Αποστολέας Θέμα: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο  (Αναγνώστηκε 20686 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #75 στις: 12/03/10, 17:18 »
Το γεγονος πως δε βρισκεσαι σε ενα site με ειδικευμενο περιεχομενο για τις αντιδρασεις, αλλα σε ενα forum που οι περισσοτεροι ειναι μουσικοι και ποιητες, δε σε κανει να σκεφτεις πως τελικα το δειγμα των απαντησεων που θα λαβεις ενδεχομενως να ειναι πιο γενικευμενο απο τα site που συνηθως επισκεπτεσαι; ( μεγαλη προταση, αλλα με μια προσοχη θα καταλαβεις τι εννοω ).

Δε σημαινει πως επειδη εσυ εχεις μια αποψη, ειναι και η πιο σωστη. Ουτε επειδη καποιοι δε συμμετεχουν στη συζητηση, δε θα ηθελαν να συμφωνησουν ή να διαφωνησουν μαζι σου.

Επισης, εαν προσεξες, το site εχει αρκετα μερη για μουσικες συζητησεις ( που παραδοξως δεν αξιοποιεις καθολου, αλλα επικεντρωνεσαι μονο στο Περι Παντος και σε στοχευμενες συζητησεις ), ενω για πιο γενικα θεματα εχουμε μονο το Περι Παντος!

Το εαν ο κοσμος λεει τον αστυνομικο μπατσο, δε το ξερεις, διοτι οπως ειπες κι εσυ:
 

Δε ξερω επισης την οικονομικη κατασταση ολου του κοσμου αλλα αυτο δε λεει και τιποτα γιατι ζητουμενο ειναι η κοινωνικη σταση του καθενος μας και οχι το εισοδημα του.

αρα δεν ειναι δυνατον ουτε την οικονομικη κατασταση να ξερεις, ουτε την αποψη τους ( μαλιστα πεφτεις λιγο απο τα συννεφα που σε αυτο το forum πολλοι ειναι υπερη της εννομης ταξης, πραγμα που σημαινει πως με τις στατιστικες μελετες, δεν τα πας και τοοοοοσο καλα! ).

Ομως επειδη εδω περα απο μουσικους και ποιητες, εχουμε κι εργαζομενους ανθρωπους που μπορει να αισθανονται υποτιμητικα οταν τους κατονομαζεις με ενα συγκεκριμενο τροπο, θα σε παρακαλουσα ευγενικα εσενα κι οποιοδηποτε αλλον να αποφευγεις τη χρηση αυτης της λεξης. Υπαρχουν καποιοι κανονες που "υπεγραψες" οταν μπηκες κι ενας απο αυτους ειναι ο σεβασμος του συνομιλητη ( οχι, δεν ειμαι αστυνομικος, ομως υπαρχουν μελη που ειναι ).


Οποτε, απο που κι ως που μπορεις να κρινεις εαν μια συγνωμη ειναι αληθινη ή οχι, εφοσον δεν ησουν παρων και δε ξερεις προσωπικα τον αστυνομικο που επραξε λαθος ( οχι κατα λαθος, οπως πιστευω ).


Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #76 στις: 12/03/10, 17:28 »
Ψου ψου ψου, μεταξύ τους τα κανονίσανε. Να μην μάθω και εγώ ο κουτσομπόλης 5 πράματα.
Freemind, πετάς μερικά καλά και με κάνεις και γελάω. Να ΄σαι καλά!χαχαχα!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #77 στις: 12/03/10, 17:36 »
Χοληδοχος, κακα τα ψεμματα ουτε οι αστυνομικοι ειναι καλα παιδια παντα, ουτε και οι διαδηλωτες.

Και ξυλο πεφτει και το περισσοτερο το τρωνε οι διαδηλωτες κι οχι οι αστυνομικοι. Οι τελευταιοι ειναι εξοπλισμενοι με οπλα που τους επιτρεπουν τη καταστολη κι ετσι εχουν το πανω χερι.

Δεν πρεπει να αγιοποιουμε κανεναν. Ολοι εχουν μεριδιο ευθυνης ( ολοι εχουμε μεριδιο ευθυνης ).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #78 στις: 12/03/10, 19:19 »
Freemind οι παρατηρήσεις σου είναι πολύ σωστές.
Δεν δέχομαι τον διαχωρισμό που κάνει ο eternauta κ κάποιοι άλλοι, μεταξύ "μπάτσων" κ φυσιολογικών ανθρώπων. Ο τρόπος που παρουσιάζει τις απόψεις του στοχοποιεί την αστυνομία λες και αυτή είναι η πηγή όλου του κακού στην Ελλάδα. Τα περισσότερα προβλήματα που αντιμετωπίζει η χώρα μας οφείλονται σε απαράδεκτες νοοτροπίες ετών που χαρακτηρίζουν τον μέσο Ελληνα και όχι στην αφηρημένη έννοια "σύστημα" που λέει ο eternauta. Και οι αστυνομικοί όπως και οι αναρχικοί είναι παιδιά της Ελλάδας με κοινές αφετηρίες και κοινά προβλήματα. Είναι πραγματικά αξιοθαύμαστο με τι μαεστρία κάποιοι καλλιεργούν μια τεχνητή κόντρα μεταξύ τους. Προσωπικά δεν συγκινούμαι με καμία απο τις δύο αυτές πραγματικότητες. Αισθάνομαι το ίδιο κοντά με τους αναρχικούς και με τους αστυνομικούς. Αηδιάζω όμως όταν με κάθε κοινωνική αφορμή (οικονομική κρίση, μεταναστευτικό) η κοινωνική ζύμωση εξαντλείται έντεχνα στην τεχνητή κόντρα μεταξύ "συστήματος" και "αγανακτισμένων πολιτών" και όχι σε έναν σοβαρό διάλογο με στόχο την ανεύρεση των πραγματικών αιτιών που μας έχουν οδηγήσει στην σημερινή κατάσταση.


Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #79 στις: 12/03/10, 20:22 »
Οι κακοί freemind είναι στη βουλή.




Το ζήτημα δεν είναι αν είσαι καλό άνθρωπος,καλός επαγγελματίας,καλός οικογενειάρχης,καλός πατέρας,καλός χριστιανός και όλα αυτά τα στερεότυπα που μας έχει ποτίσει η αστική κοινωνία. Σημασία έχει η πολιτική που πιστεύεις και ακολουθείς.
Τα μέτρα που έχει ανακοινώσει η κυβέρνηση δεν είναι πλήττουν κανέναν μπάτσο ή εργοδότη.Εξαθλιώνουν μόνο τον λαό και κανέναν άλλο.Και όχι εκείνος που υπερασπίζεται την πολιτική που θέτει τέτοια μέτρα δεν είναι ''παιδί του λαού''.
Εκείνος που ψεκάζει με χημικά συνταξιούχους (για όνομα),εργαζόμενους και φοιητητές και δέρνει μετανάστες ,άτομα που απλά διεκδικούν τα βασικά τους δικαιώματα στη ζωή, δεν είναι ούτε παιδί του λαού ούτε ένας από εμάς και πρέπει επιτέλους αυτό να ξεκαθαριστεί στο μυαλό μας!

Πάντα ήμασταν χωρισμένοι σε 2 στρατόπεδα, αλλά τώρα πρέπει να γίνει επιτέλους προφανές αυτό και να καταλάβουμε την θέση μας στην ταξική κοινωνία,μπας και βρούμε προκοπή.

Συγγνώμη επίσης έχετε δει εσείς κανέναν από τους κυβερνώντες μας να θέλουν διάλογο?? Τα δακρυγόνα,οι συλλήψεις και το ξύλο άλλο δείχνουν.Και ΟΧΙ με εκείνους που μας περνούν τέτοια μέτρα βαρβαρότητα και εξαθλίωσης και μόλις αντιδράσουμε βάζουν την κρατική καταστολή να μας ισοπεδώσει δεν κάνουμε διάλογο.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/03/10, 20:24 από Mίκα »

Αποσυνδεδεμένος eternauta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #80 στις: 12/03/10, 20:26 »
Λυπαμαι Freemind αλλα νομιζω οτι οτι λεω ειναι εντελως κατανοητο.Δε μπορω να γραψω πιο απλα,γιατι πιο απλα δε γινεται να πω αυτο που θελω να πω.Απεναντιας πιστευω οτι σκοπιμα αποφευγεις τη συζητηση με γενικους αφορισμους πραγμα που ειναι δικαιωμα σου,οπως και δικαιωμα μου ειναι να βγαζω κι εγω τα συμπερασματα μου.
Μεταξυ των αλλων ομως πεταξες κι ενα μαργαριταρι μιλωντας για μουσικους και ποιητες.
Ετσι οπως το θετεις ο αναγνωστης καταλαβαινει οτι οι μουσικοι και οι ποιητες ειναι κατι ξεχωριστο απο τη κοινωνια,δεν ειναι εργαζομενοι (προφανως τρεφονται απο τους στιχους και τις νοτες).Θεωρω την αποψη αυτη εντελως ελιτιστικη.Κι εγω παιζω χρονια μουσικη και οπως εχω πει ειναι και το επαγγελμα μου,αυτο ομως δε με κανει να μην με απασχολουν τα οικονομικα προβληματα γιατι με αγγιζουν αμεσα οπως και τους περισσοτερους εργαζομενους.

Το "Κιθαρα" το διαβαζω σχεδον σε ολες τις δημοσιευσεις και ειδικοτερα για θεματα που με ενδιαφερουν πανω στο οργανο που παιζω (μπασο) και με καλυπτει κυριως γνωσιακα,ενω μεχρι στιγμης δεν εχω βρεθει στην αναγκη να πω τη γνωμη μου πανω σε μουσικα θεματα γιατι οπως ειπα με καλυπτουν αλλοι.Μια φορα εγραψα οταν καποιος φιλος ρωτησε για ενα μοντελο μπασου και του απαντησα γιατι τυγχανε να εχω το συγκεκριμενο μοντελο. Οταν λοιπον εχω κατι να πω πανω σε μουσικα θεματα μην ανυσηχεις και θα τη πω τη γνωμη μου.

Germ δε θεωρω την αστυνομια σαν τον υπερτατο εχθρο μου.Απεναντιας θεωρω την αστυνομια σαν τον κυματοθραυστη εναντια στην οργη που πρεπει να πεσει στα κεφαλια αυτων που πραγματικα ευθηνονται.Δε θεωρω τους αστυνομικους σαν τον υπερτατο εχθρο μου αλλα οτι ειναι τα τσοπανοσκυλα των πραγματικων ενοχων.Και οπως ενας σκυλος δρα οπως εχει εκπαιδευτει ακομη και με μεγαλυτερο ζηλο για να ευχαριστησει το αφεντικο του,ετσι γινεται και με τους αστυνομικους.Τους θεωρω πολυ μεγαλα θυματα και ακομη μεγαλυτερα γιατι νομιζουν οτι επιτελουν καποιου ειδους εργο. Στην αρχαια Αθηνα αν θυμασαι απο την ιστορια οι Αθηναιοι πολιτες θεωρουσαν το ρολο των ραβδουχων (η αστυνομια της εποχης) παρα πολυ υποτιμητικο για εναν πολιτη και για αυτο το λογο τον αναθεσαν στους Σκυθες δουλους,ενω επισης θεωρουσαν και τον πλουτο σαν αποτελεσμα ελιπους μορφωσης και λατρειας των υλικων εναντι των πνευματικων αγαθων.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #81 στις: 12/03/10, 22:19 »
Οι κακοί freemind είναι στη βουλή.
Εδω και πολλα χρονια και δυστυχως θα συνεχισουν να βρισκονται για αλλα τοσα ακομα ( κληρονομικα πλεον )....

Τα μέτρα που έχει ανακοινώσει η κυβέρνηση δεν είναι πλήττουν κανέναν μπάτσο ή εργοδότη.Εξαθλιώνουν μόνο τον λαό και κανέναν άλλο.Και όχι εκείνος που υπερασπίζεται την πολιτική που θέτει τέτοια μέτρα δεν είναι ''παιδί του λαού''.

Η μειωση μισθων, η περικοπη επιδοματων και η αυξηση των οριων συνταξιοδοτησης ειναι κατι που θα κτυπησει στο αμεσο μελλον κι ολα τα σωματα ασφαλειας ( Πυροσβεστικη, Αστυνομια, Στρατο, κλπ ). Οποτε μη λες πως δεν πληττει τους αστυνομικους χωρις να εχεις στοιχεια ;)

Ολοι μερος του συστηματος ειναι και κατα τη γνωμη μου πρωτα πρεπει να εισαι καλος ανθρωπος και καλος οικογενειαρχης και μετα να βαζεις τα πολιτικα σου πιστευω. Αλλιως θα καναμε το γαμο μας μονο με ανθρωπους πολιτικων ηθων, ωστε να...βελτιωναμε την κοινωνια!!


Μεταξυ των αλλων ομως πεταξες κι ενα μαργαριταρι μιλωντας για μουσικους και ποιητες.
Ετσι οπως το θετεις ο αναγνωστης καταλαβαινει οτι οι μουσικοι και οι ποιητες ειναι κατι ξεχωριστο απο τη κοινωνια,δεν ειναι εργαζομενοι (προφανως τρεφονται απο τους στιχους και τις νοτες).Θεωρω την αποψη αυτη εντελως ελιτιστικη.Κι εγω παιζω χρονια μουσικη και οπως εχω πει ειναι και το επαγγελμα μου,αυτο ομως δε με κανει να μην με απασχολουν τα οικονομικα προβληματα γιατι με αγγιζουν αμεσα οπως και τους περισσοτερους εργαζομενους.

Οπως τοτε θα ξερεις, τα πρωτα επαγγελματα που πληττονται απο μια οικονομικη κριση ειναι τα καλλιτεχνικα. Δεν ειναι εκτος της κοινωνιας, ομως εχουν ενα παραπανω οπλο να αντιμετωπισουν μια κριση. Τη καλλιτεχνικη δημιουργια, την αντιδραση επι σκηνης, το καυτο στιχο που θα κανει 10-100-1000 ατομα να τον τραγουδανε και να τον επαναλαμβανουν.
Ο καθενας αναλαμβανει το ρολο του σε μια δυσκολη περιοδο. Και μπορει η τηλεοραση να μας εχει γεμισει με φροκαλα και α-καλλιτεχνες, ομως ο καθενας απο εμας θα μπορουσε μεσω της τεχνης να μεταφερει την εναντιωση του.

...αληθεια...ως μουσικος, εκδιδεις αποδειξεις παροχης υπηρεσιων ή σου κολλανε ενσημα επισημα οι εργοδοτες; ;) ( απιστευτη φοροδιαφυγη των μεν και των δε ;) ).


Η δικη μου τοποθετηση ( κι αυτο αφορα κι εσενα Μικα ) εγινε για να αποφυγουμε τη χρηση της λεξης "μπατσος". Οπως δε θα ηθελε ενας ταξιτζης να ονοματιζεται "ταριφας", ενας μουσικος "μουσικαντης" κι ενας ηθοποιος "που**ης", ετσι κι ενας αστυνομικος δεν ειναι κατ'αναγκη..μπατσος!

Και μπορει αυτοι οι αστυνομικοι που συμπεριφερονται ακραια κατοπιν εντολων και προσωπικων αποφασεων ( κακως ) να σας κανουν να τους μισειτε, ομως υπαρχει μια πολλαπλασια μεριδα αστυνομικων που χωρις να γινονται αντιληπτοι κυνηγανε κατι που λεγεται εγκλημα...Και πολλες φορες τραυματιζονται ή χανουν τη ζωη τους γι'αυτο!

Εαν λοιπον οντως τους λυπασαι, δε θα επρεπε να αναφερεσαι υποτιμητικα με το ονομα "μπατσος" σε αυτους. Ειναι σαν να λυπασαι τα σκυλια κι οποτε τα βλεπεις τα λες..."κοπροσκυλα"...

Ωραια λυπηση,ετσι;
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #82 στις: 12/03/10, 23:23 »

Τα μέτρα που έχει ανακοινώσει η κυβέρνηση δεν είναι πλήττουν κανέναν μπάτσο ή εργοδότη.Εξαθλιώνουν μόνο τον λαό και κανέναν άλλο.Και όχι εκείνος που υπερασπίζεται την πολιτική που θέτει τέτοια μέτρα δεν είναι ''παιδί του λαού''.
Εκείνος που ψεκάζει με χημικά συνταξιούχους (για όνομα),εργαζόμενους και φοιητητές και δέρνει μετανάστες ,άτομα που απλά διεκδικούν τα βασικά τους δικαιώματα στη ζωή, δεν είναι ούτε παιδί του λαού ούτε ένας από εμάς και πρέπει επιτέλους αυτό να ξεκαθαριστεί στο μυαλό μας!

Πάντα ήμασταν χωρισμένοι σε 2 στρατόπεδα, αλλά τώρα πρέπει να γίνει επιτέλους προφανές αυτό και να καταλάβουμε την θέση μας στην ταξική κοινωνία,μπας και βρούμε προκοπή.


Αφού η Ελλάδα καταναλώνει περισσότερα από οσα παράγει, πως είναι δυνατόν να χαρακτηρίζεις τα μέτρα άδικα; Τα μέτρα είναι δίκαια αρκεί να εφαρμοσθούν σωστά.
Πολλά φάγαμε, καιρός να πληρώσουμε τον λογαριασμό. Και αυτό το λέω έχοντας ζήσει στο εξωτερικό σε πολιτισμένη χώρα του βορρά και έχοντας δεί την εργατικότητα και την νοοτροπία των εκεί ανθρώπων. Δυστυχώς είμαστε ασύδωτη και με πάρα πολλά ελαττώματα φάρα. Καλά να πάθουμε, μας αξίζουν πολύ χειρότερα.

eternauta, μπορεί για εσένα η αστυνομία να είναι ένας άχρηστος και περιττός θεσμός αλλά αυτό δεν ισχύει για την πλειοψηφία του κόσμου. Δεν ξέρω αν θέλεις να επιστρέψουμε στην εποχή των ιπποτών που ο καθένας έπαιρνε τον νόμο στα χέρια του και επικρατούσε το δίκαιο του ισχυρού με απόλυτα άμεσο τρόπο. Και σήμερα γίνετε αυτό αλλά με έναν πιο εμμεσο τρόπο καθώς υπάρχουν νόμοι και δομές που προστατευουν τουλάχιστον την ζωή των πιο ανίσχυρων. Μην ξεχνάς ότι είναι στην φύση των ανθρώπινων κοινωνιών να δημιουργούνται σχέσεις ιεραρχίας, γεγονός που απορρέει από την διαφορετικότητα των ανθρώπων. Το μέλλον που νομίζω ότι φαντάζεσαι και ονειρεύεσαι είναι απόλυτα ουτοπικό.

 

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #83 στις: 13/03/10, 00:46 »
Εμένα πάλι μου φαίνεται ότι το "μπάτσος" έχει διαφορετική έννοια από το "αστυνομικός". Οι μπάτσοι είναι γνήσιο υποσύνολο των αστυνομικών (έτσι πιστεύω εγώ τουλάχιστον).
Ο όρος μπάτσος περιγράφει την μερίδα των αστυνομικών που αντί να διακατέχονται από ευθύνη απέναντι στους πολίτες, διακατέχονται από ένα αίσθημα υπεροχής συνοδευόμενο από
φαινόμενα κατάχρησης της εξουσίας που ο νόμος τους δίνει.
Δεν πιστεύω ότι είναι προσβλητικός όρος, αλλά περισσότερο περιγραφικός-αποσαφηνιστικός όρος (αποσαφηνίζει για ποιό τμήμα του συνόλου μιλάμε).
Και σήμερα γίνετε αυτό αλλά με έναν πιο εμμεσο τρόπο καθώς υπάρχουν νόμοι και δομές που προστατευουν τουλάχιστον την ζωή των πιο ανίσχυρων.
Μην ξεχνάς ότι είναι στην φύση των ανθρώπινων κοινωνιών να δημιουργούνται σχέσεις ιεραρχίας, γεγονός που απορρέει από την διαφορετικότητα των ανθρώπων. Το μέλλον που νομίζω ότι φαντάζεσαι και ονειρεύεσαι είναι απόλυτα ουτοπικό.
Εννοείς ότι είναι στη φύση του ανθρώπου να φτιάχνει ιεραρχικές δομές ανάλογα με το πόσο ισχυρός είναι ο κάθε ένας; Δηλαδή ότι οι ιεραρχίες είναι προσπάθεια κατανομής ανθρώπων σε
επίπεδα εξουσίας ανάλογα με το πόσο ισχυροί είναι;
Επισης, εαν προσεξες, το site εχει αρκετα μερη για μουσικες συζητησεις ( που παραδοξως δεν αξιοποιεις καθολου, αλλα επικεντρωνεσαι μονο στο Περι Παντος και σε στοχευμενες συζητησεις )
  ???
« Τελευταία τροποποίηση: 13/03/10, 00:48 από Νίκος »
Blues ain't nothing but a good man feeling bad

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #84 στις: 13/03/10, 00:52 »
Κάτσε ρε Germ...Πως πολλά φάγαμε; Ποιοί τα φάγαμε; Οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι; Τι λογική είναι αυτή;  Πως μπορεί ξαφνικά να αποκαλούμε Ελλάδα μόνο αυτή τη κατηγορία των ανθρώπων; Και όλοι αυτοί που συνεχίζουνε να τρώνε τι είναι ; Δεν είναι Έλληνες; Ή οι υπόλοιποι, ελεύθεροι επαγγελματίες που μιά ζωή δηλώνουν ότι τους κατέβει στην εφορία και δεν τους ακουμπάει κανένας, δεν είναι Έλληνες;  Βγάλαν τη μαλ***α με τις αποδείξεις , λες και αυτοί που δεν κόβαν ποτέ απόδειξη, θα κόψουνε τώρα... Είστε και μορφωμένα παιδιά...Το κέρατό μου δηλαδή...Συγγνώμη που τα έχω πάρει, αλλά συμφωνείς με το να κάνουν θυσίες για να "σώσουνε" τη χώρα, οι μοναδικοί που πάντοτε ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ στην εφορία, έστω και αν αυτό συμβαίνει επειδή δεν μπορούν να κρύψουν τίποτε...Και λέει ο πρωθυπουργός (κατά την εκπληκτική γελοιογραφία που δημοσιεύτηκε στο Ποντίκι) "Τι να κάνουμε Μήτσο, οι γιατροί δεν πληρώνουν, οι ελεύθεροι επαγγελματίες δεν πληρώνουν, θα αφήσουμε την Ελλάδα να βουλιάξει"; Όχι ρε μεγάλε δεν μπορεί μιά ζωή να σώζει την Ελλάδα ο ίδιος ο μαλ**ας ο Μήτσος. Να πληρώσουν άλλοι τώρα τη νύφη. Άλλοι να πληρώσουν τα Βατοπέδια, τα Χρηματιστήρια, τη Siemens , τη βίλα της Εκάλης,το Τσοβόλα δώσ'τα όλα!!! Και ναι καλά κάνει που βγαίνει ο Γλέζος στους δρόμους και ο κάθε Γλέζος και κότες είμαστε εμείς που δεν το κάνουμε... Αυτό για να μην το βλέπει κανείς πρέπει να είναι Πασόκος και από τους εντελώς λοβοτομημένους!

Οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι είναι οι μοναδικοί σε αυτή τη χώρα που με τις κρατήσεις που τους γίνονται και την εφορία που τους παρακρατείτε , είναι φορολογικά ενήμεροι. Ας τα πάρει από εκείνους που τους στερούν τόσα χρόνια, τα σχολεία , τα νοσοκομεία, την ασφάλιση και γενικά τη ποιότητα ζωής. Και αν έχει τα κότσια να τα μαζέψει από κανέναν Σωκράτη και όχι από τον γνωστό μαλ**α τον Μήτσο !!!
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #85 στις: 13/03/10, 11:10 »
Ξερει ο eternauta για τι αναφερομαι Νικο ;) Αυτο μου αρκει!

Germ, ο MACMISIAS εχει δικιο. Οπως και να το παρεις, μια υποστηριξη σε ενα κρατος που εχει αποδεδειγμενα "φαει" πολλα χρηματα απο το δημοσιο ταμειο του, ειναι ανυπαρκτη. Εκτος εαν δε σε "χτυπανε" τα νεα μετρα!
Παράθεση
«Θέλω να πιστέψω το παιδί. Μου είπε ότι ενώ έχουν εντολή να στοχεύουν προς τα κάτω, ο διπλανός του χτύπησε κατά λάθος με την ασπίδα του τη φυσούνα και έτσι έριξε το αέριο στο πρόσωπό μου».


Παράθεση
Στο ερώτημα τι γνώμη έχει για την Αστυνομία, ο κ. Γλέζος εξηγεί: «Υπάρχει ένας ορμαθός λέξεων με μορφολογική αλληλουχία. Πόλις, πολίτης, πολιτική, πολιτισμός. Όταν μία πόλις συγκροτείται από πολίτες που ασκούν οι ίδιοι πολιτικοί, το αποτέλεσμα είναι ο πολιτισμός. Τα πήρε αυτά η Δύση και είπε να προσφέρει κάτι και αυτή σε αυτόν τον ορμαθό των λέξεων. Και πρόσθεσε την police. Δηλαδή το όργανο καταστολής των διαδηλώσεων των πολιτών. Τίποτα άλλο δεν μας προσέφεραν οι δυτικοί. Μόνο police».


Παράθεση
«Ζήτησα ταπεινά συγγνώμη»

Στα Νέα μίλησε και ο 22χρονος άνδρας των ΜΑΤ, ο οποίος έριξε τα χημικά στο πρόσωπο του Μανώλη Γλέζου. «Του ζήτησα ταπεινά συγγνώμη γι αυτό που έγινε και τη δέχτηκε. Θα μπορούσε να ήταν παππούς μου ο άνθρωπος» δηλώνει και προσθέτει:

«Σαν όνομα τον ήξερα, αλλά δεν γνώριζα πώς είναι. Του εξήγησα όμως ότι στενοχωρήθηκα πάρα πολύ. Οποιοσδήποτε ηλικιωμένος και να ήταν στη θέση του θα ήμουν πολύ στενοχωρημένος».
 


Ευτυχως που υπαρχουν και οι πιο ωριμες πλευρες, ασχετα εαν οι πιο "καμμενοι" δε θελουν να πιστεψουν τα λεγομεντα του ενος. Ετσι αμφισβητουν βεβαια τον ιδιο το Γλεζο, που στηριξε τον αστυνομικο ( αποδεικνυοντας πως πραγματικα ειναι ενα μεγαλο κεφαλαιο για την ελληνικη ιστορια ο ανθρωπος...και καλο ειναι οι ενθερμοι οπαδοι της βιας και οι φανατικοι οπαδοι της αστυνομοκρατιας να δουν τις αποψεις του ).

πηγη: http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1115724&lngDtrID=244
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #86 στις: 13/03/10, 12:58 »
Ωραιο το δευτερο quote απο Γλεζο..

Τελικα ομως στο ερωτημα του eternauta μονο o germ απαντησε ουσιαστικα και ειπε οτι οντως διαδηλωσεις και τετοια καπουτ και αντε πληρωστε την κριση και το δημοσιονομικο που τοσα χρονια εμεις ως ΕΛΛΗΝΕΣ(ειδατε που βοηθαει μια τετοια κατηγοριοποιηση?) τα τρωγαμε,που δεν δουλευαμε οπως οι Γερμανοι που το ενα που το αλλο..Βεβαια μαλλον δεν εχει διαβασει ουτε ενα κανονικο αρθρο(εκτος τσιτατων ελευθερης ωρας) για να δει οτι παρομοιο ελλειμμα με την Ελλαδα εχει και η ΕΕ σαν συνολο(και για αυτο δεν ευθυνονται τα δανεια στην Ελλαδα) και η οικονομικη κριση δεν ξεκινησε απο την μη-παραγωγικοτητα των Ελληνων,των Ισπανων ή των Ιρλανδων αλλα απο τις δομες και τους θεσμους του οικονομικου μας συστηματος και απο τις ακραιες νεοκλασικες(και ηλιθιες) πολιτικες που ακολουθηθηκαν..

Τελικα ομως δεν ειδα κανεναν αλλον να απανταει στο τι θα μπορουσε να κανει καποιος εργαζομενος ως απαντηση-αντιδραση σε ολη αυτη τη κατασταση..

Επισης υπηρχε ενα πολυ ενδιαφερον αρθρο οσον αφορα τις λεξεις μπατσος,μπασκινας κλπ που ανεφερε απο που προηλθαν κλπ αλλα δεν το βρισκω..Σιγουρα παντως δεν εχει σχεση αστυνομικος-μπατσος,ηθοποιος-φουστης.. ;)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #87 στις: 13/03/10, 14:10 »
O υποτιμητικος τροπος που χρησιμοποιειται ειναι το προβλημα, οχι η ιδια η λεξη ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #88 στις: 14/03/10, 12:04 »
Οι κακοί freemind είναι στη βουλή.
Εδω και πολλα χρονια και δυστυχως θα συνεχισουν να βρισκονται για αλλα τοσα ακομα ( κληρονομικα πλεον )....

Τα μέτρα που έχει ανακοινώσει η κυβέρνηση δεν είναι πλήττουν κανέναν μπάτσο ή εργοδότη.Εξαθλιώνουν μόνο τον λαό και κανέναν άλλο.Και όχι εκείνος που υπερασπίζεται την πολιτική που θέτει τέτοια μέτρα δεν είναι ''παιδί του λαού''.

Η μειωση μισθων, η περικοπη επιδοματων και η αυξηση των οριων συνταξιοδοτησης ειναι κατι που θα κτυπησει στο αμεσο μελλον κι ολα τα σωματα ασφαλειας ( Πυροσβεστικη, Αστυνομια, Στρατο, κλπ ). Οποτε μη λες πως δεν πληττει τους αστυνομικους χωρις να εχεις στοιχεια ;)

Ολοι μερος του συστηματος ειναι και κατα τη γνωμη μου πρωτα πρεπει να εισαι καλος ανθρωπος και καλος οικογενειαρχης και μετα να βαζεις τα πολιτικα σου πιστευω. Αλλιως θα καναμε το γαμο μας μονο με ανθρωπους πολιτικων ηθων, ωστε να...βελτιωναμε την κοινωνια!!


Μεταξυ των αλλων ομως πεταξες κι ενα μαργαριταρι μιλωντας για μουσικους και ποιητες.
Ετσι οπως το θετεις ο αναγνωστης καταλαβαινει οτι οι μουσικοι και οι ποιητες ειναι κατι ξεχωριστο απο τη κοινωνια,δεν ειναι εργαζομενοι (προφανως τρεφονται απο τους στιχους και τις νοτες).Θεωρω την αποψη αυτη εντελως ελιτιστικη.Κι εγω παιζω χρονια μουσικη και οπως εχω πει ειναι και το επαγγελμα μου,αυτο ομως δε με κανει να μην με απασχολουν τα οικονομικα προβληματα γιατι με αγγιζουν αμεσα οπως και τους περισσοτερους εργαζομενους.

Οπως τοτε θα ξερεις, τα πρωτα επαγγελματα που πληττονται απο μια οικονομικη κριση ειναι τα καλλιτεχνικα. Δεν ειναι εκτος της κοινωνιας, ομως εχουν ενα παραπανω οπλο να αντιμετωπισουν μια κριση. Τη καλλιτεχνικη δημιουργια, την αντιδραση επι σκηνης, το καυτο στιχο που θα κανει 10-100-1000 ατομα να τον τραγουδανε και να τον επαναλαμβανουν.
Ο καθενας αναλαμβανει το ρολο του σε μια δυσκολη περιοδο. Και μπορει η τηλεοραση να μας εχει γεμισει με φροκαλα και α-καλλιτεχνες, ομως ο καθενας απο εμας θα μπορουσε μεσω της τεχνης να μεταφερει την εναντιωση του.

...αληθεια...ως μουσικος, εκδιδεις αποδειξεις παροχης υπηρεσιων ή σου κολλανε ενσημα επισημα οι εργοδοτες; ;) ( απιστευτη φοροδιαφυγη των μεν και των δε ;) ).


Η δικη μου τοποθετηση ( κι αυτο αφορα κι εσενα Μικα ) εγινε για να αποφυγουμε τη χρηση της λεξης "μπατσος". Οπως δε θα ηθελε ενας ταξιτζης να ονοματιζεται "ταριφας", ενας μουσικος "μουσικαντης" κι ενας ηθοποιος "που**ης", ετσι κι ενας αστυνομικος δεν ειναι κατ'αναγκη..μπατσος!

Και μπορει αυτοι οι αστυνομικοι που συμπεριφερονται ακραια κατοπιν εντολων και προσωπικων αποφασεων ( κακως ) να σας κανουν να τους μισειτε, ομως υπαρχει μια πολλαπλασια μεριδα αστυνομικων που χωρις να γινονται αντιληπτοι κυνηγανε κατι που λεγεται εγκλημα...Και πολλες φορες τραυματιζονται ή χανουν τη ζωη τους γι'αυτο!

Εαν λοιπον οντως τους λυπασαι, δε θα επρεπε να αναφερεσαι υποτιμητικα με το ονομα "μπατσος" σε αυτους. Ειναι σαν να λυπασαι τα σκυλια κι οποτε τα βλεπεις τα λες..."κοπροσκυλα"...

Ωραια λυπηση,ετσι;


Αν και ειναι συνειδητη μου αποφαση να μην συμμετεχω σε πολιτικα θεματα,οπου τιθεται θεμα παραπληροφορησης θεωρω οτι μπορω να κανω μια "διορθωση".Μειωσεις μισθου,επιδοματων οπως και περικοπες εχουν αποφασισθει και για τα σωματα ασφαλειας και αναμενεται πολυ συντομα η εφαρμογη τους.Στην αστυνομια υπολογιζεται οτι η μειωση μισθου που αναλογει σε καθε αστυνομικο θα φτασει σε μηνιαια βαση περιπου στα 200-300 ευρω περιπου και σε ετησια βαση στα 6000 ευρω.

Και ολα αυτα οταν στην Βουλη εξακολουθουν και εισπραττουν σε περιοδο οικονομικης κρισης τον 15ο και 16ο μισθο.Οταν ο λαος πασχιζει να βρει τροπο να τα βγαλει περα..οι ιδιοι και οι ιδιοι γεμιζουν τις κοιλαρες τους.Ελλας το μεγαλειο σου...
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #89 στις: 14/03/10, 13:34 »
Ένα σχόλιο για τον 15ο και τον 16ο μισθό της Βουλής επειδή τυγχάνει να τα ξέρω από πρώτο χέρι...Υπάρχουν δύο αποζημιώσεις , οι οποίες δίνονται η μία όταν κλείνει για θερινά και η άλλη όταν ανοίγει πάλι η ολομέλεια. Αυτό το θέμα έγινε μία ωραία καραμέλα για τα κανάλια και ειδικά για το Alter (κανείς δεν ξέρει τι συμφέρον έχει το Alter να κυνηγάει το συγκεκριμένο ζήτημα) και έφτασε μέχρι να σατιριστεί και από τον Λαζόπουλο ( ο οποίος είναι υπέροχος και κάνει πολύ καλά τη δουλειά του , αλλά δεν είναι αλάνθαστος βέβαια). Το γιατί οι υπάλληλοι της Βουλής μέχρι τώρα αμοίβονταν καλά ( οι αμοιβές κυμαίνονται από 1500 μέχρι 3000 ευρώ ανάλογα το κλάδο , τα χρόνια και τη θέση) , εξηγείτε εύκολα.
Αν νομίζουμε ότι η Βουλή σαν υπηρεσία είναι όπως μιά οποιαδήποτε δημόσια υπηρεσία, μάλλον γελιόμαστε. Δεν μιλάμε για ανθρώπους που πιάνουν δουλειά στις 9 και σχολάνε στις 3 το μεσημέρι. Μιλάμε για εργαζόμενους που δουλεύουν πολλοί από αυτούς από το πρωί μέχρι το βράδυ. Επίσης η Βουλή συνεδριάζει δύο από τις πέντε φορές τη βδομάδα, από τις 6 το απόγευμα μέχρι τις 12 τα μεσάνυχτα (μέσος όρος , όχι ότι δεν πάει κάποιες φορές και τις πρώτες πρωινές ώρες...) , με αποτέλεσμα κάποιοι να φεύγουν τουλάχιστον δύο ώρες μετά τη λήξη της συνεδρίασης, οπότε καταλαβαίνετε πότε γυρνάνε σπίτια τους.
Ειδικά αυτή τη περίοδο που στη Βουλή υπάρχουν ταυτόχρονα η εξεταστική για το Βατοπέδι και η εξεταστική για τη Siemens ενώ παράλληλα φυσικά συνεδριάζει και η ολομέλεια μιάς και τα νομοσχέδια στην Ελλάδα ξέρουμε ότι δεν σταματάνε ποτέ, εκεί μέσα γίνεται ένας χαμός.
Ο γενικός κανόνας λοιπόν για τους συγκεκριμένους υπαλλήλους είναι ότι ΔΕΝ έχουν ωράριο, και φυσικά δεν έχουν ούτε καν δικαίωμα να απεργήσουν. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε οι μειώσεις στο μισθό αυτών των υπαλλήλων κυμαίνονται από 150 έως 500 ευρώ το μήνα και η ετήσια απώλεια πάει στα 7000 ευρώ. Οπότε καταλαβαίνει κανείς πιά πίεση τους ασκείτε, μιάς και έχουν εκτός από το εξοντωτικό ωράριο (που είπαμε ΔΕΝ υπάρχει), πολλοί από αυτούς έχουν στεγαστικά δάνεια που τρέχουν, παιδιά που σπουδάζουν στις επαρχίες, baby sitters που πληρώνουν για τα μωρά τους μιάς και λείπουν  ( εκτός κι αν υπάρχει η τιμημένη Ελληνίδα γιαγιά...) τόσες ώρες από το σπίτι.

Νυχτερινά, αργίες, υπερωρίες, αυτά ποτέ δεν μετρήθηκαν και δεν αποδώθηκαν στους υπαλλήλους της Βουλής. Οι υπάλληλοι της Βουλής είναι σαν τους στρατιωτικούς και όχι σαν τους υπόλοιπους δημοσίους υπαλλήλους. Αυτά τα γράφω γιατί έχω  πολύ δικό μου άνθρωπο εκεί και τα ξέρω πολύ καλά..Επίσης η Βουλή είναι ο μοναδικός τομέας του Δημοσίου που ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ χρήματα στον κρατικό προυπολογισμό και δεν τον υπερβαίνει ποτέ.

Φαίνεται off topic όλο αυτό αλλά δεν είναι. Για τις μειώσεις και τις εργασιακές σχέσεις κατεβαίνει στο πεζοδρόμιο ο Γλέζος και ο κάθε Γλέζος. Και ξέρει ότι το κράτος μέσω της προπαγάνδας των ΜΜΕ θα προσπαθήσει να εφαρμόσει το "διαίρει και βασίλευε" για ακόμα μιά φορά. Έχοντας σαν εξιλαστήριο θύμα τους απλούς υπαλλήλους της Βουλής και εκμεταλλευόμενο τον συνειρμό που δημιουργούν με τους πολιτικούς οι οποίοι δεν είναι και στα high τους στη συνείδηση του κόσμου, θέλουν να σε κάνουν να νοιώσεις καλύτερα για τα μέτρα που θα περάσουν, δίνοντάς σου μιά επίφαση δικαιοσύνης. Όμως είναι ύπουλο και κατάπτυστο το να βάζουνε εργαζόμενους εναντίον εργαζομένων. και μάλιστα όπως έχω πει παραπάνω , εργαζομένων που πάντα πληρώνουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ στην εφορία...

Όταν λοιπόν θα ξαναπεράσετε από το Σύνταγμα βράδυ και δείτε φώτα στη Βουλή να ξέρετε ότι δεν είναι για ομορφιά μόνο , αλλά και γιατί κάποιοι εκεί μέσα δουλεύουν τέτοια ώρα.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/03/10, 01:04 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος eternauta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #90 στις: 15/03/10, 20:17 »
Μερικες απαντησεις λιγακι γρηγορα λογω χρονου.

Freemind, ειμαι μισθωτος και δε δουλευω νυχτα λογω ατομικης επιλογης.Ποτε δεν ειθελα να σκοτωσω οτι αγαπουσα πανω σε μια πιστα ποτισμενη με φτηνο ουισκι και μαραμενες γαρδενιες.Δε κατακρινω οποιους δουλευουν σε σκυλαδικα κλπ αλλα εμενα δε μου πηγαινει το αθλημα,γιατι δεν εχω σχεση με αυτο που λεμε "ελληνικη μουσικη".Η δουλεια μου παντως εχει αμεση σχεση με μουσικη.

Germ εχω την εντυπωση (που καταληγει σε βεβαιοτητα) οτι δε πρεπει να εχεις και πολυ σχεση με τη μισθωτη εργασια, και αυτο γιατι αν ειχες θα ειξερες οτι οι μισθωτοι (ιδωτικου-δημοσιου) ειναι οι μοναδικοι εργαζομενοι οι οποιοι δε μπορουν να κρυψουν τα εισοδηματα τους.Κατ'επεκταση, ειναι και οι μοναδικοι που συνηθως  επωμιζονται τις φορολογικες εισπρακτικες αλχημιες της καθε κυβερνησης.
Επισης μαθε οτι το "δικαιο του ισχυρου" υπηρχε,υπαρχει και θα υπαρχει οσο υπαρχουν ανισοτητες σε κοινωνικο και οικονομικο επιπεδο. Οσο για τον "τεμπελη ελληνα",αυτο ειναι αλλος ενας μυθος γιατι στην Ελλαδα δουλευουμε περισσοτερο απο καθε αλλο ευρωπαιο της Ε.Ε.(μεσος ορος 42,3 ωρες εβδομαδιαια) ενω αμοιβομαστε λιγοτερο, και αυτο δε το λεω εγω αλλα η Ευρωπαϊκη στατιστικη υπηρεσια. επισης εχουμε το υψηλοτερο ποσοστο φτωχειας αναμεσα στα μελη της ΟΝΕ.

Τελος για τα μισθολογικα των αστυνομικων,ειχα διαβασει στην αρχη του φορολογικου νομοσχεδιου οτι η κυβερνηση εξαιρεσε τελικα απο τη μειωση και το κοψιμο επιδοματων τα σωματα ασφαλειας και τους στρατιωτικους γιατι θα αντιμετωπιζε μεγαλο κυμα φυγης και προωρων συνταξοδοτησεων.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #91 στις: 15/03/10, 20:36 »
Στην αρχη ειχαν αποφυγει να μιλησουν για τα συνταξιοδοτικα των σωματων ασφαλειας, ομως τελικα περιλαμβανονται κανονικα στο "ποινολογιο" των μετρων.

Εκτος εαν βγαζεις τον bassman...ψευτη! ;)

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος eternauta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #92 στις: 16/03/10, 10:24 »
Δε βγαζω κανεναν ψευτη,αλλα επειδη διαβαζω καθε μερα για τα εισπραχτικα μετρα δεν ειδα καπου οτι τελικα συμπεριελαβαν και τους ενστολους.Εχω μεινει σε αυτο που ανακοινωθηκε απο Βενιζελο Χρυσοχοϊδη.
Αν υπαρχει καποιο λινκ απο εφημεριδα καλο θα ηταν να μπει για να το δουμε.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #93 στις: 16/03/10, 10:43 »
Επειδη γενικα αυτη η κυβερνηση τα περναει ολα σιγα σιγα και...βασανιστικα, οριστε μια αποδειξη πως τελικα ο,τι ειπαν στην αρχη δεν προκειται να ισχυσει:

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1116486&lngDtrID=244

Αρα ολες οι ταξεις των δημοσιων υπαλληλων εν καιρω θα δεκτουν τη μειωση επιδοματων και μισθων.

Αν μη τι αλλο, καλο ειναι να ακουμε κι αποψεις ανθρωπων που ειναι μεσα στα πραγματα ( bassman ) και ξερουν κατι παραπανω εκ των εσω...

...δεν ειναι ολοι αντιπαλοι στις αποψεις σας ουτε εχουν σκοπο να λενε ψεμματα ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος FloatingPoint

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #94 στις: 16/03/10, 11:14 »
Τελος για τα μισθολογικα των αστυνομικων,ειχα διαβασει στην αρχη του φορολογικου νομοσχεδιου οτι η κυβερνηση εξαιρεσε τελικα απο τη μειωση και το κοψιμο επιδοματων τα σωματα ασφαλειας και τους στρατιωτικους γιατι θα αντιμετωπιζε μεγαλο κυμα φυγης και προωρων συνταξοδοτησεων.

μπα , ήδη συνέβη το αναμενόμενο. εκατοντάδες στρατιωτικοί ηλικίας άνω τών 50 έχουν ήδη υποβάλλει αιτήσεις συνταξιοδότησης επειδή έχουν το νόμιμο δικαίωμα να  απαιτήσουν κάτι τέτοιο. η συλλογιστική τους είναι απλή και στηρίζεται επάνω στην απλή λογιστική που λέει ότι άμα βγούν τώρα στη σύνταξη θα έχουν το 70% τών σημερινών αποδοχών τους, κι άμα μείνουν θα βγουν στη σύνταξη μετά τα 60 με το 50% των σημερινών αποδοχών τους. ίσως και λιγότερο άμα συνυπολογίσουμε κι άλλους παράγοντες όπως τον πληθωρισμό η την γενική οικονομική καθίζηση της χώρας μας. οπότε γιατί να μην πάρουν τη σύνταξή τους τώρα και είτε να πάνε να αράξουν σπίτι τους είτε ν'ασχοληθούν περιστασιακά με κάποια άλλη δουλειά που θα τους προσφέρει ένα κάτι επιπλέον στα οικονομικά τους? αν ήμουν στη θέση τους θα έκανα το ίδιο.
α, ξέχασα eternauta ότι αναφέρεις και τα σώματα ασφαλείας, τους αστυνομικούς δηλαδή. μία από ίδια κι εκεί αφού κι αυτοί έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους στρατιωτικούς. ένας συγγενής μου, αστυνόμος Β' στα 54 χρόνια του, ζήτησε ήδη κι αυτός να βγει σε σύνταξη κι είναι υποχρεωμένοι να του τη δώσουν. έχει 35ετία άμα συνυπολογίσουμε και τα νεανικά χρόνια του στη Σχολή και περιμένει σε λίγους μήνες να του βγάλουν τη σύνταξη που θα είναι ανάλογη με το βαθμό του αστυνόμου Α' αφού όλοι παίρνουν έναν τιμητικό βαθμό παραπάνω μόλις αποσυρθούν.
προγραμματιστής μόνος δεν ψάχνει
<όχι αγρότης μόνος, προγραμματιστής είπαμε>

Αποσυνδεδεμένος eternauta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #95 στις: 16/03/10, 11:41 »
Επειδη γενικα αυτη η κυβερνηση τα περναει ολα σιγα σιγα και...βασανιστικα, οριστε μια αποδειξη πως τελικα ο,τι ειπαν στην αρχη δεν προκειται να ισχυσει:

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1116486&lngDtrID=244

Αρα ολες οι ταξεις των δημοσιων υπαλληλων εν καιρω θα δεκτουν τη μειωση επιδοματων και μισθων.

Αν μη τι αλλο, καλο ειναι να ακουμε κι αποψεις ανθρωπων που ειναι μεσα στα πραγματα ( bassman ) και ξερουν κατι παραπανω εκ των εσω...

...δεν ειναι ολοι αντιπαλοι στις αποψεις σας ουτε εχουν σκοπο να λενε ψεμματα ;)


το λινκ που εβαλες αναφερεται στους υπαλληλους της βουλης και οχι στα σωματα ασφαλειας.
Οπως ειπα δεν αμφιβαλω οτι μπορει να βαλουν χερι και στους μισθους των σωματων αφαλειας.Απο μια αποψη μας συμφερει γιατι εφοσον και αυτοι μπαινουν στο παιχνιδι της μειωσης,πολυ θα ειθελα να δω την ορεξη τους να χτυπουν το κοσμο που διαδηλωνει για αυτες ακριβως τις μειωσεις.
Θα ειχε επισης πολυ ενδιαφερον ενας διαλογος για τις πρακτικες των αστυνομικων στις πορειες και την ευκολια που φορτωνουν κατηγοριες σε αθωους ανθρωπους που απλα κατεβηκαν στο δρομο χωρις να συμετεχουν σε συγκρουσεις. Θα μπορουσαμε να τον κανουμε με τον bassman εφοσον εχει σχεση με το "αξιολατρευτο" σωμα των ραβδουχων.Ας πουμε οτι μας ενωνει το οτι ειμαστε μπασιστες και οχι η ταξικη μας θεση που μας φερνει απεναντι.
Για το τελευταιο που γραφω,σας βαζω μια συγκεκριμενη περιπτωση που εγινε χτες.
Το ατομο για το οποιο θα διαβασετε παρακατω το γνωριζω καλα.Προκειται για ενα παιδι που ποτε δεν εχει παρει μερος σε συγκρουσεις και επισοδεια και για το λογο οτι δεν ειναι αναρχικος.Παντα κατεβαινε σε πορειες χωρις ποτε να φορα κουκουλα η να συγκρουστει οπως ειπα.
Αυτο το παιδι που ειναι γυμναστης κολυμβησης τον τυλιξαν κυριολεκτικα σε μια κολλα χαρτι και τον προφυλακισαν χτες, χωρις να λαβουν καθολου υποψιν τους δεκαδςες φωτογραφιες που τον δειχνουν τη στιγμη της συλληψης του να μη φορα κουκουλα αλλα και να μη γινονται επισοδεια στο σημειο της συλληψης του.Τις φωτογραφιες μπορειτε να τις δειτε στο zoygla.gr μαζι με ενα πληρες ρεπορταζ,οσο και στο Athens indymedia.Το ρεπορταζ ειναι απο τη σημερινη "ελευθεροτυπια":

ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΤΥΛΙΞΑΝ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΛΛΑ ΧΑΡΤΙ 28ΧΡΟΝΟ ΑΠΛΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΟΥΣ... ΑΡΕΣΕ
Ράστα... μολότοφ
Της ΚΑΤΕΡΙΝΑΣ ΚΑΤΗ

Οι αστυνομικοί τον «είδαν» με «καλυμμένο το πρόσωπο να ρίχνει μολότοφ»...
 Ο ίδιος -ο φερόμενος ως δράστης- προσκόμισε μια σειρά φωτογραφίες από τη στιγμή της σύλληψής του, που είναι με γυμνό το πρόσωπο, εν μέσω ήρεμων διαδηλωτών, και με ένα σακ-βουαγιάζ στον ώμο, το οποίο περιείχε τα... εργαλεία της δουλειάς του. Μια φόρμα γυμναστικής, ένας ζευγάρι αθλητικά παπούτσια κι ένα σαμπουάν, καθώς επρόκειτο να πάει στο κολυμβητήριο όπου εργάζεται ως εκπαιδευτής νηπίων.

Οι μαρτυρίες όμως των αστυνομικών βάρυναν, ως είθισται, περισσότερο στη ζυγαριά του ανακριτή, ο οποίος χθες, με σύμφωνη γνώμη και του εισαγγελέα, αποφάσισε την προσωρινή κράτηση του 28χρονου άντρα, ο οποίος απολογήθηκε ενώπιόν του για τις τρεις κατηγορίες που του απαγγέλθηκαν, και μάλιστα με βάση τις επιβαρυντικές διατάξεις του «κουκουλονόμου».

Κι έτσι από την πορεία κατά των νέων κυβερνητικών μέτρων της περασμένης Πέμπτης, ο νεαρός άντρας που διαρρηγνύει τα ιμάτια του ότι όχι μόνο δεν έριξε μολότοφ αλλά δεν συμμετείχε καν σε επεισόδια, βρέθηκε από τη ΓΑΔΑ στην Εισαγγελία, κι από το ανακριτικό γραφείο στον Κορυδαλλό.

Ενοχος... κόμμωση

Η Ιωάννα Κούρτοβικ, συνήγορος του 28χρονου, δήλωσε στην «Ε» για την αντιμετώπιση του νεαρού διαδηλωτή από τη Δικαιοσύνη:

«Μακριά η "υπαρκτή Δικαιοσύνη" από την κοινωνία και τις νομοθετικές ελίξεις που φαίνονται να την αφήνουν παγερά αδιάφορη, προφυλάκισε σήμερα ένα νέο παιδί, με βάση μια μόνη κατάθεση αστυνομικού, που διαψεύδεται κραυγαλέα από σειρά από φωτογραφίες που καταθέσαμε στην ανάκριση και από δεκάδες μαρτυρίες παρόντων στη σύλληψη πολιτών, που ήρθαν αυθόρμητα και ζήτησαν να καταθέσουν.

»Η πρόσφατη τροποποίηση της διάταξης για την προφυλάκιση (άρθρο 282 ΚΠΔ ) με τον νόμο 3811/2009, που αυστηροποίησε αποφασιστικά τις προϋποθέσεις, απαιτεί για να θεμελιωθεί τέτοια απόφαση "προηγούμενες αμετάκλητες καταδίκες για ομοειδείς αξιόποινες πράξεις" είτε "συγκεκριμένα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της πράξης" από τα οποία να συνάγεται κίνδυνος για διάπραξη άλλων εγκλημάτων.

»Πώς να παρηγορήσουμε ένα νέο άνθρωπο που θα πάει φυλακή γιατί είχε τα μαλλιά του ράστα και κουβάλαγε στον σάκο του τα ρούχα της δουλειάς του;».

Ξύλο με τη λαβή

Η είδηση της προφυλάκισής του (σ.σ. οι υπόλοιποι τέσσερις κατηγορούμενοι αφέθηκαν ελεύθεροι) προκάλεσε την έντονη αποδοκιμασία των παρευρισκομένων χθες στα δικαστήρια, σε ένδειξη συμπαράστασης, νεαρών, τους οποίους έσπευσαν να βάλουν «σε τάξη», και με τη χρήση κλομπ, διμοιρίες των ΜΑΤ. Ενδεικτικές είναι οι φωτογραφίες που δημοσιεύει η «Ε», τόσο της σύλληψης του 28χρονου όσο και της βιαιότητας ανδρών των ΜΑΤ, χθες στα δικαστήρια της Ευελπίδων, όπου ένας εξ αυτών φαίνεται να χτύπα νεαρό στο κεφάλι με τη λαβή του κλομπ. Το θύμα, που σύμφωνα με πληροφορίες αντιμετωπίζει χρόνιο πρόβλημα υγείας, νοσηλεύεται στο νοσοκομείο.

Ολες οι φωτογραφίες έχουν τραβηχτεί από αυτόπτες μάρτυρες και των δύο περιστατικών. *
http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=141663

Μη ξεχναμε τη περιπτωση του φιτητη με τις πιτζαμες πριν τρεις μηνες στη Θεσσαλονικη,οπως και αυτη της ζαρντινιερας.
γενικοτερα ειναι πρακτικη των στυνομικων οταν κακοποιουν καποιον να τον συλαμβανουν και να του φωρτωνουν κακουργηματικες πραξεις για να μην υποβαλει μυνηση εναντιον τους για κακοποιηση.Εχουν συμβει δεκαδες τετοια παραδειγματα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #96 στις: 16/03/10, 11:49 »
Εβαλα το λινκ για να δειξω πως η κυβερνηση κινειται προς ολες τις κατευθυνσεις για μειωσεις επιδοματων και μισθων. Και μαλιστα θεσεων που ειχε αναγγειλει πως δεν θα τις πειραξει ;) Επομενως και τα σωματα ασφαλειας ειναι μεσα στο παιχνιδι.

Να βαλω κι αλλο ενα λινκ που ειναι αρκετα ενδιαφερον:
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1116232&lngDtrID=244
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος eternauta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #97 στις: 16/03/10, 11:55 »
Εβαλα το λινκ για να δειξω πως η κυβερνηση κινειται προς ολες τις κατευθυνσεις για μειωσεις επιδοματων και μισθων. Και μαλιστα θεσεων που ειχε αναγγειλει πως δεν θα τις πειραξει ;) Επομενως και τα σωματα ασφαλειας ειναι μεσα στο παιχνιδι.

Να βαλω κι αλλο ενα λινκ που ειναι αρκετα ενδιαφερον:
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1116232&lngDtrID=244


Τα λογια ειδικα των πολιτικων ειναι τσαμπα και για το "θεαθηναι".
Μη ξεχναμε οτι ο Χρυσοχοϊδης, ο Καστανιδης και το αλλο "καλοπαιδο" ο Βουγιας εχουν βγει καμια δεκαρια φορες με συνεντευξεις τους  (και πριν γινουν κυβερνηση)και εχουν πει οτι θα καταργησουν τον φασιστικο κουκουλονομο (και οι ιδιοι τον εχουν αποκαλεσει εντελως αδικο και αντιδημοκρατικο),ο οποιος οχι μονο δεν εχει καταργηθει αλλα εξακολουθει να περιλαμβανεται στις κατηγοριες εναντιον διαδηλωτων οπως ειδαμε στο παραπανω ρεπορταζ.
Φτηνοι στα πιτουρα,φτηνοι και στο αλευρι.
Εξαλου οι ΜΠΑΤΣΟΚοι ειναι "μανουλες" στα ωραια λογια που μονο λογια μενουν.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Χτύπησαν τον Μανώλη Γλέζο
« Απάντηση #98 στις: 16/03/10, 12:13 »
Θερμη παρακληση προς τον οποιονδηποτε.Δεν συμμετεχω πλεον σε τετοιου ειδους συζητησεις.Παρενεβησα αποκλειστικα και μονο για να κανω μια διορθωση και τπτ αλλο.Ο καθενας μας εχει δικαιωμα να εχει την αποψη του οπως και να αμφισβητει τις αποψεις των αλλων.Και γω προσωπικα δεν πιστευω κανεναν και οτιδηποτε αν δεν το δω με τα ιδια μου τα ματια.Οποτε ολα ειναι σχετικα κ ο καθενας μας μπορει να λεει οτι θελει.

Παρακαλω θερμα λοιπον εμενα να με αφησετε απ'εξω.Ευχαριστω εκ των προτερων.

Επισης να κανω κ μια προσθηκη πανω στο ποστ που εκανα πριν.Μακη δεν τοποθετηθηκα ακριβως τοσο στους υπαλληλους της Βουλης γιατι δεν ειμαι εγω και ουτε κανενας σε θεση να κρινει τον αλλο.Εγω μιλαω πιο πολυ για τις βουλευτικες αποζημιωσεις.Θεωρω οτι οι μισθοι των βουλευτων  θα επρεπε να μειωθουν.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/03/10, 12:17 από bassman(sticky fingers!) »
It's all about the Groove!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
10555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/10, 23:57
από yiannakis