Αποστολέας Θέμα: Peavey transtube 212 efx  (Αναγνώστηκε 4027 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Peavey transtube 212 efx
« στις: 04/03/10, 23:53 »
Εχει δουλεψει κανενας αυτον τον ενισχυτη??
Ποια ειναι η γνωμη σας για το συγκεκριμενο μοντελο??
Ειχα σκοπο να παρω εναν Fender frontman 212. Ποιο απο τα δυο θα προτεινατε??
Με ενδιαφερουν αποκλειστικα τα καθαρα τους.
Το PV ειναι Αμερικανικο (made in USA) και το αλλο κινεζικης κατασκευης.

Ευχαριστω


ΥΓ
Μην μου πειτε "βαλε κι αλλα τοσα και παρε ενα λαμπατο"...ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΛΑΜΠΑΤΟ, και εχω τους λογους μου

« Τελευταία τροποποίηση: 05/03/10, 00:44 από thomsot »

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Peavey transtube 212 efx
« Απάντηση #1 στις: 05/03/10, 01:05 »
Βαλε ενα λινκ να δουμε πιο ενισχυτη λες, transtube λενε ολη τη σειρα της Peavey.
Mιας και σε ενδιαφερουν μονο καθαρα, και δη τρανζιστορατα, δες και κανενα Roland Jazz Chorus.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Peavey transtube 212 efx
« Απάντηση #2 στις: 05/03/10, 01:47 »
Jezus, αυτος ειναι.




Αυτος με ενδιαφερει, για το λογο για τον οποιο τον βρηκα φτηνον, και μπορω να δωσω τα λεφτα λιγα λιγα και οποτε εχω.
Ειχα σκοπο να παρω τον αλλο που εγραψα. Θελω τη γνωμη σου.
Απο λιγο που επαιξα, μου αρεσε παρα πολυ.

http://guitars.musiciansfriend.com/product/Peavey-TransTube-212-EFX-Combo-Amp?sku=481369

http://www.ultimate-guitar.com/reviews/guitar_amplifiers/peavey/transtube_212_efx/index.html
« Τελευταία τροποποίηση: 05/03/10, 14:28 από thomsot »

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Peavey transtube 212 efx
« Απάντηση #3 στις: 05/03/10, 12:09 »
Έχω παίξει με το συγκεκριμένο σε στούντιο, τα καθαρά του είναι αξιοπρεπή αλλά από κει και πέρα δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί για overdrive και εφφέ είχα πεταλάκια. Επίσης είχα για καιρό τον FM212R, ο οποίος επίσης έχει καλούτσικα καθαρά για την τιμή του (το drive του δε με ενθουσίαζε). Αν πρόκειται να χρησιμοποιείς εκτός από τα καθαρά και τα εφφέ, πάρε τον Peavey. Πάντως, αν κρίνω από άλλους της σειράς transtube, λογικά και το drive του θα είναι ανώτερο του Fender.

Υ.Γ. Γιατί δε βγάζει πια η Roland τον Jazz Chorus σε 1Χ12; Γιατί ο 2Χ12 να είναι τόσο βαρύς; Εννοείται ότι πατάει κάτω πολλούς λαμπάτους με τα καταπληκτικά καθαρά του. Καημό τον έχω Jezus, κάθε φορά πηγαίνω σε συγκεκριμένη αίθουσα σε ένα στούντιο για να γουστάρω με τον JC-120.  ;D
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Peavey transtube 212 efx
« Απάντηση #4 στις: 05/03/10, 23:18 »
Έχω παίξει με το συγκεκριμένο σε στούντιο, τα καθαρά του είναι αξιοπρεπή αλλά από κει και πέρα δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί για overdrive και εφφέ είχα πεταλάκια. Επίσης είχα για καιρό τον FM212R, ο οποίος επίσης έχει καλούτσικα καθαρά για την τιμή του (το drive του δε με ενθουσίαζε). Αν πρόκειται να χρησιμοποιείς εκτός από τα καθαρά και τα εφφέ, πάρε τον Peavey. Πάντως, αν κρίνω από άλλους της σειράς transtube, λογικά και το drive του θα είναι ανώτερο του Fender.

Υ.Γ. Γιατί δε βγάζει πια η Roland τον Jazz Chorus σε 1Χ12; Γιατί ο 2Χ12 να είναι τόσο βαρύς; Εννοείται ότι πατάει κάτω πολλούς λαμπάτους με τα καταπληκτικά καθαρά του. Καημό τον έχω Jezus, κάθε φορά πηγαίνω σε συγκεκριμένη αίθουσα σε ένα στούντιο για να γουστάρω με τον JC-120.  ;D


Θεμο πες μου κατι σε παρακαλω.
Ποιος απο τους δυο αυτους ενισχυτες ειναι δυνατοτερος (απο θεμα ισχυος παντα)?? Ο Fender η ο Peavey??
Πες μου και κατι αλλο.
Αυτος ο Peavey σε μια συναυλια σε καποιον εξωτερικο χωρο (μικρο κηποθεατρο λογου χαρη) σε βγαζει χωρις περασμα στη μικροφωνικη?? Θελω την εκτιμηση σου μιας και τον εχεις δουλεψει.
Σε ευχαριστω πολυ!!

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Peavey transtube 212 efx
« Απάντηση #5 στις: 06/03/10, 15:16 »
Είναι και οι δύο πάρα, μα πάρα πολύ δυνατοί. Τον Fender δεν τον είχα ανοίξει ποτέ πάνω από το 3,5 σε πρόβα ή live (για το σπίτι δε συζητάμε  ;D). Ο Transtube επίσης έχει αρκετή ένταση για οποιαδήποτε χρήση. Φαντάζομαι ότι και οι δύο θα ακούγονται μια χαρά σε εξωτερικό χώρο με το master κάτω από τη μέση. Οπότε μην αποφασίσεις με βάση την ένταση, ακόμη και αν ο ένας είναι λίγο πιο δυνατός από τον άλλο.

Μιλάμε για αυτοσχέδιο λάιβ; Γιατί αν υπάρχει κανονικό P.A., συνηθίζεται είτε με μικρόφωνο είτε από το line out (σπανιότερα) να περνάνε από την κονσόλα οι κιθάρες έστω και λίγο. Πάντως ξαναλέω ότι με οποιονδήποτε από τους δύο θα ακούγεσαι μια χαρά και χωρίς μικρόφωνο.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Peavey transtube 212 efx
« Απάντηση #6 στις: 06/03/10, 18:32 »
Ε αφου τον επαιξες και σου αρεσε, τον βρισκεις και σε καλη τιμη με ευκολιες, τι το σκευτεσαι?  :D
Παντως απο τους δυο εγω τον πιβι θα προτιμουσα, τον συγκεκριμενο δεν τον εχω δοκιμασει, αλλα οι υπολοιποι της σειρας ειναι κλασεις ανωτεροι απο τον φεντερ.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Peavey transtube 212 efx
« Απάντηση #7 στις: 07/03/10, 00:26 »
Τον πηρα παιδια, τον πηρα.   ;D
Και αφου τον εβαλα στο τραπεζι και τον ξεσκονισα (ειχε πανω απο 10 χρονια στο μαγαζι), τον περασα και ενα σπρευ σιλικονης απ εξω να γυαλισει, και ολη μερα σημερα επαιζα.
Ειμαι εγκατεστημενος σε ενα δωματιακι σε ενα παραθαλασσιο κτημα που εχω, και 100 μετρα περιμετρικα δεν υπαρχει ζωη. Μπορω να παιζω τερμα στις 12 η ωρα τα μεσανυχτα  :P

Θεμο δεν παιζει ΡΑ. Αν επαιζε ΡΑ καλος ηταν και ο μαρσαλακος μου. Θα παιξω φετος το καλοκαιρι με φιλαρμονικη, στην οποια ειμαι παρα πολλα χρονια μελος (παιζω κλαρινο), και μια μικροφωνικη που θα υπαρχει θα ναι μονο για τους παρουσιαστες και τους ομιλουντες.
Και σε διαφορα μαγαζια παντως που παιζω δεν περναμε απο μικροφωνικη. Τες πα....

Ο ενισχυτης ειναι απιθανος στα καθαρα του, στα δε βρωμικα του....ακομα καλυτερος.
Εχει τριων ειδων βρωμικα, εχει δε και 8-9 εφε, τα οποια ειναι  ποιοτικοτατα, αλλα απο την αλλη εχω τα πενταλακια μου και ετσι δεν εχω σκοπο να παιξω στα βρωμικα. Με ολα δε τα πενταλακια δουλευει αψογα, και χωρις καθολου θορυβο και μικροφωνισμους (ο marshall μου ειχε μικροφωνισμους).

Να ζησω να τον χαιρομαι, και σας ευχαριστω πολυ.  ;D    :D

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Peavey transtube 212 efx
« Απάντηση #8 στις: 07/03/10, 04:56 »
Μεγειά λοιπόν, και καλόπαιχτος! Αφού είσαι σε τόσο ωραίο και απομονωμένο μέρος σίγουρα θα τον χαρείς. :up

Υ.Γ. Το λινκ της φωτό δε λειτουργεί. :)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Peavey transtube 212 efx
« Απάντηση #9 στις: 07/03/10, 08:27 »
Να η φωτο Θεμο



Τον εχω στο τραπεζι και τον καθαρισα, ηταν ασπρος απο τη σκονη   ;D
Ειδες τι ομορφος που ειναι??   8)

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Peavey transtube 212 efx
« Απάντηση #10 στις: 07/03/10, 12:34 »
με γεια σου ρε φιλε...δεν ηξερα οτι τον εχει modαρει..μ αρεσει ομως
Βλεπω τις φιαλες με nitro πισω και γουσταρω.Με ενα κουμπακι και παει για super high gain mode. :P :P
οντως ωραιος...αληθεια τι σπραυ ειναι αυτο εβαλες?μου φαινεται πως πρεπει κ εγω να βαλω γιατι τον εχω αφησει μεσα στην μπιχλα
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Peavey transtube 212 efx
« Απάντηση #11 στις: 07/03/10, 12:41 »
Και κυρίως, ποια telecaster είναι αυτή;  :o
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Peavey transtube 212 efx
« Απάντηση #12 στις: 07/03/10, 15:20 »
Παράθεση
Βλεπω τις φιαλες με nitro πισω και γουσταρω.Με ενα κουμπακι και παει για super high gain mode. 
οντως ωραιος...αληθεια τι σπραυ ειναι αυτο εβαλες?μου φαινεται πως πρεπει κ εγω να βαλω γιατι τον εχω αφησει μεσα στην μπιχλα


Να σου βαλω και μια φωτο απο μια καθοδο σε ενα ναυαγιο στα 42 μετρα βαθος.... να γουσταρεις  ;D





Το σπραιυ ειναι το λεγομενο σπραιυ σιλικονης. Να πας σε ενα καταστημα με καταδυτικα υλικα και να παρεις ενα.
Φτηνο ειναι και κανει πολυ καλη δουλεια.
Προστατευει τα πλαστικα τα σιδερα κλπ απο την υγρασια και τα γυαλιζει.


Θεμο η tele ειναι συλλεκτικο μοντελο, την ειχα παρει απο το DO RE MI που τοτε ηταν ο επισημος εισαγωγεας fender το 1981 120 χιλιαδες δραχμες, οταν τοτε το απλο μοντελο εκανε 45000.
Την λεει black and cold edition, και την εχει βγαλει σε 150 κομματια.
Ημουν πολυ τυχερος που μαζι με ντουζινες αλλες ειχε φερει και δυο κομματια τετοια.
Το ενα αν δεν κανω λαθος το ειχε παραγγελια για το Ρομπερτ Ουιλιαμς, και το αλλο για το μαγαζι για βιτρινα. Ετυχα πανω στη φαση και το πηρα.
Εκανα ομως μια χοντρη βλάκεια. Ειχε αλλη βαλιτζα η κιθαρα, δερματινη σκληρη με το λογοτυπο απ εξω μεταλλικο επιχρυσο, και μενα του βλακα μου αρεσε καλυτερα η πλαστικη και τον παρακαλεσα να μου την αλλαξει (χαμενος ηταν για να μην το κανει??!!). Ξερεις ηταν η εποχη που προτοεβγαιναν αυτες οι πλαστικες βαλιτσες χυτεμενες σε αναγλυφα καλουπια και ηταν εντυπωσιακες.
Τωρα θελω να παρω μια καλη, αλλα σαν αυτη που ειχε δεν θα βρω.

« Τελευταία τροποποίηση: 10/03/10, 23:48 από thomsot »

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Peavey transtube 212 efx
« Απάντηση #13 στις: 07/03/10, 17:57 »
ειλικρινα θα ηταν καλη φαση να ηταν Nitro για υπερμεγα boost....
tnx για το σπραυ θα παω να το ψαξω!!!!
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
7284 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/08, 02:24
από Jezus
5 Απαντήσεις
4732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/08, 11:23
από Johnie Darko
10 Απαντήσεις
5769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 18:08
από no_
PEAVEY ???

Ξεκίνησε από Lightstringer Ενισχυτές

5 Απαντήσεις
4110 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/08, 10:29
από Meolas
Peavey Grind

Ξεκίνησε από Como Esta Loco Μπάσο

9 Απαντήσεις
4298 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 01:10
από Jezus
9 Απαντήσεις
3685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/10, 18:32
από tech21man
1 Απαντήσεις
2630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/10, 12:12
από themos
9 Απαντήσεις
4868 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/13, 18:12
από Thomasp
3 Απαντήσεις
2468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/15, 07:29
από lord_os
2 Απαντήσεις
7123 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/19, 11:44
από saved