Σελίδες:
  • #1 από master of puppets στις 20 Aug 2010
  • Φέτος...'εχω αρχισει και ψάχνομαι γενικότερα με μουσικές.....ξεφευγοντας απο τις παρωπίδες του metal/rock....πέρα απο blues kai jazz/swing που έχω λιώσει....έχω ψαχτεί και λίγο περισσότερο όσον αφορά την ηλεκτρονική μουσική (οντας λιγο μπλιμπλικατζής...)..κατέληξα στο συμπέρασμα ότι η drum n bass φάση είναι αρκετά αξιόλογη....με πολλά ambient στοιχεία, αρκετή δόση ψυχεδέλειας κτλ....καμια σχέση με house/techno/μαλακιουλες που παίζονται στα club κτλ.....


    Έχω ψαχτεί κάπως και θεωρώ αξιόλογα δείγματα απο Alaska,paradox,pendulum....
    Αναρωτιόμουν αν υπάρχει κανεις άλλος καμμένος εδώ μέσα να προτείνει τπτ παρόμοιο....
  • #2 από Fteo στις 20 Aug 2010
  • Άκου το untrue από burial. Είναι dubstep στα πιο ατμοσφαιρικά του και μέγιστη δισκάρα. Επίσης αφού λες ότι σου αρέσουν και πιο jazz ακούσματα, άκου και London electricity, αν και πιστεύω πως τίποτα δεν συγκρίνεται με pendulum! :p
  • #3 από s.s. στις 20 Aug 2010

  • !!!!!!!
  • #4 από draned στις 20 Aug 2010
  • Εγω ακουω noise (τυπου Merzbow, Coil κ.τ.λ. αλλα και πιο θορυβωδη), Dark ambient (π.χ. Ghosts I–IV απο NIN), Darkwave (π.χ. Sopor Aeternus αν και οι πρωτες δουλειες εχουν περισσοτερη σχεση με ηλεκτρονικη μουσικη), Ulver (και οτι σκατα παιζουν) και απειροελαχιστο Dubstep. Οτι δηλαδη δεν θυμιζει clubιστικη ηλεκτρονικη μουσικη (κατι λιγο που εχω ακουσει απο drum n bass μου θυμιζει για αυτο δεν εχω ψαξει).
  • #5 από master of puppets στις 20 Aug 2010
  • Thanks παίδες για τις απαντήσεις (και τέτοια ώρα κιόλας...).....


    fteo αρχίζω να ψάχνω αυτά που είπες και θα γράψω γνώμη εδώ....


    s.s. δεν έπιασα την εικόνα.....


    draned...coil και nine inch nails ακουγα και παλιότερα....τους ulver δεν ήξερα και θα τους κοιτάξω...
  • #6 από draned στις 20 Aug 2010
  • Για Ulver σου προτεινω το αγαπημενο μου Perdition City.

    Αυτο που εβαλε ο s.s.: Om - Conference of the Birds.
  • #7 από Eagle Of Kamelot στις 20 Aug 2010
  • ...Ulver (και οτι σκατα παιζουν)...

    Xαχαχα, εχεις ενα δικιο δε λεω...δεν μπορεις να ορισεις επακριβως τους Ulver...
  • #8 από bassman(4 String Suicide!) στις 20 Aug 2010
  • Δεν ακουω καθολου αυτο το ειδος.Εκατσα ομως απο περιεργεια και ακουσα λιγο London electricity.Mου φανηκαν συμπαθεστατοι.Εχετε κατι να προτεινετε και σε μενα σαν πρωτα ακουσματα...??Λαβετε υποψη οτι θελω κατι ευκολο στο αυτι... 8)
  • #9 από YmiRLinG στις 20 Aug 2010
  • Master να ακούσεις το Cloud Seed από Vex'd. Και σιγά που σου βάζει παρωπίδες το metal, και μετά οι άλλοι είναι κομπλεξικοί :P
  • #10 από Eagle Of Kamelot στις 20 Aug 2010
  • ...Και σιγά που σου βάζει παρωπίδες το metal, και μετά οι άλλοι είναι κομπλεξικοί :P

    Mεγαλη κουβεντα...θεωρουν κολλημενους τους μεταλαδες, αλλα σκεψου πως σε κοιτανε καθε φορα που δηλωνεις οτι ακους μεταλ...
  • #11 από master of puppets στις 20 Aug 2010
  • ...Και σιγά που σου βάζει παρωπίδες το metal, και μετά οι άλλοι είναι κομπλεξικοί :P

    Mεγαλη κουβεντα...θεωρουν κολλημενους τους μεταλαδες, αλλα σκεψου πως σε κοιτανε καθε φορα που δηλωνεις οτι ακους μεταλ...


    Ναι ναι ναι...κι εγώ.....όταν μου λένε ότι είναι μεταλάδες παίρνω αυτό το ύφος το επικριτικό.....κουνάω σαρκαστικά το κεφάλι....και κανω επίκλιση να σωθούν οι ψυχές τους και να μην πάνε στην κόλαση.... :P  τι λέτε ρε σεις......?


    και στο θέμα μας.....το  untrue είναι όντως δισκάρα...
  • #12 από Dr Bluz (G.K.) στις 20 Aug 2010
  • Αν σκεφτουμε πως στην Ελλαδα μεταλ ακουει ενα απειροελαχιστο ποσοστο του πληθυσμου κατα τη γνωμη μου δεν ειναι περιεργο να σε κοιταν ετσι...
    Κι εσυ πως θα κοιταγες εναν που υποστηριζει την Προοδευτικη..? ;)
  • #13 από Eagle Of Kamelot στις 20 Aug 2010
  • Αν σκεφτουμε πως στην Ελλαδα μεταλ ακουει ενα απειροελαχιστο ποσοστο του πληθυσμου κατα τη γνωμη μου δεν ειναι περιεργο να σε κοιταν ετσι...
    Κι εσυ πως θα κοιταγες εναν που υποστηριζει την Προοδευτικη..? ;)


    Οταν το Metal Hammer πουλαει 7.350 φύλλα το μηνα (Απ: Drum n Bass (δεν θέλω κόμπλεξ..... :P) ) , το Rock Ηard δν ξερω βαση στοιχειων οποτε το αφηνω απ' εξω...
    Οταν οι Metallica μαζεψανε 30.000 κοσμο, οπως και οι Sabbath...εγω σου λεω οτι δν ειναι ολοι μεταλαδες, αλλα για βαλε κ οσους δν πηγαν...

    Ειναι πανω απο 50.000, ισως και 100.000...

    @master of puppets: Κατ' αρχας τι master of puppets, αφου δν εισαι μεταλας :P...δευτερον, δν ξερω αμα σου φαινεται τραβηγμενο, αλλα σε ενα βαθμο ισχυει...υπαρχουν φορες που ακουγεσαι κ γραφικος οταν δηλωνεις μεταλας...
  • #14 από master of puppets στις 20 Aug 2010


  • @master of puppets: Κατ' αρχας τι master of puppets, αφου δν εισαι μεταλας :P ...δευτερον, δν ξερω αμα σου φαινεται τραβηγμενο, αλλα σε ενα βαθμο ισχυει...υπαρχουν φορες που ακουγεσαι κ γραφικος οταν δηλωνεις μεταλας...

    Κοίτα...metal δεν θα πάψω να ακούω ποτέ...και συνεχίζω να κοιτάω μπάντες καινούριες, και τους ύμνους απο το παρελθόν ακούω και κοπανιέμαι....απλά πλεον όχι δεν θα δηώσω μεταλάς...όχι γιατί δεν γουστάρω το μέταλ.....αλλά γιατί μέσα σε δυο χρόνια έχω εμπλουτίσει πολύ τα μουσικά μου ακούσματα....
    μπορεί την ίδια μέρα να ακούσω metallica, να το γυρίσω σε paradise lost και cradle of filth και μετά να βάλω να ακούσω Django...ξαφνικα να παω σε Archive...μετά drum n bass και για κλείσιμο Loreena Mackennitt.....
    το βρίσκω πλεον άτοπο να κάθομαι και να κατατάσω σε κατηγορίες την μουσική που ακούω..... ;)

  • #15 από Fteo στις 20 Aug 2010
  • το βρίσκω πλεον άτοπο να κάθομαι και να κατατάσω σε κατηγορίες την μουσική που ακούω..... ;)
    Σε αυτή τη φάση είμαι και εγώ. Με ρωτάνε τη μουσική ακούω και δεν ξέρω τι να απαντήσω... Και η εντάξει, ο Έλληνας καγκουρο-μεταλλάς που ακούει άρο μέντε και μετάλιγκα (και δυστηχώς αποτελεί και την πλειοψηφία) δεν μπορώ να μην το κοιτάω με μισό μάτι. Για μένα είναι χειρότερος και από σκυλά.
  • #16 από Eagle Of Kamelot στις 20 Aug 2010

  • το βρίσκω πλεον άτοπο να κάθομαι και να κατατάσω σε κατηγορίες την μουσική που ακούω..... ;)


    Η μουσικη που ακους παντα θα κατηγοριοποιειται, γιατι παντα καπου θα ανηκει...ειτε ειναι μεταλ ειτε οχι...τωρα αν εσυ ακους 35 διαφορετικα πραγματα, οκ, αυτο ειναι καλο...
     
    @Fteo: Κοψε κατι, αρχηγε...;D ;D :P
  • #17 από master of puppets στις 20 Aug 2010
  • @ Fteo: κοίτα.. τέτοιου είδους κομπλεξισμός διακατάχει τον έλληνα σε πολλά πράγματα......και κυρίως στην καθημερινότητα του....πόσο μάλλον στη μουσική....το ότι υπάρχουν και στην μέταλ σκηνή τέτοιοι άνθρωποι είναι λογικό....


    @kamelot: ναι εν μέρει έχεις δίκιο....απλά πλεον οι κατηγορίες που βλέπω εγώ είναι η μουσική που μ'αρεσει..η μουσική που δεν εχω ανακαλύψει ακόμα...και αυτή που δεν μ'αρέσει...
  • #18 από Fteo στις 20 Aug 2010
  • @kamelot  :P
    @masterofpuppets Θα ήθελα όταν με ρωτάνε τι μουσική ακούω να μπορούσα να τους απαντάω με ένα Link στο προφίλ μου στο last.fm!
  • #19 από Eagle Of Kamelot στις 20 Aug 2010
  • Aπλα, τωρα που το λεμε, εχει γινει υπερβολικα κλισε και η απαντηση "ακουω τα παντα"...καταλαβαινω το θεμα της διαθεσης διοτι κ εγω αναλογα με τη διαθεση ακουω αλλο ειδος (power, death κλπ :P :P), αλλα πως γινεται να υπαρχει ανθρωπος που δν υπαρχει κατι να τον χαλαει?
  • #20 από draned στις 20 Aug 2010
  • Aπλα, τωρα που το λεμε, εχει γινει υπερβολικα κλισε και η απαντηση "ακουω τα παντα"...καταλαβαινω το θεμα της διαθεσης διοτι κ εγω αναλογα με τη διαθεση ακουω αλλο ειδος (power, death κλπ :P :P), αλλα πως γινεται να υπαρχει ανθρωπος που δν υπαρχει κατι να τον χαλαει?

    Σωστος. Συμφωνω 1000%. Αλλο ακουω 135 ειδη και αλλο ακουω τα παντα (κλαιν, ουτε 1 στο 1.000.000.000 δεν γινεται αυτο).
    Σχετικη συζητηση στο κιθαρα διαγραφτηκε πριν χρονια. Πεφτανε κορμια λεμε.
  • #21 από Fteo στις 20 Aug 2010
  • Καταλαβαίνω τι εννοείτε και συμφωνώ και εγώ. Απλά έχω καταλήξει πως κάποιος που αγαπάει τη μουσική δύσκολα δε θα βρει έστω και ένα κομμάτι που να του αρέσει από ένα ολόκληρο είδος. Ας πούμε εγώ δεν ακούω house, αλλά το Ghosts n stuff του Deadmau5 είναι μέγιστη κομματάρα. Μπορεί να μην ακούω metal, αλλά τη βρίσκω άπειρα με rage against the machine, audioslave και Tool, ενώ υπάρχουν αρκέτα άλλα σκόρπια metal κομμάτια που μου αρέσουν. Τώρα θα μου πει κάποιος "Πως γίνεται να λες ότι δε σου αρέσει ένα είδος, ενώ ακούς πολλά κομμάτια από αυτό". Η απάντηση είναι πως δεν μου αρέσει η πλειοψηφία της μουσικής του συγκεκριμένου είδους και η φιλοσοφία του.
  • #22 από Eagle Of Kamelot στις 20 Aug 2010
  • @Fteo: Ναι, αυτο λεω κ εγω κ συμφωνουμε...οπως δε γινεται να σου αρεσουν ολα τα ειδη, στην πλειοψηφια των ανθρωπων τουλαχιστον ενα κομματι απο καθε ειδος θα αρεσει...αλλα κ αυτο δε σημαινει οτι ακους τα παντα. Κ εγω γουσταρω 2 τραγουδια 50cent (λεμε τωρα..), αλλα δε με θεωρω οπαδο της hip hop Η' της r'n'b...
  • #23 από Eddie~Maiden στις 20 Aug 2010
  • Χμμμμμ γτ οσοι ακουνε rock(με ολα τα παρακλαδια της) οταν λενε την λεξη rap, house, hip hop κ.λ.π  κανουν λες κ ειναι ντοπη ή κατι τελειως το αμουσο( ;D ) ή φωτια θα πεσει να μας καψει ?
  • #24 από Μητσάκος στις 20 Aug 2010
  • Κι όμως, αν και δεν αντέχω με τίποτα τρανσίδια και ηλεκτρονική μουσική (μη μιλήσω για νόιζ...), εντούτοις, υπάρχει ραπ που πραγματικά αξίζει, κυρίως από άποψη στιχουργικής και κοινωνικής διάστασης. Ας ακούσει κάποιος Ψυχόδραμα και ΒΠείς αν δεν το έχει κάνει ήδη, καθώς και Ραψωδό-Φιλόλογο.

    Αλλά και στη γαλλική σκηνή έχουμε έντονα κοινωνικά μηνύματα.
  • #25 από draned στις 21 Aug 2010
  • On topic:
    Ο Brian Eno, επισης, εχει καποια καλα ambient αλμπουμ π.χ. Ambient 1: Music For Airports, Music for Films κ.τ.λ. (εχει βγαλει πολυ πραμα γενικα).
Σελίδες: