Αποστολέας Θέμα: True Pitch Vibrato Pedal?  (Αναγνώστηκε 2860 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
True Pitch Vibrato Pedal?
« στις: 28/11/11, 21:35 »
Υπάρχει κάποιο φθηνό (<60€) πεταλάκι γι αυτή τη δουλειά? Δε με ενδιαφέρουν γενικά vibrato πεταλάκια σε στυλ univibe κλπ, ψάχνω ακριβώς κάτι σαν αυτό που αναφέρω στον τίτλο...

Το εφέ που θέλω να πετύχω μπορείτε να το ακούσετε στο 4.09
αυτού
του βίντεο ή στην εισαγωγή
αυτού
του κομματιού (αν και εδώ είμαι σχεδόν σίγουρος πως χρησιμοποιεί το τρέμολο της κιθάρας του)...

Τα True Pitch Vibrato πεταλάκια που είδα -ανάμεσα σε άλλα τα Malekko Vibrato, TC Electronics Shaker, BBE Mind Bender- πάνε όλα πάνω από 100€.

Διάβασα κάπου όμως ότι αν χρησιμοποιήσεις μόνο το wet σήμα από ένα chorus πεταλάκι, έχεις ουσιαστικά ένα true pitch vibrato. Το Danelectro Cool Cat chorus έχει ένα mix knob με το οποίο ρυθμίζεις -αν κατάλαβα καλά- την αναλογία dry/wet. Στο 3.57
αυτού
του βίντεο, ο τύπος έχει το mix στο 10 (?) και παίρνει τον ήχο στον οποίο αναφέρομαι...

Το ερώτημά μου είναι:
Υπάρχει κάποιο φθηνό true pitch vibrato πετάλι? Αν όχι, τι λύσεις υπάρχουν σαν αυτή που αναφέρω πιο πάνω ώστε να πετύχω το αποτέλεσμα χωρίς να σκάσω μια 100άρα το λιγότερο? Ένα chorus πετάλι με mix knob είναι εξίσου (ή στο περίπου το ίδιο) παραμετροποιήσιμο με ένα vibrato πετάλι όσον αφορά το vibrato effect ή καμία επαφή?

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: True Pitch Vibrato Pedal?
« Απάντηση #1 στις: 29/11/11, 10:40 »
Πολύ ενδιαφέρον θέμα άνοιξες και έχεις κάνει και πολύ homework που το κάνει ακόμα πιο ενδιαφέρον..
In short ΝΑΙ, έτσι είναι όπως τα λες, μπορείς να κάνεις true pitch vibrato από chorus κύκλωμα.

Αυτό το mod το είχα δοκιμάσει στο Byoc Phaser που είχα παρουσιάσει (φαίνεται ο διακόπτης που κάνει το Vibe) αλλά σε Phaser το effect δεν είναι ακριβώς true pitch vibrato ακουστικά. Είναι ενδιαφέρον σαν επιπλέον effect αλλά δεν κάνει αυτό που θέλεις.
Όπως σωστά είπες, χρειάζεται κάποιο Chorus..

Η μόντα για να το κάνεις Vibrato είναι περιέργως πολύ απλή. Περιγράφεται πολύ καλά σε αυτό το αρχείο: http://www.tonepad.com/getFile.asp?id=101
..που έχει εφαρμογή και στα περισσότερα απλά choruses της αγοράς.
Θα δεις ότι το Vibrato MOD είναι ουσιαστικά ένα Κόψιμο (πχ με ένα κοπιδάκι), ή αν το θέλεις αναστρέψιμο το περνάς σε διακόπτη, ενώ αν θέλεις MIX πρέπει να προσθέσεις και ένα επιπλέον ποτενσιόμετρο, που δεν είναι και ιδιαίτερα δύσκολη δουλειά..

Οπότε για να απαντήσω ευθέως, νομίζω είναι πολύ εφικτό να πάρεις ένα φθηνό chorus της αγοράς, στο οποίο ουσιατικά θα ΚΟΨΕΙΣ ένα track και θα γίνει Vibrato!!.. Πρέπει να επιλέξουμε ένα chorus του οποίου θα ξέρουμε το κύκλωμα, ώστε να επέμβεις στο κατάλληλο σημείο.

Αναφορικά με τα ρυθμιστικά, θα δεις και από το αρχείο που σου παρέθεσα ότι τα ρυθμιστικά του Chorus (Depth, Rate) βρίσκονται στο υπο-κύκλωμα που ρυθμίζει το WET σήμα, και όχι στο DRY, οπότε μετά την επέμβαση παραμένουν ακέραια και ρυθμίζουν πλέον Depth και Rate του Vibrato (all WET signal).

Βέβαια, για να δικαιολογήσουμε και τις διαφορές τιμών με τα εργοστασιακά πετάλια, για να είναι πραγματικά ποιοτικό το vibrato θέλει ακόμα αρκετά εξαρτήματα και στάδια.. Δεν είναι τυχαίο που το Vibrato κιτ της Byoc έχει σχεδόν διπλάσια λεφτά από το Chorus και είναι διπλάσια πολύπλοκο!.. Το Vibrato που θα πάρεις από το Chorus θα είναι πρωτόλειο, κάπως χρονδροκομμένο και ίσως να μην σε ικανοποιήσει τελικά για τον ήχο που έχεις στο μυαλό σου..

Παρεπιπτόντως αυτή την εποχή, φτιάχνω το BYOC Chorus από kit, και σίγουρα θα κάνω το Vibrato MOD!.. Σε λίγο χρόνο θα μπορώ να σου πω με ακρίβεια πως συμπεριφέρεται ως Vibrato.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: True Pitch Vibrato Pedal?
« Απάντηση #2 στις: 29/11/11, 20:18 »
Χμμ, ένα mod με toggle switch (chorus/vibrato) σε κάποιο φθηνό chorus δε θα ταν άσχημη ιδέα! Να σε ρωτήσω, σε κάποιο vibrato πετάλι με vibe χαρακτήρα θα μπορούσε να γίνει αντίστοιχο mod? Ή μόνο σε chorus?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: True Pitch Vibrato Pedal?
« Απάντηση #3 στις: 05/12/11, 10:16 »
Πιστεύω ναι, και σε vibrato, όχι όμως σε tremolo, γιατί το tremolo είναι amplitude modulation ενώ το vibrato που θέλεις εσύ είναι pitch modulation.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: True Pitch Vibrato Pedal?
« Απάντηση #4 στις: 10/12/11, 04:23 »
Το ψαξα λίγο με τα mods και διάβασα τα εξής ενδιαφέροντα:
- Απομονώνοντας το wet σήμα από το πετάλι, ναι μεν έχεις vibrato αλλά στα περισσότερα πετάλια προκύπτει σοβαρό θέμα με το bypass τους. Αυτό συμβαίνει επειδή όταν το πετάλι είναι απενεργοποιημένο, το σήμα περνά απλώς από την dry διαδρομή και όταν ενεργοποιείται γίνεται η προσθήκη της wet. Κόβωντας λοιπόν το dry σήμα, δεν έχεις bypass ήχο. Αυτό δεν είναι πρόβλημα για τα true bypass πετάλια όμως στα υπόλοιπα δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.
- Στο Boss CE-5 μπορείς απλά να κουμπώσεις ένα βύσμα/καλωδιάκι στο Output B (ώστε να παίζει σε stereo mode) και απλά να πάρεις το σήμα του Output A που είναι 100% wet. Εναλλακτικά μπορείς αντί για βύσμα να κάνεις το πολύ απλό αυτό mod που είναι ουσιαστικά το ίδιο πράγμα...

Έχεις κάποια εμπειρία/άποψη για τα παραπάνω?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: True Pitch Vibrato Pedal?
« Απάντηση #5 στις: 10/12/11, 10:20 »
Για το πρώτο, έχεις πολύ δίκιο. Έχω συνηθίσει τα true bypass που εφαρμόζονται με το 3PDT και κάνουν τελείως bypass το πετάλι, όπου εκεί δεν είναι πρόβλημα, αλλά για πετάλια με τέτοιου σχεδιαστικού είδους bypass θα ήταν πρόβλημα.. Δεν νομίζω πάντως ότι υπάρχουν πολλά πετάλια που για bypass απλά κόβουν το wet, συνήθως υπάρχει κάποιος αρχικός buffer που παραμένει στο κύκλωμα.. αλλά καλή η σκέψη σου!.
Για το δεύτερο, δεν το ήξερα, φαίνεται πολύ ενδιαφέρον!. Αν έχεις την δυνατότητα καλό θα ήταν να το ακούσεις, γιατί υπάρχουν πολλές χροιές στα vibrato και εσένα που έχεις κάτι ειδικό στο μυαλό σου μπορεί να μην σε ικανοποιήσει.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
9788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/03, 18:31
από Θοδωρής
15 Απαντήσεις
6784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/06, 21:53
από stavros75
9 Απαντήσεις
12147 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/07, 14:35
από Baphomet (Πέτρος)
24 Απαντήσεις
16593 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/08, 12:19
από hot_sauce (φλουτσ)
9 Απαντήσεις
9980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/12, 03:42
από mhts4k0s
9 Απαντήσεις
3917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/11, 16:00
από adr1anos
1 Απαντήσεις
2193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/10, 17:31
από harrisxr650
12 Απαντήσεις
4325 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/11, 13:52
από Guitarholic_punk
9 Απαντήσεις
5607 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/12, 21:43
από jimaras97
2 Απαντήσεις
14502 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/14, 17:50
από roussos