Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις για πεταλάκια (με έφαγε το ψάξιμο)!!!  (Αναγνώστηκε 5340 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος john_skylos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Hi guys. Λοιπόν έχω το εξής πρόβλημα. Έχω ένα ενισχυτή Crate 15w (σχετικά παλιό μοντέλο), που με οδήγησε στην αγορά του Boss MT-2 Metalzone πεταλιού για να έχω πιο πολύ gain και γενικά πιο thrash ήχο....αλλά...θέλω επίσης ένα delay και ένα wah (όχι τόσο όσο το delay), οπότε οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1. Να προτιμήσω να αγοράσω ξεχωριστά πεταλάκια ή να πάρω μια πεταλιέρα?

(αν δεν προτείνετε πεταλιέρα.... πάτε στις  ερωτήσεις 2,3 αλλιώς πάτε στις 4,5)

2. Αν προτείνετε πεταλιέρα, έχετε κάποια να μου προτείνετε (και να αναφέρετε και τα καλά-κακά)?
3. Τα distortion πεταλάκια και γενικώς τα πεταλάκια, μπορούν να συνεργαστούν με πεταλιέρα ή αν έχεις πεταλιέρα χρησιμοποιείς μόνο αυτήν και και δεν μπορείς να τη συνδέσεις με άλλο πεταλάκι?
4. Analog delay ή digital delay (ενοείται με βάση τη σχέση απόδωση-τιμή)?
5. Έχετε να προτείνετε κάποιο delay (και να αναφέρετε καλά-κακά)?

Επισημαίνω ότι παίρνω το θέμα του εξοπλισμού πολύ σοβαρά, οπότε δεν θέλω αυτό που θα αγοράσω να μου μείνει και ότι στην περίπτωση της πεταλιέρας θα κοίταζα κάτι που θα ήταν πιο πολύ στα λιμέρια του thrash από άποψη distortion. :)

Αποσυνδεδεμένος Τρελος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • Κολλημενος με την κιθαρα......μου!!!!
    • Προφίλ
Λοιπον κοιτα τι παιζει....
  • Η πεταλιερα ειναι πιο φτηνη απο τα πεταλια, αλλα δεν πιανει με τιποτα τον ηχο τους...
  • Για delay δεν εχω κατι στο μυαλο μου συγκεκριμενα, αλλα θα προτεινα αναλογικο... Ο καθηγητης μου εχει ενα DanElectro αναλογικο νομιζω.....
  • Πεταλια για distortion  το Ds1 apo Boss, to MXR (δεν θυμαμαι μοντελο, ας βοηθησει καποιος)
  • Τα πεταλια μου τα καρφωνω πριν το βαμπιρ μου  ;D ;D ( V-amp) και χρησιμοποιω τα εφε και τα καθαρα του βαμπιρ!!!

 Παντως, αν εχεις λεφτα και ορεξη για πειραματισμους μεχρι τον τελειο για σενα ηχο, καλως ηρθες στα πεταλια. Αλλιως πεταλιερα......
« Τελευταία τροποποίηση: 19/01/08, 18:17 από Τρελος »
Αν η μ***κια ηταν κιθαρα, όλοι θα παιζαμε παπαδες...

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
λοιπον
εγω για πεταλιερα θα σου προτινα μια tonelab (se η le) δικια σου αποφαση
αλλα κατ εμε εχει το καλυτερο wah απ ολες
ωραια dist kai amps ειδικα μπροστα απο λαμπατο
κ πολυ καλα post fx (chorus, delay κτλ κτλ)
δεν συνεργαζεται ομως τοσο καλα με εξωτερικα πεταλια μιας κ αν βαλεις οτιδηποτε πεταλι θα ειναι σαν να το βαζεις στην αρχη της αλυσιδας (πριν το wah το comp κτλ κτλ) αλλα οτι εχει μεσα ειναι αρκετα καλο  ;)

Αποσυνδεδεμένος jmone

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Άντρας
  • Born To Lose............. Live To Win.............
    • Προφίλ
    • JM And Rigas
καταρχήν προτείνω πεταλάκια αφού θες λίγα και καλά

μιας και έχεις το distortion (εμένα δεν μου αρέσει το metalzone αλλά γούστα είναι αυτά) από delay μια κλασική
επιλογή είναι το DIGITECH DIGI DELAY και από wah DUNLOP CRY BABY GCB95
αυτές είναι μερικές κλασικές επιλογές από κει και πέρα ανάλογα με τα χρήματα που μπορείς να δώσεις μπορείς να πας σε κάτι καλύτερο

προτείνω digital delay γιατί μπορείς να το ρυθμίσεις ακριβός όπως θέλεις με όσα ms θέλεις
ενώ με το analog θέλει πολύ ψάξιμο και ίσως να μη βγάλεις και αυτό που θες  ;)
ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Αν τελικα παρεις πεταλιερα εγω θα σου προτεινα KORG την οποια θεωρω την κορυφαια εταιρεια στην επεξεργασια + τα εφφε ηχου.Τωρα εδω μεσα λιγους θα βρεις να παιζουν με KORG γιατι ακολουθουν τις μοδες απο τα ειδωλα τους! (το μαρκετινγκ δηλ   :-\  )
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με μία καλή πεταλιέρα (βλ.tonelab,Korg)
Ετσι θα μπορέσεις να πειραματιστείς με πολλούς ήχους και κάθε λογής εφφέ,με μεγάλη ευκολία
ώστε με το καιρό το αυτί σου να ζητήσει συγκεκριμένα πράγματα.
Τότε βλέπεις και πράτεις ανάλογα ;)

Αποσυνδεδεμένος Rainbow

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Αν τελικα παρεις πεταλιερα εγω θα σου προτεινα KORG την οποια θεωρω την κορυφαια εταιρεια στην επεξεργασια + τα εφφε ηχου.Τωρα εδω μεσα λιγους θα βρεις να παιζουν με KORG γιατι ακολουθουν τις μοδες απο τα ειδωλα τους! (το μαρκετινγκ δηλ   :-\  )


Θα συμφωνήσω με τον φίλο.Οι korg είναι οι καλύτερες για εμένα πεταλιέρες,ειδικά το τελευταίο της μοντέλο AX3000G.Την συγκεκριμένη την έχει ο δάσκαλος μου (Το nick του είναι MakisSRV) και την άκουσα απ αυτόν και την πήρα και εγώ,είμαι κατενθουσιασμένος!και μου έχει πει οτι την πουλάει γιατί δεν του κάνουν οι ήχοι της (είναι bluesistas) αλλά για Thrashoφάση θα γουστάρεις.Αν είναι στείλε του pm, ή στείλε σε εμένα για να σου δώσω e-mail του.Ορίστε και μερικά samples από youtube.







Καλή ακρόαση! :)

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
αν ενδιαφέρεσαι μόνο για thrash τότε οι επιπλέον δυνατότητες μιας πεταλιέρας εκτός των overdrive/distortion/delay θα σου είναι άχρηστες, αν έχεις ήδη το metal zone μπορείς να προχωρήσεις στην αγορά των υπολοίπων εφέ σε πεταλάκια!
χτύπα από τις αγγελίες κάποιο delay και ένα wah και θα είσαι οκ!

- η άλλη περίπτωση είναι η περίπτωση που θες να καλύψεις μια ευρεια γκάμα ρυθμικών ήχων από καθαρά μέχρι thrash και μια ευρεία γκάμα σολιστικών ήχων στολισμένους από δισολίες και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς! - > τότε πας σε πεταλιέρα γιατί αλλιώς θα χρειαστείς (πολυεφέ, πεταλάκια, midi controllers και πολύ χρήμα!!!)

Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
αν ενδιαφέρεσαι μόνο για thrash τότε οι επιπλέον δυνατότητες μιας πεταλιέρας εκτός των overdrive/distortion/delay θα σου είναι άχρηστες, αν έχεις ήδη το metal zone μπορείς να προχωρήσεις στην αγορά των υπολοίπων εφέ σε πεταλάκια!
χτύπα από τις αγγελίες κάποιο delay και ένα wah και θα είσαι οκ!

- η άλλη περίπτωση είναι η περίπτωση που θες να καλύψεις μια ευρεια γκάμα ρυθμικών ήχων από καθαρά μέχρι thrash και μια ευρεία γκάμα σολιστικών ήχων στολισμένους από δισολίες και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς! - > τότε πας σε πεταλιέρα γιατί αλλιώς θα χρειαστείς (πολυεφέ, πεταλάκια, midi controllers και πολύ χρήμα!!!)


πολυεφέ, πεταλάκια,καλωδια παράκαλώδια, μετασχηματιστες, pedalcase midi controllers kai kai kai και πολύ χρήμα

ουφφφ κουραστικα

Αποσυνδεδεμένος giorgos_z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
γι αυτο το λογο παιρνεις ενας γαματο ενισχυτη το πολυ ενα δυο πεταλια και τελειωσε η υποθεση...
Κάθε σου ώρα κ'ένα λουλούδι σου τραγουδάει μέσα στην καρδιά
Ο χρόνος σου είναι η μουσική που πηγάζει απο μέσα σου βαθιά

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
γι αυτο το λογο παιρνεις ενας γ**ατο ενισχυτη το πολυ ενα δυο πεταλια και τελειωσε η υποθεση...

μα η πεταλιερα δεν ερχεται να αντικαταστησει τον ενισχυτη  :-\
εκτος κ αν εσυ μπορεις με το πολυ 1 η 2 πεταλακια να εχεις wah,compressor,eq,chorus,phaser,flanger,octaver,whammy,delay,reverb κλτ κλτ  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παράθεση
μα η πεταλιερα δεν ερχεται να αντικαταστησει τον ενισχυτη   :-\
εκτος κ αν εσυ μπορεις με το πολυ 1 η 2 πεταλακια να εχεις wah,compressor,eq,chorus,phaser,flanger,octaver,whammy,delay,reverb κλτ κλτ  Grin Grin

+++

Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος john_skylos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας, απλά είμαι της άποψης ότι αν κάποια στιγμή θέλω να πάω σε κάτι πιο επαγγελματικό, θα χρειαστεί να κάνω πέρα την πεταλιέρα και τότε θα έχω πληρώσει τσάμπα την πεταλιέρα ενώ μπορώ να πάρω δύο πεταλάκια και να έχω μια ζωή. Δεν ξέρω, δεν είμαι και σίγουρος αν αυτό όντως ισχύει απλά πιστεύω ότι αν θες πιο προσωπικό ήχο πας σε πεταλάκια....................... :)

Αποσυνδεδεμένος KaBi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Δεν ξέρω, δεν είμαι και σίγουρος αν αυτό όντως ισχύει απλά πιστεύω ότι αν θες πιο προσωπικό ήχο πας σε πεταλάκια....................... :)

Έτσι είναι φίλε μου,  χωρίς να σημαίνει οτι μια καλή πεταλιέρα (όπως η Tonelab SE που αναφέρθηκε παραπάνω) δεν είναι αξιοπρεπέστατη. Τα πεταλάκια όμως θέλουν και τρελό ψάξιμο για να βρείς ακριβώς αυτό που θέλεις.

Όσον αφορά το delay, ενα ψηφιακό θεωρώ οτι είναι πιο πρακτική λύση για αρχή. Πήγαινε άφοβα για Boss DD-3 ή Digitech Digidelay, τα λεφτά σου δεν θα τα κλάψεις σίγουρα.

Και απο wah έχεις επίσης άπειρες επιλογές χωρίς να δώσεις ένα σκασμό λεφτά. Τσέκαρε για κανένα μεταχειρισμένο Crybaby 535/535Q ή για κάποιο Morley (όχι αναγκαστικά απο τα ακριβά μοντέλα), εγγύηση είναι και οι 2 εταιρείες.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
67 Απαντήσεις
38199 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/06, 03:35
από Sound of Rock
41 Απαντήσεις
27670 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/08, 21:30
από FotisKatsanos
10 Απαντήσεις
11637 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/07, 16:19
από Anaximandros
62 Απαντήσεις
37416 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/08, 17:16
από newGuitarMan
16 Απαντήσεις
19498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/07, 23:56
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
3043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/08, 09:23
από taxfreesax
16 Απαντήσεις
7436 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/08, 00:54
από drakoumel
0 Απαντήσεις
1942 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/08, 18:16
από gamanos
10 Απαντήσεις
4280 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/08, 14:22
από KJP
5 Απαντήσεις
6059 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/16, 02:21
από AnimaPura