Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα? με κιθάρα Washburn D-10 SCE N  (Αναγνώστηκε 6471 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kynegeiros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Γειά σας. Θα ήθελα να επικοινωνήσω με φίλους που γνωρίζουν από ακουστικές κιθάρες. Εγώ δεν έχω ιδέα αλλά εδώ και 17 μήνες περίπου μαζί με τα παιδιά μου ξεκίνησα να προσπαθήσω να γρατσουνίσω κι εγώ μια κιθάρα. Ξεκίνησα με μια φτηνιάρα κλασσική και πήγα αρκετά καλά τηρουμένων των αναλογιών βέβαια αφού είμαι 46 χρονών και ο χρόνος μου δεν είναι και απεριόριστος παρ' όλο που θα το ήθελα. Ο γιός μου έχει μια YAMAHA ηλεκτρακουστική με την οποία παίζω και μου φαίνεται πολύ καλή. Τελευταία όμως αγόρασα και για μένα μια κιθάρα ηλεκτρακουστική Washburn D-10 SCE N από την Αγγλία. Εκείνο που με ενοχλεί είναι πως πολλές φορές η κιθάρα μου κάνει τριξίματα και για να τα αποφύγω πρέπει να πατάω πάρα πολύ τα δάκτυλά μου πάνω στα ταστα πράγμα που είναι πολύ κουραστικό ενώ με την YAMAHA δεν συμβαίνει αυτό και γενικά μου φαίνεται πολύ πιο ευκολόπαιχτη από την WASHBURN. Και μάλιστα την WASHBURN την επέλεξα επειδή στο site ελεγε πως είναι πολύ ευκολόπαιχτη. Θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος φίλος μήπως λύσω το πρόβλημα. Εγώ δεν εχω ιδέα απο κιθάρες αλλά κάποιος μου είπε πως ενδέχεται να διορθωθεί το πρόβλημα αν αλλάξω χορδες. Κι αν είναι να αλλάξω τι χορδές να βάλω? Μπορεί κάποιος να πει καμμιά λύση?
Ευχαριστώ

Σακης

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Πρόβλημα? με κιθάρα Washburn D-10 SCE N
« Απάντηση #1 στις: 26/03/09, 18:54 »
Μάλλον χρειάζεται ένα setup (ρύθμιση) και όχι απλά καινούριες χορδές. Δεν είναι ιδιαίτερα πολύπλοκο, αλλά θα έλεγα καλύτερα να πας την κιθάρα σε έναν τεχνικό...
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Πρόβλημα? με κιθάρα Washburn D-10 SCE N
« Απάντηση #2 στις: 26/03/09, 22:36 »
Μάλλον χρειάζεται ένα setup (ρύθμιση) και όχι απλά καινούριες χορδές. Δεν είναι ιδιαίτερα πολύπλοκο, αλλά θα έλεγα καλύτερα να πας την κιθάρα σε έναν τεχνικό...

+1...τίποτα το τραγικο...πηγαινε την για εναν setup σε έναν ειδικο (αν μένεις θεσσαλονικη μπορώ να σου προτεινω εγώ..) και αλλαξε και χορδές και λογικά θα εισαι τζάμι.....

Αποσυνδεδεμένος kynegeiros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα? με κιθάρα Washburn D-10 SCE N
« Απάντηση #3 στις: 26/03/09, 22:58 »
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις συμβουλές. Κι άλλοι φίλοι αυτό με συνεβούλευσαν. Χαίρομαι διότι φοβήθηκα πως είναι κάτι ανεπανόρθωτο. Εσύ φίλε master of puppets τι σχέση έχεις με τα χάρτινα όνειρα? Κι επίσης θα ήθελα να μου πεις αν θέλεις σε ποιόν τεχνικό μπορώ να απευθυνθώ για το σεταρισμα της κιθάρας.
Όσο για τα χάρτινα όνειρα ειλικρινά δεν τα εγνώριζα ώς συγκρότημα αλλά μόνον ως εμπειρία ζωής. Μου άρεσαν πολύ όμως και εύχομαι να τους ακούσουμε κι από κοντά. Η κόρη μου θα χαρεί πολύ αν τους ακούσουμε από κοντα. Της υποσχέθηκα να την πάω στο συγκρότημα της δικής μου εφηβείας τους AC-DC κι από τότε δεν κρατιέται. Ευχαριστώ και πάλι παιδιά. Είστε κιθαριστές φαντάζομαι ε?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα? με κιθάρα Washburn D-10 SCE N
« Απάντηση #4 στις: 26/03/09, 23:03 »
Πιθανόν η κιθάρα να χρειάζεται ούτως ή άλλως ένα setup. Πριν όμως την πας στον τεχνικό, προσπάθησε να βρεις μόνος σου από πού προέρχονται τα τριξίματα. Κατ' αρχήν τρίζουν όλες οι χορδές ή μόνο μία ή δύο; Τρίζει η κιθάρα στις ανοιχτές χορδές ή μόνο όταν πατάς στα τάστα; Εξαρτάται το τρίξιμο από το πόσο δυνατά παίζεις; Αν δεν μπορείς μετά από αυτά να βρεις άκρη, προσπάθησε να ακουμπάς με το χέρι διάφορα σημεία της κιθάρας (καβάλλάρη, γέφυρα, κλειδιά κλπ) για να δεις μήπως σταθεροποιώντας κάποιο από αυτά τα μέρη το τρίξιμο μειώνεται ή εξαφανίζεται. Δες και αυτό το άρθρο για περισσότερες πληροφορίες.

http://www.fretnotguitarrepair.com/buzzing.htm
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kynegeiros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα? με κιθάρα Washburn D-10 SCE N
« Απάντηση #5 στις: 26/03/09, 23:20 »
Φίλε Απόλλωνα ευχαριστώ για τις συμβουλές.Δεν τρίζουν όλες οι χορδές αλλά μάλλον οι 3 μπάσες θα έλεγα. Εξαρτάται βέβαια και από το πόσο πιέζω τα δάκτυλα μου επάνω στα τάστα. Αν π.χ. σπάσω τα δάκτυλα από την πίεση δεν ακούγονται τριξίματα αλλά αυτό βέβαια δεν μπορεις να το κανεις για πολλή ώρα ε? Εκείνο που παρετήρησα είναι οτι π.χ. στην Σολ μινόρε ή και ματζόρε μου τρίζει η 5η(από κάτω μετράω πάντα ε?) χορδή εκείνη δηλαδή που πατάω στο ΡΕ με τον παράμεσο που αναγκαστικά το δάκτυλο δεν μπορεί να πατήσει στο κέντρο του τάστου αλλά κάπως στην άκρη. Εκεί μου τρίζει πολύ αλλά αν μπορούσε το δάκτυλο να πατήσει στο κέντρο δεν θα έτριζε καθόλου. Όμως αυτό εργονομικά δεν γίνεται ε? Με την κιθάρα του γιού μου (YAMAHA) παίζω με τον ίδιο τρόπο αλλά δεν έχω τριξίματα παρόλο που ο παράμεσος μου πάντα πατάει στο άκρον του ΡΕ (στην Σολ μινόρε πάντα αναφέρομαι). Τώρα που το ξαναβλέπω η 5η συνήθως τρίζει. σε όλα τα τάστα που πρέπει να πατάς στην άκρη. Πολύ συχνά επίσης συμβαίνει στην Φα ματζόρε και μινόρε και στην 5η αλλά και στην 6η χορδή.
Φίλε μου είσαι κι εσύ κιθαριστής ε?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα? με κιθάρα Washburn D-10 SCE N
« Απάντηση #6 στις: 26/03/09, 23:41 »
Κιθαρίστες είμαστε όλοι, ο καθένας με τη δική του εμπειρία και επίπεδο.

Λογικά δεν φταίει το action (το ύψος των χορδών από την ταστιέρα) γιατί σε τέτοια περίπτωση δεν θα σταματούσε το τρίξιμο όταν ασκείς μεγαλύτερη πίεση στο τάστο. Επίσης δεν πρέπει να είναι πρόβλημα με τα τάστα. Δώσε μας μερικές πληροφορίες ακόμα μήπως και βρούμε τη λύση...

1. Οι ανοιχτές χορδές τρίζουν;

2. Εκτός από τα πρώτα τάστα, τρίζουν τα τάστα και πιο ψηλά στην ταστιέρα, δηλαδή κοντά στο σώμα της κιθάρας;

3. Αν παίξεις πιο δυνατά, το τρίξιμο αυξάνεται;

Επίσης δεν κατάλαβα τι εννοείς όταν λες "σε όλα τα τάστα που πρέπει να πατάς στην άκρη".
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kynegeiros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα? με κιθάρα Washburn D-10 SCE N
« Απάντηση #7 στις: 27/03/09, 00:02 »
λοιπόν ξεκινάω:

1) καμμία χορδή δεν τρίζει ανοικτή.
2) δεν παίζω πολύ χαμηλά αλλά τρίζει μέχρι το 7ο τάστο σίγουρα (βέβαια επαναλαμβάνω πως με πολύ δυνατό πάτημα δεν τρίζει) Πάντως παρατηρώ οτι τελικά τρίζουν μόνον η 5η και 6η χορδή.
3) δεν μπορώ να καταλάβω την ερώτησή σου.Πιθανώς δεν έχω αρξετές γνώσεις. Τώρα αν με το δυνατά εννοείς το γερό κοπάνημα όλων μαζί των χορδών δεν ξέρω να σου απαντήσω διότι δεν παίζω ποτέ ετσι. Παίζω με αρπισμούς με τα δάκτυλα μοναχά. Δεν έχω πιάσει ποτέ πένα (κι αυτό είναι κάτι που με ανησυχεί γιατί πρέπει κάποτε να ξεκινήσω).

οσο για "σε όλα τα τάστα που πρέπει να πατάς στην άκρη" εννοώ οτι για παράδειγμα οταν πατάς σε ένα τάστο ένα μόνον δάκτυλο τότε έχεις την ευχέρεια να το πατήσεις στην μέση και να πάρεις καλό ήχο αλλά σε περιπτώσεις που στο ίδιο τάστο πρέπει να μπούνε δύο ή και 3 δάκτυλα (Σολ ματζόρε, ή μινόρε) αναγκαστικά αφού στο 5ο τάστο θα πατήσουν δυο δακτυλα (ένα στην 5η χορδή κι ένα στην 4η)  τότε είναι αναπόφευκτο τα δυο δάκτυλα (παράμεσος και μικρός) λόγω εργονομίας να πατήσουν στα δυο άκρα του 5ου τάστου. Εμένα έτσι μου φαίνεται. Δεν μπορώ αλλιώς.

Πάντως επιμένω πως οι χορδές τελικα που τρίζουν είναι η 5η και η 6η.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Πρόβλημα? με κιθάρα Washburn D-10 SCE N
« Απάντηση #8 στις: 27/03/09, 00:13 »
Αφου την εχεις τοσο καιρο, καντης ενα σεταπ και θα λυθει το προβλημα σου,ετσι κι αλλιως, μετα την αγορα, τα περρισοτερα οργανα θελουν ενα σεταπ για να αποδωσουν τα μεγιστα... ;)

Αποσυνδεδεμένος kynegeiros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα? με κιθάρα Washburn D-10 SCE N
« Απάντηση #9 στις: 27/03/09, 23:49 »
Ναι φίλοι μου. Θα την πάω για ρύθμιση την Δευτέρα. Έχω ήδη κανονίσει με τεχνικό.
Θα σας πω το αποτέλεσμα μόλις γίνει.
Ευχαριστώ όλους σας για όλες τις συμβουλές.

Αποσυνδεδεμένος daffy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα? με κιθάρα Washburn D-10 SCE N
« Απάντηση #10 στις: 28/04/09, 23:12 »
φιλε kynegeiros,την πηγες να την φτιαξεις??εγω θελω να παρω την ιδια D-10SCE black (εχω μια yamaha τωρα)και προβληματιστικα λιγο με το προβλημα σου...μετα απο ποσο καιρο σου εκανε νερα??? ???
ενας λογος που θελω να αλλαξω κιθαρα ειναι και να μην παταω δυνατα τα ταστα γιατι τα δαχτυλα μου ειναι αστα να πανε με την yamaha...οποτε θα ηθελα να ηξερα για την συγκεκριμενη κιθαρα, μην εχω το ιδιο προβλημα...
ευχαριστω εκ των προτερων

Αποσυνδεδεμένος kynegeiros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα? με κιθάρα Washburn D-10 SCE N
« Απάντηση #11 στις: 28/04/09, 23:33 »
φιλε kynegeiros,την πηγες να την φτιαξεις??εγω θελω να παρω την ιδια D-10SCE black (εχω μια yamaha τωρα)και προβληματιστικα λιγο με το προβλημα σου...μετα απο ποσο καιρο σου εκανε νερα??? ???
ενας λογος που θελω να αλλαξω κιθαρα ειναι και να μην παταω δυνατα τα ταστα γιατι τα δαχτυλα μου ειναι αστα να πανε με την yamaha...οποτε θα ηθελα να ηξερα για την συγκεκριμενη κιθαρα, μην εχω το ιδιο προβλημα...
ευχαριστω εκ των προτερων

Φίλε μου γειά σου.
Το πρόβλημα τελικά ήτανε θέμα ρυθμίσεως.
Βέβαια την ρύθμιση δεν την χρειαζόνατε η κιθάρα αλλά ...............τα άσχετα δάκτυλά μου. :-\
Την πήγα βέβαια στον Παναγιώτη Λαμπη ο οποίος να'ναι καλά ο άνθρωπος με βοήθησε πολύ και κατάλαβα πως η κιθάρα μια χαρά είναι..........εγώ δεν έβαζα τα δάκτυλά μου καλά πάνω στα τάστα. Την ρύθμισε ελάχιστα με την βίδα που έχει μέσα στο μπράτσο και μου την έδωσε για καλες μουσικές βραδιές.
Μην με ρωτάς για ποιότητα ...διότι είμαι άσχετος ακόμη. Ελπίζω πριν πεθάνω να ξέρω να ξεχωρίζω μια καλή κιθάρα.
Ο Λαμπης πάντως που είναι ειδικός τεχνίτης κιθάρας  και μουσικός μου είπε πως είναι καλή κιθάρα και πολυ....."καθαρή".
Άλλωστε καινούργια είναι.........ακόμη ε? ;)
Τώρα μετά από 2 μήνες χρήσης μπορώ να πω πως την συνήθισα αρκετά και δεν μου τρίζει. Βάζω τα δάκτυλά μου καλύτερα πάνω στα τάστα και τα περισσότερα προβλήματα λυθήκανε. Παίζω αρκετά καλύτερα τώρα και πιο άνετα. ΄
Είναι όλα τελικά θέμα εξασκήσεως.
Αν είσαι από Θεσσαλονίκη και μπορείς έλα να βρεθούμε να την δοκιμάσεις κι από κοντά.
Αυτά τα ........ολίγα

Αποσυνδεδεμένος daffy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα? με κιθάρα Washburn D-10 SCE N
« Απάντηση #12 στις: 19/06/09, 04:16 »
δεν ειχα ιντερνετ αυτο το διαστημα γι αυτο στελνω και τωρα..ευχαριστω παντως για την βοηθεια αλλα κατεληξα σε κιθαρα!ειναι μια garisson ag200 ce... αρκετα καλη σχετικα με την τιμή της,ωραιοσ ηχος και ξεκουραστα δαχτυλα!!!!μεχρι τωρα ειμαι απολυτα ευχαριστημενος!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
73 Απαντήσεις
30352 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 11:26
από Heavy metal!!!
3 Απαντήσεις
2828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/08, 14:04
από Giorgos K.
21 Απαντήσεις
7791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/08, 20:10
από Ibanezακιας
7 Απαντήσεις
4081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/08, 02:41
από jim.ni
14 Απαντήσεις
6347 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/09, 18:44
από mohok
4 Απαντήσεις
3853 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/09, 23:45
από kounabi
3 Απαντήσεις
3132 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/09, 21:56
από master of puppets
4 Απαντήσεις
2859 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/09, 15:25
από zeromancer
10 Απαντήσεις
4330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/10, 19:39
από zefs
12 Απαντήσεις
6749 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 19:09
από yiannakis