Σελίδες:
  • #1 από Son of the sun στις 02 Jul 2006
  • Δεν ξερω αν εχει ξαναμπει αλλα εγω που κοιταξα δεν ειδα τετοιο θεμα και μιας και υπαρχουν θεματα για το ποιος ειναι ο καλυτερος πληκτρας και κιθαριστας ειπα να βαλω και ενα για τον καλυτερο μπασιστα...Οποτε ποιος πιστευετε οτι ειναι ο καλυτερος μπασιστας?Εγω παντως πιστευω πως ειναι ο Myung απο Dream Theater...
  • #2 από KJP στις 02 Jul 2006
  • Myung είναι η σωστή γραφή του και προφέρεται "Μάιουνγκ".

    Δεν είναι δυνατόν να πω μονάχα ένα όνομα, αλλά αν μου έβαζαν το πιστόλι στον κρόταφο, ίσως έλεγα τον Jonas Hellborg, όχι μόνο για την τρομερή τεχνική του και το απίστευτο groove του, αλλά και για το γεγονός ότι είναι ένας μουσικός εκπληκτικά προοδευτικός και "χωμένος" μέσα σε πάρα πολλά είδη. Μπορεί να παίξει και κατέχει σε βάθος fusion/jazz, μουσική Μέσης Ανατολής, Ινδίας, κλασσική, avant-garde και πάει λέγοντας.

    Εκτός από αυτόν, θαυμάζω τον Anthony Jackson που ήταν ο πρώτος που έπαιξε με εξάχορδο, τον Larry Graham που είναι ο εφευρέτης του slapping, αλλά και άλλους γίγαντες, όπως John Patitucci, Jeff Berlin, Adam Nitti, Carles Benavent, Jaco Pastorius, Gary Willis, Victor Wooten (που στα πέντε του βγήκε σε περιοδεία με τους αδερφούς του σαν support στον Curtis Mayfield!!!), τον Marcus Miller για τον απίθανο ήχο του και πάει λέγοντας... μπορώ να γράφω μέχρι αύριο. ;D
  • #3 από Son of the sun στις 02 Jul 2006
  • To διορθωσα... :) :) :)
  • #4 από KJP στις 02 Jul 2006
  • Ωραίος!

    Να προσθέσω επίσης τον Brian Bromberg που είναι ο μοναδικός που ξέρω που μπορεί και παίζει σε επίπεδο βιρτουόζου τόσα είδη μπάσου. Παίζει έντατσο ηλεκτρικό, άταστο ηλεκτρικό, πίκολο ηλεκτρικό, panning ηλεκτρικό (ένας μαγνήτης για κάθε χορδή), panning πίκολο, nylon string πίκολο, πίκολο synthesizer μπάσο, ακουστικό μπάσο και κοντραμπάσο. Να σημειώσω ότι ο ήχος του κοντραμπάσου του είναι ο καλύτερος που έχω ακούσει.
  • #5 από panos4657 στις 02 Jul 2006
  • Billy Seehan
  • #6 από YmiRLinG στις 02 Jul 2006
  • Tim Commerford-Rage against the machine
    Flea- Red Hot chilli peppers

    Και πολοι που δεν θυμαμαι ονοματα τωρα. Ειδικα ενας μαυρουλης πολυ καλος αλλα εχω κολλησει γμτ.... Οταν θα παω σπιτι θα πω ποιος αλλα τωρα δεν θυμαμαι ονομα.... Ειχε ερθει και για συναυλια καποτε...
  • #7 από juggernot breaker* στις 02 Jul 2006
  • ο μπασιστας των skid row!!!κορυφη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • #8 από blackie στις 02 Jul 2006
  • Markus Grosskopf...\

    Kαπου το εχω ξαναγραψει αυτο... ::) ::)
  • #9 από stavros75 στις 02 Jul 2006
  • μπασιστες πατηστε εδω να σας φυγει η μαγκια
  • #10 από Steel Caste στις 02 Jul 2006
  • Επιδή δεν είμαι μπασίστας, δεν μπορώ να σου αιτιολογήσω ακριβώς ποιος είναι ο καλυτερος. μπορώ όμως να σου πω ποιοι μου αρέσουν περισσοτερο να τους ακούω.....Billy seehan (Mr Big-Steve Vai) marcel Jacob (Talisman-Malmsteen-Europe). Εννοείται πως για κάτι πιο ψαγμένω μ'αρεσουν πολυ οι "πατέρες" Pastorius, Victor Wooten αλλα και ο φοβερός Γιώτης Κερτσόγλου.....(Ας με συγχωρέσεται για τα ορθογραφικά λάθη στα ονόματα.... :-[)
  • #11 από Ax_Wield στις 03 Jul 2006
  • Λοιπόν έχουμε και λέμε...

    Cliff Burton (Metallica)
    Steve Di Giorgio (Death, Testament, Sadus κ.τ.λ.)
    Shawn Malone (Cynic, Gordian Knot)
    Roger Patterson (Atheist)
    Tony Choy (Atheist, Pestilence)

    Φυσικά μη ξεχνάμε οτι στη jazz-fusion υπάρχουν μπασίστες τεραστίου βεληνεκούς αλλά επειδή δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα (κακώς βέβαια) δε μπορώ να αναφέρω συγκεκριμένα ονόματα...θα ήθελα φυσικά να αναφέρω και το Γιώτη Κιουρτσόγλου που τον θεωρώ κορυφαίο μπασίστα...

  • #12 από Ntinos sb στις 03 Jul 2006
  • είμαι ένας 16χρονος μπασίστας απο "τα Σερρας".Κατα τη γνώμη μου δεν υπάρχει καλύτερος μπασίστας κα ούτε ποτέ θα υπάρξει! όμως μπορεί να θεωρηθεί καλύτερος αυτός που συνδιάζει μουσικότητα κι όλες τις τεχνικές καλά στο όργανό του, αυτός που δε θα σταματήσει να μελετάει ποτε γιατί η μελέτη της μουσικήσ δεν έχει τέλος. Παρόλα αυτά υπάρχουν κάποιοι που μ'αφηνουν έκπληκτο!!!

    Jaco Pastorius, Stanley Clark, Victor Wooten, Billy Seehan, Patittuci!!!
    Επίσης πολυ καλοί είναι οι Rocco Prestia, Marcel Jacob, Dave Larue, Steve Bailey, Anthony Jackson, Tom Kennedy (φοβερή ταχύτητα στα δάχτυλα) και φυσικά ο δικός μας Γιωτης....

    Υ.Γ. Χαιρετισμούς στον συμμαθητή μου KJP με τον οποίο έχουμε τον ίδιο δάσκαλο Κώστα Δομενικιότη τον οποίο σεβομαστε και θαυμάζουμε (!!!!), όπως και στον τραγουδιστή της μπάντας μου Steel Caste....
  • #13 από KJP στις 03 Jul 2006
  • είμαι ένας 16χρονος μπασίστας απο "τα Σερρας".Κατα τη γνώμη μου δεν υπάρχει καλύτερος μπασίστας κα ούτε ποτέ θα υπάρξει! όμως μπορεί να θεωρηθεί καλύτερος αυτός που συνδιάζει μουσικότητα κι όλες τις τεχνικές καλά στο όργανό του, αυτός που δε θα σταματήσει να μελετάει ποτε γιατί η μελέτη της μουσικήσ δεν έχει τέλος. Παρόλα αυτά υπάρχουν κάποιοι που μ'αφηνουν έκπληκτο!!!

    Jaco Pastorius, Stanley Clark, Victor Wooten, Billy Seehan, Patittuci!!!
    Επίσης πολυ καλοί είναι οι Rocco Prestia, Marcel Jacob, Dave Larue, Steve Bailey, Anthony Jackson, Tom Kennedy (φοβερή ταχύτητα στα δάχτυλα) και φυσικά ο δικός μας Γιωτης....

    Υ.Γ. Χαιρετισμούς στον συμμαθητή μου KJP με τον οποίο έχουμε τον ίδιο δάσκαλο Κώστα Δομενικιότη τον οποίο σεβομαστε και θαυμάζουμε (!!!!), όπως και στον τραγουδιστή της μπάντας μου Steel Caste....

    Γεια σου παιχταρά! 8)

    Εννοείται πως δεν υπάρχει αντικειμενικά καλύτερος, απλώς κάποιους τους θαυμάζουμε λίγο περισσότερο, ή μας αρέσει περισσότερο το ύφος τους, ή η μουσική τους.

    Ο Rocco Prestia όντως φοβερός, δεν πρέπει να λείπει από καμμία λίστα! Από τους τεράστιους masters στο groove. Και παίζει μόνο με δύο δάχτυλα στην ταστιέρα! :o
    Τον Stanley Clarke ποιος θα με μαστιγώσει που τον ξέχασα;

    Και φυσικά, ο δάσκαλος Δομενικιώτης είναι ο ήρωάς μας.

    Ο Tom Kennedy μού έκανε πολύ μεγάλη ζημιά όταν τον είδα με την μπάντα του Weckl. Τέτοια ταχύτητα, ακρίβεια και καθαρότητα... ειλικρινά δεν ξέρω με τι θυσίες μπορεί κάποιος να φτάσει σε τέτοια δυσθεώρητα ύψη.
  • #14 από delos999 στις 06 Jul 2006
  • #15 από YmiRLinG στις 06 Jul 2006
  • Flea- Red Hot chilli peppers
    καλος ειναι...
    Ειναι καλος εχει τεχνικη καταρτησει εχει ιδεες καλες και πανω απο ολα καραγουσταρει
  • #16 από mydyingbride στις 06 Jul 2006
  • Μαρτιν μεντεζ(οπεθ)
    Οχι ο καλητερος(δεν ξερω ???) αλλα ο αγαπημενος μου σταντε... ;D
  • #17 από Τρελομπλεδίτσα στις 08 Jul 2006
  • Επιδή δεν είμαι μπασίστας, δεν μπορώ να σου αιτιολογήσω ακριβώς ποιος είναι ο καλυτερος. μπορώ όμως να σου πω ποιοι μου αρέσουν περισσοτερο να τους ακούω.....Billy seehan (Mr Big-Steve Vai) marcel Jacob (Talisman-Malmsteen-Europe). Εννοείται πως για κάτι πιο ψαγμένω μ'αρεσουν πολυ οι "πατέρες" Pastorius, Victor Wooten αλλα και ο φοβερός Γιώτης Κερτσόγλου.....(Ας με συγχωρέσεται για τα ορθογραφικά λάθη στα ονόματα.... :-[)

    Κιουρτσόγλου, όχι Κερτσόγλου.
  • #18 από VampireLestrat στις 08 Jul 2006
  • Ο μπασίστας του συγκροτήματός μου,ο νικόλας...Έχει μια εκνευριστική άνεση όταν παίζει.......
  • #19 από spio στις 09 Jul 2006
  • Flea και Steve Haris .
  • #20 από g@rvin στις 11 Jul 2006
  • μετα από αυτό http://www.youtube.com/results?search=victor+wooten&search_type=search_videos
    δεν πιστεύω ότι υπάρχουν αμφιβολίες
  • #21 από EPALLE στις 12 Jul 2006
  • jaco
    miller
    stu hamm
    victor wooten
    flea
    patitutsi
  • #22 από YmiRLinG στις 12 Jul 2006
  • Ναι αυτος που δεν θυμομουν ηταν ο victor wooten. Εχω πολλα videos του αμα θελετε να σας ανεβασω κατι σολα. Πολυ καλος ειναι και ο Κhan Martinie των mudvayne
  • #23 από mr.bassman στις 16 Aug 2006
  • παιδιά συμφωνώ με τον ax_wield,steve di giorgio 4ever!το παληκάρι είναι θρύλος κ εξάλλου παίζει άταστο!!!!!
  • #24 από George_JimMorrison στις 19 Aug 2006
  • ο μπασιστας των skid row!!!κορυφη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Οπως επισης και ο Sid Vicious των Sex Pistols...... ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
  • #25 από Σταυροφόρος στις 19 Aug 2006
  • Ο αγαπημένος μου μπασίστας είναι ο Billy Sheehan και μου άρεσε πολύ στο μπάσο και ο Roger Waters.
Σελίδες: