Σελίδες:
  • #26 από BigBabol στις 20 Aug 2006
  • chris squire απο τους YES
  • #27 από panos4657 στις 20 Aug 2006
  • Flea, Trujilo... αυτους γουσταρω εγω... τωρα, καλυτερος μπασιστας... υπαρχει;
  • #28 από HammettAKOS στις 23 Aug 2006
  • Cliff Burton για την τεχνικη και την εφευρετικοτητα του,Steve Harris για τις κομματαρες που εχει γραψει....
    Και Robert Trujillo γιατι ειναι ενα απιστευτο πιθικι που παιζει καταπληκτικα....
  • #29 από gkirle στις 24 Aug 2006
  • steve harris-iron maiden
  • #30 από Alex Flouros στις 24 Aug 2006
  • Προσωπικα μου αρεσει πολυ ο Victor Wooten..
    Παιδια χωρις παρεξηγηση αλλα ψαχτε το λιγακι το θεμα...
    Ειναι απλα "καπως" να βλεπω τα ιδια και τα ιδια ονοματα 20 χρονια τωρα...
    Δεν σημαινει πως αν γνωριζετε 3-5 μπασιστες,θα ειναι και η καλυτεροι..
    Υπαρχουν μυριοι,λιγοτερο γνωστοι μουσικοι εκει εξω που εκμηδενιζουν τους "γνωστους"..
    Χωρις παρεξηγηση παντα...
    Alex
  • #31 από inthewoods στις 25 Aug 2006
  • Προσωπικα μου αρεσει πολυ ο Victor Wooten..
    Παιδια χωρις παρεξηγηση αλλα ψαχτε το λιγακι το θεμα...
    Ειναι απλα "καπως" να βλεπω τα ιδια και τα ιδια ονοματα 20 χρονια τωρα...
    Δεν σημαινει πως αν γνωριζετε 3-5 μπασιστες,θα ειναι και η καλυτεροι..
    Υπαρχουν μυριοι,λιγοτερο γνωστοι μουσικοι εκει εξω που εκμηδενιζουν τους "γνωστους"..
    Χωρις παρεξηγηση παντα...
    Alex

    Ασε ρε ο ελληνας μεταλλας εχει ως διαχρονικες αξιες τον burton και τον harris.Καλα καμια φορα πεταει και τον lemmy να δειξει τις γνωσεις του και ειμαστε μια χαρα.
  • #32 από BigBabol στις 25 Aug 2006
  • το οτι καποιο bassistes παιζουν σε μεγαλα συγκροτηματα δεν σημαινει πως ειναι τελειοι.....εξαιρεσεις υπαρχουν (βλεπε burton) . Ο harris κατανταει επαναλαμβανομενος και ο trujilio ειναι ενα πιθηκι ;D ;D ;D Υπαρχουν bassistes που ξεσκιζουν ολους τους celebrties  παικτες οπως john paul jones , chris squire κλπ

    χωρις παρεξηγηση για να μη φαω ξυλο ;D ;D ;D
  • #33 από Shu_Ji στις 25 Aug 2006
  • Καταρχην δηλωνω ασχετη γτ δεν εχω τρομερη παιδεια οσον αφορα το μπασο, οποτε επιλεγω απο εγχωριους τον εξαιρετικο Γιωτη Κιουρτσογλου μακραν κορυφαιο!
    Δυο εξαιρετικοι κοντραμπασιστες ειναι βεβαιως ο Fergus Carry και ο θανασης Σοφρας!
  • #34 από Satyr στις 25 Aug 2006
  • Justin Chancellor με διαφορά
  • #35 από YmiRLinG στις 25 Aug 2006
  • Παιδια μη λεμε οτι θελουμε για τον Harris. Κατ αρχας ο ιδιος εχει δηλωσει στο bass guitar οτι θεωρει τα σολο μπασσο βαρετα και πλεον αχρηστα και πιστευει οτι το μονο που πρεπει να κανει το μπασσο ειναι να κραταει μετρονομο. Δν εχει μεγαλη τεχνικη καταρτηση το παραδεχεται και ο ιδιος και φαινεται αλλωστε απο τα τραγουδια του αλλα εχει πολυ δυνατο και σταθερο χερι. Τωρα δεν μπορεις να πεις αν ειναι καλος ενας μπασσιστας η οχι απο τα τραγουδια που εχει γραψει. Τελος δεν ειδα κανεναν να αναφερει τον Entwistle των αξεπεραστων the who
  • #36 από lukather στις 25 Aug 2006
  • Παιδια αυτόν που έχω να προτείνω είναι ο αφανής ήρωας των Pain Of Salvation Kristoffer Gildenlow. Ο τύπος είναι απλά απίστευτος, κρίμα μεγάλο που έφυγε από τη μπάντα.

    Με την ευκαιρία, στο δίσκο της μπάντας μου (Implosion) είναι καλεσμένος και παίζει ένα απίστευτο σόλο μπάσου!
  • #37 από Kiratzoharris στις 25 Aug 2006
  • Εγω δεν ειμαι καθολου ειδικος στο θεμα αλλα θα πω τον eddie jackson μονο και μονο επειδη σε καποια τραγουδια μπορεις και ξεχοριζεις το μπασο του.Λες και δεν ειναι απλα ενα ρυθμικο οργανο αλλα παιζει ρολο και στο στυλιζαρισμα του κομματιου.Πολυ ωραιος.
  • #38 από drummer_boy στις 28 Aug 2006
  • John Myung - Dream Theater! :) :)

    Παρ' όλα αυτά πιστεύω πως πάντα υπάρχει κάποιος καλύτερος που απλά δεν είναι διάσημος! :
  • #39 από roxy στις 29 Aug 2006
  • asxeto auto pou tha rwtiso twra einai alithia oti oi iced earth psaxnoun gia kenourgio mpasista???
  • #40 από blackie στις 29 Aug 2006
  • asxeto auto pou tha rwtiso twra einai alithia oti oi iced earth psaxnoun gia kenourgio mpasista???

    ναι...
  • #41 από sakamutra στις 29 Aug 2006
  • einai poli diskolo na peis poios einai o kaliteros mpasistas.....to mono pou mporeis na peis einai poios apo tous gnostous mpasistes einai o pio texnikos...dn mporeis na aksiologiseis poios einai pio kalos sunthetis toso eukola....gia mena oi pio kaloi texnika mpasistas einai o victor wooten,o giotis kiourtzoglou,o adam nitty,o myung kai sigoura o kristoffer gildenlow :D :) ;D...alla kai pali einai polu duskolo na peis...
  • #42 από YmiRLinG στις 29 Aug 2006
  • asxeto auto pou tha rwtiso twra einai alithia oti oi iced earth psaxnoun gia kenourgio mpasista???

    ναι...
    Ναι εσυ το ξερεις σιγουρα εχεις τις πηγες (τον υποφαινομενο :P)
  • #43 από GarvinFromBlackout στις 29 Aug 2006
  • από έλληνες ο Γιώργος Φακανάς είναι ο καλύτερος μπασίστας. Είναι ο νονός του drummer μας!!!

  • #44 από Remember Lizzy στις 29 Aug 2006
  • Neil Murray για τις αξεπέραστες μπασογραμμές του στους δίσκους της πρώιμης εποχής των Whitesnake (1978-1984)... Ο τύπος είναι ό,τι πρέπει για μελέτη...Ζωγραφίζει...
  • #45 από panos4657 στις 30 Aug 2006
  • jaco pastorius.... ;)


    σχετικα με τον trujilo...ζητησαμε να τον σχολιασετε ως μπασιστα και οχι τα εξωτερικα του χαρακτηριστικα...
    αηδια καταντησαμε...
  • #46 από GarvinFromBlackout στις 30 Aug 2006
  • jaco pastorius.... ;)



    re g**wto oi kalyteroi pe8ainoun me ton pio asximo tropo...to ksereis oti ton skotose sto ksilo enas bravos.. :'(
  • #47 από YmiRLinG στις 30 Aug 2006
  • jaco pastorius.... ;)



    re g**wto oi kalyteroi pe8ainoun me ton pio asximo tropo...to ksereis oti ton skotose sto ksilo enas bravos.. :'(

    Ε???
  • #48 από GarvinFromBlackout στις 30 Aug 2006
  • jaco pastorius.... ;)



    re g**wto oi kalyteroi pe8ainoun me ton pio asximo tropo...to ksereis oti ton skotose sto ksilo enas bravos.. :'(

    Ε???

    ali8eia re..ixe provlima alkoolismou kai eperne kai farmaka kata tis kata8lipsis kai eixe paei se ena bar kai ta eixe kanei ola liba kai ton pire enas bravos kai ton xtypise mexri 8anatou.Pou na iksere o m***kas...
  • #49 από om στις 30 Aug 2006
  • Εγω παντως ποτε δεν καταφερα να ακουσω το Live in the heart of the city απο Whitesnake και αυτο επειδη ο τυπος που παιζει ειναι τερας!!!!!!! Μιλαμε δεν ξερει τι παιζει!!!!! Επειδη λοιπον δεν θελω να τα παρατησω ολα και να γινω αγροτης..........
  • #50 από Flame maple στις 16 Dec 2006
  • Οι John Patitucci, Jaco Pastorius, Victor Wooten,  Marcus Miller, Billy Dickens είναι κλασσικές αξίες. Μου αρέσουν και οι Έλληνες Γ. Ζηκογιάννης και ο Φακανάς. Επίσης άκουσα ένα Τούρκο, του οποίου το όνομα δε συγκράτησα, και πραγματικά ο τύπος ...έσπερνε!! Keep on groovin...
Σελίδες: