Αποστολέας Θέμα: Καλύτερος Δίσκος για το 2008  (Αναγνώστηκε 13985 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #25 στις: 09/01/09, 13:43 »
Επίσης........θέλω να βάλω και σαν μπαλαντέρ το dark horse απο nickelback.....πολύ γκαζωμένος δίσκος.....

yeahhhh.. τρελη δισκαρα ομολογουμενως...

Αποσυνδεδεμένος kara1991

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #26 στις: 10/01/09, 14:59 »
Θα λεγα οτι ο δισκος των slipknot,οσο και αν δεν το περιμενα,ειναι παρα πολυ καλος,με εκανε να αναθεωρησω πολλα πραγματα για αυτο το συγκροτημα...μακαρι να συνεχισει ετσι...

Επισης,θα συμφωνησω με ορισμενους που ανεφεραν:

Opeth - Watershed,Testament - The Formation Of Damnation,,Metallica - Death Magnetic.

 :metal :metal :metal

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #27 στις: 10/01/09, 16:42 »
SLIPKNOT - ALL HOPE IS GONE
Meshuggah - Obzen
Gojira - the way of all flesh
Heaven shall burn - iconoclast
Kataklysm - Prevail
Firewind - The Premonition
Queens of the stone age - Tο καινουριο τους(δεν ξερω πως λεγεται αλλα σκιζει..)
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #28 στις: 11/01/09, 12:26 »
Αυτή είναι η δική μου δεκάδα ΧΩΡΙΣ σειρά αξιολόγησης. ΟΧΙ τα καλύτερα. ΑΠΛΑ αυτά που άρεσαν σε μένα περισσότερο.


The Last Shadow Puppets - The Age Of Understatement
Φαίνεται ότι ο κ. Alex Turner θα μας απασχολεί για πολλά χρόνια ακόμη.

Kings Of Leon - Only By The Night
Οι νέοι R.E.M.; Και "επιτυχίες" μπορούν να γράψουν και άλμπουμ για μεγάλα ακροατήρια και γήπεδα να γεμίσουν.

My Morning Jacket - Evil Urges
Μια μπάντα που σε κάθε άλμπουμ κάνει κι ένα βήμα μπροστά.

Portishead - Third
Η επιστροφή! Και να σκεφτεί κανείς ότι όταν το άκουσα για πρώτη φορά δεν μου άρεσε, ίσως επειδή περίμενα κάτι άλλο…

Elbow - The Seldom Seen Kid
Σεμνά και ταπεινά. Σπουδαίο και συνεπές γκρουπ χωρίς φανφάρες.

Nick Cave & The Bad Seeds - Dig!!! Lazarus Dig!!!
Ότι και να βγάλει αυτός εγώ θα τον ακολουθώ. Μεγάλη αγάπη για δεκαετίες τώρα.

Raconteurs - Consoles Of The Lonely
No surprises πλέον από τον Jack White. Ξέρω τι θέλει, έλα όμως που μου αρέσει…

Glasvegas - Glasvegas
… και στο βάθος Jesus & Mary Chain. Κάτι μου λέει ότι δεν είναι μόνο hype. Το μέλλον θα δείξει.

Coldplay - Viva La Vida or Death And All His Friends
Χμμμ… τι να πω τώρα; Μήπως να ντρέπομαι που τους έβαλα στη λίστα; Σε καμία περίπτωση! Αν θέλουμε pop για τις μάζες που να σέβεται τον εαυτό της, εδώ είναι!

Vampire Weekend - Vampire Weekend
Πολύ καλό ντεμπούτο. Έχουν τα μάτια ανοιχτά και μαζί και τους ορίζοντες ανοιχτούς μπροστά τους.


Κι ένα ελληνικό άλμπουμ (και δεν είναι τα Διάφανα Κρίνα)

Monika - Avatar
Όλα για σένα κοπέλα μου! Ελπίζω να μην μας απογοητεύσεις στο μέλλον!


Παρατηρήσεις:

1. Παρακολουθώ αυτό που τώρα λέγεται ανεξάρτητη σκηνή εδώ και δεκαετίες και προσπαθώ να είμαι όσο τον δυνατόν περισσότερο ενημερωμένος. Φέτος μπήκα στη διαδικασία (ενώ ήξερα ότι ο χρόνος μου είναι ακόμη πιο περιορισμένος) να ακούω έστω και μόνο για 2 ή 3 φορές τα "πάντα". Αυτό με οδήγησε στο ν’ ακούω πάνω από 100 νέα singles περίπου κάθε μήνα αλλά όχι άλμπουμς. Δεν …κακοπέρασα αλλά με αυτόν τον "υπερ-καταναλωτισμό" έχασα τη μαγεία που προσφέρει μια ολοκληρωμένη δουλειά ενός καλλιτέχνη. Έτσι είναι σίγουρο ότι "έχασα" πολλά καλά άλμπουμς στην πορεία τα οποία θα μπορούσαν να είναι στη λίστα.

2. Απογοήτευση από ονόματα όπως οι Killers, οι Razorlight και άλλοι, που τόσα μας είχαν υποσχεθεί. Σε λίγο καιρό θα αρέσουν και στη μάνα μου…
« Τελευταία τροποποίηση: 11/01/09, 12:30 από indie-anos laternative »
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1227
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #29 στις: 11/01/09, 13:39 »
@indie-anos: συμφωνω με ολα τα παραπανω album,πολυ δυνατες επιλογες!
αλλα με τους Killers συγκεκριμενα τι επαθες?:P
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #30 στις: 11/01/09, 14:06 »
@indie-anos: συμφωνω με ολα τα παραπανω album,πολυ δυνατες επιλογες!
αλλα με τους Killers συγκεκριμενα τι επαθες?:P

Thanx Spell@lchemist!

Δεν ξέρω τι να πω για τους Killers. Έχω πιάσει πολλές φορές τον εαυτό μου να σιγοτραγουδάει "are we human or are we dancers?" και την αμαρτία μου θα την πω: μου αρέσει σαν κομμάτι :)
Ίσως και να έχω επηρεαστεί από τους κριτικούς που τους θάβουν σωρηδόν...

Θα το ξανακούσω το άλμπουμ και θα επανέλθω!
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Nazgul

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #31 στις: 11/01/09, 15:36 »
είδα πολλες ανοησίες αλμπουμ αλλα δεν ειδα το μακραν καλύτερο...

Scar Symmetry - Holographic Universe
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/09, 03:27 από Απόλλων »
I dont give a  %*&#  if you hate me!

Αποσυνδεδεμένος Angel~Archo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Aκροάτρια με απαιτήσεις...
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #32 στις: 11/01/09, 16:00 »
ACDC και Slipknot.Οι μου αρεσουν και δυνεχιζουν να τα σπανε οπως τοοσα χρονια ,οι δε δε μου αρεσαν ποτε ιδιαιτερα και με τον τελευταιο τους δισκο μπορω να πω οτι μπαινουν στο παιχνιδι για τα καλα..αν συνεχισουν ετσι βεβαια ;)
I will always be with you
I'm the anchor of your sorrow
There's no end to what I'll do
'Cause I love you,I love you to death!

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #33 στις: 11/01/09, 16:46 »
Παράθεση
Coldplay - Viva La Vida or Death And All His Friends
Χμμμ… τι να πω τώρα; Μήπως να ντρέπομαι που τους έβαλα στη λίστα; Σε καμία περίπτωση! Αν θέλουμε pop για τις μάζες που να σέβεται τον εαυτό της, εδώ είναι!

ποσο δίκιο έχεις...πολύ καλός δίσκος....διαφώνω λίγο με τον όρο pop....άλλα στις ταμπέλες θα τα χαλάσουμε τώρα......οι coldplay αποδυκνειουν ότι είναι απο τις καλύτερες βρετανικες μπάντες αυτή τη στιγμή....
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/09, 03:17 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #34 στις: 11/01/09, 20:46 »
οι coldplay αποδυκνειουν ότι είναι απο τις καλύτερες βρετανικες μπάντες αυτή τη στιγμή....
συμφωνώ. 8 χρόνια - 4 άλμπουμ σε σταθερά ψηλό (και εμπορικά) επίπεδο
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1227
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #35 στις: 12/01/09, 01:48 »
@indie-anos: συμφωνω με ολα τα παραπανω album,πολυ δυνατες επιλογες!
αλλα με τους Killers συγκεκριμενα τι επαθες?:P

Thanx Spell@lchemist!

Δεν ξέρω τι να πω για τους Killers. Έχω πιάσει πολλές φορές τον εαυτό μου να σιγοτραγουδάει "are we human or are we dancers?" και την αμαρτία μου θα την πω: μου αρέσει σαν κομμάτι :)
Ίσως και να έχω επηρεαστεί από τους κριτικούς που τους θάβουν σωρηδόν...

Θα το ξανακούσω το άλμπουμ και θα επανέλθω!
hehe..δεν θελω βασικα να σε επηρρεασω..λογικο ειναι να εχεις την δικη σου αποψη...απλα εμενα προσωπικα μου αρεσε πολυ το albumακι...
παντως χαιρομαι πολυ,που μιλησες γι αυτες τις μπαντες...δεν το περιμενα να ακουστουν εδω alternative/indie μπαντες γενικα...:)
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #36 στις: 12/01/09, 03:26 »
Tα υβριστικά μηνύματα και όλα τα συνεπακόλουθα flames και άσχετα μηνύματα διαγράφτηκαν. Παρακαλώ η συζήτηση να συνεχιστεί επί του θέματος και σε κόσμια επίπεδα.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/09, 03:35 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1970
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #37 στις: 12/01/09, 03:30 »
Tα υβριστικά μυνήματα και όλα τα συνεπακόλουθα flames και άσχετα μηνύματα διαγράφτηκαν. Παρακαλώ η συζήτηση να συνεχιστεί επί του θέματος και σε κόσμια επίπεδα.
Μπραβο ρε Απολλωνα, καιρος ηταν...

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #38 στις: 12/01/09, 10:10 »
Κάποιοι δεν έχουν καταλάβει ότι αυτό που σε εμάς δεν αρέσει, δεν κατατάσσεται αυτόματα στην κατηγορία της μαλ… Ο καλλιτέχνης ή το συγκρότημα που το έφτιαξε έδωσε κάτι από τον εαυτό του για να δημιουργηθεί και το ακροατήριο στο οποίο απευθύνεται (και υπάρχει πάντα κάποιο ακροατήριο) βρήκε κάτι ενδιαφέρον σε αυτό.

Στις σχεδόν 3 δεκαετίες που ακούω (φανατικά) μουσική και παρ’ όλο που έχω περάσει από πολλά είδη της, έχω ακούσει αρκετές φορές να χαρακτηρίζονται μαλ… οι επιλογές μου. Δεν με απασχολεί καθόλου πλέον και το προσπέρασα χωρίς καν να το σχολιάσω. Αυτό που ήθελα απλά και γενικά να παρατηρήσω είναι ότι θα πρέπει όσο μπορούμε να έχουμε ανοιχτά τα μάτια και τα μυαλά μας σε αυτό το όμορφο πράγμα που γεμίζει τη ζωή μας: τη μουσική.

Είμαστε σε ένα site που αγαπάμε την κιθάρα. Υπάρχουν μέλη εδώ μέσα που ακούν jazz, blues, ethnic, easy listening, pop, rock, rnb, hip-hop, metal, thrash, death, goth, indie, electronica και ένα σωρό άλλα είδη. Οι επιλογές των μελών προφανώς και δεν ταιριάζουν μεταξύ τους. Η προτροπή μου είναι αντί να τις απορρίπτουμε με απόλυτο (και προσβλητικό κάποιες φορές) τρόπο, να ανοίξουμε τα αυτιά μας και να δούμε μήπως έχουν και σε μας να πουν κάτι.

Εγώ από αυτό το thread κέρδισα κάτι: άκουσα τα άλμπουμς των Opeth και Slipknot που πρότειναν πολλά μέλη και που δεν είχα ακούσει στη διάρκεια της χρονιάς και ξανάκουσα το άλμπουμ των Calexico (που πρότεινε ο faser) και το είχα προσπεράσει άδικα και αβίαστα όταν είχε βγει.

Συγνώμη για το off-topic.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #39 στις: 14/01/09, 21:50 »
Τωρα που τελειωσε το 08...Ανετα Watershed - Opeth... ;)
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1227
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #40 στις: 15/01/09, 03:50 »
Τωρα που τελειωσε το 08...Ανετα Watershed - Opeth... ;)
χμ...σε σχεση με τα προηγουμενα τους σε κερδισε?
δεν ξερω,αν αυτη η progressiv-ιλα που εχουν εντονα αρχισει να εντασσουν αν θα τους βγει σε καλο..
προφανως αυτο που λεω δεν αποκλειει οτι ειναι ALBUMΑΡΑ και οτι ειναι απλα η αποψη μου...
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1502
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #41 στις: 15/01/09, 19:23 »
Τωρα που τελειωσε το 08...Ανετα Watershed - Opeth... ;)
χμ...σε σχεση με τα προηγουμενα τους σε κερδισε?
δεν ξερω,αν αυτη η progressiv-ιλα που εχουν εντονα αρχισει να εντασσουν αν θα τους βγει σε καλο..
προφανως αυτο που λεω δεν αποκλειει οτι ειναι ALBUMΑΡΑ και οτι ειναι απλα η αποψη μου...


τετοια λετε και σας αγαπω ακομα περισσοτερο

Αποσυνδεδεμένος satraphs

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #42 στις: 15/01/09, 23:57 »
Παιδια μπορει να μ πει καποιος πως να βαλω στο μνμ μ εικονες... Προσπαθω να κολησω τα cover  των albums κ δν μπορω:-/
« Τελευταία τροποποίηση: 16/01/09, 00:01 από satraphs »

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1424
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #43 στις: 16/01/09, 08:07 »
Δεν με έπαιρνε ο ύπνος, οπότε ετοίμασα και εγώ μια παρουσίαση των album που με κέρδισαν τη χρονιά που μας πέρασε.


Stateless – Stateless

Εδώ έχουμε ένα live trip hop συγκρότημα που στις πρόβες του jamάρει πάνω σε κομμάτια των Rage against the machine να υπογράφει με μια από τις πιο δυνατές ανεξάρτητες εταιρίες της Dance/electronica, την βερολινέζικη !Κ7. Το αποτέλεσμα είναι ένα καταπληκτικό album με πολύ δυνατό στίχο που ακούγεται σαν τους Coldplay να παίζουν μαζί με τους Unkle του James Lavelle (στην μετά DJ Shadow εποχή τους). Ένα μίγμα από πιάνο, drums, scratches και mpc beats με βρετανικά φωνητικά. Άντε, μακάρι να τους δούμε και εδώ ζωντανά. Όχι τίποτα άλλο, αλλά να δούμε αν αληθεύουν οι φήμες για το vibe που μεταδίδουν στα live τους.
Ενδεικτικά single του δίσκου ήταν τα
Bloodstream
και
Prism #1



Grace Jones – Hurricane
(δεν κατάφερα να βρω το εξώφυλλο του άλμπουμ. Αυτό είναι στιγμιότυπο από το βιντεοκλιπ του πρώτου single)

Η Grace Jones είναι ένα μοντέλο-ηθοποιός-τραγουδίστρια που δεν φοβάται να πειραματίζεται (όπως φαίνεται). Ένα άλμπουμ με πολύ φρέσκο άκουσμα που χρειάστηκε να το ακούσω ορισμένες φορές για να νιώσω πιο άνετα μαζί του. Ένα μίγμα electronica με soulful στοιχεία που μια σε πηγαίνει προς το reggae και το dub, μια προς πιο soul μεριά και καμιά φορά και στο κλειστοφοβικό trip hop των massive attack (μάλιστα συμμετέχει και ο Tricky στο ομόνυμο κομμάτι του δίσκου). Απίστευτο drumming και απίστευτα ξεσπάσματα από βαρβάτα synths. Επίσης με εξέπληξε η αναφορά στο amazing grace στο τέλος ενός από τα tracks.


Coldplay – Viva la Vida

Συμφωνώ και εγώ ότι είναι ένα φοβερό album. Το θέμα με τους Coldplay με προβληματίζει γιατί είναι μια μπάντα που δεν έχει βγάλει ένα δίσκο που να μην θεωρείται τουλάχιστον αξιόλογος, αλλά παρόλα αυτα δε μου αποπνέει την εμπιστοσύνη να τους παραδεχτώ. Τέλος πάντων, το συγκεκριμένο άλμπουμ το θεωρώ το καλύτερο τους μέχρι στιγμής. Μία παρατήρηση μόνο. Σε κάθε άλμπουμ τους πρέπει να έχουν και ένα αχώνευτο τραγούδι, αυτή τη φορά όμως το έκαναν και single (Viva la vida).  Ευτυχώς το violet hill βγήκε αρκετά γρήγορα για να καλύψει τη διαφορά.
Υ.Γ. (από το Παρθένος ετώ 40)
-Ξέρω γιατί είσαι gay…
-Γιατί?
-γιατί ακούς Coldplay!
 ;D ;D ;D


The Cinematic Orchestra – Ma Fleur

Ένα άλμπουμ που έξω κυκλοφόρησε το 2007, αλλά Ελλάδα το έκανε εισαγωγή η penguin στις αρχές του 2008 αν δεν κάνω λάθος, αν κάνω συγχωρέστε με.  Απίστευτος Nu-jazz δίσκος με έμφαση στα ακουστικά στοιχεία. Πρώτη φορά οι Cinematic Orchestra χρησιμοποιήσαν φωνητικά σε τόσο μεγάλη κλίμακα, και όμως ακούμε απίστευτες φωνές και απίστευτους στίχους. Η συγκεκριμένη κυκλοφορία είναι “grower”, που σημαίνει ότι ίσως να μη σας κερδίσει με το πρώτο άκουσμα αλλά όσο το ακούτε τόσο πιο πολύ θα φυτρώνει μέσα σας. Μπορεί να άφησαν τα funky ξεσπάσματα, αλλά ακόμη και εδώ ο Luke Flowers δείχνει γιατί είναι ένας από τους αγαπημένους μου drummer.


Madrugada- Μadrugada

Ένα μελαγχολικό ροκ άλμπουμ στο γνωστό ύφος των νορβηγών. Αυτη τη φορά διατήρησαν μια ισορρπία μεταξύ του ηλεκτρικού ήχου τους και των πιο αργών και ατμοσφαιρικών κομματιών τους από άλλες κυκλοφορίες. Άλλοι το έθαψαν, εμένα μου άρεσε πολύ γιατί είχε μια συνοχή και δημιουργούσε μια ατμόσφαιρα.

Επίσης ενώ ακούω Portishead φανατικά, το third δε με κέρδισε. Όσες φορές και να το άκουσα μου φάνηκε λίγο. Ειδικά σε σύγκριση με Dummy και Portishead . Όπως είπε και ένας φίλος μου, ακούγεται σαν να jamάρουν με τον εξοπλισμό τους και το αποτέλεσμα να το μάζεψαν λίγο και να το έκαναν τραγούδια.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2988
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #44 στις: 16/01/09, 12:03 »
Ω ναι το madrugada το ξεχασα εντελως.Iσως οχι στο top5 Μου.Εκπληκτικος δισκος με ενα επισης πολυ ομορφο λαιβ στο Γκαγκαριν που ημουν τυχερος να δω.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος satraphs

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #45 στις: 16/01/09, 14:24 »
Kαι αφου επιτελους καταλαβα πως μπαινουν εικονες στο κειμενο θα σας παρουσιασω κ εγω τα 10 καλυτερα album του 2008 κατα την δικια μ κριση.. Η οποια πιθανοτατα δεν θα αρεσει σε πολλους αλλα οι δισκοι που προτεινω κινουνται αποκλειστικα σε metal χωρους κ ειδικοτερα σε  πιο extreme καταστασεις.. Και εχουμε κ λεμε το 10 καλυτερα:

_Cynic------Traced In Air

Γιατι απλα τα σπαει.Μονο αν το ακουσεις καταλαβαινεις το γιατι..

_Ihsahn-----AngL

Ενας απο τους καλυτερους μουσικους αυτη τη στιγμη στο metal βγαζει το 2ο album του,το οποιο ειναι κ γ**ω!! Κατι αναμεσα σε prog,heavy κ black metal... Γαμει!!

_Opeth-----Watershed

Ενας πολυ καλος δισκος... Δεν υπαρχει λογος να τον συγκρινουμε με δισκους σαν το blackwater park.ειναι κατι εντελως κανουργιο..

_Enslaved-----Vertebrae

Συνεχιζουν με αυτη τη δισκαρα να εξελισουν το μοναδικο στο ειδος του prog-metal που δημιουργησανε κ το πανε ακομα πιο μακρια.. Οσο τους ακους γουσταρεις που εισαι metallas!! :P

_Septic Flesh------Communion

Επιτελους μια ελληνικη metal παραγωγη που ξεπερναει το επιπεδο του cult-underground... Ο δισκος ειναι τρομερος.Avantgarde deathmetal μ πολλες ιδεες κ κομματια που σου μενουν..
YΓ: Στο live στο 8ball ηταν αψωγοι..!!!

_Bloodbath------The Fathomless Mastery

Με τον Akerfeldt και παλι στα φωνητικα, αυτος ο δισκος καταφαιρνει να δωσει περισοτερη ποικιλομορφια σε ενα ειδος φαινομενικα νεκρο.. οπως αυτο του old-school deathmetal.. Φαινεται οτι εδω ξεσπασε ο Akerfeldt ολη την dethia  που λειπει απ το watershed....

_Unlesashed------Hammer Battalion

K παλι απλο πορωτικο πιασαρικο oldschool deathmetal.. Μονο που αν ακουσει κανεις τις εναλλαγες των riff,θα καταλαβει οτι αξιζει να μπει στα καλυτερα του 2008..

_Οrigin-----Antithesis

Ειχα πολυ καιρο να χαμογελασω στο ακουσμα ενος κομματιου.. Οποιος ακουσει το πρωτο κομματι του δισκου θα καταλαβει.. Απιστευτες ταχυτητες,απιστευτα παιξιματα κ απιστευτη πορωση... Ευτυχως περα απο το κοπανημα υπαρχει κ νοημα αυτη τη φορα...

_Hate Eternal-----Fury & Flames

Oταν ακουσα το "eschaton" των anaal nathrakh και το "once was not" των cryptopsy, νομιζα πως ειχα ακουσει οτι πιο δυνατο μπορει να υπαρξει.. Νομιζω οτι το fury&flames ειναι ακομα πιο δυνατο.. Κ ακομα πιο διεστραμενο.. Οι ακαταλαβιστικες συνθεσεις του rutan μου πηραν μερες κ μερες για να τις κατανοησω πληρως.. :P :P

_Deeds of Flesh-----Of What's To Come

Εκει που ολοι κραζουν μπαντες (οπως κ οι Deeds of Flesh) που παιζουν τεχνικο death, επειδη γραφουν κομματια χωρις νοημα, ειναι ολα ιδια κλπ κλπ.., το Of What's To Come εχει τετοια ποικιλομορφια που αργεις να την αφομοιωσεις.. Ο δισκος ειναι κυριολεκτικα γεματος απο κι8αριστικα μερη.. Καπου καπου θυμιζει κ λιγο Trey Azagthoth..
« Τελευταία τροποποίηση: 16/01/09, 15:47 από satraphs »

Αποσυνδεδεμένος kostas vretos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • broken open
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Δίσκος για το 2008
« Απάντηση #46 στις: 16/01/09, 17:31 »
Εγω ψηφιζω παντως με χιλια τον δισκο τον Opeth.Καταπληκτικος
« Τελευταία τροποποίηση: 16/01/09, 17:36 από kostas vretos »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
50 Απαντήσεις
17299 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/07, 01:03
από Carvin_Dc_127_c
54 Απαντήσεις
25790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/17, 13:14
από riffs and solos
82 Απαντήσεις
31637 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/17, 13:32
από riffs and solos
13 Απαντήσεις
5734 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 15:15
από HeavyHead
20 Απαντήσεις
9000 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/08, 22:16
από blackie
4 Απαντήσεις
3393 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/12, 00:40
από Απόλλων
7 Απαντήσεις
19511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/17, 21:56
από Uriah
18 Απαντήσεις
21593 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/17, 19:08
από saved
33 Απαντήσεις
28260 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/23, 09:48
από panixgr
2 Απαντήσεις
6678 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/20, 14:25
από panixgr