Αποστολέας Θέμα: Δοκιμή xy σε Μπουζούκι...  (Αναγνώστηκε 6398 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Δοκιμή xy σε Μπουζούκι...
« στις: 25/07/12, 02:21 »
Γεια σας παιδιά! Ανέβασα ένα ταξίμι που έκανα πάνω στον πειραματισμό μου για xy τεχνική σε μπουζούκι:


Φθηνό Μπουζούκι, Shure SM57, Τεχνική X-Y



τα μικς, είναι τα SM57 και χρησιμοποίησα στήσιμο που χρησιμοποιούν συνήθως σε ακουστική κιθάρα με τα διαφράγματα να είναι κάθετα όχι το ένα κάτω απ' τ' άλλο με τις διαμέτρους τους πάνω στον ίδιο φορέα, αλλά οι άκρες απ' τα τόξα τους, σχεδόν είναι στον ίδιο φορέα, όπως δείχνει η παρακάτω εικόνα:







Έχω φάει μεσσαία κι έχω δώσει πρίμα και μπάσα, ενώ έβαλα και λίγο βάθος (RoomWorksSE, το preset Cathedral, μέσω FX-channel track).

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Δοκιμή xy σε Μπουζούκι...
« Απάντηση #1 στις: 25/07/12, 11:48 »
Αναξιμανδρε, η X-Y καλο θα ηταν να ειχε 2 πυκνωτικα μικροφωνα ( κι ακομα καλυτερα "πουρακια" ) μιας και το συχνοτικο ευρος των ακουστικων οργανων ειναι πλουσιο.

Επισης, ενα μικρο tip, καλο θα ηταν τα μικροφωνα να ηταν το ενα πανω απο το αλλο και να σχηματιζουν με αυτο τον τροπο τις 90 μοιρες. Ο λογος ειναι πως οταν εχεις μια γωνια 90 μοιρων απο 2 ανακλαστικες επιφανειες ( οπως ειναι οι καψες/διαφραγματα των μικρφοωνων ), εχεις μεγαλυτερη πιθανοτητα να δημιουργηθουν προβληματα φασης μεσα στο συγκεκριμενο χωρο ;).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Δοκιμή xy σε Μπουζούκι...
« Απάντηση #2 στις: 25/07/12, 14:49 »
Με το συγκεκριμένο στήσιμο, έχεις ακυρώσεις φάσης και κάποιες φορές, προτιμάται για όργανα σαν την κιθάρα, απ' ό,τι το κλασικό xy:


http://www.humbuckermusic.com/acguitrectec.html (τρίτο παράδειγμα)


Όσο για τα μικς, όντως με πυκνωτικά θα γινόταν καλύτερα η δουλειά που θέλω. Το θέμα είναι ότι προς το παρόν σε ζευγάρι, μου βρίσκονται μόνο αυτά. Πιο μετά, λέω να αγοράσω κι ένα ζευγάρι πουράκια  ;)


Πάντως για να είμαι ειλικρινής, το σοβαρό μου πρόβλημα, είναι πως λόγω του χώρου, έχω πολύ Room  :(

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Δοκιμή xy σε Μπουζούκι...
« Απάντηση #3 στις: 25/07/12, 15:28 »
Με ποιο στησιμο εχεις προβλημα φασης;  ???

Το X-Y ειναι coincident mic technique, οποτε εχεις στενο στερεοφωνικο ειδωλο, το οποιο μπορεις ανετα να κανεις μονοφωνικο χωρις κανενα προβλημα στη φαση.

Αυτο που σου προτεινω ειναι να δοκιμασεις να κανεις X-Y με βαση αυτο το στησιμο



Δηλαδη η μια καψα σε σχεση με την αλλη να ειναι απο πανω!

Οπως εδω:


Αυτη ειναι και η σωστη X-Y, αφου στην ουσια δεν αλλοιωνεται ο ηχος απο ανακλασεις που γινονται μεταξυ των 2 "καψων" των μικροφωνων!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Δοκιμή xy σε Μπουζούκι...
« Απάντηση #4 στις: 31/07/12, 18:51 »
Συμπαθέστατος ήχος και πολύ καλό παίξιμο. Μου 'κανε κι εμένα εντύπωση το room ειδικά δεδομένου ότι χρησιμοποιείς 57ρια. Μήπως αν τα έφερνες λίγο πιο κοντά στο όργανο;

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Δοκιμή xy σε Μπουζούκι...
« Απάντηση #5 στις: 30/08/12, 18:13 »
Αν τα φέρω πιο κοντά στο όργανο, δε θα έχω τη χροιά που θέλω να πετύχω. Από κει κι έπειτα, θα έχω σοβαρό πρόβλημα με room ώσπου να φτιάξω το δωμάτιο καταλλήλως όσο θα δουλεύω με καρδιοειδή (μόνο με shotgun δε θα 'χω πρόβλημα. Τα shotgun όμως, δεν προορίζονται για στουντιακή χρήση).

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Δοκιμή xy σε Μπουζούκι...
« Απάντηση #6 στις: 30/08/12, 21:10 »
O πρωτος κανονας της ηχοληψιας ειναι πως δεν υπαρχουν κανονες. Εαν με το shotgun πετυχαινεις τη χροια που αισθανεσαι εσυ πως αντιπροσωπευει τον ηχο σου, καλως. Προσωπικα, δε θα τα χρησιμοποιουσα σε μπουζουκι, λογω των υψηλων συχνοτητων που παραγει σαν οργανο ( και τα shotgun τις τονιζουν αρκετα ).

Θα προτιμουσα ενα "μαλακο" μικροφωνο ( ζευγαρι ) σε διαταξη A-B κι οχι σε X-Y, γιατι περιοριζεται η στερεοφωνια του οργανου, συν το γεγονος πως με την X-Y δεν μπορεις να "συλλαβεις" ευκολα τις αλλαγες του χεριου πανω στο λαιμο ( το σουρσιμο στις χορδες πχ ), λογω θεσης.

Παντως ακομα μου φαινεται παραξενο πως εχεις προβλημα με δυναμικα μικροφωνα και χωρο. Μηπως πιεζεις την προενισχυση αρκετα, οποτε το μικροφωνο πιανει κι ανεπιθυμητους θορυβους/ανακλασεις;
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Δοκιμή xy σε Μπουζούκι...
« Απάντηση #7 στις: 31/08/12, 03:18 »
Χμμ πώς στήνεις το Α-Β; Θα με ενδιέφερε η δική σου γνώμη  ;)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Δοκιμή xy σε Μπουζούκι...
« Απάντηση #8 στις: 31/08/12, 10:59 »
Αν και παντα το στησιμο γινεται on the spot ( δηλαδη αναλογα με την περιπτωση ) θα ξεκινουσα με 2 πυκνωτικα ( πουρακια ή μεγαλου διαφραγματος ) απο τα οποια το αριστερο θα "κοιτουσε" στο καπακι, μεταξυ καβαλαρη και εξοδου ηχειου και το δεξι θα "κοιτουσε" προς το δεσιμο του λαιμου στο σωμα.

Βασικος κανονας ειναι να εχουν την ιδια αποσταση απο την πηγη ( ως προς την ευθεια τους ) ωστε να μην υπαρχουν προβληματα φασης ( τα οποια αντιμετωπιζεις παντα σε περιπτωση στερεο τεχνικων, με εξαιρεση την MS ) κι απο εκει και περα...δοκιμαζεις τις αλλαγες που θες για να πιασεις τον καλυτερο ηχο!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Δοκιμή xy σε Μπουζούκι...
« Απάντηση #9 στις: 10/09/12, 20:10 »
Δηλαδή όπως εδώ αλλά πιο κοντά το ένα με το άλλο;



Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Δοκιμή xy σε Μπουζούκι...
« Απάντηση #10 στις: 10/09/12, 21:00 »
Αυτη ειναι μια A-B, ομως το καλο με τη συγκεκριμενη τεχνικη ειναι πως οι κανονες στερεοφωνιας ειναι σχετικα απλοι. Πολλες φορες "γουσταρουμε" και τα προβληματα φασης που δημιουργουνται, αλλοιωνοντας το ηχοχρωμα!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Δοκιμή xy σε Μπουζούκι...
« Απάντηση #11 στις: 10/09/12, 22:05 »
Υποθέτοντας, ότι η διάταξη των μικροφώνων έχει κάποια σχέση με τη γεωμετρία του οργάνου. έκανα μερικές μετρήσεις στην ακουστική μου.
http://img6.imageshack.us/img6/4517/metrhseis.jpg
Υποθέτοντας πάλι, ότι το μεταξύ γέφυρας και εξόδου του ηχείου, είναι ακριβώς το μέσο μεταξύ γέφυρας και εξόδου του ηχείου μέτρησα μία απόσταση από το τέλος του σώματος μέχρι το μέσο μεταξύ γέφυρας και εξόδου του ηχείου 27 cm.
Διπλασίασα την απόσταση στα 27x2 = 54cm και αυτό με έστειλε από το τέλος του σώματος στο μέσο του δεύτερου τάστου μετά την αρχή του σώματος (μέσο του 13ου τάστου της κιθάρας).
Ίσως λοιπόν τα μικρόφωνα να έπρεπε να τοποθετηθούν  Α: 27 cm  και B1: 54 cm
 
Μετρώντας όμως το συνολικό μήκος της ακουστικής μου κιθάρας : 104 cm σκέφτηκα να κοιτάξω που ακριβώς έπεφτε το μέσο της, δηλαδή στα 104/2 = 52 cm  το οποίο βρίσκεται πολύ κοντά στην παραπάνω υπόθεση του 54cm δηλαδή στο μέσο του 14ου τάστου της κιθάρας.
Ίσως λοιπόν τα μικρόφωνα έπρεπε να τοποθετηθούν : A: 27 cm και B2: 52 cm
Τελικά όμως σκέφτηκα ότι το πιο σωστό θα ήταν να χωρίσω τη κιθάρα σε τέταρτα 104/4 = 26cm και το πρώτο μικρό μικρόφωνο να τοποθετηθεί στα 26cm από το τέλος του σώματος, μεταξύ καβαλάρη και εξόδου ηχείου, δηλαδή κατά 1 εκατοστό πιο κοντά στο καβαλάρη από ότι στην αρχική μέτρηση που ήταν ακριβώς στο μέσο και με διπλασιασμό της απόστασης 2x26= 52cm στο μέσο του 14ου τάστου της κιθάρας.
Δηλαδή Α1 : 26cm και Β3 : 52 cm (  Δεν φαίνεται κάπου στο σχήμα. )
Σίγουρα οι μετρήσεις αλλάζουν από κιθάρα σε κιθάρα αλλά όχι και οι αναλογιές σε σχέση με το συνολικό μήκος.
Οι διαφορές των αποστάσεων είναι αρκετά μικρές, ιδιαίτερα εφόσον τα μικρόφωνα είναι αρκετά απομακρυσμένα από τη κιθάρα. Μία απόσταση της κιθάρας από τα μικρόφωνα 26 cm θα έφτιαχνε ένα ισόπλευρο τρίγωνο ενώ οποιαδήποτε άλλη απόσταση ένα ισοσκελές. Δεν θα ήταν τόσο τυχαίο το ισοσκελές τρίγωνο με απόσταση 54cm από την κιθάρα. Παρα΄πάνω πιστεύω ότι απομακρυνόμαστε πολύ από τη κιθάρα αν και δεν ξέρω καθόλου από ηχογραφήσεις.
Μερικές σκέψεις, αφιερωμένες στο δάσκαλο Αναξίμανδρο.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 10/09/12, 22:07 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Δοκιμή xy σε Μπουζούκι...
« Απάντηση #12 στις: 10/09/12, 22:12 »
Καλο ειναι να μην υπαρχει η εννοια των αυστηρων μετρησεων σε τετοια θεματα. Παντα ξεκιναμε απο μια βασικη αρχη/κανονα και δουλευουμε πανω σε αυτον με βαση το ακουστικο αποτελεσμα.

Γι' αυτο υπαρχουν συγκεκριμενοι recording engineers, που ειδικευονται στη τοποθετηση μικροφωνων.

Η τεχνικη A-B απαιτει εμπειρια, ομως απαιτει και χρονο για να επιτευχθει το αποτελεσμα/ηχος που θελουμε! Εχει καποιους βασικους κανονες ( αποστασεις μεταξυ μικροφωνων, ειδη πολικοτητας, κλπ ), ομως μετα ξεκιναει η πραγματικη μαγεια της ηχοληψιας ;).

Βεβαια υπαρχουν κι αλλες τεχνικες, οπως η ORTF ή η NOS ή η Decca Tree, που εχουν αυστηρους κανονες, ομως η A-B εχει αυτο το χαρακτηριστικο που προανεφερα!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2793 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/06, 12:46
από hello_earth
4 Απαντήσεις
3270 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/07, 16:14
από heineken
14 Απαντήσεις
13352 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/08, 21:05
από ogyon21
63 Απαντήσεις
22115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/08, 15:03
από Johnie Darko
4 Απαντήσεις
2589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/08, 15:31
από nikolix
4 Απαντήσεις
2741 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/12, 10:49
από DeniaHD
3 Απαντήσεις
2407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/12, 13:19
από metalmike
0 Απαντήσεις
2334 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/14, 23:21
από sotiroubas
3 Απαντήσεις
3273 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/15, 17:52
από paokz
0 Απαντήσεις
1758 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/18, 14:16
από ΠΟΙΟΣ