Αποστολέας Θέμα: Vibrato σε bended νότα  (Αναγνώστηκε 6775 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος l_y_c_o_s

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • The hunter the thunder The wrath of heavens comin'
    • Προφίλ
    • The Absolute Site
Vibrato σε bended νότα
« στις: 08/12/05, 23:39 »
Καλησπέρα παίδες. Μπορείτε να με βοηθήσετε με οδηγίες για το πώς γίνεται vibrato σε μία νότα στην οποία έχουμε φτάσει με bend; Δηλαδή κάνω το bend και στη συνέχεια θέλω να κάνω vibrato(ενώ έχω σηκωμένη τη χορδή) αλλά δε μπορώ. Thanx!

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Vibrato σε bended νότα
« Απάντηση #1 στις: 08/12/05, 23:50 »
Βασικα αυτο που λες δεν χρειαζεται τοσο τεχνικη οσο δυναμη... αν μπορεις να κανεις vibrato σε κανονικη νοτα τοτε μπορεις να το κανεις και σε σηκωμενη...απλα πρεπει να εχεις περισοτερη δυναμη για να το καταφερεις...θελει εξασκηση και επιμονη...καλη τυχη...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vibrato σε bended νότα
« Απάντηση #2 στις: 09/12/05, 00:00 »
εγώ κάνω το άλλο...
ή "σβήνει" ο ήχος ,σταματάει να ακούγεται εντελώς
ή παίρνω και τη διπλανή χορδή μαζί και κάνω ανεπιθήμητο θόρυβο με το να μου φεύγει και να χτυπάει κάποια γειτονική...
πως διορθώνονται αυτά?
από δύναμη νομίζω είμαι εντάξει αφού χρησιμοποιώ και 9ρες extra light.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Vibrato σε bended νότα
« Απάντηση #3 στις: 09/12/05, 00:37 »
an s pairnei mazi kai allh xordh profanws ayto tha simvainei kai otan kaneis vibrato xwris na exeis kanei bend th xordh...apla e3askhsh thelei...kyriws sto vibrato ypo kanonikes sinthikes kai meta ypo bend synthikes...ontws thelei ligo dynamh...e3askhsh apla...:)Keep on trying...
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Vibrato σε bended νότα
« Απάντηση #4 στις: 09/12/05, 00:42 »
Μάλλον και για σένα είναι θέμα δύναμης jacksona....
Φαντάζομαι πως κατα το bend/vibrato δεν πατας τόσο καλά τη χορδή κάτω...και κόβεται ο ήχος.
Τώρα για το θόρυβο από άλλες χορδές, συνήθως bend κάνεις με όποιο δάκτυλο θες εκτός απο το δείκτη...χωρίς βέβαια αυτό να είναι και απόλυτο...
Αλλά κάνοντας bend με άλλο δάκτυλο πχ με τον παράμεσο μπορείς πρώτον να βοηθήσεις στο bend με το μέσο και τον δείκτη για καλύτερο....κράτημα στις στροφές, ή να ακουμπάς τις άλλες χορδές χωρίς φυσικά να τις πατάς με κάποιο απο τα προηγούμενα δάκτυλα ώστε να μην κάνουν θόρυβο..
Πολλοί πχ κάνουν bend με το παράμεσο ή το μέσο και έχουν το δέικτη σχετικά κάθετα σε όλες τις χορδές ώστε να τις μπουκώνουν.
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Vibrato σε bended νότα
« Απάντηση #5 στις: 09/12/05, 14:06 »
to wraio einai oti vibrato kanoun arketoi kai me to deikth...na s pw thn alitheia kai mena me voleyei kapoies fores...exei gelio alla ontws o deikths mpainei sinthos katw apo tis alles xordes kai ginetai enas xamos an den to prosekseis...pantws nomizw sygkekrimena oti o clapton kanei etsi plhroforiaka...genikotera symfwnw me oti leei o drakoumel...
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος gigantas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vibrato σε bended νότα
« Απάντηση #6 στις: 09/12/05, 15:17 »
Συμφωνω με τους παραπανω,θελει εξασκηση και λιγη δυναμη(οχι οτι το κανω εγω τελεια) :P
αμα θες δες αυτο το μικρο videaki που σου ανεβασα και το δειχνει απο κοντα    http://rapidshare.de/files/8866716/Bend-Vibrato.avi.html

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Vibrato σε bended νότα
« Απάντηση #7 στις: 09/12/05, 18:11 »
to wraio einai oti vibrato kanoun arketoi kai me to deikth...na s pw thn alitheia kai mena me voleyei kapoies fores...exei gelio alla ontws o deikths mpainei sinthos katw apo tis alles xordes kai ginetai enas xamos an den to prosekseis...pantws nomizw sygkekrimena oti o clapton kanei etsi plhroforiaka...genikotera symfwnw me oti leei o drakoumel...

Έτσι παίζεται και το Black Dog από Zeppelin. Για τους κιθαρίστες που έχουν ασχοληθεί με κλασσική, το vibrato είναι το ίδιο εύκολο με οποιοδήποτε δάκτυλο κυρίως λόγω της τοποθέτησης του αριστερού χεριού κάθετα στην ταστιέρα.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

psomas

  • Επισκέπτης
Απ: Vibrato σε bended νότα
« Απάντηση #8 στις: 09/12/05, 18:33 »
το vibrato  εκτός από εξάσκηση, θέλει υπομονή και αρκετό χρόνο...  ;)
στο www.cyberfret.com απ'ότι θυμαμαι υπήρχαν θέματα και videos για διάφορα "είδη" vibrato...

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vibrato σε bended νότα
« Απάντηση #9 στις: 10/12/05, 00:26 »
Μάλλον θα πρέπει να βάζω πιο πολύ δύναμη...
γενικά,ούτε χορδή δεν έχω σπάσει ... ::)
Thanks! :D

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Vibrato σε bended νότα
« Απάντηση #10 στις: 10/12/05, 00:35 »
Δεν χρειαζεται να βαλεις περισοτερη δυναμη...απλα να γυμνασεις τοσο το χερι σου που να το κανει ευκολα...χωρις να ζοριζεται...να κανεις αρκετη εξασκηση σε αυτο το συγκεκριμενο ειδος τεχνικης...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Vibrato σε bended νότα
« Απάντηση #11 στις: 11/12/05, 01:08 »
Exei dikio o D@ve...genikotera tpt den xreiazetai dynamh sthn kithara..thema texnikhs einai ola...sthn arxh kai gia ta mpare nomizame oti eprepe na xeis apisteyth myikh dynamh gia na ta piaseis :( mexri pou katalaves ti ginetai...apla prospathise kathe mera apo ligo kai tha to katafereis...anefera ki egw th "dynamh" parapanw giati sigoura thelei ligh piesh parapanw apo oti ena aplo vibrato...
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Vibrato σε bended νότα
« Απάντηση #12 στις: 19/12/05, 03:20 »
1) Πολύ άνετα και εύκολα με το Tremolo...δεν φτιάχτικε μόνο για Dives...
2) Αν επιμένεις να το κάνεις με τα δάχτυλα θα κάνεις το εξής:
     α) Δεν κάνουμε Bend με δύναμη στα δάχτυλα αλλά στον ΚΑΡΠΟ. Δηλαδή τον περιστρέφουμε. Τα δάχτυλα κρατάνε τη κλίση τους και έχεις περισσότερη δύναμη.
     β) Αγκαλιάζεις τη ταστιέρα. Είναι η μόνη περίπτωση που ΠΡΕΠΕΙ να το κάνεις.
     γ) Βάζεις για υποστήριξη τα απο πίσω δάχτυλα.
     δ) Κάνεις το τρέμολο όπως θές
     ε) Θέλει εξάσκηση αργά και υπομονετικά χωρίς να καταπονείς τον εαυτό σου.

3) Όσον αφορά τον ήχο που κόβεται χορδές που ακούγονται κτλ. Είναι κάτι που θέλει πολύ μα πολυ εξάσκηση και υπομονή.
     Λοιπόν...έχεις στο δεξί σου χέρι 3 δακτυλάκια άχρηστα.....με αυτά μπλοκάρεις τις χορδές κάτω απο αυτή που χτυπάς...εννοείται ότι άν χτυπήσεις τη 2η θα μπλοκάρεις μόνο τη πρώτη.
     Με τον αντίχειρα απο το δεξί μπλοκάρουμε τις απο πάνω(ακομπάμε δηλαδή τον καρπό μας στις χορδές)
     Με τον δείκτη του αριστερού προσπαθούμε να κάνουμε και εκεί μπαρέ όταν κρατάμε μία σταθερή νότα - Ειδικά όταν χρησιμοποιούμε Tremolo Bar. Αυτό δεν είναι πάντα βολικό...αλλά όταν μπορούμε το κάνουμε.
     Επίσης ο σωστός τρόπος παιξίματος στην ηλεκτρική ΔΕΝ είναι όπως της κλασικής. Θέλει τον δείκτη 99% των περιπτώσεων να μπλοκάρει(όχι να πατάει) τις χορδές κάτω απο το τάστο που πατάει...και τα άλλα λυγισμένα. Έτσι γλιτώνεις τουλάχιστον το τρεμόπαιγμα των απο κάτω χορδών.

Όσον αφορά τον φίλο που του κόβεται ο ήχος: Η ακουμπάς καταλάθος με τον καρπό σου, ή έχουν πρόβλημα τα τάστα σου.

Όσον αφορά τη δύναμη...ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΔΥΝΑΜΗ...ΠΟΤΕ...εκτός αν σε μερικά χρόνια θέλετε να κυκλοφορείτε με επικάρπια και να κόψετε τη κιθάρα.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/12/05, 03:32 από Chris2004 »
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: Vibrato σε bended νότα
« Απάντηση #13 στις: 04/01/06, 21:35 »
Xρειάζεται δύναμη, αλλά αυτή που προέρχεται από το γεγονός ότι το χέρι πατάει στους σωστούς "μοχλούς". Όταν κάνουμε σήκωμα προς τα πάνω (ο Malmsteen π.χ. που έχει πάρα πολύ δυνατό και καταπληκτικού ελέγχου vibrato - το οποίο είναι εφάμιλλο/ανώτερο των υπόλοιπων δεξιοτήτων του, κάνει bent προς τα πάνω μόνο τα καντήνια μι και σι, η σολ πάει πάντα προς τα κάτω), ο αντέιχειρας θα πρέπει οπωσδήποτε να κρατάει αντίσταση από πάνω. Όταν κάνουμε bent προς τα κάτω, η βάση του δείκτη είναι στο κάτω
μέρος του λαιμού της κιθάρας και κρατάει κόντρα. Και στις δύο περιπτώσεις είναι καλό να έχει το χέρι μια πιο "blues" θέση στο λαιμό, κατά τη διάρκεια του παιξίματος δηλαδή ελαφρώς κεκλιμμένο με τα δάχτυλα περίπου 10-20 μοίρες γωνία σε σχέση με τα τάστα καθώς παίζουμε και με τον αντίχειρα να εξέχει πάνω από το λαιμό (άλλο η κλασική που θέλει ανοιχτές χορδές και σε αντίθεση με το μιουτάρισμα) για να μπορεί το χέρι να παίρνει έύκολα και άλλη κλίση στο bent.
 
Τρομερά σημαντικό είναι το που πατάνε τα μήλα των δακτύλων τη χορδή. Όχι πολύ μακριά από το μέσο σημείο επαφής, αλλά ανάλογα με το αν το bent γίνεται προς τα πάνω ή προς τα κάτω,  αφήνουμε περισσότερο περιθώριο, διότι τα δάχτυλα γλιστράνε λίγο. Επίσης φέρνουμε τις νότες του δακτυλισμού ενός κομματιού έτσι ώστε το bent να έχει το τρίτο δάχτυλο οδηγό στο τάστο, κατά κανόνα.

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: Vibrato σε bended νότα
« Απάντηση #14 στις: 04/01/06, 21:47 »
     α) Δεν κάνουμε Bend με δύναμη στα δάχτυλα αλλά στον ΚΑΡΠΟ. Δηλαδή τον περιστρέφουμε. Τα δάχτυλα κρατάνε τη κλίση τους και έχεις περισσότερη δύναμη.
     

 
Aυτό είναι το πιο σημαντικό μυστικό, το ότι δεν κουνάμε τα δάχτυλα. Αλλά πρέπει να διευκριστεί ότι για να υπάρχει σταθερότητα και έλεγχος πρέπει να είναι το χέρι αγκαλιασμένο από το λαιμό με τρόπο που η περιστροφή του καρπού να οδηγεί τα δάχτυλα που είναι "κάγκελο" στις θέσεις bent (προς τα πάνω ή προς τα κάτω) που δε σε βγάζουν έξω από το τάστο.
 
Στις τεχνικές αυτές το σημαντικό είναι να έχουμε το αυτί μας ανοιχτό. Μιλάμε για το πώς να παίζουμε με το αυτί, χωρίς καμία καθοδήγηση από τα τάστα. Όταν μιλάμε λοιπόν για εξάσκηση, εννοούμε το να πιάνουμε τους σωστούς τόνους ακριβώς.

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Vibrato σε bended νότα
« Απάντηση #15 στις: 04/01/06, 21:53 »
Το vibrato θέλει practice. Αρχικά αφού έχεις κάνει bend στη νότα, μετά άστην ελαφρά και ξανασήκωσέ την 3 φορές.  Επανέλαβε καμιά 20αριά φορές και μετά από λίγο θα δεις βελτίωση...
« Τελευταία τροποποίηση: 06/01/06, 23:58 από Black Sheep »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
9786 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/03, 18:31
από Θοδωρής
7 Απαντήσεις
5825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/04, 22:36
από ectoraskriti
24 Απαντήσεις
16576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/08, 12:19
από hot_sauce (φλουτσ)
9 Απαντήσεις
9972 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/12, 03:42
από mhts4k0s
True Pitch Vibrato Pedal?

Ξεκίνησε από gers Εφέ

5 Απαντήσεις
2852 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/11, 10:20
από adr1anos
9 Απαντήσεις
5602 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/12, 21:43
από jimaras97
10 Απαντήσεις
5775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/08/13, 13:53
από kopaniamento
5 Απαντήσεις
7418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/14, 14:00
από Spyros Delta
2 Απαντήσεις
14494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/14, 17:50
από roussos
2 Απαντήσεις
10273 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/18, 15:55
από zanxion72