Αποστολέας Θέμα: Silverface Fender ενισχυτής για μπουζούκι  (Αναγνώστηκε 9785 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dread12

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Roscoe Beck
    • Προφίλ
Καλό σας απόγευμα.

Μπορεί κανείς από σάς να μου δώσει κάποιες χρήσιμες πληροφορίες για έναν μεταχειρισμένο ενισχυτή Silver Face Fender με την ασημένια πρόσοψη (οποιοδήποτε μοντέλο της περιόδου 1967-1980 από απλό combo μέχρι πολύπλοκα head/cabs) σε άριστη κατάσταση και σε σχετικά καλή τιμή (κατά προτίμηση κεφαλή Bassman 135 με ένα ζευγάρι ηχεία ή ένας combo Twin Reverb με την ίδια ισχύ, και τα δύο με το ανευθυγράμμιστο tailless λογότυπο με την επιγραφή Made in USA από κάτω, την κόκκινη διαμαντένια λυχνία και το γυαλιστερό πορτοκαλί κάλυμμα); Κάποιοι φίλοι μου μου είπαν ότι οι silverface ενισχυτές είναι ιδανικοί για μπουζούκι. Υπάρχουν μάλιστα φήμες που έλεγαν ότι ο Δημήτρης Μαριολάς (στενός συνεργάτης του Δήμου Μούτση από την εποχή του "Αγίου Φεβρουαρίου") χρησιμοποιούσε τέτοιους ενισχυτές τακτικά εκείνη την περίοδο, κυρίως σε συναυλίες όπως αυτή του Λυκαβηττού το 1983.








 
« Τελευταία τροποποίηση: 09/08/09, 15:47 από dread12 »

Αποσυνδεδεμένος kpeyos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Silverface Fender ενισχυτής για μπουζούκι
« Απάντηση #1 στις: 21/08/09, 14:13 »
Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα ακριβώς τί ρωτάς αλλά κάποιες σκέψεις μου πάνω σε αυτά που λές είναι...

α. Οι silverface (κυρίως κάποιοι 4x10 Super) είναι μεν οι ενισχυτές που χρησιμοποιήθηκαν από αρκετούς επαγγελματίες μπουζουκτζήδες του παρελθόντος, θα έλεγα όμως ότι σήμερα αν δεν αποσκοπείς στο να "κοπιάρεις" αυτόν τον ήχο ακριβώς κάποιες hi-end solid state λύσεις (κυρίως jazz ενισχυτές όπως ο Roland Jazz Chorus και οι Polytone) αναπαράγουν τα καθαρά του μπουζουκιού πολύ-πολυ καλύτερα. Η λάμπα σήμερα υπερέχει μόνο σε καταστάσεις υπεροδήγησης (overdrive) οι οποίες στο μπουζούκι δεν χρειάζονται...

β. Αν παρόλα αυτά επιμένεις για τους silverface για να αναπαράγεις τον τότε ήχο θα χρειαστείς και τους κατάληλλους μαγνήτες. Ιδανικά εγώ θα πέταγα έναν Boutique PAF (a la Gibson '50s) για ήχο Χιώτη.Οι σημερινοί active μαγνήτες (τύπου EMG) και οι κρύσταλλοι (τύπου Fishman) ουδεμία σχέση με αυτόν τον ήχο...

γ. Οι silverface είναι αρκετά φθηνοί και σε αφθονία γενικότερα. Με το δολλάριο στο 1,42 θα κοίταζα για ebay. Υπάρχουν όμως πολύ συχνά ευκαιρίες στη χρυσή ευκαιρία... 

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Silverface Fender ενισχυτής για μπουζούκι
« Απάντηση #2 στις: 06/09/09, 19:45 »
καλησπερα.εμενα παντως το μπουζουκι στη φωτο μου αρεσει πολυ.και αν σου αρεσει και ο ενισχυτης φιλε αγορασε τον.ετσι και αλλιως σαν το χιωτη και σαν το σταματιου(σπορο) δεν προκειται να παιξεις οτι εξοπλισμο και αν εχεις.ποιος ο λογος να χαλας φαια ουσια?  αντε και καλες πενιες...

Αποσυνδεδεμένος dread12

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Roscoe Beck
    • Προφίλ
Απ: Silverface Fender ενισχυτής για μπουζούκι
« Απάντηση #3 στις: 14/10/09, 19:42 »
Το πρόβλημα είναι ότι είναι δύσκολο να γίνει service σ'αυτά τα μηχανήματα, ειδικά στην περίπτωση που εκδηλωθεί κάποια βλάβη σ'ένα από τα ηχεία, μία από τις λάμπες ή οποιοδήποτε άλλο εξάρτημα. Το ίδιο ισχύει και στην περίπτωση αλλαγής και μετατροπής του κυκλώματος από silverface AC568 σε blackface AB763 ή και αντιστρόφως. Πολλοί μουσικοί θεωρούν ότι ο AB763 είναι ανώτερης ηχητικά ποιότητας από τον AC568 που έβαλε η CBS στους silverface ενισχυτές τον Μάϊο του 1968.

Κάτι άλλο που με προβληματίζει είναι ότι ένας τέτοιος ενισχυτής μπορεί μεν να στοιχίζει αρκετά φθηνά, παρόλα αυτά όμως οι τιμές παραμένουν τσουχτερές. Μην ξεχνάς ότι βρισκόμαστε εν μέσω μιας κρίσης άνευ προηγουμένου η οποία φαντάζει δύσκολο να ξεπεραστεί υπό τις παρούσες συνθήκες. Ούτως οι άλλως, δεν είναι στις προθέσεις μου να αγοράσω τώρα έναν παλιό silverface Twin 135W RMS ή ένα σύνολο Bassman 135 (head/2 cabs) σε άριστη κατάσταση, διότι είναι ακόμα πολύ νωρίς. Ίσως το σκεφτώ για αργότερα, όταν θα έχουν πέσει αρκετά οι τιμές και εφόσον ξεπεραστεί η κρίση.

Εκτός από τον Twin Reverb και τον Bassman 135, υπάρχουν βέβαια και τα άλλα μοντέλα: Super Reverb, Super 6, Quad Reverb, Bandmaster, Bandmaster Reverb, Pro Reverb, Showman, Dual Showman, Dual Showman Reverb, Bassman 10 (μην μπω σε παραπάνω λεπτομέρειες, περισσότερα στην ιστοσελίδα του Fender Amp Field Guide).

Ενδεχομένως η αγορά ενός μικρότερου silverface ενισχυτή (Princeton, Champ, Bronco, Deluxe Reverb, Bantam Bass...) για εξάσκηση στην εξοχή τους καλοκαιρινούς μήνες να είναι κι αυτή μέσα στο παιχνίδι.

Όσον αφορά την αγορά από το εξωτερικό, κουβέντα να μην γίνεται. Θα προτιμούσα να βρω αυτούς τους ενισχυτές από την εγχώρια ελληνική αγορά παρά από το εξωτερικό, όπου οι τιμές τους είναι κάτι παραπάνω από πικάντικες.

Φυσικά υπάρχουν και οι γιαπονέζικες "κόπιες" αυτών των κλασσικών ενισχυτών της Fender από μάρκες όπως Guyatone, Pearl Gakki, Teisco και Elk!

Όσο για τον μαγνήτη, πρόβλημα ουδέν σε ότι αφορά τον ήχο. Ο μαγνήτης που έχω πάνω στο μπουζούκι μου είναι ένας παθητικός STAK humbucker της TAP Electronics ο οποίος αποδίδει άψογα, ιδιαίτερα όταν παίζεις ακουστικώς (μέσω ενός acoustic guitar simulator) ή ηλεκτρικώς, είτε πρόκειται για τον ήχο του Χιώτη, είτε για κείνον του Σταματίου ή του Μαριολά.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/10/09, 19:40 από dread12 »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
9655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/04, 15:42
από mafiozos
4 Απαντήσεις
57322 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/12, 22:05
από oldnavy
2 Απαντήσεις
13060 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/08, 18:47
από wowgeorge
185 Απαντήσεις
137546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/10, 16:34
από kotsnirvana
1 Απαντήσεις
5483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/08, 20:52
από Ibanezακιας
14 Απαντήσεις
21071 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/08, 01:13
από Lo.Lee.Ta
6 Απαντήσεις
11232 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/09, 23:02
από Nasos711
5 Απαντήσεις
7891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/09, 01:34
από k i m i s
5 Απαντήσεις
3863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/12, 23:54
από Απόλλων
20 Απαντήσεις
6631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/15, 03:04
από Mistral