Αποστολέας Θέμα: Πώς να κατοχυρώσετε τα πνευματικά σας δικαιώματα  (Αναγνώστηκε 111038 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Τα παρακάτω δεν ισχύουν πια... :(

Για να κατοχυρώσετε τα πνευματικά δικαιώματα των τραγουδιών σας, θα πάτε στην Εθνική Βιβλιοθήκη με τους στίχους, ή/και παρτιτούρες, ή/και μουσική (σε κασέτα ή CD φαντάζομαι).

Παραθέτω από το http://www.nlg.gr :

Κατάθεση για κατοχύρωση πνευματικής ιδιοκτησίας:
Το Τμήμα δέχεται καταθέσεις έργων, μελετών κ.λπ. προκειμένου να κατοχυρωθεί η πνευματική ιδιοκτησία του δημιουργού. Η υπηρεσία λειτουργεί στο ισόγειο της ΕΒΕ -με είσοδο από την οδό Ρήγα Φεραίου- κατά τις ώρες 09.00-11.30
Τηλ. 3382550

Δεν χρειάζεται να μπλέξετε με ΑΕΠΙ και άλλες ιστορίες!...
« Τελευταία τροποποίηση: 25/02/04, 08:23 από Βασίλης »

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
file vasili,

mhpws xereis ti akribws xartia h otidhpote allo xreiazetai gia thn fash me ta dikaiwmata sthn uphresia pou aneferes...?? Sthn dieuthhnsh dustuxws den leei tipota....tha katebw teloi augoustou ellada gia afthn thn upothesh.

Vangelis
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος kain

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • Still On The Road
    • Προφίλ

Η όλη διαδικασία αφορά στο να συμπληρώσεις ένα έντυπο με στοιχεία καταθέτη,είδος πνευματικής ιδιοκτησίας κτλ.
Το μόνο επιπλέον που χρειάζεται είναι ο αριθμός αστυνομικής ταυτότητας.

Αποσυνδεδεμένος Μάριος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 315
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι τρελλοί αυτοί οι Ρωμαίοι............
    • Προφίλ
Ο Βασσίλης είχε πει κάποτε ότι κάποιος που συνθέτει, γράφει κ.τ.λ. μπορεί να στείλει την δημιουργία του στον εαυτό του έτσι ώστε να φαίνεται από την ταχυδρομική σφραγίδα πότε φτάχτηκε και κάτι τέτοια.  
Ασ. : Φοβάσαι; Φοβάσαι μερικά θηριάκια;
Όβ. : Ω, δεν είναι τα θηρία. Είναι το κοινό, όλος αυτός ο κόσμος....
Ασ. : Στην αρένα θα σου περάσει το τρακ....

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Οχι Μαριε, δεν το ειχα πει εγω....
Δεν εχω κανει αυτη τη διαδικασια με την κατοχυρωση, παντως εχω ακουσει οτι μπορεις ή πρεπει να πας τα τραγουδια σου σε κασετα/CD  :-\

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Εγώ είχα αναφέρει αυτό που λέει ο Μάριος.  Η σφραγίδα του ταχυδρομείου, εφόσον είναι ευανάγνωστη, μπορεί να χρησιμεύσει ως αποδεικτικό στοιχείο ακόμα και σε δικαστήριο, γιατί θεωρείται επαρκής απόδειξη της ημερομηνίας αποστολής.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Μάριος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 315
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι τρελλοί αυτοί οι Ρωμαίοι............
    • Προφίλ
Αρκετά καλός τρόπος πιστεύω για προσωριόύς σκοπούς. Βασσίλη στο υπόγειο όταν σου στέλνουν κάτι χρησιμοποιάτε καμιά διαδικασία ή είναι ήδη κατοχυρωμένα αυτά που σου στέλνουνε;
Ασ. : Φοβάσαι; Φοβάσαι μερικά θηριάκια;
Όβ. : Ω, δεν είναι τα θηρία. Είναι το κοινό, όλος αυτός ο κόσμος....
Ασ. : Στην αρένα θα σου περάσει το τρακ....

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Μαριε, γιατι με λες Βασσιλη; σου κολλησε το πληκτρο σ;  :P
Οσον αφορα το ypogeio.gr, δεν μπορουμε να κατοχυρωσουμε εμεις τα εργα σας, δεν ειμαστε δισκογραφικη εταιρια ουτε υπογραφετε καποιο συμβολαιο μαζι μας. Το Υπογειο ειναι ενας χωρος οπου μπορειτε να δημοσιοποιησετε τα τραγουδια σας, οπως γινεται και στις συναυλιες σας, στις ραδιοφωνικες εκπομπες, κλπ. Τα τραγουδια σας πρεπει εσεις να τα κατοχυρωσετε, αν φοβαστε οτι καποιος μπορει να τα αντιγραψει. Εμεις στο Υπογειο δεσμευομαστε οτι δεν θα οικειοποιηθουμε τα τραγουδια σας, και αν θελετε το υπογραφουμε. Η παρουσια σας στο ιντερνετ, στο Υπογειο, θεωρειται δημοσια εκτελεση και δεν μπορουμε να θεωρηθουμε υπευθυνοι για οτι κανουν οι επισκεπτες/ακροατες, οπως ακριβως δεν μπορειτε να κατηγορησετε τον ηχοληπτη μιας συναυλιας σας επειδη καποιος απ'το κοινο αντεγραψε καποιο τραγουδι.

Αποσυνδεδεμένος Αδιάκριτος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
  • Τι κοιτάς ρε παλιό...
    • Προφίλ
Diladi ego pou  exo, mazi me kati kollitous mou ena sigkrotimataki edo kai 1 xrono kai exo kiolas 7 tragoudia mporoume na paroume ta pnebmatika dikaiomata. Kai an nai, POSO THA BGEI TO MALLI ?;D ;D ;D ;D ;D ;D
Η τέχνη του να είσαι υπεράνω:
-
Αν σε σπρώξουν για να πέσεις ,μην πας να τους
εκδικηθείς ,πάνε να τους δείξεις ότι δεν έπεσες…
-

Αποσυνδεδεμένος notos_rock

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
  • ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ!!!
    • Προφίλ
mporei i oli diadikasia na ginei ek tou makrothen?ego diladi,opos kai arketoi alloi,pou den briskomaste stin Athina,pos mporoume na kanoume xrisi tis parapano diaikasias?taxudromikos lete na ginetai?

Αποσυνδεδεμένος Αδιάκριτος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
  • Τι κοιτάς ρε παλιό...
    • Προφίλ
re paidia ego eimai apo salonika mipos yparxei edo tipota ???
To leo afto epeidi etoimazomaste gia to proto cd mas kai epeidi mas exoun eidi klepsei ena tragoudaki (blakeia men  ;Dalla...).


As poume oti kapios mou klebei ena tragoudi pou to exo katoxyrosei. Ti mporo na ton kano ??? To poly, poly na ton spaso sto ksilo ;D. Bohthiste me re paidia  :'(
Η τέχνη του να είσαι υπεράνω:
-
Αν σε σπρώξουν για να πέσεις ,μην πας να τους
εκδικηθείς ,πάνε να τους δείξεις ότι δεν έπεσες…
-

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Προσωπικα δεν γνωριζω τα της διαδικασιας και με το ποιους τροπους μπορει να γινει. Παρ'τε κανα τηλεφωνο στην Εθνικη Βιβλιοθηκη  ;)  Οσο για το τι μπορει να κανει κανεις που ειναι νομικα κατοχυρωμενος σε καποιον "κλεφτη τραγουδουδιων", φανταζομαι οτι τα σταδια ειναι: προφορικη/γραπτη απαιτηση να συμμορφωθει "με το καλο" - εξωδικο - μηνυση - δικη. Αν εχεις κατοχυρωθει, η γνωμη μου ειναι να προχωρησεις ακαθεκτος και σε καποιο απο τα παραπανω σταδια αναγκαστικα θα συμμορφωθει. ΕΚΤΟΣ ΑΝ εχει προλαβει να σου κλεψει το τραγουδι και να το κατοχυρωσει ως δικο του ΠΡΙΝ απο σενα!  :P

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Ws esxath lysh kalo einai na mhn ypotimame th dynamh ths voodoo doll ;)

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ

Για να κατοχυρώσετε τα πνευματικά δικαιώματα των τραγουδιών σας, θα πάτε στην Εθνική Βιβλιοθήκη με τους στίχους, ή/και παρτιτούρες, ή/και μουσική (σε κασέτα ή CD φαντάζομαι).

  Αλλος τροπος ειναι να στειλες τη δουλεια σου ταχυδρομικως στον ευτο σου!!! Ναι! Αλλα δεν πρεπει να ξεσφραγιστει ο φακελος! Σε περιπτωση αντιδικιας χρησιμοποιεις τη σφραγιδα του ταχυδρομιου (που ειναι κρατικη αρα αναγνωρισμενη!) ανοιγεις το φακελο και... "Οριστε κυριοι ειναι δικο μου!"
  Επισης υπαρχει και η κατοχυρωση που γινεται χωρις να το ξερουμε!! Ποσες φορες εχεται στειλει Demo σε περιοδικα? Τα περιοδικα εχουν ημερομηνια κυκλοφοριας και σχεδον παντα κρατανε το Demo σε αρχειο οποτε παλι ακολουθειται η ιδια διαδικασια!

sotriani
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Avgi

  • Επισκέπτης
Εγω ως δικηγορος του διαβολου  8) να κανω μια ερωτηση η οποια γεννηθηκε μεσα στο μυαλο μου αμεσως οταν ειδα αυτο το post .
Εχετε σκεφτει παιδια οτι σε αυτο το site μπαινει πολυ κοσμος καθημερινως και οτι ειναι πολυ ευκολο για καποιον να κλεψει τους στιχους σας και ανετα να τους παραουσιασει για δικους του?Εχετε κατοχυρωσει αυτα που με ανεση παρουσιαζετε ?
Καποιος με τον οποιο συζητουσα στο chat μου ειπε οτι ''Δε με νοιαζει καθολου ,οποιος ειναι τοσο ξεφτιλας ας μου κλεψει τους στιχους''...Στην εποχη και στον κοσμο που ζουμε σημερα πολλοι ειναι οι ''ξεφτιλες'' και λιγοι θα ειχαν ενδοιασμους στο να κανουν κατι τετοιο οσο γνωστοι και να ειναι.Εξαλλου το τραγουδι παντα  διψαει για καλο στιχο αν και πασχει απο καλους στιχουργους.
Αν δεν εχετε κατοχυρωσει τους στιχους σας μην τραβατε τα μαλλια σας αν καποια μερα τους ακουσετε απο το στομα καποιου γνωστου τραγουδιστη/ τραγουδιστριας.
Δεν ειναι λιγες οι περιπτωσεις κλοπης πνευματικης ιδιοκτησιας που εχω ακουσει.
Συγγνωμη εαν ακουγομαι στριμμενη με αυτα αλλα καλο ειναι να ειμαστε πιο προσεκτικοι. :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 08/05/04, 00:11 από Ο Νέος Κιθαρωδός »

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Και μετά ο σκυλλάς θα πάει τον κλέφτη στα δικαστήρια και θα του πει
"Εγώ έβαλα τους στίχους στο Internet στις 13/02/03 (φαίνεται στο board) εσύ πότε το κυκλοφόρησες;"
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος SKYLLAS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ

Και μετά ο σκυλλάς θα πάει τον κλέφτη στα δικαστήρια και θα του πει
"Εγώ έβαλα τους στίχους στο Internet στις 13/02/03 (φαίνεται στο board) εσύ πότε το κυκλοφόρησες;"


Δεν νομίζω να προλαβει να το κυκλοφορησει κανενας, γιατί σε λιγο καιρο θα κυκλοφορήσει........... 8)

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Ας μην ξεχνάμε ότι ο νόμος προστατεύει αυτόματα αυτόν που έχει γράψει κάποιους στίχους. Αρκεί να μπορεί να αποδείξει ότι αυτός τους έγραψε πρώτα.

Η δημόσια εμφάνιση στο internet είναι επαρκής απόδειξη, αφού όλοι όσοι διάβασαν το μήνυμα του SKYLLA παραπάνω, είναι πια "μάρτυρες" ότι αυτός τους δημοσίευσε την αντίστοιχη μέρα.
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

jagmaster

  • Επισκέπτης
katarxas ena megalo mpravo stin avgi gia tin kinisi tis auti.kai gia na min aporisete poios einai toso ilithios to paradeigma pou anaferei i avgi eimai egw.vevaia to tragoudi einai swsmeno kai kataxwrimeno,enw iparxei kai martiras pros apodeiksi twn legomenwn mou.loipon,ena katapliktikos tropos pou mou eipe o vaggelis kai ton xrisimopoiei o kwstas papaiwannou(vl.Poll). grapste to agapimeno sas stixourgima se mia kolla xarti kai taxidromiste to ston eauto sas. PROSOXI!min anoiksete ton fakelo.otan to paralavete exete tin apoliti apodeiksi oti to poihma einai diko sas.
ennoeite vevaia oti an xreiastei pote kaneis martira,i'm here.

Αποσυνδεδεμένος efi@

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • free your mind....
    • Προφίλ
paidakia h ethniki vivliothiki den "katoxyrwnei" pleon..meta thn "anakainish" pou egine to kalokairi kai metaferthike ena tmhma ths den yfistatai pleon ayth h diadikasia.... & epeidh milhsa proswpika me kapoia ypeythini toy tmhmatos mou exsigise malista oti pote h ethniki vivliothiki den katoxwxyrwne epi ths ousias pneymatika dikaiwmata dhmioyrgwn....kathws epishs mou aneluse... (mpla..mpla..mpla..)ta peri reystothtas dystyxws ths katastashs....proswpika exw xartia sta xeria moy apo "katoxwrwsh" pou eixa kanei sto parelthon sthn vivliothiki... & malista to apodeiktiko leei : katoxyrwsh pneymatikhs idiokthsias..... enw h armodia ypotithetai me diavevaiwse kai moy exsigise pws ayto htan aplh katathesh se arxeio...opws mporeis na katatheseis se ena opoiodhpote arxeio kai na pareis enan arithmo protokollou.... dhl. polu mperdemena mou ta eipan ta pragmata... kai apo tote akolouthw thn diadikasia pou molis proanaferthike ... epeidh grafw stixoys ... stelnw thn douleia moy taxydromikws.. kratwntas vevaia kai to deltio apostolhs apo to taxodromio.....(fysika den apotelei katoxyrwsh ousiastikh ayth h diadikasia...alla einai enas psilo-mpakalistikos tropos..kai o arxaioteros... (!!!) gia na exeis ena elaxisto apodeikto apo meria sou)  katathesi se arxeio mporeis na kaneis se mia dhmotikh vivliothiki h se opoiodhpote arxeio telospantwn pou mporei na sou parasxei deltio apodeiktiko...arithmo protokolou ktl....safws yparxei kai to symvolaiografeio...sto opoio mporeis na kaneis thn katathesh sou...kai se periptwsh pou xreiastei na diekdikiseis ta dikaiwmata sou......den tha sas pw ti pairneis....(!!!!!) giati den kanei na vrizw..... ;) oso gia thn aepi...mallon sou psilopinei to aima..kai gia na se dextei h aepi..exei megali istoria....(!!!!)
paidia gia to thema ths vivliothikhs eimai sigoyri gia oti sas egrapsa giati "nomiza" oti palia katoxyrwna....& to epsaxsa otan pleon h diadikasia diekoph....alla an kapoios xserei kati allo ennoeitai as me enhmerwsei.....(!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)
epishs to oti h istoria me ta pneymatikh dikaiomata einai polu reysth einai hliou fahnotero.... dystyxws mporei o opoiosdhpote na sou klepsei kati me xilious tropous...kai otan to katalaveis na einai pleon arga.......

filakia paides!!!!!!!!! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 04/03/03, 08:28 από efi@ »

Αποσυνδεδεμένος holliday

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Have heart my dearWe're bound to be afraid
    • Προφίλ
Έχουμε αναφερθεί και στο παρελθόν στο θέμα της κατοχύρωσης των δικαιωμάτων και του copyright.  Υπάρχουν τρόποι, απλοί ή πολύπλοκοι, με τους οποίους εξασφαλίζεις τα πνευματικά σου δικαιώματα.  Ειδικά αν πρόκειται να δημοσιεύσεις τη δημιουργία σου στο διαδίκτυο...

http://forum.kithara.gr/yabbse/index.php?board=14;action=display;threadid=1104

τελικα φαινεται οτι μονο η ταχυδρομηση μας σωζει...αλλα σκεφτειτε να στελνω στον εαυτο μου πανω απο 100 γραμματα...θα με δουλευουν βρε... το λιγοτερο που θα πουν ειναι οτι την εχω ψωνισει    :P  ::)  :)
Μια πεταλούδα στην γωνιά χαμογελάει, Κερνάει τσιγάρο μα πουλάει την φωτιά
ο αστυφυλακας ταυτοτητα ζητάει μα εγω την ψαχνω απ τα 19"

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
xerei kaneis pws kai pou ginetai i katohirwsi tragoudiwn?ematha pws o tropos kai o topos pou ginotan allaxe...
« Τελευταία τροποποίηση: 28/05/03, 18:29 από Ο Νέος Κιθαρωδός »
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Στιχοι
Τους καθαρογραφεις ( κατα προτιμηση με υπολογιστη σε Α4 ) και τους πακεταρεις σε ενα φακελο που εχει πληρη στοιχεια και το στελνεις συστημενο στον εαυτο σου..Προσεξε να υπαρχει και σφραγιδα ταχυδρομειου με ημερομηνια! Φυλαξε το χωρις να το ανοιξεις..και οποτε το χρειαστεις ( μακρια η ωρα ) θα το προσκομισεις ως αποδειξη οτι πρωτος εγραψες τους στιχους.
Μουσικη
Τα γραφεις σε ενα cd με πολυ καλη ποιοτητα γραφοντας τα ονοματα του καθε Track πανω στο cd και αμα εχεις και παρτιτουρες βαλτες μαζι... Παλι φακελος και συστημενο σε σενα..Τα υπολοιπα τα ξερεις

Δεν ξερω αν υπαρχει αλλη μεθοδος....
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Fighter

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο,τι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο...
    • Προφίλ
    • dimos_mp
 ;)Τον ξέρω και γω αυτο τον τροπο...αλλα δεν εχω καταλάβει...πως αποδεικνύεται οτι τα εχεις γραψει εσυ....? ???
Δηλαδή μόλις σου στελνουν ενα γραμμα το εχεις γράψει εσυ...? ::)
Χαζη ερωτηση..αλλα δεν ξερω...επειδη δεν εχουν ολα τα γραματα ονομα αποστολέα...εχουν συνηθως μονο παραλήπτη... :-\

FiGaRo

  • Επισκέπτης
Ετσι γινεται οντως φιλε Fighter... Μοναδικος τροπος κ ασφαλεστερος. Ολοι αυτο κανουν..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
14477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/13, 09:05
από elrich
69 Απαντήσεις
63816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/07/11, 16:45
από Transformer
4 Απαντήσεις
5600 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/11, 12:27
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
7 Απαντήσεις
6475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/13, 00:26
από exkaliber
16 Απαντήσεις
7725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/15, 00:41
από freemind
16 Απαντήσεις
9736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/17, 21:47
από Βραζίλης