Αποστολέας Θέμα: Γνώμες για Gibson Les Paul  (Αναγνώστηκε 52754 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος poll_18

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #125 στις: 25/05/06, 15:14 »
εγω δε δινω παντως...ισως και γι αυτο να μου φαινεται περιεργο...
Έλα ρε ΑΛΑΝΙ!!!

Αποσυνδεδεμένος vagx69

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #126 στις: 25/05/06, 15:18 »
Κακά τα ψέματα ένα "καλό" όνομα σου δίνει την σιγουριά και την ασφάλεια πως αυτό που αγόρασες είναι ποιοτικό. (ασχετα αν τις περισσότερες φορές αυτό δεν ισχύει).

Τώρα το αν αυτό ισχύει στις Gibson είναι ένα θέμα που έχει εξαντληθεί και σε αυτό όπως και τα περισσότερα forums που ασχολούνται με την ηλεκτρικη κιθάρα.
Gibson LP Classic JB on Bridge
PRS Custom 24 10 Top
Fender Strat Japan '89
Fender Stratocaster 70's Reissue, Scalloped Neck, GFS
Schecter C-1 Classic
Boss GT8
Laney TT50H
Marshall 1922
Fender Pro Jr

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #127 στις: 25/05/06, 16:07 »
Επίσης ένα όνομα εχει ευκολη μεταπώληση. Αντιθέτως με κάτι ποιοτικό, πραγματικά καλό αλλά ανώνυμο. Θα σου μείνει στο ράφι ή θα το σκοτώσεις πραγματικά για να φυγει!
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #128 στις: 25/05/06, 16:11 »
Επίσης ένα όνομα εχει ευκολη μεταπώληση. Αντιθέτως με κάτι ποιοτικό, πραγματικά καλό αλλά ανώνυμο. Θα σου μείνει στο ράφι ή θα το σκοτώσεις πραγματικά για να φυγει!

Έτσι...

Για τις Gibson και, σε μικρότερο βαθμό, τις Fender(*), όλο οι ίδιες συζητήσεις γίνονται και πάντα στα ίδια καταλήγουμε.

Θα δώσεις οπωσδήποτε κάτι και για το όνομα Που σημαίνει ότι για τον Α ή Β λόγο το θέλεις το όνομα...

(*) Προσοχή, μιλάω για αμερικάνικες όχι μεξικάνικες ή κορεάτικες Fender όπου μπορεί να υπάρχουν διαμάντια σε πολύ καλή τιμή (π.χ. Lite Ash Tele).

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #129 στις: 25/05/06, 19:28 »
Επίσης ένα όνομα εχει ευκολη μεταπώληση. Αντιθέτως με κάτι ποιοτικό, πραγματικά καλό αλλά ανώνυμο. Θα σου μείνει στο ράφι ή θα το σκοτώσεις πραγματικά για να φυγει!

Έτσι...

Για τις Gibson και, σε μικρότερο βαθμό, τις Fender(*), όλο οι ίδιες συζητήσεις γίνονται και πάντα στα ίδια καταλήγουμε.

Θα δώσεις οπωσδήποτε κάτι και για το όνομα Που σημαίνει ότι για τον Α ή Β λόγο το θέλεις το όνομα...

(*) Προσοχή, μιλάω για αμερικάνικες όχι μεξικάνικες ή κορεάτικες Fender όπου μπορεί να υπάρχουν διαμάντια σε πολύ καλή τιμή (π.χ. Lite Ash Tele).



Για να κανω και εγω την προπαγανδα μου... στις Τοκαι εχεις μια σχετικα καλη μεταπωληση (πλεον).

Το θεμα ειναι ... αγοραζεις κιθαρα για να την κρατησεις και να παιξεις, ή εχεις σκοπο να αλλαζεις οργανα καθε τρεις και λιγο? Το ρωταω/θετω αυτο, γιατι πραγματικα νομιζω οτι αγοραζουμε κιθαρες για να παιζουμε... αν καποιος τις θελει για επενδυση (και καλα κανει) ειναι αλλο θεμα.

Φιλε ξερεις τιποτα για την lite ash Strat?
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #130 στις: 25/05/06, 21:38 »
Για να κανω και εγω την προπαγανδα μου... στις Τοκαι εχεις μια σχετικα καλη μεταπωληση (πλεον).

Το θεμα ειναι ... αγοραζεις κιθαρα για να την κρατησεις και να παιξεις, ή εχεις σκοπο να αλλαζεις οργανα καθε τρεις και λιγο? Το ρωταω/θετω αυτο, γιατι πραγματικα νομιζω οτι αγοραζουμε κιθαρες για να παιζουμε... αν καποιος τις θελει για επενδυση (και καλα κανει) ειναι αλλο θεμα.

Φιλε ξερεις τιποτα για την lite ash Strat?

Αγοράζεις κιθάρα που δεν ξέρεις αν μετά από πολλά χρόνια ίσως δεν τα "βρίσκετε πια" μεταξύ σας.

Εδώ μας συμβαίνει με τις γυναίκες αυτό (και άντε να βρεις να τη δώσεις τη γυναίκα μετά...  :P)

Οι Στρατ δεν είναι τόσο καλές όσο οι Τέλε, κυρίως έχουν πιο πολλά σκαμπανεβάσματα στην ποιότητα κατασκευής, βάρος, κλπ.

Οι Τέλε είναι πιο "στρωμένες".

Άσε που η Lite Ash Tele μοιάζει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ με μια blackguard NoCaster, για τους γνωρίζοντες.  ;) Ειδικά στο natural χρώμα.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος telekris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #131 στις: 31/05/06, 18:45 »
παιδιά έχω δύο gibson les paul, μία studio και μία custom. έχω και μία lite ash tele. και μία στάνταρ alder tele. και μία tele thinline reissue '72 mexico. δεν μπορείς να απορρίψεις τη gibson επειδή το bon studio τσιμπάει λίγο τις τιμές. κι όσοι λένε για thoman να μπαίνουν ολλανδία που έχει 19% φπα όπως εμείς και όχι σε χώρες που έχουν φπα 6% ή 12%.
δεν πληρώνεις μόνο το όνομα σε μία gibson. πληρώνεις την τεχνογνωσία μιας εταιρείας που υπάρχει πάνω από έναν αιώνα. πληρώνεις το χαρακτήρα, κάτι που δεν έχει καμία από τις αντιγραφές που κυκλοφόρησαν, όσο καλοφτιαγμένες και να ήταν. ξενερώνουμε με τις φτηνές gibson αλλά γκρινιάζουμε που οι άλλες είναι ακριβές! μια χαρά καλοφτιαγμένες είναι για τα λεφτά τους, τώρα αν θες ΑΑΑ maple καπάκι και νιτροσελλουλόζη βερνίκι σκάσε τα φράγκα και μη μιλάς! πληρώνεις την παντελή έλλειψη dead spots. πληρώνεις, ναι, το βάρος που δεν αντέχεται αλλά έχει τέτοιο όγκο που λες να χε κι άλλα 2 κιλά! το όνομα είναι ένα μέρος, αλλά τι να κάνουμε? και στην τελική, δεν πορεί όλοι να πάρουν χειροποίητο όργανο. δεν είναι όλοι τόσο κατασταλαγμένοι ώστε να παραγγείλουν κάτι τέτοιο, και κακά τα ψέματα, όποιος μου πει ότι με μια lite ash tele και μια les paul studio δεν μπορεί να παίξει πρακτικά τα πάντα, τότε μάλλον έχουν πρόβλημα τα χέρια και τα αυτιά του.
ο καθένας πληρώνει αυτό που θέλει να πάρει. τσούζει η gibson και το έχω νιώσει καλά στο πετσί μου, αλλά αξίζει κάθε ευρώ της! ακόμα και το ευρώ που πληρώνεις για να βγαίνεις στη σκηνή και να νιώθεις "ναι ρε γ**ω το, βγαίνω με gibson!"
gibson les paul custom "black beauty"
gibson les paul studio (vintage white, p-94)
epiphone dot 335
vox ac-15 alnico blue speaker

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #132 στις: 31/05/06, 19:29 »
παιδιά έχω δύο gibson les paul, μία studio και μία custom. έχω και μία lite ash tele. και μία στάνταρ alder tele. και μία tele thinline reissue '72 mexico. δεν μπορείς να απορρίψεις τη gibson επειδή το bon studio τσιμπάει λίγο τις τιμές. κι όσοι λένε για thoman να μπαίνουν ολλανδία που έχει 19% φπα όπως εμείς και όχι σε χώρες που έχουν φπα 6% ή 12%.
δεν πληρώνεις μόνο το όνομα σε μία gibson. πληρώνεις την τεχνογνωσία μιας εταιρείας που υπάρχει πάνω από έναν αιώνα. πληρώνεις το χαρακτήρα, κάτι που δεν έχει καμία από τις αντιγραφές που κυκλοφόρησαν, όσο καλοφτιαγμένες και να ήταν. ξενερώνουμε με τις φτηνές gibson αλλά γκρινιάζουμε που οι άλλες είναι ακριβές! μια χαρά καλοφτιαγμένες είναι για τα λεφτά τους, τώρα αν θες ΑΑΑ maple καπάκι και νιτροσελλουλόζη βερνίκι σκάσε τα φράγκα και μη μιλάς! πληρώνεις την παντελή έλλειψη dead spots. πληρώνεις, ναι, το βάρος που δεν αντέχεται αλλά έχει τέτοιο όγκο που λες να χε κι άλλα 2 κιλά! το όνομα είναι ένα μέρος, αλλά τι να κάνουμε? και στην τελική, δεν πορεί όλοι να πάρουν χειροποίητο όργανο. δεν είναι όλοι τόσο κατασταλαγμένοι ώστε να παραγγείλουν κάτι τέτοιο, και κακά τα ψέματα, όποιος μου πει ότι με μια lite ash tele και μια les paul studio δεν μπορεί να παίξει πρακτικά τα πάντα, τότε μάλλον έχουν πρόβλημα τα χέρια και τα αυτιά του.
ο καθένας πληρώνει αυτό που θέλει να πάρει. τσούζει η gibson και το έχω νιώσει καλά στο πετσί μου, αλλά αξίζει κάθε ευρώ της! ακόμα και το ευρώ που πληρώνεις για να βγαίνεις στη σκηνή και να νιώθεις "ναι ρε γ**ω το, βγαίνω με gibson!"


Παντελης ελλειψη dead spots? Μπα... εχουν αρκετα, αρκετες Γκιμπσον
Καλα ταστα? Μονο σε Καστομ Σοπ 2006+ λογω πλεκ
Καλα inlays? Iσχυει οτι και για τα ταστα...
Τεχνογνωσια? Οκ... παμε προς Ιαπωνια μερια, ή Φινλανδια ή σε μικρους Αμερικανους/Αγγλους/Γερμανους κατασκευαστες για να παρει μερικα μαθηματα η Γκιμπσον πως βγαινει μια "καλη" κιθαρα μαζικης παραγωγης ή χειροποιητη περιορισμενης παραγωγης.
Ιστορια? Οκ... απλα και μονο... η ιστορια ΑΓΟΡΑΖΕΤΑΙ απο αυτον που αγοραζει την καθε εταιρια. Αν θες να εχεις κατι απο ιστορια τοτε παρει μια 59 αυθεντικη και οχι ενα αντιγραφο του 2006. (αναφερομαι με το "παρε" σε τριτο προσωπο και οχι στον τελεκρις προσωπικα)

Εν τελη... εαν καποιος γουσταρει να εχει ενα συγκεκριμενο ονομα σε μια κιθαρα, συμφωνω 100% με το να το κανει κτλ κτλ. Απλα, δυστυχως υπερπληρωνουμε το καθε "ονομα" +100% στην τιμη.
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #133 στις: 31/05/06, 19:45 »
Παντελης ελλειψη dead spots? Μπα... εχουν αρκετα, αρκετες Γκιμπσον
Καλα ταστα? Μονο σε Καστομ Σοπ 2006+ λογω πλεκ
Καλα inlays? Iσχυει οτι και για τα ταστα...
Τεχνογνωσια? Οκ... παμε προς Ιαπωνια μερια, ή Φινλανδια ή σε μικρους Αμερικανους/Αγγλους/Γερμανους κατασκευαστες για να παρει μερικα μαθηματα η Γκιμπσον πως βγαινει μια "καλη" κιθαρα μαζικης παραγωγης ή χειροποιητη περιορισμενης παραγωγης.
Ιστορια? Οκ... απλα και μονο... η ιστορια ΑΓΟΡΑΖΕΤΑΙ απο αυτον που αγοραζει την καθε εταιρια. Αν θες να εχεις κατι απο ιστορια τοτε παρει μια 59 αυθεντικη και οχι ενα αντιγραφο του 2006. (αναφερομαι με το "παρε" σε τριτο προσωπο και οχι στον τελεκρις προσωπικα)

Εν τελη... εαν καποιος γουσταρει να εχει ενα συγκεκριμενο ονομα σε μια κιθαρα, συμφωνω 100% με το να το κανει κτλ κτλ. Απλα, δυστυχως υπερπληρωνουμε το καθε "ονομα" +100% στην τιμη.

Λυπάμαι που το λέω αλλά θα συμφωνήσω με τον φίλο math...

Αν ήθελα μια τέλεια Les Paul θα έπαιρνα το φίλο μου τον Γκούσταβσον ένα τηλέφωνο, θα του έδινα τα specs, μετά θα του "άφηνα" 3 χιλιάρικα στο λογαριασμό του και... θα έκανα υπομονή 6-9 μήνες...  ;)

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #134 στις: 03/06/06, 02:28 »
Συνάδελφε, 4000 Ευρώ και πάνω είναι οι Premium Plus, Custom Shop, Signature models, κλπ. Οι Standard κοστίζουν μόλις 3400 Ευρώ. Τις σκοτώνουνε για ένα κομμάτι ψωμί... :P ::)

Ναι δίκαιο έχεις, απ'τα νεύρα μου δεν το πρόσεξα καν  :-[  Οχι πως 3400 ευρώ είναι λίγα  :-\

Φίλε Απόλλων ο Πάρης έχει δίκιο...

Αρκεί να προσέξεις την αρχική σελίδα του καταλόγου που έχει την λέξη κλειδί :

''Στις αναγραφόμενες τιμές δεν περιλαμβάνεται Φ.Π.Α.''

Οπότε σωστός ο Πάρης :

3410 χ 1.19 = 4057.9... ;)
Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος telekris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #135 στις: 03/06/06, 06:36 »
κι εδώ αντιπαρέρχομαι ότι το χαρακτήρα, αυτό το feel της les paul δεν το βρίσκεις...
αλλά δεν μπορούμε να συμφωνούμε σε όλα, δε θα είχε ενδιαφέρον!
μπορεί να μεγαλώσω και να αλλάξω γνώμη, προς το παρόν ακούω και μαθαίνω ό,τι μπορώ...
gibson les paul custom "black beauty"
gibson les paul studio (vintage white, p-94)
epiphone dot 335
vox ac-15 alnico blue speaker

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #136 στις: 03/06/06, 10:57 »
κι εδώ αντιπαρέρχομαι ότι το χαρακτήρα, αυτό το feel της les paul δεν το βρίσκεις...
αλλά δεν μπορούμε να συμφωνούμε σε όλα, δε θα είχε ενδιαφέρον!
μπορεί να μεγαλώσω και να αλλάξω γνώμη, προς το παρόν ακούω και μαθαίνω ό,τι μπορώ...

Φιλε το βρισκεις σε καθε κιθαρα που ειναι φτιαγμενη σαν Λεσπολ, ειτε απο την Γκιμπσον ειτε απο καποια αλλη σε ρεπλικα.
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #137 στις: 04/06/06, 02:38 »
Φίλε Απόλλων ο Πάρης έχει δίκιο...

Αρκεί να προσέξεις την αρχική σελίδα του καταλόγου που έχει την λέξη κλειδί :

''Στις αναγραφόμενες τιμές δεν περιλαμβάνεται Φ.Π.Α.''

Οπότε σωστός ο Πάρης :

3410 χ 1.19 = 4057.9... ;)

Πολύ σωστά, φίλε Boogiez. Δικό μου το λάθος. Δεν είχα προσέξει τα ψιλά γράμματα... ::)

Κατόπιν αυτής της διευκρίνισης, θα μού επιτρέψετε να εκφράσω την άποψή μου επί του θέματος δανειζόμενος μια φράση του Ντίνου Ηλιόπουλου από κάποια παλιά Ελληνική ταινία:

ΚΑΤΩ ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΕΕΕΕΣ...!!!  ΚΑΤΩ ΟΙ ΛΩΠΟΔΥΤΕΕΕΕΕΕΕΕΣ...!!!
[/color]

 >:( >:( >:(
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #138 στις: 04/06/06, 02:44 »
Φιλε το βρισκεις σε καθε κιθαρα που ειναι φτιαγμενη σαν Λεσπολ, ειτε απο την Γκιμπσον ειτε απο καποια αλλη σε ρεπλικα.

Σήμερα το βρίσκεις καμμιά φορά περισσότερο στις ρέπλικες.  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

paran0id

  • Επισκέπτης
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #139 στις: 23/06/06, 14:20 »
ε αυτες οι τιμες του μπον στουντιο καταλογου ειναι! σε μαγαζι με παζαρι, η αν εχεις μεσο στο μπον στουντιο(χι χι χι)πολυ φτηνοτερα βγαινει

Αποσυνδεδεμένος {SLASH}

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • h mousiki pigaini me polous ala gami--ai mazi mou
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #140 στις: 13/07/06, 16:25 »
an thes korifaia poiotita psaksou se metaxirismemes gibson des montela palio h kapos etsi kai tha vris pistuo auto pou thes ego imai fanatikos tis gibson me tis fender den ta pao kai toso kala

Αποσυνδεδεμένος Rockabilly

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #141 στις: 21/07/06, 02:05 »
 :D



 ::)

 :D

Παιδιά η γνώμη μου είναι ότι η Swamp Ash Studio βγάζει όλα τα είδη μουσικής.

Από surf-a-billy μέχρι Black Metal !

 ;D

 :-[ Την σε sites του εξωτερικού γύρω στα 1100-1200 euro

Είδα και site του Bon Studio αλλά δεν την είχε

 ??? Ξέρει κανείς την τιμή της στην Ελλάδα;

 :P Επίσης μου είπε κάποιος ότι έχει μαγνήτες Studio, όμως βλέπω να λέει Humbucker είναι το ίδιο;

                                                ::)




[το συνημμένο έχει διαγραφεί από τον Διαχειριστή]

Αποσυνδεδεμένος Rockabilly

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #142 στις: 21/07/06, 12:49 »
 :-X Ευχαριστώ πολύ για το ..... γράψιμο

Στα  :-* :-* σας.....

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #143 στις: 21/07/06, 12:54 »
Καλό θα ήταν κάποιοι να καταλάβουν ότι το forum δεν είναι γραμμη 801 κλπ επίλυσης προβλημάτων και παροχής συμβουλών.............

Αποσυνδεδεμένος Rockabilly

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #144 στις: 22/07/06, 11:41 »
 :P

Καλά ρε φίλε Vampire μη βαράς...

Πόσο κάνει ρώτησα

Δεν είπα να μου αγοράσεις τη Swamp Ash Studio !

                              ::)

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #145 στις: 22/07/06, 12:17 »
gibson les paul swamp ash studio

Αυτό το πράγμα που βλέπεις, για μένα είναι όνειρο ζωής... Υπολογίζω ότι μετά τον τρίτο παγκόσμιο θα πέσουν οι τιμές και θα την πάρω... Όσο για το αν οι Gibson είναι κιθάρες με παρωπίδες, το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι με αυτές δεν μπορείς να παίξεις όλα τα είδη μουσικής... Νούμερο 1 κατά την προσωπική μου άποψη, ασχέτως αν η άποψη της τσέπης μου είναι διαφορετική...


Συγνωμη να σε ρωτησω κατι??? Ξερεις γιατι θελεις να παρεις τη συγκεκριμενη Gibson les paul??? Σε ρωταω απλα γιατι απλα αυτη που ποσταρες με swamp ash bd απλα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ les paul πλην του σχηματος.......δεν ξερω αν με καταλαβαινεις......(kata ton ιδιο τροπο που ΔΕΝ ειναι στρατ μια fender strat με 3 διπλοπηνιακους και floyd)

Δεν εχω κατι μαζι σου ουτε θελω να αμφισβητησω τις επιλογες σου απλα επειδη αυτο το ποστ βριθει απο ανακριβειες και παπατζιλικια θελω να δω πως το σκεφτεστε γενικοτερα το θεμα¨: αγοραζω κιθαρα.............
« Τελευταία τροποποίηση: 22/07/06, 12:45 από fenderiarhs »

Αποσυνδεδεμένος zade

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #146 στις: 25/08/06, 02:45 »
εχω 1000 ευρω κ ψαχνω για gibson...ιδεεσ???

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #147 στις: 11/09/06, 05:25 »
  Καθεστε και ασχολειστε με βιομηχανικα οργανα οπως φερει πειν μια Gibson Les Paul standard που εδω μεσα κοστιζει 3400€ και δεν εχετε δοκιμασει μια Nik Huber dolphin που κοστιζει 3100€ ισως και λιγοτερο,που ειναι ακρως χειροποιητη και ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΟΛΥ ανωτερη απο την προηγουμενη κιθαρα.Εχω κανει συγκριση και ξερω πολυ καλα τι γραφω.Δε μπορεις να συγκρινεις ενα χειροποιητο οργανο με ενα βιομηχανικο.Αλλα ξυλα,αλλη ποιοτητα.Τεσπα,ελπιζω να διαδωθουν οι Huber στην Ελλαδα.Να ακουσετε ηχο ,να δειτε ποσο ανετες ειναι κ.τ.λ.!!! ;) Τοτε θα δειτε μαζικες πωλησεις βιομηχανικων προιοντων στις αγγελιες  ;) 
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος JAM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
  • Lyrics...wasted time between solos...
    • Προφίλ
    • JAM pedals
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #148 στις: 11/09/06, 11:48 »
Έχω παραγγείλει Huber Dolphin...λογικά σε 2 μήνες θα ναι έτοιμη !!!

Είναι ακριβώς όπως το πες...με τα ίδια λεφτά που κάνει μια Gibson ή μια PRS παίρνεις ένα όργανο 100% χειροποίητο και ακριβώς όπως εσύ το θες...(τάδε χρώμα , τάδε ξύλα , πάχος μπράτσου , τρέμολο ή όχι...)

Την ποιότητα κατασκευής θα την καταλάβετε με το που αγγίξετε το όργανο...

Ικαρε, που έπαιξες Orca ? Περιμένω πως και πως...ο Ντουκας στα Γιάννενα (guitars.gr) ακόμα δεν έχει φέρει...

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Gibson Les Paul
« Απάντηση #149 στις: 11/09/06, 15:52 »
  Dolphin επαιξα Jam αν και θα ηθελα πολυ να δοκιμασω μια Orca!Τυχερε εγω πρεπει να περιμενω ενα χρονο μεχρι να ερθει η δικια μου!Δυστυχως στην Ελααδα ελαχιστοι ξερουν τι εστι Huber.Οπως ανεφερες Jam με το που αγγιζεις την κιθαρα καταλαβαινεις την ποιοτητα.Προσωπικα εχω μεινει αναυδος με αυτα τα οργανα.Παρα μα παρα πολυ προσεγμενα!!! ;)
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
6043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/06, 16:59
από pureanalog
21 Απαντήσεις
10219 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/06, 04:09
από sitsanakak
7 Απαντήσεις
4446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/08, 18:37
από jorje
18 Απαντήσεις
7655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/08, 18:44
από thanasis b
10 Απαντήσεις
5749 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/08, 00:39
από JimiDS
9 Απαντήσεις
4555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/08, 23:04
από cyclo
41 Απαντήσεις
13927 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/12, 13:09
από noe13
17 Απαντήσεις
8566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/09, 18:17
από DarkHorse
4 Απαντήσεις
3555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/09, 15:14
από Johnie Darko
13 Απαντήσεις
5806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/12, 23:47
από vaig3