Αποστολέας Θέμα: Τροπος εκμαθησης ηλεκτρικης κιθαρας  (Αναγνώστηκε 8631 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nosferatu

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Καλημερα.. εχω κανει 1.5 χρονο κλασσικη κιθαρα και πριν 1 μηνα αρχισα ηλεκτρικη κιθαρα.. ενας φιλος μου που παιζει αρκετα χρονια μου λεει να μην κανω με νοτες και απλες ασκησεις απο βιβλια και να αρχισω να διαβασω ταμπλατουρες και να κανω κλιμακες.. λεει επισης οτι αν ακολουθησω τις ασκησεις του βιβλιου θα φαω παραπανω καιρο και δεν προκειτε να αποκτησω ταχυτητα και τεχνικη γρηγορα.. δεν βιαζομαι απλα δεν θελω να χανω χρονο αδικα ενω μπορω να κανω καλυτερη δουλεια και πιο γρηγορα.. πια ειναι η αποψη σας?? επισης διαβαζω απο το βιβλιο .. william leavitt :  A MODERN METHOD FOR GUITAR volume 1 Ειναι καλο?.. Συγνωμη γινομαι κουραστικος αλλα δεν ειμαι και πολυ καλος στο γραψιμο ..

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: Τροπος εκμαθησης ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #1 στις: 28/06/11, 10:25 »
πρεπει να κανεις και νοτες και κλιμακες και τα παντα ;)
ποσο καλος θα γινεις εξαρταται απο εσενα 
και μη ξεχνας οτι ειναι αλλο να εισαι καλλιτεχνης και αλλο να εχεις τεχνικη
τωρα για το βιβλιο που λες δεν ξερω αλλα πιστευω οτι ενας δασκαλος θα εκανε τη δουλεια του

Αποσυνδεδεμένος MindCircus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τροπος εκμαθησης ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #2 στις: 28/06/11, 11:13 »
Θα συμφωνήσω κι εγώ με το lordi. Η τεχνική και η ταχύτητα δεν είναι το παν. Καλό είναι να υπάρχουν, αλλά από μόνα τους δεν φτιάχνουν μουσική. Θέλει λίγη θεωρία, θέλει λίγες ασκήσεις, θέλει λίγο διάβασμα και προφανώς πολύ παίξιμο για να φτάσεις σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο. Στο πολύ παίξιμο περιλαμβάνονται κι αυτά που σου είπε ο φίλος σου και προφανώς αποτελούν σημαντικό κομμάτι της μελέτης.

Το βιβλίο που έχεις είναι πολύ καλό (από αυτό διδάσκουν στο κολέγιο του berklee), αν και δε νομίζω ότι αποτελεί μέθοδο άνευ διδασκάλου. Ίσως να σε μπερδέψει σε κάποια σημεία αν δεν ξέρεις ήδη μουσική ή τέλος πάντων να μη σου προσφέρει τόσα πολλά χωρίς την κουβεντούλα με κάποιον που ξέρει. Όπως και νάχει διάβαζε το κείμενο που έχει πάνω από τις ασκήσεις και ό,τι χρειαστείς είμαστε εδώ να βοηθήσουμε.

Τέλος θα σου πρότεινα όποια μέθοδο κι αν ακολουθήσεις να το κάνεις με τη σειρά που έχει τις ασκήσεις και χωρίς να παραλείπεις ό,τι δε σ' αρέσει ή σου φαίνεται δύσκολο ή βαρετό. Δεν είναι βιβλία ασκήσεων, είναι μέθοδοι και αυτό σημαίνει ότι έχει γραφτεί με μια δομή που κατά το συγγραφέα θα σε βοηθήσει καλύτερα να φτάσεις σε κάποιο αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος Nosferatu

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Τροπος εκμαθησης ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #3 στις: 28/06/11, 12:20 »
Αυτος ο φιλος μου ειπε οτι αυτα που εχει μεσα το βιβλιο ειναι ηλιθιες ασκησεις που δεν κανουν δουλεια.. και επισης κανω με δασκαλο απλα λεει οτι αυτα που μου μαθαινει δεν κανουν δουλεια..

Αποσυνδεδεμένος MindCircus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τροπος εκμαθησης ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #4 στις: 28/06/11, 13:02 »
Χμ... Αναλόγως τι δουλειά περιμένεις να σου κάνει... Κανένα βιβλίο και κανένας δάσκαλος δε θα σε μάθει να παίζεις κιθάρα ή να γράφεις μουσική. Και τα δύο το μόνο που θα κάνουν είναι να σου βάλουν μία βάση πάνω στην οποία μπορείς να δουλέψεις. Κάποιοι τη θεωρούν σημαντική αυτή τη βάση κάποιοι άχρηστη. Εγώ είμαι στην πρώτη ομάδα και νομίζω ότι αυτή η βάση θα σου δώσει ένα ακόμα εργαλείο για να δουλέψεις. Αν αυτή τη βάση την κάνεις σκοπό και φας τη ζωή σου να κάνεις ασκήσεις και να διαβάζεις θεωρίες δε θα μάθεις ποτέ να παίζεις μουσική.
Όπως και νάχει, ο χρόνος που θα πρέπει να αφιερώσεις σε βιβλία και ασκήσεις θα πρέπει να είναι υποπολλαπλάσιος από αυτόν που θα αφιερώσεις για να βγάλεις τραγούδια, είτε με το αυτί είτε με παρτιτούρα είτε με ταμπλατούρα.

Αποσυνδεδεμένος Nosferatu

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Τροπος εκμαθησης ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #5 στις: 28/06/11, 20:24 »
ειμαι ακομα καινουριος στο αθλημα .. αυτος λεει να κανω μονο κλιμακες και να μαθω να  χρησιμοποιω την πεννα και μετα μονο τραγουδια απο ταμπλατουρες..

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: Τροπος εκμαθησης ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #6 στις: 28/06/11, 20:28 »
δεν υπαρχουν κανονες, αλλωστε ποιος ειναι ο φιλος σου και ξερει καλυτερα απ το δασκαλο σου,,,ο zack wylde ?

χωρις παρεξηγηση αλλα στα ματια μου για το φιλο σου εχει σχηματιστει η εικονα του κιθαριστα που λιωνει 7 ωρες την ημερα κλιμακες και μετα καθεται αλλες 7 ωρες και βγαζει οτι σολο του malmsteen και του vai υπαρχει
και παλι λεω χωρις παρεξηγηση δεν μπορει να ειμαι σιγουρος φυσικα ::)

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τροπος εκμαθησης ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #7 στις: 28/06/11, 23:52 »
Το βιβλιο ειναι πραγματι καλο γι αυτα που θελει να διδαξει.
Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι, εσυ λες οτι εχεις κανει 1,5 χρονο κλασικη κιθαρα (υποθετω σε ωδειο ή με δασκαλο), συνεπως δε μπορει να εισαι ασχετος απο θεωρια, τεχνικη, τροπο μελετης, κλιμακες κλπ. Πως σκαλωνεις τοσο σε αυτα που σου λεει ο φιλος σου (που απο οτι καταλαβαινω ειναι αυτοδιδακτος - χωρις να το λεω υποτιμητικα, κ εγω αυτοδιδακτος ειμαι)?
Και οι 2 κιθαρες ειναι, μην το ξεχνας!
Καταρχην, θα πρεπει να συνηθισεις το παιξιμο με πενα, γιατι βλεπω πολλους φιλους μου κλασικους να τα χανουν λιγακι με αυτο. Alternate picking και rhythm guitar για αρχη ειναι πολυ σημαντικα, καθως δεδομενου του ρεπερτοριου και της τεχνοτροπιας στην κλασικη, υποθετω οτι θα χρειαστεις μια εξοικειωση. Εφοσον ομως εχεις 1μιση χρονο πειρα (κ μαλιστα με δασκαλο), παει να πει οτι και μετρονομο ξερεις να δουλευεις, και τη βασικη θεωρια ξερεις, και ισως καποιες κλιμακες. Με εξασκηση θα λυθουν τα χερια σου!

Αποσυνδεδεμένος Nosferatu

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Τροπος εκμαθησης ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #8 στις: 29/06/11, 00:29 »
Απο θεωρια ξερω αρκετα πραγματα κανω με δασκαλο... τωρα κανω αυτο το βιβλιο για να συνηθισω την πεννα κλπ.. αλλα αυτος ο φιλος λεει οτι απλα τζαμπα καθομαι και το κανω .. και με προβληματισε λιγο γιατι κανει κοντα 10 χρονια κιθαρα ... 7 χρονια κλασσικη με δασκαλο και τελευταια 3 κανει ηλεκτρικη τα 2 μονος του ..  αρα  εχει καποια εμπειρια παραπανω γιαυτο με εβαλε σε σκεψεις...

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τροπος εκμαθησης ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #9 στις: 29/06/11, 00:50 »
Δεν ξερω το επιπεδο σου για να σου απαντησω. Απο οτι εχω δει το βιβλιο τουλ στην αρχη εχει απλες ασκησεις, για καποιον τελειως αρχαριο. Υποθετω οτι, με πενα ή χωρις, αυτες θα μπορεις να τις παιξεις σωστα ανετα (ειδικα αφου ξερεις να διαβαζεις παρτιτουρα και εχεις αποκτησει αισθηση του ρυθμου). Την πενα θα τη συνηθισεις με εξασκηση, καλο ειναι να παιζεις και αρπισματα-σολακια (τα οποια λογικα θα εχεις συνηθισει μεχρι τωρα να τα παιζεις μονο με δακτυλα), αλλα και ρυθμικα συγχορδιες (για συνηθισεις το "πανω-κατω"). Ξεκινα απο ο,τι θεωρεις εσυ ευκολο, για να αρχισει να παιρνει το χερι σου, και χτισε επανω στις βασεις που ηδη εχεις!
Δεν ειπες αν κανεις ακομα κλασικη, αν κανεις ομως, ρωτα κ το δασκαλο σου. Στη χειροτερη (αν ειναι κανενας σνομπ που παιζει μονο Μπαχ) να μη σου πει τιποτα :P (αρα δε χανεις κατι).

Αποσυνδεδεμένος Nosferatu

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Τροπος εκμαθησης ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #10 στις: 29/06/11, 01:03 »
ειμαι κοντα ενα μηνα με την ηλεκτρικη .. μαθενω με τον δασκαλο.. να διαβαζω ξερω αρκετα καλα αλλα δυσκολευομαι αρκετα με την πεννα γιατι εχω συνηθισει με δαχτυλα..

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τροπος εκμαθησης ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #11 στις: 29/06/11, 11:59 »
E αφου μαθαινεις με το δασκαλο, και εχεις και μουσικη παιδεια-πειρα στο οργανο, μην ανησυχεις καθολου!
Εξασκηση θελει (και μαλιστα εντοπισμενη, υποθετω στην ταστιερα θα εισαι πολυ κυριλε, με εμπειρια στο μπρατσο-ροπαλο της κλασικης), αμα παιζεις συχνα γρηγορα θα συνηθισεις. Εδω ειμαστε, σε κανενα μηνα, αντε 2 το πολυ, θα δεις μεγαλη βελτιωση προβλεπω.
Φιλικη συμβουλη, μην παιζεις μονο ασκησεις απο το βιβλιο, παιξε και κανενα τραγουδακι (ρυθμικη κιθαρα). Και πιο ευχαριστο ειναι, και θα συνηθισεις το ρυθμικο "πανω-κατω" της πενας.

Αποσυνδεδεμένος Nosferatu

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Τροπος εκμαθησης ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #12 στις: 29/06/11, 12:08 »
Ακομα δεν εχω μαθει πανω-κατω γιατι δυο μαθηματα εχω κανει.. τα αλλα δυο τα εχασα.. μολις μου δειξει λιγο ο κυριος θα αρχισω.. αλλα τι τραγουδια να παιζω και που μπορω βρω..

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τροπος εκμαθησης ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #13 στις: 29/06/11, 12:21 »
Οποια σ'αρεσουν, δεν ειναι θεμα! Ενταξει προφανως καποια ειναι πιο απαιτητικα στο θεμα που θες εσυ να βελτιωσεις (ρυθμος-χερι πενας), αν διαλεξεις καποιο τετοιο και δεν το βγαζεις, πηγαινε σε κατι πιο απλο και επανερχεσαι αργοτερα βελτιωμενος.
Συγχορδιες για παρα πολλα ελληνικα τραγουδια μπορεις να βρεις εδω www.kithara.vu
Για ξενα υπαρχουν απειρα site.

Αποσυνδεδεμένος Nosferatu

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Τροπος εκμαθησης ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #14 στις: 29/06/11, 13:07 »
δυστιχως δεν ξερω πολλες συγχορδιες ακομα αλλα βρηκα μερικα Riffs απο γνωστα τραγουδια που ειναι σχετικα ευκολα ... ευχαριστω για την βοηθεια.

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τροπος εκμαθησης ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #15 στις: 29/06/11, 15:28 »
Εναμιση χρονο μαθημα με δασκαλο και "δεν ξερεις πολλες συγχορδιες"???:o

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Τροπος εκμαθησης ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #16 στις: 29/06/11, 17:54 »
Φίλε Nosferatu, το βιβλίο του Berklee είναι πολύ καλό αρκεί να ξέρεις τι πας να μάθεις απο αυτό! Σου μαθαίνει μοντέρνα κιθάρα. Μαθαίνεις να διαβάζεις πολύ καλά μουσική, τεχνικές ασκήσεις και για τα 2 χέρια, κλίμακες, συγχορδίες, ρυθμικές συνοδείες, ασκήσεις ταχύτητας και μάλιστα με έναν πολύ κατανοητό και προοδευτικό τρόπο. Παίρνεις πολύ σημαντικές γνώσεις-εργαλεία για να τις εκμεταλλευθείς όπως εσύ θες. Δε σου μαθαίνει όμως πως θα παίξεις Hard Rock/Heavy Metal όπως μάλλον επιθυμεί ο φίλος σου! Εγώ στους Rock/Heavy μαθητές μου, αυτό διδάσκω σε συνδιασμό με το Metal Rythm Guitar του Stetina. Το ωφέλιμον μετα του τερπνού δηλαδή!

Επίσης έχε υπ'όψιν σου πως βιβλίο άνευ διδασκάλου δεν υπάρχει (ακόμα και αν λέει πως είναι τέτοιο)!

Απο τη στιγμή όμως που κάνεις κλασική κιθάρα, συνέχισε σε αυτήν και απλά ζήτα απο το δάσκαλό σου να σου δείξει λίγα απλά πράγματα για τις βασικές αρχές χρήσης της πένας και να σου γράψει κάμποσες συγχορδίες για να παίξεις και κάποιο "εξωσχολικό" τραγούδι που σου αρέσει. Μια χαρά θα τα καταφέρεις! Βασικά πιστεύω πως ήδη έχεις παίξει συγχορδίες και στην κλασική απλά ίσως δεν ξέρεις ποιές είναι και δε μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις στη μορφή που είναι σε τραγούδια που θες στην ακουστική ή την ηλεκτρική κιθάρα

Κάνε μια κουβέντα με το δάσκαλό σου και είμαι σίγουρος πως θα σε βοηθήσει!!!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Nosferatu

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Τροπος εκμαθησης ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #17 στις: 29/06/11, 21:32 »
Εναμιση χρονο μαθημα με δασκαλο και "δεν ξερεις πολλες συγχορδιες" ???:o


μου κανει μαθημα οπως  εκανε και αυτος με τον δασκαλο του... για αρχη κοιταξαμε να δουλεψουνε τα χερια μου ..ξερω 14 συγχορδιες και ειπα λιγες γιατι ειναι λιγες
« Τελευταία τροποποίηση: 29/06/11, 21:41 από Nosferatu »

Αποσυνδεδεμένος Nosferatu

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Τροπος εκμαθησης ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #18 στις: 29/06/11, 21:39 »
Φίλε Nosferatu, το βιβλίο του Berklee είναι πολύ καλό αρκεί να ξέρεις τι πας να μάθεις απο αυτό! Σου μαθαίνει μοντέρνα κιθάρα. Μαθαίνεις να διαβάζεις πολύ καλά μουσική, τεχνικές ασκήσεις και για τα 2 χέρια, κλίμακες, συγχορδίες, ρυθμικές συνοδείες, ασκήσεις ταχύτητας και μάλιστα με έναν πολύ κατανοητό και προοδευτικό τρόπο. Παίρνεις πολύ σημαντικές γνώσεις-εργαλεία για να τις εκμεταλλευθείς όπως εσύ θες. Δε σου μαθαίνει όμως πως θα παίξεις Hard Rock/Heavy Metal όπως μάλλον επιθυμεί ο φίλος σου! Εγώ στους Rock/Heavy μαθητές μου, αυτό διδάσκω σε συνδιασμό με το Metal Rythm Guitar του Stetina. Το ωφέλιμον μετα του τερπνού δηλαδή!

Επίσης έχε υπ'όψιν σου πως βιβλίο άνευ διδασκάλου δεν υπάρχει (ακόμα και αν λέει πως είναι τέτοιο)!

Απο τη στιγμή όμως που κάνεις κλασική κιθάρα, συνέχισε σε αυτήν και απλά ζήτα απο το δάσκαλό σου να σου δείξει λίγα απλά πράγματα για τις βασικές αρχές χρήσης της πένας και να σου γράψει κάμποσες συγχορδίες για να παίξεις και κάποιο "εξωσχολικό" τραγούδι που σου αρέσει. Μια χαρά θα τα καταφέρεις! Βασικά πιστεύω πως ήδη έχεις παίξει συγχορδίες και στην κλασική απλά ίσως δεν ξέρεις ποιές είναι και δε μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις στη μορφή που είναι σε τραγούδια που θες στην ακουστική ή την ηλεκτρική κιθάρα

Κάνε μια κουβέντα με το δάσκαλό σου και είμαι σίγουρος πως θα σε βοηθήσει!!!


εχω κανει 3 μαθηματα με την ηλεκτρικη.. και ξερω 14 συγχορδιες και οντως εχω παιξει αρκετες που μου ελεγε ο δασκαλος μου οτι ειναι συγχορδιες αλλα δεν τις ξερω ολες οσες εχω παιξει..   για την ωρα δεν κοιταω ενα ειδος αλλα γενικα να αρχισω να συνηθιζω την ιδεα της πεννας..

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Τροπος εκμαθησης ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #19 στις: 30/06/11, 17:03 »
Εναμιση χρονο μαθημα με δασκαλο και "δεν ξερεις πολλες συγχορδιες" ???:o


μου κανει μαθημα οπως  εκανε και αυτος με τον δασκαλο του... για αρχη κοιταξαμε να δουλεψουνε τα χερια μου ..ξερω 14 συγχορδιες και ειπα λιγες γιατι ειναι λιγες
Προφανώς έχεις μάθει συγχορδίες στην 1η θέση της ταστιέρας και χωρίς χρήση μπαρέ. Μόλις μάθεις να κάνεις και μπαρέ (κάτι όχι και τόσο εύκολο στην κλασική κιθάρα όσο στην ηλεκτρική) οι συγχορδίες θα γίνουν μονομιάς πολύ περισσότερες, οπότε μην αγχώνεσαι :)
The most important second of our lives is the last one...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
39 Απαντήσεις
12114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 00:28
από Petros1
2 Απαντήσεις
2497 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/10, 22:55
από Απόλλων
5 Απαντήσεις
8140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/11, 10:21
από Kosthrash
18 Απαντήσεις
5664 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/11, 17:21
από ScorpionsManiac
14 Απαντήσεις
6672 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/11, 11:25
από panicX
3 Απαντήσεις
6642 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/12, 23:12
από Xtasy
5 Απαντήσεις
9434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/12, 14:30
από Dr Wolf
5 Απαντήσεις
6051 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/13, 10:14
από Lo.Lee.Ta
23 Απαντήσεις
9140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/16, 19:56
από viggen
0 Απαντήσεις
991 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/22, 15:20
από Ioannis Anastassakis