Αποστολέας Θέμα: Πως θα μαλακώσει κι άλλο η κιθάρα μου....  (Αναγνώστηκε 12107 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Govanmaniac

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ένα από τα σημαντικότερα ζητήματα για μένα στο playbility μιας κιθάρας είναι το πόσο μαλακιά είναι. Bends χωρίς ιδιαίτερη δύναμη και ελάχιστη κούραση από το όργανο...

Τελικά είναι ψευδαίσθηση η μαλακότητα της κιθάρας που επηρρεάζεται πχ και από την ψυχολογία μας ή όντως υπάρχουν αντικειμενικοί παράγοντες που την επηρρεάζουν? (Αναφέρομαι σε στάνταρ Μι κούρδισμα και 9ρι σετ χορδών).

Φίλοι κιθαρίστες, θα ήθελα συμβουλές για παράγοντες που θα κάνουν την κιθάρα μου ακόμη πιο μαλακιά (να ξεκαθαρίσω ότι δεν είναι σκληρή... Αλλά γμτ.... θέλω να μαλακώσει λίγο ακόμα, παίζω κλάσσεις καλύτερα με μαλακό όργανο...). Έχω μια custom από τον Τζίμη (Rock Stuff Χαρ. Τρικούπη) με alder σώμα και low pro edge2 τρέμολο....Δεν το συζητώ, από ταστιέρα και ήχο το όργανο είναι κορυφή

Άν έβαζα πιο μαλακά ελατήρια στο τρέμολο θα βοηθούσε? Please, περιμένω συμβουλές που θα κάνουν την κιθάρα μου όπως την ονειρεύομαι... μαλακιά σαν βούτυρο...

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Πως θα μαλακώσει κι άλλο η κιθάρα μου....
« Απάντηση #1 στις: 01/04/08, 16:03 »
Μ ετο χορδές παίζεις φίλε μου;; Τη σετάρεις μόνος σου ή σε μάστορα;;

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Πως θα μαλακώσει κι άλλο η κιθάρα μου....
« Απάντηση #2 στις: 01/04/08, 16:08 »
 Με τι χορδές παίζεις? Αν αλλάξεις σε πιο λεπτές θα μαλακώσει η κιθάρα αλλά θα χάσει σε ήχο... Όσον αφορά στα ελατήρια του vibrato καλό είναι να μην τα πειράξεις όσο δουλεύουν σωστά. Επίσης θα βοηθούσε ένα καλό setup :)
« Τελευταία τροποποίηση: 10/06/08, 09:36 από teo.gp »
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος Govanmaniac

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως θα μαλακώσει κι άλλο η κιθάρα μου....
« Απάντηση #3 στις: 01/04/08, 16:14 »
όπως έγραψα και πιο πριν παίζω με 9αρες DR κατά προτίμηση ή GHS. Το μπράτσο είναι ένα κλασσικό U style, ούτε παχύ ούτε υπερβολικά λεπτό.. Λέτε να βοηθούσε ένα πιο λεπτό μανίκι? Δεν μπορώ να καταλάβω πως θα μαλ**ωνε το όργανο περισσότερο, τα μόνα που σκέφτομαι και εγώ είναι ή τα ελατήρια ή 8αρι σετ χορδών που μάλλον θα κάνει κακό στον ήχο...

Αποσυνδεδεμένος Σταυροφόρος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 483
  • Φύλο: Άντρας
  • Fox-2 kill...
    • Προφίλ
    • Ο προσωπικός μου χώρος :p
Απ: Πως θα μαλακώσει κι άλλο η κιθάρα μου....
« Απάντηση #4 στις: 01/04/08, 16:26 »
Βάλε καθαριστικό χορδών κάθε τόσο (ανάλογα με τη χρήση), καθαρίζει τον ήχο, βοηθάει τα δάχτυλα να γλιστράνε καλύτερα και παίζεις πιο άνετα.
Και φυσικά γυμναστική και ασκήσεις για τα δάχτυλα.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Govanmaniac

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως θα μαλακώσει κι άλλο η κιθάρα μου....
« Απάντηση #5 στις: 01/04/08, 16:44 »
Φίλε σταυροφόρε, δεν έχω πρόβλημα με το γλύστριμα των δακτύλων! Για την τάση των χορδών μιλάμε και για την αίσθηση σκληρότητας που βγάζει η κιθάρα... Όσο για ασκήσεις πίστεψέ με κάνω καθημερινά (εδώ και 20 χρόνια...).
Αυτό που θέλω να παίξω, το παίζω και αυτή τη στιγμή... Το θέμα είναι γιατί να μην το κάνω με την μισή δύναμη στα χέρια άρα με την μισή κούραση..... (Φαντάσου 2 τονα bends αλά Petrucci ή Gilmour σε σκληρή και σε μαλακή κιθάρα... Μεγάλη διαφορά κι ας ακουστούν ολόιδια....).

Μιλάω για bends και όχι για vibrato που χρησιμοποιώ πολύ ή arpegios ή tapping. Στα bends κυρίως φαίνεται η σκληρότητα...).

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Πως θα μαλακώσει κι άλλο η κιθάρα μου....
« Απάντηση #6 στις: 01/04/08, 16:50 »
Εγω στη θεση σου θα εβαζα πιο λεπτες χορδες (008)αλλα οχι ολες, μονο τις 3 λεπτες. Αρκετοι σταρς εκαναν μιξεις με διαφορετικα μεγεθη, πχ ο Χεντριξ.Δοκιμασε το παντως.Η GHS εχει πολλους συνδυασμους στις χορδες που πουλαει ριξε 1 ματι στο λινκ.Επισης μπορεις να παρεις χυμα χορδες (πχ μονο τις 3 που ανεφερα) & να κανεις τη δοκιμη σου.

http://www.ghsstrings.com/

Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πως θα μαλακώσει κι άλλο η κιθάρα μου....
« Απάντηση #7 στις: 01/04/08, 19:30 »
Αν το τρέμολο είναι floating (αιωρούμενο, καλά το λέω; ) τότε η χορδή πρέπει να σηκωθεί περισσότερο από ότι στο σταθερό τρέμολο, για τον ίδιο τόνο.
Μήπως σε βολεύει το ένα αντί για το άλλο;

Επίσης, το χαμήλωμα των χορδών "μαλακώνει" την κιθάρα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πως θα μαλακώσει κι άλλο η κιθάρα μου....
« Απάντηση #8 στις: 01/04/08, 21:30 »
Έχω μια custom από τον Τζίμη (Rock Stuff Χαρ. Τρικούπη) με alder σώμα και low pro edge2 τρέμολο....

Είμαι ο μόνος που το πρόσεξε?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως θα μαλακώσει κι άλλο η κιθάρα μου....
« Απάντηση #9 στις: 02/04/08, 14:15 »
Αν το τρέμολο είναι floating (αιωρούμενο, καλά το λέω; ) τότε η χορδή πρέπει να σηκωθεί περισσότερο από ότι στο σταθερό τρέμολο, για τον ίδιο τόνο.

Πολυ σωστο αυτο, και γινεται γιατι τραβοντας την χορδη, ταυτοχρονα τραβιεται και το τρεμολο προς τα σενα.

Επισης, απο προσωπικη εμπειρια, σου προτεινω να δοκιμασεις ελιξιρ χορδες, γιατι για μενα δεν τιθεται θεμα συγκρισης με ghs που ειπες οτι εχεις, σε θεμα playability και μαλακοτητας...

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Πως θα μαλακώσει κι άλλο η κιθάρα μου....
« Απάντηση #10 στις: 02/04/08, 14:22 »
Τι μπρατσο εχεις δε μας ειπες...
Μaple η rosewood... ???
Ως ξυλο το rosewood ειναι πολυ πιο "μαλακο" απο το maple...
« Τελευταία τροποποίηση: 02/04/08, 14:24 από blackie »

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Πως θα μαλακώσει κι άλλο η κιθάρα μου....
« Απάντηση #11 στις: 02/04/08, 14:34 »
Προσωπικά, πέρασα από D' Addario σε Vinci nickel χορδές, κ πραγματικά είδα τεράστια διαφορά στην αίσθηση των χορδών.
Γενικά, οι DR-D' Addario-Blue Steel-GHS είναι σκληρές χορδές (άρα ασκούν κ μεγαλύτερη τάση στη γέφυρα) κ ίσως αυτό σου προκαλεί το πρόβλημα.

Τα ελατήρια καθορίζουν το tension, κ πιθανώς να επηρεάζουν τη σκληρότητα του τρέμολο όμως, κ όχι τόσο των χορδών (σαν αίσθηση).

Συνεπώς, σου προτείνω να δοκιμάσεις διάφορα σετ χορδών, κ ύστερα να κοιτάξεις να περάσεις σε αλλαγή ελατηρίων.

(Έχω μια Ibanez RG550 με Lo-pro edge τρέμολο, κ χρησιμοποιώ Vinci 9άρες καντίνια, 10άρες μπάσα με 3 μανίσια ελατήρια)
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πως θα μαλακώσει κι άλλο η κιθάρα μου....
« Απάντηση #12 στις: 02/04/08, 14:39 »
Παράθεση
Πως θα μαλακώσει κι άλλο η κιθάρα μου...
Δοκίμασες να την βουτήξεις σε ζεστό νερό; :D

Πέρα από την πλάκα τώρα.. Έχω δει video κιθαριστών όπου το bend τους είναι απίστευτο.. Κάνουν bend στη δεύτερη και φτάνουν στην έκτη για πλάκα.. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι οι συγκεκριμένοι κιθαρίστες έχουν και γερά δάχτυλα.. Επομένως υποθέτω ότι είναι θέμα εξάσκησης και "γυμναστικής" δαχτύλων.. Δυστυχώς το να παίζεις πολλά χρόνια δεν σου εξασφαλίζει ότι θα έχεις δυνατά δάχτυλα.. Μπορεί να σου αρέσει να παίζεις μαλακά οπότε δεν γυμνάζεις τα δάχτυλα για "δύναμη" αλλά για "τεχνική".. Υπάρχουν διάφοροι μέθοδοι να δυναμώσεις κάποιος τα δάχτυλα του.. Προσωπικά δεν είναι κάτι που με απασχολεί, αν και θα ήθελα και εγώ να κάνω εύκολα διτονο bend..

Όσο για τις χορδές και τα gauges, πιστεύω ότι οι λεπτές χορδές βοηθάνε στο bending, αλλά όσο πιο λεπτές τόσο και πιο εύθραυστες.. Δεν νομίζω κάποιος να αρέσκεται να αλλάζει χορδές κάθε εβδομάδα, ακόμα και αν τον διευκολύνουν στα bends.. Οπότε τείνω να πιστέψω ότι το καλύτερο είναι η εκγύμναση των δαχτύλων..

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως θα μαλακώσει κι άλλο η κιθάρα μου....
« Απάντηση #13 στις: 03/04/08, 14:27 »
εγω απ την αλλη πιστευω οτι δεν ειναι θεμα χορδων, ουτε και action.. οταν βρισκω το tension της κιθαρας μου σκληρο-ακαμπτο δοκιμαζω να μεγαλωσω λιγο τη καμπυλοτητα του μανικιου απ το trussrod δλδ σφιγγοντας λιγο τη βεργα.
βεβαια οπως πολυ σωστα ειπες πολλες φορες το feeling της κιθαρας εχει να κανει με σκαλωμα που τρωμε παρα με τη ρεαλιστικη κατασταση της.
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Πως θα μαλακώσει κι άλλο η κιθάρα μου....
« Απάντηση #14 στις: 03/04/08, 14:53 »
Αρκετοι διασημοι παλιοι ροκερς ή μπλουζμεν επαιζαν με χαμηλοτερα κουρδισματα 1 ή 1/2 του τονου, πραγμα που μαλακωνει αρκετα την κιθαρα.Προσφατα κατεβασα πολλα tabs απο Hendrix & SRV και δυσκολα βρηκα κομματι που να ειναι σε νορμαλ κουρδισμα. Πιστευω οτι και αυτοι το εκαναν για διευκολυνση μιας και λυγιζαν ολη μερα χορδες επι χρονια!
Οποτε μια εναλλακτικη ειναι το κατεβασμα του κουρδισματος.
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Govanmaniac

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως θα μαλακώσει κι άλλο η κιθάρα μου....
« Απάντηση #15 στις: 04/04/08, 18:39 »

 Έχεις δίκιο Nickmanac για όσα είπες περί κουρδίσματος. Κλασσικό παράδειγμα πιο σύγχρονων κιθαριστών είναι ο Michael Romeo των Symphony-X με στάνταρ κούρδισμα σε Ρε και εννοείται εξωπραγματικό vibrato μεταξύ άλλων.

Δεν θα το ήθελα όμως. Προσωπικά μου αρέσει το κλασσικό κούρδισμα σε Μι και 6χορδη κιθάρα. Υπάρχουν βέβαια πολλοί μουσικοί που εξέλιξαν το όργανο με διαφορετικά κουρδίσματα και 7-χορδες ή 8-χορδες κιθάρες.

Μάλλον λοιπόν δεν συνεισφέρω πολλά στην εξέλιξη του οργάνου, τουλάχιστον όμως άνοιξε μια όμορφη ανταλλαγή απόψεων/συμβουλών και ειλικρινά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας μέχρι τώρα...

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Πως θα μαλακώσει κι άλλο η κιθάρα μου....
« Απάντηση #16 στις: 04/04/08, 22:08 »
Εγω παντως παρατηρησα, οτι με τις 11αρες χορδες, κανω το ιδιο ευκολα bend οσο με τις 10αρες.... παντα στο ιδιο κουρδισμα. Μην πω και ευκολοτερα.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Πως θα μαλακώσει κι άλλο η κιθάρα μου....
« Απάντηση #17 στις: 04/04/08, 22:23 »
Κι εμένα οι 10αρες με βολεύουν περισσότερο από τις 9αρες γιατί βρίσκω τη σωστή νότα πιο εύκολα. Οι 9άρες μπορεί να λυγίζουν πιο εύκολα, αλλά έχουν μεγαλύτερη διακύμανση της συχνότητας σε έκταση ίδια με ενός bend σε 10άρες.

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: Πως θα μαλακώσει κι άλλο η κιθάρα μου....
« Απάντηση #18 στις: 23/04/08, 16:42 »
Κατι που δεν διαβασα μεχρι τωρα... Εννοειται οτι το τρεμολο κανει τις χορδες πιο σκληρες και ακαμπτες. Καμια σχεση με τα σταθερα bridges.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πως θα μαλακώσει κι άλλο η κιθάρα μου....
« Απάντηση #19 στις: 23/04/08, 18:43 »
Κατι που δεν διαβασα μεχρι τωρα... Εννοειται οτι το τρεμολο κανει τις χορδες πιο σκληρες και ακαμπτες. Καμια σχεση με τα σταθερα bridges.
Διαφωνώ.Με το τρεμολο, είναι πιο "μαλακα" γιατι όταν σηκώνεις τη χορδή, σηκώνεται και η γέφυρα όταν η χορδή δεν είναι αρκετά ελαστική..
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως θα μαλακώσει κι άλλο η κιθάρα μου....
« Απάντηση #20 στις: 23/04/08, 22:19 »
Κατι που δεν διαβασα μεχρι τωρα... Εννοειται οτι το τρεμολο κανει τις χορδες πιο σκληρες και ακαμπτες. Καμια σχεση με τα σταθερα bridges.
Διαφωνώ.Με το τρεμολο, είναι πιο "μαλ**α" γιατι όταν σηκώνεις τη χορδή, σηκώνεται και η γέφυρα όταν η χορδή δεν είναι αρκετά ελαστική..
Ναι αλλά όταν σηκώνεται η γέφυρα κατεβαίνει ο τόνος... Οπότε για να πιάσεις τη σωστή νότα, θα πρέπει να τραβήξεις τη χορδή περισσότερο!! Οπότε πάνω-κάτω το ίδιο είναι, η διαφορά δεν είναι στη δύναμη που θα ασκήσεις αλλά στο πόσο θα τραβήξεις τη χορδή για να πιάσεις το σωστό τόνο!! ;)

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Πως θα μαλακώσει κι άλλο η κιθάρα μου....
« Απάντηση #21 στις: 09/06/08, 21:49 »
Σε χορδές θα σου πρότεινα ΜΟΝΟ Ernie Ball. Πειραματήσου με διάφορα μεγέθη χορδών και θα βρείς τον δρόμο σου...
Αν και πάλι δεν μαλακώσει πάρε την κιθάρα και χτύπα την κάτω, σαν χταπόδι  :P

Αποσυνδεδεμένος Andreoulis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως θα μαλακώσει κι άλλο η κιθάρα μου....
« Απάντηση #22 στις: 11/06/08, 01:35 »
Ρε παιδιά, έλεος... αν δεν ξερει κάποιος δεν χρειαζεται να λέει...
Λοιπόν, "μαλ**ωμα"
υποθέτω οτί εννοείς την δύναμη μου καταβάλεις για να πατήσεις τις χορδές.
Αυτό έχει να κάνει με τα εξής:
  • το διαμέτρημα των χορδών
  • στανταρ κουρδισμα ή όχι (ενα ή παραπάνω ημιτόνια κάτω)
  • ύψος χορδών
  • καμπυλότητα μπράτσου
το τι μάρκα χορδές βάζεις, τι τρέμολο έχεις κλπ, είναι άσχετα
Χρειάζεται ένα καλό σεταπ, με πολύ χαμηλό action που για να το πετύχεις πρέπει να παίξεις ΠΡΩΤΑ προσεκτικά με τη βίδα του μπράτσου, να'ναι ΠΟΛΥ ίσιο, και ...τέλος...
Ένας καλός μάστορας μπορεί να στο φτιάξει, θα σου πρότινα να δοκιμάσεις να πειραματιστείς μόνος σου, Υπάρχουν  πολύ καλές οδηγίες στο δίκτυο
Άλλο μπαχ και άλλο σαμπάχ...

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Πως θα μαλακώσει κι άλλο η κιθάρα μου....
« Απάντηση #23 στις: 11/06/08, 01:44 »
Και εγω εχω ενα προβλημα με την κιθαρα μου..ειναι Ibanez Rg550 Anniversary καταρχας..
εχω παιξει με πολλες Ibanez,και δεν ξερω οι αλλες ειναι πολυ ευκολες,βασικα,δεν μπορω να εξηγησω ακριβως τι παιζει,αλλα π.χ βαζω  9αρες,και ειναι σαν να παιζω με 11αρες,με πονανε πολυ τα δαχτυλα μου,ανω πιανω μια αλλη Ibanez και ειναι πολυ πιο χαλαρες οι χορδες ,και η ολη κιθαρα σε παιξιμο..ισως να θελει set up?
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Πως θα μαλακώσει κι άλλο η κιθάρα μου....
« Απάντηση #24 στις: 11/06/08, 01:49 »
Aς πούμε εδώ. Τί ακριβώς είναι αυτό που κάνει το όργανο τόσο μαλακό? Κάνει μπαμ ότι τα μπεντς τα κάνει ξεκούραστα...

''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
4460 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/04, 12:07
από Βραζίλης
5 Απαντήσεις
3413 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 01:13
από atzolina
26 Απαντήσεις
8696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/06, 19:36
από aristomenis_a
12 Απαντήσεις
4406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/06, 22:38
από anna79
14 Απαντήσεις
15544 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/08, 18:13
από dg*
35 Απαντήσεις
13686 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 15:02
από HeavyHead
0 Απαντήσεις
1637 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/10, 12:29
από Blue Wizard
0 Απαντήσεις
1540 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/10, 07:54
από iasonas-dimitris
15 Απαντήσεις
5390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/10, 12:58
από Germ1984
6 Απαντήσεις
7166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/15, 20:46
από AnimaPura