Αποστολέας Θέμα: Roland cube 40xl vs Peavey vypyr 30 ?  (Αναγνώστηκε 4768 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος konio13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Roland cube 40xl vs Peavey vypyr 30 ?
« στις: 25/01/12, 11:48 »
 Για χαρά σε όλους
 
 Ενδιαφέρομαι να αγοράσω έναν από τους παρακάτω δύο ενισχυτές. Η έρευνα μου στο internet έδειξε ότι και τα δύο μοντέλα αυτά είναι το ίδιο καλά και αξιόπιστα αλλά χωρίς κάποιο σημαντική διαφορά(εκτός του ότι ο Peavey έχει περισσότερα εφέ). Γι' αυτό λοιπόν θα ήθελα να ρωτήσω την άποψή σας
 

http://www.thomann.de/de/roland_cube40xl.htm?sid=bec9abc4a3930d9ba585fb643bcc6fc6

http://www.thomann.de/gr/peavey_vypyr_30.htm


Υστερόγραφο- πριν λίγο καιρό είχα αγοράσει τον VOX VT20+. Πάρα πολύ καλός ενισχυτής αλλά στις 15 μέρες καίγεται ένα ηλεκτρονικό κύκλωμα. Το στέλνω στην αντιπροσωπεία, παραγγέλνουν το εξάρτημα από Ιαπωνία(ή Κινα-δεν θυμάμαι ακριβώς) και μετά απο 2,5 μήνες καθυστέρησης, μου επιστρέφουν τα λεφτά( γενικά το service θεωρώ ότι ήταν πάρα πολύ κακό)!!! Και έτσι βρίσκομαι πάλι στην έρευνα αγοράς ενισχυτή(μιας και φοβάμαι να ξαναγοράσω τον ίδιο πάλι).
« Τελευταία τροποποίηση: 25/01/12, 12:39 από konio13 »

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Roland cube 40xl vs Peavey vypyr 30 ?
« Απάντηση #1 στις: 25/01/12, 12:20 »
Και οι 2 είναι πολύ καλοί ενισχυτές, απλά εγώ θα επέλεγα τον Vypyr λόγω του μεγαλύτερου σε διαμέτρου μεγαφώνου (12') αλλά και των περισσότερων προσωμοιώσεων ενισχυτών (ειδικά σε high gain μοντέλα που με ενδιαφέρουν  >:D ) που διαθέτει.

Πες μου όμως


Υστερόγραφο- πριν λίγο καιρό είχα αγοράσει τον VOX VT20+. Πάρα πολύ καλός ενισχυτής αλλά στις 15 μέρες καίγεται ένα ηλεκτρονικό κύκλωμα. Το στέλνω στην αντιπροσωπεία, παραγγέλνουν το εξάρτημα από Ιαπωνία και μετά απο 2,5 μήνες καθυστέρησης, μου επιστρέφουν τα λεφτά( γενικά το service θεωρώ ότι ήταν πάρα πολύ κακό)!!! Και έτσι βρίσκομαι πάλι στην έρευνα αγοράς ενισχυτή(μιας και φοβάμαι να ξαναγοράσω τον ίδιο πάλι).


Τον έστειλες στο κατάστημα που τον αγόρασες ή στην ελληνική αντ/πια? (Bon studio αν δεν κάνω λάθος...)
Γιατι πιστεύω ότι κανονικά αν βγάλει βλάβη στον 1ο μήνα αγοράς, τότε το κατάστημα στον αντικαθιστά με άλλον καινούριο... (αναφέρομαι σε γνωστά ιντερνετικα καταστηματα του εξωτερικου). Επίσης ανταλλακτικό από Ιαπωνία?!? το εργοστάσιο της Vox είναι Vietnam απ'όσο ξέρω  ::)
« Τελευταία τροποποίηση: 25/01/12, 15:34 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Roland cube 40xl vs Peavey vypyr 30 ?
« Απάντηση #2 στις: 25/01/12, 12:40 »
Peavey Vypyr κι από εμένα για τους λόγους που αναφέρει ο Kosthrash :D

Αποσυνδεδεμένος konio13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Roland cube 40xl vs Peavey vypyr 30 ?
« Απάντηση #3 στις: 25/01/12, 12:47 »
Φίλε Kosthrash
Βασικά να σου πώ την αλήθεια δεν θυμάμαι Ιαπωνία ή Κίνα, δεν είμαι πολυ σίγουρος(μπορεί να έχεις και δίκιο). Τον ενισχυτή τον αγόρασα απο Musicorama το οποίο δεν με ενημέρωσε για την αντικατάσταση που αναφέρεις(ξέρω βέβαια οτι δεν υπήρχε άλλος ενισχυτής στο κατάστημα).Όταν χάλασε τον πήγα στο μαγαζί το οποίο τον έστειλε στο Bon Studio.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Roland cube 40xl vs Peavey vypyr 30 ?
« Απάντηση #4 στις: 25/01/12, 12:53 »
Φίλε Kosthrash
Βασικά να σου πώ την αλήθεια δεν θυμάμαι Ιαπωνία ή Κίνα, δεν είμαι πολυ σίγουρος(μπορεί να έχεις και δίκιο). Τον ενισχυτή τον αγόρασα απο Musicorama το οποίο δεν με ενημέρωσε για την αντικατάσταση που αναφέρεις(ξέρω βέβαια οτι δεν υπήρχε άλλος ενισχυτής στο κατάστημα).Όταν χάλασε τον πήγα στο μαγαζί το οποίο τον έστειλε στο Bon Studio.


Βασικά δεν είμαι σίγουρος αν είναι υποχρεωμένοι από τον νόμο να στον αντικαταστήσουν με νέο (ως Dead on Arrival, DOA), απλά το ανέφερα γιατί πολλά μαγαζιά του εξωτερικού την προσφέρουν αυτή την δυνατότητα. Τελικά για την ιστορία τι έγινε, σου επέστρεψαν τα λεφτά του ενισχυτή πίσω?
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Roland cube 40xl vs Peavey vypyr 30 ?
« Απάντηση #5 στις: 25/01/12, 13:14 »
μετά απο 2,5 μήνες καθυστέρησης, μου επιστρέφουν τα λεφτά

Καλύτερα...o peavey είναι ενισχυτάρα :)

Αποσυνδεδεμένος konio13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Roland cube 40xl vs Peavey vypyr 30 ?
« Απάντηση #6 στις: 25/01/12, 13:41 »
Φίλε Kosthrash
Βασικά να σου πώ την αλήθεια δεν θυμάμαι Ιαπωνία ή Κίνα, δεν είμαι πολυ σίγουρος(μπορεί να έχεις και δίκιο). Τον ενισχυτή τον αγόρασα απο Musicorama το οποίο δεν με ενημέρωσε για την αντικατάσταση που αναφέρεις(ξέρω βέβαια οτι δεν υπήρχε άλλος ενισχυτής στο κατάστημα).Όταν χάλασε τον πήγα στο μαγαζί το οποίο τον έστειλε στο Bon Studio.


Βασικά δεν είμαι σίγουρος αν είναι υποχρεωμένοι από τον νόμο να στον αντικαταστήσουν με νέο (ως Dead on Arrival, DOA), απλά το ανέφερα γιατί πολλά μαγαζιά του εξωτερικού την προσφέρουν αυτή την δυνατότητα. Τελικά για την ιστορία τι έγινε, σου επέστρεψαν τα λεφτά του ενισχυτή πίσω?


Φίλε Kosthrash, τελικά μου επέστρεψαν τα λεφτά πίσω. Ήταν η πρώτη φορά που αγάρασα κάτι απο Ελλάδα αλλα και η τελευταία. Πάντα αγόραζα απο εξωτερικό (συνήθως απο το thomann και μετανιώνω που πήγα να αλλάξω αυτήν την συνήθεια).

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Roland cube 40xl vs Peavey vypyr 30 ?
« Απάντηση #7 στις: 25/01/12, 13:56 »
Πάντως με λίγα παραπάνω λεφτά από τον Roland παίρνεις και αυτόν τον φουλ λαμπάτο VHT - δες τον και αυτόν:

http://www.thomann.de/gr/vht_special_6_combo_ultra.htm

Αν δεν παίζεις με πολλά εφέ και σου αρέσει ο ήχος του, πιστεύω αξίζει της προσοχής σου! (θα σε βγάλει ως metal 80s αλλά για πιο βαριά ακούσματα θα χρειαστεί πεταλάκι μπροστά  ;) )

Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος man8os81

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Roland cube 40xl vs Peavey vypyr 30 ?
« Απάντηση #8 στις: 06/02/12, 20:45 »
Θα ηθελα να κανω κ εγω μια ερωτηση για αυτους τους ενισχυτες.
Μεταξυ των 2 παραπανω ενισχυτων θα ηθελα να επικεντρωθω στην λειτουργια  Power Squeeze του roland,
δηλαδη  ο peavey σε χαμηλες εντασεις η κ γενικα αλλοι modeling ενισχυτες χανουν την παραμορφωση τους σε συγκριση με το roland?

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Roland cube 40xl vs Peavey vypyr 30 ?
« Απάντηση #9 στις: 06/02/12, 20:54 »
Θα ηθελα να κανω κ εγω μια ερωτηση για αυτους τους ενισχυτες.
Μεταξυ των 2 παραπανω ενισχυτων θα ηθελα να επικεντρωθω στην λειτουργια  Power Squeeze του roland,
δηλαδη  ο peavey σε χαμηλες εντασεις η κ γενικα αλλοι modeling ενισχυτες χανουν την παραμορφωση τους σε συγκριση με το roland?
ο 15αρης παντως εχει οση παραμορφωση θες και περισσοτερη σε καθε ενταση

Αποσυνδεδεμένος man8os81

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Roland cube 40xl vs Peavey vypyr 30 ?
« Απάντηση #10 στις: 06/02/12, 21:10 »
αυτο που θελω ειναι να μην χανω παραμορφωση στις πολυ χαμηλες εντασεις.Νομιζα οτι μονο με το roland γινεται αυτο λογω του power squeeze

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Roland cube 40xl vs Peavey vypyr 30 ?
« Απάντηση #11 στις: 06/02/12, 21:23 »
αυτο που θελω ειναι να μην χανω παραμορφωση στις πολυ χαμηλες εντασεις.Νομιζα οτι μονο με το roland γινεται αυτο λογω του power squeeze
Εγω με τον 15ρη παιζω σπιτι οριακα στο 1 με παραμορφωση...και η παραμορφωση υπαρχει μεχρι εκει που ακουγεται κ ο ηχος!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Roland cube 40xl vs Peavey vypyr 30 ?
« Απάντηση #12 στις: 06/02/12, 22:25 »
Εδώ παίζω με το 60watt λαμπάτο combo σπίτι με μια χαρά gain σε νορμάλ εντάσεις, με τα 30W transistor θα παίζεις κυριλέ.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4809 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/08, 11:42
από hammer
Roland Cube 30X

Ξεκίνησε από apressas « 1 2 » Ενισχυτές

41 Απαντήσεις
13426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/08, 14:30
από apressas
1 Απαντήσεις
2733 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 19:06
από themos
9 Απαντήσεις
3847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/10, 20:39
από Απόλλων
4 Απαντήσεις
2593 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 17:31
από Giannis1995
PEAVEY VYPYR 15

Ξεκίνησε από drosatos « 1 2 » Ενισχυτές

35 Απαντήσεις
9669 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/10, 23:22
από drosatos
24 Απαντήσεις
7371 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/10, 19:13
από songless_bird
3 Απαντήσεις
2614 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/10, 23:38
από Rosstrobon
2 Απαντήσεις
2418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/15, 12:46
από Kosthrash
0 Απαντήσεις
4379 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/17, 19:57
από modfori