Αποστολέας Θέμα: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος  (Αναγνώστηκε 41506 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος missionary

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #175 στις: 08/02/08, 14:19 »
Δεν ασχολουμαι με κανεναν παππα η ενορια εξαλλου δεν ειμαι της θρησκειας και μαλλον εννοουσε να ψαξω τις απαντησεις μου εκτος εκκλησιας.Δεν σουπα για ωαδερφισμο γιαυτον τον λογο απλα γιατι σε πολλες συζητησεις ειχες την ταση να μας λες να μην ασχολουμαστε αν δεν μας επηρρεαζει αμεσσα κατι , σαφως ομως και σεβομαι το γεγονος οτι μιλαμε και λεμε τις αποψεις μας πολιτισμενα ασχετα με το αν διαφωνουμε σε μερικα πραγματα και συμφωνουμε σε αλλα, προσπαθω να μην ειμαι απολυτος και θα το δεις σε πολλες απαντησεις μου.Εξαλλου δεν θα μπορουσα να εχω κακη γνωμη για καποιον συνγατοφιλο γιατι δεν τον εχω ικανο να μισει ανθρωπους ευκολα.

Επισης αν και αντιθετος με την δυναμη που εχει η εκκλησια την στιγμη αυτη εχω πολυ καλη αποψη για τον τωρινο αρχιεπισκοπο γιατι τον βλεπω λιγο ανοιχτομυαλο και οχι διεφθαρμενο και τον κρινω σαν ανθρωπο μονο και ελπιζω να διωξει την βρωμια, την υποκρισια και να βοηθησει τον κοσμο.

Η αγιογραφια ειναι το αγιου Ροσγουλιου (απο το ροσγουελ του μεξικου και την γνωστη ιστορια) :P και εχει να κανει με ''τις'' βλακειες που ειχα ακουσει και απο σαιεντολογους αλλα και απο υποτακτικους παππαδων της κακιας ωρας

 

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #176 στις: 08/02/08, 14:43 »
Εννοουσα να ψαξεις τις απαντησεις σου, εκτος της ενοριας..Και οχι μονο τις δικες σου ( που αμφιβαλλω εαν θα κανεις το βημα να τις ψαξεις οπως πρεπει ), αλλα και του παιδιου που αντιμετωπιστηκε ρατσιστικα ( κακως ) απο ιερωμενους
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος missionary

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #177 στις: 08/02/08, 14:54 »
Δεν περιμενα να μου το πεις για να το κανω,τις αμφιβολιες αστις για ατομα που γνωριζεις και τα οπως πρεπει για πραγματα που ξερεις

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #178 στις: 08/02/08, 15:08 »
Χαιρομαι που αναγνωριζεις την επιθετικη συμπεριφορα σου λοιπον. :D Δεν εχω κατι αλλο να πω επι του θεματος.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος missionary

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #179 στις: 08/02/08, 15:15 »
Παρομοιως  :)

Αποσυνδεδεμένος Mitsos-Κόλαση

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #180 στις: 16/02/08, 01:19 »
Πάπας είναι ο τίτλος τιμής που φέρουν οι προκαθήμενοι των πρεσβυγενών Πατριαρχείων Ρώμης και Αλεξανδρείας. Στη σύγχρονη εκκλησιαστική ορολογία επικράτησε όμως να χαρακτηρίζει σχεδόν αποκλειστικά τον επίσκοπο Ρώμης ως Ποντίφηκα και Αρχηγό της Καθολικής Εκκλησίας.

Εκτός από τον τίτλο του Επισκόπου Ρώμης, ο Πάπας κατέχει και άλλα αξιώματα καθώς επίσης και την ανώτατη και καθολική ιερατική εξουσία : είναι Αρχιεπίσκοπος της Ρωμαϊκής επαρχίας, Αρχιεπίσκοπος Ιταλίας και των παρακείμενων νήσων, και μόνος Πατριάρχης της Δυτικής Εκκλησίας. Το δόγμα της Ρωμαιοκαθολικής εκκλησίας ως προς τον Πάπα επικυρώθηκε στη Βατικάνεια Σύνοδο με τον κανόνα «Pastor Aeternus». Τα τέσσερα κεφάλαια του κανόνα ασχολούνται αντίστοιχα με το αξίωμα του Πάπα ως Επικεφαλής της Εκκλησίας, τη διαχρονικότητα αυτού του αξιώματος στο πρόσωπο του ρωμαίου Ποντίφικα, την αρμοδιότητα του Πάπα σχετικά με την πιστή, και την ανώτατη αυθεντία του που καθορίζει όλα τα θέματα πίστης και ηθικής.

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #181 στις: 16/02/08, 14:13 »
Νομιζω πως ξεχασες την κοσμικη εξουσια που κατεχει...