Αποστολέας Θέμα: ΣΩΤΗΡΗΣ ΓΚΟΓΚΟΣ  (Αναγνώστηκε 4621 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostas vretos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • broken open
    • Προφίλ
ΣΩΤΗΡΗΣ ΓΚΟΓΚΟΣ
« στις: 20/02/06, 01:13 »
Λοιπον...Επειδη πολλα ειπωθηκαν για τον Σωτηρη, χωρις να εχει ακουσει κανεις,ανεβασα αυτο το δειγμα απο ενα σολο που εχει παιξει.Αυτο το αποσπασμα ειναι απο κομματι αλλου κιθαριστα(Γιωργος Καρασπυρος),οπου επαιξε σαν guest ο Σωτηρης.Ειναι ενα σολο στο οποιο ο Σωτηρης παιζει ουσιαστικα το 1/1000 αυτων που ειναι και κατεχει.Παρολ'αυτα μπορει κανεις να καταλαβει την απιστευτη τεχνικη του και την μοναδικη προσεγγιση που εχει στην μελωδια.Οριστε λοιπον ο lord of the strings επι τω εργω...


 http://rapidshare.de/files/13666231/gogos.MP3.html

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: ΣΩΤΗΡΗΣ ΓΚΟΓΚΟΣ
« Απάντηση #1 στις: 20/02/06, 02:12 »
Αυτή τη στιγμή γράφω με δάκρυα στα μάτια...
 
Το ομολογώ, κορόμηλο το δάκρυ, όχι αστεία...
 
Και με το Vai είχα την τιμή να τζαμάρω, και στο σπίτι του Greg Howe πήγα και παίξαμε (και ερχόταν και στο House of Guitars στο Rochester NY όπου έφτιαχνε τις κιθάρες του), και το Nuno Bettencourt είδα live στο club τους στη Βοστώνη και μιλήσαμε (για κάποιον άλλο μεγάλο Έλληνα κιθαρίστα), και το Stanley Jordan έβλεπα μπροστά μου στα δύο μέτρα να παίζει επί τρεις ώρες...
 
Αλλά αυτό το vibrato, αυτό το πάθος, αυτό το ύφος, μόνο ένας ελαιοχρωματιστής από τη Σταυρούπολη είχε...
 
Έκανα πολλή παρέα με το Σωτήρη... Παίξαμε ώρες ατελείωτες... Μου έδειξε τόσα πράγματα που δε θα μπορούσα καν να τα θυμάμαι... Μελέτησα ελάχιστα στη ζωή μου, αλλά ήξερα πολλά μυστικά από πρώτο χέρι... Ο πιο μπασμένος άνθρωπος στην κιθάρα που έχω γνωρίσει...
 
Και να μην το έγραφες πως είναι ο Σωτήρης, θα αναγνώριζα αυτό το παίξιμο ακόμη κι αν ακουγόταν από υπόνομο... Έχω το μικρό απόσπασμα σε συνεχή επανάληψη και δε μπορώ να διανοηθώ πως έφυγα από τη Θεσσαλονίκη και στερήθηκα αυτό το παίξιμο...

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: ΣΩΤΗΡΗΣ ΓΚΟΓΚΟΣ
« Απάντηση #2 στις: 20/02/06, 02:21 »
Το ειχα ξανακουσει στου Βρετου, κι ειχα μεινει με τη γλωσσα εξω κυριολεκτικα....Και με γουρλωμενο ματι...
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος kostas vretos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • broken open
    • Προφίλ
Απ: ΣΩΤΗΡΗΣ ΓΚΟΓΚΟΣ
« Απάντηση #3 στις: 20/02/06, 02:22 »
Το ειχα ξανακουσει στου Βρετου, κι ειχα μεινει με τη γλωσσα εξω κυριολεκτικα....Και με γουρλωμενο ματι...
Τρομακτικη εικονα...Πιστεψτε με χαχαχαχαχα

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: ΣΩΤΗΡΗΣ ΓΚΟΓΚΟΣ
« Απάντηση #4 στις: 20/02/06, 02:31 »
 Ετρωγες εκεινη την ωρα Κωστα???
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: ΣΩΤΗΡΗΣ ΓΚΟΓΚΟΣ
« Απάντηση #5 στις: 20/02/06, 02:37 »
 
Kαι άντε να τα βλέπεις αυτά μπροστά σου (και πολλά άλλα απερίγραπτα - αυτό δε είναι τίποτα, επί τόπου τα έβγαζε αυτά έτσι σκεφτόταν από φυσικού του, με αυτό το ασυγκέραστο παίξιμο που ακούς) να παίζονται με τις ώρες...
 
Σπάνια θυμάμαι να έφυγα πό το σπίτι του πριν τις 4 το πρωί, όταν έπιανε την κιθάρα καθόταν από τις 3 το μεσημέρι που γυρνούσε από το μεροκάματο και έπαιζε μέχρι πρωίας ... Όταν ήταν ηλικία 22 χρονών (και είχε ρίξει ήδη πολλή μελέτη, μιλάμε για 12-ωρα σε καθημερινή βάση), δε σταματούσε με τίποτα... Από blues, παίξιμο ακόρντα στα καθαρά να δείτε, μπαλάντες, νεοκλασικά, τζαζ, fusion, boogie, κομμάτια σε ακουστική, να τον δείτε και με δωδεκάχορδη να παίζει αρρωστημένα πράγματα από τη δεκαετία του 40, country... τι να πρωτοθυμηθείς... Μας περνούσαν όλοι οι υπόλοιποι για μυθομανείς άμα ανοίγαμε το στόμα μας να μιλήσουμε...

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: ΣΩΤΗΡΗΣ ΓΚΟΓΚΟΣ
« Απάντηση #6 στις: 20/02/06, 09:09 »
Απιστευτο σολο (τεχνικη, feeiling)....... :o
kostas vretos αν μπορεις ανεβασε και κατι αλλο (πχ ολοκληρο τραγουδι) για να ακουσουμε και μεις οι ασχετοι που δεν ξερουμε τον κυριο (γιατι το σολο ηταν λιγο πως να το κανουμε)......... Βεβαια προσωπικα δεν ξερω ποσο καλο μου κανει να ακουω αυτα τα απιστευτα που παιζουν καποια ατομα (οπως ο Γκογκος).... Ωρες ωρες μου ρχεται να να παρατησω την κιθαρα και να αρχισω το πλεξιμο....... ;D
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: ΣΩΤΗΡΗΣ ΓΚΟΓΚΟΣ
« Απάντηση #7 στις: 20/02/06, 10:01 »
Απίστευτο παίξιμο όντως....μακαρι να έιχα και αλλα να ακούσω...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος kostas vretos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • broken open
    • Προφίλ
Απ: ΣΩΤΗΡΗΣ ΓΚΟΓΚΟΣ
« Απάντηση #8 στις: 20/02/06, 12:22 »
Χαισομαι παρα πολυ που σας αρεσε το σολο,αλλα δεν μπορω να ανεβασω κι αλλα γιατι δεν ειναι δικα μου κομματια(καταλαβαινετε)...Δεν θελω να δημιουργηθει κανενα προβλημα.

Αποσυνδεδεμένος loukas1984

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: ΣΩΤΗΡΗΣ ΓΚΟΓΚΟΣ
« Απάντηση #9 στις: 21/02/06, 13:19 »
αυτή είναι η διαφορετικότητα των ανθρώπων στο πως αντιδρούν στα ερεθίσματά τους . ποιες καταστάσεις τους γεννούν συναισθήματα . εγώ λοιπόν δεν μπορώ να κάνω τίποτα παραπάνω από το να δεχτώ τις απόψεις οτι το εν λόγω παίξιμο έχει συναίσθημα για κάποιους ανθρώπους . έτσι σαν καλός χριστιανός που είμαι και δέχομαι την διαφορετικότητα συμβιβάζομαι και λειαίνω με ευγένεια την άποψη μου θα πάω στον κήπο που κατοίκησαν οι πρωτόπλαστοι.


υγ.όταν έρθει η ώρα μου βέβαια.

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: ΣΩΤΗΡΗΣ ΓΚΟΓΚΟΣ
« Απάντηση #10 στις: 22/02/06, 10:25 »
Απιστευτος... φοβερος... καθηλωτικος...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: ΣΩΤΗΡΗΣ ΓΚΟΓΚΟΣ
« Απάντηση #11 στις: 22/08/06, 14:21 »
Πάρα πολύ καλός...  :o

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Απ: ΣΩΤΗΡΗΣ ΓΚΟΓΚΟΣ
« Απάντηση #12 στις: 24/08/06, 00:25 »
Απο το μικρό δείγμα που άκουσα, μου φάνηκε απο τους κιθαρίστες που μπορείς να κάθεσαι και να τους ακούς ώρες...
Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
8464 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/06, 22:56
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
7 Απαντήσεις
2817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/08, 13:13
από Arg0
0 Απαντήσεις
2079 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 22:20
από Πάνος Μαλαχιάς
0 Απαντήσεις
2495 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/11, 12:43
από Πάνος Μαλαχιάς