Αποστολέας Θέμα: Αγορα οσο γινετε πιο φτηνο 5χορδο μπασο  (Αναγνώστηκε 17401 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γρηγορα και χωρις να κουραζω, ψαχνω 5χορδο μπασακι(για να μην ξεκουρδιζω)και να το χρησιμοποιω μονο για ηχογραφηση μεσο pod και της M audio.
Δεν θα χρησιμοποιω ενισχυτη και δεν εχω τρελες απαιτησεις.
Σκευτικα για τα φτηνιαρικα του Θωμα αλλα δεν ξερω τι 8α ηταν καλυτερο active η passive.Στα sample που εχει(ναι γνωριζω δεν ειναι και οτι καλυτερο) το passive μου αρεσε περισσοτερο σαν ηχος.Το budget ειναι αυστηρα μεχρι 170 ευρο γιατι θα παρω και την καρτα ηχου μαζι.
Αξιζει ομως να παρω τοσο φτηνο οργανο η θα ειναι τερμα καυσοξυλο?
Η μουσικη που θα το χρησιμοποιω ειναι κυριος post rock.
Δεκτες ολες οι γνωμες γιατι αν και 16 χρονια κιθαριστας απο μπασο ειμαι εντελος ασχετος!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος dimtass

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Αγορα οσο γινετε πιο φτηνο 5χορδο μπασο
« Απάντηση #1 στις: 21/04/11, 10:16 »
Αν είναι μόνο για ηχογράφηση, τότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς και τόσο για την ποιότητα του ήχου του μπάσου και θα σου πω παρακάτω γιατί... Τώρα ανάμεσα από passive και active, είναι δικό σου θέμα, αλλά στην πρώτη περίπτωση θα χρειαστείς κάποιο DI box, αλλιώς το σήμα θα είναι θαμμένο μέσα στον θόρυβο και όσο περισσότερο θόρυβο έχεις σε μια ψηφιακή ηχογράφηση τόσο το χειρότερο, γιατί προστίθεται το jitter και το quantization error... φυσικά υπάρχουν post processing μέθοδοι όπως το dithering που χρησιμοποιείται και στις εικόνες, για την μείωση αυτών των φαινομένων, αλλά πειράζει αρκετά το σήμα, επίσης σκέψου ότι μετά σε όλη την αλυσίδα επεξεργασίας του ήχου σου κουβαλάς αυτόν τον θόρυβο και αν προσπαθήσεις να δώσεις κάποιο gain τότε ενισχύεις με το ίδιο μέγεθος και τον θόρυβο... τέλος πάντων αν δεν πάρεις DI box, πάρε active το οποίο συνδέεται απ' ευθείας στην είσοδο της κάρτας, αλλιώς με το Passive θες και DI... επίσης έχει και σημασία τι κάρτα ήχου έχεις και με τι αναλογικές εισόδους, πχ είναι Hi-Z, balanced κλπ, έτσι ώστε να χρησιμοποιήσεις και κατάλληλα καλώδια...

Όσων αφορά την ποιότητα του ήχου που σου ανέφερα πριν, δεν πρέπει να σε νοιάζει ιδιαίτερα αν το χρησιμοποιείς μόνο για ηχογράφηση και αυτό γιατί με το post processing μπορείς να αλλάξεις τελείως τον ήχο που έχεις ηχογραφήσει... μια μέθοδος η οποία δεν είναι ευρέως γνωστή είναι το post processing με convolvers... Οι convolvers είναι ουσιαστικά κάποιο software το οποίο κάνει συνέλιξη (convolution) ενός γραμμικού χρονικά αμετάβλητου σήματος (LTI) συνεχούς χρόνου (όπως ο ήχος) με κάποιο LTI φίλτρο... αυτό το φίλτρο μπορεί να είναι η κρουστική απόκριση ενός συστήματος μπάσου-ενισχυτή-ηχείου, το οποίο σου "μεταμορφώνει" ουσιαστικά τον ήχο και στον μετατρέπει σε αυτός που θα άκουγες αν έπαιζες σε αυτόν τον συνδυασμό... Δεν είναι η ίδια διαδικασία με το post processing με αλγόριθμους από effects, αλλά μια πολύ "καλύτερη" διαδικασία όσων αφορά το αποτέλεσμα και την ταχύτητα (καθώς επεξεργάζεται το σήμα όχι μόνο στο πεδίο του χρόνου, αλλά και στο πεδίο της συχνότητας...

Επομένως, πάρε ότι μπάσο θες (passive+DI box ή active) και μετά ρίξε βάρος στο post processing με την χρήση convolvers...
« Τελευταία τροποποίηση: 21/04/11, 10:19 από dimtass »

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Αγορα οσο γινετε πιο φτηνο 5χορδο μπασο
« Απάντηση #2 στις: 21/04/11, 10:38 »
***off-topic ***

Κάποιες   "signal-processing theory" διορθώσεις αν μου επιτρέπεις φίλε dimtass:
- Η   έννοια LTI που αναφέρεις υφίσταται μόνο για συστήματα (φίλτρα, κανάλια) και όχι για   τα σήματα/κυματομορφές στην είσοδο ή έξοδό τους (όπως ο ήχος)
.
-   Όλα τα συστήματα (γραμμικά ή μη) επεξεργάζονται τα εισερχόμενα σήματα στο πεδίο του   χρόνου και της συχνότητας (διυκότητα). Απλώς στην περίπτωση των LTI συστημάτων η   επεξεργασία στο πεδίο της συχνότητας είναι γραμμική. Δεν σημαίνει ότι   είναι απαραίτητα "καλύτερη"
:)

*** end off-topic ***

Αποσυνδεδεμένος dimtass

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Αγορα οσο γινετε πιο φτηνο 5χορδο μπασο
« Απάντηση #3 στις: 21/04/11, 10:56 »
Ναι το LTI αναφέρεται στην απόκριση του συστήματος από το οποίο διέρχεται ένα σήμα... Ο ήχος είναι το σήμα που διέρχεται μέσα από το σύστημα στην έξοδο του οποίου παίρνεις το αποτέλεσμα...

Το "καλύτερο" έχει να κάνει με το γεγονός, ότι τα περισσότερα software effects είναι περιορισμένα, καθώς χρησιμοποιούν buffering το οποίο είναι περιορισμένο και επίσης η επεξεργασία τους έχει μικρή δυναμική περιοχή, λόγο των περιορισμένων δειγμάτων... όταν χρησιμοποιείς convolvers με IRs, τότε δεν έχεις αυτό το πρόβλημα γιατί η συνέλιξη ακόμα και με μεγάλο LTI φίλτρο θέλει μιρό buffer, άρα ουσιαστικά η δυναμική περιοχή είναι πολύ μεγαλύτερη...

Αποσυνδεδεμένος Χάρος(Χάρης)

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • Κατα-κατα-κατα-καταρεω.....
    • Προφίλ
Απ: Αγορα οσο γινετε πιο φτηνο 5χορδο μπασο
« Απάντηση #4 στις: 22/04/11, 22:54 »
δυσκολα βρισκεις μπασσο με 170 ευρω.αν το κανεις 250 κατι γινεται

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα οσο γινετε πιο φτηνο 5χορδο μπασο
« Απάντηση #5 στις: 22/04/11, 23:44 »
δυσκολα βρισκεις μπασσο με 170 ευρω.αν το κανεις 250 κατι γινεται


Μην το λες αυτο!
http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbb500tbk_5string_ebass.htm

Περιμενο και αλλες γνωμες!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Χάρος(Χάρης)

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • Κατα-κατα-κατα-καταρεω.....
    • Προφίλ
Απ: Αγορα οσο γινετε πιο φτηνο 5χορδο μπασο
« Απάντηση #6 στις: 23/04/11, 10:15 »
δυσκολα βρισκεις μπασσο με 170 ευρω.αν το κανεις 250 κατι γινεται


Μην το λες αυτο!
http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbb500tbk_5string_ebass.htm

Περιμενο και αλλες γνωμες!

νταξ ρε φιλε ειπαμε μην παρεις μαρκα του θωμα παρε εκει κανενα που να ειναι international βλεπε squier $ epiphone

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα οσο γινετε πιο φτηνο 5χορδο μπασο
« Απάντηση #7 στις: 23/04/11, 11:16 »
δυσκολα βρισκεις μπασσο με 170 ευρω.αν το κανεις 250 κατι γινεται


Μην το λες αυτο!
http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbb500tbk_5string_ebass.htm

Περιμενο και αλλες γνωμες!

νταξ ρε φιλε ειπαμε μην παρεις μαρκα του θωμα παρε εκει κανενα που να ειναι international βλεπε squier $ epiphone


γιατί όχι?

το ποστ του dimtass διάβασε που εξηγεί 5 πράγματα ο άνθρωπος...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Αγορα οσο γινετε πιο φτηνο 5χορδο μπασο
« Απάντηση #8 στις: 23/04/11, 12:54 »
νταξ ρε φιλε ειπαμε μην παρεις μαρκα του θωμα παρε εκει κανενα που να ειναι international βλεπε squier $ epiphone

Περιττό σχόλιο.

Ο καθένας κρίνει μόνος του τις επιλογές του, και συχνά η κρίση αυτή είναι ανεξάρτητη από την διαφήμιση που οι εταιρίες έχουν κάνει στο όνομα που αναγράφεται στο headstock.
Αυτά τα προϊόντα είναι έτσι κι αλλιώς "international" αφού τα κομμάτια τους φτιάχνονται σε διάφορα μέρη του κόσμου.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα οσο γινετε πιο φτηνο 5χορδο μπασο
« Απάντηση #9 στις: 23/04/11, 13:18 »
βασικά υπάρχει ο όρος international?

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα οσο γινετε πιο φτηνο 5χορδο μπασο
« Απάντηση #10 στις: 23/04/11, 14:41 »
βασικά υπάρχει ο όρος international?


Ναι.
Dana International
.
Συγγνωμη, αλλα δεν μπορουσα να αντισταθω.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/04/11, 14:43 από draned »
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα οσο γινετε πιο φτηνο 5χορδο μπασο
« Απάντηση #11 στις: 23/04/11, 14:56 »
luthier κι αυτή?
οι δικές της κιθάρες/μπάσα αξίζουν τίποτα ή είναι φάση θωμά ναούμ και να μην τις πλησιάσουμε ούτε αυτές?

*και το offtopic συνεχίζεται...ας αναλάβει ένας διαχειριστής να βάλει τάξη :D *

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Αγορα οσο γινετε πιο φτηνο 5χορδο μπασο
« Απάντηση #12 στις: 23/04/11, 20:24 »
luthier κι αυτή?
οι δικές της κιθάρες/μπάσα αξίζουν τίποτα ή είναι φάση θωμά ναούμ και να μην τις πλησιάσουμε ούτε αυτές?

*και το offtopic συνεχίζεται...ας αναλάβει ένας διαχειριστής να βάλει τάξη :D *

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί πρέπει να περιμένουμε "ένα διαχειριστή να βάλει τάξη", και απλά να μη πετάμε ΕΜΕΙΣ συνέχεια offtopic μηνύματα δίχως αύριο?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα οσο γινετε πιο φτηνο 5χορδο μπασο
« Απάντηση #13 στις: 23/04/11, 20:47 »
δεν μπορούμε να κάνουμε πλάκα που και που?
μιλάμε σε πολλά θέματα ή στο τσατ με αρκετά άτομα και έχουμε μια οικειότητα ώστε να πούμε και ένα αστείο που και που
αν συμφωνείτε όλοι οι διαχειριστές να μην γίνεται ούτε ένα αστείο...μαζί σας....αλλα δεν το θεωρώ παράλογο....
και αν καταστρέφεται το θέμα ας διαγράφονται τα περιττά μηνύματα....
τώρα αν είναι ιδιαίτερος κόπος να διαγραφούν 3-4 μηνύματα....πάλι μαζί σας....
απλά δεν ξαναγίνεται πλάκα και τελειώνει εκεί το θέμα

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Αγορα οσο γινετε πιο φτηνο 5χορδο μπασο
« Απάντηση #14 στις: 23/04/11, 21:23 »
Ξέρεις, όσο είσαι απόλυτος, δε πρόκειται να στεριώσεις διάλογο.

Κανείς δεν είπε να μή γίνονται ΚΑΘΟΛΟΥ αστεία, κανείς δεν είπε οτι ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΝΤΑΙ θέματα.  Απο την άλλη το "που και που" που αναφέρεις είναι   ΤΕΡΜΑ υποκειμενικό. Θεωρώ, και διαψεύστε με αν κάνω λάθος, οτι υπάρχει μια μερίδα ανθρώπουν που χρησιμοποιεί λειτουργίες όπως "Εμφάνιση μη αναγνωσμένων μηνυμάτων από την τελευταία επίσκεψη." ή "Εμφάνιση νέων απαντήσεων στα μηνύματά σας.". Και όταν μέσα στη μέρα βλέπω συνέχεια καινούργιες απαντήσεις με "περιττά" μηνύματα όπως λές και σύ καταντάει κουραστικό.

Το οτι σε κάποιους πίνακες είμαι "συντονιστής" (και όχι "Διαχειριστής" όπως μου απευθύνεσαι) δεν αναιρεί την ιδιότητα μου ως χρήστης. Και αν εσύ θεωρείς οτι μπορείς να κάνεις αστεία, αλλο τόσο εγώ σαν χρήστης μπορώ να κάνω υποδείξεις για την εύρυθμη λειτουργία χωρίς να θεωρείται οτι εκφράζω ΟΛΟΥΣ τους συντονιστές. Αλλη μια άσκοπη υπερβολή εκ μέρους σου.

Απο τη στιγμή όμως που δεν απαντάς στη βασική μου ερώτηση, δηλαδή το γιατί πρέπει να περιμένουμε απο τους συντονιστές να "καθαρίσουν" τα θέματα, δε πρόκειται να επιχειρηματολογήσω για τα 4-5 μηνύματα που αναφέρεις. Αν εσύ το θεωρείς λογικό όπου βρίσκει ο καθένας να κάνει τα αστεία του και τα offtopic του, με τη λογική οτι θα βρεθεί κάποιος καλοθελητής να τα καθαρίσει, δεν θα σου αλλάξω εγώ τη γνώμη.

Πόσες φορές μέσα στα περιττα μηνύματα που ξεπροβάλλουν σα τα ραπανάκια έχει γράψει κάποιος κάτι χρήσιμο και απο απροσεξία χάθηκε στο σβήσιμο του συντονιστή? Εμένα μου έχει τύχει.  Ποιον κατηγορείς μετά για το σβήσιμο? Τον συντονιστή που είδε 5 βλακείες και δε πρόσεξε το χρήσιμο μήνυμα, ή αυτόν που τις ξεκίνησε? Και γιατί μετά ο συντονιστής να ακούσει το κράξιμο? Και γιατί μετά αυτός που έγραψε το κάτι χρήσιμο να ξαναγράψει? Επειδή βασιζόμαστε όλοι στη καλή θέληση?

Δε σε κατηγορώ εσένα για τα πάντα. Αλλά θπιστεύω οτι κάποια πράγματα μπορούν να μετριαστούν χωρίς να δεχθεί μεγάλο πλήγμα η αίσθηση του humor.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα οσο γινετε πιο φτηνο 5χορδο μπασο
« Απάντηση #15 στις: 23/04/11, 21:40 »
Ξέρεις, όσο είσαι απόλυτος, δε πρόκειται να στεριώσεις διάλογο.
δεν πιστεύω πως ήμουν απόλυτος...
απλά επειδή αναφέρω στην κατηγορία που αναφέρεις με τα "μη αναγνωσμένα" ξέρω πως σε μερικά θέματα έχω συμμετάσχει απλά για να πω μια μπούρδα ή να συνεχίσω τη μπούρδα που είπε κάποιος άλλος...
δηλαδή αυτό γίνεται γενικώς....αλλά αν είναι μη αποδεκτό δεν έχω πρόβλημα να κοπεί
δεν ήμουν τόσο "ή μαχαίρι ή τσεκούρι" όσο "πείτε μου τι ισχύει για να ξέρω πως να κινούμαι από δω και πέρα"

Κανείς δεν είπε να μή γίνονται ΚΑΘΟΛΟΥ αστεία, κανείς δεν είπε οτι ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΝΤΑΙ θέματα.  Απο την άλλη το "που και που" που αναφέρεις είναι   ΤΕΡΜΑ υποκειμενικό. Θεωρώ, και διαψεύστε με αν κάνω λάθος, οτι υπάρχει μια μερίδα ανθρώπουν που χρησιμοποιεί λειτουργίες όπως "Εμφάνιση μη αναγνωσμένων μηνυμάτων από την τελευταία επίσκεψη." ή "Εμφάνιση νέων απαντήσεων στα μηνύματά σας.". Και όταν μέσα στη μέρα βλέπω συνέχεια καινούργιες απαντήσεις με "περιττά" μηνύματα όπως λές και σύ καταντάει κουραστικό.
μαζί σου σε αυτό....όπως είπα το κάνω και αρκετές φορές έχω απαντήσει εκτός θέματος
αλλά πιστεύω πως δικαιολογείται από το ωραίο κλίμα που επικρατεί στο φόρουμ και "χωράνε" και τέτοιες κινήσεις
αλλά μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να γίνει κουραστικό....

Το οτι σε κάποιους πίνακες είμαι "συντονιστής" (και όχι "Διαχειριστής" όπως μου απευθύνεσαι) δεν αναιρεί την ιδιότητα μου ως χρήστης. Και αν εσύ θεωρείς οτι μπορείς να κάνεις αστεία, αλλο τόσο εγώ σαν χρήστης μπορώ να κάνω υποδείξεις για την εύρυθμη λειτουργία χωρίς να θεωρείται οτι εκφράζω ΟΛΟΥΣ τους συντονιστές. Αλλη μια άσκοπη υπερβολή εκ μέρους σου.
τις διαφορές μεταξύ συντονιστή και διαχειριστή δεν τις έχω μάθει οπότε με συγχωρείς :P
ζήτησα μια απάντηση και από τους υπολοίπους για να ξέρω, όπως είπα και πριν, πως να κινούμαι....
θεώρησα δηλαδή πως αυτή μπορεί να είναι μια προσωπική σου άποψη και ρώτησα τι ισχύει στο φόρουμ γιατί μπορεί εχώ να τα έχω αντιληφθεί λάθος τα πράγματα
δεν ήθελα να σε φέρω σε δύσκολη θέση δηλαδή ή να σε προσβάλλω κτλ

Απο τη στιγμή όμως που δεν απαντάς στη βασική μου ερώτηση, δηλαδή το γιατί πρέπει να περιμένουμε απο τους συντονιστές να "καθαρίσουν" τα θέματα, δε πρόκειται να επιχειρηματολογήσω για τα 4-5 μηνύματα που αναφέρεις. Αν εσύ το θεωρείς λογικό όπου βρίσκει ο καθένας να κάνει τα αστεία του και τα offtopic του, με τη λογική οτι θα βρεθεί κάποιος καλοθελητής να τα καθαρίσει, δεν θα σου αλλάξω εγώ τη γνώμη.
δεν το κάνω με τη λογική θα έρθει ο άλλος να καθαρίσει...ας κάνω εγώ τις "καγκουριές" μου
έτυχε να γίνει ένα αστείο....ας μείνει ή ας φύγει....σπάνια,θεωρώ, ξεφεύγει τόσο ένα θέμα

Πόσες φορές μέσα στα περιττα μηνύματα που ξεπροβάλλουν σα τα ραπανάκια έχει γράψει κάποιος κάτι χρήσιμο και απο απροσεξία χάθηκε στο σβήσιμο του συντονιστή? Εμένα μου έχει τύχει.  Ποιον κατηγορείς μετά για το σβήσιμο? Τον συντονιστή που είδε 5 βλακείες και δε πρόσεξε το χρήσιμο μήνυμα, ή αυτόν που τις ξεκίνησε? Και γιατί μετά ο συντονιστής να ακούσει το κράξιμο? Και γιατί μετά αυτός που έγραψε το κάτι χρήσιμο να ξαναγράψει? Επειδή βασιζόμαστε όλοι στη καλή θέληση?
συμφωνώ και σε αυτό...
αν και έχω πάρα πολύ καιρό να διαγράφονται μηνύματα σε αυτό το φόρουμ και ειδικότερα μηνύματα με κάτι ουσιαστικό μέσα τους αλλά αν γίνει κάτι τέτοιο θα είναι άσχημο....

τέλος πάντων....θα μετριαστούν τα "άσχετα" μηνύματα (τουλάχιστον σε θέματα που δεν έχουν δημιουργηθεί γι αυτό το σκοπό) γιατί καταλαβαίνω πως μπορεί να ενοχλεί....







Αποσυνδεδεμένος stavros-bass

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Αγορα οσο γινετε πιο φτηνο 5χορδο μπασο
« Απάντηση #16 στις: 27/04/11, 13:51 »
Γεια και απο εμενα...
Σίγουρα δεν εχω να προτεινω στον thread starter (ή σε επομενο ενδιαφερομενο) κατι σε 170 ευρω, αλλα μια οικονομικη και καλη προταση συμφωνα με την δικια μου εμπειρια ειναι μπασα μαρκας "grand".


Το ιστορικο εχει ως εξης:
Πηγα να αγορασω ενα schechter diamond 5χορδο που ειχα βαλει στο ματι. Κοστιζε 460 ευρω.
Ο πωλητης μου προτεινε ενα grand στα 260 ευρω επισης 5χορδο active κλπ. Στην αρχη γελουσα με ενα μπασο που δεν το ξερει η μανα του και τοσο φθηνο. Τα βαλαμε κατω ομως και τα παιξαμε και τα 2 και για καποιον λογο το grand μας αρεσε καλυτερα. Ηταν σαφως "πιο μπασο" και ειχε καλυτερο παιξιμο.
Σιγουρα ο πωλητης ηθελε να το σπρωξει, δεν αντιλεγω... αλλα μιλαμε για ενα μπασο που σιγουρα αξιζει περισσοτερα χρηματα απο 260 ευρω. Η (υπερβολικη) αποψη του καταστηματαρχη ηταν οτι αν ενα schechter ή ibanez είχε το ξυλο και τον ηχο του, θα το πουλουσαν 800 ευρω.


Δεν ειμαι και τοσο εμπειρος ωστε να μπορω να κρινω απο μονος μου (αυτο ειναι το δευτερο μπασο μου) αλλα ενα ποσοστο δικιου ως προς το οτι ηταν ευκαιρια, το ειχε.


Εχω σχηματισει την αποψη οτι αν ειναι να παρεις φθηνο μπασο ισως τελικα ειναι καλυτερα να παρεις ενα ανωνυμο.

Αποσυνδεδεμένος BASSKILLER

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Αγορα οσο γινετε πιο φτηνο 5χορδο μπασο
« Απάντηση #17 στις: 10/07/12, 09:20 »
καλυτερα να δανειζεσαι απο κανενα φιλο κανενα μπασακι για να γραφεις οταν το χρειαζεσαι παρα να πεταξεις τα λεφτα σου

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Αγορα οσο γινετε πιο φτηνο 5χορδο μπασο
« Απάντηση #18 στις: 10/07/12, 10:37 »
χαχαχαχα basskiller απιστετος!!!! ειχεις ανασυρει ολα τα πεθαμενα-γερασμενα post του forum!!! >:D >:D >:D >:D >:D

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αγορα οσο γινετε πιο φτηνο 5χορδο μπασο
« Απάντηση #19 στις: 10/07/12, 10:47 »
..δεν είναι basskiller, είναι bassresurrector!..  :roll   
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος BASSKILLER

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Αγορα οσο γινετε πιο φτηνο 5χορδο μπασο
« Απάντηση #20 στις: 10/07/12, 16:33 »
Αυτο τι ειναι εξυπναδα???????????

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αγορα οσο γινετε πιο φτηνο 5χορδο μπασο
« Απάντηση #21 στις: 10/07/12, 16:43 »
Αυτο τι ειναι εξυπναδα? ??? ??? ??? ?
Είναι ένα λογοπαίγνιο πάνω στο εύστοχο σχόλιο του kkmspm, το οποίο εννοείται ως καλοπροαίρετο αστείο, πράγμα το οποίο γίνεται εμφανές από την φατσούλα που γελάει στο πλάϊ.
Αν δεν κατάλαβες το αστείο, μπορώ να στο εξηγήσω, με την προϋπόθεση ότι ο τρόπος που μου απευθύνεσαι θα είναι λιγότερο ερειστικός.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Αγορα οσο γινετε πιο φτηνο 5χορδο μπασο
« Απάντηση #22 στις: 10/07/12, 16:48 »
And, here we go... :/

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αγορα οσο γινετε πιο φτηνο 5χορδο μπασο
« Απάντηση #23 στις: 10/07/12, 16:50 »
And, here we go... :/
Προσωπικά δεν θέλω να go πουθενά..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος BASSKILLER

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Αγορα οσο γινετε πιο φτηνο 5χορδο μπασο
« Απάντηση #24 στις: 10/07/12, 16:56 »
κατ αρχας ειναι τοσο κακο που απαντησα σε ενα θεμα που ουτε που ειδα απο ποτε ειναι?
εξηγησε μου  σε παρακαλω επειδη δεν καταλαβα τι εννοεις  με την παραφραση του basskiller

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
44 Απαντήσεις
31022 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/11, 22:34
από Jezus
22 Απαντήσεις
9718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/09, 01:21
από kurdt kobain :-)
3 Απαντήσεις
5810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/10, 16:35
από δενξερωκιθαρα
45 Απαντήσεις
34603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/08, 18:39
από morfeas_SG
0 Απαντήσεις
2237 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/08, 14:31
από Αλκιβιάδης
19 Απαντήσεις
7498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/09, 20:04
από delus
35 Απαντήσεις
12794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/08, 04:42
από morsanimi
11 Απαντήσεις
6119 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/09, 20:23
από hot_sauce (φλουτσ)
22 Απαντήσεις
7220 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/10, 01:49
από Jezus
9 Απαντήσεις
3980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/14, 21:44
από metalman