Τελευταία μηνύματα

Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 10
1
Μαγνήτες και ηλεκτρικά / Απ: Πως λεγετε;
« Τελευταίο μήνυμα από saved στις Σήμερα στις 15:51 »
Να κανω μετησεις γενικα στα κικλοματα
2
Δικοί μας αυτοσχεδιασμοί και διασκευές / Απ: cream white room cover
« Τελευταίο μήνυμα από panixgr στις Σήμερα στις 15:30 »
Ξεχασα να πω οτι και τα settings στον me-25 είναι διαφορετικά. Στο 1ο βίντεο έχω ήχο μαλμστιν, ενώ στο 2ο ήχο κλασικό ρόκ.
Αλλά ναι. ισχύει, οι alnico δίνουν πιο πολλά πρίμα στον νέκ.

Ιδανικά θα έβαζα ceramic bridge, alnico neck.

Επίσης, οι κεραμικοί δεν έχουν string pull και έχουν μεγαλύτερο sustain.
3
« Τελευταίο μήνυμα από panixgr στις Σήμερα στις 15:05 »
Ε λοιπον μολις ειδα πρωτα το παλιο βιντεο και υστερα το καινουριο. Αν σου πω οτι ηθελα να σου προτεινω να κανεις μια εκτελεση με τον μαγνητη της γεφυρας θα με πιστεψεις;  Δεν ξερω αν φταίειη θεση ή ο μαγνητης αλλα στο 2ο βιντεο μου αρεσει πιο πολυ ο ηχος σου. Διαυγεστερος απο την αποψη λιγοτερα μπασα. Το gain του πρωτου μπορω να πω μου ελειψε.

alnico φίλε!! οι παλιοί που ακούγονται στο 1ο βίντεο είναι κεραμικοί!!! κανω και κάτι λαθάκια εδω και εκει, καθότι το έκανα το βιντεάκι εν μέσω, παιδιών, μαθηματικών, χημείας, μάνας, κτλ κτλ κτλ. Αλλά νομίζω τελικά η αγορά άξιζε τα λεφτά της....

Θα δοκιμάσω και το τρέμολο ASAP.
4
« Τελευταίο μήνυμα από Uriah στις Σήμερα στις 14:23 »
Ε λοιπον μολις ειδα πρωτα το παλιο βιντεο και υστερα το καινουριο. Αν σου πω οτι ηθελα να σου προτεινω να κανεις μια εκτελεση με τον μαγνητη της γεφυρας θα με πιστεψεις;  Δεν ξερω αν φταίειη θεση ή ο μαγνητης αλλα στο 2ο βιντεο μου αρεσει πιο πολυ ο ηχος σου. Διαυγεστερος απο την αποψη λιγοτερα μπασα. Το gain του πρωτου μπορω να πω μου ελειψε.
5
« Τελευταίο μήνυμα από Uriah στις Σήμερα στις 14:13 »
Παλμογραφο; Τι τον θες; Δεν ειναι τοσο απλος στον χειρισμο....
6
« Τελευταίο μήνυμα από saved στις Σήμερα στις 13:56 »
Καλα,εδω εχω ετοιμασει αγορα pink noise generator,breadboard και ψαχνω και ψιφιακο παλμογραφο,και μου λετε να το σπασω και να το επισκευασω;
Δεν εχει τετοια.Δοκημη πρωτα,και μετα..bulletproof πακεταρισμα..
7
« Τελευταίο μήνυμα από panixgr στις Σήμερα στις 13:02 »
και μια έκδοση με τους νέους FLEOR pups, για τους λάτρεις των 60ς!

8
Μαγνήτες και ηλεκτρικά / Απ: FLEOR pups
« Τελευταίο μήνυμα από panixgr στις Σήμερα στις 13:01 »
ιδου και το ρεμεικ απο το white room με πιο 60s vintage correct ήχο! (με τους FLEOR)

9
« Τελευταίο μήνυμα από Uriah στις Σήμερα στις 10:31 »
Ειναι ειδος ρητινης. Υπαρχουν διαφορων ειδων και ιδιοτητων αναλογως την χρηση.
http://www.resins-online.com/ecommerce/electrical-insulation/potting/
http://www.mercouris.gr/?q=el/electrolube

Αχιλλεα η παρμπριζοκολλα δεν ειναι αρκετα ρευστη για να παει παντου, ασε που οταν στεγνωσει δεν αφαιρειται ευκολα επειδη δεν σπαει κομματακια.
10
Μαγνήτες και ηλεκτρικά / Απ: FLEOR pups
« Τελευταίο μήνυμα από panixgr στις Σήμερα στις 08:28 »

Τους εγκατέστησα. Δεν είναι κακοί. Στην πραγματικότητα, μου αρέσουν ορισμένες από τις πτυχές τους περισσότερο από τους μαμίσους κεραμικούς (Aria). :
- Όχι πιο θορυβώδες από τους Aria
- Περισσότερο "crispy"
- Καλύτερος τόνος στον neck
- 2,4 είναι hum cancelling
Τώρα, όσον αφορά τη θέση γέφυρας, μου αρέσει λίγο περισσότερο ο μαμίσιος κεραμικός. Επίσης, ένα από τα αρνητικά είναι ότι η κιθάρα μπαζαρε πολύ περισσότερο στην μπασα Μι. Μερικές φορές, και παρά το γεγονός ότι έχω εφαρμόσει κόλλα στις βίδες / σπειρώματα ύψους των saddles, αλλάζουν λίγο και αυτό προκαλεί μια αλλαγή ύψους. Δεν συμβαίνει εδώ. Η κιθάρα δεν μπαζαρε στην μπασα Μι με action χαμηλότερο στο προηγούμενο configuration. ??? Εξυνα το κεφάλι μου και η μόνη πιθανή εξήγηση είναι το παλιό ρητό .... "το buzz δεν είναι πρόβλημα όσο δεν αναπαράγεται από τον ενισχυτή". Κάτι στα highs / upper mids (αυτό είναι όπου το buzz εμφανίζεται;) άλλαξε και επομένως η αλλαγή στο buzz. (Ή οι χορδές τα έπαιξαν, πρέπει να το ελέγξω και αυτό)

Όσον αφορά τον αυθεντικό τόνο rainbow / malmsteen / alcatraz, νομίζω ότι αυτοί νέοι alnico το κάνουν να ακούγεται καλύτερα από ότι οι κεραμικοί. To Ε-Ε spacing είναι μικρότερο, γι 'αυτό πρέπει να βάλω πίσω την super-vee bladerunner.

Καθώς έκανα όλες τις νέες δοκιμές, προσπάθησα να δοκιμάσω και την ιδέα του dummy πηνίου, καλωδιωμένη με πιο σωστό τρόπο. Όχι μόνο πριν από το jack, αλλά ανάμεσα στο switch και το vol. Η συμπεριφορά ήταν επίσης πιο υγιής (το vol pot δούλεψε), αλλά η μείωση του hum ήταν είτε ελάχιστη είτε χειρότερη. Ίσως λόγω του γεγονότος ότι το κεραμικό ήταν ~ 6,4 KOhm ενώ η γέφυρα alnico περίπου 6,0 Kohm.

Αυτό είναι για τώρα, πρέπει να κάνω επίσης μερικά κλιπ!
Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 10