Αποστολέας Θέμα: Fender.ch  (Αναγνώστηκε 11068 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Fender.ch
« στις: 05/01/17, 13:00 »
... πριν από λίγο καιρό ένας φίλος είχε γράψει για τις sunsmile guitars που κατασκευάζονται στην Κίνα και με χτύπησε το GAS κατακούτελα. Έστειλα mail στη sunsmile, πήραμε κάτι προσφορές, άρχισα και να κοιτάζω κριτικές και site για αγορές από Κίνα.


Το πρώτο πείραμα που έκανα δεν ήταν το πιο φτηνό, αφού η κιθάρα κόστισε 210 δολάρια (μαζί με τα μεταφορικά). Η εμπειρία όμως ήταν άψογη καθώς η επικοινωνία με τον πωλητή ήταν πολύ καλή, η αποστολή έγινε αμέσως και την παρέλαβα μόλις 15 μέρες μετά. Ούτε τελωνεία ούτε τίποτα, ήρθε κατευθείαν στη δουλειά μου παραμονή πρωτοχρονιάς μάλιστα.


Η κιθάρα αυτή καθεαυτή είναι απομίμηση μίας πολύ ακριβής Tele. Είναι πανέμορφη και ήταν καλύτερη από ό,τι στις φωτογραφίες. Ο δάσκαλός μου που είναι φεντεράκιας, επαγγελματίας μουσικός και πολύ έμπειρος βρήκε κάποια -αναμενόμενα φυσικά- κατασκευαστικά ζητηματάκια, τα οποία όμως δεν τον πολυενοχλούσαν (εμένα καθόλου :) και η κιθάρα παίζει κανονικά (ένας από τους φόβους μου ήταν ότι θα έπαιρνα καυσόξυλο).


Η κιθάρα χρειάζεται σετάρισμα φυσικά, αλλαγή χορδών άμεσα και, προαιρετικά (εγώ θα το κάνω άμεσα), αλλαγή μαγνητών και πιθανά και καλωδίων - πυκνωτών. Πιστεύω ότι το συνολικό κόστος για μία πανέμορφη κιθάρα είναι μάλλον μικρό, παρότι μάλλον δεν άξιζε το ρίσκο, αφού παίρνεις με τα ίδια λεφτά ή λίγο παραπάνω και αξιοπρεπέστατες squire τις οποίες επίσης μπορείς να αναβαθμίσεις.


Η επιλογή της Κίνας φαίνεται να αξίζει μόνο αν ψάξει κανείς πολύ τα εργοστάσια και πάρει μία - δύο κιθάρες δείγματα και κάνει μετά παραγγελία 5 ή 6 κομμάτια κατ' ελάχιστο (σε κάποιες περιπτώσεις χρειάζεται παραπάνω). Βρίσκεις εκεί τιμές που ξεκινάνε από 30-40 δολάρια για πολύ όμορφες κιθάρες, χωρίς όμως τα μεταφορικά ή πιθανό τελωνείο. Πιστεύω όμως ότι με το κατάλληλο ψάξιμο πραγματικά μπορεί κανείς να βρει όμορφα πράγματα σε τρελές τιμές. Σε ό,τι αφορά εμένα πάντως, αυτό ισχύει μόνο για GAS καταστάσεις, γιατί για τη μία κιθάρα μου προτιμώ φυσικά και εγώ επώνυμη (όχι βέβαια πολύ ακριβή για καθαρά οικονομικούς λόγους).


Με πολύ ενδιαφέρον είδα και πολλά βίντεο στο youtube ψάχνοντας με keywords 'Gibson vs Chibson' όπου κατά κανόνα Αμερικανοί συγκρίνουν τις Gibson τους με Κινέζικες ρέπλικες (και περιέργως δεν φαίνονται ιδιαίτερα αρνητικοί).


... με αυτά και μ' αυτά, βρέθηκα με μία καινούργια κιθάρα (που θα σκαλίσω κιόλας, για πρώτη φορά στη ζωή μου), είμαι πολύ χαρούμενος φυσικά και βουαλά κάποιες φωτο να μου πείτε και εσείς τη γνώμη σας.





[/size][size=78%] [/size]
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Fender.ch
« Απάντηση #1 στις: 05/01/17, 13:14 »
Ε ολοι τρωγεστε βα το ακουτε..
Δεν θα στην χαρισω ουτε εσενα..

ΣΚΗΣ ΤΗΝ..!!
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender.ch
« Απάντηση #2 στις: 05/01/17, 13:52 »
 ;D ;D ;D
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Fender.ch
« Απάντηση #3 στις: 05/01/17, 14:22 »
Αγαπητέ μου,

φαντάζομαι οτι αναλογίζεσαι οτι πράξεις σαν και αυτές θέτουν σε κίνδυνο τις δουλιές στην δύση στην οποίαν ανήκομεν, υποβαθμίζουν την απαράμιλη αμερικανική ποιότητα, αποτελούν απάτη, συνιστούν συνέργεια σε οικονομικό έγκλημα, κοινώς you have the right to remain silent, κτλ

























ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ!!!

Σκίστην και απο μένα!, και δώσε και στοιχεία για τον έμπορα......................... α ρε... GAS πάνω που έλεγα οτι θα την γλυτώσω φέτος με 100 ευρώ μαγνήτες....

btw, μαγνήτες γιατί να αλλάξεις???

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender.ch
« Απάντηση #4 στις: 05/01/17, 14:44 »
... οι μαγνήτες ακούγονται λίγο θολοί, όχι τίποτα ανιχνεύσιμο από ερασιτέχνη σαν και εμένα, ο δάσκαλός μου μου το είπε. Βέβαια αυτός μου είπε να μην τους αλλάξω, αλλά από την αρχή που είπα ότι θα πάρω κινεζιά είχα αποφασίσει να τη λύσω και να τη δέσω για να μάθω και δυο τρία πράγματα που θα ου χρειαστούν στη συνέχεια σε μία φτηνή κιθάρα. Το ότι είναι ομορφούλα η άτιμη με κάνει να διστάζω, αλλά νομίζω θα το κάνω. Τα καλώδια μέσα παρότι δουλεύουν είναι λεπτά και οι πυκνωτές μικροί, οπότε θα είναι μία καλή (και εύκολη ελπίζω) άσκηση. Βέβαια κατά βάθος είναι ψυχολογικό το ζήτημα, καθώς η κιθάρα φαίνεται πολύ ακριβή και είναι πολύ φθηνή. Νιώθω ότι πρέπει να της ρίξω κάτι για να ταιριάζει με την εμφάνισή της (μη βαράτε, θα το κοιτάξω το θέμα μου κάποια στιγμή :- ).


Για το που την πήρα: Υπάρχει μία γνωστή πολύ μεγάλη κινέζικη εταιρεία, το κινέζικο ebay ας πούμε, που είναι η alibaba. Αυτοί έχουν δύο site που ξέρω, το aliexpress που έχει 'λιανικά' προϊόντα και το alibaba που είναι για αγορές μεταξύ προμηθευτών. Εγώ κοίταζα πολύ καιρό κιθάρες στο aliexpress και κοιτούσα πάντα πολύ προσεκτικά όλα τα σχόλια αυτών που αγόραζαν κιθάρες από κάθε κατάστημα που με ενδιέφερε. Το συγκεκριμένο κατάστημα από το οποίο αγόρασα τελικά είναι το Sino-Korea BC Musical instrument Co. Ltd. Η αγορά έγινε μέσα από το aliexpress που έχει και εγγύηση επιστροφής χρημάτων αν δεν έρθει η παραγγελία. Δεν είναι ούτε το πιο φθηνό ούτε το πιο καλό σε σχόλια κατάστημα, απλά ήταν αρκετά καλό και είχε την κιθάρα που μου άρεσε πιο πολύ από tele που δεν είχα.


Τώρα ψάχνω στο alibaba που έχει κατά πολύ καλύτερες τιμές (χωρίς μεταφορικά) μπας και πάρουμε με κανένα φίλο 3-4 κιθάρες μαζί, ολόκληρες ή σε κομμάτια, να ασκηθούμε  περισσότερο (μετάφραση στα Αγγλικά: GAS χαχαχαχαχαχαχ)


Η κιθάρα πάει τώρα για φουλ έλεγχο σε οργανοποιό, θα επανέλθω με λεπτομέρειες αν ενδιαφέρουν (btw, η κανονική version της κιθάρας - merle haggard tele - πάει 6.700  :o )

...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Fender.ch
« Απάντηση #5 στις: 05/01/17, 16:01 »
Αν γινει ομαδικη αγορα,θα συμετασχω μαζι σας
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος johnjohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: Fender.ch
« Απάντηση #6 στις: 05/01/17, 16:21 »
με γεια φίλε


έχεις φώτο από το πίσω μέρος;
 
σαν κιθάρα αφού σαρέσει σίγουρα αξίζει
αν και το καπάκι από τις φώτο εμένα μου φαίνεται ψεύτικο (photo)
και αν δεν είναι θα είναι ένα πολύ λεπτός καπλαμάς
όπως και να έχει πιο σημαντικό είναι το playability, η ταστοδουλειά κτλ
αν παίζει καλά όλα καλά
αλλά να προσέχεις μην σου βγουν σκάρτες οι άλλες και απλά είσουν τυχερός




καλό βέβαια είναι να μην στηρίζουμε προϊόντα με λόγκο ,όχι τόσο για την εταιρία όσο για να μην πουλιούνται μεταχειρισμένα ως γνήσια τέτοια όργανα και την πατήσει κάνα πιτσιρίκι

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender.ch
« Απάντηση #7 στις: 05/01/17, 17:08 »
φίλε saved το ίδιο ρίσκο με 200άρικο μάλλον δεν θα το ξανακάνω, αν βρούμε κάποια τεμάχια σε τιμές της τάξης των 50-60 δολαρίων τότε μάλλον αξίζει. Θέλει πολύ ψάξιμο για τον κατασκευαστή, μεταφορικά, τελωνεία κλπ και εγώ είμαι ερασιτέχνης και έχω άλλη δουλειά που μου τρώει 12 ώρες την ημέρα. Αν (όταν) κάνω κάτι πάντως θα σε ειδοποιήσω. John John, +100. Εγώ που πήρα παλιά μια lp studio τώρα την καλοκοιτάζω μη με δουλέψανε. Εγώ προτιμώ τελικά σε κομμάτια, να βάλω και το όνομά της κόρης μου στο headstock χεχε. Μάλλον από φωτό είναι το καπάκι, δε με νοιάζει όμως όπως λες και εσύ, το παίξιμο είναι που παίζει ρόλο. Όταν επιστρέψει από τον οργανοποιό θα βάλω κι άλλες φωτό και θα σας γράψω τι μου είπε.
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Fender.ch
« Απάντηση #8 στις: 05/01/17, 17:22 »
Τα καλώδια μέσα παρότι δουλεύουν είναι λεπτά και οι πυκνωτές μικροι

Δεν χρειάζονται ούτε χοντρά καλώδια, ούτε μεγάλοι πυκνωτές :-)
Αν είναι εντάξει στις τιμές τους, θα έλεγα να μην ασχοληθείς με αυτό το κομμάτι...

Αποσυνδεδεμένος ScallopedFist

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Fender.ch
« Απάντηση #9 στις: 05/01/17, 17:37 »
Καλα παιξιματα ,σκιστην και απο μενα,μην λυπασαι τιποτα.Αν θες ανεβασε και ενα sample sound να δουμε πως ακουγεται,ισως να το σκεφτω να αγορασω και εγω καμια sunsmile τελικα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Fender.ch
« Απάντηση #10 στις: 05/01/17, 17:52 »
φίλε saved το ίδιο ρίσκο με 200άρικο μάλλον δεν θα το ξανακάνω, αν βρούμε κάποια τεμάχια σε τιμές της τάξης των 50-60 δολαρίων τότε μάλλον αξίζει. Θέλει πολύ ψάξιμο για τον κατασκευαστή, μεταφορικά, τελωνεία κλπ και εγώ είμαι ερασιτέχνης και έχω άλλη δουλειά που μου τρώει 12 ώρες την ημέρα. Αν (όταν) κάνω κάτι πάντως θα σε ειδοποιήσω. John John, +100. Εγώ που πήρα παλιά μια lp studio τώρα την καλοκοιτάζω μη με δουλέψανε. Εγώ προτιμώ τελικά σε κομμάτια, να βάλω και το όνομά της κόρης μου στο headstock χεχε. Μάλλον από φωτό είναι το καπάκι, δε με νοιάζει όμως όπως λες και εσύ, το παίξιμο είναι που παίζει ρόλο. Όταν επιστρέψει από τον οργανοποιό θα βάλω κι άλλες φωτό και θα σας γράψω τι μου είπε.

αφου δεν ταλαιπωρήθηκες με τελωνεία. κατα τα άλλα σώμα + μπράτσο + μαγνήτες + hardware = 200 EUR, νομίζω δεν υπάρχουν περιθώρια απώλειας!!
« Τελευταία τροποποίηση: 05/01/17, 17:54 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Fender.ch
« Απάντηση #11 στις: 05/01/17, 17:57 »
Και εγω για 50-60$ μηλαω..και να δεις τι εχει να γινει..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Fender.ch
« Απάντηση #12 στις: 05/01/17, 19:48 »
Και εγω για 50-60$ μηλαω..και να δεις τι εχει να γινει..

60 ευρώ η malmsteen strat ..... πω πω ...... ζημιά!!!!
BTW, .ch είναι η fender Ελβετίας μάγκες, .cn είναι το domain της Κινας.  :D

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Fender.ch
« Απάντηση #13 στις: 05/01/17, 20:03 »
Τι θελω και διαβαζω το θεμα αυτο;
Δεν ντρεπεστε λιγο..
Εγκρατια Δημητρακη μου,εγκρατια..ελα..μπωρεις..το χεις..

https://m.youtube.com/watch?v=LTGdAGPDBpo
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender.ch
« Απάντηση #14 στις: 05/01/17, 21:53 »
... για το .ch τι να πω, αίσχος, το έγραψα βιαστικά (ch-ina)και μετά ήταν αργά. mea culpa! Το τελωνείο πράγματι ήταν τίποτα για το ένα κομμάτι (κάποιος μου είπε ότι καμιά φορά και στο ένα κομμάτι σε φωνάζουν να πληρώσεις το κάτι τι) αλλά αν πάρω από δύο τρία κομμάτια και πάνω θα ψάξω να βρω έναν ειδικό να μου πει κανονικά τι είναι τα πληρωθεί κλπ για να τα υπολογίσω. Αν είναι σε κομμάτια ίσως και τρεις κιθάρες να μη έχουν θέμα. Τι να πω, όλα είναι καινούργια για μένα και το GAS οργιάζει  ;D . Προς το παρόν θα χαζέψω λίγο στο internet να βρω το καλό μαγαζί με τις καλές τιμές και παράλληλα θα σκαλίσω και θα παίξω με την κιθαρούλα. Μετά τα βλέπουμε τα διαδικαστικά. Πάντως θα δώσω στίγμα στο forum αν σκάσει κάτι ενδιαφέρον.
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Fender.ch
« Απάντηση #15 στις: 05/01/17, 22:27 »
Ξες οτι δεν θες να παραγγηλεις ξανα απο εκει χωρις πρωτα να ενημερωσεις,ε?
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender.ch
« Απάντηση #16 στις: 05/01/17, 23:03 »
ξέρω, ξέρω χεχε


Για να καταλάβεις τι ψάχνω τώρα, να δύο link από το site χονδρικής με τα 'φθηνά':


https://www.alibaba.com/product-detail/China-guitar-factory-fenders-electric-guitar_60428301464.html


https://www.alibaba.com/product-detail/FENDERS-HOT-STYLE-ELECTRIC-GUITAR-EEG07A_60485390748.html


και δύο link από το site λιανικής με τα 'ακριβά' που είναι και ρέπλικες:


https://www.aliexpress.com/item/Musical-instruments-LP-OEM-1959-R9-Tiger-Flame-Electric-guitar-Stains-grain-maple-tiger-stripes-A/32269615239.html?spm=2114.01010208.3.120.pO2RGA&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_1_116_10065_117_10068_114_115_113_10000009_10084_10083_10080_10082_10081_10060_10062_10056_10055_10037_10054_10033_10059_10032_10099_10078_10079_10077_426_10103_10073_10102_10096_10052_10053_10107_10050_10106_10051,searchweb201603_9,afswitch_1_afChannel,single_sort_0_default&btsid=7754f43e-24e5-4122-8f8c-cd3596e96449


https://www.aliexpress.com/item/Vintage-yellow-cream-Yngwie-Malmsteen-Scalloped-maple-fretboard-Big-Head-ST-6-string-electric-guitar-guitarra/32776130927.html?spm=2114.01010208.3.36.MvShfe&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_1_116_10065_117_10068_114_115_113_10000009_10084_10083_10080_10082_10081_10060_10062_10056_10055_10037_10054_10033_10059_10032_10099_10078_10079_10077_426_10103_10073_10102_10096_10052_10053_10107_10050_10106_10051-normal#cfs,searchweb201603_9,afswitch_1_afChannel,single_sort_0_default&btsid=7754f43e-24e5-4122-8f8c-cd3596e96449


Αγόρασα από το δεύτερο, αυτό που αξίζει όμως νομίζω είναι να την ψάξει κανείς και να πάρει από το πρώτο. Εκεί είναι που οι τιμές σκοτώνουν και μπορείς να παραγγείλεις και συγκεκριμένα πράγματα για καστομιές (πχ μου είπαν στο mail για αυτήν που πήρα, 20 δολάρια επιβάρυνση για εβένινη ταστιέρα αν θέλω). Παιδιά αν έχει κανείς εμπειρία από αυτά να τη μοιραστεί pse, εγώ πάω ψαχτά  ;D
















...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Fender.ch
« Απάντηση #17 στις: 06/01/17, 00:05 »
Καποτε και εγω ειχα ρωτησει για custom scale μπασο.Δεν θυμαμαι για ποιο λογο με τσατισαν,και μετα εκανα μονος μου.Μετα δευτερο..τωρα οταν εχω χρονο δουλευω το τριτο..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος johnjohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: Fender.ch
« Απάντηση #18 στις: 06/01/17, 10:45 »

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender.ch
« Απάντηση #19 στις: 23/01/17, 16:40 »
Λοιπόν παιδιά μετά την επιστροφή από το μάστορα, η τελική κρίση για την κινέζα:


1/ Το σώμα δεν είναι φωτογραφία, είναι κανονικό ξύλο με λεπτό καπλαμά που είναι βαμμένος κανονικά. Το φινίρισμα είναι πολύ καλό και άρεσε πολύ και στο μάστορα (εμένα έτσι κι αλλιώς μου άρεσε:).
2/ Στο μπράτσο έχει μία κακοτεχνία, το βερνίκι κάνει ένα ομαλό εξόγκωμα στο τελείωμα του λαιμού (δε φαίνεται ούτε ενοχλεί αλλά υπάρχει). Επίσης το binding δεν τελειώνει πολύ ομοιόμορφα στη βάση του μπράτσου λέει ο μάστορας (εγώ δεν μπορώ να το δω).
3/ Δεν έχει string tree για τα καντίνια. Ο μάστορας είπε να μη βάλω γιατί η κλίση των χορδών στο headstock είναι ικανοποιητική και δε θα έχω θέμα. Έτσι δεν θα πειράξω και το logo που είπε ότι είναι πολύ κακλοφτιαγμένο
4/ Παρότι και μπράτσο και ταστιέρα είναι σφένδαμος, η ταστιέρα είναι ξεχωριστό κομμάτι ξύλου κολλημένο στο μπράτσο. Εκεί υπάρχουν τα πιο 'σοβαρά' προβλήματα:
    (α) Τα αυλάκια των τάστων χαράκτηκαν πιο βαθιά από όσο έπρεπε αρχικά και οι χαρακιές φαίνονται από πάνω όταν την κρατάς
    (β) Το δεύτερο τάστο δεν είναι ευθυγραμμισμένο με τα άλλα και θέλει κατέβασμα. Σαν αποτέλεσμα δεν μπορεί να κατέβει πολύ χαμηλά το action (που το θέλω). Οπότε σύντομα η κιθάρα πάει για leveling.
    (γ) Τρίβοντας τα τάστα ο κινέζος έφθειρε λίγο το βερνίκι (το θόλωσε λίγο) στην πάνω άκρη του λαιμού. Δεν είναι ευδιάκριτο σε πρώτη ματιά. Γενικά το λουστράρισμα της ταστιέρας έχει ΄φθηνή' αίσθηση (το λέω παρότι δεν είμαι ειδικός και είχα την ίδια αίσθηση σε άλλες ακριβές τελε).


... και τα καλά: τελικά οι μαγνήτες μου αρέσουν πάρα πολύ (!) και δε θα τους αλλάξω. Ούτε τη ηλεκτρικά, αφού δουλεύουν μια χαρά. Στο δικό μου ενισχυτή που έπαιξα όταν την έφερα σπίτι η κιθαρούλα λάμπει. Και ο λαιμός που είναι κάπως πιο χοντρός κατέληξε να μου αρέσει πολύ. Έπαιξα πολύ ένα ΣΚ και την ευχαριστήθηκα. Πήρε τη θέση της πανάξια δίπλα στις άλλες.


Συμπέρασμα: Προφανώς ο τύπος που την πήρα δεν είναι εργοστάσιο, πήρε κομμάτια από το εργοστάσιο και την έφτιαξε ο ίδιος (βασικά την ταστιέρα) και δεν έκανε καλή δουλειά. Τα βασικά προβλήματα της κιθάρας αλλάζουν αν βάλω άλλη ταστιέρα, αλλά αυτό θα ήταν ακριβό και έτσι κι αλλιώς μου αρέσει όπως είναι (πλην leveling). Στην τιμή που την πήρα είναι καλή αγορά αλλά φυσικά δεν έχει καμία σχέση (φαντάζομαι) με την αυθεντική. Όμως μου αρέσει και ο ήχος και το playability, οπότε ταμάμ. Ο φίλος Γιάννηςγιάννης έχει δίκιο, θέλει πιο φτηνή τιμή για να είναι πραγματικά τρελή ευκαιρία (για μένα από 120-130 ευρά και κάτω). Εκτός βέβαια αν θέλεις το συγκεκριμένο σχέδιο που δεν το βρίσκεις σε αυτά τα λεφτά. Αν βρω βέβαια το πραγματικό εργοστάσιο αλλάζει η φάση.


... ό,τι πληρώσεις παίρνεις σε αυτή τη ζωή, μουαρέ όμως η καινούργια κιθαρούλα μου χεχεχε


(και τρεις φωτο, και άλλες τρεις αμέσως μετά για λόγους πληρότητας :)

...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender.ch
« Απάντηση #20 στις: 23/01/17, 16:42 »
... και οι τελευταίες φωτό :)
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Fender.ch
« Απάντηση #21 στις: 23/01/17, 16:56 »
εύγε, αυτό με τα αυλάκια των τάστων βλακεία θα μπορούσε να μην υπάρχει.... κατα τα άλλα το 2ο τάστο φάτο μόνος σου με γυαλόχαρτο.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Fender.ch
« Απάντηση #22 στις: 23/01/17, 17:14 »
οκ, αφού απο εμφάνιση γ$μεί (αν εξαιρέσεις κατ'εμέ αυτή τη "συνοριακή" μάυρη γραμμή απο τη γέφυρα μέχρι το τέλος του σώματος η οποία δεν ξέρω σε τι εξυπηρετεί ??? ) , παίζει εντάξει (αν κατέβει λίγο το 2ο τάστο αλλά ... ποιος παίζει στο 1ο τάστο ??? ) και ακούγεται καλά τότε that's a keeper!

μεγειές!
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Fender.ch
« Απάντηση #23 στις: 23/01/17, 17:19 »
(αν κατέβει λίγο το 2ο τάστο αλλά ... ποιος παίζει στο 1ο τάστο ??? )

- sultans of swing - dire straits
- ain't talking about love - van hallen
- stairway to heaven - led zep

χμμμμμμμ

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender.ch
« Απάντηση #24 στις: 23/01/17, 17:28 »
... η μαύρη γραμμή εξυπηρετεί την αντιγραφή χαχαχαχ http://www.fendercustomshop.com/series/artist/merle-haggard-signature-telecaster-maple-fingerboard-2-color-sunburst/


αλλά νομίζω στο πρωτότυπο είναι λωρίδα ξύλου (που και πάλι δεν ξέρω τι εξυπηρετεί:)


Το τάστο σκέφτομαι να το κατεβάσω εγώ, φοβάμαι όμως μην το παρακάνω. Αν δεν μου άρεσε τόσο η κιθάρα ή αν ήταν bolt on το μπράτσο δεν θα το σκεφτόμουνα καθόλου να σου πω την αλήθεια. Τώρα σκέφτομαι και τη λύση του μάστορα (όχι αυτού που την είδε, αυτός δεν κάνει leveling έτσι κι αλλιώς).
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2632 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/08, 20:13
από apressas
8 Απαντήσεις
5978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/09, 17:24
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
4 Απαντήσεις
5335 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/10, 15:56
από Μαρμελακι
6 Απαντήσεις
3622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/09, 00:28
από Nikoubis
29 Απαντήσεις
8915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/09, 00:00
από Dr Bluz (G.K.)
6 Απαντήσεις
3566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/10, 19:00
από TheVrachnoprofiter
42 Απαντήσεις
17321 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/11, 03:34
από Gabriel6th
5 Απαντήσεις
3862 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/12, 23:54
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
2516 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/13, 23:58
από kostas4
0 Απαντήσεις
2909 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/15, 12:11
από AnimaPura