Αποστολέας Θέμα: Ποιά κιθάρα να επιλέξω?  (Αναγνώστηκε 5547 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fradan

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Ποιά κιθάρα να επιλέξω?
« στις: 30/01/08, 11:36 »
Γειά σας παιδιά,

 Θέλω να αγοράσω καινούρια ηλεκτρική κιθάρα και έχω βρεί 2 που μου αρέσουν πολύ. Η μία μου αρέσει γιατί έχει πολύ ωραίο design και η άλλη επειδή είναι πολύ καλή σε ποιότητα. Είμαι ανάμεσα σε αυτήν ΕΔΩ και σε αυτήν ΕΔΩ. Της δεύτερης τα χαρακτηριστικά υπάρχουν στο σάιτ του Νάκα αλλά και εδώ. Η fender μου αρέσει επειδή άκουσα οτι είναι πολύ καλή αλλά η YAMAHA αν και δεν είναι τόσο καλή μου αρέσει πάρα πολύ το design της. Πείτε μου ποιά από αυτές μόνο τις δύο να πάρω. Θέλω να δώσω μέχρι 550 όχι παραπάνω.
Ευχαριστώ :)

Αποσυνδεδεμένος Τρελος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • Κολλημενος με την κιθαρα......μου!!!!
    • Προφίλ
Απ: Ποιά κιθάρα να επιλέξω?
« Απάντηση #1 στις: 30/01/08, 11:39 »
Τι μουσικη παιζεις:;; Μπορει να σου προτεινουμε και κατι αλλο....
Αν η μ***κια ηταν κιθαρα, όλοι θα παιζαμε παπαδες...

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Ποιά κιθάρα να επιλέξω?
« Απάντηση #2 στις: 30/01/08, 11:43 »
Γιατί κακή σε ποιότητα? Νομίζω οτι οι ΥΑΜΑΗΑ είναι πολύ καλές κιθάρες απλώς λέγονται όσα λέγονται επειδή είιναι πολύ ακριβές από τον Νάκα..

Αποσυνδεδεμένος fradan

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Ποιά κιθάρα να επιλέξω?
« Απάντηση #3 στις: 30/01/08, 11:43 »
σε ρόκ συγκρότημα είμαι και παίζουμε και ξένα και ελληνικά ρόκ  :) αν μπορείτε προτείνετε μου και αλλες κιθάρες  με ωραίο design, καλή ποιότητα και τιμή μέχρι 550€   :)

Αποσυνδεδεμένος fradan

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Ποιά κιθάρα να επιλέξω?
« Απάντηση #4 στις: 30/01/08, 11:45 »
κι εγώ πίστευα οτι οι YAMAHA ήταν πάρα πολύ καλές αλλά ένας φίλος μου που ξέρει αρκετά απο αυτά μου είπε οτι δεν είναι και τόσο καλές. To κακό με την συγκεκριμένη YAMAHA είναι οτι δεν μπορεί να πάρει τρέμολο και δεν έχει σημάδια στα τάστα (αυτές τις κουκίδες)

Αποσυνδεδεμένος Τρελος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • Κολλημενος με την κιθαρα......μου!!!!
    • Προφίλ
Απ: Ποιά κιθάρα να επιλέξω?
« Απάντηση #5 στις: 30/01/08, 11:51 »
Οκ ξεκιναω λοιπον.... Για να δεις τις προτασεις μου ανοιξε τα λινκ...

1) http://www.thomann.de/gr/ibanez_vbt700bk.htm
2) http://www.thomann.de/gr/jackson_ke3_blk.htmΑυτη συγκεκριμενα με 40 Ευρω παραπανω απο οτι θες να δωσεις, αλλα αξιζει.....
3) http://www.thomann.de/gr/jackson_rr3_tr_egitarre.htm Αυτη συγκεκριμενα με 40 Ευρω παραπανω απο οτι θες να δωσεις, αλλα αξιζει.....
4) http://www.thomann.de/gr/jackson_dk_2t_tbl_dinky_upgrade.htm

 Θα μου πεις, μονο Jackson λες, αλλα αν δεν ευλογησουμε τα γενια μας....
Αν η μ***κια ηταν κιθαρα, όλοι θα παιζαμε παπαδες...

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποιά κιθάρα να επιλέξω?
« Απάντηση #6 στις: 30/01/08, 12:18 »
Τι κιθάρα είχες πριν?έχεις εντοπίσει στο περίπου ποιο μπράτσο σου ταιριάζει (χονδρικά jackson, ibanez, stratocaster :-X)
Εμένα αν παράδειγμα που έδιναν μια dinky δεν θα μπορούσα να παίξω...  :o  :o  :o

Το ξένα και ελληνικά rock εμένα μου λέει κάτι για strato ή tele ή ibanez

Προτάσεις :
1) Αρχικά κοίτα στα μεταχειρισμένα
2) Πρόσεξε γιατί τα 500Ε είναι κομβικό σημείο( με 500Ε αγοράζεις μια κιθάρα ημι-επαγγελματική η οποία βαδίζει προς project μεριά - αν σε νιάζουν οι πειραματισμοί βέβαια!)
3) Με μια γρήγορη ματιά
http://www.thomann.de/gr/fender_50_classic_stratocaster_mn_sg_egitarre.htm
http://www.thomann.de/gr/fender_50_stratocaster_classic_mn_db.htm

από tele και ibanez δεν μου άρεσε καμιά μέχρι τα 500ευρώ!

Δες λίγο και τις αγγελίας - θα πάρεις κάποια των 800+ με 500Ε....

Φιλικά Βαγγέλης
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Ποιά κιθάρα να επιλέξω?
« Απάντηση #7 στις: 30/01/08, 13:15 »
κι εγώ πίστευα οτι οι YAMAHA ήταν πάρα πολύ καλές αλλά ένας φίλος μου που ξέρει αρκετά απο αυτά μου είπε οτι δεν είναι και τόσο καλές. To κακό με την συγκεκριμένη YAMAHA είναι οτι δεν μπορεί να πάρει τρέμολο και δεν έχει σημάδια στα τάστα (αυτές τις κουκίδες)
καπου το ειχα δει .. δε θυμαμαι που, αλλα ταιριάζει ...

η yamaha  φτιαχνει καλές εξωλέμβιες ..   ;D  ;D  ;D   για κιθαρες  .. δε ξερω.

Ωστόσο, ενας φιλος μου πηρε ενα μπασσο yamaha καταπληκτικο!

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Ποιά κιθάρα να επιλέξω?
« Απάντηση #8 στις: 30/01/08, 13:41 »
Προσωπικά θα έπαιρνα strat ή tele, που είναι κατά γενική ομολογία all-around κιθάρες και ό,τι πρέπει για ροκ "γενικής φύσεως". Συμφωνώ απόλυτα με Βαγγέλη να ψάξεις πρώτα στις αγγελίες για μεταχειρισμένα, γιατί υπάρχουν πάρα πολύ καλές τιμές (π.χ. υπάρχει αγγελία για fender classic stratocaster στα 450 Ευρώ).
Αν πας για καινούρια, σκέψου σοβαρά το ενδεχόμενο να παραγγείλεις από έξω, αφού πρώτα έχεις δοκιμάσει και καταλήξει στην κιθάρα που σε βολεύει σε κάποιο κατάστημα εδώ. 
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Ποιά κιθάρα να επιλέξω?
« Απάντηση #9 στις: 30/01/08, 14:59 »
Τεσπα και εγώ τελε θα έπαιρνα διότι έχω ένα ελαφρό "κόλλημα" αυτόν τον καιρό..
Αυτή νομίζω είναι καλή από ότι έχω ακούσει και διαβάσει..Και ελάχιστα πάνω από τα λεφτά σου..Και είναι και κούκλα..
Telecaster

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Ποιά κιθάρα να επιλέξω?
« Απάντηση #10 στις: 30/01/08, 15:08 »
σε ρόκ συγκρότημα είμαι και παίζουμε και ξένα και ελληνικά ρόκ  :) αν μπορείτε προτείνετε μου και αλλες κιθάρες  με ωραίο design, καλή ποιότητα και τιμή μέχρι 550€   :)

Κάνε λίγο πιο συγκεκριμένο το "ξένα και ελληνικά ροκ" please, και δώσε και μια ιδέα για τους ενισχυτές που παίζεις κλπ.

Δύο σχόλια να κάνω για αυτά που σου είπαν τα άλλα παιδιά:
1. Η yamaha έχει βγάλει κατά καιρούς ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ όργανα (κυρίως παλαιότερα).  Δε σημαίνει ότι είναι όλα καλά ούτε -βέβαια- το αντίθετο.
2. Καλό είναι, όπως έχουμε ξαναπεί, να προτείνουμε σε έναν φίλο που ζητάει την άποψή μας, κάτι το οποίο να ταιριάζει σε αυτά που θέλει να παίξει ΑΥΤΟΣ. Καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό που περνάμε όλοι μας με κάποια όργανα (το παθαίνω κι εγώ συνέχεια), αλλά αν πχ ο φίλος μας εδώ θέλει να παίζει guns n'roses, τότε πχ η tele που προτάθηκε είναι από τις χειρότερες επιλογές.

Μέχρι να κάνει redefine τον ήχο που ψάχνει, εγώ θα προτείνω μια fatstrat που τα κάνει όλα και συμφέρει (κι ας μην είναι my thing).
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Ποιά κιθάρα να επιλέξω?
« Απάντηση #11 στις: 30/01/08, 15:56 »
Κάνε λίγο πιο συγκεκριμένο το "ξένα και ελληνικά ροκ" please, και δώσε και μια ιδέα για τους ενισχυτές που παίζεις κλπ.

Δύο σχόλια να κάνω για αυτά που σου είπαν τα άλλα παιδιά:
1. Η yamaha έχει βγάλει κατά καιρούς ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ όργανα (κυρίως παλαιότερα).  Δε σημαίνει ότι είναι όλα καλά ούτε -βέβαια- το αντίθετο.
2. Καλό είναι, όπως έχουμε ξαναπεί, να προτείνουμε σε έναν φίλο που ζητάει την άποψή μας, κάτι το οποίο να ταιριάζει σε αυτά που θέλει να παίξει ΑΥΤΟΣ. Καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό που περνάμε όλοι μας με κάποια όργανα (το παθαίνω κι εγώ συνέχεια), αλλά αν πχ ο φίλος μας εδώ θέλει να παίζει guns n'roses, τότε πχ η tele που προτάθηκε είναι από τις χειρότερες επιλογές.

Μέχρι να κάνει redefine τον ήχο που ψάχνει, εγώ θα προτείνω μια fatstrat που τα κάνει όλα και συμφέρει (κι ας μην είναι my thing).
Καλά τα λες αλλά και οι τέλε είναι all around και σε γενικές γραμμές κάνει για ελληνικό και ξένο ροκ..
Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος φίλε fradan στη μουσική που θές ..

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Ποιά κιθάρα να επιλέξω?
« Απάντηση #12 στις: 30/01/08, 16:02 »
Τεσπα και εγώ τελε θα έπαιρνα διότι έχω ένα ελαφρό "κόλλημα" αυτόν τον καιρό..
Αυτή νομίζω είναι καλή από ότι έχω ακούσει και διαβάσει..Και ελάχιστα πάνω από τα λεφτά σου..Και είναι και κούκλα..
Telecaster


Πολύ καλή η baja που προτείνει ο Raz, αλλά για εμένα το μπράτσο είναι πολύ χοντρό...

Κάνε λίγο πιο συγκεκριμένο το "ξένα και ελληνικά ροκ" please, και δώσε και μια ιδέα για τους ενισχυτές που παίζεις κλπ.

Δύο σχόλια να κάνω για αυτά που σου είπαν τα άλλα παιδιά:
1. Η yamaha έχει βγάλει κατά καιρούς ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ όργανα (κυρίως παλαιότερα).  Δε σημαίνει ότι είναι όλα καλά ούτε -βέβαια- το αντίθετο.
2. Καλό είναι, όπως έχουμε ξαναπεί, να προτείνουμε σε έναν φίλο που ζητάει την άποψή μας, κάτι το οποίο να ταιριάζει σε αυτά που θέλει να παίξει ΑΥΤΟΣ. Καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό που περνάμε όλοι μας με κάποια όργανα (το παθαίνω κι εγώ συνέχεια), αλλά αν πχ ο φίλος μας εδώ θέλει να παίζει guns n'roses, τότε πχ η tele που προτάθηκε είναι από τις χειρότερες επιλογές.

Μέχρι να κάνει redefine τον ήχο που ψάχνει, εγώ θα προτείνω μια fatstrat που τα κάνει όλα και συμφέρει (κι ας μην είναι my thing).



Συμφωνώ για τη fatstrat, αλλά όσον αφορά το τι μουσική μπορείς να παίξεις με tele, πιστεύω ότι δεν υπάρχουν τέτοιοι περιορισμοί. Έχει γίνει τεράστια σχετική συζήτηση σε άλλο thread.
Πάντως ναι, καλό θα ήταν να γίνει λίγο πιο σαφές το "ξένο και ελληνικό ροκ".
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Ποιά κιθάρα να επιλέξω?
« Απάντηση #13 στις: 30/01/08, 16:20 »
Συμφωνώ για τη fatstrat, αλλά όσον αφορά το τι μουσική μπορείς να παίξεις με tele, πιστεύω ότι δεν υπάρχουν τέτοιοι περιορισμοί. Έχει γίνει τεράστια σχετική συζήτηση σε άλλο thread.

Σαφέστατα και υπάρχουν, και αυτή είναι βέβαια μόνο η άποψή μου, βασισμένη στη δική μου εμπειρία.
Με μια stock tele (εννοώ χωρίς να της βάλεις πχ Duncan Invader πάνω!) ΔΕ μπορείς να παίξεις ότι θέλεις. Για να μείνω στο παράδειγμα που έφερα, όχι δε μπορείς να παίξεις guns n'roses...
Για την ακρίβεια, μπορείς να παίξεις, αλλά υπάρχουν άλλα όργανα που είναι ΑΠΕΙΡΩΣ καταλληλότερα για κάτι τέτοιο.
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποιά κιθάρα να επιλέξω?
« Απάντηση #14 στις: 30/01/08, 17:11 »
παιδιά είπε κάπου ο φίλος μας τι θέλει να παίξει ακριβώς?(το περιμένουμε μάλλον!!!)  ;D ;D ;D
1) ελληνικό - ξένο rock είναι ο πλιάτσικας και ο eric clapton!
2) ελληνικό - ξένο rock είναι και ο παπακωνσταντίνου - gun's n'roses
3) .. 4) .. kai kai kai

Εγώ πιστεύω οτι οι stratocaster που του πρότεινα είναι μια χαρα! ακόμα και οι fat strat λένε που είπε ο Heatseeker!
Από κει και μετά μια τέλε (εγώ ευτυχώς δεν πρότεινα κάποια εξαιτίας "οριακού" budget  "550Ε" )
πιστεύω ότι αν θέλει να παίξει ωραία καθαρά ελληνικά rock και πολύ ωραία classic rock κομμάτια θα του κάθονταν κουτί!
εγώ μάλιστα θα αγόραζα μια με V μπράτσο για να είναι πιο λεπτό(νομίζω καλά το είπα!)

υ.γ.
Παράθεση
Συμφωνώ απόλυτα με Βαγγέλη να ψάξεις πρώτα στις αγγελίες για μεταχειρισμένα, γιατί υπάρχουν πάρα πολύ καλές τιμές (π.χ. υπάρχει αγγελία για fender classic stratocaster στα 450 Ευρώ).
μήπως καλά θα είναι να κοιτάξει αυτή πρώτα χωρίς να την έχω δεί!γιατί είναι USA οπότε μετά τι fat και mexico...του μένουν και 100Ε

Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Ποιά κιθάρα να επιλέξω?
« Απάντηση #15 στις: 30/01/08, 17:53 »
Συμφωνώ για τη fatstrat, αλλά όσον αφορά το τι μουσική μπορείς να παίξεις με tele, πιστεύω ότι δεν υπάρχουν τέτοιοι περιορισμοί. Έχει γίνει τεράστια σχετική συζήτηση σε άλλο thread.

Σαφέστατα και υπάρχουν, και αυτή είναι βέβαια μόνο η άποψή μου, βασισμένη στη δική μου εμπειρία.
Με μια stock tele (εννοώ χωρίς να της βάλεις πχ Duncan Invader πάνω!) ΔΕ μπορείς να παίξεις ότι θέλεις. Για να μείνω στο παράδειγμα που έφερα, όχι δε μπορείς να παίξεις guns n'roses...
Για την ακρίβεια, μπορείς να παίξεις, αλλά υπάρχουν άλλα όργανα που είναι ΑΠΕΙΡΩΣ καταλληλότερα για κάτι τέτοιο.


Μπορούμε απλώς να συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε γιατί το θέμα εδώ είναι τι κιθάρα να πάρει ο fradan . Το θέμα είναι η κιθάρα να βολεύει αυτόν.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3820 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/03, 09:14
από Witchking
90 Απαντήσεις
52592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/09, 18:59
από Μητσάκος
10 Απαντήσεις
5365 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/07, 01:05
από JIMMY VELVET
966 Απαντήσεις
265609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/15, 11:07
από atav (φλουτσ)
67 Απαντήσεις
18234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/08, 22:56
από Boogieman (του Kithara.gr!!!)
14 Απαντήσεις
6023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/08, 14:15
από The common cunning linguist
9 Απαντήσεις
4669 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/08, 00:35
από Crossroad
38 Απαντήσεις
12049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/09, 18:19
από Rosstrobon
3 Απαντήσεις
2447 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 11:15
από myster maze
4 Απαντήσεις
2691 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/12, 18:06
από φεντεράκιας