Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια με υπότιτλους!!  (Αναγνώστηκε 15213 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Βοήθεια με υπότιτλους!!
« στις: 08/04/08, 23:22 »
Κατέβασα ένα γαλλικό ντοκυμαντέρ  χωρίς υπότιτλους και από άλλο σάιτ τους υπότιτλους. Πώς ακριβώς λειτουργεί η φάση?  Με τι πρόγραμμα τρέχουν? Είναι επέκτασης .smi :-[
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Βοήθεια με υπότιτλους!!
« Απάντηση #1 στις: 08/04/08, 23:56 »
Κατέβασε ένα πρόγραμμα που "διαβάζει" υπότιτλους όπως το πιο γνωστό vobsub.. Αφού το εγκαταστήσεις, βάλε σε ένα folder την ταινία (φαντάζομαι το αρχείο .avi) και το αρχείο με τους υπότιτλους μόνο που θα πρέπει να έχει ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο όνομα με την ταινία.. Αν δεν έχει ήδη ακριβώς το ίδιο όνομα κάν'του rename.. Όταν μετά ανοίξεις το classic media player (εγώ αυτό χρησιμοποιώ, δεν μπορώ να εγγυηθώ για άλλα software που παίζουν avi ;D), θα σου φορτώσει και τους υπότιτλους, ενώ στο taskbar, κάτω δεξιά θα δεις ότι θα έχει εμφανιστεί ένα σχηματάκι σαν πράσινο τοξάκι.. Αν σου εμφανίζεται το πράσινο τοξάκι αλλά οι υπότιτλοι δεν φαίνονται, άνοιξε το .smi με open with... wordpad, κάνε copy ότι έχει μέσα (με ctlr + A τα επιλέγεις όλα και μετά ctrl + c για copy) και κάντα paste σε ένα καινούργιο wordpad.. Σώσ'το με το όνομα της ταινίας ακριβώς και την προέκταση .srt.. Βάλτο το αρχείο .srt που μόλις δημιούργησες στο ίδιο folder με την ταινία και θα παίζει κανονικά.. Τώρα αν θα είναι συγχρονισμένοι οι υπότιτλοι με την ταινία, είναι άλλο θέμα.. 

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια με υπότιτλους!!
« Απάντηση #2 στις: 10/04/08, 19:35 »
....το οποιο θεμα ερχεται να λυσει η χρηση ενος αλλου media player του bsplayer (pro version)! 8) προγραμμα σχετικα ελαφρυ,που δουλευει στα standards του προαναφερθεντος,συν ομως οτι μπορεις να συγχρονισεις τους υποτιτλους πατωντας (ταυτοχρονα)ctrl και τα βελακια δεξια ή αριστερα αναλογα με το αν θελεις να πανε οι υποτιτλοι πιο πριν ή πιο μετα...

γενικα παντως προτιμησε  να κατεβαζεις υποτιτλους απο το subs.gr οπου κατα κανονα ειναι συγχρονισμενοι απο μονοι τους ,αλλα και εχουν ετοιμα links για τις τελευταιας κυκλοφοριας ταινιες με πολυ καλη αναλυση εικονας.


 :-*

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Βοήθεια με υπότιτλους!!
« Απάντηση #3 στις: 10/04/08, 19:54 »
Σωστός ο taxfreesax.. Το BSplayer είναι ένα ωραίο movie player, το οποίο δεν ξέρω για ποιο λόγο αλλά δεν έχει βρει τη θέση που του αξίζει στο PC μου :D.. Πάντως και το media player classic έχει την επιλογή για τον συγχρονισμό των υπότιτλων (ρύθμιση για μπροστά ή πίσω (σε δευτερόλεπτα) σε σχέση με την ταινία και ρύθμιση για το πόσο γρήγορα τρέχει η ταινία σε σχέση με τους υπότιτλους) αλλά είναι λίγο μανούρα οπότε δεν το περιέγραψα τότε.. Επίσης σωστό για το subs.gr.. Γενικά πάντως, για να έχουμε ήσυχο το κεφάλι μας, θα πρέπει να κοιτάμε για ποια "έκδοση" ταινίας (π.χ.: pukka, diamond, axxo) έχουν γραφτεί οι υπότιτλοι και να κατεβάζουμε τους αντίστοιχους..

Πάντως το γεγονός ότι με το BSplayer μπορείς απλά με το Ctrl + τοξάκια να συγχρονίσεις τους υπότιτλους το καθιστά αρκετά ελκυστικό θα έλεγα.. Ίσως αναθεωρήσω ;)..

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια με υπότιτλους!!
« Απάντηση #4 στις: 29/04/08, 18:12 »
Ακριβώς, και εγώ το BS player χρησιμοποιώ αλλά κάνει επίσης δουλειά και το DVD X (αυτό που παίζει όλα τα region dvd).Btw και κάνοντας απλά drag το srt πάνω στο παράθυρο του BS ή του DVD X αυτό παίζει.Δεν έχω προσέξει πάντως να χρειάζεται ακριβώς το ίδιο όνομα αρχειού με την ταινία για να παίξει.Οσον αφορά τοBS..

Εγώ πάλι, κατέβασα το "Tales of the gold monkey", "Το μυστήριο του χρυσού πιθήκου" ελληνιστί ( θα το θυμούνται οι 30+  ;D ) και δεν μπόρεσα να βρώ υπότιτλους.
Για αυτό κάθομαι τώρα και προσπαθώ να τους φτιάξω μόνος μου :P αλλάζοντας τα κείμενα
και τους χρόνους σε ένα αρχείο από άλλη ταινία. Λειτουργεί στην πράξη, αλλά όπως καταλαβαίνετε είναι απίστευτα χρονοβόρο.. ::) .Οπότε λογικά θα πρέπει να υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που απλά να γράφεις το κείμενο πάνω στην ταινία και αυτά στο τέλος να αποθηκεύονται έτοιμα σαν srt με τους χρόνους τους.
Ξέρει κανείς τίποτα σχετικό;

PS Ή ακόμα καλύτερα... έχει κανείς να μου στείλει τους υπότιτλουουουους;;;;; ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια με υπότιτλους!!
« Απάντηση #5 στις: 29/05/08, 19:28 »
υποτιτλους εχει και το www.greeksubs.com , www.greektvsubs.gr, www.podnapisi.net που θελουν μονο μετονομασια κ καταληξη srt που ειπε κ ο faser...
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος asteras-rigas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια με υπότιτλους!!
« Απάντηση #6 στις: 14/09/10, 18:16 »
Για σταθείτε λίγο κύριε "taxfreesax" :) μας προτείνετε ένα πρόγραμμα στην pro version του πράγμα που σημαίνει ότι πληρώνουμε για να το έχουμε. Εκτός βέβαια κύριε μου και αν καταφύγουμε στα... tax-free 'καταστήματα" ;D Με το media player classic βολεύομαι κι εγώ, είναι σπουδαίο πρόγραμμα και δεν μπλέκει ποτέ το σύστημα αφού είναι όλο κι όλο ένα μόνο εκτελέσιμο αρχείο το οποίο μάλιστα τρέχει από οπουδήποτε χωρίς εγκατάσταση. Όσο αφορά τους υπότιτλους επειδή είναι πράγματι μανούρα να ρυθμίζεις κάθε φορά το mpc στο σωστό συγχρονισμό των υπότιτλων εγώ βρήκα τη λύση κατεβάζοντας κάθε φορά 3-4 εκδόσεις υπότιτλων για το ίδιο φιλμ και βρίσκω ποια ταιριάζει καλίτερα με αυτά που ακούω. Φυσικά το σωστό είναι να ακούς μόνο για να μαθαίνεις και την γλώσσα, τα Αγγλικά συνήθως, αλλά άμα είσα τεμπέλης σαν εμένα ;D και βαριέσαι να αυτο-μεταφράζεις τότε ψάχνεις για υπότιτλους.
Long the way but short the trip

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια με υπότιτλους!!
« Απάντηση #7 στις: 15/09/10, 09:08 »
ας κάνω κ εγώ τη διαφήμιση αυτού που χρησιμοποιώ εγώ.... :D

Crystal Pro....
από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει..
συγχρονισμός υποτίτλων με Ctrl+βελάκια....ρύθμιση μεγέθους υποτίτλων...και γενικώς πάααρα πολλές ρυθμίσεις για διάφορα θέματα! ;)

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια με υπότιτλους!!
« Απάντηση #8 στις: 15/09/10, 13:46 »
VLC Player!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια με υπότιτλους!!
« Απάντηση #9 στις: 15/09/10, 14:59 »
VLC Player!
παίζει τα πάντα....τα ΠΑΝΤΑ όμως!...(κάτι σαν το παφάγο codec είναι... :P )
αλλά δεν έχει καθόλου επιλογές μωρέ...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια με υπότιτλους!!
« Απάντηση #10 στις: 15/09/10, 15:05 »
VLC Player!
παίζει τα πάντα....τα ΠΑΝΤΑ όμως!...(κάτι σαν το παφάγο codec είναι... :P )
αλλά δεν έχει καθόλου επιλογές μωρέ...

Κ εγω μαζι σας...αλλα εχει κ ενα θεμα στα HD αρχεια...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια με υπότιτλους!!
« Απάντηση #11 στις: 16/09/10, 00:54 »
και εγώ μόνο  VLC δουλεύω πλέων  :up (παλιά είχα το BSplayer και το classic) και αυτό που μ αρέσει είναι οτι μαθαίνω και συνηθίζω ένα πρόγραμμα και μόνο, ίδιο στα: windows xp-7, linux και mac osx........ ;)

(το ίδιο κάνω και με το skype και με το firefox, για να μην μαθαίνω άλλα προγράμματα για κάθε λειτουργικό)  ;)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/05, 17:17
από Devil Driver
0 Απαντήσεις
1757 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/05, 10:52
από Χρήστοςφλ
5 Απαντήσεις
3202 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/05, 23:56
από Malezyanni
4 Απαντήσεις
2446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/07, 00:48
από Υπνοβάτης...
6 Απαντήσεις
4298 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/08, 15:36
από paloukwths
10 Απαντήσεις
6707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/08, 11:20
από lavigne
20 Απαντήσεις
9126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/08, 12:05
από cyclo
23 Απαντήσεις
9347 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/08, 01:08
από Aenima
2 Απαντήσεις
2960 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/08, 17:55
από GreekDudeCovers
5 Απαντήσεις
5945 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/08, 12:39
από Mistral