Αποστολέας Θέμα: Μερικές συμβουλές ως προς home recording ?  (Αναγνώστηκε 4568 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikos_gtr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν ειμαι εντελώς αρχάριος στον χωρο της ηχογράφισης .Ασχολουμε εδω και κανα χρονο με το "αθλημα" ως χομπι ! Αλλα ο ηχος μου δεν ειναι πάντα αυτος που θέλω ! Σε τομεις οπως noise σε παραμορφωμένους ήχους στην κιθάρα κτλ ! Γενικά θα ηθελα μερικές συμβουλες για να βελτιώσω τον ήχο μου .
Χρησημοποιώ !
1)Κιθάρα ΥΑΜΑΗΑ RGX-420S ειμαι απολυτα ευχαριστιμένος αν και δεν ξερω γιατι οι YAMAHA δεν εχουν καλη φήμη ! :P
2)Crate GFX-15 (Πρέπει καποια στιγμή να αποφασίσω να παρω εναν νέο ! ... αλλα και παλι ο ηχος του σε οχι πολυ ιψηλέσ εντάσεις ειναι πολύ καλος)
3)Creative sound blaster Audigy 2 zs με creative asio στα 2 ms ειμαι οκ
4)Cubase sx3
5)Vst plug ins ktl waves GTR 3 ,izotope trash (gia amps kiriws),Vst tube,Groove agent 2,Virtual bassist
6)Ο υπολογιστής μου είναι απλός αλλα αντεχει σε τετοια προγραμματα τουλαχιστον μεχρι 5 plug ins ταυτοχρονα
P4 2,66mhz 1,5GB RAM (333mhz xaxa:P)

Ευχαριστώ

« Τελευταία τροποποίηση: 23/06/08, 04:04 από nikos_gtr »

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: Μερικές συμβουλές ως προς home recording ?
« Απάντηση #1 στις: 23/06/08, 10:45 »
νομιζω πρεπει να αναφερεις πως συνδεεις την κιθαρα με την καρτα ηχου,την οποια εχω και εγω αλλα δεν κανει για ηχογραφησεις.....

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μερικές συμβουλές ως προς home recording ?
« Απάντηση #2 στις: 23/06/08, 11:08 »

Είναι λιγάκι γενικόλογα αυτά που ρωτάς. Που ακριβώς θέλεις βελτίωση? Γιατί μπορεί αυτό να αφορά ζητήματα ηχοληψίας, αλλά μπορεί και να "πάσχεις" σε θέματα παραγωγής.

Χρησιμοποιείς μικρόφωνα? Και, εκτός από ηλ. κιθάρα, τι άλλο σε ενδιαφέρει να γράψεις?
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος nikos_gtr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μερικές συμβουλές ως προς home recording ?
« Απάντηση #3 στις: 24/06/08, 01:05 »
Λοιπόν την συνδέω ως εξής (Αφου φτιάξω το DI)
Ki8ara----->DI---2out to unbalanced amp to XLR sto line in

Τωρα οσον αφορα τον τομέα γενικά θέλω να φτιάχνω τον ήχο μου απο το pc .Απλα γενικά θέλω να εχω αντάξιο ήχο με του ενισχητή ! :P

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Μερικές συμβουλές ως προς home recording ?
« Απάντηση #4 στις: 14/07/08, 11:42 »
Ειναι παρα πολυ δυσκολο να πετυχεις τον ογκο, τη χροια και την ιδιαιτεροτητα ενος ενισχυτη μεσω υπολογιστη. Ο ηχος σου θα ειναι αρκετα ψηφιακος και εαν τα κομματια σου εχουν αρκετα "γκαζια" θα παρατηρησεις αυτη τη digitιλα που βγαζουν τα VST που μιμουνται παραμορφωσεις και ενισχυτες. ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Μερικές συμβουλές ως προς home recording ?
« Απάντηση #5 στις: 14/07/08, 12:29 »
H καλυτερη επενδυση για αυτο που θες ειναι καποιο pod. Τελειωνεις με θεματα μικροφωνων/θορυβου κτλ. Ακομα και τεραστια συγκροτηματα ηχογραφουν ΚΑΙ με pod...
Επισης ειναι θεμα και παιξιματος. Συνηθως για να βγαλεις καλο ηχο (ακομα και brutal) δεν χρειαζεσαι τονους παραμορφωση και πεταλι πανω σε πεταλι. Με λιγοτερη παραμορφωση, προσεκτικοτερο παιξιμο (απο αποψης τεχνικης) και καλο equalization μπορεις να αποφυγεις ενα μεγαλο ποσοστο θορυβου. Επισης οταν ρυθμιζειθς το eq (γενικα) ειναι προτιμοτερο να λειτουργεις αφαιρετικα και οχι προσθετικα. (πχ αν θες να προσθεσεις μπασσο καλυτερα μειωσε λιγο πριμα και μεσαια και αυξησε την συνολικη ενταση του track, παρα να δυναμωσεις απλα τα μπασσα στο eq, γιατι μαζι με τα μπασσα προσθετεις και θορυβο. Αντιθετα αν μειωσεις καποιες αλλες συχνοτητες και αυξησεις το γενικο συνολο, μειωνεις εστω και λιγο το επιπεδο θορυβου (εστω σε συγκεκριμενες συχνοτητες) και εχεις επισης καλο αποτελεσμα. Τελος μια καλη λυση ειναι ενα καλο παραμετρικο eq που θα σου επιτρεψει να "βρεις" ποια/ποιες συχνοτητες ειναι οι προβληματικες (πχ 60 κυκλοι hum) και να τις κοψεις.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: Μερικές συμβουλές ως προς home recording ?
« Απάντηση #6 στις: 14/07/08, 13:33 »
και γω παιδες εχω καταλαβει οτι στις επαγγελματικες δουλειες σε πολυ brutal album η παραμορφωση δεν ειναι τοσο ισχυρη οσο εμεις νομιζουμε..ενας καθαρος στιβαρος ηχος κιθαρας αρκει... το συνολο εξαλλου πρεπει να ακουγεται βαρυ οχι η μια κιθαρα αυτη καθε αυτη...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Μερικές συμβουλές ως προς home recording ?
« Απάντηση #7 στις: 14/07/08, 13:40 »
Καλα σε κανονικες παραγωγες (αλλα κι εσυ μπορεις να το κανεις) υπαρχει και πολυ overdubbing με στρωματα κιθαρας το 1 πανω στο αλλο. Ετσι μπορεις με την ιδια ηχογραφημενη κιθαρα (καθαρο σημα οχι απο ενισχυτη) να το περασεις μεσα απο ενα pod πχ και να εχει 4-5 καναλια με το ιδιο παιξιμο αλλα καθε καναλι με αλλον ηχο που θα τονιζει καποιες αλλες συχνοτητες και συνολικα το αποτελεσμα οταν παιζουν ολα μαζι τα καναλια ειναι ενας τοιχος ηχου... Επισης μπορεις να παιξεις με delay (πολυ μικρο) για να βελτιωσεις καπως τον ηχο. Εκει θελει ομως προσοχη για να αποφυγεις φαινομενο χτενας κτλ, καλυτερα απεφυγε το και δοκιμασε overdubbing. Γραψε σε ενα καναλι πχ μια κιθαρα με πολλα μεσαια και μετα σε αλλο καναλι γραψε με 0 μεσαια και πολλα πριμα μπασσα με λιγοτερη παραμορφωση. Μετα βαλτα να παιξουν μαζι και κανε την αναλογη μιξη στις εντασεις και στα pots. Μπορει να εκπλαγεις με το αποτελεσμα.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
8313 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/08, 22:15
από The common cunning linguist
2 Απαντήσεις
3948 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/08, 02:24
από KaBi
8 Απαντήσεις
3774 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/09, 22:12
από Panos the Greek
1 Απαντήσεις
3327 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 03:04
από newGuitarMan
17 Απαντήσεις
6472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/10, 21:08
από freemind
14 Απαντήσεις
5576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/10, 22:53
από hardim21
16 Απαντήσεις
6137 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/11, 16:23
από jean86
3 Απαντήσεις
2758 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/11, 23:44
από Μelexdy
2 Απαντήσεις
9226 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/16, 16:21
από Ioannis Anastassakis
31 Απαντήσεις
14851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/16, 16:08
από Nikos7