Αποστολέας Θέμα: Τι γίνεται με το twin-pivot tremolo???  (Αναγνώστηκε 3445 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fender telecaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Τι γίνεται με το twin-pivot tremolo???
« στις: 17/12/09, 17:33 »
Καλησπέρα σε όλους.

Έχω μια Squier Fender Standard black mirror κιθάρα, αλλά έχω ένα μικρό θέμα με το tremolo. Το συγκεκριμένο είναι το stock twin-pivot tremolo της Fender, όμως είναι πολύ μαλακό. Όταν παίζω με το χέρι να ακουμπάει στο σώμα πολλές φορές αλλοιώνεται ο ήχος επειδή πιέζεται ελαφρά προς τα μέσα. Επίσης, στο κούρδισμα δυσκολεύομαι πάρα πολύ επειδή είναι τόσο μαλακό και αναγκάζομαι να την κουρδίζω 5-6 φορές μέχρι να σταθεροποιηθεί ο ήχος. Τι μπορώ να κάνω για να γίνει πιο σκληρό και να ακουμπήσει τελείως πάνω στο σώμα (διότι έχει μια μικρή απόσταση από το σώμα)??? Θα το κατέβαζα μόνος μου αλλά μετά θα θέλει γενική ρύθμιση και είμαι αρκετά αρχάριος για να κάνω κάτι τέτοιο. Σκεφτόμουν να το κάνω να λειτουργεί σαν vintage tremolo, οπότε μια τέτοια λύση θα μου άρεσε. Δεν σκέφτομαι να αλλάξω tremolo λόγω οικονομικών. Τι να κάνω?

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνεται με το twin-pivot tremolo???
« Απάντηση #1 στις: 19/12/09, 04:51 »
Βγάλε το καπάκι από πίσω, και βίδωσε τις δύο βίδες που κρατάνε τα ελατήρια πάνω στο σώμα ώστε να τεντωθούν και να φέρουν το τρέμολο να ακουμπάει στο σώμα. Α και φρόντισε να έχεις ξεκουρδίσει λίγο τις χορδές, μη χάσουμε καμία.

Όταν είσαι κομπλέ, κουρδίζεις και είσαι έτοιμος. Στη χειρότερη, άντε να χαλάσεις ελάχιστα το intonation το οποίο αν δεν έχεις πάει ποτέ την κιθάρα σου για service, δύσκολα θα είναι απολύτως σωστό.

Αποσυνδεδεμένος Fender telecaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνεται με το twin-pivot tremolo???
« Απάντηση #2 στις: 19/12/09, 16:32 »
Αν το κάνω όμως δεν θα χάσουν οι χορδές την ευθυγράμμιση και θα ακουμπάνε στα τάστα???
Από την άλλη σκέφτηκα να βιδώσω λίγο παραπάνω και τις βίδες που το κρατάνε μπροστά για να πάει λίγο πιο κάτω. Θα πετύχω τίποτα με αυτό?

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνεται με το twin-pivot tremolo???
« Απάντηση #3 στις: 19/12/09, 18:07 »
Αν πειράξεις αυτές τις βίδες, θα κατεβάσεις όλο το action της κιθάρας σου (άσε που παίζει να είναι ήδη βιδωμένες τέρμα κάτω) με αποτέλεσμα να ακουμπάει το "μπροστα" μέρος του τρέμολο και το πίσω να είναι πάλι στον αέρα. Οι χορδές δεν χάνουν την ευθυγράμμιση αν κατεβάσεις το τρέμολο.

Αν τύχει και ακουμπάνε οι χορδές, που το θεωρώ δύσκολο (τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση δεν έγινε έτσι) μπορείς να ανεβάσεις λίγο τα βαγονάκια των shaddles μετά.

Γενικά μην αγχώνεσαι και βίδωσε τις βίδες που σου είπα αφού έχεις χαλαρώσει πρώτα τις χορδές

Αποσυνδεδεμένος Fender telecaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνεται με το twin-pivot tremolo???
« Απάντηση #4 στις: 20/12/09, 01:15 »
Το δοκίμασα αλλά δυστυχώς το tremolo συνέχισε να σηκώνεται!!! Αν του προσθέσω ένα ακόμα ελατήριο (είχε μέσα στη συσκευασία) μπορώ να το κάνω πιο γερό???

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνεται με το twin-pivot tremolo???
« Απάντηση #5 στις: 20/12/09, 04:05 »
Ναι μπορείς να βάλεις κιάλλο ελατήριο. Συνήθως έχουν 3 σύνολο, δεν ξέρω τώρα πόσα έχει η δική σου.

γκουντ λακ!  ;)


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1432 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/05, 20:21
από stavros75
6 Απαντήσεις
2898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/08, 23:32
από missionary
2 Απαντήσεις
2267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/08, 23:23
από Evangelos 123
21 Απαντήσεις
7518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/08, 10:56
από teo_gp
6 Απαντήσεις
6678 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/08, 19:08
από sotoman
2 Απαντήσεις
2612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/08, 17:16
από RoyBatty
19 Απαντήσεις
8340 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/08, 16:16
από Jezus
4 Απαντήσεις
2877 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/08, 21:23
από ibanezman
V-TWIN / BAD HORSIE

Ξεκίνησε από MPARMPOUDIS Εφέ

12 Απαντήσεις
4925 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/09, 20:46
από Panos-Echidna
14 Απαντήσεις
5693 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/13, 14:13
από adr1anos