Αποστολέας Θέμα: ποια κιθαρα θα παιρνατε απ αυτες?  (Αναγνώστηκε 5921 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kirk (IBANEZ RG370) hammet

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Άντρας
  • Obey your master
    • Προφίλ
Για μεταλ καθαρο αλλα και πιο σοφτ ροκακια αλλα και ελληνικα ποια θα επιλεγατε απο τις παρακατω?:



ibanez rg 370
esp ltd
cort x2 ή χ6 ή αλλη
shecter
bc rich
jackson
See our Mother put to death, see our Mother die...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ποια κιθαρα θα παιρνατε απ αυτες?
« Απάντηση #1 στις: 26/11/10, 13:06 »
Τα "ελληνικά" δλδ σε οτι αφορά την ηλεκτρική κιθάρα έχουν κάποιο συγκεκριμένο ήχο??  ???

Εν τω μεταξύ βλέπω οτι παραθέτεις μάρκες, όχι κιθάρες συγκεκριμένες...

Λες πχ esp ltd.

Τί σχέση πχ μπορεί να έχει αυτή η ltd..  http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_ec500_ow.htm

...με αυτήν... http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_st_203.htm   ;)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ποια κιθαρα θα παιρνατε απ αυτες?
« Απάντηση #2 στις: 26/11/10, 13:18 »
γράψε ακριβώς είδος μουσικής...
παράθεσε μπάντες στην χειρότερη....
σίγουρα ύψος τιμής.....τι στυλ θες να είναι η κιθάρα....(LP? STRATO? ktl ktl)
και όταν λες ελληνικά....καλά σου πε ο groovy :P ....
καρρά? πυξ λαξ? ανώριμους? τι? :P

Αποσυνδεδεμένος kirk (IBANEZ RG370) hammet

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Άντρας
  • Obey your master
    • Προφίλ
Απ: ποια κιθαρα θα παιρνατε απ αυτες?
« Απάντηση #3 στις: 26/11/10, 13:20 »
Τα "ελληνικά" δλδ σε οτι αφορά την ηλεκτρική κιθάρα έχουν κάποιο συγκεκριμένο ήχο??  ???

Εν τω μεταξύ βλέπω οτι παραθέτεις μάρκες, όχι κιθάρες συγκεκριμένες...

Λες πχ esp ltd.

Τί σχέση πχ μπορεί να έχει αυτή η ltd..  http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_ec500_ow.htm

...με αυτήν... http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_st_203.htm   ;)


1) ελληνικα ροκ εννος που ειναι πιο low gain
2)οι μαρκες που δεν εχω τυπο ειναι επειδη δεν τις ξερω. Για να μου προταθουνε καποιες εφαμιλες με την ibanez rg 370
3)Καμια σχεση η μια με την αλλη
See our Mother put to death, see our Mother die...

Αποσυνδεδεμένος kirk (IBANEZ RG370) hammet

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Άντρας
  • Obey your master
    • Προφίλ
Απ: ποια κιθαρα θα παιρνατε απ αυτες?
« Απάντηση #4 στις: 26/11/10, 13:23 »
γράψε ακριβώς είδος μουσικής...
παράθεσε μπάντες στην χειρότερη....
σίγουρα ύψος τιμής.....τι στυλ θες να είναι η κιθάρα....(LP? STRATO? ktl ktl)
και όταν λες ελληνικά....καλά σου πε ο groovy :P ....
καρρά? πυξ λαξ? ανώριμους? τι? :P

1) Metallica,scorpions,κατσιμιχα,πανουση π.χ.
2) Στο στυλ της ibanez rg 370 dx καπου στα ιδια λεφτα
See our Mother put to death, see our Mother die...

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Απ: ποια κιθαρα θα παιρνατε απ αυτες?
« Απάντηση #5 στις: 26/11/10, 13:39 »
Ibanez θα έπαιρνα απο αυτές που παραθέτεις...Αλλα για τέτοιο στύλ που ζητάς, γιατί δεν βλέπεις καμια Strat που και ευέλικτες είναι και εύκολες στο παίξιμο??
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ποια κιθαρα θα παιρνατε απ αυτες?
« Απάντηση #6 στις: 26/11/10, 13:41 »
Φιλε μου, αν κανεις τον κοπο να διαβασεις συζητησεις και topics για αρχαριους, θα βρεις ουσιαστικα ολες τις πληροφοριες που θες για να αποφασισεις μονος σου τι χρειαζεσαι.
Και εξηγω: Το να σου πει οποισδηποτε παρε αυτη ή την αλλη κιθαρα, ειναι εντελως λαθος, μιας και ο καθενας θα σου προτεινει ειτε την κιθαρα που αυτος γουσταρει (και που εσενα μπορει να μη σου κανει), ειτε αυτη που ξερει (κανεις δεν ξερει ολα μοντελα).
Η επιλογη κιθαρας ειναι καθαρα υποκειμενικο πραγμα, εχει μεγαλη σημασια ποιο ειναι το γουστο σου στο εμφανισακο πχ, εχει τεραστια σημασια πως βολευεσαι να παιζεις, αν σε βολευουν λεπτοι ή χοντροι λαιμοι κτλ.
Μπορουμε ομως να σου δωσουμε καποιες βασικες απλες κατευθηντηριες γραμμες, ωστε μετα να πας να δοκιμασεις οσο πιο πολλες μπορεις και να αποφασισεις μονος σου.
Θα ξεκινησω με το να σου πω οτι πολυ απλα, αφου εχεις αποφασισει οικονομικα που θα κινηθεις, να ξερεις οτι στην ιδια κατηγορια τιμης, παρομοια ποιοτητα θα παρεις, οποια κιθαρα και να διαλεξεις. Καλο ειναι να προτιμησεις βεβαια λυσεις με "επωνυμα" χαρακτηριστικα, πχ μαγνητες απο seymour duncan (λεμε τωρα) κτλ. Αν καμια κιθαρα απο αυτες που σε ενδιαφερουν δεν προσφερει "επωνυμο" hardware, αλλα μονο τα της καθε εταιριας, τοτε μπορεις να υπολογιζεις οτι οποια και να παρεις, πανω κατω θα ειναι ιδιας ποιοτητας με τις υπολοιπες.
Απο κει και περα, θες μια κιθαρα που ηχητικα τουλαχιστον θες να καλυπτει ενα ευρυ φασμα ηχων. Αρα απο μαγνητες θες συνδυασμο και διπλου/διπλων και μονου/μονων.
εγω θα προτεινα μια κιθαρα με 2 διπλους και 1 μονο (στην μεση) και ακομα καλυτερα αν οι 2 διπλοι μπορουν να σπλιταριστουν για να εχεις και ηχους μονων και διπλων (αρα καλυπτεις και ηχους αλα strat και ηχους αλα les paul).
Στο θεμα γεφυρα, εγω προτεινω παντα την υπαρξη ενος τρεμολο, γιατι ειναι κατι που εγω τουλαχιστον το θελω να το εχω και ας μην το χρησιμοποιω συχνα. Αν ομως δεν σε ενδιαφερει κατι τετοιο σαν χρηση, εχε υποψην σου οτι συνηθως ειναι πιο ευκολο το κουρδισμα, σεταρισμα κτλ μιας κιθαρας με σταθερη γεφυρα, παρα μιας κιθαρας με οποιοδηποτε τρεμολο. Βεβαια αν αφιερωσεις λιγο χρονο για να μαθεις πως λειτουργει και σεταρεται μια κιθαρα με τρεμολο, θα δεις οτι δεν ειναι τπτ τρομερο αφενος και αφετερου, το τρεμολο σου δινει αλλο ενα "πινελο" για την "ζωγραφικη" σου...
Απο τις κιθαρες που ανεφερες, νομιζω η Ibanez εχει τον πιο λεπτο λαιμο. Αυτο μπορει να σου αρεσει και να σε βολευει, μπορει και οχι... Θα ελεγα οτι αυτο μπορεις να το κρινεις μονο εσυ, καθοτι καθενος τα χερια ειναι διαφορετικα και αλλος λαιμος βολευει εμενα, αλλος εσενα κοκ.
Τελος, να σου υπενθυμισω, οτι η κιθαρα ειναι κατα κυριο λογο το εργαλειο μεσα απο το οποιο θα εκφραζεσαι παικτικα, ενω το ηχητικο κομματι της εκφρασης σου, θα εξαρταται κατα κυριο λογο απο τον ενισχυτη, ηχειο, εφφε που εχεις και οχι τοσο απο την κιθαρα.
Φαντασου την κιθαρα σαν το πινελο σου, τα ηχεια σου σαν τον καμβα και τα χρωματα σαν τον ενισχυτη και τα εφφε σου και θα εχεις μια πολυ κοντινη εικονα αναλογιας με την χρησιμοτητα του καθε μερους της "αλυσιδας" κιθαρα. ενισχυτης, ηχειο/ηχεια.
Οπως και να χει καλες αγορες και καλο ψαξιμο.
Δεν θα προτεινω συγκεκριμενα μοντελα για τους λογους που ανεφερα πιο πανω. Εξαλλου πιστεψε με, καλυτερος κριτης για το αν αξιζει η αγορα μιας κιθαρας ή οχι, εισαι κυριως εσυ. Αν σε βολευει παικτικα μια κιθαρα, σου φαινεται καλοφτιαγμενη, σου αρεσει εμφανισιακα και ειναι μεσα στα χρηματα σου, απλα αγορασε την!
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ποια κιθαρα θα παιρνατε απ αυτες?
« Απάντηση #7 στις: 26/11/10, 14:49 »
Εγω παντως θα πηγαινα για cort x2  :P
« Τελευταία τροποποίηση: 26/11/10, 14:52 από Edward The Great »
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος kirk (IBANEZ RG370) hammet

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Άντρας
  • Obey your master
    • Προφίλ
Απ: ποια κιθαρα θα παιρνατε απ αυτες?
« Απάντηση #8 στις: 26/11/10, 14:57 »
σ ευχαριστω πολυ!Ιβανεζ εχω δοκιμασει και ομολογω οτι μου αρεσε.Κατεληξα δηλαδη σε λεπτο λαιμο. Δεν ξερω μεχρι ποτε χαρακτηριζεται καποιος αρχαριος (δεν ξερω να σολαρω ακομα.εχω παει ενα χρονο σε δασκαλο για τεχνικη κλπ).Εχω 2 χρονια περιπου μια Υamaha eg 012.
See our Mother put to death, see our Mother die...

Αποσυνδεδεμένος kirk (IBANEZ RG370) hammet

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Άντρας
  • Obey your master
    • Προφίλ
Απ: ποια κιθαρα θα παιρνατε απ αυτες?
« Απάντηση #9 στις: 26/11/10, 14:58 »
Εγω παντως θα πηγαινα για cort x2  :P

ωραια και η cort οντως.Εχει λεπτο μπρατσο?
See our Mother put to death, see our Mother die...

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ποια κιθαρα θα παιρνατε απ αυτες?
« Απάντηση #10 στις: 26/11/10, 15:01 »
Εγω παντως θα πηγαινα για cort x2  :P

ωραια και η cort οντως.Εχει λεπτο μπρατσο?
Κοιτα επειδη εγω ειχα μια τυπου λες πολ, οταν δοκιμασα τη κορτ στο αρκο, συγκεκριμενα το μοντελο x2vn (καμια διαφορα, απλα εχει αερογραφια πανω) μου φανηκε περιπου ιδιος με της ιμπανεζ. Μπορει να κανω και λαθος αλλα εμενα ετσι μου φανηκε :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 26/11/10, 15:04 από Edward The Great »
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος kirk (IBANEZ RG370) hammet

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Άντρας
  • Obey your master
    • Προφίλ
Απ: ποια κιθαρα θα παιρνατε απ αυτες?
« Απάντηση #11 στις: 26/11/10, 18:20 »
Εγω παντως θα πηγαινα για cort x2  :P

ωραια και η cort οντως.Εχει λεπτο μπρατσο?
Κοιτα επειδη εγω ειχα μια τυπου λες πολ, οταν δοκιμασα τη κορτ στο αρκο, συγκεκριμενα το μοντελο x2vn (καμια διαφορα, απλα εχει αερογραφια πανω) μου φανηκε περιπου ιδιος με της ιμπανεζ. Μπορει να κανω και λαθος αλλα εμενα ετσι μου φανηκε :-\

Δεν ξερω αλλα εμφανησιακα ''κλεινω'' περισσοτερο στην ibanez αλλα και λογω καλυτερης μαρκας (κατ' εμε παντα ολα αυτα) αλλα και παλι δεν την αποκλειω για την επομενη μου κιθαρα. Εσυ εγκρινεις  Cort Χ-2 ως ποιοτητα?Θα ειναι κ πιο φτηνη λογικα ε?Εχω ακουσει καλα λογια γι αυτο και την εβαλα στη λιστα.postαρα για την υποκειμενικη γνωμη του καθενος.Δεν ψαχνω να βγαλω την αληθεια
See our Mother put to death, see our Mother die...

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: ποια κιθαρα θα παιρνατε απ αυτες?
« Απάντηση #12 στις: 27/11/10, 10:51 »
Jackson Flying V: http://www.thomann.de/gr/jackson_randy_rhoads_30th_anniversary.htm , οτι πρέπει για λάικη σκηνή και όχι μόνο.  ;D
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος kirk (IBANEZ RG370) hammet

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Άντρας
  • Obey your master
    • Προφίλ
Απ: ποια κιθαρα θα παιρνατε απ αυτες?
« Απάντηση #13 στις: 27/11/10, 13:57 »
Ωραια ρε φιλε!Και ηθελα μια να παιζω Περπινιαδη, Ζαγωραιο, Βαμβακαρη. Καμια πιο ακριβη δεν εχει???
See our Mother put to death, see our Mother die...

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: ποια κιθαρα θα παιρνατε απ αυτες?
« Απάντηση #14 στις: 27/11/10, 18:01 »
Ωραια ρε φιλε!Και ηθελα μια να παιζω Περπινιαδη, Ζαγωραιο, Βαμβακαρη. Καμια πιο ακριβη δεν εχει???

Πλάκα κάνω ρέεεε!!! Άμα πειράχτηκες σου ζητάω συγνώμη! Αλλά καμία απο τις παραπάνω που γράφεις θα έπερνα. Θα σου πρότεινα καλύτερα να πάς σε Fender-οειδή με HSS specs (ένα bridge διπλό) για πιό πολύ ευελιξία. ;)
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος kirk (IBANEZ RG370) hammet

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Άντρας
  • Obey your master
    • Προφίλ
Απ: ποια κιθαρα θα παιρνατε απ αυτες?
« Απάντηση #15 στις: 27/11/10, 18:38 »
Ωραια ρε φιλε!Και ηθελα μια να παιζω Περπινιαδη, Ζαγωραιο, Βαμβακαρη. Καμια πιο ακριβη δεν εχει???

Πλάκα κάνω ρέεεε!!! Άμα πειράχτηκες σου ζητάω συγνώμη! Αλλά καμία απο τις παραπάνω που γράφεις θα έπερνα. Θα σου πρότεινα καλύτερα να πάς σε Fender-οειδή με HSS specs (ένα bridge διπλό) για πιό πολύ ευελιξία. ;)

xaxa οκ.Να μη μου αρεσει καθολου η Fender ομως...Δεν σ αρεσει καμια απ αυτες ε?Για μπατζετ εως 500 αναφερομαι
See our Mother put to death, see our Mother die...

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: ποια κιθαρα θα παιρνατε απ αυτες?
« Απάντηση #16 στις: 27/11/10, 20:05 »


xaxa οκ.Να μη μου αρεσει καθολου η Fender ομως...Δεν σ αρεσει καμια απ αυτες ε?Για μπατζετ εως 500 αναφερομαι


OK,δεν σου αρέσει οι Fender!Προσωπικά εγώ σου συστήνω αυτή: http://www.thomann.de/gr/ibanez_sas36fmtrs.htm - ....και καμία απο αυτές που έγραψες. Απλά,αυτή η κιθάρα είναι ότι καλύτερο που υπάρχει στα 500€ (πάντα έχωντας κριτήριο αυτά που έγραψες και που ζητάς φυσικά...έε;).Θα με θυμηθείς όταν έρθει η ώρα. Καλή τύχη και καλές αγορές σου εύχομαι! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 27/11/10, 20:07 από Rockdude (ex-musashi) »
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ποια κιθαρα θα παιρνατε απ αυτες?
« Απάντηση #17 στις: 28/11/10, 00:47 »
Εγω παντως θα πηγαινα για cort x2  :P


ωραια και η cort οντως.Εχει λεπτο μπρατσο?
Κοιτα επειδη εγω ειχα μια τυπου λες πολ, οταν δοκιμασα τη κορτ στο αρκο, συγκεκριμενα το μοντελο x2vn (καμια διαφορα, απλα εχει αερογραφια πανω) μου φανηκε περιπου ιδιος με της ιμπανεζ. Μπορει να κανω και λαθος αλλα εμενα ετσι μου φανηκε :-\


Δεν ξερω αλλα εμφανησιακα ''κλεινω'' περισσοτερο στην ibanez αλλα και λογω καλυτερης μαρκας (κατ' εμε παντα ολα αυτα) αλλα και παλι δεν την αποκλειω για την επομενη μου κιθαρα. Εσυ εγκρινεις  Cort Χ-2 ως ποιοτητα?Θα ειναι κ πιο φτηνη λογικα ε?Εχω ακουσει καλα λογια γι αυτο και την εβαλα στη λιστα.postαρα για την υποκειμενικη γνωμη του καθενος.Δεν ψαχνω να βγαλω την αληθεια

Κοιτα η αληθεια ειναι οτι και εγω εχω ακουσει πολυ καλα λογια για την Χ2, αλλα προσωπικη μου γνωμη η Χ2 ειναι μια καλη επιλογη, καθως εχει και coil tap ετσι ωστε να μπορεις να εχεις μεγαλυτερη ευελιξια στο θεμα του ηχου. Τωρα, στη πραξη θα φανουν ολα, μιας και θα ειναι και η επομενη κιθαρα  που θα αγορασω μιας και τη τυπου λες πολ που ειχα την πουλησα. ;)

Παντως αν θες να την ακουσεις κιολας κοιτα εδω:
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος kirk (IBANEZ RG370) hammet

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Άντρας
  • Obey your master
    • Προφίλ
Απ: ποια κιθαρα θα παιρνατε απ αυτες?
« Απάντηση #18 στις: 28/11/10, 04:04 »


xaxa οκ.Να μη μου αρεσει καθολου η Fender ομως...Δεν σ αρεσει καμια απ αυτες ε?Για μπατζετ εως 500 αναφερομαι


OK,δεν σου αρέσει οι Fender!Προσωπικά εγώ σου συστήνω αυτή: http://www.thomann.de/gr/ibanez_sas36fmtrs.htm - ....και καμία απο αυτές που έγραψες. Απλά,αυτή η κιθάρα είναι ότι καλύτερο που υπάρχει στα 500€ (πάντα έχωντας κριτήριο αυτά που έγραψες και που ζητάς φυσικά...έε;).Θα με θυμηθείς όταν έρθει η ώρα. Καλή τύχη και καλές αγορές σου εύχομαι! ;)


Nα σαι καλα
See our Mother put to death, see our Mother die...

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: ποια κιθαρα θα παιρνατε απ αυτες?
« Απάντηση #19 στις: 28/11/10, 17:09 »
+1 για την sas36fm...πολύ καλό όργανο...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3820 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/03, 09:14
από Witchking
10 Απαντήσεις
5365 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/07, 01:05
από JIMMY VELVET
15 Απαντήσεις
5548 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/08, 17:53
από themos
67 Απαντήσεις
18239 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/08, 22:56
από Boogieman (του Kithara.gr!!!)
14 Απαντήσεις
6030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/08, 14:15
από The common cunning linguist
9 Απαντήσεις
4675 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/08, 00:35
από Crossroad
13 Απαντήσεις
10892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/13, 14:14
από geopaok
7 Απαντήσεις
3231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/08, 22:36
από gers
9 Απαντήσεις
4843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/08, 00:11
από Ibanezακιας
18 Απαντήσεις
7958 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/12, 15:10
από Kosthrash