Αποστολέας Θέμα: ΚΙΘΑΡΑ ΣΤΑ 1000 ΕΥΡΟ.ΠΟΥΦΦΦ ΤΟΣΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ  (Αναγνώστηκε 4089 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tomkarachris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Θελω να αγορασω μια νεα κιθαρα κοντα στα 1000Ε(+-300).Εχω δοκιμαση πολλές.Δοκιμασα ibanez αλλα δεν μου αρεσε ο ηχος(φοβερο playabillity omows) πλην τις RGT6EX poy omvw einai made indon... με ενδιαφερη περισσοτερό  ηχος classic rock pros metal.Episis dokimasa Gibson ,pou mou arese to felling alla den tin epeja se enisxitiki,Dokimasa episis ΜΙΑ ltd(την PH-600 ) pou den mou arese to felling,alla eixe kalo ixo.Τελικα καλυτερη μου φάνηκε η gibson SG ,alla exo to ejis problima ,den mou aresi poli o katharos tis ixos.

Kamia idea gia agora?

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: ΚΙΘΑΡΑ ΣΤΑ 1000 ΕΥΡΟ.ΠΟΥΦΦΦ ΤΟΣΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ
« Απάντηση #1 στις: 04/04/10, 03:45 »
Καταρχας γραφε στα Ελληνικα και οσο το δυνατον καθαροτερα  μπορεις, ωστε το κειμενο σου να διαβαζεται και να λαβεις περισσοτερες απαντησεις.
Αυτο που αναζητας ειναι πολυ γενικο. Αποψη μου ειναι πως την κιθαρα δεν την παιρνεις για τον ηχο της. ΗΧΟ σου δινει ο ενισχυτης. Αρα καλο ειναι να αναφερεις τι ενισχυτη διαθετεις. Αν δεν εχεις ενισχυτη τοτε το βαρος της αναζητησης σου πρεπει να στραφει εκει, μιας και ειναι παρα πολυ πιο σημαντικος απο την κιθαρα στο τελικο ηχητικο αποτελεσμα.
Οι κυριοι παραγοντες που πρεπει να σε απασχολουν ειναι playability, βαρος, σχημα (εμφανιση), ηχοχρωμα (μαγνητες).
Επειδη το rock-metal ειναι πολυ γενικο και εχει παιχτει με απειρες κιθαρες, καλο θα ειναι να διασαφηνισεις (στον εαυτο σου αρχικα και μετα σε εμας) τον τυπο κιθαρας που σε ενδιαφερει.


Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Απ: ΚΙΘΑΡΑ ΣΤΑ 1000 ΕΥΡΟ.ΠΟΥΦΦΦ ΤΟΣΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ
« Απάντηση #2 στις: 04/04/10, 09:25 »
+1 σε οτι είπε ο φίλος παραπάνω.

Αν καταλήξεις δες και τις αγγελίες στο forum, μπορείς να βρείς με τα χρήματα αυτά πολύ καλές περιπτώσεις.
Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος Napoleon66

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: ΚΙΘΑΡΑ ΣΤΑ 1000 ΕΥΡΟ.ΠΟΥΦΦΦ ΤΟΣΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ
« Απάντηση #3 στις: 04/04/10, 10:47 »
Ποιος άλλος καλός συντονιστής θα στείλει κι αυτό εδώ στον κάδο?
Είναι ξεκάθαρη διαφήμιση συγκεκριμένης εταιρίας.
Εγώ στα 40 χρόνια μου δεν είδα ποτέ ένα 14χρονο να χαλάει μέχρι και 1300ευρώ για ηλεκτρική κιθάρα και ταυτόχρονα να γράφει έτσι απαίσια. Γνώρισα όμως πολλά παιδιά που και στο σχολείο τους πήγαιναν και ήξεραν να γράφουν και την κιθαρούλα τους είχαν. Είναι ολαφάνερη η απάτη. Κάποιος νόμισε ότι εδώ μέσα υπάρχουν άτομα καθυστερημένα και το έπαιξε 14χρονος. Πολύ ατυχής η προσπάθειά του. Διαβάστε και τα υπόλοιπα ποστ του. Έλεος δλδ. Στα Χανιά δεν κατοικούν άνθρωποι της εποχής των Νεάντερταλ. Αυτός όμως έχει ξεμείνει σ'αυτή την εποχή. Δεν είναι 14χρονο παιδί και να είστε σίγουροι γι'αυτό. Οπότε... χωρίς δισταγμό στον Κάδο.



Τον πληρώνει η Gibson και η ibanez δηλαδή? ;D

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΚΙΘΑΡΑ ΣΤΑ 1000 ΕΥΡΟ.ΠΟΥΦΦΦ ΤΟΣΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ
« Απάντηση #4 στις: 04/04/10, 13:49 »
@tomkarachris

Στο παρελθόν είχε γίνει μια ανάλογη συζήτηση στο

Gibson Les Paul Studio vs ESP LTD EC-1000FM

οπότε μπορείς να βγάλεις πολλά και χρήσιμα συμπεράσματα αν ενδιαφέρεσαι για Les Paul type guitar…

Από εκεί και πέρα –και όπως πολύ σωστά σου ανέφερε ο φίλος G.K. ο ήχος της ηλεκτρικής κιθάρας είναι ένας συγκερασμός από την κιθάρα σου, τους μαγνήτες και τα επιμέρους ηλεκτρικά κυκλώματα που αυτή έχει, τα καλώδια σου, τα εφέ που χρησιμοποιείς πριν την είσοδο του ενισχυτή σου, τον ενισχυτή σου, τα εφέ που χρησιμοποιείς στην fx loop του ενισχυτή σου, τα ηχεία (καμπίνες) με τα αντίστοιχα μεγάφωνα τους…

Από εκεί και πέρα όσο πιο πολύ θα «παίζεις» δοκιμάζοντας κιθάρες και ενισχυτές στα διάφορα  κιθαρό-μαγαζά και διαβάζοντας αντίστοιχα θέματα τόσο πιο πολύ θα συγκεκριμένο-ποιήσεις τις ανάγκες σου και τις προτιμήσεις σου…

Και μην ξεχνάς ότι σημασία έχει το «ταξίδι» και η όποια «αναζήτηση»…

@Floating Point

Δεν νομίζω να χρειάζεται να σου υπενθυμίσω ότι:

Όροι χρήσης του Κιθάρα

2. Χρησιμοποιώντας αυτό τον δικτυακό τόπο, συμφωνείτε ότι δε θα στείλετε υλικό με πληροφορίες λανθασμένες, συκοφαντικές, υβριστικές, απειλητικές, πρόστυχες, ή που παραβιάζουν τον νόμο με οποιοδήποτε τρόπο. Σε αντίθετη περίπτωση, τα θιγόμενα πρόσωπα μπορεί να κινηθούν νομικά εναντίον σας. Για το σκοπό αυτό διατηρούμε το δικαίωμα να φανερώσουμε κάθε πληροφορία που έχουμε για σας, σε περίπτωση που υπάρχει κάποιο παράπονο ή νομικό πρόβλημα προερχόμενο από υλικό που αποστείλατε. Λάβετε υπ' όψη σας ότι με κάθε αποστολή μηνύματος κρατείται πρωτόκολλο, στο οποίο περιλαμβάνεται και η διεύθυνση IP σας, με την οποία μπορούμε να έλθουμε σε επαφή με τον παροχέα υπηρεσιών Internet (ISP) που χρησιμοποιείτε.

7. Σεβαστείτε τα υπόλοιπα μέλη της Κοινότητας χωρίς να προσβάλλετε τα πιστεύω τους, τις μουσικές ή άλλες προτιμήσεις τους, την καταγωγή τους, τις απόψεις τους, το στυλ τους και μην επιτίθεστε λεκτικά σε οποιοδήποτε μέλος, ακόμα και αν έσφαλε ή παραβίασε οποιοδήποτε κανόνα, αλλά αναφέρετέ το σε κάποιον συντονιστή ή διαχειριστή. Οι επίμαχες συζητήσεις θα διαγραφούν ή θα τροποποιηθούν. Δεν επιτρέπεται επίσης να υπάρχει προσβλητικό υλικό στο προφίλ σας. Νοείται ως τέτοιο ακόμα και η προσβλητική τροποποίηση του ονόματος άλλου μέλους, της υπογραφής του, των προσωπικών του τίτλων κλπ. Δεν επιτρέπεται επίσης υλικό που άμεσα ή έμμεσα παραπέμπει σε υπηρεσίες ή μέλη του Κιθάρα. Τέτοιο υλικό θα αφαιρείται χωρίς προειδοποίηση.

Αν δε συμφωνείτε με τους παραπάνω όρους χρήσης, παρακαλούμε να αποχωρήσετε αθόρυβα από αυτόν τον δικτυακό τόπο. Παραβίαση των όρων χρήσης μπορεί να επιφέρει τον αποκλεισμό σας από το Κιθάρα.

Αυτά τα ολίγα, για την ώρα…

Μετά τιμής (και πάντα φιλικά…)

Spartan.               

Αποσυνδεδεμένος bironi

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 153
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΚΙΘΑΡΑ ΣΤΑ 1000 ΕΥΡΟ.ΠΟΥΦΦΦ ΤΟΣΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ
« Απάντηση #5 στις: 04/04/10, 16:20 »

Είναι ξεκάθαρη διαφήμιση συγκεκριμένης εταιρίας.

...ποια εταιρια "διαφημιζει" δηλαδη? αφου δεν του αρεσε καμια απο αυτες... :o ::)

Αποσυνδεδεμένος tomkarachris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: ΚΙΘΑΡΑ ΣΤΑ 1000 ΕΥΡΟ.ΠΟΥΦΦΦ ΤΟΣΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ
« Απάντηση #6 στις: 04/04/10, 19:26 »
Μαγκες μακαρη να με πληρωνε η Gibson.Proton ειμαι 19 kai deutero , exo δυο enisxites (pigenerxomai se dio meri)enan 30 watt line 6 kai enan rocktron 25watt. Και σκευτομαι να αλλαξω τον δευτερό με των 75 watt line 6.Νομίζω πως ο φίλος που λέει οτι ο ηχός βγένει απο τον ενισχητή  εχει δικίο απο αυτα που εχω διαβαση και ακουση και εγω και συμφωνα με αυτο εχω μια ακομα απορία

Εχω μια απορία σε αυτα που διάβασα(και το λινκ): Στην ltd που δοκίμασα δεν με βολευε το playbility ,εσεις που εχετε εμπειρια πιστευεται πως με τον καιρο θα το συνηθήσω; και δευτερων η gibson sg std εχει ιδιο μανικι με την flying kai explorer?Πιστευω αυτο θα με βοηθίση να διαλέξω...

ευχαρηστω ολούς οσους απάΝΤΗΣΑΝ

Αποσυνδεδεμένος Napoleon66

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: ΚΙΘΑΡΑ ΣΤΑ 1000 ΕΥΡΟ.ΠΟΥΦΦΦ ΤΟΣΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ
« Απάντηση #7 στις: 04/04/10, 20:57 »
Μαγκες μακαρη να με πληρωνε η Gibson.Proton ειμαι 19 kai deutero , exo δυο enisxites (pigenerxomai se dio meri)enan 30 watt line 6 kai enan rocktron 25watt. Και σκευτομαι να αλλαξω τον δευτερό με των 75 watt line 6.Νομίζω πως ο φίλος που λέει οτι ο ηχός βγένει απο τον ενισχητή  εχει δικίο απο αυτα που εχω διαβαση και ακουση και εγω και συμφωνα με αυτο εχω μια ακομα απορία

Εχω μια απορία σε αυτα που διάβασα(και το λινκ): Στην ltd που δοκίμασα δεν με βολευε το playbility ,εσεις που εχετε εμπειρια πιστευεται πως με τον καιρο θα το συνηθήσω; και δευτερων η gibson sg std εχει ιδιο μανικι με την flying kai explorer?Πιστευω αυτο θα με βοηθίση να διαλέξω...

ευχαρηστω ολούς οσους απάΝΤΗΣΑΝ

Είδε 1 ποστ που έλεγες ότι είσαι 14,δεν είδε όμως ότι το είχες γράψει το 2005 χαχαχαχα


Anyway,πολλά τα λεφτά./..Απλά πήγαινε σε ότι μαγαζί βρεις και δοκίμασε κιθάρες!!!


όταν λες ότι δεν σε βόλευε το playbility τι ακριβώς εννοείς?
« Τελευταία τροποποίηση: 04/04/10, 23:04 από Napoleon66 »

Αποσυνδεδεμένος tomkarachris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: ΚΙΘΑΡΑ ΣΤΑ 1000 ΕΥΡΟ.ΠΟΥΦΦΦ ΤΟΣΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ
« Απάντηση #8 στις: 04/04/10, 22:47 »
εννοώ πως σε κάθε τρεις νοτες εκανα και ενα λαθος.Ενω ας πουμε στην ibanez δεν εκανα καν λαθοι 

Αποσυνδεδεμένος Napoleon66

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: ΚΙΘΑΡΑ ΣΤΑ 1000 ΕΥΡΟ.ΠΟΥΦΦΦ ΤΟΣΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ
« Απάντηση #9 στις: 04/04/10, 23:07 »
εννοώ πως σε κάθε τρεις νοτες εκανα και ενα λαθος.Ενω ας πουμε στην ibanez δεν εκανα καν λαθοι 


Δες τι έφταιγε...και βρες μια κιθάρα που να μην το χει.Πχ οι gibson έχουν πιο μεγάλο μπράτσο από τις περισσότερες κιθάρες που κυκλοφορούν.Αν δεν σε ενοχλεί,αλλά απλά νιώθεις ότι δεν το γουστάρεις το μεγάλο μπράτσο...,τότε να ξέρεις ότι είναι θέμα συνήθειας... ;)

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: ΚΙΘΑΡΑ ΣΤΑ 1000 ΕΥΡΟ.ΠΟΥΦΦΦ ΤΟΣΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ
« Απάντηση #10 στις: 05/04/10, 04:07 »
Εγώ θα σταθώ κυρίως στο ήχος "classic rock προς metal"....και θα προτείνω κάτι σε prs SE....ακόμα και οι φτηνές  PRS παραμένουν καλύτερα όργανα απο κάτι ibanez και δεν συμμαζεύεται (προσωπική άποψη......μην με φάτε η ibanezακηδες...)


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/07, 19:42
από Σιδηρόπουλος
41 Απαντήσεις
14373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/09, 21:30
από nikolix
16 Απαντήσεις
5664 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/08, 02:42
από groovymood
20 Απαντήσεις
7747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/08, 22:41
από Panos the Greek
15 Απαντήσεις
7545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/09, 10:21
από sokob
4 Απαντήσεις
2329 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 20:55
από tech21man
29 Απαντήσεις
9112 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/11, 10:04
από rudi
10 Απαντήσεις
3991 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/11, 14:26
από JP.M
4 Απαντήσεις
9845 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/15, 08:41
από Guitar Fan
0 Απαντήσεις
387 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/23, 07:48
από Ioannis Anastassakis