Σελίδες:
  • #26 από Archangel στις 19 Sep 2016
  • ερώτηση (και ναι κάπως χαζή  ::) )

    Saved, πχ το μπράτσο (αλλά και το σώμα του μπάσου) πώς θα τα φτιάξεις; εννοώ έχεις κάποιο pc που είναι συνδεδεμένο σε αυτούς τους κόφτες που βγάζουν σχήματα ανάλογα τα δεδομένα που θα τους δώσεις ή τα δίνεις κάπου έξω (ή τα αγοράζεις έτοιμα/τα κάνεις with the old fashioned way, πριόνια, καλέμια και γυαλοχαρτα;)
  • #27 από saved στις 19 Sep 2016
  • Εκτυπωνω σε χαρτι το σχεδιο σε πραγματικες διαστασεις,κολαω καρμπον στα ξυκα,απο πανω το χαρτι και με ενα μολιβι παταω τις γραμμες.Μετα ολο το σχεδιο γραφετε στα ξυλα απο το καρμπον και το κοβω.Βεβαια μπορει κανεις ευκολα να κανει "μητρες" με διαφορα μαγαζια που κανουν πινακιδες,και σογουρα θα εχει πιο ωραιο αποτελεσμα απο το καρμπον,αλλα πρωτιμω αυτο το full DIY αποτελεσμα.Να φαινετε και οτι δεν ειναι απο καλουπι..Θα ανεβαζω βιντεο και φωτο ετσι για την ολη φαση  ;)

    Συγχώνευση μηνυμάτων: 22/09/16, 19:52
    Εχω 2 υποψηφια σχεδια για tone control.
    Μπορει να αναλαβει κανεις?
  • #28 από vegos στις 20 Sep 2016
  • To 2o που είναι active, με τι opamp ειναι;
  • #29 από saved στις 20 Sep 2016
  • Δεν εχω ιδεα απο τετοια  ;D
    Θα ψαξω και θα σου πω.Αν και πιο πολυ ψηνωμαι για το πρωτο γιατι ειδα και σχδιαγραμμα πως επειρεαζει τον ηχο οποτε ξερω περιπου τι να περιμενω  ;)

    Συγχώνευση μηνυμάτων: 22/09/16, 19:52
    LM301
    http://www.interfacebus.com/Glossary-of-Terms-Tone-Control-Design.html
  • #30 από vegos στις 20 Sep 2016
  • Aν θες το πρωτο, να σου κάνω ένα σχεδιάγραμμα πως να τα συνδέσεις πάνω στο pot, ούτε πλακέτες ούτε τίποτα...

    Το δεύτερο ζητάει και αρνητική τάση, οπότε θα πρέπει στην καλύτερη να έχεις 2 μπαταρίες, στη χειρότερη τροφοδοτικό που να βγάζει και + αλλά και -...
  • #31 από saved στις 20 Sep 2016
  • Aν δεν σου κανει κοπο ναι,βασικα,και αν θες να το φτιαξεις εσυ μαζι με ενα master vol στο τελος και να κανονισουμε να μου το στειλεις ετσι για να βαλει και κανεις αλλος χερι στο προτζεκτ γιατι με βλεπω ολα μονος να τα κανω στο τελος θα ηταν ακομα καλυτερα,αλλα οπως σε βολευει
  • #32 από vegos στις 20 Sep 2016
  • Οκ, κανένα πρόβλημα, αρκεί να μην το βιάζεσαι  ;D
  • #33 από saved στις 20 Sep 2016
  • Βασικα δεν σκοπευω να ολοκληρωθει το προτζεκτ πριν το Πασχα  ;) (και βαλε..θελω να παρει καιρω για να ασχολιθω αρκετα σχολαστικα μαζι του)
  • #34 από vegos στις 20 Sep 2016
  • E ok, θα το φτιάξω εγώ τότε...
  • #35 από saved στις 20 Sep 2016
  • Ωραια.Ευχαριστω πολυ :up

    Συγχώνευση μηνυμάτων: 22/09/16, 19:52
    Σκεφτομαι για τετοιο περιπου headstock
    http://img.audiofanzine.com/images/u/product/normal/ergo-instruments-contrebasse-electrique-5-cordes-114730.jpg
    τι λετε?
  • #36 από vegos στις 21 Sep 2016
  • Εγώ headless θα το θελα..  ;D
    http://www.lefay.de/images/basses/herrschwarz_hl_blonde_big.png

    (80ηλα απωθημένο είναι)
  • #37 από saved στις 21 Sep 2016
  • Δεν τα παω μια αυτα.Πολυ "περιεργα" μου φαινοντε

    Συγχώνευση μηνυμάτων: [time]25/10/16, 09:54[/time]
    Ηρθαν οι χορδες.Πλεον ολες οι μετρισεις μπορουν να γινουν και να αγορασω τα ξυλα

    Συγχώνευση μηνυμάτων: 25/10/16, 09:54
    Αυριο η θα αγορασω το κλασικο βεγκε απο τοπικο καταστιμα σε διαστασεις που θα προτημουσα λιγο μεγαλυτερες,αλλα θα το φερω στα μετρα μου με κοστος 44 ευρω η θα παραγκηλω απο Κατερινη jatoba σε μεγαλυτερες διαστασεις και θα εχω και ενα μικρο περισευμα (σχεδον το μισο θα χρεισιμοποιησω)με 50 ευρω+ΦΠΑ+μεταφοεα.Η αληθεια ειναι πως το jatoba δουλευετε πιο ευκολα και ειναι και πιο γερο ξυλο (το βαζουν και στις ραγες στα τρενα) αλλα το βεγκε μου αρεσει πιο πολυ ως χρωμα/αφη.
    Το βεγκε το βαζει η warwick σε ακριβα οργανα ενω το jatoba η ibanez στην "μεσαια"κατηγορια.Τι λετε εσεις?
  • #38 από panixgr στις 24 Oct 2016
  • Αυριο η θα αγορασω το κλασικο βεγκε απο τοπικο καταστιμα σε διαστασεις που θα προτημουσα λιγο μεγαλυτερες,αλλα θα το φερω στα μετρα μου με κοστος 44 ευρω η θα παραγκηλω απο Κατερινη jatoba σε μεγαλυτερες διαστασεις και θα εχω και ενα μικρο περισευμα (σχεδον το μισο θα χρεισιμοποιησω)με 50 ευρω+ΦΠΑ+μεταφοεα.Η αληθεια ειναι πως το jatoba δουλευετε πιο ευκολα και ειναι και πιο γερο ξυλο (το βαζουν και στις ραγες στα τρενα) αλλα το βεγκε μου αρεσει πιο πολυ ως χρωμα/αφη.
    Το βεγκε το βαζει η warwick σε ακριβα οργανα ενω το jatoba η ibanez στην "μεσαια"κατηγορια.Τι λετε εσεις?


    θα σου έλεγα βάλε maple ή mahogany του Θεού. Εδω η απάντηση απο ένα αμερικανό φίλο μου μάστορα :

    http://guitarnuts2.proboards.com/thread/7756/new-26-string-neck-project?page=1&scrollTo=78880

    Παράθεση
    Maple has a nice predictable history in neck construction.  Wenge, while sexy for the moment, is going to pricey. As the graining is so dissimilar between wenge and maple your friend may wind up with a fair amount of grain filler on the back to maintain a smooth surface across the 5 pieces. Your friend, if he's never worked with wenge, might not enjoy the splinter\sliver part much unless he's got good leather gloves. It does glue reliably as it's not an oily wood.

    You might want to use that money spent for wenge on some of the more pricey things you're going to be buying for the project.  Shopping around for walnut or mahogany would not be an engineering compromise, as mahogany is about as stable as any wood you're about to find, and might help take some of the bite out of the 7 string FR bridge with the money you can put back into the project by dropping the wenge component.



  • #39 από saved στις 24 Oct 2016
  • Δεν θελω παλι σφενδαμι.Εχω παιξει μπασο με λαιμο σκετο βεγκε και ηταν καταπληκτικος.Εξαλλου αυτα τα 2 ειναι ξυλα που δεν θελουν καν ενυσχιση απο μεσα..οχι πως δεν θα βαλω βεβαια..ξερω οτι το βεγκε γδερνει χερια και καρφωνει αβερτα και υπαρχει και κυνδινος να σπασει αλλα δεν ειναι και πολυ τραγικο.Το ζατομπα ειναι πιο χαλαρο στην δουλεια,αλλα φθιρει τα κοπτικα πολυ γρηγορα και δεν εχω και εμπιρια με αυτο.Θελω να βαλω ενα πιο εξτριμ ξυλο απο τα κλασικα.Μαγνητες θα βαλω q-tuner και ισως βαψω το σωμα με μπαρουτι

    Συγχώνευση μηνυμάτων: 25/10/16, 09:54
    Δεν διαβασα ολοκληρο το λινκ,αλλα η διαφορα στην τιμη βεγκε-σφενδαμι ειναι 4:1 με 3:1 ομως οταν μηλαμε για μικρες ποσοτητες ξυλου,το ενα κανει 10€ και το αλλο 30-40.Για το πρωηγουμενο προτζεκτ πηρα ολοκληρο μαδερι maple 44€ με διαστασεις 220χ25χ5 και μια αλλη φορα λιμπα (korina) 40€ ισα ισα για ενα μπασο.Η λιμπα ειναι πολυ φθηνοτερο ξυλο,αλλα οχι και το καταστημα που την πηρα..Γενικα η διαφορα σε ενα οργανο στα ξυλα παιζει 50€ το φθηνο με το ακριβο.Τωρα αν βαλεις κανα burl η birdseye κτλ εκει ναιξεφευγει πολυ..Υπολογιζω 70-100€ ειναι τα ξυλα για ενα μπασο
  • #40 από panixgr στις 25 Oct 2016
  • Δεν διαβασα ολοκληρο το λινκ,αλλα η διαφορα στην τιμη βεγκε-σφενδαμι ειναι 4:1 με 3:1 ομως οταν μηλαμε για μικρες ποσοτητες ξυλου,το ενα κανει 10€ και το αλλο 30-40.Για το πρωηγουμενο προτζεκτ πηρα ολοκληρο μαδερι maple 44€ με διαστασεις 220χ25χ5 και μια αλλη φορα λιμπα (korina) 40€ ισα ισα για ενα μπασο.Η λιμπα ειναι πολυ φθηνοτερο ξυλο,αλλα οχι και το καταστημα που την πηρα..Γενικα η διαφορα σε ενα οργανο στα ξυλα παιζει 50€ το φθηνο με το ακριβο.Τωρα αν βαλεις κανα burl η birdseye κτλ εκει ναιξεφευγει πολυ..Υπολογιζω 70-100€ ειναι τα ξυλα για ενα μπασο

    σωστό... οι αμερικάνοι μετράνε και το δίφγραγκο (και καλά κάνουν)
  • #41 από saved στις 25 Oct 2016
  • βρε δεν λες καλα που αγοραζουν.κολλα και δεν τα κολλανε με σαλιο..
  • #42 από panixgr στις 25 Oct 2016
  • βρε δεν λες καλα που αγοραζουν.κολλα και δεν τα κολλανε με σαλιο..

    σάλιο MADE IN USA όμως έ?   ;)
  • #43 από saved στις 28 Nov 2016
  • Ε-Ε-Ερχετε!! ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΕΕΕΕΕΕ!!!
    Ξεκικησε σημερα απο Χανια,και ερχετε με τα περιφιμα ελτα.
    2 κομματια για ταστιερα και ενα κοματι για μανικι.Λογο σκληροτιτας του βεγκε,δεν θα ειναι απο κοματια κολιμενα ο λαιμος,αλλα μονοκοματος.Ισως βεβαια τα νερα να ειναι καθετα απο οτι πρεπει και να πρεπει να κανω τιποτα τετοιο,αλλα απο την αλλη..ειναι βεγκε..
    Θα δειξει η αυτοψια
  • #44 από saved στις 05 Dec 2016
  • Σημερα πηγα στο ταχυδρομειο και πηρα τα ξυλα.Ευτυχος εφτασαν ολοκληρα  :P
    Τα πηρα σε συνεργασια με ενα παιδι απο το luthier.gr και βγηκαν 3600 euro το κιβικο.Αν τα επερνα απο μαγαζι με υλικα οτγανοποιηας θα μου κοστιζαν γυρο στα 150-200,ενω απο ξυλεμπορο βγηκαν 34 μαζι με την αποστολη..οεο
    Επομενη εργασια,να κανω τα σχεδεια και να φτιαξω το dual action truss rod στα μετρα μου που πιστευω θα εχω και φωτο step-by-step
  • #45 από sfanfan στις 05 Dec 2016
  • Μερακλής! Δημήτρη κράτα φωτογραφικό υλικό της διαδικασίας και ενημέρωνε μας, έχει μεγάλο ενδιαφέρον!
  • #46 από saved στις 05 Dec 2016
  • Μακαρι να βγει σπετσιαλε.Θα εχει πολυ DIY πανω του και πιστευω θα εχει πολυ googlαρισμα και πονοκεφαλο..
    Τωρα για φωτο και βιντεο θα κανω οτι μπορω να εχω μπολικο πραμ
  • #47 από vegos στις 05 Dec 2016
  • Σου χρωστάω ένα tone stack...

    Για πες, τι φτιάχνουμε;
  • #48 από saved στις 05 Dec 2016
  • Βασικα..ναι μου χρωστας  ;D
    Πρωτα πρωτα να σε ευχαριστεισω για την θελιση για βοηθεια.
    Οποτε εχεις χρονο,κανε εκεινο το κικλοματακι που σου ειχα στειλει,και μην τρελενεσε,εχουμε χρονο μπροστα μας..
    ΦΕΕΕΕΕΤΑΑΑΑΑ  :P :P :P
  • #49 από vegos στις 05 Dec 2016
  • Ξαναστείλτο για σίγουρα :-)
  • #50 από saved στις 06 Dec 2016
  • Οκ μαν.αλλα αυριο γιατι πρεπει να ανοιξω κομπιουτερ και ηδη με βλεπω κατω απο το παπλομα
Σελίδες: