εγραψα???) ξερεις ποσοι ειναι αυτοι που ξεκινησαν με μια φθηνη κιθαρα,και χωρις να εχουν δυνατοτητα να παρουν μια καλη, επαιξαν οσο μπορουσαν με αυτο που ειχαν αλλα αποενα σημειο και μετα ηθελαν επιτελους να παρουν κατι καλο? Ξερεις τι κα'ι'μος ειναι να παιζεις χρονια και να θες επιτελους να παρεις κατι καλο που να σου καθεται και να το φχαριστιεσαι, γιατι απο ενα σημειο και μετα νιωθεις οτι ο "φθηνος" εξοπλισμος σου σε κραταει πισω στο αθλημα?
Το οτι παιζεις χρονια δεν σημαινει αναγκαστικα οτι εισαι και σουπερμαν αλλα σιγουρα σημαινει οτι σου αρεσει και το χαιρεσαι να παιζεις και αυτο ειναι που μετραει.
Μουσικη ευφραινει τας καρδιας σαν το καλο κρασι ενα πραμα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/02, 15:02
από MW
24 Απαντήσεις
11114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/03, 15:15
από Καρχαρίας
2 Απαντήσεις
2018 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/04, 17:24
από Τσάκι
18 Απαντήσεις
14682 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/04, 12:47
από ikatsoun
8 Απαντήσεις
4166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/06, 11:23
από parlats
43 Απαντήσεις
44700 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/12, 22:38
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
5618 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/09, 09:29
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
3655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/10, 22:49
από exciter
12 Απαντήσεις
4625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/10, 19:39
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
6634 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/14, 01:59
από Kechrallica