Αποστολέας Θέμα: Thesi tremolo bar??  (Αναγνώστηκε 12068 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Thesi tremolo bar??
« στις: 25/11/04, 22:55 »
Kalispera se olous,

Signwmi re paidia kai pali gia tin asxetosini moy alla,

Se foto kai se magazia vlepw ta tremolo bar twn stratocaster na termatizoun se mia sigekrimeni thesi, sximatizontas mia o3eia gwnia se sxesi me ton noito a3ona poy orizei i tastiera tis kitharas....

Stin kithara moy (stratocaster) to tremolo bar/lever sximatizei amvleia gwnia kathws termatizei, kai h termatiki toy thesi den exei kamia sxesi me ayti poy vlepw se pics/alles kithares....

Ti akrivws simvainei? paizei kapoia rithmisi? H kithara einai 1.5 imeras....

Yannis
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος Acanthor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ...there's too much panic in this town...
    • Προφίλ
Re:Thesi tremolo bar??
« Απάντηση #1 στις: 25/11/04, 23:24 »
Πρώτα απ'όλα καλως όρισες στο μαγικό κόσμο του οργάνου που όλοι λατρεύουμε. :)
Αν κατάλαβα καλά το τρέμολο το έχεις βιδώσει τέρμα. Αυτό δε χρειάζεται. Το τρέμολο πρέπει να είναι χαλαρό, έτσι ώστε όταν παίζεις και το χρησιμοποιείς να μπορείς να το μετακινείς κατα βούληση. Να το σηκώνεις στο ύψος του χεριού σου όταν το χρειάζεσαι και να επιστρέφει στη θέση του απλά αφήνοντας το για να μη σε ενοχλεί όταν παίζεις. Δεν έχει μια συγκεκριμένη θέση δηλαδή. Οπότε ξεβίδωσέ το λίγο για να είναι χαλαρό.  ;)


Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Re:Thesi tremolo bar??
« Απάντηση #2 στις: 25/11/04, 23:24 »
Μπορεις να μου πεις πρακτικα τι ακριβως εννοεις τερματικη θεση ?

Πρεπει επεισης να γινεις πιο συγκεκριμενος. Ειδικοτερα τι προελευσης είναι η strat?

Πληροφοριακα παντως Αμερικανικες USA, Μεξικανικες, ακομα και οι Καλιφορνεζικες εχουν διαφορες.

Οποτε δεν μπορεις από φωτογραφιες να εντοπισεις ευστοχα διαφορες , παρα μονο από το ιδιο ακριβως μοντελο.

Επεισης και η χρονολογια εχει σημασια, γιατι μεσα στο χρονο γινονται μετατατροπες και μικροβελτιωσεις σε καποια σημεια. Δεν μπορεις να συγκρινεις π.χ μια strat του ’56 με μια του ’70 και μια του ’04 και ας είναι ολες USA.
Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Thesi tremolo bar??
« Απάντηση #3 στις: 25/11/04, 23:32 »
Paidia eyxaristw gia tis apantiseis....

H kithara einai mia Squier std fat stratocaster, kainouria, agorasmeni prin 2 meres.

Exw tin entipwsi oti to tremolo prepei na exei xalarwsei (kapoio elatirio isws???), kai exei alla3ei h thesi stin opoia einai sfixto.

   |
   |
   |/           <- etsi logika eprepe na einai se thesi rest, (oi treis kathetes grames einai h kithara, kai to backslash einai to tremolo bar.)

emena tora einai kapws etsi :

  |
  |
  |\


diladi exei alla3ei to resting point kata 90 moires...

epeidi den exw idea an apla paizei kapoia rithmisi h` an xalase to tremolo h` h kithara... plz help.

Yannis
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Re:Thesi tremolo bar??
« Απάντηση #4 στις: 25/11/04, 23:51 »
Όχι φιλε math2014, δεν εχει κανενα προβλημα η strat σου.

Στο σημειο που αναφερεις δεν υπαρχει ελατηριο. Απλα ο βραχιονας στο σημειο που εφαπτεται με το τρεμολο εχει ένα σπειρωμα (όπως μια βιδα).

Αυτό το σπειρωμα ΄΄χαλαρωνει΄΄ (η σωστη ορολογια είναι ότι μεγαλωνουν οι ανοχες των συμπλεκομενων μερων) με πιεσεις που ασκουνται πανω του.

Π.χ όταν παιζεις η όταν θες να δεις μεχρι που τερματιζει και το ζοριζεις, οταν το επαναφερεις δεν θα φτασει στην ιδια θεση , αλλα θα εχει μεγαλωσει και άλλο η γωνια που μας περιγραφεις.

Αυτά οσον αφορα strat Ο.Κ?

Εγω κανω ότι και ο Acanthor. Δες που τερματιζει  το tremolo bar και μετα ξεβιδωσε το μια στροφη ώστε να κινειται ελευθερα.Θα δεις μελλοντικα ότι εάν είναι συνεχως σε ένα συγκεκριμενο σημειο δεν θα σε βολευει ιδιαιτερα.

Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Thesi tremolo bar??
« Απάντηση #5 στις: 25/11/04, 23:57 »
Ok file,

apla xalarwsan oi voltes :), upothetw oti den mporw na kanw kati tora gia na alla3w to resting point....

An den einai provlima tis kitharas opote na prepei na tin paw pisw tote ok.... mporw na koimithw isixos gia apopse :D

paidia eilikrina eyxaristw gia tin voitheia...

Tora otan akoubaw tin kithara sto stand orthia, to tremolo bar peftei kai kitaei to patoma... i hope its normal...
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Re:Thesi tremolo bar??
« Απάντηση #6 στις: 26/11/04, 16:32 »
Ειναι normal, μην σε ανησυχεί αυτο (ειναι καθαρα θεμα βαρυτητας   :) ).

Αλλα πρεπει να σε ανησυχουν.

Π.χ μακρια την κιθαρα σου από εστιες θερμανσης όπως καλοριφερ, αεροθερμα, σομπες κτλ. Επισεις και από κλιματιστικο.

Δεν φανταζεσαι τι ζημια μπορει να παθει!

Οποτε για να εισαι ησυχος βαλε στο προγραμμα να παρεις καποια στιγμη και μια σκληρη θηκη (προστασια από αποτομες αλλαγες θερμοκρασιας , από υγρασια κτλ) και απεφυγε το stand κατά το δυνατο.
Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Thesi tremolo bar??
« Απάντηση #7 στις: 26/11/04, 20:41 »
Thanks boogieman,

Sxetika me thikes, epeidi me endiaferei poli ta3idi me aeroplano... sintineis skliri thiki h` foam padded gia ta3idi mesa stin kabina epivatwn? Alitheia oi etairies afinoun kithares mesa stin kabina epivatwn?
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Thesi tremolo bar??
« Απάντηση #8 στις: 26/11/04, 22:39 »
auto pou mporeis na kaneis wste to tremolo na menei se orthia thesh wste na to exeis panta "ana xeiras"otan to xreiazesai einai na tou baleis ena aplo elathrio apo stulo ekei pou einai oi strofes tou kai meta na to bidwseis sth bash tou. Tha deis oti tha menei akinhto ekei pou to afhneis.

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Thesi tremolo bar??
« Απάντηση #9 στις: 26/11/04, 22:42 »
auto pou mporeis na kaneis wste to tremolo na menei se orthia thesh wste na to exeis panta "ana xeiras"otan to xreiazesai einai na tou baleis ena aplo elathrio apo stulo ekei pou einai oi strofes tou kai meta na to bidwseis sth bash tou. Tha deis oti tha menei akinhto ekei pou to afhneis.

Thanks fenderiari.... eilikrina poli kali idea!

(to mono kako toy forum... me ekane na viazomai na mathw kali kithara gia na parw USA strat :(:()
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Re:Thesi tremolo bar??
« Απάντηση #10 στις: 27/11/04, 02:06 »
Λοιπον φιλτατε math2014, προτεινω 100% σκληρη θηκη. Εχει παραπανω κοστος αλλα,πιστεψε με το αξιζει. Δεν προστατευει καλυτερα μονο από αποτομες αλλαγες θερμοκρασιας, αλλα και από χτυπηματα.

Αλλωστε μπορεις και να τη χρησιμοποιησεις και σε μια μελλοντικη κιθαρα που θα παρεις, όπως η USA που μας ειπες.

Οι strat USA ερχονται με σκληρη θηκη, αλλα εσυ π.χ  μπορει να παρεις secondhand μονο την κιθαρα, οποτε τη θηκη  θα την εχεις.

Εχω ταξιδεψει με αεροπλανο και την strat μου την ειχα μαζι στη καμπινα επιβατων. Απλα την δινεις στην αεροσυνοδο και την τοποθετει σε ένα ειδικο χωρο που εχουν για τετοιες περιπτωσεις.

Ειδικοτερα εάν δει ότι το ματι σου γυαλιζει κι’ολας δεν θα σου
αρνηθει.
Και αν σκεφτεις τι μπορει να παθει αν παει μαζι με τις άλλες αποσκευες (που τις βαζουν τη μια επανω  από την άλλη και κοπανιούνται σε ολο το ταξιδι) , σιγουρα θα γυαλισει το ματι σου εκεινη την ωρα.

Αυτό με το ελατηριο που αναφερει ο  fenderiarhs, δεν στο προτεινω, διοτι το αποτελεσμα θα είναι να χαλασει το σπειρωμα καποια στιγμη και να σου μεινει το tremolo bar στο χερι. Κατάσταη μη αντιστρεπτη.

Οποτε για να μην κανεις σιγουρη ζημια, αστο ως εχει. Ο κατασκευαστης που το σχεδιασε ετσι κατι ήξερε.
Αυτά.
Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Thesi tremolo bar??
« Απάντηση #11 στις: 27/11/04, 10:08 »
Απ'οτι καταλαβα, το τρεμολο ειναι πολυ "σηκωμενο", ναι; Αν δεν ειναι υπερβολικα σηκωμενο, δοκιμασε να βιδωσεις τις 2 βιδες που συγκρατουν τα ελατηρια πανω στο σωμα. (δες εδω, πανω-αριστερα: http://portal.kithara.gr/img/hlektrika/electric-all.jpg ). Αν δεν ερθει στα ισα του, πρεπει να προσθεσεις ελατηριο.

α, μολις βρηκα οτι τα'χω ξαναπει εδω:
http://forum.kithara.gr/yabbse/index.php?board=44;action=display;threadid=8724

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Re:Thesi tremolo bar??
« Απάντηση #12 στις: 27/11/04, 10:56 »
με 1000 σκληρή.. μην το σκεφτείς καν..
λιγο πιο ακριβή μα αξίζει!!!
υπάρχουν μερικές θήκες σκληρες, οι οποίες για τεστ, βάζουν κιθάρα μεσα (οι κατεσκευαστες) και την ριχνουν απο παραθυρο  ;D

χωρις πλακα.. σκληρη σιγουρα
και στο αεροπλάνο σχεδόν πάντα την παίρνεις πανω μαζίσ ου
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Thesi tremolo bar??
« Απάντηση #13 στις: 27/11/04, 11:18 »
Thanks paidia,

Paw gia skliri ;)

Sxetika me to tremolo... paratirisa oles tis squier kai emg poy eixe to magazi, kai to tremolo toys an arxisies na to sproxneis siga siga tha laskarei kai tha alla3ei termatiki thesi opws sto diko moy....

Opws moy eipe o omiros alla kai o pwlitis sto magazi... einai kati fisiologiko..

:)
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος harris68

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Thesi tremolo bar??
« Απάντηση #14 στις: 21/06/05, 13:07 »
Exo aporia sxetika me to tremolo (ixa kai me to pos tha to topothetiso alla me to sygkekrimeno thema katalava)
Ti rolo pezi? Pote to xrisimopoio kai pote oxi? Metatopizei ti thesi tis gefyras? Kai an nai ti simainei ayto mousika.  ???To pote to xrisimopoio exartate apo to kommati? An kapoios thelei as me diafotisi please. H kithara einai Squier Strat Affinity (tis plakas diladi..).
Zito sygnomi gia tin asxeti erotisi alla tora pira ilektriki kai genika eimai asxetos kai sta xekinimata.
now there's a look in your eyes...like black holes in the sky... shine on you crazy diamond!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Thesi tremolo bar??
« Απάντηση #15 στις: 22/06/05, 17:30 »
Ti rolo pezi?

χαλαρωνει/τεντωνει τις χορδες αλλαζοντας την τονικοτητα τους και κανοντας ετσι διαφορα εφφε.

Pote to xrisimopoio kai pote oxi? To pote to xrisimopoio exartate apo to kommati?

Οποτε θελεις να κανεις εφφε σε καποια/ες νοτα/ες, πχ. παιζοντας καποιο σολο.

Metatopizei ti thesi tis gefyras?

Οχι.

Δοκιμασες να το χρησιμοποιησεις, ή ρωτας πρωτα απο φοβο μη τυχον σπασεις τιποτα;...

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Thesi tremolo bar??
« Απάντηση #16 στις: 03/01/06, 15:31 »
Γεια σας παιδιά-είπα να μη βάλω καινούριο topic-αγόρασα μια Ibanez RG370DX (αριστερή) εδώ και ένα μήνα περίπου και έχω μια απορία σχετικά με το tremolo bar. Στη συγκεκριμένη κιθάρα (δεν ξέρω αν συμβαίνει στις άλλες) το tremolo bar καθώε και η τρύπα όπου μπαίνει δεν έχει βόλτες, δε βιδώνει δηλαδή έτσι ώστε να στέκεται σε ένα σημείο! έτσι το tremolo κρέμεται απλά υποκύπτοντας στο νόμο της βαρύτητας και δεν μου φαίνεται τόσο άνετο. Ο πωλητής μου είπε ότι έτσι τα φτιάχνουν τώρα για να μη χαλάνε εύκολα οι βόλτες και τα λοιπά. Μήπως με έπιασε κότσο και το tremolo είναι της πλάκας; ή είναι εντάξει;
Δεν είμαι και πολύ σχετικός για αυτό δεν ξέρω αν η ερώτησή μου είναι άκυρη!

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Thesi tremolo bar??
« Απάντηση #17 στις: 03/01/06, 16:40 »
den 3erw gia th sygkekrimenh kithara pou les, pantws mia lysh einai ligo bambaki sthn trypa poy bidwnei to tremolo kai tha sai ok...Sth stat mou toulaxiston pou xalarwsan oi boltes ayto ekana kai einai super ok...Kai an den s aresei to vgazeis :)Gia th sygkekrimenh kithara as apanthsei kapoios pou gnwrizei kalytera:)C ya!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος gerosma

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
  • psaxnomai............
    • Προφίλ
Απ: Thesi tremolo bar??
« Απάντηση #18 στις: 18/12/06, 01:02 »
Γεια σας παιδιά-είπα να μη βάλω καινούριο topic-αγόρασα μια Ibanez RG370DX (αριστερή) εδώ και ένα μήνα περίπου και έχω μια απορία σχετικά με το tremolo bar. Στη συγκεκριμένη κιθάρα (δεν ξέρω αν συμβαίνει στις άλλες) το tremolo bar καθώε και η τρύπα όπου μπαίνει δεν έχει βόλτες, δε βιδώνει δηλαδή έτσι ώστε να στέκεται σε ένα σημείο! έτσι το tremolo κρέμεται απλά υποκύπτοντας στο νόμο της βαρύτητας και δεν μου φαίνεται τόσο άνετο. Ο πωλητής μου είπε ότι έτσι τα φτιάχνουν τώρα για να μη χαλάνε εύκολα οι βόλτες και τα λοιπά. Μήπως με έπιασε κότσο και το tremolo είναι της πλάκας; ή είναι εντάξει;
Δεν είμαι και πολύ σχετικός για αυτό δεν ξέρω αν η ερώτησή μου είναι άκυρη!

Αποσυνδεδεμένος gerosma

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
  • psaxnomai............
    • Προφίλ
Απ: Thesi tremolo bar??
« Απάντηση #19 στις: 18/12/06, 01:05 »
NewGuitarMan mia erotisi thelo na kano...  i ibanez i RG379DX leei???

Kai ego skeutomai para poli na tin paro se aristero montelo kai exo apifasisi mesa stin bdomada na pao, aksizei??

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Απ: Thesi tremolo bar??
« Απάντηση #20 στις: 17/01/07, 02:18 »
Εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί η Fender φτιάχνει ακόμα βιδωτά τα τρέμολο και όχι κουμπωτά.

Τα κουμπωτά εκεί που τα αφήνεις εκεί μένουν, δε χαλάνε οι βόλτες και δε χρειάζεται να γυρίζεις γύρω γύρω το τρέμολο bar κάθε φορά που θες να το βάλεις/βγάλεις.

Ένιγουεϊ

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Thesi tremolo bar??
« Απάντηση #21 στις: 02/02/07, 19:38 »
Stratocasteros εμένα πάντως δε νομίζω πως θα με βόλευε το κουμπωτό. Προτιμω να πέφτει μόνο του το τρέμολο παρά να το κατεβάζω εγώ!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
8233 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/06, 17:19
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
12 Απαντήσεις
5534 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/05, 18:16
από CK
Tremolo block

Ξεκίνησε από Jezus Τα καλύτερα...

9 Απαντήσεις
10851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/07, 20:25
από gigantas
24 Απαντήσεις
16584 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/08, 12:19
από hot_sauce (φλουτσ)
28 Απαντήσεις
11253 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/08, 11:05
από Freedom (modeerf)
6 Απαντήσεις
4632 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/08, 17:02
από fenderiarhs
0 Απαντήσεις
1861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/08, 08:31
από jkstigma
3 Απαντήσεις
2615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/08, 18:26
από Johnie Darko
9 Απαντήσεις
4174 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/08, 18:50
από Meolas
21 Απαντήσεις
7513 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/08, 10:56
από teo_gp