Αποστολέας Θέμα: Ποια η γνωμη σας για Rolling Stones;  (Αναγνώστηκε 10656 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος koufios

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Μαγκες ποια η γνωμη σας για το θρυλικο συγκροτημα;Σας αρεσουν η οχι;
Εγω προσωπικα ειμαι παθιασμενος με αυτη τη γκρουπαρα!!

KOUFIOS + ROLLING STONES =   :kiss :kiss :kiss :kiss










     

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Ποια η γνωμη σας για Rolling Stones;
« Απάντηση #1 στις: 23/07/09, 11:29 »
Εχουν κανα δυο καλα κομματακια ....αλλα μεχρι εκει !
 :P :P
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: Ποια η γνωμη σας για Rolling Stones;
« Απάντηση #2 στις: 23/07/09, 11:38 »
Όντως....μερικά κομμάτια....και κάποια αναγκαστικά γιατί έχουμε φάει μεγάλη πλύση εγκεφάλου:

1. Sympathy for the devil
2. Angie
3. Anybody seen my baby
4. Under my thumb...


Μέχρι εκεί. Από εκεί και πέρα πιστεύω ότι είναι ιδιαίτερα υπερεκτιμημένη μπάντα. Για να μην πω για κάτι live που έχει δει στο youtube όπου οι κιθαρίστες είναι σε τέτοια κατάσταση από την ενασχόληση τους με τα χημικά, που δεν κάνουν βήμα...

« Τελευταία τροποποίηση: 23/07/09, 21:28 από P.D.L. »
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: Ποια η γνωμη σας για Rolling Stones;
« Απάντηση #3 στις: 23/07/09, 11:49 »
Ναι μωρέ ... τί να πουν κι οι Rolling Stones ; Εδώ ... ας γράψουμε κανά έντεχνο ;D

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Ποια η γνωμη σας για Rolling Stones;
« Απάντηση #4 στις: 23/07/09, 13:25 »
Ασχετο εχουν και αυτοι Τζουλια (απο τον σκυλο του Παυλοφ)?? εγω ηξερα την Αντζιε..... :D :D

Χαιρομαι που δεν αναφερεις το μπαζοχαλοτραγουδο "θατηνσφαξιον".....στα καλα τους χεχεχεχε

καλα ειδικα τωρα που ο Κιθ δεν εχει αλλη σταχτη του πατερα του να σνιφαρει τον εχει παρει απο κατω....(πιστευω να γνωριζετε το επισοδειο αυτο).
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Ποια η γνωμη σας για Rolling Stones;
« Απάντηση #5 στις: 23/07/09, 15:20 »
Θα συμφωνήσω ότι είναι υπερεκτιμημένοι. Κάποια κομμάτια είναι πολύ καλά, φυσικά δικαίως έγιναν πασίγνωστα και έμειναν διαχρονικά τα "χιτάκια" τους, αλλά μουσικά δε θα έλεγα ότι έκαναν και καμία επανάσταση. Αν αναλογιστεί κανείς ότι την ίδια εποχή έπαιζαν π.χ. οι Beatles και οι Doors, δεν ξέρω γιατί υπάρχει τόση μανία με τους Stones.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: Ποια η γνωμη σας για Rolling Stones;
« Απάντηση #6 στις: 23/07/09, 21:28 »
Ωχ.....Julia έγραψα;;;
χαχαχαχαχαχα
Angie ήθελα να γράψω..... :P :P :P
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ποια η γνωμη σας για Rolling Stones;
« Απάντηση #7 στις: 23/07/09, 22:55 »
Μάλιστα...Ένα ζήτημα είναι ότι μιλάμε για μιά μπάντα που υπάρχει από το 1963...46 ολόκληρα χρόνια. Με δεκάδες Νο1 επιτυχίες και εκατομμύρια πωλήσεις...Βέβαια η εμπορικότητα ποτέ δεν ήταν ένα ασφαλές κριτήριο αλλά κάτι λέει...
Μετά μιλάμε για τους Stones έτσι με μιά μικρή ασέβεια, τη στιγμή που ήταν εκείνοι που βάλανε τις βάσεις για αυτό που λέμε rock attitude. Όταν οι Beatles λέγανε "I wanna hold your hand", οι Stones απαντούσανε με "Let's spend the night together" και "Under my thumb"...Όταν οι Beatles γινόντουσαν ιππότες από την Ελισάβετ, οι Stones την κοπανάγανε από την Αγγλία ως φοροφυγάδες...Οι Beatles ήταν οι αγαπημένοι των κοριτσιών αλλά και των γονιών τους, οι Stones μόνο των αγοριών...
Ίσως η πρώτη punk μπάντα του κόσμου, όσον αφορά τη προκλητική συμπεριφορά...Συλλήψεις, δηλώσεις, σεξιστική συμπεριφορά σε μιά κοινωνία 200 φορές πιο πουριτανική από τη σημερινή. Ακόμα και το έμβλημά τους (η γλώσσα...), σήμερα φαίνεται κάτι απλό, αλλά τότε και για πολλά χρόνια μετά υπήρξε φοβερή πρόκληση.
Τελικά μάλλον μιά μπάντα πρέπει να την κρίνουμε με κριτήριο την εποχή που δραστηριοποιήθηκε. Άν οι Beatles καταφέρανε να πείσουνε τον κόσμο ότι οι "γιεγιέδες" μπορούν να φτιάχνουν μουσικά αριστουργήματα, οι Rolling Stones θέσανε τις βάσεις για το rock.

Υ.Γ Επειδή ειπώθηκε κάτι, ότι είχανε μόνο μερικές τραγουδάρες και τίποτε άλλο, θα ήθελα να παραθέσω μερικές ακόμα..."Satisfaction,Under my thumb,Paint it black,Ruby Tuesday,Mothers litlle Helper, Let's spend the night together,Gimme shelter,Sister Morphine,Sympathy for the devil,Time is on my side,Jumping Jack Flash,Brown sugar,Wild Horses,Get off of my cloud,Angie,It's only rock n 'roll,Start me up" και η πλάκα είναι ότι μπορώ άνετα να γράψω.......κ.α.

Τώρα μπορώ να αποσυρθώ και να βάλω το Sticky Fingers στο πικ απ μου. Τον καλύτερο δίσκο των Rolling Stones που θα έπρεπε να έχετε όλοι για να καταλάβετε ποιοί ήταν... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 24/07/09, 00:27 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Ποια η γνωμη σας για Rolling Stones;
« Απάντηση #8 στις: 24/07/09, 01:04 »
MACMISIAS, σου θυμίζω καταρχήν ότι ακόμη και το πρώτο top-20 hit των Rolling Stones γράφτηκε από τους Lennon/McCartney ("I Wanna Be Your Man"), που το είχαν λίγο-πολύ για πέταμα.
Όσο για την εμπορικότητα, οι Beatles δισκογραφούσαν επί 8 χρόνια. Έχουν πουλήσει πάνω από 1 δισεκατομμύριο δίσκους διεθνώς. Οι πωλήσεις των Rolling Stones, με πάνω από 40 χρόνια στη δισκογραφία όπως ανέφερες, είναι στα 200 εκατομμύρια δίσκους.
Καθαρά μουσικά τώρα, οι Beatles ξεκίνησαν από το rock 'n' roll και έφτασαν ως την ψυχεδέλεια (αν δεν τη δημιούργησαν). Οι Stones ξεκίνησαν από το rock 'n' roll και έμειναν στο blues rock.
Τώρα, αν η "γλώσσα", οι "συλλήψεις" και η "σεξιστική συμπεριφορά" φέρανε μεγαλύτερη επανάσταση από το "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band", πάω πάσο.
Το σχόλιο περί εποχής είναι άκυρο διότι οι δύο μπάντες καθιερώθηκαν την ίδια εποχή: οι Beatles υπήρξαν από το 1962 έως τo 1970 και οι Stones από το 1963 έως σήμερα.
Σε κάθε περίπτωση δεν υπάρχει κανένας ουσιαστικός λόγος για σύγκριση μεταξύ των δύο. Μιλάμε για ανόμοια μεγέθη.

Υ.Γ. Τις βάσεις για το rock τις έθεσε το blues πολύ πριν γεννηθούν οι Stones. 
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ποια η γνωμη σας για Rolling Stones;
« Απάντηση #9 στις: 24/07/09, 02:29 »
Γυρνάμε πάλι χωρίς να το καταλαβαίνουμε στο "μεγάλο ζήτημα" των 60's .Beatles ή Stones; Θέμα που δεν υφίσταται κατά τη γνώμη μου γιατί και οι 2 ήταν πολύ σπουδαίες μπάντες. Φυσικά και οι Beatles είχαν μεγαλύτερη απήχηση και πιο "ψαγμένη" μουσική. Αλλά είτε το θέλουμε είτε όχι οι Stones ήταν αυτοί που φέρανε την "αλητεία" στο ροκ και τη "μαγκιά". Στο σχόλιό μου παραπάνω αν πρόσεξες ακριβώς αυτό λέω, ακόμα και όταν κάνω συγκρίσεις μεταξύ των δύο. Τις βάσεις που αναφέρω, τις αναφέρω πάλι σε αυτή τη βάση (πολύ βάση έπεσε... ;D).
Όχι στη μουσική , αλλά στο στυλ και στη συμπεριφορά. Οι Stones και ο Jagger ειδικότερα ήταν "trendmakers". Πρώτοι αφήσαν παραπάνω μαλλί, πρώτοι φορέσαν μαύρα δερμάτινα και γοτθικούς μαύρους σταυρούς ή διάφορα χαιμαλιά, δημιουργούσανε μόδα εν όλίγοις οι άνθρωποι. Οπότε εκεί επικεντρώνομαι και εγώ , αλλά δεν υποτιμώ καθόλου και τη μουσική τους, που μας έχει δώσει μικρά αριστουργήματα. Ναι δεν ήταν τόσο καλοί μουσικοί όσο οι Beatles, αλλά είχαν κάτι άλλο που άγγιξε τον αγορίστικο πληθυσμό της γενιάς τους, μαζί και τα πιο "ξεπεταγμένα" κορίτσια, σε σχέση με τα "Σκαθάρια". Ήταν αληταράδες.  Αν η κοπελλίτσα πήγαινε στους γονείς της έναν τύπο σαν τον McCartney για παράδειγμα, εκείνοι θα ήταν πολύ ευχαριστημένοι και θα τον γνωρίζανε και στη θεία Ασπασία. Αν τους έφερνε κάποιον σαν τον Jagger ,το λιγότερο που θα της κάναν θα ήταν να την αποκληρώσουν!!!
Αυτά μαζί και με τα εκπληκτικά τραγούδια τους, τους κατατάσουνε σίγουρα μέσα στις καλύτερες μπάντες της ροκ ιστορίας , αλλά και σαν κοινωνικά φαινόμενα του 20ου αιώνα στη τέχνη.
Και επειδή σε βλέπω "ζεστό", θα σου πω το τελευταίο για να συμφωνήσουμε...Οι Beatles ήταν πολύ καλύτεροι από τους Stones. Ειλικρινά αυτή είναι και η δική μου άποψη. Αλλά αυτό δεν κάνει τους Stones με τίποτα μιά μέτρια ή απλά καλή μπάντα, γιατί οι Stones ήταν πραγματικά μιά μεγάλη μπάντα. Και στο φινάλε η ταπεινή μου γνώμη είναι αυτή... ;)

Υ.Γ Πουθενά στο προηγούμενο σχόλιό μου δεν ανέφερα ότι οι δύο μπάντες δεν ήταν σύγχρονες...Μάλλον δεν το κατάλαβες καλά, ή μπορεί και εγώ να μην το διετύπωσα σωστά... ???
Υ.Γ 2 To Sgt. Peppers έφερε την επανάσταση στη μουσική, όμως οι συμπεριφορές φέρνουνε την επανάσταση στη κοινωνία...
« Τελευταία τροποποίηση: 24/07/09, 02:39 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Ποια η γνωμη σας για Rolling Stones;
« Απάντηση #10 στις: 24/07/09, 13:21 »
ΟΚ, σε γενικές γραμμές συμφωνώ με το τελευταίο σου ποστ  :). Το παίρνω όντως πολύ ζεστά αυτό το θέμα.  ;D
Πάντως το πρότυπο των Beatles ως "καλών παιδιών" ίσχυε λίγο πολύ έως το '65...μετά ήρθαν τα παραισθησιογόνα, σταμάτησαν τα live, καταλάγιασε η Beatlemania (και τα ουρλιαχτά των κοριτσιών).

Νόμιζα ότι εννοούσες πως δεν είναι σύγχρονες μπάντες λέγοντας αυτό:
Παράθεση
Τελικά μάλλον μιά μπάντα πρέπει να την κρίνουμε με κριτήριο την εποχή που δραστηριοποιήθηκε.

Τέλος πάντων, όντως διολισθήσαμε στη γνωστή σύγκριση, η οποία είναι μάλλον off-topic.
Για τους Rolling Stones λοιπόν, θα επαναδιατυπώσω: συμφωνώ ότι συνέβαλαν στην "κοινωνική" επανάσταση των '60s, επαναλαμβάνω ότι αναγνωρίζω την αξία αρκετών τραγουδιών τους (όχι μόνο των χιτ), αλλά καθαρά μουσικά δεν πιστεύω ότι έφεραν κάτι πραγματικά καινούριο στη ροκ.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: Ποια η γνωμη σας για Rolling Stones;
« Απάντηση #11 στις: 24/07/09, 13:30 »
Παιδιά...με αυτό το σκεπτικό τα ναρκωτικά συνέβαλαν στην κοινωνική επανάσταση των 60's και όχι αυτοί που τα έπαιρναν. Πέραν όμως αυτού MACMISIAS, το Sticky Fingers όπως και αρκετά ακόμα albums των Stones τα έχω και τα έχω ακούσει κι εγώ. Το θέμα είναι η γνώμη του καθενός για τους Stones. Και κακά τα ψέμματα, στην μουσική δεν έφεραν τίποτα καινούριο οι Stones. Οι πρώτοι 4 δίσκοι και κάπου εκεί σταματάμε...θα μπορούσα να πω ότι οι Beatles έφεραν περισσότερα. Το Let it be, που ουσιαστικά είναι ο δίσκος διάλυσής τους, έφερε πολλά περισσότερα στην μουσική. Ξαναλέω, στην μουσική!!!
Και όσον αφορά την κοινωνική επανάσταση των 60's, το καζάνι έβραζε από καιρό. Κάποια groups όπως οι Stones και οι Beatles, αλλά και άλλα - αυτά ήταν τα πιο εμπορικά, το εκμεταλλεύτηκαν.
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος koufios

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Ποια η γνωμη σας για Rolling Stones;
« Απάντηση #12 στις: 24/07/09, 15:59 »
Mετα απο καμια δεκαρια χρονια ακουγωντας μουσικη και εχοντας παρα πολλα ακομα να "μαθω", εχω κατασταλαξει πλεον και συμφωνω οτι το διδυμο Rolling Stones και Beatles ειναι τα δυο μεγαλυτερα και σπουδαιοτερα ροκ γκρουπ ever.
Noμιζω οτι δικαιοτατα αυτα τα δυο γκρουπ εχουν καρφωμενα στο στηθος τους το χρυσο και το ασημενιο μεταλιο της ροκ μουσικης,τωρα ποιος εχει το χρυσο και ποιος το ασημενιο αυτο ειναι προσωπικη αποψη του καθενος.Εγω το χρυσο το δινω στις κυλιομενες πετρες.
Υπηρχαν και υπαρχουν ακομα σημαντικα γκρουπ με εξαιρετικη μουσικη,θαυμασιους μουσικους,τραγουδια,δισκους,αλλα αυτα τα δυο συγκροτηματα, πραγματικα ηταν μια κλαση επανω απο ολους τους υπολοιπους.
Κατα την προσωπικη μου αποψη στο συγκεκριμενο ειδος μουσικης δεν υπαρχουν κακοι καλλιτεχνες και γκρουπ.Αν θα μπορουσαμε κατι να πουμε  ειναι οτι καποιοι ηταν υπερεκτιμημενοι και υκαποιοι υποτιμημενοι,αλλα κακοι καλλιτεχνες (δηλαδη να επαιξαν μονο αθλια μουσικη) δεν υπηρξαν στο rock n roll.
O διαχωρισμος τον οποιο κανω εγω ειναι οτι στη ροκ υπαρχουν τα συγκροτηματα κομματιων,δηλαδη γκρουπ που ναι μεν ειχανε και σουπερ δισκους αλλα "ειδικευονταν' στην παραγωγη τρομερων τραγουδιων (Stones,Animals,Doors,Scorpions,κτλ)
και συγκροτηματα αλμπουμ,δηλαδη γκρουπ που ναι μεν βγαλανε και εξαιρετα κομματια αλλα "ειδικευονταν" στην παραγωγη concept αλμπουμ (Pink Floyd,Beatles,Zeppelin,Love,κτλ).
Εγω εχω μια ιδιαιτερη προτιμηση στην πρωτη κατηγορια, γιατι θεωρω οτι ειναι πολυ πιο δυσκολο να φτιαξεις συγκλονιστικα κομματια απο θεματικα αλμπουμ και οι Stones ειχαν μια απιστευτη ικανοτητα να φτιαχνουν κλασικα τραγουδια τα οποια δεν ειναι 3 η 4 οπως αναφερθηκε παραπανω αλλα τουλαχιστον καμια δεκαρια και δεν υπηρξε η θα υπαρξει αλλο γκρουπ που θα εχει αυτην την ικανοτητα.
Επισης για το "μπαζοχαλοτραγουδο" Satisfaction, ακουγωντας το κατανοει καποιος γιατι αυτο το γκρουπ ειχε τρομερους μουσικους,γιατι ο ριτσαρντς ειναι ομεγαλυτερος ρυθμικος κιθαριστας του rock n roll,γιατι ο Charlie Watts θεωρειται ο πιο αψεγαδιαστος ντραμερ (ο Ριτσαρντς εχει δηλωσει "τις λιγες φορες που ετυχε να ανεβω στη σκηνη με κακο ντραμερ,συνειδητοποιησα ποσο τυχερος ημουν ολα  αυτα τα χρονια που ειχα τον Τσαρλι διπλα μου"),γιατι ο wyman ηταν τοσο πολυτιμος για το γκρουπ με αυτες τις φοβερες μπασογραμμες που "εβγαζαν" τα μικροσκοπικα χερακια του.

Υ.Γ.:η μουσικη εχει το χαρακτηριστικο της υποκειμενικοτητας και οτι γραφω επανω εννοειται οτι ειναι οι προσωπικες μου αποψεις.


Αποσυνδεδεμένος boxer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep on rocking in a free world
    • Προφίλ
Απ: Ποια η γνωμη σας για Rolling Stones;
« Απάντηση #13 στις: 24/07/09, 22:22 »
Οσον αφορα τα μεταλια Χρυσο παιρνουν οι Beatles , ασημενιο οι Pink Floyd και μετα οι Stones.

Οσο για κομματαρες εχουν καμμια 50αρια ο καθενας ανετα.

Για το attitude τωρα οι beatles θεωρουνταν μαλλιαδες οταν ξεκινησαν και οι Stones δεν ειχαν πιο μακρια , και οι δυο κουστουμακια φορουσαν και απο ενα σημειο και μετα ηταν τιγκα στα ναρκωτικα και οι δυο.

Σιγουρα οι Stones περασαν στην ιστορια ως πιο αγριοι αλλα και οι Beatles ηταν πειραγμενοι.

Μουσικα οι Stones παιξανε ενα στυλ ενω οι Beatles δεκα.

Oi Beatles παιξανε και το πρωτο "Heavy Metal , Punk" κομματι το Helter Skelter πολυ πριν οι stooges βγουνς.


Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποια η γνωμη σας για Rolling Stones;
« Απάντηση #14 στις: 25/07/09, 00:37 »
Για το attitude τωρα οι beatles θεωρουνταν μαλλιαδες οταν ξεκινησαν και οι Stones δεν ειχαν πιο μακρια




Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Ποια η γνωμη σας για Rolling Stones;
« Απάντηση #15 στις: 25/07/09, 12:04 »
Beatles ή Stones? Μάλιστα! Ένα ερώτημα που έχει απασχολήσει και συζητιέται από τους μουσικόφιλους σε όλη την υφήλιο πάνω από 40 χρόνια τώρα. Ένα ερώτημα για το οποίο έχουν γραφεί χιλιάδες άρθρα και έχουν χυθεί τόνοι μελάνης πάνω από 40 χρόνια τώρα. Ένα ερώτημα που για μένα δεν έχει απάντηση.

Άρχισα ν’ ακούω μουσική όταν οι Beatles είχαν διαλυθεί αλλά οι Stones έβγαζαν ακόμη καλά πράγματα. Εκεί στα τέλη των '70s. Δεν μπορώ να πω ότι έζησα την Beatle-mania αλλά όσον αφορά τους Stones πήρα μια καλή γεύση τι σήμαινε η μπάντα αυτή. Ίσως αυτός είναι ο λόγος που προσωπικά στο μεγάλο ερώτημα "Beatles ή Stones?" εγώ απαντούσα πάντα "Stones!".

Συμφωνώ απόλυτα με τα σχόλια του MACMISIAS. Οι Beatles έφτιαξαν σπουδαία, ανυπέρβλητη μουσική, γι’ αυτό και δίκαια θεωρούνται η μεγαλύτερη μπάντα στην ιστορία της σύγχρονης μουσικής. Οι Stones ήταν διαφορετικοί. Ήταν η ενσάρκωση του rock 'n' roll. Ήταν τα τσογλάνια, οι αληταράδες εκείνοι που όταν είσαι 18 θέλεις να είναι οι κολλητοί σου.

Οι Stones δεν είναι 5 κομμάτια. Έχουν δεκάδες ιστορικά τραγούδια. Ούτε είναι 3-4 δίσκοι και μετά τίποτε. Όποιος θέλει πραγματικά να κατανοήσει το μέγεθός τους πρέπει να λιώσει τη δισκογραφία τους για μήνες και χρόνια, να την τοποθετήσει χρονικά και να την συσχετίσει με τις μουσικές και κοινωνικές εξελίξεις της εποχής. Τότε θα καταλάβει για τι πράγμα μιλάμε.

Δεν παρεξηγώ κάποιους νεώτερους που τους βλέπουν σαν κάποιους κωλόγερους που δεν κατάλαβαν σε τι ηλικία είναι και προσπαθούν ακόμη να τ’ αρπάξουν. Αυτό είναι πλέον! Δεν τρέφω ψευδαισθήσεις! Όμως να μην ξεχνάμε τι έχουν δώσει τόσα χρόνια στη μουσική. Στα δάχτυλα του ενός χεριού μετρώνται αυτοί που έχουν προσφέρει στo rock 'n' roll όσα οι Stones. Και μπορεί να μην έχετε καμιά όρεξη ν’ ακούσετε άλλη μια φορά το Satisfaction, αλλά μην ξεχνάτε ότι το κομμάτι αυτό έχει το πιο αναγνωρίσιμο riff στην ιστορία του rock 'n' roll!

Σεβασμός.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Ποια η γνωμη σας για Rolling Stones;
« Απάντηση #16 στις: 25/07/09, 13:21 »
Επισης, ενταξει με το Satisfaction. Οι Stones για μενα δεν φαινονται εκει, αλλα σε κομματια οπως το Gimmie Shelter και το Sister Morphine. Μπορει στην αρχη να ηταν οπως ηταν, να επαιρναν κομματια απο τους Beatles, αλλα μιλαμε για ενα συγκροτημα που εφτιαξε φοβερη και τρομερη μουσικη, περαν της εμφανισης και του στυλ που εδωσαν στο ροκ. Θα συμφωνησω και εγω οτι οι Beatles ειχαν πιο τεχνικα κομματια και μεγαλυτερη επιδραση στην μουσικη, αλλα αυτο εμενα δεν μου λεει και πολλα. Οι Ac/Dc ειχαν στανταρ κομματια και δεν προχωρησαν την μουσικη ουτε ενα βημα, αλλα παραμενουν μια απο τις μεγαλυτερες και σκληροτερες μπαντες ever (που λενε και στην Πατρα).
Απλα, μια μικρη διαφορα ειναι οτι οι Beatles εβγαλαν καποιους δισκους εκ των οποιων οι περισσοτεροι ειναι φοβεροι και τρομεροι και σταματησαν εκει. Οι Stones συνεχιζουν μεχρι σημερα και ενταξει, εβγαλαν και πολλες πατατες, πραγμα που μειωνει αρκετα την λαμψη τους. Νομιζω παντως οτι το προσφατο παρελθον τους συνεχιζει να τους ανεβαζει πιο ψηλα, καθως βγαζουν ακομα πολυ καλα κομματια (Το Bridges to Babylon για μενα ειναι πολυ ωραιος δισκος).
Συγκριση τελος παντων δεν υπαρχει. Τραβηγμενα, ειναι σαν να συγκρινεις τους Pink Floyd με τους Ac/Dc. Και οι Floyd ειναι φοβεροι, αλλα πως να το κανουμε....μετα απο 4353268 μπυρες στο ροκαδικο, θελω ενα Riff Raff να στανιαρω...
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποια η γνωμη σας για Rolling Stones;
« Απάντηση #17 στις: 25/07/09, 15:22 »

Συγκριση τελος παντων δεν υπαρχει. Τραβηγμενα, ειναι σαν να συγκρινεις τους Pink Floyd με τους Ac/Dc. Και οι Floyd ειναι φοβεροι, αλλα πως να το κανουμε....μετα απο 4353268 μπυρες στο ροκαδικο, θελω ενα Riff Raff να στανιαρω...
Ιεροσυλία να μπαίνει οποιοδήποτε συγκρότημα στην ίδια πρόταση με floyd ::) ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ποια η γνωμη σας για Rolling Stones;
« Απάντηση #18 στις: 25/07/09, 17:55 »

Συγκριση τελος παντων δεν υπαρχει. Τραβηγμενα, ειναι σαν να συγκρινεις τους Pink Floyd με τους Ac/Dc. Και οι Floyd ειναι φοβεροι, αλλα πως να το κανουμε....μετα απο 4353268 μπυρες στο ροκαδικο, θελω ενα Riff Raff να στανιαρω...
Ιεροσυλία να μπαίνει οποιοδήποτε συγκρότημα στην ίδια πρόταση με floyd ::) ::) ::)
Συμφωνώ όσο δεν πάει.. Μερικά πράγματα είναι υποκειμενικά, αλλά οι Pink Floyd δημιούργησαν την μουσική που ακούμε γύρω μας, τον τρόπο που γίνονται οι ηχογραφήσεις και οι παραγωγές, το πως χρησιμοποιούνται τα όργανα και τα samples σε μια ενορχήστρωση, τα πάντα.. Τεράστια ονόματα όσα αναφέρθηκαν αλλά οι Floyd υπήρχαν πρωτοπόροι σε χίλια δυο πράγματα, ενώ όλοι οι υπόλοιποι πρωτοτύπισαν σε ένα ή δύο τομείς.. Εκτιμώ ότι ποτέ δεν θα εμφανιστεί μεγαλύτερη συνάντηση μουσικών προσωπικοτήτων από τους Pink Floyd..

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ποια η γνωμη σας για Rolling Stones;
« Απάντηση #19 στις: 25/07/09, 20:03 »

Συγκριση τελος παντων δεν υπαρχει. Τραβηγμενα, ειναι σαν να συγκρινεις τους Pink Floyd με τους Ac/Dc. Και οι Floyd ειναι φοβεροι, αλλα πως να το κανουμε....μετα απο 4353268 μπυρες στο ροκαδικο, θελω ενα Riff Raff να στανιαρω...
Ιεροσυλία να μπαίνει οποιοδήποτε συγκρότημα στην ίδια πρόταση με floyd ::) ::) ::)
Συμφωνώ όσο δεν πάει.. Μερικά πράγματα είναι υποκειμενικά, αλλά οι Pink Floyd δημιούργησαν την μουσική που ακούμε γύρω μας, τον τρόπο που γίνονται οι ηχογραφήσεις και οι παραγωγές, το πως χρησιμοποιούνται τα όργανα και τα samples σε μια ενορχήστρωση, τα πάντα.. Τεράστια ονόματα όσα αναφέρθηκαν αλλά οι Floyd υπήρχαν πρωτοπόροι σε χίλια δυο πράγματα, ενώ όλοι οι υπόλοιποι πρωτοτύπισαν σε ένα ή δύο τομείς.. Εκτιμώ ότι ποτέ δεν θα εμφανιστεί μεγαλύτερη συνάντηση μουσικών προσωπικοτήτων από τους Pink Floyd..
Ναι αλλά με την PINK τι θα κάνουμε...Μπαίνει αναγκαστικά κάθε φορά... ;D
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποια η γνωμη σας για Rolling Stones;
« Απάντηση #20 στις: 25/07/09, 21:13 »

Συγκριση τελος παντων δεν υπαρχει. Τραβηγμενα, ειναι σαν να συγκρινεις τους Pink Floyd με τους Ac/Dc. Και οι Floyd ειναι φοβεροι, αλλα πως να το κανουμε....μετα απο 4353268 μπυρες στο ροκαδικο, θελω ενα Riff Raff να στανιαρω...
Ιεροσυλία να μπαίνει οποιοδήποτε συγκρότημα στην ίδια πρόταση με floyd ::) ::) ::)
Συμφωνώ όσο δεν πάει.. Μερικά πράγματα είναι υποκειμενικά, αλλά οι Pink Floyd δημιούργησαν την μουσική που ακούμε γύρω μας, τον τρόπο που γίνονται οι ηχογραφήσεις και οι παραγωγές, το πως χρησιμοποιούνται τα όργανα και τα samples σε μια ενορχήστρωση, τα πάντα.. Τεράστια ονόματα όσα αναφέρθηκαν αλλά οι Floyd υπήρχαν πρωτοπόροι σε χίλια δυο πράγματα, ενώ όλοι οι υπόλοιποι πρωτοτύπισαν σε ένα ή δύο τομείς.. Εκτιμώ ότι ποτέ δεν θα εμφανιστεί μεγαλύτερη συνάντηση μουσικών προσωπικοτήτων από τους Pink Floyd..
Ναι αλλά με την PINK τι θα κάνουμε...Μπαίνει αναγκαστικά κάθε φορά... ;D
Χεχ.Ρισπέκτ στην πινκ πάντως,ούτε δήθεν ούτε τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος boxer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep on rocking in a free world
    • Προφίλ
Απ: Ποια η γνωμη σας για Rolling Stones;
« Απάντηση #21 στις: 25/07/09, 22:04 »
Για το attitude τωρα οι beatles θεωρουνταν μαλλιαδες οταν ξεκινησαν και οι Stones δεν ειχαν πιο μακρια







Γιατι γελας δεν καταλαβαινω

Beatles 1963




Rolling Stones 1963






Beatles 1968


Rolling Stones 1968


Ποιοι ηταν πιο μαλλιαδες ;

Επισης απο ποτε οι Beatles ηταν τα παιδια που ολοι οι γονεις θελανε για γαμπρους , ειδικοτερα στην Ελλαδα του 1965.
Ο παππους μου παντως τους "Μπλιτς" ουτε να τους ακουει ουτε να τους βλεπει ηθελε μεσα στο σπιτι του , χαχαχαχαχα ,

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Ποια η γνωμη σας για Rolling Stones;
« Απάντηση #22 στις: 27/07/09, 09:51 »
Τελικα φτασαμε στην αιωνια διαμαχη αλλα...πιστευω οτι ειναι σαν να συγκρινουμε γεμιστα με παστιτσιο (και τα δυο αγαπημενα πιατα)....μη παρεξηγητε ενοοω οτι ειναι καθαρα θεμα γευσης και τι μας κανει καλυτερα...

Οπως πολυ σωστα προαναφερθηκε και γνωριζουμε ολοι η μουσικη ειναι καθαρα θεμα αυτιου και προτιμησεων...τελικα δηλαδη τι γουσταρουμε να ακουμε τι ορεξη εχουν τα αυτακια μας...οποτε ειναι και δυσκολο να πειστουμε για κατι τοσο ιδιαιτερο.

Το θεμα ξεκινησε ζητοντας την αποψη μας για τους Στοουνς και εκει μενοντας απανταω οτι ενω προσφεραν στην μουσικη σκηνη (ρεσπεκτ) οσο λιγα συγκροτηματα εγω ΔΕΝ τους αντεχω δε τους μπορωωωωω δεν κανουν στα αυτια μου.

με σεβασμο στις αντιθετες αποψεις...!!

ΒΑγγΤανΠλαν
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ποια η γνωμη σας για Rolling Stones;
« Απάντηση #23 στις: 27/07/09, 15:25 »
Και μπορεί να μην έχετε καμιά όρεξη ν’ ακούσετε άλλη μια φορά το Satisfaction, αλλά μην ξεχνάτε ότι το κομμάτι αυτό έχει το πιο αναγνωρίσιμο riff στην ιστορία του rock 'n' roll!

Εγώ θα έλεγα ότι το “Smoke on the Water” είναι το πλέον αναγνωρίσιμο riff, αλλά περί ορέξεως…

Τέλος πάντων, σε μια απλή ερώτηση «Ποια η γνώμη σας για Rolling Stones;» , καταλήξαμε πάλι να μαλώνουμε για το αν αυτοί είναι οι μεγαλύτεροι και σπουδαιότεροι ή τα «Σκαθάρια»! Ήμαρτον!, που λέει και ο Γεωργίου!

Το να λέει κάποιος ότι δεν του αρέσουν οι Stones απέχει παρασάγγας από το να τους θεωρεί ασήμαντους για την εξέλιξη της μουσικής που φθάνει στα αυτιά μας μέχρι σήμερα. Ούτε κι εγώ μπορώ να τους ακούσω πάνω από μια ωρίτσα, αλλά μπορώ να βλέπω για μέρες videos από lives τους, ακόμα και από τα πιο πρόσφατα (όταν φεύγουν από τη σκηνή οι session τραγουδίστριες και λοιποί μουσικοί και μένει η μπάντα μόνη της). Εκεί καταλαβαίνει κανείς πόσο δυναμική μπάντα είναι και πόσο σημαντικότερος είναι ο τρόπος του να παίζεις μια σειρά από απλά ακόρντα όπως τα παίζει ο Keith, σε σχέση με τα ανελέητα ανεβοκατεβάσματα πάνω στη ταστιέρα των νεότερων κιθαριστών!


Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Ποια η γνωμη σας για Rolling Stones;
« Απάντηση #24 στις: 27/07/09, 17:44 »
Εγώ θα έλεγα ότι το “Smoke on the Water” είναι το πλέον αναγνωρίσιμο riff, αλλά περί ορέξεως…


Το ξέρω και πολλοί θα συμφωνούσαν μαζί σου. Το είχα ποστάρει άλλωστε και παλιότερα Απ: The 25 Most Rockin' Guitar Riffs
Τέλος πάντων μιλάμε για ιστορικό riff με όλη τη σημασία της λέξης αλλά και πάλι δεν πρέπει να στεκόμαστε εκεί, δηλ. σε ένα riff, αλλά στη συνολική προσφορά της μπάντας.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
47 Απαντήσεις
16258 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/07, 13:04
από Βραζίλης
39 Απαντήσεις
14465 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/06, 17:25
από Scarsick
26 Απαντήσεις
10551 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/07, 13:27
από sliv22
37 Απαντήσεις
16939 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/09, 10:54
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2090 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/08, 19:54
από Mrs Brightside
2 Απαντήσεις
2401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/08, 13:49
από Baroness
0 Απαντήσεις
1788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/09, 15:55
από mogadishu
3 Απαντήσεις
2292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/10, 01:25
από Stinky
0 Απαντήσεις
2010 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/12, 13:29
από mackay
0 Απαντήσεις
5506 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/17, 17:55
από Πάνος Μαλαχιάς