Αποστολέας Θέμα: Χορδες για κλασσικη,ακουστικη,ηλεκτρικη και μπασο ( προτασεις )  (Αναγνώστηκε 67334 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Λοιπόν τις τσίμπησα τελικά τοις elixir.Έχουν μια επίστρωση πλαστικού από επάνω και αυτό το κατάλαβαίνεις αμέσως.Δεν πιάνεις μέταλλο .Όντως έχουν πολύ καλό sustain αλλά το bend τους μου φαίνεται λειψό.Άσε που επειδή γλιστράει το χέρι μου στο πλαστικό δεν μπορώ να κάνω εύκολα bend.16 εβραίους τις πήρα.
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
 sta legato,pull of,hammer on τι λενε?
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
sta legato,pull of,hammer on τι λενε?
Legato δεν ξέρω τί είναι :-\ :P
Αλλά και στο Pull off και στο hammer on είναι άψογες ;)
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Κατά 'ρχήν οι Elixir δεν είναι και τόσο καινούργιες σαν προιόν.

Η τιμή τους είναι περίπου στα 21-23 Euro.

Πράγματι κρατάνε περισσότερο ( από 3-5 φορές ανάλογα την χρήση ) και συνεπακόλουθα από οικονομικής άποψης συμφέρουν.

Τις χρησιμοποιώ για τις ακουστικές μου κιθάρες.

Έχουν πολύ καλό τόνο και sustain. Σαφώς και φθίρονται και αυτές και μαυρίζουν αλλά με πολύ ποιό αργό ρυθμό από τις κοινές.

Βγάζουν αρκετά bright ήχο ( στο μπάσο τους όμως οι Daddario μου έδωσαν κάτι περισσότερο ).

Για να δώσω ένα παράδειγμα να πω ότι ενώ οι κοινές χροδές σε 10 μέρες χάνουν ένα μέρος από το brightnest αυτές ίσως και για 2-3 μήνες να έχουν σταθερή απόδοση.

..και τέλος τις προτείνουν αρκετοί κατασκευαστές.

Σε ότι αφορά το "οποιοδήποτε μαγαζί " , μαλλον  δεν ισχύει.
Στην Θεσ/νίκη για παράδειγμα τις έφερνε μόνο ο Τσέλιος και τελευταία τις Βρήκα και στον Λιόλιο.

Εδώ Καβάλα πουθενά....

   σωστα! Και η brian moore μου αυτες φοραγε οταν την πηρα! Αλλα δεν θα εεγα οτι ειναι και οι καλυτερες αφου το 60% της παγκοσμιας αγορα το κατεχει η ernie ball και το υπολοιπο 40% το μοιραζονται οι αλλες εταιριες!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Λοιπόν έκανα μιά ώρα να διαβάσω όλες τις προτάσεις σας...

Κατά την προσωπική μου άποψη δν μπορείς σε χορδές να συνδυάσεις ποιότητα με διάρκεια ζωής, ειδικά όταν το τελευταίο εξαρτάται από πολλούς επιμέρους παράγοντες.
Τι εννοώ;
Μπορεί εγώ να παίζω 3 ώρες αλλά οι χορδές να μένουν άθικτες γιατί πολύ απλά δεν τις ζορίζω.
Καλώς ή κακώς, οι χορδές αποτελούν σημαντικότατο κομμάτι του ήχου, κ η συχνή αλλαγή τους είναι αναπόφευκτη!

Προσωπικά έχω σε μεγάλη εκτίμηση τις D'Addario για ηλεκτρική ενώ για ακουστική (τη χρησιμοποιώ πολύ περισσότερο) με διαφορά στηρίζω τις GHS.
Από μεγέθη προτιμώ τις δεκάρες για ηλεκτρική κ τις 12αρες για ακουστική αν κ πολλές φορές πειραματίζομαι.

Γενικά πιστεύω ότι όλοι μας λίγο-πολύ θεωρούν καλή διάρκεια ζωής τον ένα μήνα.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/07/07, 13:31 από Zeppelin »
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   πολυ καλες χορδες ειναι και οι 5150 αλλα ειναι φτιαγμενες για πολυ λιγο! Για μια ηχογρφ ή ενα λαιβ! Πεθαινουν αμεσως αλλα εχουν απιστευτο ηχο!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος get down

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Οι περισσότερες χορδές δεν έχουν μεγάλες διαφορές,εμένα πάντως μου αρέσουν οι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΧΟΡΔΕΣ!
Γι αυτό και αγοράζω bulk απο www.webstrings.com ή PYRAMID & VINCI απο www.thomann.de

οι μόνες χορδές που "πεθαίνουν" αμέσως στα χέρια μου γα κάποιο λόγο είναι οι GHS BOOMERS.

Αποσυνδεδεμένος Ommadawn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Peter Stillman-This is not my real name
    • Προφίλ
    • My Soundcloud
Αργοπορημενος οπως συνηθως...αλλα τη συμβουλουλα μου για κλασικες κιθαρες θα τη δωσω μηπως χρειαστει καποιος..
Το συνολο του ηχου φυσικα μιας κλασικης κιθαρας εξαρταται και απο τα ξυλα, και απο τις καμαρες, και απο την τεχνικη μας κλπ κλπ..τρεχα γυρευε.. Αν καποιος θελει "λαμπατο" ηχο και πολυ "λαουτισιο" (εως τσιριχτο κατα τη γνωμη μου) ας παρει Savarez Alliance (ειναι κατι κοκκινες..γυρω στα 16 ευρω το σετ). Αν καποιος θελει κανονικο ηχο, κλασικο και πολυ καλο πραγματικα, θα παρει D'adarrio hard κατα προτιμηση. Αν καποιος θελει μεστο πραγματικα ηχο, γερα μπασα και κιθαρισιο ηχο φοβερο, θα παρει hannabach τις μπλε σκουρες (παιρνεις αναγκαστικα σετ μπασων hard και καντινια της ιδιας εταιρειας να ταιριαζουν ενα-ενα,συνολο γυρω στα 18 ευρω).
Προσωπικα στο χειροποιητο μωρο που κουλαντριζω αυτον τον καιρο, φοραω καντινια Savarez Alliance για φωτεινα πριμα και Hannabach μπασα για μεστο και γερο ηχο.. Ειμαι πολυ ικανοποιημενος και φυσικα θεωρω τη διαρκεια ζωης των χορδων με φυσιολογικη χρηση (5 ωρες μινιμουμ μελετης, πειραματισμου ή γενικα ενασχολησης με την κιθαρα) γυρω στον ενα μηνα.
Καλη αναζητηση..
soundcloud.com/conticucci

Αποσυνδεδεμένος Slash2006

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Για μενα οι καλυτερες χορδες ειναι οι ernieball.7 ευρω και σουπερ ποιοτητα!!!!και δες και ποιοι τις χρησιμοποιουν!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 05/03/06, 11:28 από Slash2006 »

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   το ποσο "θαμπονουν" οι χορδες ειναι μαλλον θεμα ιδρωτα -οχι ποσο ιδρωνουμε, αλλα αν εχουμε οξινο ή αλκαλικο ιδρωτα στο χερι- παρα κατασκευαστη! Το αν ειναι μαλακες ή σκληρες, αν εχουν λαμπερο ή πιο mellow ηχο ειναι θεμα κατασκευαστου! Τοσα χρονια χρησιμοποιω Ernie Ball Super Slinky .09 και ειμαι απολυτα ευχαρηστημενος και στα λαϊβ και στο στουντιο! Εχω χρησομοποιησει και αλλες και μπορω να πω οτι αρκετα αξιολογες και με πολυ ογκο στα μπασσα ειναι και οι ROTOSOUND αλλα μου την δινει που γραφουν οτι ειναι χειροποιητες, αυτα τα πατχηλικια δεν τα αντεχω, αλλα τεσπα Αξιολογες ειναι και οι Dean Markley Blue Steel, αλλα λογω του τροπου παραγωγης τους (cryogenics) εχουν ωραιο λαμπερο ηχο με sustain, αλλα σπανε σχετικα πολυ ευκολα. Οι χειροτερες που εχω βαλει (για μενα) ειναι οι GHS progressives (...) και οι DR.



 ΥΓ για τσεκαρετε εδω εχει κατι πολυ ενδιαφεροντα wallpapers
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Krev

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εδώ και χρόνια χρησιμοποιούσα χορδές stainless (τον τελευταίο καιρό Fender Stainless Bullets) μέχρι που παρήγγειλα από την Ολλανδία Picato (ναι, αυτές που χρησιμοποιεί o Blackmore). Τιμή; 5.50€ το σετ και στά 25.00€ δώρο τα ταχυδρομικά!! (5 σετ=27.50€). Όταν τις πρωταάκουσα, απόρησα με το τι άκουγα τόσον καιρό [Warmoth Custom Stratocaster / Kinman AVn Blues + Marshall TSL602]. Επίσης, δε μου φαίνεται να τελειώνουν και γρήγορα. To site είναι http://jingoloba.com. Πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο (Picato - βρετανικές χορδές δε βρίσκει κανείς εύκολα). (Δαμιανός και D@ve Murray).
Έθνος είναι μία ομάδα ανθρώπων που τους ενώνει μία εσφαλμένη άποψη για το παρελθόν και το μίσος ενάντια στους γείτονές τους.

Αποσυνδεδεμένος Hawk-

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Η προσωπική σελίδα μου
Τελικά μαγκες εγώ περισσότερο μπερδεύτηκα παρά διαφωτίστηκα όσον αφορά τις χορδές, αφού διάβασα τα όσα είπατε. Επειδή το Σάββατο αγοράζω ηλεκτρακουστική, προτείνετε μου σας παρακαλώ ένα καλό σετ χορδών, σε λογικά πάντα πλαίσια τιμής.  :)
Πνιγμένοι Άγγελοι κοιμούνται στους βυθούς, μα οι ουρανοί είναι γεμάτοι με ναυάγια... Ξύπνα τους έρωτες που έχεις μυστικούς, με ένα σου νόημα λύσε όλα μου τα μάγια

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
    @Hawk


βαλε ernieball, δεν ειναι τυχαιο οτι κατεχει το 60% της αγορας και το υπολοιπο 40% ολες οι αλλες μαρκες!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Εδώ ο κλασσικός!!!!!

Σε κλασσική κιθάρα έχω πετύχει ένα σετ χορδών το οποίο σπέρνει....

Δυστυχώς το φέρνει μόνο ο Ζοζέφ... Επίσης σε 3 χρόνια η τιμή του διπλασιάστηκε, απο 15 στα 26 ευρώ!!!! Αλλά πιιό είναι το ζουμι;

Τα καντίνια είναι ενισχυμένα με άνθρακα,με αποτέλεσμα να υπάρχει σε μεγάλο βαθμό ομοιογένεια στον ήχο της πλαστικής και της μεταλλικής χορδής!!!!

Το περίφημο σετ λέγεται HENSE και αυτό με τον άνθρακα είναι συγκεκριμένη "έκδοση".....

Απο ηλεκτρική έχω πολύ καλές εντυπώσεις απο τις  coated Black Diamond... Και πάλι πληρώνεις το κάτι παραπάνω (13 ευρώ)αλλα το παίρνεις πίσω γιατι:
α) είδικά στην αρχή έχουν απίστευτη αίσθηση
β) Πραγματικά αυξημένη διάρκεια ζώης - Σκιζόμουνα τακτικά ένα 2ωρο την ημέρα και κρατάγαν μήνες
γ)Έχω τρέμολο και παρόλα αυτά κούρδιζα το πολύ κάθε βδομάδα
δ)Είναι πολύ μούρη να έχεις μαύρες χορδές!!!! (ειδικά όταν η 7η είναι ασημένια...)
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   ti μαρκα ειναι οι coated black diamond και που τις πουλανε? ε?
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
   ti μαρκα ειναι οι coated black diamond και που τις πουλανε? ε?

Black Diamond είναι οι χορδές, και θα ζητήσεις αυτές με την επικάλυψη (coated). Πραγματικά,ακόμα κλαίω τα λεφτά για τις κανονικές που πήρα...

Εγώ τις αγοράζω απο το Τρίμη,στη Χαριλάου Τρικούπη....
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Kerwyn

  • The Epic Rogue
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 661
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σκέφτηκα να βάλω στην ηλεκτρική μου (Squier Stratocaster) 11άρες μπάσσες και 10άρες ή 9άρες καντίνια..Λέτε να πιάσει ο συνδυασμός ή θα έχω πρόβλημα?Τώρα φοράω Elixir 10άρες...
Let me bleed inside your arms and let me die beneath your eyes...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Γιατί να κάνεις κάτι τέτοιο;;;;
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Kerwyn

  • The Epic Rogue
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 661
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Να έχω πιο μπάσσο ήχο στις πάνω χορδές αλλά πιο στακάτο ήχο στις κάτω...Το σκέφτηκα και για την κλασσική μου...Εσύ τι λες?
Let me bleed inside your arms and let me die beneath your eyes...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Καταρχάς, για αυτό το αποτέλεσμα που ζητάς, πρέπει να κάνεις το ανάποδο νομίζω..

Έχω βάλει medium χορδές στη κλασσική και είχαν διαφορετικό ήχο, απο τις συνηθισμένες 9ρες...
Θα έχουν τελείως άλλη αντίσταση στο χέρι, και το μόνο αποτέλεσμα που θα έχεις, θα είναι πιέζεσαι να παίζεις ασυναίσθητα στις μαλακές χορδές....Ή θα τρελαίνεσαι κάθε φορά που θα κάνεις bend...

Αλλα πέρα απο αυτά, πρέπει να λάβεις υπόψιν σου το εξής:Κάθε φορά που παίζεις κιθάρα, το χέρι σου "εκπαιδεύεται" στο να βάζει την ελάχιστη δ'υναμη που χρειάζεται στα δάχτυλα. Έχω προσέξει στο δικό μου χέρι ότι,όταν παίζω κάτι που ξέρω,όταν πιέζω τη χορδή "πιάνει" μεν στο τάστο, αλλα δεν ακουμπάει στο ξύλο της ταστιέρας. Και αυτό γιατι το χέρι μου έχει μάθει την αντίσταση των χορδών και βάζει την απαραίτητη δύναμη, για να μην τρίξει η χορδή.

Όταν κάποιος αλλάξει το είδος των χορδών που χρησιμοποιεί, υπάρχει μια μεταβατική περίοδος, ώστε να μάθει το χέρι.

Άν λάβουμε υπόψιν ότι οι χορδές δεν είναι τεντωμένο συρματόπλεγμα ,αλλα μελετημένα νήματα, και σχεδιασμένα να εμφανίζουν συγκεκριμένη αντίσταση στα δάκτυλα,είτε σε bend είτε σε απλό πάτημα χορδής, θα καταλάβεις ότι το να έχεις διαφορετικά είδη χορδών στη ίδια κιθάρα,είναι κάτι το οποίο μπορεί, να επηρεάσει αρνητικά το παίξιμό σου....
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Πάντως εγώ χρησιμοποιώ Medium μπάσα και soft καντίνια στις κλασσικές. Και αλλάζω τα καντίνια ανα δυο αλλαγές (περίπου κάθε 6 βδομάδες δηλαδή), όχι για κάποιον λόγο βελτιστοποίησης του ήχου αλλά επειδή κρατάνε αρκετά περισσότερο και μετα την αλλαγή απαιτούν και περισσότερο χρόνο για να στρώσουν οπότε...

Κάτι σημαντικό σε σχέση με τις χορδές. Το να είναι πάντα καλοκουρδισμένη η κιθάρα ευνοεί τις χορδές καθώς ελαχιστοποιείται το εύρος του σημείου που τριβεται με το τάστο και χαλάει.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος leftezi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
  • Με ρόζους στα δάχτυλα
    • Προφίλ

Black Diamond είναι οι χορδές, και θα ζητήσεις αυτές με την επικάλυψη (coated). Πραγματικά,ακόμα κλαίω τα λεφτά για τις κανονικές που πήρα...

Εγώ τις αγοράζω απο το Τρίμη,στη Χαριλάου Τρικούπη....


Μόλις το ανέφερα σε άλλο topic και μετά ανακάλυψα και το παρόν.
Συμφωνώ και επαυξάνω. Οι καλύτερες. Όχι μόνο όταν παίζεις κάθε μέρα αλλά και αντιστρόφως. Για μένα που είχα το καλοκαίρι δουλειές μια φορά τη βδομάδα ή στις 15, παρόλο το καθάρισμα που έκανα παλιότερα, όταν πήγαινα να ξαναπαίξω οι χορδές ήταν για άλλαγμα από την οξείδωση. Με τις Black Diamond (black coated) και ακαθάριστες να τις αφήσω δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Δεν κολλάει τίποτα επάνω τους. Έβγαλα όλο το καλοκαίρι σχεδόν με ένα σετ.

Αποσυνδεδεμένος Nexis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κάποιος φίλος μου μπασίστας που δέν έχει πρόσβαση στο internet μου ζήτησε να κάνω την εξής ερώτηση. Έχει δεί δύο τύπους χορδών για το μπάσο. Ο ένας τύπος είναι flatwoods και ο άλλος είναι roundwoods. Ξέρει κανείς τι είναι αυτοί οι τύποι και τι διαφορά έχουν?

Αποσυνδεδεμένος EPALLE

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is Like Jazz, Its Best When You Improvice
    • Προφίλ
    • Myspace website
οι roundwounds χορδες ειναι αυτες οι χορδες οι οποιες ειναι πολυ τυλιχτες ενω οι flat δεν ειναι τοσο πολυ τυλιχτες
δυστυχως δεν μπορω να το εξηγησω διαφορετικα

φιλικα
αντρεας
100 ΧΡΟΝΙΑ ΗΡΑΚΛΗΣ - 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΤΕΓΟΣ

Αποσυνδεδεμένος Fanoukos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
http://www.bass-lessons.com/html/theebass.htm#string

Τύπωσε την σελίδα για τον φίλο σου. Λέει τα πάντα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
22825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/03, 20:07
από sourwtiri
24 Απαντήσεις
40462 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/13, 20:59
από dgkik
116 Απαντήσεις
98676 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/11, 02:00
από Dimitris1982
8 Απαντήσεις
6646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/08, 23:33
από Gabriel6th
4 Απαντήσεις
3718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/08, 00:48
από Ibanezακιας
3 Απαντήσεις
3118 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 00:30
από CK
1 Απαντήσεις
2797 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/09, 07:30
από dr.K-Miller
7 Απαντήσεις
4451 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/09, 23:19
από Gabriel6th
12 Απαντήσεις
8999 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/10, 13:31
από el3os
2 Απαντήσεις
3373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/10, 20:50
από harrisxr650