Σελίδες:
  • #1 από Joevaicci στις 29 Jun 2006
  • Ποιος είναι κατά τη γνώμη σας ο καλύτερος πληκτράς των τελευταίων ετών;
  • #2 από penoktonos στις 29 Jun 2006
  •              AWA
     
  • #3 από freemind στις 29 Jun 2006
  • Συγνωμη, αλλα πλατες παιζω κι εγω,ετσι?! Και ειμαι πιο ασχημος απο αυτη, χωρις να φοραω μασκα! :P
    Εξαρταται το ειδος..Υπαρχουν πολλοι εκει εξω..αλλοι συνδυαζουν τη δεξιοτεχνεια με το συναισθημα, αλλοι εχουν μονο δεξιοτεχνεια, αλλοι μονο εξοπλισμο, αλλοι μονο χαρακτηριστικο ηχο, αλλοι μονο συναισθημα και αλλοι ενα ιδιαιτερο στυλ!
    Απο ολους, θα ελεγα με ανεξαρτητη σειρα τον Wright, τον Lord, τον Vangelis, τον Γιοκαρινη, τον Γιοχανσον, τον Jarre ( ναι, θεωρειται πληκτρας ) και ολους τους reggae πληκτραδες!
  • #4 από panos4657 στις 29 Jun 2006
  • Ray Manzarek... αλλα δεν ειναι των τελευταιων ετων
  • #5 από Highway_Star στις 29 Jun 2006
  • Των τελευταίων ετών λίγο δύσκολο,γιατί οι περισσότεροι πληκτράδες είναι παλιοσειρές(ακόμα και ο Rudess έχει 30 χρόνια δισκογραφία). Να πω κι εγώ με την σειρά μου τους:Wright,Wakeman,Emerson,Rudess,Vangelis,Lord και Paich.
  • #6 από KJP στις 29 Jun 2006
  • (ακόμα και ο Rudess έχει 30 χρόνια δισκογραφία)

    25, αν θέλουμε - που θέλουμε - να ακριβολογούμε.
    Πλάκα πλάκα δεν του φαίνεται ότι είναι τόσο "παλιούρας".
  • #7 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 29 Jun 2006
  •    jordan Ruddess με διαφορα...
  • #8 από Symeon στις 29 Jun 2006
  • και εγω θα ελεγα τον ruddess αλλα δεν εχω προσεξει πολλους...η αληθεια ειναι...πληκτραδες παντα...
  • #9 από Korgy στις 29 Jun 2006
  • γιατί δεν με ανέφερε κανεις??? :P :P :P

    επειδή καποιος πληκτράς κατεμε θεωρειται παιχταρας μονο αν πληρεί στους τομείς τεχνικής,ήχου,feeling ,realtime tweak και συννενόησης ::)  θα πω με επιφύλαξη τον Ιορδανάκο τον Ρουντες 
  • #10 από stavros75 στις 29 Jun 2006
  • Magne Furuholmen
  • #11 από spio στις 29 Jun 2006
  • Jordan Ruddess κι εγω.
  • #12 από Joevaicci στις 29 Jun 2006
  • O Derek Sherinian δε σας συγκινεί καθόλου;
  • #13 από blackie στις 29 Jun 2006
  • Vadim Pruzhanov...
  • #14 από Joevaicci στις 29 Jun 2006
  • CALM DOWN, LAD 8)
    Από περιέργεια ρώτησα....

    Ήθελα να μάθω και καναν μουσικό παραπάνω και το ίδιο φαντάζομαι και οι υπόλοιποι που βλέπουν το θέμα...
  • #15 από juggernot breaker* στις 29 Jun 2006
  • πιστευω ο david bryan του bon jovi και ο πληκτρας του malmsteen(ενας απο τους πληκτραδες μαλλον αλλα δεν ξερω το ονομα του) ;D
  • #16 από YmiRLinG στις 29 Jun 2006
  • Το θεμα στον καδο... αλλα για να απαντησω... Derek
  • #17 από Panos1984 στις 29 Jun 2006
  • Chick Corea
  • #18 από Arg0 στις 29 Jun 2006
  • Δεν ειναι ιδιαιτερα active τα τελευταια ετη, αλλα δεν μπορω να μην τον αναφερω. Ο λογος για τον Ken Hensley.

  • #19 από ερεβος στις 29 Jun 2006
  • Per Wiberg (Spiritual Beggars-Opeth)
  • #20 από Joevaicci στις 29 Jun 2006
  • πιστευω ο david bryan του bon jovi και ο πληκτρας του malmsteen(ενας απο τους πληκτραδες μαλλον αλλα δεν ξερω το ονομα του) ;D

    Λες ή τον Jocke Svalberg ή τον Mats Olausson...
  • #21 από KJP στις 29 Jun 2006
  • πιστευω ο david bryan του bon jovi και ο πληκτρας του malmsteen(ενας απο τους πληκτραδες μαλλον αλλα δεν ξερω το ονομα του) ;D

    Λες ή τον Jocke Svalberg ή τον Mats Olausson...

    Πλήκτρα και Malmsteen για εμένα σημαίνει Jens Johansson. 8)
    Δεν το έχω επιβεβαιώσει ο ίδιος, αλλά πολλές πηγές λένε ότι είναι ο μοναδικός μουσικός στον οποίον επέτρεψε ο Malmsteen να ηχογραφήσει solo σε studio album του. Προσωπικά τον γουστάρω πολύ, κυρίως στα πιο πειραματικά fusion project του με τον αδερφό του Anders, ή με τον Jonas Hellborg, τον Allan Holdsworth κλπ.
  • #22 από *mustaine* στις 30 Jun 2006
  • Tuomas Holopainen-Nightwish
  • #23 από d3vilsoul στις 02 Jul 2006
  • Rick Wakeman, Lord, Wright, Ray Manzarek, Ken hensley , Rudess
  • #24 από Steel Caste στις 03 Jul 2006
  • με συγχωρείτε αλλα...John Lord με διαφορά...Ο ήχος του, το στύλ του, το παίξιμό του...Hard Rock!!!

    Βέβαια απίστευτος αν και αρκετά διαφορετικό στύλ, ο Gregg Giuffria των House of Lords (Φοβερή Μελωδική Hard Rock μπάντα, για όσους δεν είχαν την τύχει να ακούσουν...)
  • #25 από mtgr στις 09 Jul 2006
  • Αν και έχω σε μεγάλη εκτιμηση τους πληκτραδες των Dream Theater , Pink Floyd , Deep Purple, Ozric Tentacles στο ψηλότερο σκάλι βάζω τον Jimmy Smith  8)
Σελίδες: