Ψηφοφορία

Από πού προτιμάτε να παίρνετε την παραμόρφωσή σας? (για ηλ. Κιθαρα)

Από τον Combo/Head ενισχυτή μου (Solid State)
0 (0%)
Από τον Combo/Head ενισχυτή μου (λαμπάτο)
19 (34.5%)
Από τον Combo ενισχυτή μου (modeling)
3 (5.5%)
Από το/τα πεταλάκι/κια μου
7 (12.7%)
Από την πεταλιέρα/πολυεφέ μου
5 (9.1%)
Από τον προενισχυτή μου (rack)
4 (7.3%)
Από συνδυασμό κάποιων από τα παραπάνω
8 (14.5%)
Από ότι βρω στο προβάδικο
1 (1.8%)
Άλλο?!? (Περιγράψτε...)
3 (5.5%)
Παραμόρφωση? Τι είναι αυτό?
2 (3.6%)
Από το PC μου (μέσω modeling s/w)
3 (5.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 55

Αποστολέας Θέμα: Από πού προτιμάτε να παίρνετε την παραμόρφωσή σας? (για ηλ. Κιθαρα)  (Αναγνώστηκε 12938 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Το θεμα ομως ειναι οτι δεν μπορεις να πετυχεις τις δυναμικες και το feeling ενος ενισχυτη φουλ λαμπας.


Και εγω σου λεω εχοντας παιξει με ΠΟΛΛΑ πεταλια και αρκετους ενισχυτες πως δε συμβαινει κατι τετοιο σε ποιοτικα πεταλια. Για μεταλ ζωον και Ντεθ μεταλ να το καταλαβω...


Αλλα για δοκιμασε πχ Plexitone (που αναφερθηκε), Lovepedal Kanji 9 (να τιμησουμε και το σπιτι μας), Fulltone OCD, Barber LTD κτλ κτλ... ;)


Μεγαλη αληθεια, φανταζομαι επισης οτι ξερεις οτι πεταλια σα το thor το plexitone κτλ σχεδον εξομειωνουν ολοκληρη τη λειτουργια του ενισχυτη μεσα ωστε να εχουν δυναμικες...

Η μοναδικη μου ενσταση ειναι, οτι το αποτελεσμα αφενος εξαρταται απο τον ενισχυτη καμπινα κτλ, αφετερου τι γινεται οταν στο live αρχιζεις και βαζεις ενεργα τον ενισχυτη στο παιχνιδι? Αν το plexitone εξομειωσε την πτωση στο voltage supply π.χ. αλλα οσο ανεβαζεις ενταση αυτο οντως αρχιζει και δημιουργειται και στον πραγματικο ενισχυτη?


Για μενα τα πεταλια, απλως κατεχουν επαξια θεση σε εφαρμογες που εκ των πρωτερων και εξορισμου δεν μπορεις να ταρακουνησεις ενα πραγματικο ενισχυτη...Φυσικα αυτο δεν αναιρει καθολου την πρωτη ερωτηση, που ξεκινησε το thread. Αν οντως παιζεις χαμηλα μια χαρα λυση ειναι πιστευω.


Παρεμπιπτοντως G.K. εποιασες το θεμα ενος απο τους δυσκολοτερους ηχους για να εξομειωθει απο πεταλι...marshall mid gain crunch με δυναμικες...


Κατοχος plexi παντως δηλωνει οτι το plexitone ειναι πολυ κοντα. Για καποιους θα αρκει για καποιους οχι και λογικο δεν ειναι?


Τελος κατι για τις δυναμικες... Δεν ειναι κατι σαν το reverb ή το distortion που το βρισκεις ΜΕΣΑ στον ενισχυτη. Οι δυναμικες κατα ΚΥΡΙΟ λογο ερχονται απο τα χερακια μας... Για αυτο και οι πραγματικα ΚΑΛΟΙ παικτες βγαζουν τον παικτικο τους χαρακτηρα ΟΠΟΥ κι αν παιζουν.

Αποσυνδεδεμένος Ibanezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ωραια,κι αν ειναι ετσι τα πραγματα με τις δυναμικες τοτε θα πρεπει να αρχισω να μετανιωνω που εσκασα 2Κ για τον jvm ενω θα μπορουσα να κρατησω τον AVT,να επαιρνα 1-2 καλα OD και μια 1936 2Χ12 και να εβγαζα μαματο ηχο..σωστα?

Χωρις να εχω δοκιμασει πολλους ενισχυτες,πεταλια κ κιθαρες,το συναισθημα που βγαινει απο τον κρανκαρισμενο jvm με το volume της κιθαρας στη μεση ειναι απιστευτο και πραγματικα εαν αυτο μπορεις να το καταφερεις με πεταλακια τοτε θα πρεπει να αναθεωρησω.

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
παιδιά η αλήθεια είναι κάπου στη μέση ...


Δε μπορείς φίλε μου να με κρίνεις που παίρνω το overdrive μου μόνο απο πετάλια γιατί μου αρέσουν τα καθαρά του fender .
τι να κάνω δλδ ? να έχω και έναν orange δίπλα για τα βρώμικα ?


λέμε τώρα έτσι ..  ;)
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Πάντως παιδιά, σε όλη την συζήτηση, που παραμένει θέμα προσωπικών προτιμήσεων, υπάρχει μία σταθερά η οποία άπτεται των ηλεκτρονικών και όχι των προτιμήσεων η οποία είναι η εξής:

"Η παραμόρφωση που προκύπτει από τα πετάλια με υλικά solid state είναι ηλεκτρολογικά διαφορετική, από αυτήν που παράγεται από λυχνίες."
Αυτό είναι γεγονός της φυσικής και όχι εικασία.

Ακόμα και τα πετάλια που βασίζονται σε λυχνία, είναι δύσκολο να παράξουν την παραμόρφωση που προκύπτει από συστοιχίες λυχνιών σε 3 και πάνω στάδια.

Και τα δύο είδη παραμορφώσεων είναι χρήσιμα, και τα δύο μπορεί να αρέσουν ή να μην αρέσουν και παράλληλα, ως διαφορετικά, μπορούν να συνυπάρχουν και να συνδυάζονται, όπως και κάνουν άλλωστε σε τόσες αναρίθμητες εφαρμογές από ορδές μουσικών.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Oπως λεει και ο πολυ σωστος (για ακομα μια φορα) φιλος adr1anos, αναλογως το ζητουμενο ειναι και η χρηση καθετι που χρησιμοποιουμε...
Δεν νομιζω δηλαδη οτι υπαρχει σωστο/λαθος, καλο/κακο σε αυτα τα θεματα.
Προσωπικα, τεινω να προτιμω τον straight ηχο του ενισχυτη, αλλα αναλογως τι θελω να πετυχω μπορει να χρησιμοποιω boost μεχρι overdrive πριν απο τον ενισχυτη. Παντως γενικοτερα distortion (πεταλι εννοω) δεν χρησιμοποιω αλλα ειμαι σιγουρος οτι για ορισμενα ειδη μουσικης ειναι πολυ χρησιμο, αλλα αν για αυτα που παιζω εγω δεν το χρησιμοποιω...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλώς ή κακώς, τα πετάλια δίνουν μια κάποια ευελιξία.. Πολλοί ενισχυτές έχουν φανταστικό overdrive!

Πόσοι όμως από αυτούς έχουν εξίσου φανταστικό καθαρό κανάλι? Πόσοι έχουν 2 κανάλια? Πόσοι έχουν footswitch για να αλλάζεις κανάλι? Πόσοι έχουν fx loop για να μπορείς να βάλεις κάποιο εφέ χρόνου? Πόσοι από αυτούς είναι σε μια "νορμάλ" τιμή και σε καλύπτουν σε όλα τα άλλα (π.χ. βατ)?

Αν κάποιος βρει τον ήχο του σε ενισχυτή που ικανοποιεί όλες τις παραπάνω συνθήκες, τότε πράγματι, δεν υπάρχει - ίσως - λόγος να χρησιμοποιήσει πετάλι...
Όπως επίσης αν παίζει με έναν μόνο ήχο, όπως ο Peter Buck των REM... Βέβαια κι αυτός χρησιμοποιεί πετάλια, και μάλιστα όχι μόνο ένα distortion...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Πρόσθεσα και άλλη μια κατηγορία (από το PC μέσω modeling s/w) καθώς είναι και αυτή η πηγή παραμόρφωσης (και όχι μόνο) πολύ δημοφιλής ειδικά για χρήση σε στούντιο, σπίτι (πρόβες, εξάσκηση) κτλ.

Πάντως είναι σίγουρα θέμα προσωπικής προτίμησης αλλά και είδους μουσικής που παίζει κανείς κάθε φορά (εγώ πχ παίρνω την παραμόρφωση από τον ενισχυτή μου - ένα Vox VT - γιατί μου ακούγεται πιο "ποιοτική" σε σχέση με την πεταλιέρα μου - Zoom G2 - αλλά και σε σχέση με κάποια high gain πεταλακια που έχω δοκιμάσει, αλλά όταν θέλω να παίξω απο thrash και πάνω χρησιμοποιώ την Zoom... ;) )
« Τελευταία τροποποίηση: 09/09/10, 08:17 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
παιδιά η αλήθεια είναι κάπου στη μέση ...


Δε μπορείς φίλε μου να με κρίνεις που παίρνω το overdrive μου μόνο απο πετάλια γιατί μου αρέσουν τα καθαρά του fender .
τι να κάνω δλδ ? να έχω και έναν orange δίπλα για τα βρώμικα ?


λέμε τώρα έτσι ..  ;)


NAI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Σκεφτομαι επι καιρω να προσθεσω και δευτερο ενισχυτη για τα live, ωστε να αφησω τον πρωτο να κανει αυτο που θελει καλυτερα. Εδω και καιρο εχω συνηδειτοποιησει οτι ειμαι απολυτα τρανζιστορατος στο θεμα των καθαρων, δε θελω να σκανε οταν παιζω φανκιες η καθαρα αρπισματα live που να ακουγονται...καθαρα. Μου την εχει δωσει οτι η πλειοψηφια των ενισχυτων που δοκιμαζω για να ειναι οπως τη θελω στον καθαρο ηχο, δε μαρεσουν τα βρωμικα της, η εχει πολλα watt και βαρος...

Με μικρους λαμπατους μεχρι 20-30 watt σα καθαρο χρησιμοποιω τον δευτερο κιθαριστα μας χα χα! Απλα δεν εχουν...Οχι σε αρκετη ενταση τουλαχιστο.

Οποτε ο κληρος πεφτει στον roland cube 60 αν τον βρω μεταχειρισμενο για αυτην την εξομειωση JC-120 που κανει. Δινει και direct out οποτε δευτερο μικροφωνο δε χρειαζεται η το χρησιμοποιω στον mesa μαζι με SM57 καποια στιγμη...

Καταλαβαινω λοιπον απολυτα οποιον δεν μπορει να θυσιασει τον fender του και ετσι χρησιμοποιει πεταλια στο καθαρο, αλλα οπως λεει και ο Αδριαννος δεν ειναι το ιδιο. Αυτος ξερει γιατι, εγω απλα το νιωθω.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Προσωπικα χρησιμοποιω λαμπατους για να περνω τα βρωμικα (κεφαλες και κομπο), και μια τρανζιστορατη κεφαλη. Επισης τωρα τελευταια εχω αρχισει να χρησιμοποιω ενα πεταλι για βρωμικα, γιατι με εχει εντυπωσιασει παρα πολυ, θυμιζει βρωμικο καναλι λαμπατου ενισχυτη, εχει ΤΡΕΛΑ γκαζια και ωραιο ηχο. Επισης ενα λαμπατο τον χρησιμοποιω σχεδον αποκλειστικα για καθαρα, γιατι στα βρωμικα δεν τα παει καλα, με πεταλια ή χωρις.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Bogner, Elmwood. Δεν ξερω το πεταλι. Hughes and kettne warp 7 και fender hot rod deluxe. Ποιο ειναι ομως το πεταλι?

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Όντως, πoιο πετάλι είναι?

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
  Μαλλον το Dr Boogie... ;)   Οσοι ειχαν/εχουν mesa Boogie και δοκιμασαν το συγκεκριμενο πεταλι επαθαν μια σχετiκη πλακα.




 ή αυτο:

…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Μιλώντας για πετάλια, αυτό δε θα με χαλούσε καθόλου... ;D

If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος children of bodom

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • everytime i die
    • Προφίλ
Μιλώντας για πετάλια, αυτό δε θα με χαλούσε καθόλου... ;D

http://www.youtube.com/watch?v=ouJnfV8bI7A

φοβερο!!!!!!απο τιμες τι λεει; ::)
children of bodom

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Όντως, πoιο πετάλι είναι?


Το πεταλι ειναι αυτο


Το βαζω στο καθαρο καναλι του Elmwood Bonneville head και το πεταλι απλα σπερνει!
Το εχω δοκιμασει και σε αλλους ενισχυτες, και ατομα που τους αρεσει αυτο το στυλ ηχος εχουν παθει πλακα!
Μπουγκι ωραιοι ειναι, αλλα οχι ακριβως αυτο που θελω, το ειχα βαλει παντως το πεταλι στο Triaxis + 2:90 ενος κολητου και ειχε παθει και αυτος πλακα με τα γκαζια  :D , αλλος ηχος εκει.
Παντως ειναι απο τα ελαχιστα πεταλακια που εχω δοκιμασει και οντως νιωθω λες και παιζω στο βρωμικο καναλι του ενισχυτη.

Edit: Το πεταλι ειναι signature αυτου του τυπου

αλλα δεν ξερω αν παιζει με αυτο στο βιντεακι ή με καποιο αλλο, ο ουμπερ φαινεται να ειναι στο καθαρο καναλι παντως.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/10/10, 17:19 από Jezus »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για πες από πού και πόσο? ;D

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Περι τα 240 ευρω εχει, ισως λιγο πιο πανω/κατω, τα εχει στο guitar syndicate στα εξαρχεια, αλλα το συγκεκριμενο δεν θυμαμαι αν το εχει σε στοκ ή οχι.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κωστα, αν και λογικα θα το ξερεις τσεκαρε κι αυτο
...νομιζω πως αν ποτε επαιρνα καφροπεταλο αυτο θα ηταν...αν σε καποια φαση ειμαι ανετος οικονομικα παιζει και να το χτυπησω :)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Κωστα, αν και λογικα θα το ξερεις τσεκαρε κι αυτο http://www.youtube.com/watch?v=XscZPYKzXIQ...νομιζω πως αν ποτε επαιρνα καφροπεταλο αυτο θα ηταν...αν σε καποια φαση ειμαι ανετος οικονομικα παιζει και να το χτυπησω :)


Νομίζω το έχει πάρει ο zeromancer..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Αν θες καφροπεταλο με λιγα χρηματα που να κανει θαυματα, ψαξε για μεταχειρισμενο Hughes & Kettner Warp Factor, το εχω και σπαει κοκκαλα  ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κωστα, αν και λογικα θα το ξερεις τσεκαρε κι αυτο http://www.youtube.com/watch?v=XscZPYKzXIQ...νομιζω πως αν ποτε επαιρνα καφροπεταλο αυτο θα ηταν...αν σε καποια φαση ειμαι ανετος οικονομικα παιζει και να το χτυπησω :)


Νομίζω το έχει πάρει ο zeromancer..


Το ξερω, εγω του το προτεινα ;D Ειναι στην Ιταλια τωρα, οταν ερθει Ελλαδα θα συναντηθω μαζι του να το δοκιμασω :)

Κωστα απ'οτι ακουσα πρεπει να ειναι αρκετα καλο...μεταχειρισμενο σε τι τιμες το βρισκεις πανω κατω;

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Κωστα απ'οτι ακουσα πρεπει να ειναι αρκετα καλο...μεταχειρισμενο σε τι τιμες το βρισκεις πανω κατω;

Eιχα παρει και ενα μεταχειρισμενο απο Γερμανικο ι-μπει για ενα φιλο, ειχε βγει γυρω στα 80 ευρω μαζι με τα μεταφορικα, σε τελεια κατασταση το πεταλακι, μαζι με το τροφοδοτικο το δινουν. Νομιζω αναλογα με την κατασταση και το ποσο ευκολο ειναι να το βρεις, μαζι με τα μεταφορικα, καπου εκει να σου βγει, 50-90 ευρω.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος children of bodom

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • everytime i die
    • Προφίλ
το ht-blackstar τι τιμη εχει;
children of bodom

Αποσυνδεδεμένος children of bodom

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • everytime i die
    • Προφίλ
children of bodom

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
43 Απαντήσεις
26134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/09, 20:00
από Panos the Greek
11 Απαντήσεις
5949 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/08, 13:35
από HeavyHead
18 Απαντήσεις
7457 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/08, 23:24
από Σκίρων
27 Απαντήσεις
10804 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/08, 17:25
από petros1992
3 Απαντήσεις
1791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/09, 14:40
από kuiper
11 Απαντήσεις
5375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/09, 23:54
από SirBlackBass
5 Απαντήσεις
3316 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/09, 13:16
από adr1anos
6 Απαντήσεις
4045 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/09, 00:50
από filthy_dwarf
29 Απαντήσεις
8372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/10, 17:27
από JACKSONMAN
5 Απαντήσεις
2390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/22, 16:40
από panixgr